PDA

View Full Version : zx-9r προβλημα με το νερο



metaltheo
13/02/2009, 10:51
Παιδιά καλησπέρα. Εδω και περιπου 2 μήνες εχω ενα zx-9r μοντελο 99. η μηχανη δουλέυει μια χαρα, αλλα εχω το εξις προβλημα, οταν βραχει η περιοχη του μοτερ(ισως να ειναι και η ηλεκτρονικη), η μηχανη δουλευει σαν να μπουκωνει(λογικα κατι βραχυκυκλώνει) και θελει καμια μερα να στεγνωσει και ολα κομπλε. Οταν κανω ταξιδι, γυρω στα 160 χλ αποσταση, στα 110-120 κανει σχεδον το ιδιο πραγμα αλλα σε πιο ελαφρια μορφη(δεν εχω κανει ακομα ταξιδι που να μην εχει υγρασια). Δεν φτενε τα μπουζι, και οι τσιμουχες μονωσης τους(αν λεγοντε ετσι αλλαχτηκαν προχτες). Μπορειτε να μου πειτε τι φταίει, η πως μπορω να το βρω? Ευχαριστω

fan
13/02/2009, 11:06
Το προβλημά σου ειναι 100% ηλεκτρικο.

CHECKLIST:

1) Πίπες μπουζί (οχι μην παει το μυαλό σου στο πονηρό)
2) Ρήξε και μια ματία κατω απ τη σέλα σου μπας και η μπαταρία κολυμπαει οταν βρέχει....
Δε νομίζω αλλα έτσι για το γαμώτο.

3) Μια σπανια περίπτωση παλι ειναι το μηχανάκι σου (αν είσαι κανας ταρζάν χωρίς φίλτρο) να μπάζει νερά απ το ramair σου.... οπότε αντίο αναφλεξη.... του τεστιν στιγμιαίο μπούκομα μέχρι να πετάξει τα νερά.


το 3 ειναι τελείως ακραία περίπτωση αλλα πολλά έχουν δει τα μάτια μας.....


Καλα ξεμπερδέματα.

metaltheo
13/02/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fan
Το προβλημά σου ειναι 100% ηλεκτρικο.

CHECKLIST:

1) Πίπες μπουζί (οχι μην παει το μυαλό σου στο πονηρό)
2) Ρήξε και μια ματία κατω απ τη σέλα σου μπας και η μπαταρία κολυμπαει οταν βρέχει....
Δε νομίζω αλλα έτσι για το γαμώτο.

3) Μια σπανια περίπτωση παλι ειναι το μηχανάκι σου (αν είσαι κανας ταρζάν χωρίς φίλτρο) να μπάζει νερά απ το ramair σου.... οπότε αντίο αναφλεξη.... του τεστιν στιγμιαίο μπούκομα μέχρι να πετάξει τα νερά.


το 3 ειναι τελείως ακραία περίπτωση αλλα πολλά έχουν δει τα μάτια μας.....


Καλα ξεμπερδέματα.

Οταν λες πιπες μπουζι, τι να κοιταξω, αν μπαζουνε για καποιο λογο?
Αυτο που λες με τη μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει
Οχι δεν το εχω βγαλει το φιλτρο και ουτε προκειται, δεν το εβαλαν εκει επιδει ηταν αδιος ο χωρος.

fan
13/02/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Οταν λες πιπες μπουζι, τι να κοιταξω, αν μπαζουνε για καποιο λογο?

Ναι ακριβως αυτο εννοω....
Δεν είναι σπάνιο φαινομενο, μου έχει τύχει κι εμένα. Επισης αν η εννωση πιπα/μπουζι πιάνει υγρασία είναι πιθανό να σου συμβαίνει αυτο......Οχι απαραιτητα να είναι μούσκεμα.
Αν είναι αυτό, μπορείς να το δοκιμάσεις την επόμενη φορά που θα σου συμβεί καθαρίζοντας τα μπουζι. (Ναι το ξέρω πως είναι δυσκολο να κυκλοφορεις με μισο-λυμμενο μηχανακι μονο και μονο για να το τσεκαρεις.....αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις....)



Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo Αυτο που λες με τη μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει[/B]

Για ρίξε κι εκει μια ματια....




Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Οχι δεν το εχω βγαλει το φιλτρο και ουτε προκειται, δεν το εβαλαν εκει επιδει ηταν αδιος ο χωρος. [/B]

Και πολυ καλα κανεις.


ΥΓ: στην περιπτωση που είναι θέμα [Β]υγρασίας[/Β] μπουζι (και δεν κανουν μπανιο) και πιπας μπουζι, στο εμπόριο θα βρείς πολλών ειδών μονοτικών spray που κυκλωφορούν για ακριβώς αυτόν το σκοπό. (Κοιτα σε μαγαζιά με αξεσουάρ)

metaltheo
13/02/2009, 17:00
Λοιπον εβγαλα τη σελα και ολη η περιοχη ηταν μεσα στην υγρασια, το φυσυξα(φυσεσ,ηλεκτρονικη) για κανα 15 λεπτο με το πιστολακι και μου εκανε παλι κατι μ@λ@κιες μεχρι τισ 3000 με 4000 αλλα μετα ολα κομπλε. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καμια μονωση εκει περα ρε παιδια, και μαλλον κυλαει νερο και απο τη μερια του τεποζιτου και απο την ουρα. Εγω πως θα μονωσω ολη αυτη την περιοχη?

fan
13/02/2009, 17:04
Αμα σου μπερδυει χαμηλα κατα 95% η μπαταρία σου τα'χει παιξει.

Θες μπαταρία.....


Edit: Προυποθεση πως τα έχεις κοιταξει τα υπολοιπα ε?
Μην πετάξεις λεφτα!

fan
13/02/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Λοιπον εβγαλα τη σελα και ολη η περιοχη ηταν μεσα στην υγρασια, το φυσυξα(φυσεσ,ηλεκτρονικη) για κανα 15 λεπτο με το πιστολακι και μου εκανε παλι κατι μ@λ@κιες μεχρι τισ 3000 με 4000 αλλα μετα ολα κομπλε. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καμια μονωση εκει περα ρε παιδια, και μαλλον κυλαει νερο και απο τη μερια του τεποζιτου και απο την ουρα. Εγω πως θα μονωσω ολη αυτη την περιοχη?

Το μηχανάκι το πηρες μεταχειρησμένο ε?
Κανονικά κατω απ την σέλα έχει καπακι και κατω απ το καπάκι μπαταρία....