PDA

View Full Version : Πως βγαζουν την βενζινη απο το τεποζιτο χωρις....



Xrider
10/02/2009, 07:56
Εχω το τεποζιτο γεματο με βενζινη πανω απο 7 μηνες...ακομα δεν εχω ανηξει το τανκ αλλα ειμαι σιγουρος οτι η βενζινη ειναι για πεταμα.

Το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να τραβηξω το σωληνακι κατω απο το τανκ για τον λογω οτι η μηχανη ειναι μια Ντουκατι και τελευταια φορα που εβγαλα το σωληνακι για τον ιδιο λογω μετα δεν μπορουσαμε να κλεισουμε το κλιπακι που σφυγγει το σωληνακι (θελει ειδικη πενσα) και ετσι το αντικατεστησα με ενα ζιπακι..αποτελεσμα μεσα σε 600χλμ ειχε φουσκωσει το σωληνακι βενζινης (ειχε γινει διπλασιο..σχεδον ελιωνε και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι) και πηγα για αλλαγη σωληνακι και φιλτρο :rolleyes: οποτε εχω παλι το κλιπακι της Ντουκατι.

Κανενας τροπος να βγαλω την βενζινη εκτος του να γυρησω την μηχανη αναποδα??:D

Και μια ακομα ερωτηση...η βενζινη που ειναι ηδη στο καρπυρατερ και τα σωληνακια δεν πιστευω να μου δημιουργησει κανενα προβλημα???

STOYBI
10/02/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εχω το τεποζιτο γεματο με βενζινη πανω απο 7 μηνες...ακομα δεν εχω ανηξει το τανκ αλλα ειμαι σιγουρος οτι η βενζινη ειναι για πεταμα.

Το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να τραβηξω το σωληνακι κατω απο το τανκ για τον λογω οτι η μηχανη ειναι μια Ντουκατι και τελευταια φορα που εβγαλα το σωληνακι για τον ιδιο λογω μετα δεν μπορουσαμε να κλεισουμε το κλιπακι που σφυγγει το σωληνακι (θελει ειδικη πενσα) και ετσι το αντικατεστησα με ενα ζιπακι..αποτελεσμα μεσα σε 600χλμ ειχε φουσκωσει το σωληνακι βενζινης (ειχε γινει διπλασιο..σχεδον ελιωνε και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι) και πηγα για αλλαγη σωληνακι και φιλτρο :rolleyes: οποτε εχω παλι το κλιπακι της Ντουκατι.

Κανενας τροπος να βγαλω την βενζινη εκτος του να γυρησω την μηχανη αναποδα??:D

Και μια ακομα ερωτηση...η βενζινη που ειναι ηδη στο καρπυρατερ και τα σωληνακια δεν πιστευω να μου δημιουργησει κανενα προβλημα???



Η παραδοσιακη σωληνα-τρομπα που πουλανε στα βενζιναδικα....

Η ρουφηγμα με απλο σωληνα ( προσοχη στην τζουρα..)

Γυρσιμο της μηχανης στο πλαι για υπερχηληση και αδειασμα της υποληπης βενζινης απο το καρμπυλατερ...

:wave2:

OldMan
10/02/2009, 08:04
Πως φαίνεται ότι δεν έκλεβες βενζίνη, μικρός...:winka:

Στην περίπτωσή σου, όσο και βαθειά να βάλεις το σωληνάκι, πάλι θα μείνει αρκετή βενζίνη, λόγω του χώρου που "αποκλείει" η αντλία στο ρεζερβουάρ...!!!

Οπότε αναγκαστικά θα ανακατευεί η παλιά με την καινούρια βενζίνη και μάλλον θα "ξελιγώσεις" την μπαταρία από τις μιζιές !!

(συν του ότι, το μπουζί του πίσω κυλίνδρου θα είναι έτοιμο για "αποδήμηση εις Κύριον"...) :wave2:

Tpap
10/02/2009, 08:08
Αδειασμα ντεπόζιτου και καρμπυρατέρ υποχρεωτικά και καθάρισμα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
..αποτελεσμα μεσα σε 600χλμ ειχε φουσκωσει το σωληνακι βενζινης (ειχε γινει διπλασιο..σχεδον ελιωνε και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι)

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που περιγράφεις. Το ζιπάκι φταίει...;

petrogazz
10/02/2009, 08:48
Όλα τα καρμπυρατέρ έχουν μια βίδα (drain), την οποία ξεβιδώνοντας την αδειάζουν.


154755

STOYBI
10/02/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Πως φαίνεται ότι δεν έκλεβες βενζίνη, μικρός...:winka:

]

Απο του πατερα μου το αμαξι..... :blush:

:lol: :lol: :lol:

Alarm
10/02/2009, 09:05
σωστα , οπως ειπαν ,


σωλινακι και ρουφιγμα. κοιτα απλα μην ειναι σωληνας 10 μετρων γιατι στο τελος θα μαστουρωσεις και η βενζινη θα ειναι ακομα στο ντεποζιτο :lol:

devil's animal
10/02/2009, 09:14
και εννοειται οτι θα βαλεις το δοχειο που θα την αδειασεις σε χαμηλοτερο σημειο απο αυτο του ντεποζιτου, δλδ στο εδαφος.

οτι εναπομεινουσα βενζινη μπορεις να την ρουφηξεις, γερνοντας την μηχανη και συγκεντρωνοντας την βενζινη σε ενα σημειο του ρεζερβουαρ, με μια συριγγα μεγαλη και ενα σωλανακι που θα εχεις προσαρμοσει επανω.


:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
10/02/2009, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Όλα τα καρμπυρατέρ έχουν μια βίδα (drain), την οποία ξεβιδώνοντας την αδειάζουν.
δεν εχουν ολα:cry: :lol: :lol: :rotflmao:

SAM46
11/02/2009, 01:09
ειχα παρει απο τα πρακτικερ ενα σωληνα το ο οποιος στο τελος ειχε μια σαν φουσκα,ετσι τοποθετοντας την μια ακρη στο ρεζερβουαρ(οχι την φουσκα) και πιεζοντας αυτην την φουσκα δημιουργεις υποπιεση και αδειαζεις την βενζινη χωρις να ρουφας και τετοια.μετα απο 4-5 πιεσεις στην φουσκα και βαση των συγκινονουντων δοχειων το ρεζερβουαρ αδειαζει.

bentouza
11/02/2009, 05:05
αν τελικα αδειασεις μονο το ρεζερβουαρ κ οχι ολο το κυκλωμα τοτε-και σε περιπτωση που το ρεζερβουαρ δεν ειναι γεματο 100%- μπορεις να κανεις το εξης:

θα βαλεις μεσα ενα σωληνα οχι πολυ μακρυ κ μενα πανι ή μπολικο χαρτι θα κλεισεις την εισοδο του ρεζερβουαρ.θα παραμερισεις ΛΙΓΟ το χαρτι ή το πανι, θα ριξεις ενα πολυ δυνατο φυσημα απο το ανοιγμα που θα εχεις δημιουργησει κ αμεσως θα ξανακλεισεις την εισοδο του ρεζερβουαρ.θα αδιασεις ετσι ενα μεγαλο μερος της βενζινης χωρις ρουφηγματα..

Lio
11/02/2009, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
...ειναι μια Ντουκατι ........ μεσα σε 600χλμ ειχε φουσκωσει το σωληνακι βενζινης (ειχε γινει διπλασιο..σχεδον ελιωνε και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι).......

Καλά αυτοί οι Ιταλοί ακόμη να πάρουν χαμπάρι οτι υπάρχουν και σωληνάκια βενζίνης που δεν καταστρέφονται απο τη βενζίνη?????
Θυμάμαι το Morini του φίλου μου του Χάρη (που βέβαια ονειρευόταν να πάρει κάποτε Ducati). που είχε κατι πράσινα διαφανή σωληνάκια τα οποία σε μια βδομάδα γινόταν ξύλα και τη δεύτερη άρχιζαν να τρέχουν....
Περιττό να πω οτι μετά απο Χ αλλαγές σωληνακίων, ο Χάρης άρχισε να γλυκοκοιτάει τα γιαπωνέζικα... (σωληνάκια εννοείται)....