PDA

View Full Version : αγορα μηχανης...???



kortomalteze
23/03/2005, 22:16
ειμαι κατοχος yamaha tdm 850 και λατρησ μεγάλων αποστασεων..εφτασε το πληρωμα του χρονου να την αλλαξω...αλλα ειμαι σε διλημμα για την απομενη κυρια που θα καβαλησω...
yamaha fazer 600 ή kawasaki z750s????
θελω κατι γρηγοροτερο, πιο καλη οδικη συμπεριφορα...πιστευω οτι θα εχω οποιο και απο τα δυο αν αποκτησω...
τι λετε???

gdevelek
23/03/2005, 23:38
Καλώς ήλθες στο φλόρουμ, πιάσε καρέκλα και έρχεται κι η μπύρα.

Την Z750S δεν την ξέρω καθόλου και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Έχω δοκιμάσει την TDM900 και τη FZ6, και το συμπέρασμά μου ήταν ότι η πρώτη έχει ομαλότερη οδική συμπεριφορά από τη δεύτερη (κυρίως λόγω δικύλινδρου μοτέρ) και σαφώς καλύτερα φρένα. Στην TDM αισθάνεσαι άρχοντας, έτσι όπως είναι στημένη η θέση οδήγησης.

Μια αλλαγή από TDM σε FZ6 θα σου δώσει περισσότερη δόση αδρεναλίνης καθώς θα τη γκαζώνεις, αλλά όχι
καλύτερη οδική συμπεριφορά. Βέβαια η FZ6 είναι πιο γρήγορη, αν σου αρέσει να χαλάς τον κόσμο στις 12.000+ στροφές. Πάντως σε κάποιο site είχα δεί ότι η tdm850 έκανε το 400άρι σε 12.2", ενώ η παλιά fzs600 σε 12.3", απόδειξη ότι ο μεγαλύτερος κυβισμός και η ροπή από χαμηλά των δικύλινδρων μετράει πολύ.

Θάνος
24/03/2005, 00:56
Το TDM850 το είχα για δύο χρόνια...

Έκανα πολλά χιλιόμετρα πάνω του σε όλες τις συνθήκες. Μονός, διπλός, φορτωμένος, γρήγορα (τρομάρα μου), αργά...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω, ότι όσο πιο γρήγορα το διώξεις, τόσο πιο γρήγορα θα βρεις το φως και την υγειά σου. Είναι ένα μηχανάκι μέτριο, με μέτριες επιδόσεις, μέτρια οδική συμπεριφορά, μέτρια θέση οδήγησης, τεντωμένα χέρια σαν να οδηγείς τρακτέρ, κουραστικό και ολίγον τι βαρετό... Δεν είναι για τίποτα ιδιαίτερα καλό και σίγουρα δεν είσαι άρχοντας που το οδηγείς... ήρωας είσαι! Το κράτησες όσο το κράτησες... δώστο όμως τώρα γρήγορα!

Είναι περίεργο γιατί η YAMAHA προωθεί αυτό το μηχανάκι στον κόσμο, την ώρα που με 1000 περίπου ευρώ παραπάνω παίρνεις το fazer το 1000 που είναι σε όλα τα σημεία 100 φορές ανώτερο... τέλος πάντων...

Για το Z δεν ξέρω... Οδήγησα πρόσφατα το 1000 και μου φάνηκε για πιο νεανικές ψυχές, με τους κραδασμούς του και τον αέρα του και το κέφι του... Αυτοί που το έχουν θα σου πουν καλύτερα από μένα τη γνώμη τους.

Αν το fazer το 600 έχει συγγένεια με το 1000 που έχω τώρα, τότε σίγουρα είναι καλύτερο από το tdm σε όλα...

Αλλά τι συγκρίνουμε τώρα...

sotosfz6
24/03/2005, 10:10
εχω το γυμνο το fazer και προσφατα οδηγησα και το Z με το fairing..για το fazer δεν εχω να πω πολλα ειναι πολυ καλο .Με εντυπωσιασε το Ζ αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακα...Νομιζω πως προκειται για πολυ καλες μοτο και ειναι καθαρα θεμα γουστου....

mao
24/04/2005, 20:58
γεια, εχω τωρα το fazer 1000 πιο πριν το tdm 850,μετα το 900 εχω οδηγησει κ τ f 600 κ για μενα παρε το f 1000 κ δεν θα χασεις σε τιποτα ακομα κ στην πολη ειναι σαν ποδηλατο. το δικο μου το πουλαω γιατι θελω πιο τουρισμου.(ασημι- 03- 9500 χλμ, με acrapovic, σωληνακια,μανιταρια.ειμαι ναυτικος, αγρατσουνιστη σαν καινουργια.