PDA

View Full Version : Γνώμες για αγορά Yamaha DT



bidil
14/02/2009, 06:45
Καλημέρα,

Πρώτο μήνυμα στο forum από εμένα, πιστεύω το post να είναι στην σωστή κατηγορία.

Θέλω γνώμες ειδικών σε σχέση με μία επικείμενη αγορά που πρόκειται να κάνω -εκτός αν με αποτρέψετε-. Χωρίς να ξέρω από μηχανολογικά θέματα ή να έχω καλή γνώση από μοντέλα της αγοράς, θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός enduro τύπου XT. Αυτή τη στιγμή έχω ενα παλιό παπί honda, το οποίο ήρθε η ώρα να αλλάξω. Η κατάσταση έχει ως εξής, λόγω περιορισμένου budget θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι το οποίο αξιοπρεπώς θα μου βγάλει 1-2 χρόνια χωρίς προβλήματα και μόλις το βαρεθώ και παράλληλα γίνει το δίπλωμα μου απεριορίστων κυβικών, να προχωρήσω σε ένα μεγαλύτερο.

Ψάχνοντας λοιπον σε αγγελίες βρήκα ένα Yamaha DT του 1999. Σαν μηχανάκι εμφανισιακά και στο όλο στυλ μου αρέσει, όποτε και θέλησα να προχωρήσω την διαδικασία. Μιλώντας με τον άνθρωπο που το έχει ενημερώθηκα για τα εξής: μηχανικά είναι σε άριστη κατάσταση, έχει περίπου 30.000km και η χρήση του όπως χαρακτηριστικά μου είπε ήταν για να κάνει βόλτες με την γυναίκα του στο βουνό (εντουράδα). Συγκεκριμένα μου είπε οτι ο χρήστης της μηχανής ήταν η γυναίκα του και γενικότερα το μηχανάκι ειναι σε άριστη κατάσταση (μηχανή,πλαστικά,λάστιχα), το μόνο "πρόβλημα" είπε ότι είναι μπουκωμένο και ισως θέλει καθαρισμό.

Η τιμή γι'αυτή τη μηχανή είναι στα 600 ευρώ.

Έχω ακούσει πολλές και διάφορες απόψεις, όπως το ότι είναι 2χρονο 10ετίας είναι αποτρεπτικό, θα τρέχω και δεν θα φτάνω, άλλοι μου είπαν ότι αν είναι έτσι όπως τα λέει ο ιδιοκτήτης θα το δεί ο μηχανικός και στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να μου βγάλει προβλήματα που δεν θα κοστίζουν πολύ.

Επειδή λοιπόν είδα ότι υπάρχει επαρκής γνώση σε αυτό το forum θα παρακαλούσα όσους έχουν την γνώση και την διάθεση να με βοηθήσουν, ευχαριστώ.

Νίκος.

Εχετλαίος
14/02/2009, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
Έχω ακούσει πολλές και διάφορες απόψεις, όπως το ότι είναι 2χρονο 10ετίας

Όσο βρίσκεις ανταλλακτικά θα είσαι ΟΚ. Tα DT είναι σκυλιά!

menos
14/02/2009, 06:58
Καλως ήρθες Νικο στην παρέα μας :beer:

Εχουμε πολλους εντουραδες που θα σε κατατοπισουν στο τι πραγματικα ζητας και στην τιμη που θα σε βολεψει :D

:wave2:

bidil
14/02/2009, 06:58
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Όπως προανέφερα, δεν είμαι και πολύ ειδικός σε μηχανολογικά και λοιπά θέματα οπότε θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό που μου απάντησες.

Μου λες ότι θα είμαι καλά όσο υπάρχουν ανταλλακτικά, όμως θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με το κόστος των βλαβών που πιθανώς να βγάλει. Δηλαδή στα 600 ευρώ που το παίρνω αν πληρώσω και 300 σε ανταλλακτικά είναι η μισή τιμή. Πόσο πιθανό θεωρείς να βγούν μεγάλες βλάβες τις οποίες δεν θα εντοπίσει ο μηχανικός κατά το τσεκάρισμά του, πρίν την αγορά;

Επίσης θέλω και ένα σχόλιο για την τιμή.

Ευχαριστώ.

bidil
14/02/2009, 06:59
Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Περιμένω γνώμες!

SeNNinhA
14/02/2009, 07:03
Για 600 ευρώ που το παίρνεις μια χαρά αγορά μου φαίνεται αρκεί να μην διαλυθεί μετά από μερικά τετράγωνα. Ενα απλό διχρονάκι είναι και όλα τα δίχρονα έχουν εύκολη και φθηνή συντήρηση οπότε μην ανησυχείς και πολύ. Κι εγώ ενα DT200WR έχω πάρει μεταχειρισμένο και πρόβλημα δεν είχα. Και 300 ευρώ επιπλέον να του βάλεις η τιμή είναι καλή.

Καλό είναι να το ρίξει και μια ματιά ένας μηχανίκός πάντως έστω και στα πεταχτά.

bidil
14/02/2009, 07:11
Σε μηχανικό θα πάω σίγουρα, και όχι στα πεταχτά, θα το δεί αναλυτικά και θα το οδηγήσει, άλλωστε δεν είχε κανένα πρόβλημα σε αυτό ο ιδιοκτήτης ο οποίος θα έρθει και απο πολύ μακριά -εκτός αθηνών-, οπότε δεν πιστεύω άλλα να λέει και άλλα να βρούμε με τον μηχανικό.

Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις αυτό που είπες για τα 300 ευρώ extra?Εννοείς σε πιθανές βελτιώσεις που θα ανεβάσουν την απόδοση;;

Γενικά μιας και το είχες το μηχανάκι, ήσουν ευχαριστημένος; Καλό στην οδήγηση;

SeNNinhA
14/02/2009, 07:28
Όχι δεν έχω κάτι σχετικό. Εσύ ανέφερες τα 300 ευρώ και εγώ απάντησα σε αυτή την υπόθεσή σου. Με 300 ευρώ νομίζω ότι κάνεις πληρες ρεκτιφιέ και service.

Το μηχανάκι είναι ενα αξιοπρεπές entry level enduro παλιάς σχολής που ούτε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα αλλά ούτε και θα σε δυσκολέψει κάπου. Ελαφρύ και fun σαν δίχρονο και πολύ αξιόπιστο. Δεν έχω βγάλει καν την τρόμπα λαδιού μιας και εξακολουθεί να δουλεύει μια χαρά (αν και πάντα προληπτικά τσεκάρω εαν τραβάει λάδι). Επίσης δεν θα το λυπηθείς όπου κι αν το πας και όσο κι αν το κακομεταχειριστείς ακόμη κι αν το ρίξεις στο γκρεμό. Αυτοί ήταν και οι λόγοι που το πήρα.

Θέλει ενα καλό ρύθμισμα στο YPVS για να δουλέυει σωστά.

Το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν ότι η μπροστά ζάντα μου έβγαλε κάποια σαπίσματα και για προηπτικούς λόγους την άλλαξα κομπλέ μιας και οι ακτίνες ήταν κι αυτές ζορισμένες από τα χρόνια.

Ενα το μηχανάκι είναι χωρίς προβλήματα η τιμή που το παίρνεις είναι η μισή από αυτή που συνήθως το βρίσκεις.

Υ.Γ. Μιλάω για το δικό μου το DT200WR που είναι ελαφρά διαφορετικό από το απλό DT οπότε δεν ξέρω τι λέει το απλό στο βουνό αλλά μηχανολογικά ισχύουν τα ίδια.

bidil
14/02/2009, 07:33
OK, Σε ευχαριστώ, μπορώ να πω ότι είναι κατατοπιστική η απάντησή σου..

Μόνο αυτό με το YPVS δεν κατάλαβα γιατί όπως σου είπα δεν ξέρω από τεχνικούς όρους και μηχανολογικά.

Εχετλαίος
14/02/2009, 07:40
Από wikipedia

YPVS
YPVS Yamaha engines, Yamaha Power Valve System: Yamaha engineers realised that by altering the height of the exhaust port they could effectively change the engine power delivery thereby having (almost) the best power across the entire rev range. so it was that the YPVS was born. The valve is of a cylindrical design running across the top of the exhaust port, it is turned using a servo motor controlled from a computer box taking information from the cdi (and other locations). The valve is a sort of oval shape. This changes the size of the exhaust port at different engine speeds maximising the available power at all rev ranges. It was fitted to all of the latter models of the RZ/RD two-stroke road bikes (125, 250 350 and 500 cc),their TZR range, as well as most of the YZ series of motocross bikes (The YPVS is only found on the liquid cooled bikes not air cooled versions). Yamaha have also used a guillotine version in some of their later models such as the TZR250R SPR model. Yamaha DT125R is the most powerful streetlegal 125cc enduro motorbike.

Yamaha was actually the first company to produce consistent results with their YPVS in their race bikes. The 1977 OW35K was the first race bike to incorporate the power valve system and it won the Finnish GP in 1977. The Kadenacy effect was harnessed and controlled to a point that gave Yamaha great advantage over all the other manufacturers throughout the late 70's and into the mid 80's. The first street bikes with YPVS were the RZ/RD350 YPVS,(LC2) and RZ 500 GP Replica in 1983-84.



:wave2:

SeNNinhA
14/02/2009, 07:44
Ενας μηχανισμός που ανοιγοκλείνει μια βαλβίδα στην αρχή της εξάτμησης και βρίσκεται κάπου στο αριστερό πάνω μέρος του κινητήρα και ανοιγοκλείνει για καλύτερη απόδοση του κινητήρα. Όπως ολα τα ηλεκτρονικά ελεγχόμενα συστήματα θέλει σωστό ρύθμισμα αλλιώς καλύτερα να μην υπήρχε. Απλά ο μάστορας που θα το κανει service πρέπει να ξέρει να το κάνει γιατί δεν είναι όλοι σχετικοί (όλοι λένε ότι είναι όμως).

Akatanomastos
14/02/2009, 10:10
βασικα, καλο θα ηταν να το πας σε καποιον που ξερει απο yamaha
για να τσεκαρει καποια εξειδικευμενα πραγματα οπως το ypvs.

να ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχει και δουλευει στο μηχανακι σου γιατι αλλιως το μοτερ δεν δουλευει οπως πρεπει, και σε αλλη περιπτωση δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα απο yamaha ή μεταχειρισμενα το συστημα..

bidil
14/02/2009, 10:52
Σε συνεργείο της Yamaha θα πάω, χρήσιμο αυτό για το YPVS

kaps
14/02/2009, 15:52
Πρώην κάτοχος DT200R μοντέλο 93 . Ενα έχω να πω . Με κινητήρα Minareli ...ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ...Μόνο τις ντίζες στο YPVS να ελέγξεις και αν τυραβάει η τρόμπα . Σαφώς το λαδάκι μίξης να μην το τσιγκουνεύεσαι και θα σε πάει όπου θες. Εγώ ανεβοκατέβαινα με αυτό Πειραιά Καρπενήσι με βροχές χιόνια και καύσωνες . Ουδέποτε μου ζήτησε κάτι ...

bidil
14/02/2009, 15:56
Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου!

Φαντάζομαι ότι θεωρείς όλη τη γενιά των DT αξιόπιστη εννοώντας από το '93 που είχες μέχρι τα τωρινά.

Συγκεκριμένα είδα και κάποιες άλλες αγγελίες από DT του '97 κ '98 αλλά τα θεώρησα τελειωμένα. Μάλλον θα έχεις διαφορετική άποψη πιστεύω και θα ήθελα να την ακούσω.

Σχολίασε μου επίσης σε παρακαλώ την τιμή.

bidil
14/02/2009, 16:31
Επίσης σε όσους απαντήσουν θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Μου λένε φίλοι, ότι ο θόρυβος που κάνει επειδή είναι δίχρονο και τα λάδια που καίει είναι ιδιαίτερα ενοχλητικά, δηλαδή ο συνδυασμός των δύο.

Θα ήθελα, ειδικά εσείς που το είχατε/έχετε, να μου πείτε την άποψή σας στο θέμα.

Akatanomastos
14/02/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
Επίσης σε όσους απαντήσουν θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Μου λένε φίλοι, ότι ο θόρυβος που κάνει επειδή είναι δίχρονο και τα λάδια που καίει είναι ιδιαίτερα ενοχλητικά, δηλαδή ο συνδυασμός των δύο.

Θα ήθελα, ειδικά εσείς που το είχατε/έχετε, να μου πείτε την άποψή σας στο θέμα.

ο θορυβος εφοσων φορας κρανος δεν σε ενοχλει, και φυσικα με εξατμιση καπως φυσιολογικη και οχι τενεκε

τα λαδια συνηθως μυριζουν περισσοτερο στον συνεπιβατη και βρωμαν τα ρουχα του, οποτε σε περιπτωση της κοπελας σου, οταν εχει νευρα θα τα ακους και γιαυτο

και τα δικα σου ρουχα θα μυριζουν λιγο, αλλα παιζει μεγαλο ρολο αν χρησιμοποιεις καλα λαδια

bidil
14/02/2009, 16:49
Στο θέμα θορύβου μου είπαν ότι πρόκειται για τον γνωστό σπαστικό θόρυβο που είναι σε δίχρονα scouter, είναι όντως έτσι η είναι υπερβολές; Δηλαδή μιλάμε για normal πράγματα;

Για παράδειγμα με την αγορά κάποιας εξάτμισης αυτό θεωρητικά μπορεί να μειωθεί σε μεγάλα επίπεδα;

Αυτό με τα λάδια το είχα δει χαρακτηριστικά σε ένα νησί που είχα πάει και πήρα ένα δίχρονο typhoon 125cc. Μάλλον θα είναι κάτι παρόμοιο. Με ενδιαφέρει πάντως αυτό που μου είπες σχετικά με την μείωση του σε χρήση καλών λαδιών, οπότε θα ήθελα να μου προτείνεις 2-3 συγκεκριμένα λάδια να βάζω.

Akatanomastos
14/02/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
Στο θέμα θορύβου μου είπαν ότι πρόκειται για τον γνωστό σπαστικό θόρυβο που είναι σε δίχρονα scouter, είναι όντως έτσι η είναι υπερβολές; Δηλαδή μιλάμε για normal πράγματα;

Για παράδειγμα με την αγορά κάποιας εξάτμισης αυτό θεωρητικά μπορεί να μειωθεί σε μεγάλα επίπεδα;

Αυτό με τα λάδια το είχα δει χαρακτηριστικά σε ένα νησί που είχα πάει και πήρα ένα δίχρονο typhoon 125cc. Μάλλον θα είναι κάτι παρόμοιο. Με ενδιαφέρει πάντως αυτό που μου είπες σχετικά με την μείωση του σε χρήση καλών λαδιών, οπότε θα ήθελα να μου προτείνεις 2-3 συγκεκριμένα λάδια να βάζω.

κοιτα, αν το παιδι που σου το πουλαει εχει πανω την μαμα εξατμιση, νομιζω πως ο θορυβος θα ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα, και δεν νομιζω να μειωνεται αλλο με καποια aftermarket εξατμιση.

ρωτησε τον αν την εχει αλλαξει..

τωρα για τα λαδια εγω εβαζα ενα της motul.ρωτα ποιο ειναι για διχρονο.

