PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!



IPL
07/02/2009, 05:44
Γεια σε όλους,

Έχω μια Fazer 08 και χθες ενώ πήγα να την ξεκινήσω είδα πως δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Σας δίνω όλα τα στοιχεία παρακάτω και αν μπορείτε σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί είναι το 1ο πρόβλημα που με έχει βγάλει.

1. Την έχω πάρει καινούργια πριν 3 μήνες. Έχει 1100 χλμ απάνω δηλαδή μόλις την πήρα από το 1ο service πριν λίγο καιρό
2. Είχα 2-3 βδομάδες να την ξεκινήσω αλλά την προηγούμενη Τρίτη την οδήγησα για μικρή απόσταση μια χαρά και μάλιστα την ξεκίνησα 2 φορές. Χθες όπως πάπαλα.
3. Όταν γυρνάω το κλειδί, οι ενδείξεις φαίνονται μια χαρά, τα φώτα και λαμπάκια όλα κανονικά. Όταν γυρνάνε οι δείκτες δεν κάνει όμως τον μικρό φόρυβο από την μηχανή ότι τσεκάρει και πατώντας την μίζα δεν γίνεται απολύτως τίποτα.
4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα. Τα ίδια με το 3. παραπάνω.
5. Προσπαθήσαμε να την σπρώξουμε για να πάρει μπρος με μικρή ταχύτητα σε κατηφόρα αλλά και πάλι τίποτα.

Το έχετε ξανακούσει αυτό; Ξέρετε τι μπορεί να παίζει;

Thanks προκαταβολικά.

teo24
07/02/2009, 06:57
99% μπαταρια ειναι.Βεβαια διαγνωση μεσω post δεν γινεται.Συνηθως ομως δεν κανουν καλη επαφη τα καλωδια με τις τσιμπηδες,ειδικα αν τα καλωδια ειναι απο κανα σουπερ μαρκετ.Ξαναεπιχειρησε το και προσοχη στην πολικοτητα.

road spirit
07/02/2009, 06:58
στο 3, ο θόρυβος που ακούμε όταν γυρνάμε το διακόπτη και έχουμε το kill switch on είναι της τρόμπας βενζίνης. Άρα αν δεν τον ακούς πλέον, θα πρέπει να δεις γιατί δεν δουλεύει η τρόμπα.

teo24
07/02/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στο 3, ο θόρυβος που ακούμε όταν γυρνάμε το διακόπτη και έχουμε το kill switch on είναι της τρόμπας βενζίνης. Άρα αν δεν τον ακούς πλέον, θα πρέπει να δεις γιατί δεν δουλεύει η τρόμπα.
Σωστος.το θεμα ειναι οτι δεν παταει και μιζα.Να κολλησε η αντλια λογο ακινησιας,ειναι μικρο το διαστημα ακινησιας,η μπαταρια δικαιολογειτε καπως.Να παω και στην αλλη ακρη,μηπως εχει συναγερμο με μπλοκαρισμα κινητηρα και το εχουν κανει στην αντλια,και εχει κατι ο συναγερμος.Ολα αυτα φυσικα ειναι υποθεσεις.

road spirit
07/02/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Σωστος.το θεμα ειναι οτι δεν παταει και μιζα.Να κολλησε η αντλια λογο ακινησιας,ειναι μικρο το διαστημα ακινησιας,η μπαταρια δικαιολογειτε καπως.Να παω και στην αλλη ακρη,μηπως εχει συναγερμο με μπλοκαρισμα κινητηρα και το εχουν κανει στην αντλια,και εχει κατι ο συναγερμος.Ολα αυτα φυσικα ειναι υποθεσεις.

πες οτι ήταν μόνο η μπαταρία ... νομίζω θα έπρεπε να πάρει στη κατηφόρα ή με καλλώδια από άλλο όχημα... τουλάχιστον εγω όποτε έχω μεινει απο μπαταρία, με ζμπρώξιμο πάντα έπερνα μπρος.

για αυτό που λες για το συναγερμό, δεν έχω ιδέα

blackbusa
07/02/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Γεια σε όλους,

Έχω μια Fazer 08 και χθες ενώ πήγα να την ξεκινήσω είδα πως δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Σας δίνω όλα τα στοιχεία παρακάτω και αν μπορείτε σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί είναι το 1ο πρόβλημα που με έχει βγάλει.

1. Την έχω πάρει καινούργια πριν 3 μήνες. Έχει 1100 χλμ απάνω δηλαδή μόλις την πήρα από το 1ο service πριν λίγο καιρό
2. Είχα 2-3 βδομάδες να την ξεκινήσω αλλά την προηγούμενη Τρίτη την οδήγησα για μικρή απόσταση μια χαρά και μάλιστα την ξεκίνησα 2 φορές. Χθες όπως πάπαλα.
3. Όταν γυρνάω το κλειδί, οι ενδείξεις φαίνονται μια χαρά, τα φώτα και λαμπάκια όλα κανονικά. Όταν γυρνάνε οι δείκτες δεν κάνει όμως τον μικρό φόρυβο από την μηχανή ότι τσεκάρει και πατώντας την μίζα δεν γίνεται απολύτως τίποτα.
4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα. Τα ίδια με το 3. παραπάνω.
5. Προσπαθήσαμε να την σπρώξουμε για να πάρει μπρος με μικρή ταχύτητα σε κατηφόρα αλλά και πάλι τίποτα.

Το έχετε ξανακούσει αυτό; Ξέρετε τι μπορεί να παίζει;

Thanks προκαταβολικά.

Οι ενδειξεις στο καντραν ειναι το ιδιο εντονα???οταν πατας μιζα δεν δουλευει καθολου η δεν ''σκαει'' η κανει ενα απλο κλακ???οταν γυριζεις το κλειδι ακους την τρομπα???

υ.γ. αν η μπαταρια εχει καψει κανα στοιχειο ουτε με καλωδια ποσο μαλλον με σπρωξιμο....

IPL
07/02/2009, 11:05
Thanks σε όλους!

Συναγερμός δεν παίζει, δεν έχω.

Τα λαμπάκια είναι όλα έντονα όπως πάντα, και αυτά στο καντράν, και τα μπρος/πίσω. Δεν φαίνεται ότι η μπαταρία είναι μειωμένη καθόλου.

Όταν πατάω την μίζα, μετά το τσεκάρισμα στο στροφόμετρο δεν βγάζει απολύτως κανέναν θόρυβο.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Αυτό που μου την δίνει είναι ότι δεν είχα καμία ένδειξη προβλήματος την Τρίτη που την έβγαλα βόλτα για τελευταία φορά. Είμαι νέος οδηγός βέβαια και αρχάριος μηχανικά αλλά ήταν όλα νορμάλ.

teo24
07/02/2009, 11:16
Μπορει να πω βλακεια αλλα εχει τυχη σ'ενα φιλο,καμια φορα κολλαει το μυαλο.Μηπως,λεω μηπως δεν εχεις νεκρα στο κιβωτιο και προσπαθεις με κατεβασμενο σταντ.Το αναφερω γιατι το ειδα σε ατομο που την ειχε και 3 χρονια την μηχανη.

teo24
07/02/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
Μπορει να πω βλακεια αλλα εχει τυχη σ'ενα φιλο,καμια φορα κολλαει το μυαλο.Μηπως,λεω μηπως δεν εχεις νεκρα στο κιβωτιο και προσπαθεις με κατεβασμενο σταντ.Το αναφερω γιατι το ειδα σε ατομο που την ειχε και 3 χρονια την μηχανη.
Σορρυ ακυρο.Ειπες οτι το σπρωξατε,οποτε δεν το συζηταμε.

reinmeister
07/02/2009, 11:26
τσεκαρε τις ασφαλειες σου...

FZMAN
07/02/2009, 15:35
Ο κόκκινος διακόπτης στο δεξί γκρίπ είναι ανοικτός;

dxeavy
07/02/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Ο κόκκινος διακόπτης στο δεξί γκρίπ είναι ανοικτός;

Όντως, βοηθάει κάποιες φορές να είναι ανοιχτός... και εγώ την έχω "πατήσει" έτσι... :rolleyes:

IPL
08/02/2009, 04:28
Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν


Φίλε dxeavy δεν είσαι μόνος!

SVX
08/02/2009, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν


Φίλε dxeavy δεν είσαι μόνος!

αφου δεν το πηγες στη Yamaha για να σου πατησει το κουμπι...καλως...



:eyepop: :eyepop: :eyepop:

spyro
08/02/2009, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Γεια σε όλους,

4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα.





ούτε το φιλαράκι απο τη Yamaha το είδε? :rolleyes:

johnnyestia
08/02/2009, 06:06
Και ήθελα να το γράψω αλλά λέω δεν μπορεί, τόση φασαρία που κάνανε θα το είχανε τσεκάρει.

Εγώ μια φορά τον είχα ξεχάσει και στην πρώτη μιζιά με έλουσε κρύος υδρώτας που δεν κινήθηκε τίποτα, αλλά ξεμπλόκαρα αμέσως και το πήρα γραμμή.

Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!

dkirkos
08/02/2009, 07:22
αχ, αυτο το γ@μημενο kill switch.. αν εχεις μιζα δεν ειναι και τιποτε σπουδαιο να το ξεχασεις.. οταν εχεις ομως μανιβελα και βαρας μια ωρα..:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: :blush:

sakisvolos
08/02/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia

Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!

+1000 :winka:

Δεν είναι απλά μια συμβουλή είναι και σαφής οδηγία που το λένε τα περισσότερα owner manual δηλαδή
ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!

:wave2: :wave2: :wave2:

IPL
08/02/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ούτε το φιλαράκι απο τη Yamaha το είδε? :rolleyes:

Όχι, ούτε αυτός το είδε. Και μάλιστα 2-3 άτομα που πήρε και πήρα τηλέφωνο στο γκαράζ, ούτε αυτοί το σκέφτηκαν. Και εκεί που ξεβίδωνε για να δει την μπαταρία μου έκανε και μια γρατζουνιά..... Αλλά οκ, ο άνθρωπος ήρθε Σάββατο να την δει και 2-3 φορές μάλιστα και να βοηθήσει οπότε δεν έχω κανένα παράπονο.

IPL
08/02/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Και ήθελα να το γράψω αλλά λέω δεν μπορεί, τόση φασαρία που κάνανε θα το είχανε τσεκάρει.

Εγώ μια φορά τον είχα ξεχάσει και στην πρώτη μιζιά με έλουσε κρύος υδρώτας που δεν κινήθηκε τίποτα, αλλά ξεμπλόκαρα αμέσως και το πήρα γραμμή.

Συμβουλή: Το kill switch υπάρχει για να κλείνεις την μοτο σε καταστάσεις ανάγκης, μην τον χρησιμοποιείς ποτέ απλά για να σβήνεις την μηχανή!

Ευχαριστώ για την συμβουλή, το έχω διαβάσει εδώ στο forum. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε για δοκιμή, απλά έτυχε και έιχε πατηθεί, ίσως εκεί που έβαζα την κουκούλα

npat
08/02/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

Δεν είναι απλά μια συμβουλή είναι και σαφής οδηγία που το λένε τα περισσότερα owner manual δηλαδή
ότι ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!


Γιατί?

:confused: :confused:

Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).

sakisvolos
08/02/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γιατί?

:confused: :confused:

Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί να μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).

Φίλε μου είπα ότι δεν πρέπει να σβήνουμε τη μηχανή μας από αυτό τον διακόπτη απλά γιατί τα μάνιουαλ
τον λένε διακόπτη ασφαλείας ή διακόπτη εκτάκτου ανάγκης και δεν είναι απαραίτητο να σβήνει από εκεί
το μοτέρ! ;)

npat
08/02/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Φίλε μου είπα ότι δεν πρέπει να σβήνουμε τη μηχανή μας από αυτό τον διακόπτη απλά γιατί τα μάνιουαλ
τον λένε διακόπτη ασφαλείας ή διακόπτη εκτάκτου ανάγκης και δεν είναι απαραίτητο να σβήνει από εκεί
το μοτέρ! ;)

Απαραίτητο φυσικά δεν είναι, αλλά δεν τρέχει και τίποτα να σβήσεις το μοτέρ από εκεί (αν σε βολεύει για κάποιο λόγο) αρκεί μετά να θυμηθείς να γυρίσεις και το κλειδί για να μην καις μπαταρία στα άλλα ηλεκτρικά φορτία της μοτοσυκλέτας (που μένουν αναμμένα).

:wave2:

reinmeister
08/02/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γιατί?

:confused: :confused:

Το μάνιουαλ του δικού μου μηχανακίου απλά λέει μην το σβήνεις από εκεί γιατί να μένουν τα φώτα αναμμένα και θα τελειώσεις την μπαταρία (όχι ότι θα γίνει κάτι κακό). Λογικά το σβηστήρι είναι ένας εν σειρά διακόπτης μεταξύ του κεντρικού διακόπτη και της ηλεκτρονικής (και κάνει ότι κάνει και ο κεντρικός διακόπτης με την διαφορά ότι αφήνει τα φώτα ανοιχτά).

γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

παντα και αυστηρα απο το κλειδι...

npat
08/02/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

παντα και αυστηρα απο το κλειδι...

Κάτσε γιατί αυτό δεν το κατάλαβα!

Οκ, κόβεται το ρεύμα στην ανάφλεξη (με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα κοβόταν αν έσβηνες απ' το κλειδί) αλλά παραμένει συνδεδεμένο (στην μπαταρία) όλο το υπόλοιπο κύκλωμα. Κατανάλωση υπάρχει μια χαρά (απ' τα φώτα και απ' ότι δουλεύει τέλος πάντων), αλλά ακόμη και να μην υπήρχε... τι έγινε? Τι θα προκαλέσει "υπερφόρτιση" (που δεν θα την προκαλούσε όταν η μηχανή δουλεύει) ? Τι ακριβώς είναι η υπερφόρτιση?

Δεν θέλω να το παίξω ειδικός, αλλά το επιχείρημα (μην σβήνεται απ' το σβηστήρι) το έχω ακούσει πολλές φορές χωρίς πιστευτά επιχειρήματα. Ένα δυο πραγματάκια από ηλεκτρονικά / ηλεκτρολογικά σκαμπάζω και όσο το έχω κοιτάξει δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, ούτε έχω δει κάποιο μάνιουλ να λέει ότι υπάρχει κίνδυνος αν σβήνεις απ' το σβηστήρι πέρα απ' το ότι θα ξεχάσεις τα φώτα αναμμένα και θα στραγγίξεις την μπαταρία.

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω...

Tpap
08/02/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν


:bigcry: :rotflmao:

δε γελάω μαζί σου φίλε, παρά με τον κολλητό σου που έτρεξε να βοηθήσει κατά τα άλλα ...:rotflmao:

Tpap
08/02/2009, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

παντα και αυστηρα απο το κλειδι...

Αντουάν, πουθενά δεν έχεις άδικο στα παραπάνω, το κυριότερο είναι ότι ΑΥΤΟ ορίζει και ο κατ/στής.

Από την άλλη όμως θέμα υπερφόρτσης μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, είτε το kill switch είναι στο on είτε στό off.

Καί κάτι προσωπικό: όλα μου τα μηχανάκια πάντα τα έσβυνα/σβύνω από το κόκκινο κουμπάκι...

npat
08/02/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αντουάν, πουθενά δεν έχεις άδικο στα παραπάνω, το κυριότερο είναι ότι ΑΥΤΟ ορίζει και ο κατ/στής.


Δηλαδή έχεις δει κάπου να λέει "Do not turn off from the kill switch or you may damage your motorcycle's electrics" ή κάτι τέτοιο (εγώ πάντως δεν έχω δει)? Και αν ναι, πως το εξηγείς?

:confused: :confused:

Tpap
08/02/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δηλαδή έχεις δει κάπου να λέει "Do not turn off from the kill switch or you may damage your motorcycle's electrics" ή κάτι τέτοιο (εγώ πάντως δεν έχω δει)? Και αν ναι, πως το εξηγείς?

:confused: :confused:

Nαί, όλο και περισσότεροι κατ/στές πλέον το αναφέρουν ρητώς...


Μάλλον ο κατ/στής θεωρεί, πώς είναι δυνατόν να τον ξεχάσεις και να ψάχνεσαι -όπως ό φίλος μας εδώ- ή αφού σβύσεις να επιβαρύνεις την μπαταρία σου με τα επιμέρους κυκλώματα φωτισμού/αντλίες βενζίνης που παραμένουν εν ενεργεία μέχρι να κλείσεις τελικώς από τον κύριο διακόπτη... (όποτε δεήσεις και το κάνεις).
Ακόμη, αυτό που λέει ο Αντώνης είναι πιθανό αν και έχω κάποια ένσταση.



Και πάλι υποθέσεις κάνω...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.:sick:

reinmeister
08/02/2009, 18:31
εχουμε ενα κυκλωμα με μια σταθερη πηγη παροχης ρευματος (μπαταρια)...κλεινοντας μερος αυτου του κυκλωματος εχοντας την ιδια ακριβως παροχης ηλεκτρικης ισχυος ,αυξανουμε την ταση στο εναπομειναν ανοιχτο με οτι κινδυνους εμπεριεχει κατι τετοιο...

σκεψου επισης οτι λογω θερμοκρασιας τα καλωδια εχουν διασταλει αρα η αντισταση τους ειναι μικροτερη...

εν ολιγοις υπαρχει ρισκο...αλλοτε μικρο αλλοτε μεγαλο...εχουν υπαρξει πολλα παραδειγματα καμμενων εγκεφαλων απο χρηση του kill switch...

απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...

npat
08/02/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Μάλλον ο κατ/στής θεωρεί, πώς είναι δυνατόν να τον ξεχάσεις και να ψάχνεσαι -όπως ό φίλος μας εδώ- ή αφού σβύσεις να επιβαρύνεις την μπαταρία σου με τα επιμέρους κυκλώματα φωτισμού/αντλίες βενζίνης που παραμένουν εν ενεργεία μέχρι να κλείσεις τελικώς από τον κύριο διακόπτη... (όποτε δεήσεις και το κάνεις).


Με αυτά φυσικά συμφωνώ απόλυτα...

Tpap
08/02/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...εχουν υπαρξει πολλα παραδειγματα καμμενων εγκεφαλων απο χρηση του kill switch...

Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε μάλλον πρέπει να επαναπροσδιορίσω κάποιες παλιές συνήθειες.

Ευτυχώς -ή μάλλον δυστυχώς- στα δικά μου αυτιά δεν έχει φτάσει κάτι άνάλογο.:confused:

npat
08/02/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχουμε ενα κυκλωμα με μια σταθερη πηγη παροχης ρευματος (μπαταρια)...κλεινοντας μερος αυτου του κυκλωματος εχοντας την ιδια ακριβως παροχης ηλεκτρικης ισχυος ,αυξανουμε την ταση στο εναπομειναν ανοιχτο με οτι κινδυνους εμπεριεχει κατι τετοιο...

Όχι. Μια μπαταρία (οποιαδήποτε μπαταρία) είναι πηγή τάσης (όχι ρεύματος) και όσα φορτία και να συνδέσεις πάνω της---η να αποσυνδέσεις απ' αυτή---εξακολουθεί να παράγει σταθερή τάση (προφανώς αν συνδέσεις πολύ μεγάλα φορτία, πέρα απο τις δυνατότητες της μπαταρίας, η παραγόμενη τάση θα πέσει, αλλά εδώ δεν είναι αυτό το θέμα μας). Βγάζοντας φορτία από το κύκλωμα μιας μπαταρίας δεν αυξάνει επ' ουδενί την τάση που παράγει η μπαταρία.

edit: Mικρομεταβολές στην τάση μπορεί να υπάρξουν λόγο μεταβολής φορτίου (καμία πηγή τάσης δεν είναι μαθηματικά ιδανική), αλλά ένας σχεδιαστής ηλεκτρονικών κυκλωμάτων πρέπει να είναι τουλάχιστον φρενοβλαβής για να σχεδιάσει κυκλώματα τόσο ευαίσθητα (και ειλικρινά, πρέπει να προσπαθήσει συνειδητά για να το καταφέρει). Αυτό δεν το κάνει πλέον ούτε ο τελευταίος ανθυποκινέζος (για τους Ιταλούς δεν παίρνω όρκο).


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

σκεψου επισης οτι λογω θερμοκρασιας τα καλωδια εχουν διασταλει αρα η αντισταση τους ειναι μικροτερη...


Η μεταβολή της αντίστασης των καλωδίων λόγο διαστολής από μεταβολές στη θερμοκρασία είναι τόσο αμελητέα που μόνο ως αστείο μπορεί να ακουστεί... ούτε αυτό είναι λόγος.

hercul
08/02/2009, 18:47
:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :lol:

Θυμήθηκα μια δική μου εμπειρία....

Ξεκινάω από Θεσσαλονίκη για Ξάνθη με φαγωμένα δισκάκια συμπλέκτη και με το άγχος μη με αφήσει στο δρόμο!
Σε κάποια φάση στον αυτοκινητόδρομο με ενοχλεί κάτι στο δεξί γάντι και πάω να το φτιάξω και πατάω καταλάθος χωρίς να το καταλάβω το kill switch!
Σβήνει σταματάω στην άκρη.... ΟΧΙ ΡΕ ΓΜΤ(μέσα από το κράνος)

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Ευτυχώς το αντιλήφθηκα κατευθείαν και δεν κάλεσα οδική!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :lol:

sakisvolos
08/02/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Απαραίτητο φυσικά δεν είναι, αλλά δεν τρέχει και τίποτα να σβήσεις το μοτέρ από εκεί (αν σε βολεύει για κάποιο λόγο) αρκεί μετά να θυμηθείς να γυρίσεις και το κλειδί για να μην καις μπαταρία στα άλλα ηλεκτρικά φορτία της μοτοσυκλέτας (που μένουν αναμμένα).

:wave2:

Έτσι ναι απλά το είπα γιατί κάποιοι νομίζουν πως απαραίτητα πρέπει να σβήσουν το μοτέρ
από το διακόπτη έκτακτης ανάγκης και μετά το κλειδί γιατί και καλά θα γίνει ζημιά!

Αλλά αυτοί συνήθως είναι οι ξερόλες που ποτέ μα ποτέ δεν διάβασαν το μάνιουαλ της μηχανής τους!

:beer:

dxeavy
08/02/2009, 19:08
RTFM :lol:

:a013: :a013:

sakisvolos
08/02/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
γιατι κλεινοντας μονο το kill switch εξακολουθει να περναει ρευμα απο το ολο το κυκλωμα,πλην της αναφλεξης, χωρις να υπαρχει καταναλωση και τυχουσα υπερφορτιση μπορει να ψησει ακομη και τον εγκεφαλο...

παντα και αυστηρα απο το κλειδι...

Δεν παίζει να γίνει ζημιά άλλη πέραν του να μείνεις χωρίς μπαταρία άμα ξεχάσεις να γυρίσεις και το
κλειδί γιατί δουλεύουν φώτα και κτλ!:winka:

sakisvolos
08/02/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
ούτε έχω δει κάποιο μάνιουλ να λέει ότι υπάρχει κίνδυνος αν σβήνεις απ' το σβηστήρι πέρα απ' το ότι θα ξεχάσεις τα φώτα αναμμένα και θα στραγγίξεις την μπαταρία.



+1000 Για την μπαταρία!

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν σβήσεις τη μηχανή από το σβυστήρι (το kill switch)
απλά ΔΕΝ είναι απαραίτητο ή επιτακτικό να το σβύσεις από εκεί!

sakisvolos
08/02/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


εν ολιγοις υπαρχει ρισκο...αλλοτε μικρο αλλοτε μεγαλο...εχουν υπαρξει πολλα παραδειγματα καμμενων εγκεφαλων απο χρηση του kill switch...



Προφανώς εννοείς ότι μπορεί να γίνει ζημιά από το συνεχόμενο άνοιξε-κλείσε το kill switch για να
κάνει σκασίματα από την εξάτμιση ε? Τότε ναι μπορεί να καεί όχι μόνο ένας εγκέφαλος σε ένα
ψεκαστό αλλά και μια απλή πλακέτα ανάφλεξης σε ένα καμπυρατεράτο!

reinmeister
08/02/2009, 19:25
πουθενα δεν εγραψα οτι θα αυξηθει η ταση της μπαταριας...εγραψα οτι θα αυξηθει η ταση στο εναπομειναν κυκλωμα... εστω και στιγμιαια...σαφεστατα και ειναι ελαχιστη η διαφοροποιηση αλλα αρκει για να κανει ζημια...η αποδειξη ειναι εμπρακτη...εχει συμβει αρκετες φορες...

απο κει και περα,οπως εγραψα και παραπανω,ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο...

μπορει σε εσενα να ακουγεται αστεια αλλα ολα τα μανιουαλ αναφερουν ρητα οτι συγκεκριμενες μετρησεις αντιστασεως καλωδιων πρεπει να γινονται σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες αλλιως "διαβαζεις" αλλα αντι αλλων...(πηνια επι παραδειγματι)...

IPL
08/02/2009, 19:30
Αμάν τι προκάλεσα.... :)

Αν και νέος πάντως στις μηχανές, εγώ θα έλεγα σβήσιμο από το κλειδί για λόγο που είναι αναμφισβήτητος. Αφού θα το γυρίσεις που θα το γυρίσεις για να το βγάλεις, γιατί να κάνεις 2 κινήσεις;

npat
08/02/2009, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πουθενα δεν εγραψα οτι θα αυξηθει η ταση της μπαταριας...εγραψα οτι θα αυξηθει η ταση στο εναπομειναν κυκλωμα...

Η τάση στο εναπομείναν κύκλωμα είναι η τάση της μπαταρίας (παράλληλοι κλάδοι είναι).


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

μπορει σε εσενα να ακουγεται αστεια αλλα ολα τα μανιουαλ αναφερουν ρητα οτι συγκεκριμενες μετρησεις αντιστασεως καλωδιων πρεπει να γινονται σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες αλλιως "διαβαζεις" αλλα αντι αλλων...(πηνια επι παραδειγματι)...

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει καμία μεταβολή, αλλά ότι η μεταβολή αυτή είναι ασήμαντη για καλώδια ηλεκτρονικών κυκλωμάτων (τα οποία έτσι και αλλιώς θεωρούμε ότι έχουν σχεδόν μηδενική αντίσταση). Ουδέποτε λαμβάνεις υπ' όψη σου την μεταβολή της αντίστασης λόγω θερμοκρασίας στα καλώδια ενός κυκλώματος---εκτός και αν σχεδιάζεις κάτι πάρα πολύ ειδικό---απλά θεωρείς την αντίσταση μηδενική και τέλειωσε η υπόθεση---με τιμές όπως 30 ohm στο χιλιόμετρο, θα ήταν αστείο να τη λάβεις υπόψη σου.

Τα πηνία ισχύος είναι μια άλλη υπόθεση. Εκεί χρησιμοποιείς πολύ καλώδιο, οπότε οι αντιστάσεις των αγωγών (που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των πηνίων, όχι για την διασύνδεσή τους) και η μεταβολές τους έχουν νόημα.

Επίσης: Με την αύξηση της θερμοκρασίας η αντίσταση ενός αγωγού αυξάνεται, δεν μειώνεται.

reinmeister
08/02/2009, 20:24
ωραια...

να σου πω τοτε και κατι αλλο πολυ αστειο...αν μετρησεις την ταση της μπαταριας σου με την μοτοσυκλεττα σβηστη,η εστω χωρις να δουλευει, θα την βρεις γυρω στα 12,7-12,8 βολτ...

αν την μετρησεις με την μηχανη σε λειτουργια,τοτε κυμαινεται απο 13,8-15 μια και φορτιζεται απο τα πηνια σου...επισης αν μετρησεις την ταση σε επιμερους τμηματα του κυκλωματος σου,οπως για παραδειγμα στην τρομπα βενζινης,θα δεις οτι η ταση ειναι εξισου μεγαλυτερη απο τα "σβηστα" 12,8 βολτ..το ιδιο ισχυει και για τον εγκεφαλο κλπ. κλπ...συνηθως κυμαινεται γυρω στα 13,3-13,5 βολτ...

κρατα εδω το δεδομενο οτι τα συγκεκριμενα τμηματα "δουλευουν" οσην ωρα δεχονται αυτη την παραπανω ταση...

οταν λοιπον εσυ πατησεις το kill switch,για μερικα δευτερολεπτα, η ταση που θα παραγει η μπαταρια σου θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο τα "σβηστα" της 12.8 βολτ και θα καταληξει σχεδον αυτουσια στον εγκεφαλο σου( μιλαμε γι αυτον μια και αυτος μας "καιει"),ο οποιος εντελως τυχαια θα κοιμαται τον υπνο του δικαιου μια και δεν θα εχει δουλεια να κανει...

αν τωρα εσυ πιστευεις οτι η παραπανω ταση του 1-1,5 βολτ,χωρις αντιστοιχη καταναλωση, ειναι αμελητεα αναφορικα με τον κινδυνο ζημιας,τοτε συνεχισε να σβηνεις απο κει...

npat
08/02/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ωραια...
να σου πω τοτε και κατι αλλο πολυ αστειο...αν μετρησεις την ταση της μπαταριας σου με την μοτοσυκλεττα σβηστη,η εστω χωρις να δουλευει, θα την βρεις γυρω στα 12,7-12,8 βολτ...


Σωστό και κατανοητό.



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

αν την μετρησεις με την μηχανη σε λειτουργια,τοτε κυμαινεται απο 13,8-15 μια και φορτιζεται απο τα πηνια σου...


Επίσης σωστό και κατανοητό


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

επισης αν μετρησεις την ταση σε επιμερους τμηματα του κυκλωματος σου,οπως για παραδειγμα στην τρομπα βενζινης,θα δεις οτι η ταση ειναι εξισου μεγαλυτερη απο τα "σβηστα" 12,8 βολτ..το ιδιο ισχυει και για τον εγκεφαλο κλπ. κλπ...συνηθως κυμαινεται γυρω στα 13,3-13,5 βολτ...


Αφού αυτή είναι η τάση της μπαταρίας (υπο φόρτιση), αυτή την τάση θα μετρήσεις και με αυτήν έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν τα διάφορα κυκλώματα (για την ακρίβεια με οποιαδήποτε τάση μεταξύ αυτής και την τάση της μπαταρίας μόνης της---τα 12V περίπου---άντε και λίιιγο παραπάνω, για ασφάλεια, αν το έχει σχεδιάσει η χοντα).


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

κρατα εδω το δεδομενο οτι τα συγκεκριμενα τμηματα "δουλευουν" οσην ωρα δεχονται αυτη την παραπανω ταση...


Δουλεύουν επειδή δέχονται την παραπάνω τάση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

οταν λοιπον εσυ πατησεις το kill switch,για μερικα δευτερολεπτα, η ταση που θα παραγει η μπαταρια σου θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο τα "σβηστα" της 12.8 βολτ και θα καταληξει σχεδον αυτουσια στον εγκεφαλο σου( μιλαμε γι αυτον μια και αυτος μας "καιει"),ο οποιος εντελως τυχαια θα κοιμαται τον υπνο του δικαιου μια και δεν θα εχει δουλεια να κανει..


Όταν εσύ πατήσεις το kill-switch ο ελεγκτής και τα πηνία της ανάφλεξης (αν δεν κάνω λάθος) θα βγουν εκτός τάσης (εκτός κυκλώματος) και θα σταματήσουν να δουλεύουν. Οτιδήποτε άλλο θα παραμείνει εντός κυκλώματος και θα συνεχίσει να δουλεύει, όπως ακριβώς δούλευε και πιο πριν (όταν ο κινητήρας ήταν αναμμένος).


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

αν τωρα εσυ πιστευεις οτι η παραπανω ταση του 1-1,5 βολτ,χωρις αντιστοιχη καταναλωση, ειναι αμελητεα αναφορικα με τον κινδυνο ζημιας, τοτε συνεχισε να σβηνεις απο κει...

Παραπάνω από τι? Παραπάνω από τα 12V, προφανώς και δεν πειράζει γιατί έτσι έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν. Το "χωρίς αντίστοιχη κατανάλωση" δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Τι σημαίνει?

Βάζω ένα σχήμα με το πως πιστεύω ότι είναι το σχετικό κύκλωμα. Αν κάνω κάπου λάθος πες το μου...

(Αντώνη, προφανώς δεν έχω καμία όρεξη για καυγά---ούτε να σου την πω ή κάτι τέτοιο---μην χαλάσουμε τις καρδιές μας και μην το κάνουμε αντιπαράθεση και αυτό. Προφανώς έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε ότι έχει να κάνει με μηχανάκια, και λογικά έχω κάπως μεγαλύτερη εμπειρία σε ηλεκρονικά / ηλεκρτολογικά θέματα, γενικώς. Τσάκω δύο προκαταβολικά... :beer: :beer: )



154648

npat
08/02/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Βάζω ένα σχήμα με το πως πιστεύω ότι είναι το σχετικό κύκλωμα. Αν κάνω κάπου λάθος πες το μου...


Και για να μην λέτε ότι τα βγάζω απ' το μυαλό μου, παραθέτω λινκ στο πλήρες κύκλωμα "πραγματικής" μοτοσυκλέτας του οποίου το παραπάνω σχηματάκι είναι μια απλοποίηση (περιέχει μόνο εκείνα που μας ενδιαφέρουν). Με κόκκινο έχω σημειώσει τους κλάδους που έχω περιλάβει στο δικό μου σχήμα.

http://npat.smugmug.com/photos/470151215_67gNi-O.jpg

Για το ίδιο κύκλωμα χωρίς τις μουτζούρες μου:

http://npat.smugmug.com/photos/470151204_ekQ3g-O.jpg




154649

reinmeister
09/02/2009, 05:08
ξεκολα ρε παπαρα...αλλο καυγας κι αλλο ενταση...παρε κι εσυ τρεις...

:beer: :beer: :beer: (για να σου θυμισει κατι αλλο σε 3....:lol: )

στο δια ταυτα...

ναι μεν δουλευει ο εγκεφαλος δεχομενος ταση,αλλα παραλληλα στελνει μερος της τασης αυτης...που χου...στον ψεκασμο και την αναφλεξη (injectors και coils)...οταν δεν δουλευει ,οτι ταση δεχθει την διατηρει στα κυκλωματα του...ετσι παιζει να υπερφορτωθει...

ολα τα παραπανω ειναι γραμμενα με βαση την λογικη και πρακτικη εμπειρια...το οτι εχουν καει εγκεφαλοι με την χρηση του kill switch για σβησιμο ειναι γεγονος αναντιρρητο και αδιαμφησβητητο...τελος σε αυτο...το γιατι μας ενδιαφερει...

οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα-ηλεκτρολογικα των μοτοσυκλεττων ειναι υπεραρκετες γι αυτο που κανω,δηλαδη να τις βελτιωνω μηχανολογικα η να τις ρυθμιζω...με απλα λογια ξερω τι κανει το καθε τι και πως να το χρησιμοποιησω...τον ακριβη τροπο λειτουργιας του δεν τον γνωριζω και ειλικρινεστατα δεν με ενδιαφερει καθολου να τον μαθω...εχει ενα τεραστιο ευρος το οποιο σε εμενα δεν εχει την παραμικρη χρησιμοτητα...εμενα με ενδιαφερει το ΤΙ μπορει κανει το καθε τι ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο κι οχι το ΠΩΣ μπορει να το κανει... αν τις κρινεις (τις ηλ. γνωσεις μου) σε ενα γενικοτερος ευρος,περαν των μοτοσυκλεττων ειναι απλως για γελια...καθενας στον τομεα του και οι ηλεκτρονικοι στον δικο τους...

με λιγα λογια,οταν καει κατι,ο ηλεκτρονικος το φτιαχνει ενω εγω το πεταω και βαζω ενα καινουριο... :rotflmao:

αν εχεις προσεξει,σπανιοτατα γραφω σε τεχνικα ηλεκτρολογικης-ηλεκτρονικης φυσεως...δεν ειναι τυχαιο αυτο...

εγω ειμαι ιπποκομος...πες μου ποσα αλογα εχει ο σταβλος σου κι εγω θα σου πως να τα αυξησεις και να τα περιποιηθεις...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
09/02/2009, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...εγω ειμαι ιπποκομος...

Επιτέλους, ρε κερατά. Το ξέρασες.

Παραδέξου και ότι δεν είσαι λογιστής τώρα και είμαστε εντάξει.

Και πές που είναι η διεύθυνση του συνεργείου που διατηρείς κρυφά από όλους εμάς.... :rotflmao: :bigcry:

reinmeister
09/02/2009, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Επιτέλους, ρε κερατά. Το ξέρασες.

Παραδέξου και ότι δεν είσαι λογιστής τώρα και είμαστε εντάξει.

Και πές που είναι η διεύθυνση του συνεργείου που διατηρείς κρυφά από όλους εμάς.... :rotflmao: :bigcry:

το ιπποφορβειο βρισκεται σε μυστικη τοποθεσια...μονο ελαχιστοι κατοχοι ιαπωνικων ατιων ρατσας σουζουκι ξερουν την ακριβη τοποθεσια και εχουν παρει ορκο ισοβιας σιωπης...:rotflmao: :rotflmao:

thou-vou
09/02/2009, 06:59
το ξέρουν και κάτι κουριερ της συμφοράς...
:winka:


αλλά το αποφεύγουν γιατί ο σταύλος τους (μια τρύπα τρία επί τρία) είναι γεμάτος από γερμανικά μουλάρια που μέχρι να κουνήσουν το ένα πόδι σκουριάζουν οι εξατμίσεις...

devil's animal
09/02/2009, 08:08
μην σας παραμυθιαζει, το ξερουν και κατι kawasakikoi...:a13: :a13: :a13:

:rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
09/02/2009, 08:15
φιλε λογιστη...εκει στον σταυλο σου....τι εχεις και τους ταιζεις??? ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ???

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:







































υ.γ. μαλλον οχι γιατι αν ειχες θα το ειχα φαει ολο εγω.....:sad:























υ.γ.2 ξενερα...σας προλαβα και την ειπα στον εαυτο μου πριν μου την πειτε εσεις....:smokin:

OldMan
09/02/2009, 08:16
ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

(κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...:winka:

blackbusa
09/02/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...:winka:

σε απλα ελληνικα για εμας τα αλλοδαπα...και ασχετα και με ηλεκτρολογικα (νταξ μια λαμπα την αλλαζουμε)....

:blush: :blush: :blush:

npat
09/02/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

(κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...:winka:

Εννοάς ότι συνδέουν ψυχρά τον θετικό πόλο στο σασί, και όποιος προφτάσει τον Soichiro είδε?

:eyepop: :eyepop:

Αν είναι έτσι... πειράζει και παραπειράζει, απλά μου ακούγεται πολύ... "δραστικό"? Ξέρεις κανένα συγκεκριμένο μοτοσακό (των τελευταίων δύο δεκαετιών κατά προτίμηση) που να δουλεύει έτσι? Προφανώς μιλάς για μηχανάκια χωρίς μπαταρία, γιατί αλλιώς ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...

:confused: :confused:

OldMan
09/02/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εννοάς ότι συνδέουν ψυχρά τον θετικό πόλο στο σασί, και όποιος προφτάσει τον Soichiro είδε?
Yes, I do ...!!! :winka:

(θα ψάξω σε τίποτις electrical diagrams και θα σε δείξω ..:blush: )

npat
09/02/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(θα ψάξω σε τίποτις electrical diagrams και θα σε δείξω ..:blush: )

Είσαι γλύκα!

:blush:

sakisvolos
09/02/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

(κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...:winka:


Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε αναφλέξεις τύπου CDI (Condeser Discharge Ignition) !

Γιατί σε αναφλέξεις με τρανζίστορ πχ το χρέπι μου το FMX αν συμβεί αυτό θα πάρουν φωτιά τα καλώδια! (αν γίνει βραχυκύκλωμα δλδ) :winka:
Στο εν λόγω μηχανάκι το kill switch είναι σε σειρά με τον κύριο διακόπτη και απλά κόβει εντελώς
την τροφοδοσία των 12V από την πλακέτα ανάφλεξης και είναι ακριβώς σαν να το σβήνεις με το
κλειδί με τη μόνη διαφορά ότι μένουν αναμμένα τα φώτα και άλλα περιφεριακά
και σε αυτή την περίπτωση δεν παίζει να γίνει ζημιά κλείνοντας το kill switch!
Βέβαια αν λάβουμε υπ όψιν την αυτεπαγωγή το πολλαπλασιαστή τότε στο συνεχόμενο άνοιξε-κλείσε
του kill switch ή ακόμα και του κλειδιού μπορεί να γίνει ζημιά!

p@nos
09/02/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

...το χρέπι μου το FMX

το παραδεχεσαι τουλαχιστον δημοσιως...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harlek
09/02/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι μεν δουλευει ο εγκεφαλος δεχομενος ταση,αλλα παραλληλα στελνει μερος της τασης αυτης...που χου...στον ψεκασμο και την αναφλεξη (injectors και coils)...οταν δεν δουλευει ,οτι ταση δεχθει την διατηρει στα κυκλωματα του...ετσι παιζει να υπερφορτωθει...


Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε! :eyepop:

npat
09/02/2009, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε! :eyepop:

Βρε, βρε... όλος ο καλός ο κόσμος... Τώρα μπορούμε να τσακωθούμε αποτελεσματικά!

:lol: :lol:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Διόρθωσα τα λινκ στα ηλεκτρικά διαγράμματα του FMX650 που είχα βάλει ως παράδειγμα παραπάνω (δεν δούλευαν, τώρα δουλεύουν).

DAN_DAN
10/02/2009, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Yes, I do ...!!! :winka:

(θα ψάξω σε τίποτις electrical diagrams και θα σε δείξω ..:blush: )

Να ρωτήσω κάτι απλό;
Αν το kill switch βραχυκυκλώνει τους πόλους της μπαταρίας γεφυρώνοντας το + στο σασί, γιατί δεν καίγεται η κεντρική ασφάλεια που είναι πριν από το kill switch στο κύκλωμα;

npat
10/02/2009, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Να ρωτήσω κάτι απλό;
Αν το kill switch βραχυκυκλώνει τους πόλους της μπαταρίας γεφυρώνοντας το + στο σασί, γιατί δεν καίγεται η κεντρική ασφάλεια που είναι πριν από το kill switch στο κύκλωμα;

Γιατί τέτοια πράματα γίνονται, φαντάζομαι, μόνο σε μοτοσυκλέτες χωρίς μπαταρία. Σε αυτές τις περιπτώσεις το kill switch δεν μπορεί παρά να είναι πριν την κεντρική ασφάλεια (αν υπάρχει καν τέτοια). Γειώνεις λοιπόν τον θετικό πόλο του ανορθωτή (πριν την κεντρική ασφάλεια) και δύο τινά ενδέχεται να συμβούν: ή θα καεί ο ανορθωτής και το καλώδιο που τον γειώνει (καθότι από εκεί περνάει, έστω και στιγμιαία, το πλήρες φορτίο) ή θα προφτάσει να σβήσει η μοτοσυκλέτα (ελλείψει ρεύματος στην ανάφλεξη) και θα σταματήσει να παράγει ρεύμα ο ανορθωτής.

Για περισσότερες λεπτομέρειες περιμένουμε τον παλιάνθρωπα να ξεθάψει κάνα ηλεκτρικό διάγραμμα από τα χειρόγραφα της νεκράς θάλασσας, να μας δείξει.

Σωστά δεν τα λέω παλιάνθρωπα?

OldMan
10/02/2009, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γειώνεις λοιπόν τον θετικό πόλο του ανορθωτή (πριν την κεντρική ασφάλεια) και δύο τινά ενδέχεται να συμβούν: ή θα καεί ο ανορθωτής και το καλώδιο που τον γειώνει (καθότι από εκεί περνάει, έστω και στιγμιαία, το πλήρες φορτίο) ή θα προφτάσει να σβήσει η μοτοσυκλέτα (ελλείψει ρεύματος στην ανάφλεξη) και θα σταματήσει να παράγει ρεύμα ο ανορθωτής.
That's right ...!!!:winka:

Σωστά μιλάει ο Σάκης για τις CDI, αλλά σωστά μιλάει και ο Ορκωτός για τις "παραμένουσες" τάσεις (για την ακρίβεια θα έπερεπε να αναφερθεί σε "επιρεύματα διακοπής"...).


Οι σταθεροποιητές τάσης που έχουν τα μηχανάκια κάνουν ακριβώς αυτό για το οποίο προορίζονται: Σταθεροποιούν την τάση ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ (και όχι τον "ζαβλαμά" που παθαίνει το κύκλωμα όταν αρχίζουν τα "τσάκα τσούκα" σε διακόπτες...).

Υ.Γ.
Ο καλύτερος σταθεροποιητής σε μοτο ΔΕΝ έχει efficiency ΠΑΝΩ από 65-67% :wave2:

MikeG
10/02/2009, 07:23
Μήπως να γίνει ένας διαχωρισμός?

Τα τελευταία ε το kill switch είναι πολύ χρήσιμα :winka: :wave2:

OldMan
10/02/2009, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μήπως να γίνει ένας διαχωρισμός?
Τα τελευταία ε το kill switch είναι πολύ χρήσιμα :winka: :wave2:
Ήρθα εγώ να σΕ πω πως να κάνεις την δουλειά σου ρε φιλαράκι ...??? :smokin:

Tpap
10/02/2009, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
That's right ...!!!:winka:

Σωστά μιλάει ο Σάκης για τις CDI, αλλά σωστά μιλάει και ο Ορκωτός για τις "παραμένουσες" τάσεις (για την ακρίβεια θα έπερεπε να αναφερθεί σε "επιρεύματα διακοπής"...).


Οι σταθεροποιητές τάσης που έχουν τα μηχανάκια κάνουν ακριβώς αυτό για το οποίο προορίζονται: Σταθεροποιούν την τάση ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ (και όχι τον "ζαβλαμά" που παθαίνει το κύκλωμα όταν αρχίζουν τα "τσάκα τσούκα" σε διακόπτες...).

Υ.Γ.
Ο καλύτερος σταθεροποιητής σε μοτο ΔΕΝ έχει efficiency ΠΑΝΩ από 65-67% :wave2:

τα επιρεύματα διακοπής πόσο ικανά είναι να ''ψήσουν'' έναν εγκέφαλο?

OldMan
10/02/2009, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τα επιρεύματα διακοπής πόσο ικανά είναι να ''ψήσουν'' έναν εγκέφαλο?
Αν υπάρχει πυκνωτής στην υπόθεση, είναι ΙΚΑΝΟΤΑΤΑ ...!!! :winka:

(το ίδιο και αν υπάρχει επαγωγικό στοιχείο, όπως π.χ. πολλαπλασιαστής..)

reinmeister
10/02/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε! :eyepop:

εσυ προσωπικα θα διαβασεις απο μενα το "welcome to the twilight zone"


τασο δεν νομιζω να μπορει καποιος να αναφερθει με ακριβεια στο ποσο ικανα ειναι, παρα στο να επιβεβαιωσει το οτι ειναι υπο συνθηκες...

οι παραγοντες ειναι πολλοι...ενας που ξερω εγω με οτι σκαμπαζω απο ρευματα,ειναι το σε ποσο καλη κατασταση ,απο πλευρας κοπωσης,ειναι τα κυκλωματα του εκαστοτε εγκεφαλου,κατι που εχει σε εναν βαθμο να κανει και με την παλαιοτητα του,καθως και με την γενικοτερη κατασταση του συνολου του ηλεκτρικου κυκλωματος της μοτοσυκλεττας...

επι του πρακτεου,οσοι εχω δει εγω να καιγονται,ηταν παντα σε τουλαχιστον 3ετιας μηχανακια...

OldMan
10/02/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε! :eyepop:

Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εσυ προσωπικα θα διαβασεις απο μενα το "welcome to the twilight zone"
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κορίτσια, μην ψυχραίνεστε ... :nono:

Tpap
10/02/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
επι του πρακτεου,οσοι εχω δει εγω να καιγονται,ηταν παντα σε τουλαχιστον 3ετιας μηχανακια...

Δεν αμφέβαλα σε καμία περίπτωση επί των γραφομένων σας, αλλά η ερώτησή μου ήταν για να κατανοήσω το πώς μπορείς να το ''κάψεις'' το κεφάλι σου ή όχι, καθώς και πόσο εύκολα μπορεί να γίνει αυτό.

Με κάνει να απορώ όμως πώς είναι δυνατόν να συμβαίνουν ψημένα κεφαλάκια -όπως αυτά που διαπιστώνεις reinmastora- και οι κατ/στές δεν επιβελτιώνουν τα ηλεκτρικά τους κυκλώματα με κάποιο τρόπο, ενώ θεωρητικά -και μάλλον πρακτικά- το γνωρίζουν... :confused:




παλιά, με μανιατό ρε...:wave2:

Anty12
10/02/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(για την ακρίβεια θα έπερεπε να αναφερθεί σε "επιρεύματα διακοπής"...).


Αν ομιλούμε για "επίρρευμα διακοπής και αποκαταστάσεως"- δηλαδή για την απότομη αύξηση του ηλεκτρικού ρεύματος όταν διακόπτεται ή αποκαθίσταται ένα κύκλωμα (πχ λόγω αυτεπαγωγής ή χωρητικότητας)- τότε .......

....το "επίρρευμα" πρέπει να γράφεται με δυο "ρ" γιατί το "ρ" ήταν δασυνόμενο γράμμα (παρ' ότι είναι σύμφωνο) και η ανωτέρω λέξη είναι αρκετά παλιά (από την εποχή της καθαρεύουσας) :rotflmao: :rotflmao:

npat
10/02/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Σωστά μιλάει ο Σάκης για τις CDI, αλλά σωστά μιλάει και ο Ορκωτός για τις "παραμένουσες" τάσεις (για την ακρίβεια θα έπερεπε να αναφερθεί σε "επιρεύματα διακοπής"...).


Αλλά εδώ πρέπει να σημειώσω ότι αυτά τα επιρρεύματα τα έχεις, ακριβώς τα ίδια, είτε σβήνεις από το kill-switch είτε από τον---εν σειρά---κεντρικό διακόπτη. Οπότε ότι είναι να καεί, θα καεί έτσι κι αλλιώς.

harlek
10/02/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αλλά εδώ πρέπει να σημειώσω ότι αυτά τα επιρρεύματα τα έχεις, ακριβώς τα ίδια, είτε σβήνεις από το kill-switch είτε από τον---εν σειρά---κεντρικό διακόπτη. Οπότε ότι είναι να καεί, θα καεί έτσι κι αλλιώς.

Έλα, μην τους βάζεις δύσκολα γιατί θα καούν κι άλλοι εγκέφαλοι!

Ρε παιδιά, γιατί δεν λέτε τη γνώμη σας σε πράγματα που γνωρίζετε, αλλά μιλάτε με σιγουριά και γι' αυτά που δεν γνωρίζετε; Άκου θα ψηθεί ο εγκέφαλος επείδη ... θα υπερφορτιστεί αν δεν εκτονώσει τα ρεύματα στο πηνίο και στα μπεκ! Πληροφοριακα, στα ψεκαστά τα kill switch δεν βραχυκυκλώνει τίποτα, απλά διακόπτει το ρελέ ψεκασμού και την ανάφλεξη.

Χαχα!

(οκ, βρίστε με όσο θέλετε, εγώ δεν σας ενοχλώ άλλο!) :beer:
Εβίβα!

sakisvolos
10/02/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αλλά εδώ πρέπει να σημειώσω ότι αυτά τα επιρρεύματα τα έχεις, ακριβώς τα ίδια, είτε σβήνεις από το kill-switch είτε από τον---εν σειρά---κεντρικό διακόπτη. Οπότε ότι είναι να καεί, θα καεί έτσι κι αλλιώς.

Κοίτα όλες οι πλακέτες στην είσοδο της τάσης τροφοδοσίας έχουν μια ανάστροφη δίοδο (ημιαγωγό)
ή οποία ''τρώει'' πάνω της όλο το ανάστροφο ρεύμα που δημιουργήτε κατά το κλείσιμο ενός διακόπτη
και οφείλεται πάντα σε κάτι που έχει πηνίο είτε είναι πολλαπλασιαστής είτε ένα ρελέ!
Και αν πάνω σε αυτό το κύκλωμα παράλληλα με αυτό το όποιο πηνίο υπάρχει και ένας πυκνωτής
τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα γιατί μπορεί να αποτελέσουν συντονιζόμενο κύκλωμα
με ακόμα πιο ολέθρια αποτελέσματα! :winka:

Τώρα σε αυτό που είπα για την ανάστροφη δίοδο αν αυτή αποτύχει αν καταστραφεί δηλαδή και βγει
εκτός λειτουργίας τότε οι ώρες λειτουργίας και της πλακέτας η οποία κυριολεκτικά προστατεύει είναι
ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ!

Και αυτό που λέει ο Αντώνης για τη χρήση ενός διακόπτη αυτό που λέει με τα συνεχόμενα τσάκα-τσούκα
είναι απόλυτα σωστός!
Στην περίπτωση των τσάκα-τσούκα έχουμε πολλές φορές σε σύντομο χρονικό διάστημα
το ρεύμα της αυτεπαγωγής στο κύκλωμα και είναι ικανότατο να καταστρέψει αυτή τη ριμάδα
τη δίοδο προστασίας και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα κλαίμε και την πλακέτα που προστατεύει!
(Αν όχι αυτοστιγμή)

Υ.Γ. ΠΑΝΤΑ η ανάστροφη τάση την ώρα της αυτεπαγωγής είναι πολλαπλάσια της τάσης με την οποία
τροφοδοτείτε το κύκλωμα μας σε κανονική λειτουργία (αυτό εξαρτάται από την αυτεπαγωγή του
πηνίου πχ του πολλαπλασιαστή)!
Επίσης και το ρεύμα κατά την ώρα της αυτεπαγωγής μπορεί να είναι σχετικά μεγάλο!

sakisvolos
10/02/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

επι του πρακτεου,οσοι εχω δει εγω να καιγονται,ηταν παντα σε τουλαχιστον 3ετιας μηχανακια...

Μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν με αυτά που λες σωστά είναι!
Εσύ πες τα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε! :winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

sakisvolos
10/02/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Έλα, μην τους βάζεις δύσκολα γιατί θα καούν κι άλλοι εγκέφαλοι!

Ρε παιδιά, γιατί δεν λέτε τη γνώμη σας σε πράγματα που γνωρίζετε, αλλά μιλάτε με σιγουριά και γι' αυτά που δεν γνωρίζετε; Άκου θα ψηθεί ο εγκέφαλος επείδη ... θα υπερφορτιστεί αν δεν εκτονώσει τα ρεύματα στο πηνίο και στα μπεκ! Πληροφοριακα, στα ψεκαστά τα kill switch δεν βραχυκυκλώνει τίποτα, απλά διακόπτει το ρελέ ψεκασμού και την ανάφλεξη.

Χαχα!

(οκ, βρίστε με όσο θέλετε, εγώ δεν σας ενοχλώ άλλο!) :beer:
Εβίβα!

Μια απλή ερώτηση! Έχεις δει ποτέ ''καμένο'' εγκέφαλο αυτοκινήτου να δεις τι καίγεται συνήθως?

npat
10/02/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Κοίτα όλες οι πλακέτες στην είσοδο της τάσης τροφοδοσίας έχουν μια ανάστροφη δίοδο (ημιαγωγό)
ή οποία ''τρώει'' πάνω της όλο το ανάστροφο ρεύμα που δημιουργήτε κατά το κλείσιμο ενός διακόπτη
και οφείλεται πάντα σε κάτι που έχει πηνίο είτε είναι πολλαπλασιαστής είτε ένα ρελέ!
Και αν πάνω σε αυτό το κύκλωμα παράλληλα με αυτό το όποιο πηνίο υπάρχει και ένας πυκνωτής
τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα γιατί μπορεί να αποτελέσουν συντονιζόμενο κύκλωμα
με ακόμα πιο ολέθρια αποτελέσματα! :winka:

Τώρα σε αυτό που είπα για την ανάστροφη δίοδο αν αυτή αποτύχει αν καταστραφεί δηλαδή και βγει
εκτός λειτουργίας τότε οι ώρες λειτουργίας και της πλακέτας η οποία κυριολεκτικά προστατεύει είναι
ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ!

...



Βρε δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λες. Η χρήση των διόδων προστασίας είναι γνωστή σε όλους. Απλά λέω ότι όλα αυτά συμβαίνουν με τον ίδιο τρόπο όποιον διακόπτη και αν κλείσεις (είτε τον κεντρικό είτε το kill-switch). Προφανώς το συνεχές τσάκα-τσούκα πειράζει, αλλά πειράζει το ίδιο είτε γίνεται απ' το kill-switch είτε απ' τον κεντρικό διακόπτη.

sakisvolos
10/02/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Βρε δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λες. Η χρήση των διόδων προστασίας είναι γνωστή σε όλους. Απλά λέω ότι όλα αυτά συμβαίνουν με τον ίδιο τρόπο όποιον διακόπτη και αν κλείσεις (είτε τον κεντρικό είτε το kill-switch). Προφανώς το συνεχές τσάκα-τσούκα πειράζει, αλλά πειράζει το ίδιο είτε γίνεται απ' το kill-switch είτε απ' τον κεντρικό διακόπτη.

Μα το είπα πιο πάνω ότι ΔΕΝ θα γίνει ζημιά αν το σβήσουμε από το kill switch απλά δεν είναι απαραίτητο!
Απλά μένουν κάποιες καταναλώσεις σε λειτουργία αν δεν σβήσουμε από το κλειδί και ''ρουφάνε'' την
μπαταρία!

OldMan
11/02/2009, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Βρε δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λες. Η χρήση των διόδων προστασίας είναι γνωστή σε όλους. Απλά λέω ότι όλα αυτά συμβαίνουν με τον ίδιο τρόπο όποιον διακόπτη και αν κλείσεις (είτε τον κεντρικό είτε το kill-switch). Προφανώς το συνεχές τσάκα-τσούκα πειράζει, αλλά πειράζει το ίδιο είτε γίνεται απ' το kill-switch είτε απ' τον κεντρικό διακόπτη.
Το ίδιο "τσάκα τσούκα" - να δεις που θα καθιερωθεί ό όρος :p γίνεται σε ένα διακόπτη ελάσματος και σε ένα διακόπτη κλειδιού ...???
(από την άποψη της "ομαλής" διακοπής..) :winka:

npat
11/02/2009, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το ίδιο "τσάκα τσούκα" - να δεις που θα καθιερωθεί ό όρος :p γίνεται σε ένα διακόπτη ελάσματος και σε ένα διακόπτη κλειδιού ...???
(από την άποψη της "ομαλής" διακοπής..) :winka:

Εντελώς, όμως!

:winka:

sakis67
21/02/2009, 17:59
οσοι ισχυριζεστε οτι υπαρχει κινδυνος κατι να καει αν κλεισουμε πρωτα τον διακοπτη μπουτον και υστερα απο κλασματα δευτερολεπτου γυρισουμε το κλειδι
απαντηστε μου γιατι δεν διατρεχουμε τον ιδιο κινδυνο στο ξεκινημα
δηλ οταν γυριζουμε το κλειδι του διακοπτη στο ΟΝ και μετα απο κλασματα δευτερολεπτου πατησουμε μιζα
ποια η διαφορα σβησιματος- εκκινησης ?

OldMan
23/02/2009, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
οσοι ισχυριζεστε οτι υπαρχει κινδυνος κατι να καει αν κλεισουμε πρωτα τον διακοπτη μπουτον και υστερα απο κλασματα δευτερολεπτου γυρισουμε το κλειδι
Δεν νομίζω κανείς να ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο ...:nono:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
απαντηστε μου γιατι δεν διατρεχουμε τον ιδιο κινδυνο στο ξεκινημα
δηλ οταν γυριζουμε το κλειδι του διακοπτη στο ΟΝ και μετα απο κλασματα δευτερολεπτου πατησουμε μιζα
Γιατί στην μία περίπτωση "κόβουμε" το ρεύμα ενώ στην άλλη το "δίνουμε" ...
(σε ΟΛΑ τα relays, όταν τα συνδεσμολογείς, βάζεις και μια δίοδο στις επαφές τροφοδοσίας ακριβώς για να γλυτώνεις τα ανάστροφα peaks...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
ποια η διαφορα σβησιματος- εκκινησης ?
Ξέρω και γω σάμπως ...???
(υποθέτω ότι στην μία σβήνεις ένα μοτέρ που δουλεύει ήδη ενώ στην άλλη προσπαθείς - επί ματαίω σε αρκετές περιπτώσεις - να το βάλεις μπροστά..)
:wave2: