PDA

View Full Version : Poio Motard???



Billys2T
13/02/2009, 12:14
Kalispera se olous tous 2 troxous filous.

tha ithela tin gnomi sas k tis empeiries sas gia tin agora enos motard mexri 3 eton k mexri 6000 euro, to thelo kirios gia paixnidi k metakinisi mesa stin poli, opote na einai idiaitera zontano mi to varetho(oxi agonistiki xrisi) omos na mi mou adeiasei tis tsepi oute na kano kollito mou to mastora apo tis sixnes episkepseis eite gia service eite gia provlimatakia.

den exo odigisei pote motard, exo arketi empeiria omos se xoma apo tis dixronies pou eixa, alla apo sizitiseis katalava oti se ayti tin katigoria metrane alla...

opote tha ithela ti gnomi tou kathenos opoia k na einai ayti mias k an eixame oikonomiki anesi na dokimazoume mixanakia mexri na apofasisoume d tha psaxname se ayta ta site k d tha ta sizitagame oloi mazi:)!

euxaristo prokatavolika olous

MIXALHS 400SF R
13/02/2009, 16:39
Όταν λες παιχνιδάκια μέσα στην πόλη????

VIDAS
13/02/2009, 17:56
DrZ400sm , θελει μερικα πραματακια να βγουν καποια κρυμενα αλογακια αλλα απο συντηριση και καθημερινη μετακινηση+παιχνιδι ειναι οτι πρεπει .

XJR_Billy
13/02/2009, 19:03
ΧΤ660Χ

Billys2T
14/02/2009, 17:50
Όταν λες παιχνιδάκια μέσα στην πόλη????
ennoo na min patane pote k oi 2 rodes asfalto k otan to kanoun na einai gia na zalisei ton piso apo to kounima:P fantazomai oti me ena sazman makri d tha einai idiaitera eukolo, px apo oti akousa to XTX d endiknitai gia poli paixnidi an k kerdizei idiaitera me tin aksiopistia tou k to 15 litro rezervouar :)


DrZ400sm , θελει μερικα πραματακια να βγουν καποια κρυμενα αλογακια αλλα απο συντηριση και καθημερινη μετακινηση+παιχνιδι ειναι οτι πρεπει .
Ti akrivos omos? ti exeis kata nou? exeis sigekrimenes gnoseis na kanoume mia emperistatomeni sizitisi? endiaferomai poli!


K oso gia to XTX opos proeipa akousa oti einai eksimeromeno k vari(170 kila to varitero tis katigorias) alla d to exo odigisei.

opoios exei empeiries k gnoseis parakalo na tis moirastei mazi mou:P d exoume pleon lefta gia petama!! :P

XJR_Billy
14/02/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Billys2T
Όταν λες παιχνιδάκια μέσα στην πόλη????
ennoo na min patane pote k oi 2 rodes asfalto k otan to kanoun na einai gia na zalisei ton piso apo to kounima:P fantazomai oti me ena sazman makri d tha einai idiaitera eukolo, px apo oti akousa to XTX d endiknitai gia poli paixnidi an k kerdizei idiaitera me tin aksiopistia tou k to 15 litro rezervouar :)

K oso gia to XTX opos proeipa akousa oti einai eksimeromeno k vari(170 kila to varitero tis katigorias) alla d to exo odigisei.

opoios exei empeiries k gnoseis parakalo na tis moirastei mazi mou:P d exoume pleon lefta gia petama!! :P

Φίλε μου, το πόσο "εξημερωμένο" είναι το ΧΤΧ θα το καταλάβεις αν το οδηγήσεις.:winka:

Τα ΧΤ660 (και συγκεκριμένα τα Χ) τα λυώνουν από το 2004 και δεν καταλαβαίνουν. Δεν έχω δει ΧΤΧ να πηγαίνει νορμάλ στο δρόμο.

Τα ΧΤ (και) για την πόλη ήταν πάντα και είναι κορυφαία μηχανάκια. Ευέλικτα, γρήγορα...

Τέσπα, καλή επιλογή, και έχε υπόψην σου ότι οι καγκουριές στην πόλη d endiknitai :wave2:

Billys2T
14/02/2009, 18:26
simfono apolita mazi sou oson afora tis kagouries mesa stin poli :nono: , giayto alloste k to diaxorisa k sto proto post mou, gia paixnidi k metakinisi stin poli :) exo oikeiotita me ti yamaha k eimai euxaristimenos os tora. d ithela na prosvallo oute esena oute ti mixani legontas eksimeromeno, alloste eipa oti den exo odigisei tpt se ayti tin katigoria, to eipa apla vlepontas sta xaraktiristika tou, 48hp, 170kg, k 165km/h teliki, k antiparathetontas ta me alla idias katigorias. k min ksexnas oti to idio mixanaki pote d einai idio gia diaforetika matia:) gousta einai ayta k kanoume oloi toumpeki :) einai ena apo ta mixanakia pou skeftomai!

XJR_Billy
14/02/2009, 18:44
Έγινε φιλαράκι. Δεν θίχτηκα, απλά έχω ακούσει πολλά να λέγονται που δεν στέκουν.

Πάντως, άμα σου κάτσει, κάνε ένα test-ride.:winka:

Καλή επιλογή και πάντα όρθιος!!:beer: :wave2:

mivvo
15/02/2009, 08:39
DRZ 400 SM :beer:

VIDAS
15/02/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Billys2T

DrZ400sm , θελει μερικα πραματακια να βγουν καποια κρυμενα αλογακια αλλα απο συντηριση και καθημερινη μετακινηση+παιχνιδι ειναι οτι πρεπει .
Ti akrivos omos? ti exeis kata nou? exeis sigekrimenes gnoseis na kanoume mia emperistatomeni sizitisi? endiaferomai poli!

[/B]

Κοιτα απο τη μανα του ειναι στα 35-35,5 αλογα , μια χαρα αν σκεφτεις οτι ειναι μολις 400cc !
Απο βαρος ειναι στα 142 κιλα , γεματο... μερικα κιλακια τα χανει αλλαζοντας μασκα , πισω φαναρι και φλασακια με μικροτερα .
Παντως εχει πολυ αναλαφρη αισθηση .
Με ρυθμισμα στο υπαρχον καρμπ. και μια εξατμιση παει στα 36-37 , τροχο .
Με ενα καρμπυρατερ fcr39 οπως του καλου 'Ε τσιμπαει 3-4 αλογα . αμα βαλεις και εκκεντροφορο εισαγωγης HotCam 'η απο 'Ε τσιμπαει παντου χωρις να χασει τιποτα απο τις χαμηλες !
Καλυτερα να μπει το καρμπ. παρα εξατμιση αμα δε σε περνει και για τα δυο .
Για ταξιδια δεν ειναι οτι καλυτερο σε σχεση π.χ με το χτ660 αλλα σε ολα τ'αλλα ειναι κορυφη !

Δες και εδω για πιο πολλα. (http://www.thumpertalk.com/forum/forumdisplay.php?f=25)

Xrider
15/02/2009, 14:04
Ena einai to motard kai me 6000 vrisektai.

KTM Duke II...to mono meionektima oti den fortonei oute efimerida :D

jimtarasxt660x
15/02/2009, 15:55
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποια μαγαζια και να κανεις κανα test drive γιατι αλλιως ο καθενας θα σου λεει αυτο που του αρεσει η εχει...ετσι δεν προκειται να βρεις ακρη!!!
Κοιτα ποιο σου αρεσει και σε ομορφια και πηγαινε!

VIDAS
15/02/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ena einai to motard kai me 6000 vrisektai.

KTM Duke II...to mono meionektima oti den fortonei oute efimerida :D

Ναι ειναι το πιο δυνατο της κατηγοριας ! Ειδικα η πιο καινουρια σειρα των 690 με τα μοτερ χωρις κραδασμους και συν ακομα 10 αλογα , απλα ειναι κορυφη στη κατηγορια "ψηλοφτερα μεχρι 600+"!
Αλλα τα 'κλασικα" lc4 εχουν αρκετους κραδασμους , αλλα ειναι εργοστασια δυναμης .



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποια μαγαζια και να κανεις κανα test drive γιατι αλλιως ο καθενας θα σου λεει αυτο που του αρεσει η εχει...ετσι δεν προκειται να βρεις ακρη!!!
Κοιτα ποιο σου αρεσει και σε ομορφια και πηγαινε!

Αυτη ειναι η πιο σοφη αποψη . Κανε μια καλη βολτα με το καθε υποψηφιο και δες τι σου κανει πιο πολυ . Εγω π.χ οταν πηρα lc4640 βολτα ενω ειχα το drz , ειδα οτι ναι ειχε δυναμη με το τσουβαλι αλλα οι κραδασμοι δε μου καναν "καλη εντυπωση" για καθε μερα .

broum
15/02/2009, 18:26
κοιταξε και το lc4 690 το οποιο και ειναι οπλο κ ελαφρυ και χωρις κραδασμους και πλησιαζει το χτ στην "ανεση" ταξιδιου .αν το ψαξεις λιγο πιστευω θα βρεις κατι κοντα στα χρηματα που διαθετεις. :wave2:

SVX
16/02/2009, 02:34
Το μυαλο λεει Yamaha XT, Suzuki DR
η καρδια λεει KTM Duke ( που μτχ τα δινουν 3000-3500) και ειναι το μηχανακι που μουρχεται στο μυαλο οταν ακουω "παιχνιδια στην πολη":beer:

Billys2T
16/02/2009, 09:24
Safos i epilogi einai diskoli kathos kathe mixanaki prosferei diaforetika pragmata, k sigoura ena test ride einai difotistiko, alla k i empeiria xriston einai poli simantiki giati opos px oi kradasmoi einai kati pou d tha to prosexa se mia volta enthousiasmenos apo to neuro mia mixanis, opos k polla alla fantazomai!

sas euxaristo olous, vgazo simperasmata apo tin kathe kouventa....

kanenas omos akoma d milise gia sintirisi, einai apo tous spoudeoterous paragontes an d kano lathos!! plz help!

devil's animal
16/02/2009, 09:41
κοιτα τα XR650R Dall'arra, Husqvarna 610, KTM 660SMC.

αν θες κατι "μικροτερο" το DRZ ειναι μονοδρομος.

:beer: :beer: :beer:

VIDAS
16/02/2009, 09:42
Λαδακια καθε 3-4 χιλιαδες , οπως και σε ολα τα μονοκυλινδρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο , ελεγχος βαλβιδων καθε 24χιλιαδες χλμ , το λεει και το μανιουαλ .

devil's animal
16/02/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Λαδακια καθε 3-4 χιλιαδες , οπως και σε ολα τα μονοκυλινδρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο , ελεγχος βαλβιδων καθε 24χιλιαδες χλμ , το λεει και το μανιουαλ .

τα πολυστροφα μονοκυλινδρα θελουν πολυ συχνοτερη αλλαγη λαδιων. 1000χλμ θα ελεγα εγω και ενα ρυθμισμα βαλβιδων καθε 5χιλ.


αν θελει κατι "φθηνοτερο" σε συντηρηση καλυτερα να κοιταξει σε XT660,Pegaso Strada, κλπ..

VIDAS
16/02/2009, 09:59
Καθε 3 τα αλλαζω , οσο για βαλβιδες στα 17-18 το ειχα ανοιξει για να μπουν οι εκκεντροφοροι , μετρηθηκαν τα διακενα και ηταν οπως επρεπε . Το ιδιο και σ'ενα klx που ειχα παλιοτερα , καθε 10 ηθελε αλλα τελικα σηκωνε παραπανω χλμ. για ελεγχο .

Το ιδιο ισχυει και σε 5 φιλαρακια με drz , καθε 3 λαδακια κτ κτλ...

jimtarasxt660x
16/02/2009, 13:18
Εγω που εχω το ΧΤΧ δεν εχω προβλημα ουτε με τους κραδασμους αλλα και απο συντηρηση τα γνωστα:λαδακι φιλτρο και μπουζακι και να ναι καλα η YAMAHA!:beer:

675
20/02/2009, 05:30
φιλε μου με 6 χιλιαρικακια περνεις ενα γαματο χρ 650 και βγαζεις τρελα γουστα σε πολη ακομα και σε πιστα..

μακραν το πιο δυνατο πολιτικο μηχανακι και απο τα πιο ελαφρια που δεν σπανε ευκολα..

VALES
20/02/2009, 08:43
Γεια χαρά κι από εμένα.Να πω κι εγώ την γνώμη μου?Νομίζω πως στο θέμα αγοράς μοτό,δεν πρέπει να βάζουμε ως κριτήριο το κόστος των σέρβις,αλλά ούτε και το πόσο καίει.Δεν το θέλεις για ντελίβερι,αλλά όπως είπες για ''παιχνίδι''.ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ
DUKE,DUKE και πάλι DUKE

675
20/02/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Γεια χαρά κι από εμένα.Να πω κι εγώ την γνώμη μου?Νομίζω πως στο θέμα αγοράς μοτό,δεν πρέπει να βάζουμε ως κριτήριο το κόστος των σέρβις,αλλά ούτε και το πόσο καίει.Δεν το θέλεις για ντελίβερι,αλλά όπως είπες για ''παιχνίδι''.ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ
DUKE,DUKE και πάλι DUKE


με το χρ ομως θα βγαζει τα ιδια γουστα με το duke και καλυτερα ακομα και θα χει και ευκολοτερη συντηρηση μιας και τα κτμ δεν τα φιαχνουν ολοι οι μαστορες..

κατα τ αλλα συμφωνω τα γουστα πληρωνονται..
και γενικοτερα καλο ειναι να καταλαβει ο καθενας πραγματικα θελει απο ενα μηχανακι δε μπορουμε να τα εχουμε ολα σε ενα..

Billys2T
20/02/2009, 10:58
paidia stin episimi istioselida tis honda d anaferete pouthena se XR genikotera, k stin honda.com to mono motard pou exei einai ena CRF230M, alla k gia ena XR650L tin epanekdosi! opos me paraksenepse pou d exei kan gia to FMX an to leo sosta to 450 tis honda, k parola ayta vrika apo to http://www.motorcyclespecs.co.za/ mia selida pou oloi prepei na kserete gia ena XR 400 R motard. an kserete kati gia ayto to mixanaki pou lete oste na to do plz help. thx

675
20/02/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Billys2T
paidia stin episimi istioselida tis honda d anaferete pouthena se XR genikotera, k stin honda.com to mono motard pou exei einai ena CRF230M, alla k gia ena XR650L tin epanekdosi! opos me paraksenepse pou d exei kan gia to FMX an to leo sosta to 450 tis honda, k parola ayta vrika apo to http://www.motorcyclespecs.co.za/ mia selida pou oloi prepei na kserete gia ena XR 400 R motard. an kserete kati gia ayto to mixanaki pou lete oste na to do plz help. thx

το χρ650 δεν βγαινει σε μοταρντ ετοιμο..

χρ650 d'allara υπαρχει και καινουριο αν θες αλλα εντουρο, μη το ψαχνεις στην ιστοσελιδα δεν το εχει
προσωπικα οταν μιλησες για 6 χιλιαρικα εννοουσα φυσικα πως βρισκεις μεταχειρισμενο σχετικα στην πενα 06-07 το πολυ

τα 08 και γενικοτερα αυτα που ειναι ηδη μετατροπη σε μοταρντ παιζουν 7 χιλιαρικα κοντα ..

αλλα να ξερεις μιλαμε για πολυ γκαζι και πολυ ροπη

675
20/02/2009, 12:01
http://xe.gr/pages/QuickResults.aspx?cat_id=1&Keywords=xr+650

675
20/02/2009, 12:05
ΥΓ:
το χρ 400 δεν λεει τιποτα σε σχεση με το 650 ουτε σε σχεση με το δουκα