PDA

View Full Version : Ζάντες απο 888 ή απο ΖΧ7r στο Tlr μπαίνουν?



SeNNinhA
04/02/2009, 05:41
Παίζει να μπορέσω να βάλω ζάντες στο TLR από:

α) Ducati 888 (Marchesini μαγνησίου)

εδώ μάλλον θα χρειαστώ και δίσκους γιατί η βάση τους έχει 6 μπουλόνια στην εμπρός ζάντα

β) Kawasaki ZX7R (Marvic Penta μαγνησίου)


Σίγουρα μπαίνουν από 749/999 και από R1

Είναι οι παλιότερες με 5 βραχίονες αλλά μπορώ να τις βρω φθηνά

SeNNinhA
04/02/2009, 05:42
Kawasaki ZX7R

Marvic Penta μαγνησίου


154265

SeNNinhA
04/02/2009, 05:42
Ducati 888

Marchesini μαγνησίου


154266

DimST
04/02/2009, 07:03
Μην αγοράσεις και μη βάλεις ζάντες μαγνησίου άγνωστης ηλικίας! Το 888 έχει κλείσει 15 χρόνια απο τότε που βγήκε!
Βεβαίωσε με τον πωλητή την κατάσταση των ζαντών, τη χρήση που τους έχει γίνει ή/και αν έχει γίνει συντήρηση τους απο ειδικούς. Μη δελεάζεσαι απο το χαμηλό τους κόστος, το πιο πιθανό είναι να είναι πλέον επικίνδυνες για χρήση.

Αν θες τη γνώμη μου κοίταξε τίποτα στόκ ζάντες απο gsxr k5+ είναι πολύ πιο ελαφρυές απο τις δικές σου και ασφαλείς.

:beer: :beer:

SeNNinhA
04/02/2009, 07:12
ΣΩΣΤΟ αυτό που λες.

Δεν θέλω να βάλω όμως από GSXR γιατί απλά δεν μου αρέσουν. Το πιο πιθανό είναι να βάλω από 749/999 ή Aprilia που και καινούργιες είναι και πιο ελαφριές θα είναι από του TLR αλλά και πολύ πιο όμορφες. Εναλλακτικά παίζουν και του R1.

DimST
04/02/2009, 07:26
Προσοχή ποιές θα βάλεις. Οι ζάντες των απλών και S είναι πολύ βαριές, άσχετα με το σχέδιο μια και είναι χυτές. Κοιτάς μόνο 749R ή 999R.
Ομοίως και στα Mille, κοιτάς μόνο factory ή R στα 00-03.

Οι ζάντες των R1 04+ είναι πανάλαφρες

Edit.
Δε ξέρω πως έχεις στο μυαλό σου να τις βάλεις, δε θα έλεγα όμως πως είναι bolt on κατάσταση, μάλλον το αντίθετο.

SeNNinhA
04/02/2009, 07:59
Δεν θέλει πολύ κόπο. Αποστάτες μόνο για την ευθυγράμμιση του τροχού και των δίσκων.

Λογικά ακόμη και οι απλές από 749/999 θα είναι πιο ελαφριές από τις μαμά του TLR. Του R1 ξέρω ότι είναι ελαφριές αλλά μου αρέσουν λιγότερο....

DimST
04/02/2009, 08:32
πάνβαρες είναι. Μην ασχοληθείς.

Tpap
04/02/2009, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Παίζει να μπορέσω να βάλω ζάντες στο TLR από:

α) Ducati 888 (Marchesini μαγνησίου)

εδώ μάλλον θα χρειαστώ και δίσκους γιατί η βάση τους έχει 6 μπουλόνια στην εμπρός ζάντα

β) Kawasaki ZX7R (Marvic Penta μαγνησίου)


για ποιούς λόγους θές να το κάνεις αυτό;

τι προτερήματα έχουν οι ζάντες που παραθέτεις σε σχέση με αυτές που φοράς;

για μολόγα και σε μας που δεν έχουμε ιδέα...:wave2:

SeNNinhA
04/02/2009, 08:49
1) Λόγω εμφάνισης. Οι 5ακτινές Υ όπως οι Marchesini στα 749/999 και οι ΟΖ στα Aprilia μου αρέσουν λόγω εμφάνισης

2) Λόγω βάρους. Εκεί βρίσκεται και η ουσία. Όσο πιο ελαφριές τόσο πιο εύκολα στρίβει η μηχανή. Από τις καλύτερες μετατροπές που μπορείς να κάνεις σε μια μηχανή (μαζί με τις αναρτήσεις) είναι να βάλεις ελαφριές ζάντες. Γενικά η μείωση "μη αναρτώμενου βάρους" από οποιοδήποτε "μη αναρτώμενο" μέρος όπως ζάντες, δίσκοι, λάστιχα, εως και ελατήρια επιδρά πολύ θετικά στην κατευθυντικότητα της μηχανής.

Εαν τα 1 & 2 μπορούν να συνδιαστούν είναι το καλύτερο.

Tpap
04/02/2009, 09:03
Το 1 και το δύο συνδυάστηκαν, μου αρέσουν λοιπόν και είναι ελαφρύτερες.


Πόσα δεύτερα κερδίζω στην επίδαυρο;
Πόσα στις σέρρες;
Πόσα όταν πηγαίνω για καφέ;
Όταν πηγαίνω για ψωμί;
Όταν πηγαίνω για δουλειά;
Πόσο αξιόπιστη είναι η πατέντα που θα κάνω -αν χρειάζεται- για να κάτσουν τα ζαντόνια;
Πόσο θα μου κοστίσει;
Πόση διαφορά θα έχω σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα;

έχω καμιά δεκαριά ερωτήσεις ακόμη στο μυαλό μου αλλά βαριέμαι να γράφω...



Αν σε στεναχώρησα φίλε, μην απαντήσεις.
Ρητορικές είναι οι παραπάνω...

gixxerpap
04/02/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το 1 και το δύο συνδυάστηκαν, μου αρέσουν λοιπόν και είναι ελαφρύτερες.


Πόσα δεύτερα κερδίζω στην επίδαυρο;
Πόσα στις σέρρες;
Πόσα όταν πηγαίνω για καφέ;
Όταν πηγαίνω για ψωμί;
Όταν πηγαίνω για δουλειά;
Πόσο αξιόπιστη είναι η πατέντα που θα κάνω -αν χρειάζεται- για να κάτσουν τα ζαντόνια;
Πόσο θα μου κοστίσει;
Πόση διαφορά θα έχω σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα;

έχω καμιά δεκαριά ερωτήσεις ακόμη στο μυαλό μου αλλά βαριέμαι να γράφω...



Αν σε στεναχώρησα φίλε, μην απαντήσεις.
Ρητορικές είναι οι παραπάνω...

δε μεταφράζονται όλα σε δευτερόλεπτα, ούτε εκτιμώνται με χρήματα ....

πόσο πιο γρήγορα, ή με περισσότερη ασφάλεια θα με πάει η βεσπα του παππού μου, αν τη βάψω και τη φρεσκάρω? για ποιό λόγο να ξοδέψω 5-6 χιλιάρικα για να ανακατασκευάσω ενα σαπάκι του 70, όταν με τα ίδια χρήματα, παίρνω συγχρονη, ασφαλέστερη, ταχύτερη και πιο αξιόπιστη μηχανή?

...ξέρεις καλύτερα απο τους περισσότερους εδώ, ότι κάποια πράγματα τα κάνεις για την αίσθηση, την αισθητική (σου) και την καύλα του εγχειρήματος!

Tpap
04/02/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
κάποια πράγματα τα κάνεις για την αίσθηση, την αισθητική (σου) και την καύλα του εγχειρήματος!

Το δέχομαι. Είναι μια καλή απάντηση αυτή που έδωσες. :beer: :beer:

Ωστόσο, οι ερωτήσεις μου αφορούσαν στο 2ο σκέλος της αιτιολόγησης του φίλου σενινχα...

gixxerpap
04/02/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το δέχομαι. Είναι μια καλή απάντηση αυτή που έδωσες. :beer: :beer:

Ωστόσο, οι ερωτήσεις μου αφορούσαν στο 2ο σκέλος της αιτιολόγησης του φίλου σενινχα...

έχω και την απάντηση για το δευτερο σκέλος, αλλά ας απαντήσει ο senninha ...

καμια βεσπα θα βρούμε να την φρεσκάρω, γιατί ο παππούς μου δεν είχε?

πρόκειται για καθημερινή χρήση...

devil's animal
04/02/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καμια βεσπα θα βρούμε να την φρεσκάρω, γιατί ο παππούς μου δεν είχε?

πρόκειται για καθημερινή χρήση...

πουλαει ο πατερας μου μια.
ψηνεσαι?
:p

SeNNinhA
04/02/2009, 10:31
Για να απαντήσω λοιπόν εγώ...

Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξω τις ζάντες μου. Απλά επειδή μπήκα στο τρυπάκι να βελτιώσω το TLR σαν track bike. Ούτε κι αυτό υπήρχε σαν σκέψη αρχικά. Βρήκα τυχαία ενα Ohlins πίσω σε καλή τιμή και το βούτηξα για να πετάξω την περιστροφική μαλακία που φοράει από μαμά. Ναι αλλά μετά θέλει και φτιάξιμο το μπροστινό (το οποίο ούτως ή άλλως ήθελε αλλαγή λαδιών και τσεκ το ελατήριο που δεν ξέρω καν τι σκληρότητα έχει μιας και την έχω 2ο χέρι τη μοτο). Ναι αλλα αφού θα γίνει αλλαγή λαδιών μήπως και να βάλουμε και καλύτερες βαλβίδες? Τελικά βούτηξα πολύ φθηνά ενα ολόκληρο μπροστινό από GSXR K5 με Maxton cartridges μέσα!! Εκεί μπορείς κάλλιστα να σταματήσεις. Αλλά αφού μπαίνεις στο κόλπο να αλλάξεις το μπροστινό μπορείς να βάλεις και ενα σετ πιο ελαφριές ζάντες και να είσαι κομπλέ. Με βελτίωση κινητήρα δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ αφού νομίζω ότι είναι υπεραρκετά τα άλογα του TLR για εμένα.

Λοιπόν για τις ζάντες. Τοπ κόστος 400 ευρώπουλα (βέλτιστα στα 200-300). Δηλαδή με 1000-1100 ευρώ περίπου κόστος θα έχω ενα εντελώς άλλο μηχανάκι. Δεν είναι και τόσο κακό νομίζω ούτε και πολύ ακριβό.


1) Πόσα δεύτερα κερδίζω στην επίδαυρο;
Δεν με ενδιέφερε ποτέ το θέμα μιας και στο δρόμο πάω ψιλοκότα και τουριστικά. Δεν είμαι διατεθιμένος να ρισκάρω την ζωή μου είτε από λάθος δικό μου είτε του άλλου (όσο αυτό μπορείς να το ελέγξεις).

2) Πόσα στις σέρρες;
Όσα μπορείς να κατεβάσεις εσύ. Απλά το καλύτερο στήσιμο σε βοηθάει πάντα. Ευχαριστημένος είμαι πάντα εαν διορθώνομαι εγώ και όχι εαν είμαι πιο αργός ή γρήγορος από τον φίλο μου. Μιας και οι βόλτες έχουν περιοριστεί πια λόγω οικογένειας και παιδιών και μιας και οι Σερρες είναι κοντά από την Λάρισα, ας το χαρώ όσο μπορώ εκεί.

3) Πόσα όταν πηγαίνω για καφέ;
Όταν πηγαίνω για ψωμί;
Όταν πηγαίνω για δουλειά;
Δεν παίζει το θέμα στην Λάρισα μιας και εδώ παίζει περπάτημα και ποδήλατο

4) Πόσο αξιόπιστη είναι η πατέντα που θα κάνω -αν χρειάζεται- για να κάτσουν τα ζαντόνια;
Έχει γίνει κατά κόρον σε όλες τις συνθήκες και είναι ΟΚ. Μιλάμε ουσιαστικά για χρήση αποστατών που ούτως ή άλλως χρησιμοποιούνται.

5) Πόσο θα μου κοστίσει;
Ζάντες μόνο 200-400 ευρώ
Όλο το πακέτο 1000-1100 ευρώ

6) Πόση διαφορά θα έχω σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα;
Στην πίστα η διαφορά είναι και αισθητή και αρκετή για να δικαιολογήσει το παραπάνω ποσό. Αντιθέτως, πόση διαφορά βλέπεις με μια ανοιχτή aftermarket εξάτμηση και φίλτρο που κοστίζει 500+ ευρώ και το κάνουν οι περισσότεροι? Μηδενική στον δρόμο εαν εξαιρέσουμε το ηχητικό αποτέλεσμα.


Θα το ξαναπώ. Δεν ξεκίνησε έτσι. Απλά το ένα έφερε ο άλλο. Βασικά σκεφόμουνα να πάρω ενα Ducati (έτσι για την καύλα που είπατε) ή ενα 675. Και αυτό ακόμη παίζει εδώ που τα λέμε ......

;) ;) ;)

Tpap
05/02/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καμια βεσπα θα βρούμε να την φρεσκάρω...

προσωπικά, δεν πουλάω αυτές που έχω...

σίγουρα μπορούμε να βρούμε, αρκεί να μου πείς τι μοντέλο θές και σε τι κατάσταση την θές...




Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
. Απλά επειδή μπήκα στο τρυπάκι να βελτιώσω το TLR σαν track bike.

Σωστός.
Θεώρησα ότι θα του έκανες καθημερινή χρήση, γι αυτό και οι παρατηρήσεις μου. :beer:

the who
05/02/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
πουλαει ο πατερας μου μια.
ψηνεσαι?
:p

Κατι ξεχασες μικρε.:evil: