PDA

View Full Version : SUZUKI GSX 250cc.. γενικη κουβεντουλα!



SVX
31/01/2009, 12:44
Moved by DimChios ...και η συνεχεια αυτου: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74057 ....εδω.




Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΟΡΕΣΤΗς ...αυτο γραφεται σαν ιστορικο? ( με πινακιδες Λεσχης και μειωμενα τελη κλπ...)

η πρεπει να ειναι του '75 και κατω?

Orestis888
31/01/2009, 16:57
Φίλε μου, το Suzuki GSX 250cc είναι μοντέλο 1981.
Κυκλοφορεί κανονικά με Πινακίδες.
Έχει πληρωμένα, κανονικά,τα τέλη κυκλοφορίας για το 2009, όπως επίσης και την ασφάλειά του.

Όσο για το θέμα "Κλασσικό" ή ιστορικό, όπως αλλιώς το αποκαλείς εσύ, είναι γνωστό, ότι μια Μοτοσυκλέτα ονομάζεται "Κλασσική" εφόσον έχουν περάσει 25 χρόνια από την ημέρα παραγωγής της και το συγκεκριμένο Suzuki, δικαίως λαμβάνει τον Τίτλο της Κλασσικής Μοτοσυκλέτας, από τη στιγμή που έχουν παρέλθει, από την ημέρα της παραγωγής του 28 συναπτά έτη...

...Και όλα αυτά έτσι για την ιστορία...προς τιμήν της "Κλασσικής Μοτοσυκλέτας"...:winka:

p@nos
31/01/2009, 20:39
για να χαρακτηριστει ως κλασσικη μια μοτοσυκλετα, πρεπει να εχουν περασει οπως ειπε 25 χρονια απο την παραγωγη της, αλλα πρεπει να πληρει και καποιες προδιαγραφες προκειμενου να χαρακτηριστει ως κλασσικη, και να βγαλει κλασσικες πινακιδες, να απαλλαχθει απο τελη κλπ...

σε καμια περιπτωση αυτη δεν τις πληρει(απ'οτι φαινεται απο τη φωτο τουλαχιστον)...

makis 71
01/02/2009, 00:46
αυτο που με κανει να απορω ειναι με ποια κριτιρια καθοριζεις τις τιμες στις διαφορες μοτο που πουλας . απο οτι ειδα μεχρι τωρα εχεις βαλει για πουλημα μηχανακια κυριως σε αθλια κατασταση που ειτε τα βρισκεις τζαμπα αν θες σου δειχνω 2 παρατημενα gsx ή σε πολυ λιγοτερα λεφτα απο οτι τα πουλας εσυ (ειδα ενα εδω στα γιαννενα το δινει 200 ευρω) και σε καλυτερη κατασταση .δεν ζηταω καποια παρεξηγηση και μην με παρεις στραβα απλα θελω να καταλαβω τον τροπο που σκεφτεσαι .μου εχουν τυχει και μενα περιστασεις να μου ζηταν παπαδες για μηχανακια της σειρας που τα βρισκεις οτι ωρα θες και συνηθως δεν τα θελει κανεις με την δικαιολογια οτι ειναι κλασικο και για αυτο δεν μπορω να κατανοησω το σκεπτικο σας.
δεν ειναι μονο τα 25 χρονια που χαρακτηριζουν κατι ως κλασικο γιατι τοτε να παμε στα χωρια να παρουμε ολα τα σακατεμενα αγροτικα και να τα βγαλουμε κλασσικες πινακιδες.

makis 71
01/02/2009, 00:49
δεν θα επρεπε να χρεωσεις εξτρα ην σκουρια στην αλυσιδα στην εξατμιση στα καλαμια και τις χαλασμενες στιμουχες στα καλαμια?? ή το οτι λειπει το πλαινο καπακι?? τουλαχιστον 2000 επρεπε να ζητησεις με αυτα τα εξτρα μαζι

Zid
01/02/2009, 02:16
Οσον αφορά για να χαρακτηριστεί κάποια μοτοσυκλέτα κλασσική και να βγάλει πινακίδες κτλ...
πρέπει να έχει έτος κατασκευής πριν το 1978 απ ότι θυμάμαι....

Το gsx που δίνεις Ορέστη άσχετως της κατάστασης της εξωτερικής λειτουργεί? παίρνει μπρος? είναι ενα βασικό κριτήριο για τη τιμή...:wave2:

Sapadak
01/02/2009, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σε καμια περιπτωση αυτη δεν τις πληρει(απ'οτι φαινεται απο τη φωτο τουλαχιστον)...

Εκτος το ετος κατασκευης τι αλλο χρειαζετε για να χαρακτηριστει κλασσικη και να απαλαχθει απο τα τελη κυκλοφοριας κτλ?

Αν απαλαχθειι μπορει να κυκλοφορει κανονικα ή μονο συγκεκριμενες μερες?


Σορρυ για το οφ τοπικ ας μας διασπασει καποιος

siokatas
01/02/2009, 02:37
...ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΤΙΣ ΓΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΧΡΟΝΙΑ...

p@nos
01/02/2009, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εκτος το ετος κατασκευης τι αλλο χρειαζετε για να χαρακτηριστει κλασσικη και να απαλαχθει απο τα τελη κυκλοφοριας κτλ?

Αν απαλαχθειι μπορει να κυκλοφορει κανονικα ή μονο συγκεκριμενες μερες?


Σορρυ για το οφ τοπικ ας μας διασπασει καποιος


το βασικοτερο να ειναι σε αυθεντικη και αψογη κατασταση ταυτοχρονα, και να λειτουργει κιολας...

μετα περναει απο επιτροπη, που θα κρινει για το αν θα χαρακτηριστει κλασικη...

δειτε εδω (http://www.filpafederation.gr/karta.php) για οσους ενδιαφεροντε να μαθουν...