PDA

View Full Version : Gps και μαγνήτες



nikonian
13/02/2009, 04:29
Κατέχει κανένας από GPS;
Αν βάλω το Magellan στη ζελατίνα του μαγνητικού μου Tank bag, υπάρχει περίπτωση να επηρεάσουν οι μαγνήτες τις ενδείξεις, ή ακόμα , να προκαλέσουν ανήκεστο βλάβη στη συσκευή;:confused: :confused: :confused:

notakos600
13/02/2009, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Κατέχει κανένας από GPS;
Αν βάλω το Magellan στη ζελατίνα του μαγνητικού μου Tank bag, υπάρχει περίπτωση να επηρεάσουν οι μαγνήτες τις ενδείξεις, ή ακόμα , να προκαλέσουν ανήκεστο βλάβη στη συσκευή;:confused: :confused: :confused:


Αν ήταν φθηνή μαγνητική πυξίδα ίσως, αλλά εδώ μιλάμε για θωρακισμένο ηλεκτρονικό κύκλωμα άρα μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

SeNNinhA
13/02/2009, 04:51
Το GPS δεν έχει σχέση με μαγνήτες. Είναι ενα reciever που λαμβάνει τα σήματα των δορυφόρων και υπολογίζει την θέση σου από αυτά.

nikonian
13/02/2009, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το GPS δεν έχει σχέση με μαγνήτες. Είναι ενα reciever που λαμβάνει τα σήματα των δορυφόρων και υπολογίζει την θέση σου από αυτά.

Με τρόμαξε ένας καταστηματάρχης, που πουλούσε τέτοιες συσκευές. Του απάντησα κι εγώ αυτό ακριβώς που λες κι εσύ, αλλά επέμεινε ότι μπορεί να μου κάνει ζημιά στη συσκευή.
Μάλλον παπαριά μου είπε:alien:

OldMan
13/02/2009, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
ανήκεστο βλάβη στη συσκευή
:nono:
Όλα φτιάχνονται ... :winka:

Lykos_Crete
13/02/2009, 11:13
Τα περισσότερα "GPS mouse" που κυκλοφορούν (συσκευή GPS που συνδέεται στη USB του υπολογιστή και μοιάζει με mouse), έχουν στην κάτω μεριά μαγνήτη για καλύτερη σταθεροποίηση.

Δεδομένου αυτού λοιπόν, λίγο δύσκολο να το επηρεάζει, σχεδόν αδύνατο να του προκαλέσει μόνιμη βλάβη.

Μήπως ήθελε να σου πουλήσει και βάση για τη μηχανή;

gmeles
13/02/2009, 11:53
Ειναι ακριβως το ιδιο με το να λες οτι θα χαλασει ενα ραδιοφωνακι οταν διπλα του εχεις ενα μαγνητη (λογικης ισχυος)

:beer:

nikonian
13/02/2009, 14:31
Σας ευχαριστώ όλους . Θα το βάλω στο tank bag και θα γράψω το αποτέλεσμα. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.:wave2: