PDA

View Full Version : Καλοκαιρινες αποδρασεις!



χιλιομετροφαγος
20/01/2009, 21:20
από τη Βουλγαρία...


152838

χιλιομετροφαγος
20/01/2009, 21:25
...επίσης!


152840

χιλιομετροφαγος
20/01/2009, 21:40
από τη nis Σερβία.


152842

χιλιομετροφαγος
07/02/2009, 12:16
Λοιπον ταξιδευτες μου εχετε σκεφτει οτι με 250-300 e που θα δινατε για να πατε σε καποιο νησι μονο για το καραβι θα μπορουσατε να κανετε μια διαδρομη 3.000 χμ;Περυσι ξεκινησαμε με τη γυναικα μου για ενα κυκλο 15 ημερων και σχεδον 5.000χμ περνωντας απο τη φιρομ στη σερβια, στην κροατια στη σλοβενια και φτανοντας μεχρι το τιρολο της αυστριας και δεν κανω πλακα 3 σεπτεμβριου περνωντας απο το 2 τουνελ μετα το τρεβιζιο ειχε 20 ποντους χιονι!και μετα κατεβαινοντας απο την τεργεστη και διασχιζοντας παλι την σλοβενια περνωντας απο τις πανεμορφες δαλματικες ακτες και το ομορφο ντουμπροβνικ αξιζει να του αφιερωσεις 2 μερες διασχισαμε το μοντεν Μοντενεγκρο και μπαινοντας στην αλβανια απο τα σκοδρα <<γι'αυτο θα μιλησουμε μια αλλη φορα για το απολυτο χαος που κυριαρχει>>.κοστος για ολο αυτο το ταξιδι περιπου τα 1000 e.
Φετος η διαδρομη ηταν πιο κοντα στην πανεμορφη βουλγαρια <<προσοχη στους μπατσους>>απο τους <<εξω δρομους>> μπαινοντας απο νευροκοπι και βγαινοντας στην ορεστιαδα περνωντας απο απιστευτες ορεινες λιμνες μεσα στα ελατα που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις αλπεις.για 8 μερες το κοστος ηταν περιπου 500 e .το κοστος του ξενοδοχειου στη σερβια ηταν 30 e μαζι για το φαγητο για 2 ατομα .στη σλοβενια το ιδιο στην αυστρια στον αγιο μιχαηλ στο χιονοδρομικο εκει ψηλα στις αλπεις σε ενα πανεμορφο τοπιο το ξενοδοχειο ειχε 50 e και στις δαλματικες ακτες σε καμια περιπτωση πανω απο 25 e ενω στην βουλγαρια κοστιζαν 7 e ξενοδοχειο και 5 φαγητο. λοιπον ξυπνηστε το <<μενουμε ελλαδα>> δεν ειναι οτι καλυτερο.


γιατι να πληρωσεις το καραβι για ιταλια αν πας για βορεια αφου μπορεις να πας οδηκως.

απο τα δικα μας συνορα μεχρι τα συνορα της αυστριας ειναι 1200 χμ που βγαινουν ανετα σε 1 μερα

αυτα

makis206
09/02/2009, 06:46
:beer: :beer: :beer:

Xrider
10/02/2009, 07:40
Δεν κανεις μια εκτενεστερη περιγραφη!?
Καμια φωτο καλο θα ηταν
π.χ
Αλβανια εχει δρομους?
Τι μηχανη εχεις,τι πλιατσικο γινεται αν γινεται κλπ.
Το να περασει καποιος τα Βαλκανια δεν ειναι οτι καλητερο (τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει)
Εχω ακουσει οτι πριν τον πολεμο στην Σερβια ηταν 14 ωρες οδηγηση απο Μπολονια για Ελλαδα αλλα σφαιρατος ο τυπος με αυτοκινητο....
Εκτος και αν το εχεις βαλει στα ταξιδιωτικα και δεν το εχω προσεξει.
(Η Τεργιεστη παντως ειναι ολα τα $$$ )

gmeles
10/02/2009, 08:38
Το καλοκαιρι βγηκα για πρωτη φορα εξωτερικο. Ελλαδα τελος για μενα. 6 μερες, 2 ατομα, με πλοιο στις Αλπεις με οοοολα πληρωμενα 1000ευρω!
Τι να λεμε τωρα? Κρητη κατεβαινω να δω τους γονεις μου κ να κανω κ μερικες μερες διακοπες με την κοπελια μου κ φευγει το 600αρι για πλακα! Και η Κρητη ειναι απο τους πιο "φτηνους" ελληνικους προορισμους, που να πας τιποτα Κυκλαδες......

Οποτε απο Ελλαδα το μονο που θα κανω ειναι να κατεβαινω Κρητη για τους κολλητους μου κ τους γονεις μου και απο κει κ μετα εντουραδες......

Περυσι 10 μερες διασχυση Ελλαδας χωματινα (απο Κερκινη-Πλαστηρα) με κοστος 300 ευρω συνολο....

χιλιομετροφαγος
10/02/2009, 11:17
μερικες φωτο απο αυτο το ταξίδι βρισκονται στις γενικές συζητήσεις στην 6-7 σελίδα.όλο αυτό το ταξίδι στα βαλκάνια η γυναίκα μου το τράβηξε με την κάμερα 5-6 κασέτες!!!!οι πιο φιλόξενοι και φιλικοί άνθρωποι ήταν σ΄αυτές τις χώρες!όσο για τους δρόμους γενικά στα βαλκάνια ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τους δικούς μας και παντού σέβονται τους πεζούς.στη φωτο από τη NIS στη Σερβια θα δεις ότι στις διαβάσεις δεν υπάρχουν φανάρια κι όμως η κυκλοφορία ρυθμίζετε χωρίς φωνές μουτζες κτλ....απλά θα το διαπιστώσετε μόνοι σας ότι οι ανθρωποι ειναι 100 χρόνια μπροστά από εμάς.κι αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι κανείς δε μας κοιτούσε περίεργα επειδή φορούσαμε τα cordura όπως μας έχουν συνηθίσει οι "πολιτισμένοι"έλληνες.μην έχετε κανένα φοβο για τα βαλκάνια οι "άγριοι" βρίσκονται μόλις περάσεις τα σύνορα βόρεια της ιταλίας κάνεις δεξιά ή αριστερά!τώρα για την αλβανία επικρατεί το απόλυτο χάος...δρόμοι ανύπαρκτοι,χωματόδρομοι,ξύλινα γεφύρια,και η καλύβα του καραγκιόζη!αυτά για τη βόρειο αλβανια.εμείς προσωπικά μέχρι να φτάσουμε τίραννα δε σταματήσαμε ούτε για τσιγάρο...από τίραννα και κάτω θυμίζει πολύ ελλαδα.και μη δοκιμάσετε να περάσετε μεσημέρι απο τα τίραννα..το απόλυτο χάος!!!!!!!!ούτε με ελικόπτερο δε ξαναδοκιμάζω να περάσω από το κέντρο.ήταν μια εμπειρία!στην Τεργέστη ήταν πολύ όμορφα και όσο κατεβαινεις τις δαλματικές ακτές αλλά το dubrovnik 'ηταν όλα τα λεφτά!τώρα για το πλιάτσικο,μπορεί να γίνει και έξω από το σπίτι σου!την αλβανια πάντως μπορείς να τη διασχήσεις άνετα σε μια μέρα χωρις διανυκτέρευση.
BMW 1200GS ADVENTURE΄06
BMW R80LT΄86
RM 250΄04
Υ.Γ.Τώρα ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι στους νότιους "άγριους"(Τυνησία-Αλγερία-Μαρόκο)
Πάντα όρθιοι.....

byron
10/02/2009, 11:32
χιλιομετροφάγε, ένωσα τις 2 συζητήσεις με το ταξίδι σας.
Για να είναι πιο κατανοητό το thread που ανοίγεις, φρόντισε να βρίσκονται και οι φωτογραφίες-video και το κείμενο που τις συνοδεύει σε ένα θέμα και όχι διάσπαρτα.

Χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την σωστή συγγραφή ταξιδιωτικών, μπορείς να διαβάσεις εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25304) :wave2:

Xrider
10/02/2009, 15:00
Χιλιομετροφαγε επειδη το ταξιδι σου ακουγεται ενδιαφερον...αν δεν βαριεσαι καποια στιγμη ανεβασε το στα Ταξιδιωτικα που λεει και ο Βυρον.
:wave2: