PDA

View Full Version : Αγορα Ta650 (γνωμες)



ksaderfos
06/02/2009, 19:17
Γεια κ χαρα σε ολους!!Παιδια ειμαι στη σκεψη για αγορα μηχανης κ θελω καμια γνωμη.Πιο συγκεκριμενα εχω βρει ενα TA 650 του 06 , με 11000 km , απο ιδιωτη , σε πολυ καλη κατασταση , με βαλιτσα,καγκελα,χουφτες κ ψηλοτερη ζελατινα, ατρακαριστο κ γενικα προσεγμενο.Ρωτησα κ στην αντιπροσωπια το μηχανακι το ξερουν κ ακομα δεν εχει κανει το service τον 12000km.Το δοκιμασα κ ολα μια χαρα.
τιμη : 4700
Το αρνητικο του;;; V-strom:smilea:
Το θεμα είναι ότι δεν εχω βρει (δεν μπορω να ανεβω αθηνα) καποια μηχανη με κατω από 5000 στην ηλικια του TA , στα χιλιομετρα κ γενικα στην κατασταση του. Τα στρωματα σε αυτά τα λεφτα είναι 04 – 05 , φορτωμενα με χιλιομετρα, ή από μαντραδες που θελω να τους αποφυγω….Κοιταξα ακομα κ για fazer , bandit(δεν βρηκα μεχρι τωρα) αλλα κ για cbf600 που παλι κραταει πολύ ψιλη τιμη για μεταχειρησμενο. Το ‘’κακο΄΄ είναι ότι δεν εχω φαει κολημα με ένα συγκεκριμενο μηχανακι ώστε να σκεφτω, μ’αρεσει , και ας δωσω κ κατι παραπανω, αλλα θελω μηχανη για μεταφορικο μεσο, χωρις να με προβληματιζει.Δεν θα είναι η πρωτη μου, αν κ εχω μεινει εξω από το χορο κανα τριαρι χρονακια, κ το μαραζι του γκαζιου το εχω ξεπερασει( ελπιζω) οποτε ,το ότι το TA σερνεται σε σχεση με τον ανταγωνισμο μαλλον δεν θα με ενοχλησει.. Το θεμα είναι ότι είναι τελειωμενο μοντελο , και σε κανα δυο χρονια αν χρειαστει να το αλλαξω οι περισσοτεροι θα το βλεπουν όπως εγω την Africa. Καλη, χρυση , μεγαλωσαμε χαζευοντας την, αλλα τωρα δεν θα την επαιρνα.(Ενταξει υπαρχουν κ οι εξαιρέσεις).Αυτα τα ,όχι κ τοσο λιγα, κ ας πει κανεις καμια γνωμη μπας κ βαλω κ το μυαλο μου σε ταξη γιατι ολο το καθυστερω κ περναει ο καιρος ….Α! Και ειπα να αποφυγω το XTακι τελικα ,όπως κ να δωσω 5500 για στρωμα του 07.

XJR_Billy
06/02/2009, 20:03
Αγαπητέ ξάδερφε, ζαλίστηκα...:hypnotize

CBF600, FAZER, TRANSALP, BANDIT, STROM, ΧΤ, AFRICA........

Λονδίνο, Άμστερνταμ και Βερολίνο..:lol:

Καλύτερα να γράψεις σε ένα χαρτί τι θέλεις να κάνεις με τη μηχανή, και μετά να ψάξεις ποιό μοντέλο σου καλύπτει αυτά που έγραψες στο χαρτί, γιατί εδώ συγκρίνεις διαφορετικές μηχανές.

Εγώ σου προτείνω να αγοράσεις αυτή που γουστάρεις και που καλύπτει τις ανάγκες σου και να μην σκέφτεσαι σαν έμπορος, γιατί στο τέλος δεν θα μείνεις ικανοποιημένος από την αγορά σου.

Τι να κάνω π.χ. ένα V-strom που το πήρα 1000 ευρώ φτηνότερα ενώ γουστάρω ένα Fazer?

Άκου την καρδιά σου φιλαράκι !! :beer: :wave2:

ksaderfos
06/02/2009, 21:28
Καταρχας σε ευχαριστω για τον κοπο που εκανες ακομα κ να διαβασεις το παραληρημαμα μου!!:D . Δικιο εχεις φυσικα αλλα....(αυτο με εχει φαει κ κοντευω να γινω γραφικος..)Λεφτα για να παρουμε οτι θα γουσταραμε ασχετο κοστους δε παιζουν. Τις αναγκες ολες θα μου τις καλυψουν (περιαστικες μετακινησεις των 120 Km πηγαινε-ελα κ κανα 2 ταξιδακια των 300 κμ σε μια μερα κανα δυο φορες τον χρονο). Απλα άλλες θα το κανουν πιο ανετα κ άλλες πιο γρηγορα. Ετσι λοιπον κ ενώ το XT μου αρεσει εμφανησιακα κ αρχικα γουσταρα την ροπη κ την ευκολια του μονοκυλινδρου σκεφτομαι τα απειρα πατρα-αθηνα που εκανα σαν φοιτητης με ένα vfr ακι 400 κ το ποσο ηθελα κ άλλο γκαζι και….Απο την άλλη τα τερακυλινδρα που γραφω μου αρεσουν γιατι είναι χαμηλα χωρις κραδασμους κ τα εχω συνηθησει περισσοτερο κ λογω φιλων στην παρεα, αλλα τωρα πια δεν εχω αναγκη το γκαζι τους, ενώ οι φιλοι γερασαν προωρα κ εγκατελειψαν το σπορ, ώστε να με ψησουν.Ετσι λοιπον σκεφτηκα τα on-off αν και δεν εχω καθολου off βλεψεις. Ετσι θα εχω ανεση, καλυτερο ταξιδακι από το μονοκυλινδρο κ μ120 με 150 χωρις να ποναει η ψυχη μου να βλεπω το στροφομετρο κ να το ακουω να ζοριζεται. Απλα επειδη σκοπευω να δωσω κανα 4500 ντουκου αν το μηχανακι ηταν ευκαιρια δεν θα απεριπτα κ ένα 4κυλινδρο αν αυτό τυχαινε την ωρα που εψαχνα. Αλλα ετυχε το γερικο TA.Γερικο μεν αλλα σαν καινουριο δε (δε θελω να δωσω αυτά τα λεφτα να παρω κατι πιο παλιο, με περισσοτερα κμ , λιγο γρατσουνισμενο, λιγο ξεβαμενο κ ας είναι και καλυτερη σε επιδοσεις μηχανη π.χ. cbf του 04 με 30000κμ ή ότι άλλο). Γι αυτό ρωταω καμια γνωμη γιατι φανταζομαι ξερεις τα ερωτηματα που βαζανιζουν σε καθε νεα αγορα. Π.χ. με 150 το TA; Μοντελο που πια δεν παραγεται; Οσο για την μεταπωληση τωρα πια την σκεφτομαι αφου δεν σκοπευω να το παντρευτω οσο καλο κ αν είναι….Ευχαριστω κ παλι κ περιμενω…..

Sapadak
07/02/2009, 04:18
Μια χαρα θα συνεχιζει να μεταπωλειτε το ΤΑ μιας και το καινουριο το καναν σαν τα μουτρα τους.

Και δεν αναφερομαι στο αισθητικο κομματι αλλα στο λειτουργικο.

Αν το γουσταρεις πραγματικα τσιμπα το και δεν θα το μετανιωσεις.

Αν απο την αλλη γουσταρεις το Vstrom χωρις να γνωριζω τα οικονομικα σου, αν οντως βρισκεις κατι που σου αρεσει με 700-800 ευρω παραπανω κανε μια υπομονη και τσιμπα το.

Φανταζεσε να εισαι σταματημενος στο φαναρι με το ΤΑ και να σκαει ενα στρομ διπλα και να το λιγουρευεσε?


Κατ'εμε δεν ειναι τραγικη η διαφορα τους.


φολοου γιορ χαρτ μποϊ

:beer:

el_hymador
07/02/2009, 04:36
Πρεπει πρωτα απ ολα να ξεκαθαρισεις ποια θα ειναι η χρηση που θα κανεις στην μοτοσικλετα σου.

Εν ολιγοις:

Αν ειναι λιγο απ ολα και κυριως πολη, καλυτερα να παρεις ενα XT

Αν ειναι λιγο απ ολα και ταξιδακια & βολτες συχνα, παρε ενα Transalp

Αν ειναι λιγο απ ολα και γουσταρεις να κανεις και μακρινα ταξιδια που και που η "γεματες" βολτες τα ΣΚ, παρε V-Strom.

Τα τετρακυλινδρα ειναι και αυτα πρακτικα (οχι τοσο οσο τα on-off ομως) και εχεις περισσοτερο γκαζι στο ταξιδι...αλλα ειναι αλλη φιλοσοφια, πιο streetαδικη.

Αν σε απασχολει το θεμα ΜΤΧ. ,μαζευοντας λιγα χρηματα παραπανω μπορει να αποκτησεις καινουργια μοτοσικλετα, π.χ. το το Bandit το δινουν 5.990 καινουργιο...

ksaderfos
07/02/2009, 16:38
Παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις μιας κ η μονη παρεα , που μου εχει μεινει πια και ασχολειται με μηχανες είναι εδώ μεσα Ακομα κ σαν κουβεντουλα επι του θεματος καλο μου κανει…Αν κ ακομα αναποφασιστος μαλλον σκεφτομαι να περιμενω λιγο και να παω σε στρωμα αφου εχω βρει μεσω μαντρα καποιον που σε λιγο θα το δωσει. Ειναι 07 , με ABS κ κανα 8000 km.Σκεφτομαι ότι με 800 ευρω παραπανω από το TA παιρνω 20 αλογακια παραπανω, καλυτερη καταναλωση, καλυτερα φρενα, πιο χαμηλη εστω κ λιγο σελα κ αμεση πωληση την άλλη μερα αν χτυπα ξυλο χρειαστει.Αυτα προς το παρον εκτος βεβαια κ πεσει αρκετα ο τυπος με το TA ..ας πουμε στα 4300…οποτε η διαφορα θα είναι πιο μεγαλη.
Οπως καταλαβατε δεν καίγομαι ιδιαιτερα κ για στρωμα γι αυτό κ ολη η κουβεντα, αλλα εκει που ζω κ δουλευω τωρα δεν το σκεφτομαι για μηχανακια που ‘’γουσταρω΄΄ κ μονο που τα βλεπω (π.χ. street triple, monster 696, tiger….) Τον πρωτο λογο εχει η αξιοπιστια!
Γι αυτό κ σκεφτομουνα κ το TA λογω ελλειψης ηλεκτρονικων. Ακομα ‘’σκιαζομαι’’ για κανα προβλημα με κανα injection, καμια τρομπα, κανα ABS στο στρωμα. Δεν πιστευω να τα επηρεαζει η υγρασια;; Θα παρκαρει διπλα στη θαλασσα, αντε κατω από κανα υποστεγο , με καμια κουκουλα. Και μαστορας εκει κοντα αντε να εχει δει καμια Africa και κανα xt 600. Καποιος με παρομοιες συνθηκες, να πει την εμπειρια του υπαρχει;; Θα με καθυσηχαζε…

ksaderfos
07/02/2009, 16:50
Α! Κ οσο για το bandit κ αυτό ακριβεινε τωρα.Συν καμια 400 τα εξτρα που θα βαλεις φτανουμε κοντα στα 6700 κ χωρις abs.400 πανω κάθε φορα ετσι εφτασα να κοιταω για γυρω στα 5000.Δεν θα μου μεινουν ουτε για κρανος κ ερχοντε κ αλλα… Το αμαξι εφτασε τα 110.000 km κ σε λιγο….αλλα ελα που μεσα μου ( ψηνομαι μονος μου) ειμαι ακομα μηχανοβιος …Να μη δουλευουμε για να ξεχρεωνουμε κιολας κ να σκεφτομαστε να τα χρησημοποιησουμε όπως πολλοι κανουν…:nono:

siokatas
07/02/2009, 18:53
φιλε τα παιδια απο πανω εχουν απολυτο δικιο καθε μοτο και αλλοι φιλοσοφια...ειχα BMW f650,transalp 650 05 και τωρα στρωμα κ8 και πιο μου αρεσε περισοτερο??ολα ....κατα εμενα το καλλητερο ειναι το transalpaki λογου τιμης ηλικιας,το δικο μου το εδωσα στα 4900 περισυ αλλα ακομα μου φενονται λιγα....αλλα οπως ειπανε και οι πιο πανω αφου το εκαναν σαν τα μουτρα τους το καινουργιο...

nassosxlvbros
07/02/2009, 21:13
Πωπωπωπωωωω! αδερφε μην πάρεις τίποτα καλύτερα!εδω μας μιζέριασες τόσο που σκέφτομαι να δώσω και το δικό μου να πηγαίνω με το λεωφορείο....α σιχτίρ πια με τα μηχανάκια! που παλιώνουν και χαλάνε!

πάω στο γιατρό...δεν είμαι καλά....:(