PDA

View Full Version : Rvf καλαμια?



GiannisBlessed
08/02/2009, 18:32
Εχει κανεις το συγκεκριμενο μοτο?αν μπορει να μου πει τι μεγεθος εχουν τα καλαμια?διαμετρο στο σημειο που πιανουν? αποσταση μεταξι τους.ψαχνω στο διαδυκτιο και τιποτα...:confused:

FZR1000
10/02/2009, 11:48
Φοραει usd 41mm.

GiannisBlessed
10/02/2009, 18:15
ευχαριστω.μηπως ξερεις που ειναι η μετρηση αυτη?θελω να ξερω εκει που πιανουν(το χοντρο-χρυσο-πανω κομματι) ποσο ειναι....

FZR1000
12/02/2009, 09:54
Κυλινδρικα ειναι οποτε 41mm ειναι και εκει που θες. Δεν τα μετρανε ποτε με βαση το κατω μερος.

GiannisBlessed
12/02/2009, 16:55
ευχαριστω φιλε.αρα θα μπαινουν.κατι αλλο...
δεν εχουν το ιδιο παχος σε ολα τα σημεια....
ξερεις κατι επ'αυτου?


155210

byron
12/02/2009, 17:21
Τα 41 προφανώς αφορούν την κάτω διάμετρο. Εσύ ψάχνεις τη διάμετρο των καλαμιών που πιάνει στις πλάκες. Δεν το ξέρω αλλά συνήθως είναι από 50 και πάνω.

GiannisBlessed
12/02/2009, 20:24
Τα 41 προφανώς αφορούν την κάτω διάμετρο. Εσύ ψάχνεις τη διάμετρο των καλαμιών που πιάνει στις πλάκες. Δεν το ξέρω αλλά συνήθως είναι από 50 και πάνω.

δυστυχως αυτο μου φαινεται λογικο :(
γιατι αν πανω ειναι 41 τοτε κατω ποσο θα ειναι?:look: :wacko:
ρε παιδια υπαρχει καποιος ιδιοκτητης να ριξει φως?
εχω ξεσκισει το ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα...:a11: :a02:

SeNNinhA
13/02/2009, 04:16
Συνήθως τα 41mm (κάτω) πιρούνια έχουν διάμετρο στον κάτω σταυρό 53mm και διάμετρο στην τιμονόλακα 50mm.

Και μεγαλύτερη να είναι η τρύπα της τιμονόπλακάς/σταυρού σου κατά 1-2mm βάζεις ένα έλασμα χαλκού και σφίγγει τέλεια.

bentouza
13/02/2009, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και μεγαλύτερη να είναι η τρύπα της τιμονόπλακάς/σταυρού σου κατά 1-2mm βάζεις ένα έλασμα χαλκού και σφίγγει τέλεια.

Σορυ για το ασχετο, αλλα γιατι συγκεκριμενα φυλο χαλκου; θελει κατι μαλακο;

GiannisBlessed
13/02/2009, 08:12
αν η τιμονοπλακα ειναι 41mm?:look:
δεν μπαινει....ε?
σπασιμο:mad:

devil's animal
13/02/2009, 08:17
στειλε ενα π.μ. σ'αυτον τον mod (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=6860)
:wave2:

GiannisBlessed
13/02/2009, 08:56
ευχαριστω πολυ!του εστειλα.:)

FZR1000
13/02/2009, 12:19
Τελικα και εγω μπερδευτικα, ενω ειπα οτι εχει usd πιρουνια, το υπολογισα σαν να φοραγε συμβατικα...

Ευτυχως σε διαφωτησαν οι συναδελφοι...

SeNNinhA
14/02/2009, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Σορυ για το ασχετο, αλλα γιατι συγκεκριμενα φυλο χαλκου; θελει κατι μαλακο;

Δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις αντοχής μιας και ότι και να βάλεις απλά συμπιέζεται ενδιάμεσα και δημιουργεί τριβή. Ο χαλκός είναι εύκολος να τον βρεις παντού σε φύλλα, εύκολος να τον κόψεις σε ότι σχήμα θέλεις ακριβώς, εύκολος να τον κουρμπάρεις σε ότι σχήμα χρειάζεται και δεν οξειδώνεται.

Εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο μπορείς φυσικά αλλά δεν βλέπω τον λόγο.

SeNNinhA
14/02/2009, 03:25
Αυτό ακριβώς κάνεις


155353

SeNNinhA
14/02/2009, 03:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν η τιμονοπλακα ειναι 41mm?:look:
δεν μπαινει....ε?
σπασιμο:mad:

Εαν η τιμονόπλακα είναι 41 τότε σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι USD

GiannisBlessed
14/02/2009, 10:57
ωχ μπερδευτικα...:D
λοιπον η δικια μου τιμονοπλακα ειναι 41 μμ και φοραει κανονικα και βλεπω οτι το rvf εχει και αυτο 41...το θεμα ειναι μαλλον οτι τα μετρανε στο λεπτοτερο σημειο ειτε ειναι usd ειτε κανονικα....αρα δεν μπαινουν...υποθετω...

FZR1000
14/02/2009, 11:21
Μηπως ειναι καλυτερα να μετρησεις τη περιμετρο του καλαμιου στο σημειο που θες, και με τον τυπο c=2πρ να βρεις την διαμετρο (2ρ) απλα μια διαιρεση με το 3.14 θα κανεις.

Για να μετρησεις με ακριβεια την περιμετρο (c) μπορεις να κολλησεις χαρτοταινια και να την κοψεις ακριβως με φαλτσετα μολις κλεισει ο κυκλος...

GiannisBlessed
14/02/2009, 12:23
μπορω να βρω την περιμετρο αλλα γιατι να το κανω αυτο?που θα βοηθησει?:confused: εχω μετρησει την διαμετρο στο ανωτερο σημειο του πιρουνιου(αυτο κοντα στα clip-ons.το δικο μου πιρουνι ειναι συμβατικο και σε εκεινο το σημειο ειναι 41mm η διαμετρος.στα usd του rvf στο ιδιο σημειο ποσο ειναι?οεο?:lol: :rotflmao:

Zpower
15/02/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις αντοχής μιας και ότι και να βάλεις απλά συμπιέζεται ενδιάμεσα και δημιουργεί τριβή. Ο χαλκός είναι εύκολος να τον βρεις παντού σε φύλλα, εύκολος να τον κόψεις σε ότι σχήμα θέλεις ακριβώς, εύκολος να τον κουρμπάρεις σε ότι σχήμα χρειάζεται και δεν οξειδώνεται.

Εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο μπορείς φυσικά αλλά δεν βλέπω τον λόγο. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,και με ολη αυτη την ιστορια η εθυγραμιση του μπροστινου παει κατα διαολου ,μετα ψαχνεις να βρεις γιατι το μπροστινο σου ειναι κουτσουρο η απλα γιατι εχει αυτη την περιεργη αισθηση σαν να φρεναρει απο κατι .

Zpower
15/02/2009, 19:15
ειναι κανονας και οποιος το καταλαβε το καταλαβε ,,,,τρακαρισμενο η αρπαγμενο (στο σημειο τριβης τσιμουχας και καλαμιου θα δειτε οτι μπλεδιζει σε ενα σημειο ) απλα το πετατε και μην μου πειτε οτι ΑΠΣ ισιωνεται γιατι θα πεσει γελιο .

SeNNinhA
16/02/2009, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,και με ολη αυτη την ιστορια η εθυγραμιση του μπροστινου παει κατα διαολου ,μετα ψαχνεις να βρεις γιατι το μπροστινο σου ειναι κουτσουρο η απλα γιατι εχει αυτη την περιεργη αισθηση σαν να φρεναρει απο κατι .

Δεν καταλαβαίνω γιατί η ευθυγράμμιση του μπροστινού θα χαλάσει. :confused: :confused: :confused:

Είναι κάτι το οποίο γίνεται κατά κόρον και δεν έχει αναφερθεί ποτέ και από κανέναν κάτι τέτοιο ούτε και μπορώ να φέρω στο μυαλό μου ένα λόγο που μπορεί αυτό να συμβεί.

Εκτός κι αν δεν εννοεις ευθυγράμισση και εννοείς κάτι άλλο.

SeNNinhA
16/02/2009, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ωχ μπερδευτικα...:D
λοιπον η δικια μου τιμονοπλακα ειναι 41 μμ και φοραει κανονικα και βλεπω οτι το rvf εχει και αυτο 41...το θεμα ειναι μαλλον οτι τα μετρανε στο λεπτοτερο σημειο ειτε ειναι usd ειτε κανονικα....αρα δεν μπαινουν...υποθετω...

Η διάμετρος των καλαμιών μετριέται στον μικρότερο σωλήνα πάντα. Και αυτό γίνεται γιατί η διάμετρος είναι που καθορίζει την ΑΚΑΜΨΙΑ των καλαμιών (όχι της ανάρτησης) και φυσικά ο λεπτότερος σωλήνας είναι και το πιο αδύναμο σημείο τους που καθορίζει αυτή την ακαμψία. Για βελτιστοποίηση της ακαμψιας άλλωστε εφευρέθηκαν τα USD.

Έτσι όταν λέμε 41mm πηρούνι εννοούμε την διάμετρό του στον εσωτερικό σωλήνα. Εαν αυτός είναι από πάνω (συμβατικά) ή από κάτω (USD) δεν έχει σημασία.

Για να βάλεις USD πηρούνι σε μηχανή που έχει συμβατικό πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αλλάξεις και τον σταυρό και την τιμονόπλακα και πρέπει να ελέγξεις εαν μπορεί να μπει αυτή ο σταυρός που θέλεις φυσικά.