PDA

View Full Version : Αέρα ή Άζωτο...???



STOYBI
03/02/2009, 16:06
Στα ελαστικα μας.......

Στα υπερ ( συμφωνα με τα λεγομενα του λαστιχα.) Μηδενικη απωλεια στην πιεση των ελαστικων με το περασμα του καιρου...

Στα υπερ η κατα ( αναλογα ) Πιο ελαφρια αισθηση στο οδηγημα.....



Αν ξερει κατι παραπανω καποιος ... Περιμενουμε ενημερωση....


:beer: :beer:

:wave2:

byron
03/02/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στα υπερ η κατα ( αναλογα ) Πιο ελαφρια αισθηση στο οδηγημα.....




Αυτό θα ήθελα πολύ να το εξηγήσει ο λαστιχάς :rotflmao: :rotflmao:

Κώστα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για να βάλουμε άζωτο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59835
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15365
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9424
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40290

:wave2:

npat
03/02/2009, 16:52
Όταν γεμίζουμε τα λάστιχά μας με (ξηρό) αέρα στην πραγματικότητα τα γεμίζουμε με περίπου 78% (κατ' όγκο) άζωτο, 21% οξυγόνο, και 1% διάφορα άλλα ψιλά. Αν τα γεμίσουμε με καθαρό (100%) άζωτο, αντικαθιστούμε αυτό το 21% των καχεκτικών μορίων οξυγόνου με όμορφα, χοντρά μόρια αζώτου τα οποία περνούν πολύ πιο δύσκολα από τους πόρους του ελαστικού, άρα έχουμε ελάχιστα λιγότερη απώλεια αερίου με την πάροδο του χρόνου. Αν βέβαια ελέγχουμε τις πιέσεις των ελαστικών μας συχνά και συμπληρώνουμε το οξυγόνο που, και καλά, χάσαμε τότε το πλεονέκτημα εξανεμίζεται.

Αν τώρα ο αέρας με τον οποίο γεμίζουμε τα ελαστικά μας δεν είναι ξηρός, τότε άντε στην χειρότερη περίπτωση να έχει ένα 5% υγρασία. Όταν γεμίζουμε τα λάστιχα με άζωτο τότε η υγρασία θεωρητικά είναι 0%. Η πυκνότητα του υγρού αέρα μεταβάλλεται πιο πολύ απ' ότι η πυκνότητα του ξηρού αέρα με την μεταβολή της θερμοκρασίας (ειδικά αν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 40 περίπου βαθμούς) οπότε αν χρησιμοποιήσουμε καθαρό άζωτο θεωρητικά θα έχουμε πιο σταθερή πίεση σε μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών. Εντάξει, αν είσαι ο νέος Ρώσι και κυνηγάς τους καλύτερους χρόνους στο ανθυποδέκατο, μπορεί αυτή η ελαχίστως αυξημένη σταθερότητα στην πίεση να παίξει κάποιο ρόλο (παπάρια!). Απ' την άλλη, κοίτα να κάνεις κάτι για την κουλαμάρα σου, και άσε την μικρομετρία της πίεσης των ελαστικών σου για αργότερα.

Η έλλειψη οξυγόνου που εξασφαλίζουμε φουσκώνοντας τα λάστιχά μας με άζωτο μπορεί επίσης να περιορίσει την οξείδωση των ζαντών καθώς και την αλλοίωση του ελαστικού απ' το οξυγόνο. Άν έχετε λοιπόν πρόβλημα και οι ζάντες σας σκουριάζουν γρήγορα απ την μέσα μεριά, ή αν κρατάτε τα ίδια λάστιχα για καμιά δεκαετία, βάλτε άζωτο. Αν, απ' την άλλη, ζείτε μαζί με μας στον ίδιο πλανήτη, μάλλον έχετε σχετικά ανοξείδωτες ζάντες και αλλάζετε λάστιχα συχνά, οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

Μετράτε λοιπόν ΤΑΚΤΙΚΑ τις πιέσεις των ελαστικών σας (πάντα με τα λάστιχα κρύα, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και κάθε φορά πριν από μεγάλη βόλτα η ταξίδι), χρησιμοποιείτε τις σωστές πιέσεις, και αφήστε το άζωτο για τα ψώνια που γουστάρουν να μοστράρουν τις φωσφοριζέ τάπες στις βαλβίδες των ελαστικών.

:wave2:

npat
03/02/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό θα ήθελα πολύ να το εξηγήσει ο λαστιχάς :rotflmao: :rotflmao:


Τα άζωτο είναι ελαφρύτερο απ' το οξυγόνο. Άρα κερδίζουμε σε βάρος (και μάλιστα μη-αναρτώμενο βάρος). Κερδίζουμε ίσα με 5 γραμμάρια. Τρελή διαφορά στη αίσθηση! Απ' την άλλη μπορούμε να απλά να ξεκολλήσουμε τα αυτοκόλλητα απ' το φτεράκι, οπότε το μηχανάκι θα μεταμορφωθεί τελείως!

:lol: :lol:

gcrook
03/02/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Απ' την άλλη μπορούμε να απλά να ξεκολλήσουμε τα αυτοκόλλητα απ' το φτεράκι, οπότε το μηχανάκι θα μεταμορφωθεί τελείως!

:lol: :lol:

Ειδικα αν σε καποια μηχανακι φυγει το αυτοκολλητο με τα πουπουλα,διοτι οι αναβατες τους μαθαινω οτι ειναι ΚΟΤΕΣ!:smokin:

npat
03/02/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειδικα αν σε καποια μηχανακι φυγει το αυτοκολλητο με τα πουπουλα,

Όχι, αν φύγει αυτό τότε θ' αρχίσει να χαλάει!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

διοτι οι αναβατες τους μαθαινω οτι ειναι ΚΟΤΕΣ!:smokin:

(α) ποιος διαδίδει τέτοιες κακοήθειες, και τι μηχανάκι καβαλάει?
(β) φουσκώνει τα λάστιχα με άζωτο?
(γ) εσύ πολύ καπνίζεις (τσιγάρα ελπίζω, όχι άζωτο)

::evil: :evil:

STOYBI
04/02/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό θα ήθελα πολύ να το εξηγήσει ο λαστιχάς :rotflmao: :rotflmao:

Κώστα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για να βάλουμε άζωτο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59835
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15365
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9424
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40290

:wave2:

Eυχαριστω Βυρωνα....... :beer: :beer:

( Ποιος ακουει τον παλιογερο τωρα....) :sad:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

OldMan
04/02/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
(και μάλιστα μη-αναρτώμενο βάρος).
Μη αναρτώμενη ΜΑΖΑ, γμτ το φελέκι μου ...



(βάρος χωρίς μάζα έχει μόνο ο Κρούκης ...!!) :smokin:

npat
04/02/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μη αναρτώμενη ΜΑΖΑ, γμτ το φελέκι μου ...


Δίκιο έχεις δημογέροντα. Αλλά μια ζωή μεσ' το βαρυτικό πεδίο έχουμε μάθει να τα μπερδεύουμε (να ξεμάθουμε θα μου πεις... και δίκιο θα 'χεις)


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(βάρος χωρίς μάζα έχει μόνο ο Κρούκης ...!!) :smokin:

Μάζα χωρίς βάρος!

:lol: :lol:

sapila racing
04/02/2009, 10:07
Αλλο ενα σημείο αξιο προσοχής περι αζώτου είναι οτι κανεις δεν ξερει τι πίεση πρέπει να βαλει για πίστα.

Οταν αλλαξα τα λαστιχα στο SB6 μου εβαλαν αζωτο, αλλά οταν πήγα στις Σέρρες δεν ηξερα τι να κάνω και κανείς αλλος δεν ξερει τι παίζει με τις πιέσεις οταν εχεις αζωτο.

Ετσι κι εγω πήγα στο κομπρσσεράκι της πίστας τα ξεφούσκωσα, τα ξαναφούσκωσα κι ησύχασα :smokin:

OldMan
04/02/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο ενα σημείο αξιο προσοχής περι αζώτου είναι οτι κανεις δεν ξερει τι πίεση πρέπει να βαλει για πίστα.
Οταν αλλαξα τα λαστιχα στο SB6 μου εβαλαν αζωτο, αλλά οταν πήγα στις Σέρρες δεν ηξερα τι να κάνω και κανείς αλλος δεν ξερει τι παίζει με τις πιέσεις οταν εχεις αζωτο.
Ετσι κι εγω πήγα στο κομπρσσεράκι της πίστας τα ξεφούσκωσα, τα ξαναφούσκωσα κι ησύχασα :smokin:
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (thank God), αλλά δεν στέκει κάτι "μπακάλικο" του τύπου: Η αναλογία των πιέσεων με αέρα σε δρόμο, πίστα, κρύο, ζέστη κ.λ.π να είναι η ίδια και για το άζωτο ...? :confused:

npat
04/02/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο ενα σημείο αξιο προσοχής περι αζώτου είναι οτι κανεις δεν ξερει τι πίεση πρέπει να βαλει για πίστα.


Φαντάζομαι ότι η πίεση, σε θερμοκρασία λειτουργίας, πρέπει να είναι η ίδια είτε με άζωτο είτε με αέρα.

(δηλ. δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να ΜΗΝ είναι)

OldMan
04/02/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ποιος ακουει τον παλιογερο τωρα....)
Άμα ξανασγράψεις το "Αζωτο" με όμικρον να δεις τι θα γίνει ...:smokin:

sapila racing
04/02/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (thank God), αλλά δεν στέκει κάτι "μπακάλικο" του τύπου: Η αναλογία των πιέσεων με αέρα σε δρόμο, πίστα, κρύο, ζέστη κ.λ.π να είναι η ίδια και για το άζωτο ...? :confused:

Δεν νομίζω, αφού υποτίθεται οτι με άζωτο δεν αλλάζει η πίεση με την μεταβολή της θερμοκρασίας.
Εκεί είναι και το θέμα αφού στην πίστα βαζουμε αρκετα χαμηλότερες πιέσεις με το σκεπτικό οτι θα ανεβουν με το ζέσταμα.

Στανταρ πίεση πιστας ειναι 32 μπροστα 30 πίσω με άερα και 120/180 λαστιχα.

Με άζωτο?? :confused:

sapila racing
04/02/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Φαντάζομαι ότι η πίεση, σε θερμοκρασία λειτουργίας, πρέπει να είναι η ίδια είτε με άζωτο είτε με αέρα.

(δηλ. δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να ΜΗΝ είναι)

Κι εγω αυτό είχα σκεφτεί, αλλά δεν εχω μετρήσει ποτέ τα λάστιχα βγαίνοντας, οπότε δεν ξερω τι πιεση ειχαν ζεστά.

npat
04/02/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κι εγω αυτό είχα σκεφτεί, αλλά δεν εχω μετρήσει ποτέ τα λάστιχα βγαίνοντας, οπότε δεν ξερω τι πιεση ειχαν ζεστά.

Και δεδομένου ότι οι όποιες ουσιαστικές διαφορές στην καμπύλη πίεσης / θερμοκρασίας του αζώτου και του αέρα οφείλονται στην παρουσία υγρασίας στον τελευταίο (την οποία ποσοτικά δεν μπορείς να ελέγξεις, έτσι κι αλλιώς), θα έλεγα πως βάζεις την ίδια πίεση και στις δύο περιπτώσεις και απλά στην δεύτερη θα έχεις πιο "συνεπή" αποτελέσματα... Χωρίς βέβαια να τον κόβω κιόλας.

T.R.E
04/02/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κι εγω αυτό είχα σκεφτεί, αλλά δεν εχω μετρήσει ποτέ τα λάστιχα βγαίνοντας, οπότε δεν ξερω τι πιεση ειχαν ζεστά.



Εγώ που τα μέτρησα μετά από 10 χαλαρούς γύρους,με 30/30 αρχική είχα 36/38 αμέσως μόλις βγήκα... Δεν ξέρω πια είναι η επιθυμητή πίεση,αλλά αν δεν πειραματιστείς δεν μαθαίνεις μάλλον...

Σημειωτέον μια φορά που μπήκα με πιέσεις δρόμου μέσα, 36/40,όταν βγήκα είχαν μόλις 38/42,δηλαδή μικρότερη ποσοστιαία μεταβολή απ'οτι όταν ήταν ξεφούσκωτα... Ίσως όταν είναι πιο φουσκωμένα να ζεσταίνονται και πιο αργά... :sick:

reinmeister
04/02/2009, 18:10
λογικο...μικροτερη επιφανεια ελαστικου σε επαφη με την ασφαλτο - μικροτερη αυξηση θερμοκρασιας ελαστικου-μικροτερη μεταφορα αυτης της θερμοτητας στον περιεχομενο αερα-μικροτερη διαστολη αυτου-μικροτερη αυξηση ογκου του-μικροτερη αυξηση πιεσης...

MUSTILI
22/02/2009, 16:18
Παιδες για να μην ανοιγω αλλη συζητηση και με αφορμη την αρχικη ερωτηση πηγα σημερα να βαλω αζωτο καθως το πισω λαστιχο καπου ψευτοχανει και επηρεαστηκα απο τα χοντρα μορια:D του αζωτου. Για καποιο λογο ο υπαλληλος επεμενε να μου βαλει αυτος...βαζει και μου λεει "εεε για το αζωτο πληρωνεις 2 ευρω 2-2-2-2-2 ευρω λεω εγω για αζωτο. Τα πληρωσα, μου σιγοσφυριξα οτι ειμαι μαλακας και δεν το ξανακανω. Το θεωρησα τουλαχιστον γελοιο...