PDA

View Full Version : Να καταργηθεί η κατηγορία Αντιπαραθέσεις



MikeG
07/02/2009, 14:14
Λοιπόν, επειδή το θέμα νομίζω ότι δε πάει άλλο, παραδείγματα πολλά έχουμε προτείνω αυτό που γράφει και ο τίτλος του thread. Κατάργηση της κατηγορίας Αντιπαραθέσεις.
Σε κανένα μεγάλο fora είτε του εσωτερικού είτε του εξωτερικού, και ιδιαίτερα σε σχέση με τη Μοτοσυκλέτα δεν υπάρχει κατηγορία αντίστοιχη.

& μόνο ο τίτλος της πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην καθημερινότητα μας, σε προκαλεί να πας εκεί να τσακωθείς. Εκτός ελαχίστων thread που γίνονται για πραγματικό χαβαλέ, σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν εντάσεις και πολλές φορές εκτροχιασμοί.
Νομίζω ότι thread Γιαπωνέζικα vs Ευρωπαϊκά, και τα σχετικά, που έχουν αμιγώς θέμα τη Μοτοσυκλέτα, Rossi, vs Stoner..., μπορούν να υπάρξουν και στις Γενικές.

Τα υπόλοιπα όμως, τα οποία συνήθως είναι συζητήσεις που πάνε να ξεφύγουν στη κατηγορία Γενικές & μεταφέρονται εκεί, δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εδώ μέσα δεν είμαστε για να μαλώνουμε και να βριζόμαστε, αλλά για να συζητήσουμε. Αφού εμείς οι ίδιοι, σαν χρήστες δε μπορούμε να συγκρατηθούμε και να αυτοπεριοριστούμε, από ότι έχει αποδειχτεί, τότε δεν υπάρχει λόγος για Αντιπαραθέσεις, ιδιαίτερα σε θέματα μη Μοτοσυκλετιστικά.

Δεν νομίζω ότι με αυτό το τρόπο υπάρχει η οποιαδήποτε καταπάτηση "δικαιωμάτων" αφού εμείς σαν χρήστες του φόρουμ, μπορούμε να γράφουμε τις π@π@ριές μας στις Γενικές & τους Προβληματισμούς μας στην αντίστοιχη κατηγορία. Όποια συζήτηση τείνει προς εκτροχιασμό, την άγουσα. Ας μάθουμε επιτέλους να συζητάμε με επιχειρήματα και σαν άνθρωποι & ας μην βγάζουμε εδώ μέσα τη καφρίλα της καθημερινότητας.
Δε χρειάζεται ο χώρος αυτός να είναι μια πιστή αντιγραφή της καθημερινότητας, γιατί τότε (κάτι που ήδη συμβαίνει) πολλοί χρήστες που ψάχνουν για κάτι το διαφορετικό, κάτι που σχετίζεται με το hobby τους, τη "ζωή" τους, βλέπουν μερικούς να σφάζονται εδώ μέσα, να τσακόνονται και έτσι σιγά σιγά δε ξανασυμμετέχουν σε κουβέντα.
Τα πολιτικά μας και τα κοινονικοκουτσομπολιά μας μπορούμε να τα πούμε και αλλού.

:wave2:

TROOPER
07/02/2009, 14:19
διαφωνω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1365064#post1365064)

SVX
07/02/2009, 14:20
και που θα μεταφερονται οι "ατακτουληδες" ρε πορτοκαλογλου? :D

BAN ακαριαιο? συμφωνο κι εγω αλλα θα μας πουν ακραιους.... :rolleyes:

MikeG
07/02/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
διαφωνω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1365064#post1365064)

Το είδα Γιώργο.
Αν πέφτει βρισίδι και αλλού τότε θα ξυρίζονται αύτανδρα. Έτσι δηλαδή, με τη παραμονή των Αντιπαραθέσεων, παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν για να βριζόμαστε......

:wave2:

MikeG
07/02/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
και που θα μεταφερονται οι "ατακτουληδες" ρε πορτοκαλογλου? :D

BAN ακαριαιο? συμφωνο κι εγω αλλα θα μας πουν ακραιους.... :rolleyes:

Οι ατακτούληδες ή θα συμμορφωθούν ή γειά σας μετά βέβαια από ανάλογη πρώτη προειδοποίηση.
Αν κάποιος μπαίνει εδώ μέσα επιζητώντας να κάνει "αταξίες" και να δημιουργεί εντάσεις, τότε δεν έχει θέση εδώ μέσα πιστεύω.
Ή θα μάθουμε να μιλάμε σωστά και να ανταλάσσουμε απόψεις (για εδώ μέσα μιλάω) ή να μη μιλάμε και μόνο να διαβάζουμε ή να πάμε αλλού να πλακωνόμαστε. :wave2:

TROOPER
07/02/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το είδα Γιώργο.
Αν πέφτει βρισίδι και αλλού τότε θα ξυρίζονται αύτανδρα. Έτσι δηλαδή, με τη παραμονή των Αντιπαραθέσεων, παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν για να βριζόμαστε......

:wave2:

παραδεχομαστε την αληθεια μιχαλη.ναι βριζομαστε.ε και?

μλκια δε λεω αλλα απο την αλλη θα σκισετε ολο το φορουμ.σκεφτειτε το.αφου υπαρχουνε ατομα που μπορουνε να σκοτωθουνε επειδη ενα αφρικα εκλαπη και ξαναβρεθηκε,θα αρχισουν να φευγουνε θρεντ απο παντου.

την γνωμη μου την ειπα.το επιχειρημα μου το ειπα.νομιζω δε χρειαζεται να πω κατι αλλο.

:wave2:

SVX
07/02/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Οι ατακτούληδες ή θα συμμορφωθούν ή γειά σας μετά βέβαια από ανάλογη πρώτη προειδοποίηση.
Αν κάποιος μπαίνει εδώ μέσα επιζητώντας να κάνει "αταξίες" και να δημιουργεί εντάσεις, τότε δεν έχει θέση εδώ μέσα πιστεύω.
Ή θα μάθουμε να μιλάμε σωστά και να ανταλάσσουμε απόψεις (για εδώ μέσα μιλάω) ή να μη μιλάμε και μόνο να διαβάζουμε ή να πάμε αλλού να πλακωνόμαστε. :wave2:

το "γεια σας" θα βοηθησει στον τομεα... μελων που μπαινουν για να "τσιγκλισουν" και να επιβαλουν την αποψη τους ή να φιλονοικησουν γι'αυτην... (αν ξερετε απο ισχυρογνωμονες)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ->μιλαω για μελη που απ'τις 5000 posts τα 2500 ειναι στις "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ" των αντιπαραθεσεων

πιστευω πως χωρις αντιπαραθεσεις πολλοι θα "λακισουν" και δεν θα επισκεπτονται το FORUM με την ιδια συχνοτητα (γιατι θα πληττουν)

απο την αλλη ομως...οι mods θα βρισκονται σε αδιεξοδο...ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει η προθεση για threads που ξεφευγουν να διαγραφονται αμετακλητα.. :wave2:

MikeG
07/02/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παραδεχομαστε την αληθεια μιχαλη.ναι βριζομαστε.ε και?

μλκια δε λεω αλλα απο την αλλη θα σκισετε ολο το φορουμ.σκεφτειτε το.αφου υπαρχουνε ατομα που μπορουνε να σκοτωθουνε επειδη ενα αφρικα εκλαπη και ξαναβρεθηκε,θα αρχισουν να φευγουνε θρεντ απο παντου.

την γνωμη μου την ειπα.το επιχειρημα μου το ειπα.νομιζω δε χρειαζεται να πω κατι αλλο.

:wave2:

Κατανοώ πιστεύω απόλυτα τι λες, και καλά κάνεις και το λες. Πρέπει να το λές, έτσι όπως το λες. Αυτό να βλέπουν μερικοί.:winka:

Τώρα αν αυτά τα άτομα που ψάχνονται συνεχώς, δε μπορούν να κουλάρουν τότε :wave2:
Εξάλλου βλέπουμε όλοι, ότι είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι αυτοί που δημιουργούν εντάσεις. Οπότε ελπίζω ότι θα το καταλάβουν και αυτοί και θα "αλλάξουν", τουλάχιστον εδώ μέσα.

MikeG
07/02/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το "γεια σας" θα βοηθησει στον τομεα... μελων που μπαινουν για να "τσιγκλισουν" και να επιβαλουν την αποψη τους ή να φιλονοικησουν γι'αυτην... (αν ξερετε απο ισγυρογνωμονες)


πιστευω πως χωρις αντιπαραθεσεις πολλοι θα "λακισουν" και δεν θα επισκεπτονται το FORUM με την ιδια συχνοτητα (γιατι θα πληττουν)

απο την αλλη ομως...οι mods θα βρισκονται σε αδιεξοδο...ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει η προθεση για threads που ξεφευγουν να διαγραφονται αμετακλητα.. :wave2:


Δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που μπαίνουν εδώ μέσα για το βρυσίδι. Η αντιπαράθεση δεν είναι κακή, δεν την αφορίζω. Όμως με κόσμιο, τρόπο, επιχειρηματολογία, και πιθανό χαβαλέ.
Αν μπαίνει εδώ μέσα κόσμος για τις Αντιπαραθέσεις, τότε νομίζω ότι μπορεί να τις βρει και αλλού & το φόρουμ δε θα χάσει κάτι σημαντικό.
Για τα threads που ξεφεύγουν απάντησα και πιο πάνω, εξάλλου δεν είναι πολλά αυτά, και όσα είναι έχουν να κάνουν κυρίως με πολιτική και "κοινωνικά" θέματα. Όχι Μοτοσυκλέτα.

Υπόψην ότι, ότι γράφω το γράφω ως ΜΕΛΟΣ MikeG

:wave2:

dxeavy
07/02/2009, 14:33
Προσωπικά το εαν θα παραμείνει η κατηγορία "Αντιπαραθέσεις" ή εαν θα καταργηθεί δε με απασχολεί και πολύ, για τον απλούστατο λόγο... "Αναφέρετε αυτό το μήνυμα σε κάποιο διαχειριστή"! Ας μάθουμε να το χρησιμοποιούμε και νομίζω πως αυτοί που παραφέρονται θα "τιμωρηθούν", ενώ εκείνοι οι οποίοι συμμετέχουν με κοσμία διαγωγή στις αντιπαραθέσεις δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν.

Φιλικά :wave2:

SVX
07/02/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dxeavy
Προσωπικά το εαν θα παραμείνει η κατηγορία "Αντιπαραθέσεις" ή εαν θα καταργηθεί δε με απασχολεί και πολύ, για τον απλούστατο λόγο... "Αναφέρετε αυτό το μήνυμα σε κάποιο διαχειριστή"! Ας μάθουμε να το χρησιμοποιούμε και νομίζω πως αυτοί που παραφέρονται θα "τιμωρηθούν", ενώ εκείνοι οι οποίοι συμμετέχουν με κοσμία διαγωγή στις αντιπαραθέσεις δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν.

Φιλικά :wave2:


συμφωνω κι εγω με τον πρασινοδιαβολα :a10:

αλλα ζητημα να το εχουν χρησιμοποιησει αυτο το κουμπακι καμια εκατοστη φορες...
δεν ξερω ...φοβομαστε να μη μας πουν καταδοτες?

Akatanomastos
07/02/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
φοβομαστε να μη μας πουν καταδοτες?


ε μια δοση ρουφιανιας την εχει..

ετσι και αλλιως τα μεγαλα θρεαντ τα παρακολουθουν και οι μοντς..

dxeavy
07/02/2009, 15:09
Συγνώμη αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω λιγάκι στο θέμα "καταδότη".

"Καταδότης" είναι κάποιος ο οποίος ενεργεί προς όφελός του. Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας έχουμε κοινό σκοπό την "διασφάλιση" αυτού του διαδικτυακού χώρου, οπότε όλοι μας ενεργούμε για το καλό όλων των μελών της κοινότητας και όχι με κάποιο άλλο σκοπό που προφανώς θα είχε αρνητική επιρροή στο φόρουμ και θα προκαλούσε μια δυσφόρηση.

:beer:

Dr Luv
07/02/2009, 15:32
Το βλέπω το thredaki να πηγαίνει στις αντιπαραθέσεις... :lol: :evil: :lol:

TROOPER
07/02/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Το βλέπω το thredaki να πηγαίνει στις αντιπαραθέσεις... :lol: :evil: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
07/02/2009, 15:47
συμφωνω! να ξαναγινουν ΔΙΑΜΑΧΕΣ

:D

dxeavy
07/02/2009, 15:50
Μου φένεται, τις θέλετε τις ίντριγκες σας.. βράζει το αίμα σας ε ; :)

blackrose
07/02/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το είδα Γιώργο.
Αν πέφτει βρισίδι και αλλού τότε θα ξυρίζονται αύτανδρα. Έτσι δηλαδή, με τη παραμονή των Αντιπαραθέσεων, παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν για να βριζόμαστε......

:wave2:



Μια λυση ειναι να απαγορευθει το βρισιδι,νομιζω οτι μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτο!αν θα γινει κατι τετοιο,τοτε οι αντιπαραθεσεις λογικα δεν χρειαζονται, θα μπαινουν τα θεματα στα γενικα.
διαφωνιες θα υπαρχουν παντα. οσο για τα κοινωνικο-πολιτικα θεματα, οπως εχουν απο το δεκεμβριο μεχρι και τωρα τουλαχιστον, καλο ειναι να τα συζηταμε και να μην κλεινουμε τα ματια μας!

Υ.Γ1 το οτι εξαφανιστηκε μια συζητηση 2μηνων για δυο τρια ατομα, με ενοχλησε γιατι το θεωρησα αδικια, προς τους υπολοιπουςκαι το θεωρο ακομα.

Υ.Γ2 το μοτο φορουμ οπως λες καπου παραπανω, ειναι μοναδικο που εχει ασχετα θεματα απο την μοτοσυκλετα, γι΄αυτο πρεπει να το σεβαστουμε και να το διαφυλαξουμε, γι΄αυτη την μοναδικοτητα του!




Υ.Γ3 και λιγο χιουμορ, αντι για διαμαχες και αντιπαραθεσεις τη θα λεγατε γι΄αυτο: ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ


154593

Tpap
07/02/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λοιπόν, επειδή το θέμα νομίζω...

Δεν σε κατανοώ ρε μικέ...τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;

Είσαι ή δεν είσαι μοντ;

Άρα ξέρεις τι πρόκειται να γίνει. Το μαγαζί είναι δικό σας, εσείς κάνετε κουμάντο, εσείς έχετε το μαχαίρι ΚΑΙ το ψωμί.

Υποτιμάς την νοημοσύνη μας τουλάχιστον, με το παραπάνω γραπτό σου...οι θέσεις σου είναι γνωστές και σαφής από προηγούμενες θερμότερες και λακωνικότερες τοποθετήσεις σου. :wave2:

Gandalf dr685sm
08/02/2009, 04:34
Mike...

Δεν νομίζω οτι θα βοηθούσε αυτό που λες σε κάτι...

Σε τι δηλαδή θα εμποδίσει πραγματικά κάποιον να βγάλει τα απωθημένα του , σε ενα μήνυμα στις Γενικές, στα στραβά και ανάποδα κοκ;

Ο άνθρωπος που Δ-Ε-Ν έχει έλλειψη ικανής ευφύιας να μιλήσει με κάποιο τρόπο σωστό και κοινωνικά αποδεκτό, δεν θα φιλτραριστεί ή αναχαιτιστεί μέσα απο την αφαίρεση μιας κατηγορίας μηνυμάτων.

Όπως και εσείς, έτσι και αρκετά άλλα μέλη έχουν διατελέσει διαχειριστές ή συντονιστές σε άλλα κοινωνικά forums (γιατί πριν απο μοτοσυκλετιστικό.. κάτι τέτοιο είναι και το Moto.gr). Σε αυτό το πλαίσιο σκέψης ίσως θα ήταν καλό για πρώτη φορά απο τότε που θυμάμαι το moto.gr (και πάνε πολλάαααα χρόνια απο τότε... ΝΑΙ ΡΕ ΕΙΜΑΙ ΚΩΛΟΓΕΡΟΣ!!!:D :a22: :a024: ) να δημιουργηθεί ενα σύνολο κανόνων λειτουργίας όπως και σε άλλα δεκάδες forums ανά το web.

Ένα σύνολο κανόνων που να υπαγορεύουν το τι μπορεί να κάνει ο χρήστης αλλά και ο συντονιστής μέσα απο αυτό , έτσι ώστε να διαφυλαχθεί η σωστή λειτουργία και χρήση του ιστότοπου. Και ναι.. φίλε μου... δυστυχώς το να είσαι συντονιστής σε ενα ζωντανό χώρο συζητήσεων που αριθμεί χιλιάδες ΕΝΕΡΓΑ μέλη συζητήσεων , σημαίνει και πολύυυυυυυυ δουλειά. (merge/split/overview κτλ.)

Αν σε αυτό το πλαίσιο κανόνων κάποιοι δεν συμμορφώνονται θα είναι δική τους "αυνανία" και είτε θα μπανάρονται , είτε θα προειδοποιούνται κτλ. Αλλά θα υπάρχει πλέον και σημείο αναφοράς του γιατί το παθαίνουν αυτό και σίγουρα δεν θα έχετε και εσείς πρόβλημα με το ποιός έκανε τι και γιατί.

Όσο για αυτούς που θα μιλήσουν για ελευθερία κτλ.. .να τους θυμίσω οτι δόθηκε στον χώρο απόλυτη ελευθερία χρήσης και αποδείχτηκε οτι δεν είμαστε γενικώς ικανοί να την διαχειριστούμε μόνοι μας. Οπότε ίσως ενα πλαίσιο κανόνων χρειάζεται να μας δείξει το πως μπορεί να γίνει αυτό.

Gandalf

SnakeMJK
08/02/2009, 05:25
Και για αθλητικά που θα λέμε;;;;; :p

MikeG
08/02/2009, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν σε κατανοώ ρε μικέ...τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;

Είσαι ή δεν είσαι μοντ;

Άρα ξέρεις τι πρόκειται να γίνει. Το μαγαζί είναι δικό σας, εσείς κάνετε κουμάντο, εσείς έχετε το μαχαίρι ΚΑΙ το ψωμί.

Υποτιμάς την νοημοσύνη μας τουλάχιστον, με το παραπάνω γραπτό σου...οι θέσεις σου είναι γνωστές και σαφής από προηγούμενες θερμότερες και λακωνικότερες τοποθετήσεις σου. :wave2:


Δε ξέρω τι πρόκειται να γίνει. Εγώ απλά ρίχνω μια ιδέα την οποία μπορούν να διαβάσουν και να αξιολογήσουν όλοι οι χρήστες. & ξαναγράφω ότι ρίχνω αυτή την ιδέα σα χρήστης. Έτσι θέλω να αντιμετωπιστεί. Αν έκανα ότι γούσταρα (που και πάλι θα το είχα συζητήσει ανοιχτά), όπως λες θα είχαν φύγει οι αντιπαραθέσεις.
Αυτό το thread μπορείς να πεις ότι είναι συνέχεια αυτού εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71392

Επίσης, νομίζω δεν υποτιμώ κανενός τη νοημοσύνη, ίσα ίσα σκέφτομαι φωναχτά, φανερά προς όλους και αναμένω ουσιαστική συζήτηση από όλους. & μέχρι τώρα τουλάχιστον νομίζω έχω πετύχει το στόχο μου.
Προβλημάτισα.

:wave2:

apav
08/02/2009, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λοιπόν, επειδή το θέμα νομίζω ότι δε πάει άλλο, παραδείγματα πολλά έχουμε προτείνω αυτό που γράφει και ο τίτλος του thread. Κατάργηση της κατηγορίας Αντιπαραθέσεις.
Σε κανένα μεγάλο fora είτε του εσωτερικού είτε του εξωτερικού, και ιδιαίτερα σε σχέση με τη Μοτοσυκλέτα δεν υπάρχει κατηγορία αντίστοιχη.

& μόνο ο τίτλος της πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στην καθημερινότητα μας, σε προκαλεί να πας εκεί να τσακωθείς. Εκτός ελαχίστων thread που γίνονται για πραγματικό χαβαλέ, σε όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν εντάσεις και πολλές φορές εκτροχιασμοί.
Νομίζω ότι thread Γιαπωνέζικα vs Ευρωπαϊκά, και τα σχετικά, που έχουν αμιγώς θέμα τη Μοτοσυκλέτα, Rossi, vs Stoner..., μπορούν να υπάρξουν και στις Γενικές.

Τα υπόλοιπα όμως, τα οποία συνήθως είναι συζητήσεις που πάνε να ξεφύγουν στη κατηγορία Γενικές & μεταφέρονται εκεί, δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εδώ μέσα δεν είμαστε για να μαλώνουμε και να βριζόμαστε, αλλά για να συζητήσουμε. Αφού εμείς οι ίδιοι, σαν χρήστες δε μπορούμε να συγκρατηθούμε και να αυτοπεριοριστούμε, από ότι έχει αποδειχτεί, τότε δεν υπάρχει λόγος για Αντιπαραθέσεις, ιδιαίτερα σε θέματα μη Μοτοσυκλετιστικά.

Δεν νομίζω ότι με αυτό το τρόπο υπάρχει η οποιαδήποτε καταπάτηση "δικαιωμάτων" αφού εμείς σαν χρήστες του φόρουμ, μπορούμε να γράφουμε τις π@π@ριές μας στις Γενικές & τους Προβληματισμούς μας στην αντίστοιχη κατηγορία. Όποια συζήτηση τείνει προς εκτροχιασμό, την άγουσα. Ας μάθουμε επιτέλους να συζητάμε με επιχειρήματα και σαν άνθρωποι & ας μην βγάζουμε εδώ μέσα τη καφρίλα της καθημερινότητας.
Δε χρειάζεται ο χώρος αυτός να είναι μια πιστή αντιγραφή της καθημερινότητας, γιατί τότε (κάτι που ήδη συμβαίνει) πολλοί χρήστες που ψάχνουν για κάτι το διαφορετικό, κάτι που σχετίζεται με το hobby τους, τη "ζωή" τους, βλέπουν μερικούς να σφάζονται εδώ μέσα, να τσακόνονται και έτσι σιγά σιγά δε ξανασυμμετέχουν σε κουβέντα.
Τα πολιτικά μας και τα κοινονικοκουτσομπολιά μας μπορούμε να τα πούμε και αλλού.

:wave2:

Μίκε, πρέπει να σεβαστείς και την άλλη άποψη.

Τον Βύρωνα, που δηλωνεί ότι με χαρά θα συμμετείχε σε ένα πολιτισμένο διάλογο πολιτικής-οικονομικής-κοινωνικής φύσεως.

Τον Τριμέγιστο, που έχει "καθαρίσει" παρόμοια νήματα, μόνο και μόνο για την ποιότητα με την οποία ξεκίνησαν και τον αντίκτυπο που έχουν στο κοινωνικό σύνολο.

Τον απλό χρήστη, που προσθέτει την αγαθή του γνώμη περί του θέματος και διορθώνεται, μαθαίνει, βελτίωνεται.

Τον απλό αναγνώστη.

Ο Τριμέγιστος έχει ξεκαθαρίσει τα περί τίτλου και έχει κάνει ξεκάθαρο ότι θα μένουν τα πάντα όσο διατηρούνται σε κόσμιο επίπεδο.

Δεν θα πρέπει να ξεχνάς πόσες φορές έχεις εκφράσει εδώ μέσα τον "πόνο" σου για διάφορα πλην του BMW και του KTM. Από την στιγμή που προωθείς την μοτοσυκλέτα και μόνο, πώς παίρνεις το θάρρος και ρωτάς για διαμερίσματα, δουλειά, εφορία, κοινωνία, κλπ; Όλα αυτά τα θέματα μπορούν αν καταλήξουν σε διαμάχη, ο όρος με την ευγενική του σημασία. Ε, πολλές από αυτές τις γεμάτες ένταση κουβέντες, μεταφέρονται στις Αντιπαραθέσεις και μένουν έτσι, μόνο και μόνο για την "δίορθωση", έκφραση και της άλλης άποψης εάν θες.

Το να σβήσεις κάτι, είναι το μόνο εύκολο. Το να διορθώσεις κάτι, είναι δύσκολο αλλά μένει για πάντα. Εάν ο διαχεριστής αδυνατεί να επιμεληθεί του νήματος τώρα, το κρύβει, και έχουμε την ελπίδα να το επαναφέρει "καθαρό". Εάν όχι, "δεν" πειράζει.

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι Αντιπαραθέσεις, προσπερνάς και ασχολείσαι μόνο με BMW-KTM. Γράφεις τα δικά σου μοτοσυκλετιστικά νήματα και δείχνεις τον δρόμο που θα ήθελες να ακολουθήσει το forum. Οι χρήστες θα σε κρίνουν και θα πράψουν αναλόγως. Μπορείς να είσαι πολύ μπροστά από την εποχή σου, πολύ πίσω, αλλού, κλπ.

Αλήθεια, εκείνο το μοτοσυκλετιστικό ταξιδιωτικό στην Κρήτη, πότε σκοπεύεις να το τελειώσεις;

MikeG
08/02/2009, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μίκε, πρέπει να σεβαστείς και την άλλη άποψη.

....................................


Διάβασε καλά τι έχω γράψει μέχρι τώρα γιατί μάλλον δε έχεις πάρει γραμμή.

Το ταξιδιωτικό θα το τελειώσω όταν εμένα μου κάνει καρδιά. Υπάρχει πρόβλημα? Γιατί το ύφος σου δε μου άρεσε καθόλου.

Επίσης να σου πω, ότι χρήστης είμαι και εγώ πρώτα από όλα.

Όσο για το τι έχει γράψει ο Jul μέχρι τώρα, συμφωνώ και ουσιαστικά το ίδιο γράφω. Αλλά αφού σα χρήστες είμαστει ανάξιοι να διατηρήσουμε ένα επίπεδο στη κουβέντα, τότε η κουβέντα άπατη, όχι να βγαίνουμε και από πάνω.

Ξαναδιάβασε τι έχω γράψει μέχρι τώρα & τότε συζητάμε.....

tai
08/02/2009, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
μάλλον δε έχεις πάρει γραμμή.

Υπάρχει πρόβλημα?

Γιατί το ύφος σου δε μου άρεσε καθόλου.

είμαστει ανάξιοι να διατηρήσουμε ένα επίπεδο στη κουβέντα,

όχι να βγαίνουμε και από πάνω.

Ξαναδιάβασε τι έχω γράψει μέχρι τώρα & τότε συζητάμε.....

Ρε mike χαλάρωσε!!
Αρπαζεσαι ρε φιλε.
απομόνωσα τμήματα για να δεις πως ειναι!
εισαι στην τσίτα!

Το να εχει ενας μια διαφορετική γνωμη και να βγάζει λαθος την δικιά σου, δεν ειναι εγκλημα.
Το επίπεδο μας λείπει, οταν δεν μπορουμε να δουμε τον αλλον να μας βγαζει λαθος.
Εκεί σε θέλω ρε φιλε.
Να ανέχεσαι την διαφωνία του

Εχεις μια γνωμη και την καταθέτεις
ΟΚ
καποιοι συμφωνούν
ΟΚ
Ε! ασε κάποιους να διαφωνούν, και μην αρπαζεσαι.:wacko:

Dr Luv
08/02/2009, 06:36
Το να καταργηθεί ένα υποφόρουμ το οποίο έχει φιλοξενήσει πολλές και (αρκετές) ενδιαφέρουσες συζητήσεις με το σκεπτικό ότι μπορεί να "ξεφύγει" και να προσβάλει μου φέρνει στο μυαλό την κατάργηση των μαχαιριών διότι μπορεί να σφαχτεί κάποιος...

Για μένα το θέμα είναι αν το φόρουμ θα πρέπει να φιλοξενεί συζητήσεις που αφορούν αποκλειστικά και μόνο τη μοτοσυκλέτα ή και άλλα θέματα όπως ισχύει τώρα. Από κει και πέρα έγκειται στην παιδεία του καθενός και στην (δυστυχώς απαραίτητη) άμεση αντίδραση των διαχειριστών να διαφυλάξουν την κοσμιότητα των συζητήσεων.

Εάν όμως το φόρουμ παραμείνει ως έχει ανοιχτό σε ποικίλα θέματα δεν βλέπω το λόγο ν' αφαιρεθούν οι αντιπαραθέσεις.

MikeG
08/02/2009, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ρε mike χαλάρωσε!!
Αρπαζεσαι ρε φιλε.
απομόνωσα τμήματα για να δεις πως ειναι!
εισαι στην τσίτα!

Το να εχει ενας μια διαφορετική γνωμη και να βγάζει λαθος την δικιά σου, δεν ειναι εγκλημα.
Το επίπεδο μας λείπει, οταν δεν μπορουμε να δουμε τον αλλον να μας βγαζει λαθος.
Εκεί σε θέλω ρε φιλε.
Να ανέχεσαι την διαφωνία του

Εχεις μια γνωμη και την καταθέτεις
ΟΚ
καποιοι συμφωνούν
ΟΚ
Ε! ασε κάποιους να διαφωνούν, και μην αρπαζεσαι.:wacko:


Συμφωνάω συμφωνώ Χρήστο, & μέχρι τώρα προσπαθώ να απαντώ σε όλους κάνοντας συζήτηση με τα επιχειρήματα που διαθέτω.

Όμως ρε φιλαράκι τσίφτικο, το ταξιδιωτικό και το οτιδήποτε άσχετο, δεν έχει νομίζω θέση σε αυτή τη συζήτηση. & μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα ιδιαίτερο ύφος απέναντι σε όλους. Ε, έτσι θέλω να παραμείνει εκ μέρους μου... Διαβάζεις όμως..
Τέλος πάντων.....

& στη τελική ας μη καταργηθεί, αλλά ας καταργηθεί η μαλακία που μας δέρνει, τουλάχιστον εδώ μέσα.
& κάτι άλλο το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι, δηλαδή οι σοβαρές συζητήσεις γίνονται μέσα στις Αντιπαραθέσεις? Αλλού δεν γίνονται....?
Νομίζω ότι μέχρι τώρα ότι έχω γράψει είναι σαφές. Εγώ ρωτώ, θέλουμε να τσακωνόμαστε? Αν ναι, οκ ας μείνει, αν όχι γιατι?

apav
08/02/2009, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Διάβασε καλά τι έχω γράψει μέχρι τώρα γιατί μάλλον δε έχεις πάρει γραμμή.

Το ταξιδιωτικό θα το τελειώσω όταν εμένα μου κάνει καρδιά. Υπάρχει πρόβλημα? Γιατί το ύφος σου δε μου άρεσε καθόλου.

Επίσης να σου πω, ότι χρήστης είμαι και εγώ πρώτα από όλα.

Όσο για το τι έχει γράψει ο Jul μέχρι τώρα, συμφωνώ και ουσιαστικά το ίδιο γράφω. Αλλά αφού σα χρήστες είμαστει ανάξιοι να διατηρήσουμε ένα επίπεδο στη κουβέντα, τότε η κουβέντα άπατη, όχι να βγαίνουμε και από πάνω.

Ξαναδιάβασε τι έχω γράψει μέχρι τώρα & τότε συζητάμε.....

Ήρεμα.

Διάβασα τι έγραψες.

Εάν έγραψες το ίδιο πράγμα με τον Τριμέγιστο, οφείλω να ζητήσω συγνώμη. Παρ' όλα αυτά, θα διαφωνήσω γιατί δεν θυμάμαι να έχει αιτηθεί να διαγράψει τις Αντιπαραθέσεις, παρά μόνο να έχει διαθέσει τον χρόνο του για να καθαρίσει συζητήσεις επί συζητήσεων. Εάν προσβλέπεις σε ανώτερο επίπεδο διαλόγο, θα πρέπεις να το καλλιεργήσεις, δεν μπορείς να το επιβάλεις.

Ένα σημείο μόνο που δεν είναι ξεκάθαρο, δίνοντας την διαχείριση ενός κομμάτιου, αυτομάτως χαρακτηρίζεις, θετικά και αρνητικά, την αντίστοιχη ενότητα. Εάν αύριο παραιτηθεί κάποιος διαχειριστής, πέρα από τα θετικά που άφησε, έμειναν και αρνητικά, πχ να χαθούν συζητήσεις;

MikeG
08/02/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Από κει και πέρα έγκειται στην παιδεία του καθενός και στην (δυστυχώς απαραίτητη) άμεση αντίδραση των διαχειριστών να διαφυλάξουν την κοσμιότητα των συζητήσεων.

Εάν όμως το φόρουμ παραμείνει ως έχει ανοιχτό σε ποικίλα θέματα δεν βλέπω το λόγο ν' αφαιρεθούν οι αντιπαραθέσεις.


Το φόρουμ είναι μοτοσυκλετιστικό κατά βάση. Αυτή είναι η αρχή και το τέλος. Δεν είναι ότιναναι.γκρ. Το ότι συζητούνται και άλλα θέματα, τα οποία πολλές φορές ανακύπτουν σε σχέση με τη μοτοσυκλέτα είναι μέχρι ένα σημείο καλό. Όταν όμως συζητήται ότιναναι, δεν είναι καλό.

& όσον αφορά το πρώτο σκέλος που έκανα quote, όταν φίλε μου οι διαχειριστές προσπαθούν να διαφυλάξουν τη κοσμιότητα, μερικοί τους τη πέφτουν αβέρτα & ξεκινά αυτό το γαϊτανάκι.
Ίσως λοιπόν όπως είπε ο Μάγος (στον οποίο δεν έχω απαντήσει ακόμα, αλλά θα το κάνω) να υπάρξουν πιο αυστηροί κανόνες, οι οποίοι να βρίσκονται κάπου συγκεντρωμένοι και να διαβάζονται από τους χρήστες.

:wave2:

tai
08/02/2009, 06:55
οκ mike στο θεμα μας
1ον η διαφωνία ειναι μεσα στο παιχνίδι του forum
2ον Ο αλληλοσεβασμούς δεν ειναι κατι που το εχουν ολοι
3ον το να απαγορεύσεις την αντιπαράθεση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
4ον το να ξυρίζεται οτι δεν ειναι κόσμιο (αφήνοντας τα κόσμια), ειναι πάρα πολύ δύσκολο.
μην κανουμε ομως το λαθος προς χαρειν ευκολίας να ξυρίζουμε οτι μας ζορίζει.

οσο για το "μοτοσικλετιστικο" του forum, πες μου σε πια ενότητα θα πουμε

για το πως και το γιατι δεν εχουμε πιστα στην ανω χαλανδριτσα,
γιατι οι πολιτικοι μας δεν φτιάχνουν την ασφαλτο στο αχλαδοκαμπο
γιατι δεν κατεβάζει το φπα στο κρανος ο υπ. οικονομιας
γιατι ο μπατσος οταν με σταματαει δεν μου φέρεται καλα επειδη ειμαι μηχανόβοιος
γιατι η εισαγωγή μοτοσηκλετας απο τριτες χωρες ειναι πιο ακριβή στην ελλαδα απ'οτι στην ιταλία

και αλλα πολλα μοτοσυκλετίστικα που δεν θα καταλήξουν σε πολιτικη αντιπαραθεση:D

δεν υπαρχει περίπτοση να μην αντιπαρατεθουμε και μαλιστα εντονα σε αυτα!
αντιπαραθεσεις = αντιπαλα στρατοπεδα

προταση
ξεκαθαρισμα των υβριστικων τμηματων και παραμονή του θεματος
μια δυο τρις? κόπια στιγμη θα δουμε οτι το υβριστικο ΔΕΝ ζει, και θα γραψουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ με ποιο κοσμιο τροπο.
αλλα να εινα αμεσο και στεγνα το ξυρισμα χωρις σαλιο.
Εαν θελει καποιος ντε και καλα να πει την γνωμη του, να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να την πει κοσμια.
Ειναι δύσκολο χρονοβόρο και ψυχοφθόρο μεν αλλα νομιζω οτι ειναι και σωστο:wave2:

Dr Luv
08/02/2009, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[& κάτι άλλο το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι, δηλαδή οι σοβαρές συζητήσεις γίνονται μέσα στις Αντιπαραθέσεις? Αλλού δεν γίνονται....?
Νομίζω ότι μέχρι τώρα ότι έχω γράψει είναι σαφές. Εγώ ρωτώ, θέλουμε να τσακωνόμαστε? Αν ναι, οκ ας μείνει, αν όχι γιατι? [/B]

Μια διευκρίνηση πολύ φιλικά: Αντιπαραθέσεις δεν σημαίνει απαταίτητα τσακωμός. Ο όρος χρησιμοποιέιται γαι να περιγράψει μία συζήτηση κατά την οποία διαφορετικές ή/και αντίθετες απόψεις συζητούνται και υποστηρίζονται. Δεν οδηγεί κατά κανόνα σε τσακωμό, εκτός αν τα μέλη που αντιπαρατίθενται οδηγήσουν τη συζήτηση εκεί.

Υπάρχουν βέβαια και θέματα ταμπού σε κάθε κοινωνία τα οποία είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα πυροδοτήσουν τσακωμό - και έχουν υπάρξει κατά καιρούς στο φόρουμ. Προσωπικά τέτοια θέματα δεν μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους και απλά τα προσπερνώ.

Αλλά όσο ταμπού και να είναι ένα θέμα και όσο και αν δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά, θα υποστηρίξω τη συζήτησή του από τη στιγμή που αφορά κάποιους άλλους.

road spirit
08/02/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το μαγαζί είναι δικό σας, εσείς κάνετε κουμάντο, εσείς έχετε το μαχαίρι ΚΑΙ το ψωμί.

Τάσο λάθος!
το moto.gr δεν ανοίκει στους mod, δεν είναι δικό μας μαγαζί. Ανα πάσα στιγμή εγω μπορώ να πάρω το μπούλο....

το κουμάντο το κάνουμε προσπαθώντας να εφαρμόσουμε κανόνες και netiquette (θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω αυτό).
Τους κανόνες δεν τους βάζει ενας mod με το έτσι θέλω. Για αυτό και ο mike άνοιξε θρεντ, για να ακουστούν απόψεις. (λανθασμένα η άποψη μου, γιατί δεν θα βγεί πουθενα, το του είπα και προσωπικά).

road spirit
08/02/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Και για αθλητικά που θα λέμε;;;;; :p

σε φόρουμ για αθλητικά

McTalas
08/02/2009, 13:09
το netiquete τι ειναι ρε φιλαρακι????

project.breeze
08/02/2009, 13:09
MikeG παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το Section Αντιπαραθέσεις πιστεύω πως θα έπρεπε να παραμείνει.Αντιπαραθέσεις μπορούν να υπάρξουν οπουδήποτε σε αυτό το Forum (όπως είπε και ο Γιώργος,εδώ μαλώσανε επειδή βρέθηκε το κλεμμένο Africa,μπορούν να μαλώσουν για οτιδήποτε).Αντιθέτως πιστεύω πως η ύπαρξη αυτού του Section είναι καλή και χρήσιμη γιατί διαχωρίζει τα υπόλοιπα θέματα από το "ξύλο" και κατά δεύτερο λόγο απομυθοποιεί την αντιπαράθεση.Αν η αντιπαράθεση γίνει "παράνομη" τότε θα δεις πως θα αυξηθούν οι τσακωμοί σε όλα τα sections.Το απαγορευμένο βάζει σε πειρασμό...

road spirit
08/02/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
οκ mike στο θεμα μας
1ον η διαφωνία ειναι μεσα στο παιχνίδι του forum
2ον Ο αλληλοσεβασμούς δεν ειναι κατι που το εχουν ολοι
3ον το να απαγορεύσεις την αντιπαράθεση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
4ον το να ξυρίζεται οτι δεν ειναι κόσμιο (αφήνοντας τα κόσμια), ειναι πάρα πολύ δύσκολο.
μην κανουμε ομως το λαθος προς χαρειν ευκολίας να ξυρίζουμε οτι μας ζορίζει.
1- αλιμονο αν δεν ήταν
2- δυστυχώς, σημερα, ΔΕΝ το έχουν οι 9 στους 10... και έτσι, δεν γίνεται κουβέντα
3- δημοκρατικά όχι! :lol: αλλά εδω δεν γίνονται δημοψηφίσματα. Αν το αφεντικό θέλει, τις κόβει.
4- έλα μια μέρα στο pc δίπλα μου, να σε βάλω να καθαρίσεις/ διαχωρίσεις τσακωμό 10 σελίδων και τα λέμε για το .. ζόρικο :p :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
οσο για το "μοτοσικλετιστικο" του forum, πες μου σε πια ενότητα θα πουμε

για το πως και το γιατι δεν εχουμε πιστα στην ανω χαλανδριτσα,
γιατι οι πολιτικοι μας δεν φτιάχνουν την ασφαλτο στο αχλαδοκαμπο
γιατι δεν κατεβάζει το φπα στο κρανος ο υπ. οικονομιας
γιατι ο μπατσος οταν με σταματαει δεν μου φέρεται καλα επειδη ειμαι μηχανόβοιος
γιατι η εισαγωγή μοτοσηκλετας απο τριτες χωρες ειναι πιο ακριβή στην ελλαδα απ'οτι στην ιταλία

και αλλα πολλα μοτοσυκλετίστικα που δεν θα καταλήξουν σε πολιτικη αντιπαραθεση:D Οι "αναζητήσεις-προβληματισμοί" γιατι υπάρχουν?


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
προταση
ξεκαθαρισμα των υβριστικων τμηματων και παραμονή του θεματος
μια δυο τρις? κόπια στιγμη θα δουμε οτι το υβριστικο ΔΕΝ ζει, και θα γραψουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ με ποιο κοσμιο τροπο.
αλλα να εινα αμεσο και στεγνα το ξυρισμα χωρις σαλιο.
Εαν θελει καποιος ντε και καλα να πει την γνωμη του, να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να την πει κοσμια.
Ειναι δύσκολο χρονοβόρο και ψυχοφθόρο μεν αλλα νομιζω οτι ειναι και σωστο:wave2: Οκ! δέστε το Βϋρωνα και τον Άκη με αλυσίδες μπροστά στο pc, βάλτε τους ένα σωλήνα να τους ταίζουμε ενδοφλέβια και άλλο ενα απο κάτ, στο πωπό, και έτσι να είστε σίγουροι οτι δεν θα ξαναπέσει βρύσιμο. Θα τα πιάνουν όλα εν τη γενέση τους. Έλεος.

div400
08/02/2009, 13:14
και γιατί, αντί να καταργηθούν οι αντιπαραθέσεις, να μην καταργηθεί η επιτήρηση σε αυτήν την κατηγορία?...

ας είναι ελεύθερο (μόνο αυτό το κομμάτι του φόρουμ) τι θα γίνει δηλ? οκ θα βριστούν 3-6 χρήστες. ε και? μια δυο θα βαρεθούνε και το πράγμα θα έρθει σε ισορροπία από μόνο του.

και γιατί φοβόμαστε τόσο πια τα γαμοστραβιδιομπινελικόματα?
λες και εκτός πληκτρολογίου δεν βρίζουμε....εδώ μας μάρανε η κοσμιότητα....:rolleyes:

:look:

road spirit
08/02/2009, 13:15
αντιπαραθέσεις, διαφωνίες, αντίθετες απόψεις θα υπάρχουν πάντα και αλίμονο αν δεν... Αλλιώς θα είμασταν πρόβατα.

Όμως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας διάλογος με αντίθετες απόψεις για το Χ θέμα (για την ασφαλεια στους δρόμους, για τη πίστα, για το μοντελο CFZR-RRR, για τη συμπρεφορά των μπάτσων απέναντι στη μοτοσικλέτα, για τους φόρους στα κράνη , για τα πάντα, κλπ) δεν θα μπορούσε να εκτυλιχθεί μέσα στο Χ θρεντ στην κατάλληλη ενότητα ακόμα και με διαφωνίες και με αντίλογο...( Η ενότητα αναζητήσεις σκέψεις προβληματισμοί γιατί υπάρχει αλήθεια? )

Σώνει και καλά να το μεταφέρουμε σε ειδική ενότητα "αντιπαραθέσεις" με την πρώτη αφορμή ? γιατί εκεί προσφέρεται το έδαφος για να βγούν μαχαίρια? αν δεχτούμε τη θέση ότι οι αντιπαραθέσεις υπάρχουν γιατί εκεί θα πηγαίνουμε μόλις διαφωνήσουμε, είναι σαν να λέμε ότι a priori δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε καμία πολιτισμένη κουβέντα. Sorry, αλλό αυτό βγαίνει στη πορεία.

Εκ του αποτελέσματος ομως αυτό παρουσιάζετα το τελευταίο καιρό και μάλιστα αυξανόμενο, ο τσαμπουκάς και η έλλειψη σεβασμού προς τον διαφωνούντα, δυστυχώς.

Φαίνεται ότι εφοσον πολλοί υπεραμύνονται της ενότητας "αντιπαραθεσεις", αυτό θέλουν, να αναζητούν διαρκώς αφορμή για αντιπαράθεση ή να είναι μονιμως με το δαχτυλο στη σκανδάλη, ετοιμοι, περιμένοντας να εμφανισθεί η ευκαιρεία. Διαφορετικά, δεν θα υπηρχε πρόβλημα ο αντίλογος να διεξαγόταν και σε άλλη ενότητα με σεβασμό στον άλλο που κάθετε απέναντι μας...Και προς θεού, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εδώ και άτομα που να μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς και να συζητήσουν με επιχειρήματα και με ευφία.

Να το γυρίσω λίγο αλλιως:
Παλιότερα, υπήρχε μεριδα χρηστών που - σύμφωνα με απόψεις άλλων - προσέφεραν στο φόρουμ, από την μοτοσικλετιστική διασταση... Μέλη που τώρα, "λείπουν". Οι παλιότεροι το ξέρετε καλά. Και το έχω ακούσει αρκετές φορές. Να υπενθυμίσω (τουλάχιστον αυτή ειναι η εντύπωση που έχω) ότι μέλη σαν και αυτά, αποχώρησαν ή απέχουν πλέον διακριτικά, γιατί σε παλιότερες συζητήσεις περί κρίσεως του φόρουμ είχαν την άποψη ότι "αυτό πλέον ΔΕΝ είναι μοτοσικλετιστικό φόρουμ, είναι κάτι άλλο".

Ωραία? Γράφτηκα στο μοτο γιατί ψαχνομουν για την μοτο. Κάτι ήθελα να βρώ, να μάθω.
Αν εξαιρέσουμε χρήστες που γράφτηκαν αποκλειστικά και μόνο γιατι ανακάλυψαν ένα χώρο αγγελιών (υπάρχουν παρα παρα πολλά τετοια usernames), το 99% των υπολοίπων γράφτηκε γιατί κάτι ήθελε να ρωτήσει για το μηχανάκι του, γιατί ανακάλυψε μια βάση πληροφοριών ή γιατί βρήκε παρέα για βόλτες.Εσείς γιατί γραφτηκατε, κατά κύριο λόγο?

πως το ανακαλύψατε το μοτο.γκρ? επειδή ψάχνατε ενα ιστοτόπο να πείτε το πονο σας για την πουτάνα τη παγκοσμιοποίηση? Άλλο το ότι στη πορεία σας βγήκε έτσι, βρήκατε βήμα.

έχουμε ένα domain που ακούει στο moto.gr. Αυτός ο τόσο ηχιρός τίτλος τραβά κόσμο για το όνομα του. Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παρέχει πληροφορία και γνώση για τη μοτουσκλέτα, τους ανθρώπους της, τη κουλτούρα γύρω απο αυτό, και τη σύνδεση αυτών των ανθρώπων (βόλτες, ταξίδια κλπ)... Να μπορεί να σταθεί για την μοτο. Αντ'αυτού είναι λίγο από όλα...

Με βάση το παραπάνω, για εμένα, οι "αντιπαραθέσεις" δεν προσφέρουν τίποτα στο χώρο. Δεν προσφέρουν τίποτα στο μοτο.γκρ. Προσφέρουν μόνο χώρο εκτόνωσης σε μερικά μέλη...

Αν είχα το μαχαίρι και το καρπούζι, η ενότητα θα έφευγε. Δεν το έχω και δεν θέλω να το έχω. Αμα ήθελα θα άνοιγα φόρουμ δικό μου. Το μοτο.γκρ δεν είναι μαγαζί των mods.

Με το παρόν ποστ εκφράζω την άποψη μου ως χρήστης, ως Γιάννης, όχι ως mod (και επειδή είμαι προσωρινά mod, δεν σημαίνει ότι η άποψη μου υπερισχύει των άλλων).

Κλείνωντας, όπως είμαι τόσο καιρό χρήστης αγνοώντας ως επι το πλειστον τη συγκεκριμένη ενότητα, έτσι και θα παραμείνω προσπαθόντας να γράφω πράγματα χρήσιμα για την μοτο, για το μοτό, για τους μοτό-βιους.

peace brothers

αλλά μη ξαναδιαμαρτυρειθείτε ότι το μοτο έχει χάσει το χαρακτήρα του :lol:

road spirit
08/02/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν η αντιπαράθεση γίνει "παράνομη" τότε θα δεις πως θα αυξηθούν οι τσακωμοί σε όλα τα sections.Το απαγορευμένο βάζει σε πειρασμό...

Απο την μία έχει λογική αυτό που λες, αλλά ... σε ξένα φόρα που παρακολουθώ, που δεν έχουν ενότητα αντιπαραθέσεων, γιατί δεν σφάζονται? :)

TheFace
08/02/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
και γιατί, αντί να καταργηθούν οι αντιπαραθέσεις, να μην καταργηθεί η επιτήρηση σε αυτήν την κατηγορία?...

ας είναι ελεύθερο (μόνο αυτό το κομμάτι του φόρουμ) τι θα γίνει δηλ? οκ θα βριστούν 3-6 χρήστες. ε και? μια δυο θα βαρεθούνε και το πράγμα θα έρθει σε ισορροπία από μόνο του.

και γιατί φοβόμαστε τόσο πια τα γαμοστραβιδιομπινελικόματα?
λες και εκτός πληκτρολογίου δεν βρίζουμε....εδώ μας μάρανε η κοσμιότητα....:rolleyes:

:look:

Μπραβο ρε φιλος... ετσι απλα:a20:

Akatanomastos
08/02/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


1) Σώνει και καλά να το μεταφέρουμε σε ειδική ενότητα "αντιπαραθέσεις" με την πρώτη αφορμή ?


2) πως το ανακαλύψατε το μοτο.γκρ? επειδή ψάχνατε ενα ιστοτόπο να πείτε το πονο σας για την πουτάνα τη παγκοσμιοποίηση? Άλλο το ότι στη πορεία σας βγήκε έτσι, βρήκατε βήμα.


1) μηπως φταιτε ΜΟΝΟ οι μοντς γιαυτο? εσεις μεταφερετε ενα θεμα στις Αντιπαραθεσεις.
ξαναλεμε, καθαριζεις τα καντηλια και μενει εκει που εχει το θεμα

2) τελικα δεν εχω καταλαβει, να μιλαμε στις γενικες χωρις βρισιδια για την παγκοσμιοποιηση
ή δεν θα μιλαμε εκτος μοτο πουθενα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

Αν το αφεντικό θέλει, τις κόβει.


το αφεντικο μαλλον καυχιεται που εχει τοσα μελη, και ενεργα
σιγουρα κανετε καλο που μιλατε εξ ονοματος του κατ αυτον τον τροπο?
:confused:

road spirit
08/02/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
1) μηπως φταιτε ΜΟΝΟ οι μοντς γιαυτο? εσεις μεταφερετε ενα θεμα στις Αντιπαραθεσεις.
ξαναλεμε, καθαριζεις τα καντηλια και μενει εκει που εχει το θεμα ένα θέμα θα μεταφερθεί στις αντιπαραθέσεις όταν ξεφύγει και είναι πλέον δύσκολο να καθαρισθει/περιοριστεί

και γιατί να ξεφύγει εξ αρχής? ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΟΝΤΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΥΝΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΤΣΙ ΤΟΥΣ 24/7, ρε παιδιά πόσες φορές θα το πούμε??? πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι αυτό ειναι στοιχειώδες?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
2) τελικα δεν εχω καταλαβει, να μιλαμε στις γενικες χωρις βρισιδια για την παγκοσμιοποιηση
ή δεν θα μιλαμε εκτος μοτο πουθενα? κάντε ότι θέλετε


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το αφεντικο μαλλον καυχιεται που εχει τοσα μελη, και ενεργα
σιγουρα κανετε καλο που μιλατε εξ ονοματος του κατ αυτον τον τροπο?
:confused: γενικά αναφερόμουν, έτσι λειτουργούν όλα τα φόρα...

project.breeze
08/02/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Απο την μία έχει λογική αυτό που λες, αλλά ... σε ξένα φόρα που παρακολουθώ, που δεν έχουν ενότητα αντιπαραθέσεων, γιατί δεν σφάζονται? :)



Δυστυχώς ή ευτυχώς διαφέρει η Ελληνική νοοτροπία από όλες τις υπόλοιπες.Οι Έλληνες είναι πιο θερμόαιμοι και πιο πειραχτήρια και κατά συνέπεια ορισμένες "αθώες" συζητήσεις κάποιες φορές καταλήγουν σε έντονες αντιπαραθέσεις

Gandalf dr685sm
08/02/2009, 14:29
road spirit...

επέτρεψε με μου μερικές παρατηρήσεις.

1. To moto.gr ναι μεν έχει μια εξιδείκευση ως προς το αντικείμενο που πραγματεύεται αλλά αυτό έχει τόσο μεγάλη διάδοση σε διάφορα κοινωνικά στρώματα και προσωπικότητες που είναι αναμενόμενο να έχεις και διαφορές. Ακόμα και αν το forum ήταν μόνο τρείς κατηγορίες που θα έλεγαν σαν επικεφαλίδα... Μηχανικά, Τεχνική οδήγησης, Μοτοσυκλέτα.

Δεν μπορείτε να κατανοήσετε οτι η κατηγορία απο μόνη της σαν επικεφαλίδα δεν είναι μέτρο πρόληψης;.. Είναι σαν να έχεις 3 αίθουσες για όλο το κοινό σε ενα κτίριο, που εισέρχονται για συζητήσεις μόνο επί 3 θεμάτων.. Ποιός σου διασφαλίζει οτι εκείνοι που θα μπούν δεν θα βριστούν - ξεκατινιαστούν ακόμα και μόνο για το τι η μηχανή του είναι καλύτερη και ο άλλος είναι (βάλε εσύ χαρακτηριστικά εδώ).

Είναι αφελές να λέμε οτι μια κατηγορία συζητήσεων μόνο με το όνομα της καθορίζει και το τι γράφεται εκει μέσα και είναι και αποκλειστικά υπεύθυνη η κεφαλίδα για αυτό.

2. Σε ενα κοινωνικό forum (γιατί όλα τέτοια είναι) που έχεις απο 2 μέχρι 3.000 μέλη ΕΝΕΡΓΑ (ας αφήσουμε τις εγγραφές κατά μέρος) είναι λογικό να χρειάζεται 24/7 επίβλεψη και να έχει πληθώρα και δύσκολο έργο η ομάδα των συντονιστών. Αλλά αυτή είναι και η δουλειά τους φίλε μου. Αν δεν προλαβαίνουν ίσως να χρειάζονται και άλλοι. Αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία οτι πρέπει να ισοπεδώνονται καταστάσεις επειδή δεν προλαβαίνουν να κάνουν κάτι... το να είσαι συντονιστής σίγουρα είναι εθελοντικό αλλά συνάμα είναι και υποχρέωση. Αν δεν μπορείς δεν το κάνεις... τόσο απλό είναι.

3. Απο το 97 (απο τότε που είχε φέρει το web στον κόσμο η Compulink και κάποιες άλλες εταιρίες νωρίτερα απο αυτήν) είχα την τύχη να διαχειρίζομαι χώρους και forums. Κάποια απο αυτά (όπως το HDC ---Hackers.com , το PCW.GR σήμερα, το ECFPO.gr κτλ..) αριθμούσαν απο δεκάδες μέχρι και δεκάδες χιλιάδες μέλη. Κάποια στιγμή και εκεί τα πνεύματα ξέφευγαν και πολύ μάλιστα... χρήστες έτρωγαν πόρτες , μηνύματα καθαριζόντουσαν ανά 10 λεπτά κτλ...

Όμως σε κάθε περίπτωση το σημείο αναφοράς ΠΑΝΤΑ... ΜΑ ΠΑΝΤΑ.. ήταν ένα πλαίσιο κανόνων που διαφύλατε τόσο το forum και τις πράξεις των συντονιστών διαχειριστών όσο και τους ίδιους τους χρήστες καθώς αρκετοί δεν έχουν την κριτική ικανότητα να βρούν τα όρια τους. Άρα έπρεπε κάποιος να τους τα θέτει προς όφελος των πολλών. Όπως και στην πραγματική κοινωνία και συζητήσεις. Δυστυχώς πάντα κάποιος πρέπει να κάνει το "φύλακα". Για αυτό και το κάνει σύμφωνα με προσδιορισμένους κανόνες.

Το moto.gr δεν έχει τέτοιους.... ούτε αποδέχεται κανείς κάτι ανάλογο όταν κάνει εγγραφή πέρα απο το τυπικό που έχει να κάνει με ποινικώς κολάσιμες πράξεις. Ετσι είναι αναπόφευκτο οτι κάθε φορά που κάποιος θα επεμβαίνει για σωστή διαχείριση να υπάρχει αμφισβήτηση και γκρίνια.

Λέτε συνέχεια για άλλα forums και άλλες κοινότητες που δεν τσακώνονται κτλ.. ποιός το είπε αυτό;... θες να έρθεις μια βόλτα απο τα παραπάνω που είπα να δείς τι γίνεται; Μόνο που εκεί είναι απόλυτο το πως πρέπει να γίνει χρήση των συζητήσεων. Αν κάποιος παρεκκλίνει τρώει την πόρτα και λέει και ευχαριστώ. Χωρίς ανάγκη εξηγήσεων και γκρίνιας... μια αναφορά στους κανόνες και τέρμα.


Έχει εγερθεί ένα θέμα με το ποιά κατηγορία πρέπει να μείνει και πώς να μείνει κτλ... που είναι παντελώς ανόητο για μένα. Γιατί αν φύγουν οι αντιπαραθέσεις, δεν θα χαθεί η νοοτροπία των τσακωμών ... είναι αναμενόμενη... θα πάει στις Γενικές ή στους προβληματισμούς (δεν είναι και λίγες οι φορές που έχει γίνει και αυτό). Αντί λοιπόν να κυνηγάμε την ουρά μας κάθε φορά... δεν κάθόμαστε όλοι μαζί ή ακόμα καλύτερα για μένα... ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ... να ορίσουν μερικούς κανόνες κατά πως θέλουν να είναι το moto.gr και να τελειώσει το ποιός λέει τι και γιατί αυτό και γιατί εκείνο;

Και μετά πραγματικά όποιος θέλει μένει και όποιος θέλει φεύγει.


Gandalf

Tpap
08/02/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το moto.gr δεν ανοίκει στους mod, δεν είναι δικό μας μαγαζί. Ανα πάσα στιγμή εγω μπορώ να πάρω το μπούλο....

Ναι, ρε Γιάννη.
Το γνωρίζω, απλά εννοούσα ότι το μαγαζί ανήκει σε κάποια αφεντικά και ότι αποφασίσουν εκείνοι, αυτό θα γίνει.

Akatanomastos
08/02/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ένα θέμα θα μεταφερθεί στις αντιπαραθέσεις όταν ξεφύγει και είναι πλέον δύσκολο να καθαρισθει/περιοριστεί

1) και γιατί να ξεφύγει εξ αρχής?

2) κάντε ότι θέλετε


1) γιατι να ξεφυγει αρχικα? γιατι δεν ειμαστε ρομποτ, δουλευουμε, εχουμε κακες μερες, νευρα κλπ κλπ..
και με τον κολλητο σου μπορει να χεις νευρα και να του μιλησεις λιγο αποτομα, και να ανταλλαξετε 2 κουβεντες..

2) εγω δεν σε ρωτησα τι να κανουμε για να πουλησω πνευμα.εγω ρωταω γιατι την μια προτεινετε να μην υπαρχουν αντιπαραθεσεις αλλα να συζηταμε για ασχετα θεματα σε αλλες κατηγοριες, και την αλλη προκυπτει οτι μαλλον δεν θελετε να συζηταμε καθολου για θεματα εκτος μοτο/των..

εγω δεν εχω προβλημα να ακουλουθησω καποιους κανονες, και να κανω αλλου κουβεντουλες για θεματα εκτος μοτο/των και εδω να ειμαι αυστηρα για την μοτο μου..

αποφασιστε εσεις (ή το αφεντικο δεν ξερω) και ενημερωστε μας..

κλεινοντας να παρατηρησω πως
και σεις που ευαγγελιζεστε την ηρεμια του φορουμ αμα φυγουν οι αντιπαραθεσεις, ετοιμοι για αρπαγμα ειστε..
εκτος και αν αλλαξουμε ολοι την στιγμη που καταργηθει η εν λογω κατηγορια..

stefanos
08/02/2009, 15:00
Στην ουσία όταν ένα θέμα γίνεται αντικείμενο αντιπαράθεσης ξεφτιλίζεται αυτόματα.
Εφόσον μιλάμε για αντιπαράθεση απαιτούνται αντίπαλες απόψεις.
Και είναι κρίμα να υπάρχουν 2 απόψεις σε θέματα όπως φόνοι πυροβολισμοί βία και τέτοια.
Μπορεί να είμαστε ξεφτίλες, ας μην το φωνάζουμε κιόλας.
Οπότε καλύτερα κατάργηση και περιορισμός σε πιο ελαφριά θέματα μοτοσυκλετιστικού ενδιαφέροντος.

Akatanomastos
08/02/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην ουσία όταν ένα θέμα γίνεται αντικείμενο αντιπαράθεσης ξεφτιλίζεται αυτόματα.
Εφόσον μιλάμε για αντιπαράθεση απαιτούνται αντίπαλες απόψεις.
Και είναι κρίμα να υπάρχουν 2 απόψεις σε θέματα όπως φόνοι πυροβολισμοί βία και τέτοια.
Μπορεί να είμαστε ξεφτίλες, ας μην το φωνάζουμε κιόλας.
.

αν και ξεφευγει απο το θεμα η παραπανω τοποθετηση θελω να σχολιασω..

δεν ειναι ετσι οπως τα λες,
διαφωνουμε και για αλλα θεματα, πχ αν οι μπατσοι πρεπει να χουν οπλα, αν πρεπει να πυροβολουν και ενα σωρο αλλα θεματα..
οι απαντησεις σε τετοια ερωτηματα τελικα ΚΑΙ στην κοινωνια μας δεν ειναι αυτονοητα, και εχουν
χρειαστει αιωνες για να φτασουμε στην σημερινη νομοθεσια η οποια υποτιθετε εχει την λογικη ως γνωμονα
ειναι ευλογο λοιπον να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις..

οσον αφορα τους φονους οντως νομιζω πως αν 2 ατομα διαφωνουν για κατι τετοιο δεν εχει νοημα να συζητανε, δεν θα καταληξουν πουθενα..

ΑΛΛΑ δεν ειναι η πλεοψηφια των συζητησεων αυτη..


(εγινε ενα εντιτ ποιο πανω)

road spirit
08/02/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
1) γιατι να ξεφυγει αρχικα? γιατι δεν ειμαστε ρομποτ, δουλευουμε, εχουμε κακες μερες, νευρα κλπ κλπ..
και με τον κολλητο σου μπορει να χεις νευρα και να του μιλησεις λιγο αποτομα, και να ανταλλαξετε 2 κουβεντες.. άρα εκτονωνόσαστε στις αντιπαραθέσεις, στα λόγια μου έρχεσαι :p:p


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
2) εγω δεν σε ρωτησα τι να κανουμε για να πουλησω πνευμα.εγω ρωταω γιατι την μια προτεινετε να μην υπαρχουν αντιπαραθεσεις αλλα να συζηταμε για ασχετα θεματα σε αλλες κατηγοριες, και την αλλη προκυπτει οτι μαλλον δεν θελετε να συζηταμε καθολου για θεματα εκτος μοτο/των.. ρε συ Λευτέρη ούτε εγω το έγραψα για να πουλήσω πνεύμα, αμα βγαίνει κάτι τετοιο απο τα γραφόμενα μου, σας ζητώ συγνώμη ειλικρινά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
κλεινοντας να παρατηρησω πως
και σεις που ευαγγελιζεστε την ηρεμια του φορουμ αμα φυγουν οι αντιπαραθεσεις, ετοιμοι για αρπαγμα ειστε..
εκτος και αν αλλαξουμε ολοι την στιγμη που καταργηθει η εν λογω κατηγορια.. ποιοί είναι οι "εμείς" ? σου βγαίνει απο αυτά που γράφω ότι είμαι έτοιμος για άρπαγμα πουθενά?

hornet
08/02/2009, 16:35
οι αντιπαραθεσεις μπηκαν απο παλια οπως θα γνωριζετε διοτι ειμασταν και ειμαστε ατακτα παιδακια απο τους πρωτους χρηστες του moto εως σημερα ειναι μια κατηγορια που εχει καθε λιγο την τιμητικη της ...ασε που δεν θα χουμε που να βαλουμε τα ποδοσφαιρικα...καλα ειναι εκει που ειναι...εχει πυροσβεστικη χρηση...ειναι σαν τον κουβα με το νερο που βαζει τον κ@λο του το cartoon!

blackrose
10/02/2009, 10:26
εχω μια ερωτηση προς τους ''υπευθυνους''αν υπαρχουν τελικα!

που θα βρω τους ορους χρησης του σαιτ?

για οσους δεν καταλαβουν την ερωτηση ψαχνω για:

1) Κανονες Καλης Συμπεριφορας.

2)Απαγορευονται.

3) Ενεργειες Διαχειριστων /Συντονιστων.

4)Ποινες.


υ.γ χωρις αυτα δεν θα διορθωθει δυστυχως τιποτα, στην ολη κατασταση!

dimdil
10/02/2009, 11:06
νομιζω οτι οσοι συμμετεχουν στις αντιπαραθεσεις ειναι <<ετοιμοι>> να αντιμετωπισουν τις
<<συνεπειες>> (μπινελικοματα-χαρακτηρισμους και αλλα καλα)
αν δεν γουσταρουν απλα δε συμμετεχουν και προσπερνουν
αρα --καλως υπαρχουν--σαν κατηγορια κατα την γνωμη μου
μπηκα και γω μια δυο φορες --δε μου πηγε το κλιμα--τωρα τις χαζευω απο μακρυα

αλλωστε καθαρη εκτονωση ειναι γιατι ποτε δεν θα πεισει κανεις κανεναν που εχει την αντιθετη αποψη με αυτον τον τροπο

απλα νομιζω:smokin:

alximistis
10/02/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
οι αντιπαραθεσεις μπηκαν απο παλια οπως θα γνωριζετε διοτι ειμασταν και ειμαστε ατακτα παιδακια απο τους πρωτους χρηστες του moto εως σημερα ειναι μια κατηγορια που εχει καθε λιγο την τιμητικη της ...ασε που δεν θα χουμε που να βαλουμε τα ποδοσφαιρικα...καλα ειναι εκει που ειναι...εχει πυροσβεστικη χρηση...ειναι σαν τον κουβα με το νερο που βαζει τον κ@λο του το cartoon!


+... τα όσα θες! :)

Μεγάλα παιδιά είμαστε σταματάμε όταν θέλουμε να συμμετέχουμε.
Κι αν ξεφύγουμε... ε επειδή υπάρχουν και οι μπάτσοι ε συγνώμη οι "φύλακες" :D να τα μαζέψουν. ;) :smokin:

Dr Luv
10/02/2009, 11:13
Απ' ότι καταλαβαίνω η κατηγορία Αντιπαραθέσεις είναι στην πραγματικότητα ο κατιμάς του φόρουμ, όπου καταλήγουν όσες συζητήσεις δεν ξυρίζονται αμέσως, κάτι σαν δεύτερη ευκαιρία...

Ας μην το κουράζουμε λοιπόν.

Να καταργηθούν.

Και να δημιουργηθεί νέα κατηγορία με τίτλο:

ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΑ!

Ίσως τελικά αυτό να μας αξίζει...

:confused:

TheFace
10/02/2009, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
+... τα όσα θες! :)

Μεγάλα παιδιά είμαστε σταματάμε όταν θέλουμε να συμμετέχουμε.
Κι αν ξεφύγουμε... ε επειδή υπάρχουν και οι μπάτσοι ε συγνώμη οι "φύλακες" :D να τα μαζέψουν. ;) :smokin:



:rotflmao: :beer:

hidefnick
10/02/2009, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
εχω μια ερωτηση προς τους ''υπευθυνους''αν υπαρχουν τελικα!

που θα βρω τους ορους χρησης του σαιτ?

για οσους δεν καταλαβουν την ερωτηση ψαχνω για:

1) Κανονες Καλης Συμπεριφορας.

2)Απαγορευονται.

3) Ενεργειες Διαχειριστων /Συντονιστων.

4)Ποινες.


υ.γ χωρις αυτα δεν θα διορθωθει δυστυχως τιποτα, στην ολη κατασταση!


Κατ' αρχίν ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23055) :wave2: :wave2: :wave2: