PDA

View Full Version : ABM vs RENTHAL



spyro
04/02/2009, 04:53
είμαι έτοιμος να βάλω τιμόνι. Παρήγγειλα της ΑΒΜ μαζί με τα καβαλέτα. Αλλά απο μια μικρή συζήτηση με το μαγαζί που θα τα βάλω μου είπε μεταξύ άλλων οτι της Renthal βγαίνει λίγο ποιο μακρύ στα πλάγια συγκριτικά με της ΑΒΜ. Ο μάστορας το ανέφερε αυτό ως μειονέκτημα αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος :confused: δεδομένου της σχεδόν όρθιας θέσης μου στο Tiger 1050 και γενικώς του χαρακτήρα της.

Βασικά ο σκοπός μου με την αλλαγή τιμονιού ήταν να ξεφύγω από το τύπου Goldwing τιμόνι που έχω και να έρθει η θέση λίγο πιο μπροστά. Όλα αυτά είναι μια χαρά με της ετοιμοπόλεμη καρατοιμονάρα της ΑΒΜ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω και πιο στενό τιμόνι τύπου street fighter.

Έχει κάποιος απο εδώ Renthal - Fat Bar? αν ναι σε τι μηχανή? εντυπώσεις?

για πειτε ρε παίδες €180-200 είναι αυτά. να μην το μετανιώσω στην πορεία :(

stefanos
04/02/2009, 05:13
Και οι 2 εταιρείες βγάζουν διάφορων διαστάσεων τιμόνια οπότε αυτό που σου είπε ο μάστορας δεν ισχύει γενικά.

spyro
04/02/2009, 05:55
έχεις δίκιο το βρήκα http://www.ab-m.de/assets/files/lenker_lenkerendstuecke.pdf άντε τώρα να βρούμε το "σωστό" μήκος :a018:

Aggelos_SV
06/02/2009, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
άντε τώρα να βρούμε το "σωστό" μήκος :a018:

...ξέρεις υπάρχουν και ωραιότατα σιδηριοπρίονα/τροχοί κλπ εργαλεία κοπτοραπτικής!!:winka:

akispoulis
16/02/2009, 16:47
αδερφε εγω εβαλα στο navigator osiro fat bar με χαμηλα καβαλετα . απο οτι μου ειπαν οι αφοι βασσαλου που τα εισαγουν το τιμονι ειναι για naked μοτοσικλετες.και οχι για off road εμφανισιακα σκιζει...!!!!!! αλλα για καλο και για κακο εκοψα τοις ακρες ενα ποντο απο την καθε μερια.ηταν σχεδων ιδιο μηκος με ενα renhal με καβαλετα που προσαρμοζωντε στα μανισια, που φορουσα πριν ,το οποιο μετα τα 165 kmh το μιχανακι κούναγε αρκετα και το τιμονι ειχε σχεδων το ιδιο υψος με το μαμα !τεληκα το renhal το εβαλα στο husaberg. ο μιχανικος μου μου ειπε οτι αν το κοψω εναν ποντο απο την καθε πλευρα το προβλημα του κουνηματος θα διορθωθεί αρκετα.και ετσι ειναι!!!!!!