PDA

View Full Version : περι φύλαξης βενζίνης



mikios400
31/01/2009, 04:18
έχω ένα μπιτονάκι (πλαστικό) που έβαλα κάποτε βενζίνα και το'χα για την περίπτωση που κάνουν απεργία βενζινάδες, βυτία, μπλόκα οι αγρότες κλπ κλπ κλπ. όπως μια άλλη φορά έτσι κ τώρα... χρειάζεται. Ευτυχώς έχω ακόμα στη μοτο αλλά θα βάλω στο κάρο της μαμάς, κ οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1. Σε μεταλλικό ντεπόζιτο (πχ για να ακινητοποιήσουμε πολύ καιρό μια μοτο) βάζουμε πρόσθετακ φουλάρουμε γιατί προκαλεί διάβρωση στο μέταλλο. Σε πλαστικό δοχείο για φύλαξη υπάρχει λόγος, είναι σκόπιμο κάτι τέτοιο;;;

2. Πόσο καιρό μπορεί να φυλαχτεί καύσιμο σε πλαστικό δοχείο;;; Θα πρέπει πχ κάθε 1-2-3 μήνες χρόνο κλπ να το αδειάζουμε κ να βάζουμε πάλι νέα;

Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι έχουν βάσιμη γνώμη, άποψη και εμπειρία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

stefanos
31/01/2009, 04:52
Τα αποθέματα καλό είναι να ανανεώνονται.
Εξαρτάται βέβαια και απο την χρήση.Εχω ένα εικοσάλιτρο για τα εργαλεία του κήπου που συνήθως μένει κανα εξάμηνο χωρίς κανένα πρόβλημα.Αλλά δεν θα το έβαζα σε ψεκαστό μηχανάκι η αυτοκίνητο.
Νομίζω οτι το τρίμηνο είναι το μεγαλύτερο όριο που μπορείς να πείς οτι θα κρατήσεις βενζίνη (μακριά απο τον ήλιο και σε αεριζόμενο χώρο)για ώρα ανάγκης, και κάποια ελαφρά κλάσματα θα έχουν χαθεί σίγουρα.
Και το πλαστικό μπετονάκι καλό είναι να έχει κατασκευαστεί γι αυτή τη δουλειά.

mikios400
31/01/2009, 14:55
άμεσος, σωστός κ κατατοπιστικός! Φχαριστώ πολύ :beer: