PDA

View Full Version : Λάδι αλυσίδας



zeli
24/03/2005, 10:33
Χαιρετώ το forum.

Πείτε κανα καλό λάδι αλυσίδας. (μόνο οχι το bell-ray διοτι αυτο δεν είναι λάδι αλλά τσιμεντο.Οπου κολλησει κόλλησε! 1 ώρα ετριβα την Κυριακή για να το βγάλω από την ζάντα και τα τελικά!)

THANX

Nik0s
24/03/2005, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Χαιρετώ το forum.

Πείτε κανα καλό λάδι αλυσίδας. (μόνο οχι το bell-ray διοτι αυτο δεν είναι λάδι αλλά τσιμεντο.Οπου κολλησει κόλλησε! 1 ώρα ετριβα την Κυριακή για να το βγάλω από την ζάντα και τα τελικά!)

THANX


Δες ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=7281)

:wave2:

OldMan
24/03/2005, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Χαιρετώ το forum.
Πείτε κανα καλό λάδι αλυσίδας. (μόνο οχι το bell-ray διοτι αυτο δεν είναι λάδι αλλά τσιμεντο.Οπου κολλησει κόλλησε! 1 ώρα ετριβα την Κυριακή για να το βγάλω από την ζάντα και τα τελικά!)
THANX

:confused: :confused: :confused:

Άρα ΕΙΝΑΙ καλό λάδι (αλλοιώς θα την κοπανούσε από την αλυσίδα σου σε χρόνο dt !!!)

Μάλλον φταίει ο τρόπος που λαδώνεις την αλυσίδα και πετάγεται λάδι στην ζάντα και τις εξατμίσεις !!!
(Συνήθως οι streetάδες, είτε γιατί δεν έχουν διπλό stand είτε λόγω δύσκολης πρόσβασης στην αλυδίδα, την λαδώνουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ με όλα τα γνωστά αποτελέσματα).

Οι αλυσίδες λαδώνονται ΜΟΝΟ από την Εσωτερική τους πλευρά (και αν είναι δυνατόν σχετικά ζεστές) και η φυγόκεντρος φροντίζει για τα υπόλοιπα !!

Καλά λάδια είναι επίσης το MOTOREX 622 racing (για street) καθώς και το SHELL Advance Bio Chain (σχετικά ακριβό).....

:wave2: :beer: :wave2:

zeli
24/03/2005, 11:27
Καλά λάδια είναι επίσης το MOTOREX 622 racing (για street) καθώς και το SHELL Advance Bio Chain (σχετικά ακριβό).....

Ξέρει κανείς πού τα βρίσκω....?

OldMan
24/03/2005, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Ξέρει κανείς πού τα βρίσκω....?

Τανάσηηηηηηηη !!!!

Σε ψάχνουν ......

:lol: :lol: :lol:

periklisk
24/03/2005, 21:55
Αν και τα έχουμε πει και στο άλλο....

Motorex Chainlube Racing το συνιστώ.
Bel ray πολύ τσίχλα και δεν πηγαίνει εκεί που πρέπει άρα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Το βλέπεις και λες "πω πω γαμώ τα λάδια βάζω!" αλλά είναι ψιλοακατάλληλο...

Το καλύτερο για την αλυσίδα ΑΝ το βρεις Weicon Ketten und Seilspray ψιλολερώνει βέβαια....

OldMan
26/03/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Το καλύτερο για την αλυσίδα ΑΝ το βρεις Weicon Ketten und Seilspray ψιλολερώνει βέβαια....

:sad: :sad: :sad:

Πέρι, αυτά ήταν ανεξάρτητες εισαγωγές και μάλλον τα έχουν σταματήσει .....

Βρήκα πριν λίγο καιρό σε ΑΣΧΕΤΟ μαγαζί και πήρα τα 2 τελευταία, αλλά μάλλον ήταν ΠΟΛΥ παλιά και τα είχε φτύσει το προωθητικό τους ...

:sad: :sad: :sad:

periklisk
28/03/2005, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Πέρι, αυτά ήταν ανεξάρτητες εισαγωγές και μάλλον τα έχουν σταματήσει .....

Βρήκα πριν λίγο καιρό σε ΑΣΧΕΤΟ μαγαζί και πήρα τα 2 τελευταία, αλλά μάλλον ήταν ΠΟΛΥ παλιά και τα είχε φτύσει το προωθητικό τους ...

:sad: :sad: :sad:

Δεν ξέρω αν είναι ανεξάρτητες ειδαγωγές ή όχι....

Εγώ το παίρνω από τον μάστορά μου που τα παραγγέλνει από κάποιον με τις κούτες....

zeli
28/03/2005, 01:16
Για πείτε ρε παίδες από που μπορώ να αγοράσω το MOTOREX???

Τοσο την προηγούμενη Κυριακή όσο και αυτη εχω σπάσει τα νευρα μου προσπαθόντας να βγάλω την τσίχλα και το ενοοώ πραγματική τσίχλα είναι το γ@##$%νο το Bell-Ray!!!ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΕΣΕΙ!!!Οι ακτίνες,το κέντρο το κάλυμα απ το γραναζι,το φτερό ,το ενα τελικό(και όταν ζεστένεται βρωμαει),ολη η δεξιά πλευρα του πιρουνιού ΟΛΑ Μ***Ι με μια μόνο βόλτα εως τη Ν.Μακρη.(Να φανταστείτε οτι έχω διπλό stand και λαδώνω την αλυσίδα σχολαστικότατα)

Ασχετο πως μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα (O-RING 525) από την τσίχλα.???

PLEASE HELP!!!

ΤΗΑΝΧ

crs-k
28/03/2005, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Για πείτε ρε παίδες από που μπορώ να αγοράσω το MOTOREX???
.....................


Για κανε μια βολτα μεχρι τον Βρωμιαρη ... :winka:




Μηπως παρουμε κι εμεις την μιζα μας ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
28/03/2005, 18:30
:D :D :D :D :D :D :D :D

OldMan
28/03/2005, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Ασχετο πως μπορώ να καθαρίσω την αλυσίδα (O-RING 525) από την τσίχλα.???

MOTOREX 611 (ή κάνω λάθος ???)

Μίλα ρε Τανάσηηηηηηη !!!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
28/03/2005, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εγώ το παίρνω από τον μάστορά μου που τα παραγγέλνει από κάποιον με τις κούτες....

:confused: :confused: :confused:

Μιλάμε για αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!!!

:lol: :wave2: :lol:

SF
28/03/2005, 23:57
Οι οδηγίες της D.I.D. λένε:
50% λάδι 20W50 και 50% βαλβολίνη 80W.

Τις διάβασα ο ίδιος όταν έβαλα DID αλυσίδα. Το προτείνει ανεπιφύλακτα και ο μηχανικός.

Όχι ότι κάποιο από τα 100αδες σπρέη δε θα είναι καλό, αλλά η μαμά DID μίλησε. Είναι λίγο βρωμιάρα λύση, αλλά εγγύηση.

periklisk
29/03/2005, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Μιλάμε για αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!!!

:lol: :wave2: :lol:

AXAXAXAXAX Αφού αυτά ξέρω..... Και το όνομα του προμηθευτή να ήξερα άχρηστο μου είναι γιατί θα έπρεπε να παραγγείλω τουλάχιστον 2 κούτες...... Αν θέλεις πάντως μπορώ να μάθω και να σου πω

OldMan
29/03/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Οι οδηγίες της D.I.D. λένε:
50% λάδι 20W50 και 50% βαλβολίνη 80W.
Τις διάβασα ο ίδιος όταν έβαλα DID αλυσίδα. Το προτείνει ανεπιφύλακτα και ο μηχανικός.
Όχι ότι κάποιο από τα 100αδες σπρέη δε θα είναι καλό, αλλά η μαμά DID μίλησε. Είναι λίγο βρωμιάρα λύση, αλλά εγγύηση.

Άντε πάλι τα ίδια με τα λάδια και τις βαλβολίνες !!!

Ρε σας παρακαλώ, πέστε μου:

1. ΠΟΥ κυκλοφορούνε πλέον βαλβολίνες ???

2. ΠΩΣ θα μπει η βαλβολίνη (αν δεν την ζεστάνεις του σκοτωμού) ανάμεσα στα ράουλα και τα κυλιδράκια ??? (Μιλάμε πάντα για αλυσίδα ΧΩΡΙΣ o-rings, γιατί σε αντίθετη περίπτωση ΟΛΑ τα λιπαντικά πετρελαϊκής βάσης ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τα O και X-rings) !!!

:sad: :sad: :sad:

SF
30/03/2005, 09:37
Οι οδηγίες που έγραψα είναι οι οδηγίες που έγραφε το κουτί αλυσίδας DID με O-rings που έβαλα στο CB!

80W βρίσκεις παντού νομίζω...

Ακολουθώ τη συνταγή αυτή πάνω από ένα χρόνο τώρα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την προηγουμενη αλυσίδα μου (Iris) την κατέστρεψα σε χρόνο ρεκορ, νομίζω κυρίως από το BelRay (το ασπρο) που έβαζα. Κάτι άλλο επίσης που κάνουν πολλοί (το έκανα παλιά) και σίγουρα καταστρέφει τα O rings είναι το καθάρισμα με πετρέλαιο...

zeli
30/03/2005, 09:37
Θανάση (dirtymoto) για δώσε διεθυνση......(καθότι νέος στο forum)
:)

SF
12/05/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άντε πάλι τα ίδια με τα λάδια και τις βαλβολίνες !!!

Ρε σας παρακαλώ, πέστε μου:

1. ΠΟΥ κυκλοφορούνε πλέον βαλβολίνες ???

2. ΠΩΣ θα μπει η βαλβολίνη (αν δεν την ζεστάνεις του σκοτωμού) ανάμεσα στα ράουλα και τα κυλιδράκια ??? (Μιλάμε πάντα για αλυσίδα ΧΩΡΙΣ o-rings, γιατί σε αντίθετη περίπτωση ΟΛΑ τα λιπαντικά πετρελαϊκής βάσης ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τα O και X-rings) !!!

:sad: :sad: :sad:


Επαναφέρω προεκτοπιστικά (τσκ τσκ) το θρέντ αυτό, ενόψει τοποθέτησης DID και στο αεροσκάφος... Θα σκανάρω τις οδηγίες και να τις δείτε κι εσείς. Ελπίζω φυσικά να είναι οι ίδιες με αυτές της αλυσίδας για το CB :)

Runner Ducati
14/05/2005, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Οι οδηγίες που έγραψα είναι οι οδηγίες που έγραφε το κουτί αλυσίδας DID με O-rings που έβαλα στο CB!

80W βρίσκεις παντού νομίζω...

Ακολουθώ τη συνταγή αυτή πάνω από ένα χρόνο τώρα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την προηγουμενη αλυσίδα μου (Iris) την κατέστρεψα σε χρόνο ρεκορ, νομίζω κυρίως από το BelRay (το ασπρο) που έβαζα. Κάτι άλλο επίσης που κάνουν πολλοί (το έκανα παλιά) και σίγουρα καταστρέφει τα O rings είναι το καθάρισμα με πετρέλαιο...

Απο το Belray το ασπρο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, εβαζα για σχεδον 18.000 χλμ και απο αυτα ισα με 1000+ πιστα σε αλυσιδα και γραναζια AFAM στο μικρο Μονστερ, και ηταν οπως βγηκε απο το εργοστασιο, ουτε καν ενα τεντωμα δεν χρειαστηκε, και ηταν οπως ειπα σε original κατασταση, σιγουρα αντεχε σχεδον αλλα τοσα για πλακα..................................................

εγω τα λαδια τα εχω καταργησει, δεν γουσταρω με τιποτα, τωρα βαζω ενα Valvoline White Synthetic ειδικο για αλυσιδες o-ring, ειναι πολυ λεπτο, παει μεσα, και δεν λερωνει καθολου, σαν νερακι, και απλα με ενα πανακι καθαριζει η ζαντα, ολοκαθαρο συνεχεια, απο το να χαλασω σε 1-2 χρονια 70+ ευρω σε λαδια-σπρευ για αλυσιδες, καλυτερα να αλλαξω αλυσιδογραναζα.......... και να ειναι καθαρο και κουκλι το μηχανακι.....

προσωπικη αποψη παντα............

idi
14/05/2005, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
απο το να χαλασω σε 1-2 χρονια 70+ ευρω σε λαδια-σπρευ για αλυσιδες, καλυτερα να αλλαξω αλυσιδογραναζα.......... και να ειναι καθαρο και κουκλι το μηχανακι.....
προσωπικη αποψη παντα............

+1 :smokin: :smokin:

bonepeeler
14/05/2005, 02:54
Οι ακτίνες,το κέντρο το κάλυμα απ το γραναζι,το φτερό ,το ενα τελικό(και όταν ζεστένεται βρωμαει),ολη η δεξιά πλευρα του πιρουνιού ΟΛΑ Μ***Ι με μια μόνο βόλτα εως τη Ν.Μακρη.(Να φανταστείτε οτι έχω διπλό stand και λαδώνω την αλυσίδα σχολαστικότατα)



Έχω μιά απορία.
Μετά το λάδωμα της αλυσίδας το αφήνεις να στεγνώσει ή παίρνεις τη μηχανή και φεύγεις;:look:

Εγώ με το Bell Ray πάντως δεν έχω δει το παραμικρό.
Βέβαια μετά το λάδωμα μένει ακίνητη για 2-3 ώρες.


:beer:

Tropeas
14/05/2005, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Έχω μιά απορία.
Μετά το λάδωμα της αλυσίδας το αφήνεις να στεγνώσει ή παίρνεις τη μηχανή και φεύγεις;:look:

Εγώ με το Bell Ray πάντως δεν έχω δει το παραμικρό.
Βέβαια μετά το λάδωμα μένει ακίνητη για 2-3 ώρες.


:beer:
Τόσο λένε οι οδηγίες 3-4 ώρες και για να απλώσει και για να γίνει φιλμ εκεί που πρέπει να κάνει δουλειά.

dankannn
14/05/2005, 11:09
Και καλό είναι να το βάζουμε οταν η αλυσίδα είναι ζεστή ώστε να μπένει μέσα στα o-ring.;)

dimitrioskosmas
14/05/2005, 12:24
και της honda καλο ειναι
http://powersports.honda.com/the_goods/parts_and_service/detail.asp?ProductGroup=Service+%26+Maintenance&PartId=08209-004HP&PartValue=HP+Chain+Lube&TheGoodsDir=4

maintenance
14/05/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
και της honda καλο ειναι
http://powersports.honda.com/the_goods/parts_and_service/detail.asp?ProductGroup=Service+%26+Maintenance&PartId=08209-004HP&PartValue=HP+Chain+Lube&TheGoodsDir=4

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
ΓΝΩΣΤΟΣ "ΤΙΓΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΘΟΥΣΑΣΜΕΝΟΣ.:) :) :)

ΔΕΝ ΠΕΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!