PDA

View Full Version : προφιλ ελαστικων>



jimr1
06/02/2009, 08:04
Τι διαφορα θα εχω στην μηχανη μου αν απο 50 προφιλ βαλω 55 θα εχω προβλημα καπου?

SeNNinhA
06/02/2009, 08:18
Τα 50 & 55 αναφέρονται στο ποσοστό του προφίλ (πλαϊνο) του ελαστικού που αντιστοιχεί στο συνολικό πλάτος του πέλματός του.

Έτσι ενα 50άρι λάστιχο είναι λίγο πιο κοντό, λίγο πιο φαρδύ, λίγο πιο σταθερό στην ευθεία και λιγότερο στριφτερό από ενα αντίστοιχο 55άρι λάστιχο.

Αλλάζοντας από 50άρι σε 55άρι ουσιαστικά αλλάζεις και λίγο την γεωμετρία της μηχανής σου σηκώνοντας το πίσω μέρος, μεταφέροντας λίγο βάρος μπροστά και αλλάζεις και το trail της κάνοντάς την συνολικά λιγάκι πιο στριφτερή αλλα και πιο ευαίσθητη ταυτόχρονα.

Σε μηχανές με χαλαρά γεωμετρικά χαρακτηριστικά αυτό δεν έχει ουσιαστική διαφορά. Σε μηχανές όμως στημένες ήδη σαν ξυράφια ακόμη και αυτό έχει σημασία και επηρεάζει. Μιλάμε πάντα όταν τις πιέζεις στα όρια και όχι όταν οδηγείς σε κανονικούς ή απλά γρήγορους ρυθμούς.

Βέβαια η πραγματικότητα είναι ότι ακόμη και τα SS έχουν πια μετά το 2004-2005 κάθε χρόνο και πιο ήρεμα γεωμετρικά χαρακτηριστικά (Πχ extreme μαμά στησίματος τα ZX10R 04).

Εγώ θα πήγαινα πάντως στα 55άρια που και πιο πολλές επιλογές έχεις αλλά και πιο σπόρ συμπεριφορά έχουν από τα 50άρια που ταιριάζουν κυρίως σε πιο touring καταστάσεις.

road spirit
06/02/2009, 08:25
senninha σωστός, αλλά :

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
...αλλάζεις και το trail της .... trail (ίχνος) ή/και κάστερ ? :winka:


επίσης, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το λάστιχο με το ψηλότερο προφίλ χωράει και δε βρίσκει κάπου (πχ σε πίσω φτεράκι που μπορεί να έχεις βάλει στο ψαλίδι κλπ κλπ)

jimr1
06/02/2009, 08:25
Ευχαριστω φιλε για την απαντιση. Ενα r1 2006 εχω κ λεω να του βαλω 55.

fazerakis
09/02/2009, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimr1
Ευχαριστω φιλε για την απαντιση. Ενα r1 2006 εχω κ λεω να του βαλω 55.

Και πολύ καλά θα κάνεις :winka: