PDA

View Full Version : κτμ διαφορες



mikros boudas
11/02/2009, 14:24
Μπορει καποιος να μου εξηγησει διαφορες 625 smc,660 smc,lc4 prestige και exc??ευχαριστω
( το exc ενδιαφερομαι να γινει μοταρντ

OzZzZzY
11/02/2009, 14:38
αν δεν κανω καπου λαθος :D

640 prestige: μοτερ 625cc
625 smc: 625cc με fcr
660 smc: 660cc με fcr και διαφορες στα ρευματα

δεν εχει σχεση με τα αλλα που ειναι πολιτικα μηχανακια.. ειναι αγωνιαρικο (αλλη χρηση, αλλη συντηρηση)

αν κανω καπου λαθος διορθωστε με

mikros boudas
11/02/2009, 14:55
για exc λες πως ειναι αγωνιαρικο ετσι?
απο τα παραπανω ποιο θα προτεινατε για καθημερινη χρηση(ας πουμε καθημερινη,δλδ βολτουλες περιπου 20-30 χλμ την ημερα)?εννοειτε πως η συντηρηση θα ειναι ευλαβικη(ειδικα λαδια-βαλβιδες)και το ζεσταμα σιγουρο καθε φορα που εχει περασει 4 ωρο απο την προηγουμενη βολτα...πιστευω πως το μη στατικο ζεσταμα ειναι το καλυτερο.δλδ χαλαρα για 2-3 λεπτα με την μηχανη να προχωραει...

OzZzZzY
11/02/2009, 15:24
και το exc αν κρινω απο αυτα που κυκλοφορουνε και εχω μιλησει δεν τους εχει βγαλει ζημιες (τουλαχιστον σοβαρες). Ζεσταμα, σερβις, να αποφευγεις την κινηση και οχι (παρατεταμενα) τελικιασματα. εγω 660 smc θα παιρνα παντως

mikros boudas
11/02/2009, 15:33
κι εγω για το 660 πηγαινω...καποια συγκεκριμενη γενια??2006 και μετα εχχω ακουσει πως ειναι πολυ αξιοπιστα

ARISPEED1
11/02/2009, 15:47
EXC αγωνιστικό εργαλείο χωματερό . Αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χλμ ,βαλβίδες κάθε 2.000 χλμ.

Αμα αντέχει η τσέπη σου κ εχεις κ γκόμενο συνεργειά κτματζή το κυκλοφορείς κ κάθε μέρα !

mikros boudas
11/02/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
EXC αγωνιστικό εργαλείο χωματερό . Αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χλμ ,βαλβίδες κάθε 2.000 χλμ.

Αμα αντέχει η τσέπη σου κ εχεις κ γκόμενο συνεργειά κτματζή το κυκλοφορείς κ κάθε μέρα ! τιποτα απο τα 2 δε παιζουν οποτε:nono: :p
για το 660 παω πιο πολυ...:beer: :beer:

akis_din
11/02/2009, 16:54
εγω μαλλον παω για το smc to 625 μοντελο 2004 2005 γτ ειμαι 18 και αυτο το οδηγαω στα 18 επειδη ειναι κλειστο μοντελο!

OzZzZzY
11/02/2009, 16:58
και το 660 στα κλειστα μοντελα "θεωρειται", αλλα και παλι νομιμος δεν θα σαι (αν στοχευεις σ'αυτο)

dez
12/02/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
απο τα παραπανω ποιο θα προτεινατε για καθημερινη χρηση(ας πουμε καθημερινη,δλδ βολτουλες περιπου 20-30 χλμ την ημερα)
κι εσυ δηλ τωρα, θες να παρεις το 660 SMC γι αυτη τη χρηση? To C στο SMC δεν ξερεις τι σημαινει μαλλον ε?

akis_din
12/02/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
και το 660 στα κλειστα μοντελα "θεωρειται", αλλα και παλι νομιμος δεν θα σαι (αν στοχευεις σ'αυτο)

ρε συ πηρα τηλ στην κτμ και μου ειπαν θα ειμαι νομιμος.. γτ το βγαζουν 28 αλογα.. και το διπλωμα ειναι μεχρι 30 κατι :)

akis_din
12/02/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
κι εσυ δηλ τωρα, θες να παρεις το 660 SMC γι αυτη τη χρηση? To C στο SMC δεν ξερεις τι σημαινει μαλλον ε?
τι σημαινει?

mikros boudas
12/02/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
κι εσυ δηλ τωρα, θες να παρεις το 660 SMC γι αυτη τη χρηση? To C στο SMC δεν ξερεις τι σημαινει μαλλον ε? φιλε μια χαρα ξερω τι σημαινει και γι αυτο εκανα την ερωτηση που εκανα,αλλιως δεν θα ρωτουσα να μου πουν τις εμπειριες τους οσοι ξερουν.το μηχανακι δεν ειναι μονο για αγωνες και σκισιματα.με σωστη συντηρηση και οδηγηση κανει και βολτες,και μικρα ταξιδια μη σου πω(μη το παραχεσουμε κι ομως)

super motard competition σημαινει φιλε που ρωτησες

mikros boudas
12/02/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_din
ρε συ πηρα τηλ στην κτμ και μου ειπαν θα ειμαι νομιμος.. γτ το βγαζουν 28 αλογα.. και το διπλωμα ειναι μεχρι 30 κατι :) φιλε το διπλωμα παει με αναλογια κιλων ανα ιππο.θεωρητικα εισαι νομιμος αλλα πρακτικα θα σε σταματανε και δεν θα μπορεις να πεισεις τον αστυνομικο:nono:

dez
12/02/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μια χαρα ξερω τι σημαινει και γι αυτο εκανα την ερωτηση που εκανα,αλλιως δεν θα ρωτουσα να μου πουν τις εμπειριες τους οσοι ξερουν.το μηχανακι δεν ειναι μονο για αγωνες και σκισιματα.με σωστη συντηρηση και οδηγηση κανει και βολτες,και μικρα ταξιδια μη σου πω(μη το παραχεσουμε κι ομως)

super motard competition σημαινει φιλε που ρωτησες
οκ, αρα καταλαβαινεις οτι δε θες το SMC το οποιο απλα θα χαραμισεις και θα ταλαιπωρησεις με μια απλη καθημερινη χρηση. Το μηχανακι ειναι (σχεδον) αγωνιστικο κι αυτο μεταφραζεται σε διαφορετικη συντηρηση και διαφορετικη χρηση. Το LC4 SM ειναι μια χαρα για τη χρηση που θες

mikros boudas
12/02/2009, 15:04
το smc δεν ειναι σχεδον αγωνιστηκο.ειναι μεν πιο αγριο απο ενα καθαρα πολιτικο μηχανακι αλλα κανει και για αλλες δουλειες(οκ οχι για ντελιβερυ).:beer: τουλαχιστον ετσι λεει η ktm

akis_din
12/02/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε το διπλωμα παει με αναλογια κιλων ανα ιππο.θεωρητικα εισαι νομιμος αλλα πρακτικα θα σε σταματανε και δεν θα μπορεις να πεισεις τον αστυνομικο:nono:
με ενα χαρτι απο την κτμ πως ειναι νομιμο για τα 18 μια χαρα θα ειμαι φιλε μου πιστευω....

mikros boudas
13/02/2009, 04:28
ο αστυνομικος δε θα πιστευει φιλε και θα εχεις τρεξιματα....θα καθαρισεις μεν γρηγορα αλλα θα σε τρεχουνε στα τμηματα κλπ....ξερουνε τι παιζει και μονο και μονο για σπασιμο θα το κανουνε...

quazar
13/02/2009, 05:30
Είμαι ένας πρώην κάτοχος SMC. Παρότι το πουλάνε για πολιτική χρήση, στην ουσία πρόκειται για ένα μηχανάκι που θα εισάγει τον κάτοχό του στους αγώνες χωρίς να απαιτεί γκόμενους συνεργειάδες, μετοχές της ΚΤΜ κλπ. Κάνω μια πρόχειρη αξιολόγηση του αγωνιστικού και του πολιτικού του προφίλ, έτσι για να έχουμε να λέμε.

Στα συν για αγώνες
1. Απίστευτο μοτέρ.
2. Γρήγορη γεωμετρία (που θέλει εμπειρία)
3. Άκαμπτο πλαίσιο (που θέλει εμπειρία)
4. Μικρό σχετικά βάρος....
5. Τρομερές αναρτήσεις.
6. Αξιοπιστία.

Στα πλην για αγώνες
1. Όχι αρκετά ελαφρύ (τα καθαρά αγωνιστικά είναι πολύ πιο ελαφριά)
2. Όχι αρκετά στενό.

Στα συν για πολιτική χρήση
1. Συντήρηση όπως όλες οι μηχανές (λαδάκια 5.000χλμ, βαλβίδες 10.000 -και αν)
2. Παίρνει και ελαφρύ δεύτερο άτομο με προσθήκη μαρσπιέ. Προσοχή, γιατί το υποπλαίσιο δεν σηκώνει μεγάλο βάρος.
3. Έχει πλήρη εξοπλισμό δρόμου (φώτα, καθρέφτες...)

Στα πλην για πολιτική χρήση
1. Από τους κραδασμούς θα φύγουν τα σφραγίσματα και θα σπάσουν οι πέτρες στα νεφρά σας.
2. Δεν έχει βεντιλατέρ. Αν μπλέξεις στην κίνηση θα πετάξει τα υγρά. Αν επιμείνες θα κάψεις φλάτζα. Αν είσαι στα @ρχ&δια σου θα σταβώσεις κεφαλή.
3. Δεν έχει καμία αντικλεπτική προστασία. Κλειδώνει μόνο το τιμόνι. Με απλές και συνοπτικές διαδικασίες στο παίρνουν ακόμα και αν έχεις κατέβει να πάρεις τσιγάρα.
4. Η σέλα έχει άνεση σιδερώστρας. Βέβαια αν τη συγκρίνεις με άλλα μηχανάκια που οι κάτοχοί τους ταλαιπωρούν στους δρόμους της Αθήνας, είναι πολυθρόνα.

Εγώ την είχα πάρει σαν δεύτερη μηχανή και κυρίως για πίστα. Για αυτήν την δουλειά ήταν η τέλεια μηχανή.

akis_din
13/02/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ο αστυνομικος δε θα πιστευει φιλε και θα εχεις τρεξιματα....θα καθαρισεις μεν γρηγορα αλλα θα σε τρεχουνε στα τμηματα κλπ....ξερουνε τι παιζει και μονο και μονο για σπασιμο θα το κανουνε...

μα σου λεω τι θα εχω χαρτι απο την κτμ γι αυτο το μοντελο πως ειμαι νομιμος... και εκτος αυτο απο την στιγμη που θα την βγαλω καθαρη ειναι οκ..