PDA

View Full Version : αυξηση διοδιων...



GST
24/03/2005, 07:35
....στις εθνικες οδους ακουσα χτες στις ειδησεις .......λεγανε για 2 εουρο αλλα μαλλον ενοουσαν για τα αυτοκινητα....για τις μηχανες ξερετε τιποτα;.............ακολουθουν λεει τις τιμες του πληθωρισμου......και πληρωνουμε λεει για τα εργα οδοποιηας που εγιναν και συνεχιζουν να γινονται :hypnotize ..............εγω ενα καταλαβα ....τα επομενα χρονια θα μας ποιουν το αιμα.......:mad:

βεβαια μετα σκεφτηκα οτι τα περισσοτερα εργα οδοποιηας εχουν γινει εις διπλουν τα τελευταια 3 χρονια γιατι οι μεγαλοεργολαβοι εχτιζαν συνχρονως και κατι βιλιτσες....και ησυχασα :sick:

Tigas
24/03/2005, 07:40
ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΟ 0.70 ΘΑ ΠΑΝΕ 1 ΕΥΡΟΠΟΥΛΟ.
ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ.
ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΦΡΑΠΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑΚΙ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛ.....

angels_gr
24/03/2005, 08:23
Η αγαπητή κυβέρνηση παραδέχτηκε πως η οικονομία μας έχει τα μαύρα της τα χάλια. Γι’ αυτό πρότεινε μια σειρά νέων μέτρων. Από τα πλέον σίγουρα είναι η αύξηση στις τιμές των τσιγάρων, των ποτών και των διοδίων. Και είναι σε σκέψεις, που μάλλον θα πραγματοποιήσει, να αυξήσει των φπα από 18% σε 19%, να αυξήσει των φπα σε πολλά προϊόντα από 8% σε 19%, και μερικά άλλα τέτοια μικρά κολπάκια!!! Αλλά μην φοβόσαστε, ο ελληνικός λαός αντέχει κι’ άλλο. Αυτό τουλάχιστον πιστεύουν κάποιοι!!!

AFTER
24/03/2005, 08:34
Μας αγαπανε ρε!

Το ξερετε οτι η εθνικη οδος εχει προδιαγραφες για motocross παγκοσμιου?
Αχαριστοι!

Τοσα χρονια λεγαμε για τους Γερμανους που ερχοντουσαν εδω και τα βρισκανε ολα φτηνα!
Τωρα παμε εμεις στην Ελβετια και ειναι ολα τσαμπε σε συγκριση με Ελλαδα

2€ ρε τα 0.50L νερο,τι νομιζετε οτι πινετε,κατουρλιο?

Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημενος ο Ελληνας πια,εχουμε καλομαθει!

Παρτε μια αυξηση ''yes to all'' για να μαθετε τωρα!
Νομιζετε δεν εχουν καταλαβει οτι ειμαστε ολοι δισεκατομυριουχοι?
Αφελης...


:wacko:

angels_gr
24/03/2005, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μας αγαπανε ρε!

Το ξερετε οτι η εθνικη οδος εχει προδιαγραφες για motocross παγκοσμιου?
Αχαριστοι!
..................
:wacko:

Πολύ καλό, πολύ καλό. Ποτέ δεν το είχα δει έτσι το θέμα. Τελικά όλα είναι σε σχέση με την οπτική πλευρά που βλέπεις τα πράγματα!!!
:rotflmao:

Tigas
24/03/2005, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μας αγαπανε ρε!

Το ξερετε οτι η εθνικη οδος εχει προδιαγραφες για motocross παγκοσμιου?
Αχαριστοι!

Τοσα χρονια λεγαμε για τους Γερμανους που ερχοντουσαν εδω και τα βρισκανε ολα φτηνα!
Τωρα παμε εμεις στην Ελβετια και ειναι ολα τσαμπε σε συγκριση με Ελλαδα

2€ ρε τα 0.50L νερο,τι νομιζετε οτι πινετε,κατουρλιο?

Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημενος ο Ελληνας πια,εχουμε καλομαθει!

Παρτε μια αυξηση ''yes to all'' για να μαθετε τωρα!
Νομιζετε δεν εχουν καταλαβει οτι ειμαστε ολοι δισεκατομυριουχοι?
Αφελης...


:wacko:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΤΟΣΑΚΟ:wave2:

viki
24/03/2005, 09:24
:mad:
ΕΓΩ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΜΗΣΕΙ ΟΛΟΙ!

...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ!

...ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ (ΑΠΟ ΑΓΟΡΑ ΡΟΥΧΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΠΙΤΙΟΥ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΡΕΘΕΙΣ "ΜΕΣΑ"!

...ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ!

...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ (ή μάλλον το καυσαέριο)!

........ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!!!!!!


ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!!!!!!!!


ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΠΛΕΟΝ!

ΑΪ ΣΗΧΤΙΡ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ!

ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ!

:mad:

periklisk
24/03/2005, 13:43
Γαμώ και τα διόδια λέμε:mad:

idi
24/03/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Γαμώ και τα διόδια λέμε:mad:

ΕΓΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΓΑ ΤΣΑΜΠΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΟΡΤHΓΑ


ΜΟΥΧΑΧΑΑΧΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧ

ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ!

ΑΡΑ ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ :lol: :lol: :lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
24/03/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΕΓΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΓΑ ΤΣΑΜΠΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΟΡΤHΓΑ


ΜΟΥΧΑΧΑΑΧΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧ

ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ!

ΑΡΑ ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ :lol: :lol: :lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

periklisk
24/03/2005, 14:36
Το καταλάβαμε ρε μάλαξ!:lol: :rotflmao:

idi
24/03/2005, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΕΓΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΓΑ ΤΣΑΜΠΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΦΟΡΤHΓΑ


ΜΟΥΧΑΧΑΑΧΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧ

ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ!

ΑΡΑ ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ :lol: :lol: :lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: :lol:

ε?

periklisk
24/03/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:lol: :lol: :lol: :lol:

ε?

χάλιας!:lol:

adam_tsouk
24/03/2005, 15:50
Εσύ ρε IdI πληρώνεις διόδια;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Για πες... για πες....

Zan_Prizol
24/03/2005, 16:26
Ζητω η χωρααααα!
Γιατι ρε παιδια;γιατι σκουζετε;
Επειδη τα ποτα ειναι Κ Α Ι αυτα πλεον στα 18% ΦΠΑ;
Επειδη εχουμε αυξηση στα διοδια κατα 45%;
Για το καλο μας τα κανουνε αυτα...
Να γινουμε far-greece και να κυκλοφοραμε με τις κουμπουρες και οποιον παρει ο χαρος!Τζον Γουε'ι'ν και μαλακιες!
Που να δειτε τον ΖανΠριζολ...


ΟΥΥΥΥΣΤΤΤΤΤΤΤ αλητες:mad: :mad: :mad:

apav
24/03/2005, 17:39
Μα αφού δεν πληρώνουμε διόδια! :D
http://www.bloka.com/new31.htm

periklisk
24/03/2005, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μα αφού δεν πληρώνουμε διόδια! :D
http://www.bloka.com/new31.htm

γαμώ αυτό λέμε δεν το είχα προσέξει!:beer:

o_gavros
25/03/2005, 10:53
Zhtw to Ethnos leme!!!Zhtw oi hrwes pesontes sthn epanstash!
tha trizoun ta kokkalakia tous apo ekei panw,vlepwntas pou paei ayth h xwra...
a re lamogia...ayto pou leei o filos gia far-Greece den apexei kai poly...etsi pou to pane ekei tha mas odhghsoun.
Ftou sas,vrykolakes!!!

adam_tsouk
25/03/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
γαμώ αυτό λέμε δεν το είχα προσέξει!:beer:



:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:



το κακό είναι πως εγώ βαριέμαι (τι μλκας) να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία!!!!!!!!

Αν έχω παρέα βέβαια αλλάζει!!!

Gandalf dr685sm
25/03/2005, 12:48
Η αύξηση των διοδίων δεν είναι παρά ενας πρόδρομος αυτών που θα γίνουν...

Σύμφωνα με αυτά που λένε πάντα , πολλά κομμάτια της Εθνικής (βλ. τα τούνελ της κακιάς σκάλας , στην Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου, Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου) θα πάνε σε ιδιωτικά χέρια που θα αναλάβουν και την συντήρηση τους , έναντι ίσως αντιτίμου πολύ περισσότερο αυξημένου...
Δεν ξέρω βέβαια αν και οι υπηρεσίες που θα παρέχουν (βλ. ποιότητα ασφάλτου , οδική βοήθεια κτλ.) θα είναι ανάλογες της Αττικής οδού , που μπορεί να είναι τσουχτερή , αλλά είναι απο τους καλύτερους Ευρωπαικούς δρόμους απο πολλές πλευρές...



Gandalf

adam_tsouk
25/03/2005, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η αύξηση των διοδίων δεν είναι παρά ενας πρόδρομος αυτών που θα γίνουν...

Σύμφωνα με αυτά που λένε πάντα , πολλά κομμάτια της Εθνικής (βλ. τα τούνελ της κακιάς σκάλας , στην Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου, Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου) θα πάνε σε ιδιωτικά χέρια που θα αναλάβουν και την συντήρηση τους , έναντι ίσως αντιτίμου πολύ περισσότερο αυξημένου...
Δεν ξέρω βέβαια αν και οι υπηρεσίες που θα παρέχουν (βλ. ποιότητα ασφάλτου , οδική βοήθεια κτλ.) θα είναι ανάλογες της Αττικής οδού , που μπορεί να είναι τσουχτερή , αλλά είναι απο τους καλύτερους Ευρωπαικούς δρόμους απο πολλές πλευρές...



Gandalf


άμα έχουμε γαμώ δρόμους χαλάλι το ευρώ και το 1,20...


Αλλά γιατί έχω αμφιβολίες;;;

xotiko
25/03/2005, 19:45
emeis telika sthn ellada re plhronoume sunexeia gia erga pou den blepoume!!!!!!!!!!!!!!!!!!ti ginetai re paides???????!!!mou fainete se ligo prin ftasoume sta diodia tha prepei na katebazoume ta pantelonia mas!

apav
25/03/2005, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η αύξηση των διοδίων δεν είναι παρά ενας πρόδρομος αυτών που θα γίνουν...

Σύμφωνα με αυτά που λένε πάντα , πολλά κομμάτια της Εθνικής (βλ. τα τούνελ της κακιάς σκάλας , στην Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου, Γέφυρα Ρίου - Αντιρίου) θα πάνε σε ιδιωτικά χέρια που θα αναλάβουν και την συντήρηση τους , έναντι ίσως αντιτίμου πολύ περισσότερο αυξημένου...
Δεν ξέρω βέβαια αν και οι υπηρεσίες που θα παρέχουν (βλ. ποιότητα ασφάλτου , οδική βοήθεια κτλ.) θα είναι ανάλογες της Αττικής οδού , που μπορεί να είναι τσουχτερή , αλλά είναι απο τους καλύτερους Ευρωπαικούς δρόμους απο πολλές πλευρές...



Gandalf

Και θα δοθούν τα κομμάτια αυτά σε ιδιώτες, με σκοπό να εισπράτουν τα διόδια για να κατασκεύασουν τα νέα τμήματα των εθνικών οδών! Δηλαδή, πληρώσαμε εμείς για να φτιάξουμε την όποια Ε.Ο. και τα έσοδα των διοδίων θα τα εισπράτει κάποιος ιδιώτης για να κατασκεύασει νέα τμήματα Ε.Ο. που θα του αποφέρουν νέα έσοδα!

ΥΓ Η γέφυρα Ρίου-Αντιρίου ήδη "αξιοποιείται" από την γαλλική εταιρία κατασκεύης, για τα επόμενα 35 χρόνια, έχοντας ξοδέψει για την κατασκεύη της, μόνο το 10% του συνολικού ποσού του έργου! Δηλαδή εάν είχαν επενδύσει κάποιο σοβαρό ποσό, τι θα γινόταν;

crs-k
27/03/2005, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μα αφού δεν πληρώνουμε διόδια! :D
http://www.bloka.com/new31.htm


Στις 25 την Παρασκευη κατα τις 12 γινοταν ενας κακος χαμος στα διοδια.

Ετσι για την πλακα μου, χρησιμοποιησα τις "τζαμπα" διαδρομες, τοσο στην Ελευσινα, οσο και στην Τριπολη.

Οι οδηγιες της Ελευσινας καπου "χανουν" 200μ στο "road book", ενω της Τριπολης, εχουν λαθος στο τελειωμα (δεν χρειαζονται τα τελευταια 300μ, στριβουμε αμεσως δεξια για Τριπολη και βγαινουμε στην Εθνικη, αλλιως κανουμε μια μεγαλη κυκλικη βολτα απο την Νεμεα) ... :D

x-rider
27/03/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στις 25 την Παρασκευη κατα τις 12 γινοταν ενας κακος χαμος στα διοδια.

Ετσι για την πλακα μου, χρησιμοποιησα τις "τζαμπα" διαδρομες, τοσο στην Ελευσινα, οσο και στην Τριπολη.

Οι οδηγιες της Ελευσινας καπου "χανουν" 200μ στο "road book", ενω της Τριπολης, εχουν λαθος στο τελειωμα (δεν χρειαζονται τα τελευταια 300μ, στριβουμε αμεσως δελια για Τριπολη και βγαινουμε στην Εθνικη, αλλιως κανουμε μια μεγαλη κυκλικη βολτα απο την Νεμεα) ... :D




ελα ρε συ,

την ιδια ωρα συνταξιδευαμε στην ιδια διαδρομη,

ενας πανικος,και μια τρελλα


:sun: :eyepop: :wave2:

crs-k
27/03/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ελα ρε συ,
την ιδια ωρα συνταξιδευαμε στην ιδια διαδρομη,
ενας πανικος,και μια τρελλα
:sun: :eyepop: :wave2:


Ελα ρε συ ....

Μην τα λες και τραγικα ... :sick:

Εγω, εσυ ...

και αλλα 2-3 εκατομμυρια ημασταν στο δρομο ... :wacko:

Μοναξιες ειχαμε ...

:lol: :rotflmao: :lol:

ireneepi
28/03/2005, 00:43
Λενε για 40% αυξηση διοδιωννν!

free rider
28/03/2005, 06:45
και για ποιό λόγο?
μπάς και θα έχουμε καλύτερους δρόμους?

ή απλά γίνεται προύσπραξη με στόχο την μελοντική επένδυση σε καλύτερο τάπητα...


αμα εξέταζε κάποιος την διαφορά που έχουν οι ελληνικοί με εκείνους των ευραωπαίων ή των αμερικανών...

δεν θα ξαναπλήρωνε ποτέ των ποτών διόδια...

πλήρωνε φουκαρά ελληνάκο...