PDA

View Full Version : απρος καπνος απο την εξατμιση



pilotos_xtreme
03/02/2009, 13:21
καλησπερα παιδια , αντιμετοπιζω ενα προβληματακι το οποιο μπορει να ειναι κ προβληματαρα το cbr600f του 99 που εχω , τις τελευταιες μερες κ μονο ,οταν το βαζω μπροστα , οσπου να ανεβασει λιγο θερμοκρασια βγαζει ασπρο καπνο απο την εξατμιση,μερικες φορες καλο ντουμανι...

αυτο ξερω ειναι οτι καιει λαδι , αλλα το θεμα ειναι οτι μολις ζεσταθει λιγο 5 λεπτακια ας πουμε σταματαει.
αλλαξα λαδια πριν καμια 200αρα χιλιομετρα. το μηχανακι εχει 70000κμ και οσο το χω εγω μπορω να πω οτι το χω σκισει αρκετα.
τι μπορει να φταει? αμα ξερει κανεις. ο μηχανικος μου λεει οτι ισως εβαλε λιγο λαδι περισσοτερο κ το βγαζει απο κει η οτι ισως εχει παρει κανα ελατηριο /τσιμουχα ....

ευχαριστω για το χρονο σας

SVX
03/02/2009, 13:26
ΒΑΛΒΙΔΕΣ........ ΚΑΠΝΙΖΕΙ οταν ειναι κρυο γιατι δεν μπορουν να στεγανοποιησουν επαρκως ....οταν ζεσταινεται με την διαστολη υλικων - μεταλλων αλλα και με τη καταλληλη θερμοκρασια των λαδιων περιοριζεται το προβλημα..


εχεις κοιταξει βαλβιδες απο τοτε που το αγορασες? :rolleyes:

pilotos_xtreme
03/02/2009, 17:43
φιλε μου οχι ,κ να σου πω την αληθεια το ακουγα να χτυπαει λιγο αυτον τον καιρο. θα το παω στο μαστορα να το κοιταξει για το συγκεκριμενο λογο. να σαι καλα ,ευχαριστω για τη βοηθεια:beer:

GiannisBlessed
03/02/2009, 18:33
μπορει να ειναι και η υγρασια(ειδικα αυτες τις μερες) μεσα στην εξατμιση που εξατμιζεται:smilea:

snow
03/02/2009, 19:32
tipota den einai.mexri na zesta8oun ola etsi kanoun:winka:

byron
03/02/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
tipota den einai.mexri na zesta8oun ola etsi kanoun:winka:

+990

Από υγρασία είναι. Αν έκαιγε λάδια και έβγαζε καπνό συνέχεια (και θα σκυλοβρώμαγε). :wave2:

pilotos_xtreme
03/02/2009, 20:39
και γω αυτο σκεφτηκα αρχικα .... ισως οι σταγονεσ που μενουνε,να τις παρασερνει το θερμο καυσαεριο που βγαινει. τι να πω....
αμα μου μεινει σε λιγο καιρο θα καταλαβω :D
παντως εχω παρατηρησει κ αλλα μηχανακια να συμβαινει το ιδιο οπως λεει ο φιλος.
εσενα το r6 βγαζει οταν το βαζεις μπρος?

snow
04/02/2009, 05:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
και γω αυτο σκεφτηκα αρχικα .... ισως οι σταγονεσ που μενουνε,να τις παρασερνει το θερμο καυσαεριο που βγαινει. τι να πω....
αμα μου μεινει σε λιγο καιρο θα καταλαβω :D
παντως εχω παρατηρησει κ αλλα μηχανακια να συμβαινει το ιδιο οπως λεει ο φιλος.
εσενα το r6 βγαζει οταν το βαζεις μπρος?

otan einai krio bgazei ,poli kiolas,alla meta apo 2 lepta tpt.
ola file to kanoun.min stenaxoriesai :winka:

SnakeMJK
04/02/2009, 05:38
Όπως είπαν και οι από πάνου είναι θέμα καθαρά συστολής-διαστολής. Όταν ζεσταθεί και κλείσουν οι "τρύπες" δεν έχει κανένα πρόβλημα. :)

OldMan
04/02/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΒΑΛΒΙΔΕΣ........ ΚΑΠΝΙΖΕΙ οταν ειναι κρυο γιατι δεν μπορουν να στεγανοποιησουν επαρκως ....οταν ζεσταινεται με την διαστολη υλικων - μεταλλων αλλα και με τη καταλληλη θερμοκρασια των λαδιων περιοριζεται το προβλημα..
Αν έκαιγε λάδια, ίσως..
(αλλά τότε θα έβγαζε μπλε καπνό !!!)

Ο άσπρος καπνός είναι από νερό (υγρασία στην εισαγωγή ή διαρροή ψυκτικού) και ΔΕΝ έχει να κάνει σε τίποτε με το ικανοποιητικό "σφράγισμα" των βαλβίδων !! :wave2:

gmeles
04/02/2009, 10:24
Το κανει και μενα το TTR, βγαζει τρελλη καπνα τις περισσοτερες φορες που θα το βαλω μπροστα.
Το θεμα ειναι οτι μυριζει λαδι, ασπρος καπνος ντουμανι για μερικα λεπτα μεχρι να ζεσταθει.

Να ειναι υγρασια? Μακαρι! Παντως το παρκαρω σε κλειστο γκαραζ συνεχως.

SVX
04/02/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έκαιγε λάδια, ίσως..
(αλλά τότε θα έβγαζε μπλε καπνό !!!)

Ο άσπρος καπνός είναι από νερό (υγρασία στην εισαγωγή ή διαρροή ψυκτικού) και ΔΕΝ έχει να κάνει σε τίποτε με το ικανοποιητικό "σφράγισμα" των βαλβίδων !! :wave2:



ΕΓΩ περιμενω να δω τι θα πει ο μαστορας.... :rolleyes:

GiannisBlessed
04/02/2009, 12:34
υγρασια ειναι αν το καλοκαιρι νταλα μεσημερι μετα το μπανιο(οταν η μαυρη σελλα ειναι σαν σχαρα ψησταριας:rotflmao: :bawl: )το βαζεις μπροστα και δεν το κανει.
αλλα μπορει ταυτοχρονα να καιει και λαδι.τα παντα ειναι δυνατα.

george72
04/02/2009, 12:51
το πιθανοτερο να ειναι υγρασιες.....

αλλα απο την στιγμη που λες για καλο ντουμανι.....ριξε

και μια ματια στην σταθμη των νερων στο ψυγειο

μην εχει σκασει καμια φλαντζα και σου ανακατευει τιποτα

νερα με λαδια μαζι και στα πεταει απο την εξατμιση



γεγονος ειναι οτι ο ασπρος πυκνος καπνος ειναι ενδειξη νερων και οχι
λαδιου...


:)

snow
04/02/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΕΓΩ περιμενω να δω τι θα πει ο μαστορας.... :rolleyes:


kamia malakia :smokin:

project.breeze
04/02/2009, 17:52
Ο μάστορας θα του πει ότι χρειάζεται αλλαγή βαλβίδων,εκκεντροφόρων,πιστονιών,λαδιού,φίλτρου λαδιού,μπουζί,φίλτρο αέρα,ψυγείο,μαρσπιέ,σέλα,καθρέφτες,λάστιχα και ζάντες...

Όπως είπανε και τα παιδιά παραπάνω,λευκός καπνός είναι υδρατμοί από εξάτμιση του νερού που συγκεντρώνεται πιθανότατα στην εξάτμιση μέσα (ειδικά αν δεν βρίσκεται σε κάποιο πάρκιν το μηχανάκι και είναι έξω).Ο μπλε καπνός είναι ένδειξη ότι το μηχανάκι καίει λάδια...

GSXR K6
04/02/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΒΑΛΒΙΔΕΣ........ ΚΑΠΝΙΖΕΙ οταν ειναι κρυο γιατι δεν μπορουν να στεγανοποιησουν επαρκως ....οταν ζεσταινεται με την διαστολη υλικων - μεταλλων αλλα και με τη καταλληλη θερμοκρασια των λαδιων περιοριζεται το προβλημα..


εχεις κοιταξει βαλβιδες απο τοτε που το αγορασες? :rolleyes:

Και εγω αυτο λεω.
Μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος...σαν μηχανικος αυτοκινητων βεβαιος-βεβαιος!
Και πολυ πιθανο να ειναι τα τσιμουχακια των βαλιδων...
...λεω εγω τωρα...:wave2:

..περιμενουμε τον μαστορα:rolleyes:

sakisvolos
04/02/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
καλησπερα παιδια , αντιμετοπιζω ενα προβληματακι το οποιο μπορει να ειναι κ προβληματαρα το cbr600f του 99 που εχω , τις τελευταιες μερες κ μονο ,οταν το βαζω μπροστα , οσπου να ανεβασει λιγο θερμοκρασια βγαζει ασπρο καπνο απο την εξατμιση,μερικες φορες καλο ντουμανι...

αυτο ξερω ειναι οτι καιει λαδι , αλλα το θεμα ειναι οτι μολις ζεσταθει λιγο 5 λεπτακια ας πουμε σταματαει.
αλλαξα λαδια πριν καμια 200αρα χιλιομετρα. το μηχανακι εχει 70000κμ και οσο το χω εγω μπορω να πω οτι το χω σκισει αρκετα.
τι μπορει να φταει? αμα ξερει κανεις. ο μηχανικος μου λεει οτι ισως εβαλε λιγο λαδι περισσοτερο κ το βγαζει απο κει η οτι ισως εχει παρει κανα ελατηριο /τσιμουχα ....

ευχαριστω για το χρονο σας

Κατά πάσα πιθανότητα είναι υδρατμοί και ΔΕΝ πρέπει να ανησυχείς ειδικά αν είναι εντελώς άσπρος ο
καπνός και διαλύεται γρήγορα (το λάδι βγάζει καπνό λίγο προς το μπλε και ΔΕΝ διαλύεται αμέσως!)

Καλού κακού εσύ να κάνεις τα εξής:
1) Να κοιτάς τη στάθμη του αντιπηκτικού άμα δεν στο ''χάνει'' είσαι οκ από αυτό!
2) Να ελέγχεις τη στάθμη του λαδιού να μη την κατεβάζει τη στάθμη γρήγορα!

Υ.Γ. Για ένα μοτέρ τέτοιο με 70000 χιλιόμετρα είναι λογικό εφ όσον λες ότι το σκίζεις κιόλας να καίει
κοντά στο ένα λίτρο λάδι κάθε 800 με 1000 χιλιόμετρα ίσως και λίγο παραπάνω οπότε αυτό δεν σημαίνει
ότι έχεις πρόβλημα! :winka:

:wave2: :wave2:

gmeles
05/02/2009, 06:32
Οταν το μηχανακι ΔΕΝ εχει συστημα ψυξης (TTR), ο ασπρος καπνος μυριζει λαδι και παρκαρεται ΜΟΝΟ σε κλειστο χωρο?

OldMan
05/02/2009, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΕΓΩ περιμενω να δω τι θα πει ο μαστορας.... :rolleyes:
"Μάστορας" είναι ΜΟΝΟ ο κώλος της κατσίκας ....







(γιατί κάνει στρόγγυλες κουράδες !!!) :wave2:

petrogazz
05/02/2009, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Μάστορας" είναι ΜΟΝΟ ο κώλος της κατσίκας ....







(γιατί κάνει στρόγγυλες κουράδες !!!) :wave2:

Στρογγυλές και μικρές, οι λεγόμενες και βερβελιές :lol: :lol: :lol:

SVX
05/02/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Μάστορας" είναι ΜΟΝΟ ο κώλος της κατσίκας ....

(γιατί κάνει στρόγγυλες κουράδες !!!) :wave2:

.... :confused: βγαζει η κατσικα ασπρο καπνο απο τον κ[]λο?

κατι κανει λαθος ο τραγος . . . ειναι μεσα στην εγγυηση ή ειναι απο τις κατσικες παραεισαγωγης? :sick: :alien:

cryptonakias
09/02/2009, 10:53
tipota den ine kai emena etsi kanei to papi mou idika ton xeimona kai eixa tin idia aporia kai ekatsa kai to elisa prin kanena xrono kai alaksa elatiria pistoniou kai tsimouxakia ala ekane kai kanei to idio... gia 5 lepta bgazei enan elafra aspro kapno kai meta stamataei sinithos,ektos apo tis meres pou exei poli igrasia to exo paratirisei arketes fores,ayto ginetai epeidi ego den exo katholou filtro na sigratisei tin igrasia+to oti krataei kai igrasia i eksatmisi opos ipan kai ta ala paidia(stin periptosi pou sou kaiei ladi mono gia 3-4 lepta), to mpouzi aloste den mou exi karvouniasei toso kairo kai esena logika to mpouzi xoris karvouno tha ine,rikse mia matia kai an to deis karvouniasmeno tote malon kaiei ladia,aloste o aspros kapnos ipodilonei oti to moter kaiei nero o mple kapnos ine to ladi...

OldMan
10/02/2009, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
rikse mia matia kai an to deis karvouniasmeno tote malon kaiei ladia
eno an to dei ladomeno tote mallon kaiei karvouno ...:winka:

Alarm
10/02/2009, 09:11
ρε παιδες , μην τον τρομαζετε τον ανθρωπα :) τιποτα δεν εχει το μοτορι του. και εγω την πρωτη μερα που πηρα την μηχανη αυτο εκανε. ειναι αυτο που ειπαν οι περισσοτεροι , υγρασια.
ιδικα χειμωνα θα δεις οτι ειναι πιο συχνο το φαινομενο . Δεν εχει τιποτα το μηχανακι .

cryptonakias
10/02/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
eno an to dei ladomeno tote mallon kaiei karvouno ...:winka:
akrivos etsi,mpikes sto noima:)

ikarosk
10/02/2009, 13:43
Ενα από τα προϊόντα της καύσης της βενζίνης και συστατικό των καυσαερίων είναι το νερό, που εξέρχεται σε κατάσταση ατμού απ΄την εξάτμιση. Όταν το τελικό της εξάτμισης είναι κρύο τώρα το χειμώνα οι ατμοί υγροποιούνται στο εσωτερικό του και μετατρέπονται σε σταγόνες νερού που στάζουν από πίσω. Καθώς η εξάτμιση ζεσταίνεται ατμοποιούνται πάλι και βγαίνοντας έξω στον αέρα συμπυκνώνονται όταν αυτός έχει μεγάλο ποσοστό υγρασίας και δεν μπορεί να τους απορροφήσει,'συνήθως νωρίς το πρωί' οπότε μας δίνουν την εντύπωση άσπρου καπνού.
Αυτοί οι υδρατμοί είναι και ο λόγος που οι εξατμίσεις σάπιζαν και τρυπούσαν από μέσα προς τα έξω.
Εξαφανίζονται όταν η εξάτμιση ζεσταθεί αρκετά, η όταν ο αέρας είναι αρκετά ξηρός και τους απορροφά ευκολότερα.

pilotos_xtreme
14/02/2009, 23:42
θανκς παιδια για τη σημετοχη σας . πηγα στο μαστορα (ειναι φιλαρακι οποτε δε μου λεει μαλακιες) και μου πε οτι δεν ειναι τπτ.... υδρατμοι,κ εχω δει κ αλλα μηχανακια (fazer,zxr))να κανουν ακριβως το ιδιο.... παλι καλα... τωρα αμα ειναι κανα τσιμουχακι παραπανω , δε γαμιετε
honda ειναι , δε σπαει δε χαλαει :lol:

εχουμε αλλα προβληματα τωρα
το μηχανακι παιρνει μπροστα κανονικοτατα ,1-2 φορες τη βδομαδα που το βγαζω.
το θεμα ειναι οτι 2-3 φορες , μετα απο δικια μου βλακεια με το συμπλεκτη (ως συνηθως ξεχναω να βαλω νεκρα) σβηνει το μηχανακι. ελα μου ντε οτι 2-3 φορες τωρα δε ξαναπερνει μπροστα. κανει σαν να εχει πεσει η μπαταρια , ακουγετε να γυρναει αμυδρα η μιζα κ αμα συνεχισω να παταω ,δε γυρναει καθολου, τα λαμπακια κανονικα ανοιχτα ειναι. το βαζω μπρος με ταχυτητα κ παω σπιτι , το σβηνω, το ξαναβω κ περνει με την 1η. ρε μπας κ εχω μαγικο μηχανακι? οποτε γουσταρει αυτο περνει μπροσ?
κατι μου λεει πως η μπαταρια ειναι η οταν αποσυνδεσα τον συνεγαρμο επρεπε να κολησω κανονικα τα καλωδια κ οχι να τα δεσω με ταινια.....
τα φωτα σας παρακαλω!!!

camen
15/02/2009, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
θανκς παιδια για τη σημετοχη σας . πηγα στο μαστορα (ειναι φιλαρακι οποτε δε μου λεει μαλακιες) και μου πε οτι δεν ειναι τπτ.... υδρατμοι,κ εχω δει κ αλλα μηχανακια (fazer,zxr))να κανουν ακριβως το ιδιο.... παλι καλα... τωρα αμα ειναι κανα τσιμουχακι παραπανω , δε γαμιετε
honda ειναι , δε σπαει δε χαλαει :lol:

εχουμε αλλα προβληματα τωρα
το μηχανακι παιρνει μπροστα κανονικοτατα ,1-2 φορες τη βδομαδα που το βγαζω.
το θεμα ειναι οτι 2-3 φορες , μετα απο δικια μου βλακεια με το συμπλεκτη (ως συνηθως ξεχναω να βαλω νεκρα) σβηνει το μηχανακι. ελα μου ντε οτι 2-3 φορες τωρα δε ξαναπερνει μπροστα. κανει σαν να εχει πεσει η μπαταρια , ακουγετε να γυρναει αμυδρα η μιζα κ αμα συνεχισω να παταω ,δε γυρναει καθολου, τα λαμπακια κανονικα ανοιχτα ειναι. το βαζω μπρος με ταχυτητα κ παω σπιτι , το σβηνω, το ξαναβω κ περνει με την 1η. ρε μπας κ εχω μαγικο μηχανακι? οποτε γουσταρει αυτο περνει μπροσ?
κατι μου λεει πως η μπαταρια ειναι η οταν αποσυνδεσα τον συνεγαρμο επρεπε να κολησω κανονικα τα καλωδια κ οχι να τα δεσω με ταινια.....
τα φωτα σας παρακαλω!!!

Οταν σου σβηνει με την ταχυτητα μεσα μετα βαζεις νεκρο για να πατησεις την μιζα?Αν οχι βαζε.Και να μην ξεχνας την ταχυτητα γιατι δεν ειναι και οτι το καλυτερο για το μοτερ σου.
Τα καλωδιακια καλο θα ηταν καποια στιγμη να τα κολλησεις...Δεν ειναι κ τιποτα το χρονοβορο...
Αλλα δεν πρεπει να φταινε τα καλωδια αφου μετα περνει κανονικα μπροστα...:beer:

chr1s_86
24/02/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
....Και να μην ξεχνας την ταχυτητα γιατι δεν ειναι και οτι το καλυτερο για το μοτερ σου.....


Εννοείς να μην έχει ταχύτητα όταν είναι σβηστό; Γιατί εγώ πχ παρκάρω σε κατηφορικό δρόμο και αναγκαστικά το αφήνω πάντα με πρώτη ταχύτητα.


:wave2:

pilotos_xtreme
24/02/2009, 16:54
αν κατα λαθος μου σβησει επειδη αφησω τον συμπλεκτη στο φαναρι κ νομιζω οτι εχω νεκρα,μετα οταν παω να το βαλω μπρος δε περνει κ κανει σαν να κλασε η μπαταρια. την τελευταια φορα ομως δοκιμασα να κλεισω το kill switch και να γυρισω το κλειδι στο οφ , κ μολις τα ξανααναψα πηρε κανονικα...
θα με τρελανει αυτο το μηχανακι ειναι μαγικο λεμε!

ilias s.m.
24/02/2009, 17:06
φιλαρακι υπαρχει περιπτωση να φταιει ο διακοπτης που βρισκεται το kill switch.ειχα το ιδιο προβλημα στο χτ μου.θελει ανοιγμα και καθαρισμα απο τα αλατα που μαζευοντε.
:wave2:

camen
24/02/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Εννοείς να μην έχει ταχύτητα όταν είναι σβηστό; Γιατί εγώ πχ παρκάρω σε κατηφορικό δρόμο και αναγκαστικά το αφήνω πάντα με πρώτη ταχύτητα.


:wave2:

Eννοω να μην αφηνει τον συμπλεκτη εχοντας ταχυτητα μεσα και το μηχανακι κλοτσαει!!!
Σε κατηφορο εννοειται παντα ταχυτητα για να μην το κυνηγας απο πισω:lol: :lol: :lol:

GiannisBlessed
25/02/2009, 08:31
μηπως εχει εναν αισθητηρα στον συμπλεκτη?εμενα εχει και αν δεν παρει με την πρωτη φορα πυ παταω την μιζα τοτε στην δευτερη κανει σαν να εχει μεινει απο μπαταρια(γυρναει με δυσολια πολυ αργα ισως και καθολου)αν πατησω συμπλεκτη την στιγμη που μιζαρω παιρνει κανονικα.δοκιμασε οταν συμβαινει αυτο να πατας συμπλεκτη...

GiannisBlessed
25/02/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
κατι μου λεει πως η μπαταρια ειναι η οταν αποσυνδεσα τον συνεγαρμο επρεπε να κολησω κανονικα τα καλωδια κ οχι να τα δεσω με ταινια.....
τα φωτα σας παρακαλω!!!
Ααα...τι εννοεις ακριβως??μιλας για τα χοντρα καλωδια?δεν τα βιδωσες στους πολους?!?μηπως ηθελες να πεις "συνδεσα" αντι για αποσυνδεσα?μπερδευτηκα:(

pilotos_xtreme
25/02/2009, 09:49
τα καλωδια του συναγερμου ηταν κολημενα πανω στα καλωδια της ηλεκτρονικης, συγκεκριμενα στο κυριος καλωδιο, αυτο που αμα το κοψεις η μηχανη δε δουλευει. απλα μετα αυτα τα καλωδια τα συνδεσα με μονοτικη κ τα τυλιξα , χωρις θερμοκολλα (καπως ετσι λεγετε). δε νομιζω να υπαρχει προβλημα απο κει γιατι αλλιως θα εκανε σβησιματα η δε θα περνε καθολου μπρος. ο μηχανικος μου λεει να τσεκαρω τους διακοπτες απο αλατα ...... ουφ!

GiannisBlessed
25/02/2009, 10:13
δες και αυτο με τον συμπλεκτη:winka:

fish&chips
05/05/2009, 17:47
παιδες!!!
εχω το ιδιο μηχανακι και το προβλημα μου ειναι το εξης...
πεταει σταγονιτσες λαδιου απ την εξτμιση...μηπως το εχω μαμησει???
μου ειπανε οτι πιθανοτατα θελει ελατηρια πιστονιων :eek:
τα φωτα σας παρακαλω....

sakisvolos
05/05/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish&chips
παιδες!!!

πεταει σταγονιτσες λαδιου απ την εξτμιση...μηπως το εχω μαμησει???


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: Σίγουρα!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

GiannisBlessed
05/05/2009, 17:58
καταναλωση λαδιου υπαρχει?ειναι μεγαλη?
το χρωμα του καπνου τι ειναι?
μυριζει?(ειδικα οταν ειναι κρυο)
ιπποδυναμη ειναι καλα η πεσμενο?

fish&chips
05/05/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: Σίγουρα!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
εισηγησεις????
το πεταω και παιρνω αλλο???????:bigcry:

fish&chips
05/05/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
καταναλωση λαδιου υπαρχει?ειναι μεγαλη?
το χρωμα του καπνου τι ειναι?
μυριζει?(ειδικα οταν ειναι κρυο)
ιπποδυναμη ειναι καλα η πεσμενο?
φιλε χρωμα καπνου ασπρο κυριως....και ναι μυριζει λιγο λαδακι...οπως ειπα φτυνει λιγο....
καταναλωση λαδιου αρκετη...ιπποδυναμη μια χαρα...στις χαμηλες κολωνει λιγο(2-3 χιλ.):bigcry:

sakisvolos
05/05/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish&chips
εισηγησεις????
το πεταω και παιρνω αλλο???????:bigcry:

Το φτιάχνεις μωρέ άκου εκεί το πετάς!!!!!

Είναι σίγουρα λάδι αυτό που πετάει από την εξάτμιση??:confused:

GiannisBlessed
05/05/2009, 18:08
ασπρο προς το μπλε?
παντως ειναι σχεδον σιγουρο οτι καιει λαδια.(μπορει να ειναι και παραφλου)
τωρα αν ειναι λαδια η τα καιει απο ελατηρια η απο τσιμουχες βαλβιδας.
μπορεις να μαθεις με ενα τεστ συμπιεσης και να ριξεις ΛΙΓΟ λαδι απο την μπουζοτρυπα για να δεις αν βελτειονεται η κατασταση στην μετρηση συμπιεσης.αν με λιγο λαδι βγαλει μεγαλυτερη πιεση τοτε μαλλον ειναι τσιμουχες.
αυτα ξερω εγω.ελπιζω να σε βοηθησω.

snow
06/05/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ασπρο προς το μπλε?
παντως ειναι σχεδον σιγουρο οτι καιει λαδια.(μπορει να ειναι και παραφλου)
τωρα αν ειναι λαδια η τα καιει απο ελατηρια η απο τσιμουχες βαλβιδας.
μπορεις να μαθεις με ενα τεστ συμπιεσης και να ριξεις ΛΙΓΟ λαδι απο την μπουζοτρυπα για να δεις αν βελτειονεται η κατασταση στην μετρηση συμπιεσης.αν με λιγο λαδι βγαλει μεγαλυτερη πιεση τοτε μαλλον ειναι τσιμουχες.
αυτα ξερω εγω.ελπιζω να σε βοηθησω.


paraflou apo tin e3atmisi???????????????????????????????????????????:bigcry:

camen
06/05/2009, 20:22
Σε περιπτωση που καιει λαδια και μαλιστα τοσα πολλα δεν θα επρεπε ο καπνος να ειναι μπλε?!:confused:

GiannisBlessed
06/05/2009, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
paraflou apo tin e3atmisi???????????????????????????????????????????:bigcry: ολα ειναι πιθανα σεναρια ετσι λοιπον αναφερομαι στις πιθανες δοιαροες στον θαλαμο καυσης....



κοιτα και τα υγρα καλου κακου.κοιτα να δεις αν ειναι "μολυσμενα".δηλ αν δεν εχουν το κανονικο χρωμα(αν και ειναι απιθανο να ειναι αυτο το προβλημα αντι του λαδιου)

fish&chips
12/05/2009, 21:43
γεια σας και παλι... δεν απαντησα αλλα τωρα ειδα τις απαντησεις σας.
ευχαριστω, :beer:
ειναι δυνατο να ειναι βενζινη???? και αν ναι γιατι μπορει να συμβαινει αυτο???
μυριζει λιγο βενζινη....και πιο πολυ το κανει οταν ειναι κρυο....οταν ζεσταθει δε βγαζει σχεδον τιποτα...

:confused:

fish&chips
12/05/2009, 21:47
ρε παιδες,...ευχαριστω για τις αποψεις...αλλα αν εβγαζε παραφλου απ την εξατμιση νομιζω θα ζεσταινοτανε κιολας εεεε?????? :smokin: :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ολα ειναι πιθανα σεναρια ετσι λοιπον αναφερομαι στις πιθανες δοιαροες στον θαλαμο καυσης....



κοιτα και τα υγρα καλου κακου.κοιτα να δεις αν ειναι "μολυσμενα".δηλ αν δεν εχουν το κανονικο χρωμα(αν και ειναι απιθανο να ειναι αυτο το προβλημα αντι του λαδιου)

GiannisBlessed
13/05/2009, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish&chips
ρε παιδες,...ευχαριστω για τις αποψεις...αλλα αν εβγαζε παραφλου απ την εξατμιση νομιζω θα ζεσταινοτανε κιολας εεεε?????? :smokin: :D εγω απλα αναφερω....
ολα ειναι πιθανα.
φιλε μου αν συμβαινει οταν ειναι κρυο ειναι φυσιολογικο.(σε λογικα πλαισια παντα)

stefanos
13/05/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fish&chips
γεια σας και παλι... δεν απαντησα αλλα τωρα ειδα τις απαντησεις σας.
ευχαριστω, :beer:
ειναι δυνατο να ειναι βενζινη???? και αν ναι γιατι μπορει να συμβαινει αυτο???
μυριζει λιγο βενζινη....και πιο πολυ το κανει οταν ειναι κρυο....οταν ζεσταθει δε βγαζει σχεδον τιποτα...

:confused:

Βενζίνη δεν γίνεται, νερό που να μυρίζει βενζίνη στο ξεκίνημα γίνεται και είναι φυσικό.
Αν σου καίει λάδι άλλαξε μάρκα λαδιού για αρχή και κοίτα και το βιβλιαράκι μπάς και βάζεις λάθος ιξώδες.

fish&chips
13/05/2009, 11:06
ok
σας ευχαριστω ολους και παλι...

:beer: