PDA

View Full Version : Daytona - Street triple R διαφορες



bentouza
04/02/2009, 17:37
Ψαχνω να βρω συνολικα τις διαφορες τους..
βασικα τις λεπτομερειες..

Για αρχη τι εχουν αλλαξει στον κινητηρα για να αλλαξουν την αποδοση;
φιλτροκουτι αλλο υποθετω..
εξατμιση διαφορετικη σε διαμετρους-διαδρομες;
κλιμακωση κιβωτιου;
τελικη μεταδοση;

υποπλαισιο διαφορετικο;

οποιος ξερει..

Ζεύκας
04/02/2009, 18:47
χαρτογράφηση,εκκεντροφόροι,βαλβιδες και ram-air οι κυριώτερες διαφορές στο κινητήρα.

το daytona επισης έχει πιο κοντό γρανάζωμα από το STR.
επίσης το υποπλαίσιο είναι διαφορετικό αλλά ακόμα και τα πηρούνια!

Παρ'όλο που επίσημα η triumph αναφέρει πως το STR έχει τις ίδιες αναρτήσεις με το daytona,
τα σωθικά του πηρουνιού έχουν κάποιες διαφορές χωρίς να έχει ξεκαθαριστεί ποιές είναι αυτές.
Πάντως είναι πλήρως ρυθμιζόμενο...


:wave2:

bentouza
05/02/2009, 09:29
ωραιος (σκεφτηκα να σε βομβαρδισω με πμ, αλλα λεω ας το βαλω εδω να απαντησει κ κανεις αλλος)

οταν λες διαφορα στις βαλβιδες τι εννοουμε;

διαφορετικο υποπλαισιο μονο σε σχημα ή κ πολυ βαρυτερο;

διαφορα στα καλαμια μονο στις ρυθμισεις τους ή με αλλα σωθηκά εντελως;;

αν εχεις πετυχει πουθενα συγκετρωμενες πληροφοριες γραψε και το λινκ..

:beer:

Ζεύκας
05/02/2009, 12:37
Κοίτα δεν παίρνω κ όρκο αλλά νομίζω πως οι βαλβίδες είναι από άλλο υλικό.

Επίσης και τα 2 υποπλαίσια είναι από αλουμίνιο αλλά αλλάζει το σχήμα.διαφορετικές σέλες γαρ...

Και τα 2 πηρούνια όπως προείπα είναι πολυρυθμιζόμενα αλλά έχουν διαφορές στα σωθικά τους
(επίσημα είναι ίδια,ανεπίσημα μηχανικός της triumph έχει δηλώσει ότι έχουν διαφορές μέσα χωρίς να ξεκαθαρίζει ποιές είναι αυτές.)

Αυτές τις πληροφορίες τις έχω διαβάσει σε διάφορες συζητήσεις στο αγγλικό φόρουμ για τα Street Triple

www.street-triple.co.uk

Αξίζει να γίνεις μέλος να το ψάξεις εκτενέστερα το θέμα.:wave2:

Morton
05/02/2009, 16:14
Street Triple (υποθέτω και το R) και Daytona 675 έχουν το ίδιο γρανάζωμα.

Από το owners manual http://www.triumph.co.uk/media/Daytona_675_OHB_UK(1).pdf

urinam
05/02/2009, 16:15
Το γυμνό έχει τα φρένα του Daytona '08. Το supersport του 2009 έχει άλλα φρένα:wave2:

bentouza
05/02/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από urinam
Το γυμνό έχει τα φρένα του Daytona '08. Το supersport του 2009 έχει άλλα φρένα:wave2:

το '09 εχει κ αλλες αλλαγες. daytona-STR '08 ψαχνω διαφορες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Αξίζει να γίνεις μέλος να το ψάξεις εκτενέστερα το θέμα.:wave2:
φχαρστω!
κοιταω κ εκει.
(εσυ που το εζησες τι λες κλιπονατο ή με τιμονι;; δεν θα ειναι παπι αλλα δεν θα υπαρχει δευτερο μηχανακι..
θα μπει κ πιστα, θα γινουν ταξιδια-κανα 2 το χρονο- κ θα κανει κυριως βολτες..)

Ζεύκας
05/02/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
(εσυ που το εζησες τι λες κλιπονατο ή με τιμονι;; δεν θα ειναι παπι αλλα δεν θα υπαρχει δευτερο μηχανακι..
θα μπει κ πιστα, θα γινουν ταξιδια-κανα 2 το χρονο- κ θα κανει κυριως βολτες..)

κοίταξε,το daytona ήταν έρωτας μεγάλος για μένα για πολλούς λόγους.
Ήμουν και είμαι ανίκανος να φτάσω στα όρια μία μηχανή με τέτοια φρένα,αναρτήσεις,πλαίσιο κτλ...
Και τότε που την έκλεισα τη παραγγελία δεν υπήρχε το street triple.

Το πήρα βέβαια για test ride και οφείλω να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα!
ελαφρώς πιο ροπάτο από τη μηχανή μου,ευκολοδήγητο μέσα στη πόλη,ευέλικτο...μια χαρά.

Ξέρω άτομα που τους αρέσει να οδηγούν το daytona μέσα στη πόλη,κυρίως επειδή είναι μικροκαμωμένο.
Εγώ ποτέ δεν μου άρεσε.Το ευχαριστιόμουν σε λίγη-ελάχιστη κίνηση.

Αν ήταν να επιλέξω τώρα με το οδηγικό επίπεδο που έχω θα αγόραζα το απλό street triple.To R το θεωρώ υπερεκτιμημένο.
Θα του έβαζα μεταχειρισμένα φρένα από daytona,φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση και τέλος.

Το μόνο που θα μου έλειπε θα ήταν η προστασία από τον αέρα στην εθνική.Με το daytona ταξίδευα με 200 χλμ/ωρα
και δεν είχα πρόβλημα...ε ST είναι γυμνό,αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!Σωστά?


:wave2:

Ζεύκας
05/02/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Morton
Street Triple (υποθέτω και το R) και Daytona 675 έχουν το ίδιο γρανάζωμα.

Από το owners manual http://www.triumph.co.uk/media/Daytona_675_OHB_UK(1).pdf

φίλε μου τι να σου πώ...κατά πάσα πιθανότητα κάνω λάθος για το γρανάζωμα.
Απλά εμένα μου φάνηκε ότι το daytona έχει πιο κοντό γρανάζωμα από το ST.

Πάντως και σύμφωνα με το μάνουαλ το daytona έχει περισσότερη μέγιστη ροπή
αλλά το ST είναι πιο ροπάτο στις χαμηλομεσαίες.

urinam
05/02/2009, 20:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]το '09 εχει κ αλλες αλλαγες. daytona-STR '08 ψαχνω διαφορες.


Street Triple R '08 δεν υπάρχει. Είναι μοντέλο '09. Το R παρουσιάστηκε Σεπτέμβρη και ήρθε Ελλάδα πριν λίγο καιρό. Οπότε το συγκρίνουμε με το supersport του αντίστοιχου έτους-άρα μεταξύ άλλων όπως είπες και εσύ, δεν έχουν τα ίδια φρένα.

:wave2:

bentouza
07/02/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από urinam
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]το '09 εχει κ αλλες αλλαγες. daytona-STR '08 ψαχνω διαφορες.


Street Triple R '08 δεν υπάρχει. Είναι μοντέλο '09. Το R παρουσιάστηκε Σεπτέμβρη και ήρθε Ελλάδα πριν λίγο καιρό. Οπότε το συγκρίνουμε με το supersport του αντίστοιχου έτους-άρα μεταξύ άλλων όπως είπες και εσύ, δεν έχουν τα ίδια φρένα.

:wave2:

ναι βρε συμφωνοι.μπορει να μην το εγραψα σωστα.
ψαχνω να δω γιατι το STR δεν ειναι ενα γυμνο daytona, αρα το κοιταω με το '08 daytona.

torpedo
11/03/2009, 10:47
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα. Η αλήθεια είναι πως και εμένα το δείλλημα street triple R ή daytona 08 με βασανίζει αυτό τον καιρό. το street triple r έχει 9690 ενώ το daytona 08 το δίνει η αντιπροσωπεία στην εξωφρενική τιμή των 9290.... όσο για τα όροια και των 2 μηχανών είναι πολύ πάνω από εμένα οπότε δεν θα ασχοληθώ με το ποιο στρίβει καλύτερα. Στις βόλτες και στα trackdays με τον ρυθμό μου θα με πάνε και τα 2 χαλαρά...

μαλλον λόγω ευχρηστίας θα πάω στο R. αλλά και τα 125 hp του daytona με τσιγκλάνε (όχι ότι δεν μου αρκουν τα 108 του ST απλά και μόνο εγκεφαλικό είναι το ζήτημα...)

bentouza
11/03/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από torpedo
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα. Η αλήθεια είναι πως και εμένα το δείλλημα street triple R ή daytona 08 με βασανίζει αυτό τον καιρό. το street triple r έχει 9690 ενώ το daytona 08 το δίνει η αντιπροσωπεία στην εξωφρενική τιμή των 9290.... όσο για τα όροια και των 2 μηχανών είναι πολύ πάνω από εμένα οπότε δεν θα ασχοληθώ με το ποιο στρίβει καλύτερα. Στις βόλτες και στα trackdays με τον ρυθμό μου θα με πάνε και τα 2 χαλαρά...

μαλλον λόγω ευχρηστίας θα πάω στο R. αλλά και τα 125 hp του daytona με τσιγκλάνε (όχι ότι δεν μου αρκουν τα 108 του ST απλά και μόνο εγκεφαλικό είναι το ζήτημα...)

Γεια κ χαρα!
Δυστηχως η προτερη εμπειρια μου (cbr125) δεν μου επιτρεπει να σε βοηθησω ιδιαιτερα στο διλημμα σου :rotflmao: :rotflmao:
εγω το ελυσα street R.
μπορω ομως να βοηθησω στο οικονομικο.
αν το φερεις μονος σου καινουριο απο αγγλια κερδιζεις καπου 2000? σε σχεση με την τιμη εδω. :wacko:

torpedo
12/03/2009, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Γεια κ χαρα!
Δυστηχως η προτερη εμπειρια μου (cbr125) δεν μου επιτρεπει να σε βοηθησω ιδιαιτερα στο διλημμα σου :rotflmao: :rotflmao:
εγω το ελυσα street R.
μπορω ομως να βοηθησω στο οικονομικο.
αν το φερεις μονος σου καινουριο απο αγγλια κερδιζεις καπου 2000? σε σχεση με την τιμη εδω. :wacko:

το έχω ξανάκούσει αυτό... το έχεις κάνει ήδη? εύκολο ή θέλει πολύ τρέξιμο?

bentouza
12/03/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από torpedo
το έχω ξανάκούσει αυτό... το έχεις κάνει ήδη? εύκολο ή θέλει πολύ τρέξιμο?

το τρεξιμο ειναι να βρεις "εκτελωνιστη" (σε " " γιατι ειμαστε ΕΕ) εμπιστοσυνης.μετα τον πληρωνεις κ αναλαμβανει τα χαρτια πινακιδες κτλ.οχι τρελο ποσο. τετοιο που να λεω χαλαλι κ να μην μπλεξω.
παρ'ολα αυτα δεν ειναι κατι τραγικα πολυπλοκο..

μετα πρεπει να βρεις μεταφορικη..εδω ειναι το δευτερο δυσκολο σημειο. για το οποιο ακομα ψαχνω.
το μονο που με φοβιζει.

τελος πρεπει vα συνεννοηθεις με καποιο ντιλερ στην αγγλια.καποιον μεγαλο για σιγουρια κ καπου κεντρικα (πχ Λονδινο για να βρεις πιο ευκολα-φθηνα μεταφορικη).
επισης πρεπει να δεις που θα πληρωσεις ΦΠΑ,εδω ή Αγγλια.ειναι ενα ζητημα ομως που εξαρταται κ απτο αν μπορει η triumph να στο δωσει χωρις φπα.

το σιγουρο ειναι πως πληρωνεις εδω 19% συν 7% τελη ταξινομησης.
το θεμα ειναι αν θα πληρωσεις ΦΠΑ και στην Αγγλια κ θα στα επιστρεψει το Ελληνικο κρατος (δεν ξερω ποσο αργει) ή αν θα πληρωσεις μονο εδω.

αυτα μεχρι τωρα.
για οτι αλλο πμ (προσωπικο μηνυμα) καλυτερα μην το χεσουμε το thread.


:wave2: