PDA

View Full Version : Περι δανεισαμτος μοτοσυκλετων



Rezeguet
23/03/2005, 15:09
Λοιπον εχω ενα προβληματισμο μικρο αλλα με ενα συμβαν σημερα, (που ενας φιλος μου εριξε ενα μοτορι ενος φιλου του (και μου) και πλερωσε χοντρα (100-200)), επρεπε να το σκεφτω σοβαρα.

Το ερωτημα μου ειναι, αφηνετε φιλους γνωστους συγγενεις κτλ να οδηγουν τις μηχανες σας? Και αν ναι, το κανετε με ελαφρια καρδια, δηλ. χωρις να ανησυχειτε αν θα πεσουν κλπ? Και τελος, αν, χτυπα ξυλο, πεσουν, τι κανετε?

Σιγουρα σας εχουν προβληματισει τετοια ερωτηματα και σιγουρα ολοι νιωθουν καποια ανησυχια οταν τους παιρνουνε το ''μωρακι'' τους αλλα θελω και τη δικη σας αποψη.

petridist
23/03/2005, 15:13
είμαι αρκετά υπερβολικός σ'αυτό το θέμα και δεν τη δίνω ούτε στον αδερφό μου για 100μέτρα (ο αδερφός μου οδηγεί μηχανή XT660 και μου το έδωσε μόλις το πήρε....)

γενικά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο οποτε κι εγώ δεν ζητάω απο άλλους να μου δώσουν (εξαιρείται ο brother..)

δεν είχα ποτέ κάποια κακή εμπειρία απλά έτσι μου βγαίνει..

hornet
23/03/2005, 15:21
Δεν παιρνω ποτε αλλουνου μηχανη αλλα δεν δινω και ευκολα τη δικια μου.Μιλαμε τωρα να παμε μια βολτα ...οχι να κανω το γυρο της πλατειας

angels_gr
23/03/2005, 15:24
Εξαρτάτε πάντα από το πόσο φίλος είναι ο άλλος και οι σχέσεις που έχω μαζί του. Μου έχει τύχη να δώσω το μηχανάκι μου και να μου το φέρουν κτυπημένο. Προτού το δώσω ήξερα ότι το δίνω σε ένα άτομο σοβαρό που ξέρει να οδηγάει. Έκατσε όμως η στραβή. Τι να κάνουμε, συμβαίνουν και αυτά. Σίγουρα με πόνεσε η όλη ιστορία, αλλά κάποια άτομα τα έχω πιο πάνω από τα αντικείμενα. Φυσικά ποτέ μου δεν θα έδινα μηχανή σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγάει.

DUKASII
23/03/2005, 15:25
θελω ρε συ τη Βεφα...να κανω το γυρο της πλατειας.....


.............................



































του χωριού μου λεει στη Μάνη!:rotflmao: :rotflmao:

hornet
23/03/2005, 15:34
:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :bigcry: :bigcry:

adam_tsouk
23/03/2005, 15:36
Βασικά ο αδερφός μου μπορεί μετά από πολύ κόπο να την πα΄ρει μια βόλτα.
Αλλά άλλοι όχι ποτέ εκτός από πολύ συγκεκριμένα άτομα....

DUKASII
23/03/2005, 15:39
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΟ ....ΧΑ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧΑΧΑΧ:bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
23/03/2005, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΟ ....ΧΑ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧΑΧΑΧ:bigcry: :rotflmao: :rotflmao:



Εσύ το νου σου!!!

Θα στην πείρνει το αβατάρ σου σε λίγα χρόνια και δεν θα κάνεις τουμπεκί!!!
:lol: :lol:

Rezeguet
23/03/2005, 15:50
καλα και σε αυτην την περιπτωση με τα δυο φιλαρακια ητανε πολυ εμπιστευτικα προσωπα. Και οι δυο ξερανε, εχουν παπια και οι δυο, και ητανε φιλοι 4 χρονια τωρα αλλα νασου η στραβη. Ασε που τετοια αυχηματα μπορει να χαλασουν και καμια στενη σχεση (ειδικα αν ειναι κανα ss 1000αρι που κανουν τα πλαστικα οσο ο κινητηρας). Παντως το θεμα ειναι ΠΩΣ αντιδρατε μετα που θα σας το χαλασουν.


Περα απο αυτο, και εγω δεν την δινω ΠΟΤΕ με εξαιρεση αν και ο αλλος εχει μηχανακι ιδιας (περιπου) αξιας και μου το δωσει και αυτος.

adam_tsouk
23/03/2005, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


Περα απο αυτο, και εγω δεν την δινω ΠΟΤΕ με εξαιρεση αν και ο αλλος εχει μηχανακι ιδιας (περιπου) αξιας και μου το δωσει και αυτος.


Ναι και άμα σου κάνει ζημιά ο άλλος θα υπολογίσεις χοντρικά την αξια και θα πας να του το καρφώσεις
:rotflmao: :rotflmao:

Rezeguet
23/03/2005, 16:01
βασικα αν μου το ριξει εχω τρεις επιλογες.

1) υπολογιζω τη ζημια και του κανω αναλογη ζημια στο δικο του μηχανακι
:lol: :lol:
2) ανταλλαζουμε μηχανακια

3) του αφηνω το μοτερ μου μεχρι να το φτιαξει και παιρνω το δικο του μεχρι τοτε.

Ενταξει αυτα ειναι βλακειες αλλα μου δινει μια σιγουρια να εχω κατι δικο του αναλογης αξιας στα χερια μου γιατι αφ'ενος αυτο δειχνει οτι μου εχει αναλογη εμπιστοσυνη και αφετερου αυτος προσεχει περισσοτερο γιατι ξερει οτι εγω εχω τη δικια του και μπορω επισης να πεσω οπως μπορει να πεσει κι αυτος.

XTMPAM
23/03/2005, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΕΡΦΟ ....ΧΑ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧΑΧΑΧ:bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

ΤΙ ΔΕ ΕΧΕΙΣ ΣΠΥΡΟ??ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΕ??

Μικρή Λουλού
23/03/2005, 17:19
αναφερομαστε τοση ωρα μονο στις υλικες ζημιες,χωρις να υπολογισουμε και τις(μακρυα απ'ολους) σωματικες βλαβες..
κακα τα ψεμματα,οπως ξερει ο κατοοχος το μηχανακι του,δεν το ξερει κανενας.
εγω μονο αυτον τον εφιαλτη εχω.
δεν δυσκολευομαι να δωσω το μηχανακι μου απο την στιγμη που εχω την αισθηση οτι ο αλλος σεβεται εμενα,το μηχανακι μου και τον εαυτο του,αλλα δεν ζηταω ποτε ξενα μηχανακια.
σχετικα ειναι ολα βεβαια,αλλα καλυτερα να μην ζητας και να μην δινεις..

tai
23/03/2005, 17:22
OTI KABALIETE DEN DANIZETE:nono: :nono: :nono:

free rider
23/03/2005, 17:32
δεν δανείζεται η μηχανή...
παρά μόνο σε τόσο κοντινούς ανθρώπους που κι αν δεν του την φέρουν πίσω..
δεν τον νοιάζει...

ε δεν είναι και πολλοί...αυτοί...

wolfman13
23/03/2005, 19:14
δεν δανειζο ευκολα μηχανη αν και το elefant τον ειχαν οδηγειση πολυ!μονο ομως απο συγκεκριμενους ανθρωπους και εμενα απο πισω σαν συνοδηγω!με το καινουργιο αν με αξιοσει ο θεος δεν εχει πουθενα εκτος παλι απο ενα συγκεκριμενο ανθρωπο!

jtoros
23/03/2005, 19:28
Χμ... αν την δανείζω ε;
Καταρχάς όντας εξαρτημένος οικονομικά από τους δικούς μου ακόμα, προφανώς δανείζω το ΤΑ στον πατέρα μου (25 χρόνια μοτοσυκλετιστής). Και γιατί δεν με "παίρνει" να πω όχι, αλλά κυρίως γιατί ξέρω πως αν τη σπάσει, θα την φτιάξει και χωρίς φασαρίες μάλιστα. Θα την δάνειζα και στην μητέρα μου και στην αδερφή μου, αλλά αυτές δεν τολμούν να ανέβουν σε 2 ρόδες μόνες τους (η μικρή δεν τολμάει τουλάχιστον ΑΚΟΜΑ!)
Η μάνα μου αν και καβαλάει scooter κάπου 15 χρόνια τώρα, δεν τολμάει να ανέβει σε ΤΑ. Δε γουστάρει τις ταχύτητες! 1η, 2α, 3η κτλ :eyepop:
Από "εκτός οικογενείας" άτομα τώρα, επιλέγω το άτομο να είναι αξιόπιστο (να αναγνωρίσει τις ευθύνες του δλδ) και να έχει μια καλή σχέση με το αντικείμενο. Πχ οι κολλητοί μου ατην Κομοτηνή είναι κάργα αξιόπιστοι, αλλά άσχετοι με τις μοτό, οπότε δεν έχουν ελπίδα...
Και η αλήθεια είναι πως δεν βλέπω την ανταλλαγή μοτό ως εχέγγυο για την άρτια επιστροφή της δικής μου. Αν είναι να γίνει θα γίνει... Απλά η ανταλλαγή είναι ακόμα ένα κίνητρο για να οδηγήσεις και μια άλλη μηχανή, να συλλέξεις εμπειρίες. Και δεν σας κρύβω πως μετά από ένα scooter που ανδρώθηκα ως μοτοσυκλετιστής, ένα παπί που έδωσα εξετάσεις και την africa του μπαμπά, πήρα το θάροος και ζήτησα για βόλτα ένα TDM 850 από έναν φίλο του πατέρα μου. Ομολογώ πως εξεπλάγην αρχικά με την ευκολία που μου το έδωσε.
Τελικά ίσως είναι και στον άνθρωπο...

Μέχρι τότε...
"Ανταλλάσσω Honda Transalp 600cc κόκκινη με 1000άρι street και άνω (:eyepop: δλδ πόσο "άνω"!!!) για βόλτα."
Anyone interested??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

powerphot
24/03/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
θελω και τη δικη σας αποψη.


ME TIΠOTA!!!

Boxer
24/03/2005, 08:33
το παλιο το εδινα με κλειστα ματια.

Το καινουργιο με τιποτα.

tamis
24/03/2005, 08:37
1 fora daneisa to palio scooter mou mia fora plirwsa monos mou ta malliokefala mou....

to fazer den to dinw se KANENAN ektos an einai na dei an exei kati i mixani kai einai AXIOPISTO atomo empistosinis!

crs-k
24/03/2005, 08:43
Αυτο με τις γυναικες και τις μοτο και τα κουτια και οτι αλλο που ΔΕΝ δανειζεται, εγω δεν το καταλαβαινω! :(

Υπαρχουν για μενα καποιοι ανθρωποι στους οποιους, πολυ ευχαριστως θα δανειζα την μηχανη, εφοσον ξερω την πειρα τους, ξερω το οτι θα την σεβαστουν (στον βαθμο που την σεβομαι κι εγω), αλλα και το κυριοτερο, ξερω οτι για να φτασουν να μου την ζητησουν, υπαρχει καποια (πραγματικη) αναγκη.

Ενας τετοιος οδηγος πχ ειναι ο κουνιαδος μου, που ολα αυτα τα χρονια που γνωριζομαστε εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη ο ενας στον αλλο, και τα κουτια και τις μηχανες, τις εχουμε καπως σαν "κοινοκτημοσυνη"!

Τετοιους ανθρωπους (με τα δικα μου κριτηρια παντα) εχω γνωρισει κι εδω μεσα!

Προφανως και δεν θα αναφερω ονοματα ... :winka: :wave2:

Nik0s
24/03/2005, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο με τις γυναικες και τις μοτο και τα κουτια και οτι αλλο που ΔΕΝ δανειζεται, εγω δεν το καταλαβαινω! :(

Υπαρχουν για μενα καποιοι ανθρωποι στους οποιους, πολυ ευχαριστως θα δανειζα την μηχανη, εφοσον ξερω την πειρα τους, ξερω το οτι θα την σεβαστουν (στον βαθμο που την σεβομαι κι εγω), αλλα και το κυριοτερο, ξερω οτι για να φτασουν να μου την ζητησουν, υπαρχει καποια (πραγματικη) αναγκη.

Ενας τετοιος οδηγος πχ ειναι ο κουνιαδος μου, που ολα αυτα τα χρονια που γνωριζομαστε εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη ο ενας στον αλλο, και τα κουτια και τις μηχανες, τις εχουμε καπως σαν "κοινοκτημοσυνη"!

Τετοιους ανθρωπους (με τα δικα μου κριτηρια παντα) εχω γνωρισει κι εδω μεσα!

Προφανως και δεν θα αναφερω ονοματα ... :winka: :wave2:


Ναι αλλά δεν μας είπες για τις γυναίκες....

:smokin:

:beer: :lol:

Tigas
24/03/2005, 08:51
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ-ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΑ:beer:

crs-k
24/03/2005, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ναι αλλά δεν μας είπες για τις γυναίκες....

:smokin:

:beer: :lol:


Απλουστατα ...

ΔΕΝ τις θεωρησα ποτε ΠΡΑΓΜΑΤΑ! :nono:

Εχουν αυτονομια και αυτοδιαθεση!

:lol: :rotflmao: :lol:

Tigas
24/03/2005, 08:53
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ-ΜΟΤΟ ΣΤΗ ΓΚΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΔΑΝΕΙΖΕΙΣ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

sniper
24/03/2005, 08:53
H απάντηση είναι απλή: ΠΟΤΕ!!!


:smokin:

Tigas
24/03/2005, 08:55
ΤΟ ΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:confused:

Nik0s
24/03/2005, 08:58
Εγώ μόνο την οδοντόβουρτσα μου δεν δανείζω..... :D :D

Όλα τ'αλλα....


:beer: :beer: :beer:

DoctorS
24/03/2005, 09:17
εγώ παλι νομίζω ότι ότι καβαλιέται δανείζεται.......................ειδικά μεταξύ φίλων!!!!!!

:D :D :D :D

ααααααααααα να χαθώ δεν ντρέπομαι!!!!

rsp
24/03/2005, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εγώ μόνο την οδοντόβουρτσα μου δεν δανείζω..... :D :D

Όλα τ'αλλα....


:beer: :beer: :beer:

Μου δανειζης το τρελο σου γκομενακι?????

Για λιγο μονο......Ενα στα γρηγορα!!!:rotflmao:

cityfly
24/03/2005, 10:49
α στο διάολο αλήτες

επίτηδες το βάλατε το ποστ για να με πληγώσετε :confused: :confused:

εγώ που το δανείζω και δεν το θέλει κανένας να το δανειστεί
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


θυμάσται μια εκδρομούλα που είχε γίνει κάάάάάποτε στον πόρο οι μισοί με πλοίο Μέθανα και μετά οδικώς κάποιοι οδικώς από Αθήνα και κάποιοι από Πάτρα; Που μας έποιασε βροχή και αναγκαστικά καταλήξαμε μόνο Πόρο

Τότε είχε γίνει τρελή αλαξοκωλιά με τα μηχανάκια
:smokin:

να ναι καλά η nimbus που οδήγησε το δικό μου το καημένο παραλίγο να πάθει ψυχολογικά, όλοι το φτύνανε

:uplate:

nimbus
24/03/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
α στο διάολο αλήτες

επίτηδες το βάλατε το ποστ για να με πληγώσετε :confused: :confused:

εγώ που το δανείζω και δεν το θέλει κανένας να το δανειστεί
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


θυμάσται μια εκδρομούλα που είχε γίνει κάάάάάποτε στον πόρο οι μισοί με πλοίο Μέθανα και μετά οδικώς κάποιοι οδικώς από Αθήνα και κάποιοι από Πάτρα; Που μας έποιασε βροχή και αναγκαστικά καταλήξαμε μόνο Πόρο

Τότε είχε γίνει τρελή αλαξοκωλιά με τα μηχανάκια
:smokin:

να ναι καλά η nimbus που οδήγησε το δικό μου το καημένο παραλίγο να πάθει ψυχολογικά, όλοι το φτύνανε

:uplate:

να σαι καλά βατραχάκι:winka: όποτε θέλεις οδηγάω ξανά το citifly χεχε:lol: :lol:
θυμάσαι? ωραία περάσαμε τότε:sun:

idi
24/03/2005, 10:55
το αμαξι μου το ειχε παρει ολη.... η Ελλαδα .... μεχρι να το βγαλω off Μονος μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μηχανη δε παιζει να δωσω γιατι φοβαμαι μηπος παθει κατι αυτος που θα το παρει...και αντε να πεις στους δικους τους μετα τι εγινε.... :nono:

sniper
24/03/2005, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το αμαξι μου το ειχε παρει ολη.... η Ελλαδα .... μεχρι να το βγαλω off Μονος μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μηχανη δε παιζει να δωσω γιατι φοβαμαι μηπος παθει κατι αυτος που θα το παρει...και αντε να πεις στους δικους τους μετα τι εγινε.... :nono:


Δώστη σε μένα τότε που δεν έχεις να φοβηθείς κάτι από τους δικούς μου.....

Έχω κάτι μερεμέτια υπόψιν για την Ζουλέλα που δεν της τα κάνεις εσύ :winka:

:lol:

OldMan
24/03/2005, 11:33
:sad: :sad: :sad:

Εγώ πάλι, που ευχαρίστως την δίνω αλλά κανείς δεν την παίρνει ???

(Για την LAVERDA μιλάμε....)


:sad: :sad: :sad:

antonis111
24/03/2005, 12:32
και εγώ την δίνω, μετά χαράς, αλλά εκτώς από κανά παππού, οι άλλοι δεν ξέρουν να οδηγούν βέσπα! :smokin:

devil's animal
24/03/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
και εγώ την δίνω, μετά χαράς, αλλά εκτώς από κανά παππού, οι άλλοι δεν ξέρουν να οδηγούν βέσπα! :smokin:




θες να κανουμε ανταλλαγη με την δικη μου (την βεσπα)..........???


ετσι για να ξεμπουκωσει λιγο και να αποκτησω και εγω (αλλη) μια εμπειρια με διαφορετικη μοτο :lol: :lol: :rotflmao:

antonis111
24/03/2005, 13:39
ωραία, θα σου δώσω να κάνεις λίγο, αλλά θα την προσέχεις σα τα μάτια σου.

devil's animal
24/03/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
ωραία, θα σου δώσω να κάνεις λίγο, αλλά θα την προσέχεις σα τα μάτια σου.



εννοειται..........:ninja: :uplate: :hypnotize