η καπνα και η μυρωδια δεν εξαφανιζονται, αλλα σε σχεση με τα λαδια πχ που πουλαει η B.P. στα πρατηρια της θα εχεις καλητερα αποτελεσματα, και για σενα και για το μοτερ αφου θα καιγονται καλητερα.


εγω ειχα ενα dt του '92 και πιστευω οτι ηταν καλη αγορα. ωραιο μηχανακι, ψηλο, πας χωμα ανετα για να μαθεις, κυκλοφορεις μεσα στην πολη, αλλα και σε εκδρομες κοντινες εως μετριες
και για τα λεφτα που μιλαμε νομιζω ειναι καλη αγορα..

οποτε τσεκαρε το και παρτο αν ολα οκ.

τωρα αν παιζουν κανα 1000 ευρω παραπανω θα μπορουσες να πας σε κατι ποιο συμβατο για καθημερινη χρηση οπως xr 250, ttr 250 και εξισου οκ για βουνο

εσυ τα κανονιζεις αυτα

bidil
14/02/2009, 17:13
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου είναι πραγματικα χρήσιμες.

Αυτό θέλω να το έχω για 1-1.5 χρόνο και μετά θα το αλλάξω, πιστεύω από το c50 το παπί που έχω είναι καλύτερο! :D

kaps
15/02/2009, 18:09
Μια φωτό από το 1993 με το DT200R στο Βελούχι


155713

kaps
15/02/2009, 18:11
Και άλλη μία Αγραφα με χιόνι και -5


155714

kaps
15/02/2009, 18:13
Τώρα που πήρα φόρα άλλη μία και τελευταία από τα Αγραφα


155715

bidil
16/02/2009, 04:58
χαχα! Σου ήρθαν παλιές αναμνήσεις με την όλη κουβέντα.

Καλό εργαλείο φαίνεται, πρέπει να έχεις κάνει πολλά με αυτό.

Εγω τελικά προχώρησα με τον ιδιοκτήτη και αύριο θα το αγοράσω. Θα μεταφέρω στον μηχανικό να τσεκάρει αυτά που μου είπατε.

SeNNinhA
16/02/2009, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
....
τωρα αν παιζουν κανα 1000 ευρω παραπανω θα μπορουσες να πας σε κατι ποιο συμβατο για καθημερινη χρηση οπως xr 250, ttr 250 και εξισου οκ για βουνο.....

Για καθημερινή χρήση σίγουρα σαν τετράχρονα είναι πιο βολικά ΚΥΡΙΩΣ γιατί δεν βρωμάνε τα ρούχα σου από λαδίλα και μπορείς να πας λίγο πιο μακριά χωρίς να αγχώνεσαι (αν και εγώ πήγα Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα) χωρίς κανένα πρόβλημα και με αξιοπρεπεις ταχύτητες (για το DT πάντα)

Αλλιώς το βάρς του DT είναι σαφώς πολύ μικρότερο απλο τα XR/TTR και το οποίο μεταφράζεται σε πιο εύκολο και fun μηχανάκι στο βουνό.

kaps
16/02/2009, 08:54
Εννοείς πόσα χμ είχε; Οταν το έδωσα (και το μετάνοιωσα) είχε κοντά στα 45000χμ. Το ξαναείδα τυχαία περνώντας από Λαμία πάνω σε μια κολώνα στραπατσαρισμένο. :(

bidil
16/02/2009, 08:57
οχι εννοώ ότι είχες κάνει πολλά ταξίδια, βόλτες κλπ με αυτό...

Το έφαγε ο επόμενος, ε;

LOUKILOUK
16/02/2009, 11:28
Καλοριζικο (εστω για 1-2 χρονια ;) )το ντιτακι φιλε μου.
Καλη επιλογη και καλη ευκαιρια μου φαινεται...
Ειναι μεγαλο σχολειο το DT, και οδηγικα αλλα και μηχανολογικα που οπως λες δεν δεν ειναι το δυνατο σου σημειο...καλες βολτες και παντα ορθιος:winka:
υ.γ.1 θεωρω πολυ σπουδαιο να εξελισομαστε οδηγικα σταδιακα και με σταθερα ανωδικα βηματα παρα να καβαλαμε ξαφνικα χιλιαρια μετα απο παπακια:wave2:
υ.γ.2 μπραβο ρε kaps:beer: :beer:

bidil
16/02/2009, 11:42
Σ'ευχαριστώ φίλε, αν και δεν το πήρα ακόμα.

Ευελπιστώ ότι αύριο θα πάνε καλά τα check και θα το πάρω.

Να ρωτήσω κάτι επ' ευκαιρίας.

Μου είπαν ότι είναι κοντό το DT και θα ζοριστώ λίγο. Οτι δηλαδή τα πόδια θα είναι πολύ κοντά στο τιμόνι και διάφορα τέτοια. Στις φώτος δεν βλέπω κάτι τέτοιο, μου φαίνεται για μεγάλο, αλλά για πείτε εσείς που το είχατε ή το ξέρετε.

Το ύψος μου είναι 1.86

SeNNinhA
16/02/2009, 11:54
1.81 είμαι εγώ και είναι μια χαρά. Ισά ίσα που είναι και ψηλό.

Κάπως πιο χαμηλό ήταν το DT 230 lanza μόνο

Άλλωστε θα ανέβεις πάνω πριν το πάρεις.....

bidil
16/02/2009, 11:56
Αρα με βάση αυτά που λες και το DT 125cc που μάλλον θα πάρω εγώ είναι εξίσου ψηλό.

kaps
16/02/2009, 16:36
Γιατί 125; Οχι πως δεν είναι καλό αλλά το 200 θα το λατρέψεις ...Και εκδρομούλα θα σε πάει και την πλάκα σου θα κάνεις στο βουνό .οι αγγελίες βρωμάνε από DT200R. Ψάχτο λίγο :smilea:

bidil
16/02/2009, 18:55
Αφενός έχω δίπλωμα για 125 -για έναν χρόνο ακόμα- και αφετέρου η τιμή ήταν ακριβώς στο budget που ήθελα 500-600 ευρώ.

sober
17/02/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
Αφενός έχω δίπλωμα για 125 -για έναν χρόνο ακόμα- και αφετέρου η τιμή ήταν ακριβώς στο budget που ήθελα 500-600 ευρώ.

Το διπλωμα σου, σου επιτρεπει να καβαλησεις μοτο μεχρι 250 κυβικα...:winka:

α...και καλως ηρ8ες...:p :beer: :wave2:

bidil
17/02/2009, 10:09
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Και για τις απαντήσεις σας παιδιά, αλλά δυστυχώς τις περισσότερες φορές σε αυτές τις περιπτώσεις έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και που δεν σε λογαριάζουν.

Έτσι και γω είχα μιλήσει με τον γαμημένο τον ιδιοκτήτη του DT από τον Αυλώνα, μου είπε ότι θα φέρει το μηχανάκι με τρέιλερ, με έστησε και δεν απάνταγε στο τηλέφωνο. Προφανώς είχε κλείσει 2-3 ραντεβού πριν από εμένα, όπου και πούλησε το μηχανάκι. Δεν μπορώ να πω τον συμφέρον του κοιτάει, αλλα θα μπορούσε να πάρει ένα τηλ να το ακυρώσει. Καθόμουν και περίμενα.

Κρίμα, και ήταν ενα μηχανάκι enduro που βρήκα στο budget που ήθελα -δεν εχω δει αλλα να παιζουν σε αυτες τις τιμες- και δυστυχώς το έχασα..

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά, πολύ χρήσιμο αυτό το forum.

@ngelos
27/03/2009, 23:04
Dt θα βρείς άπειρα με τα λεφτά αυτά και με 400 παραπάνω για μικροδιορθώσεις θα έχεις ένα μηχανάκι τέλειο που θα σε βγάλει για 10 χρόνια όχι για κανα-δυο.
Βλέπω Dt στο μαγαζί του πατέρα μου(συνεργείο Yamaha) από τα 5 μου.Δεν είδα ποτέ κανένα πρόβλημα.Αρκεέ και εσύ να του δίνεις τον απαραίτητο σεβασμό που ένα δίχρονο απαιτεί.Προσωπικά,είχα ένα Dt 125RE,το είχα πάρει καινούργιο και η δυναμή του είναι ότι πρέπει για ένα enduraki καθυμερινής χρήσης με δεδομένο ότι αργότερα θα πάρεις κάτι άλλο.Τώρα έχω ένα DT200(αυτο του avatar μου)το είχα πάρει 600,πολλά για την κατάσταση που ήταν αλλά με πολλά λεφτά φυσάει(δεν σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο γιατί πρέπει να έχεις μεγάλο κάλο με τα συγκεκριμένα μηχανάκια).Τεσπα,ότι λεφτά έχω ρίξει,το μηχανάκι είναι 15ετίας,ήταν σε περιφεριακά και αναλώσιμα(λάστιχα...).μηχανολογικά ήταν τέλειο και ας το είχαν πρίν από εμένα κάτι πιτσιρικάδες αγρότες που το ξεζούμιζαν στους κάμπους για την δουλειά τους.
Τα Dt είναι όπως και άλλοι έχουν αναφέρει σκυλιά και πραγματικό σχολείο στην εκτός δρόμου οδήγηση και τα 600 μια χαρά λεφτά θα ήταν αν δεν είχε βέβαια κανα σοβαρό πρόβλημα.
Καλή επιτυχία στο ψάξιμο και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...

johnpan
27/03/2009, 23:45
Φίλε bidil να σε ρωτήσω επειδή και εγώ ψάχνω για φτηνό μηχανάκι, πού έχεις κοιτάξει? Δώσε μερικά sites αν ψάχνεις από ίντερνετ :beer:

epp1640
27/03/2009, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Φίλε bidil να σε ρωτήσω επειδή και εγώ ψάχνω για φτηνό μηχανάκι, πού έχεις κοιτάξει? Δώσε μερικά sites αν ψάχνεις από ίντερνετ :beer:

car.gr johnη.. :winka: dtάκια έχει με το τσουβάλι.. έχει και ένα wr200 με 1500.. :beer:

johnpan
28/03/2009, 01:44
μου άνοιξες τα μάτια ρε Αντρέα!:beer: :beer:

bidil
28/03/2009, 05:32
johnpan εγω προσωπικα το ειχα βρει στην χρυση ευκαιρια, www.xe.gr. Μπορεις να ψαξεις και στο car.gr οπως ειπε και ο φιλος, αλλα και σε πολλα αλλα. Ειδα αγγελιες να εχουν ενσωματωσει στο in.gr στο tanea.gr και σε αλλες εφημεριδες. Δεν ξερω αν περιοριζεται στα αυτοκινητα, αλλα ριξε μια ματια..

mead5600, καταρχας σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις συμβουλες σου. Να σου πω την αληθεια ενδιαφερομαι και αν οντως μπορεις να βρεις τοσο ευκολα με αυτα τα λεφτα (ειδικα αν υπαρχει και καποια εκδοση 4χρονη) τοτε με ενδιαφερει πολυ. Ψαχνοντας παλι στην xe.gr δεν βρηκα αλλο DT σε αυτην την τιμη και θεωρησα οτι ηταν ευκαιρια που εχασα, για να μου λες ομως οτι απο μικρος ασχολεισαι μαλλον περισσοτερα θα ξερεις.

Οπως σου ειπα λοιπον ενδιαφερομαι και αν εχεις να προτεινεις καποιες λυσεις θα σου ημουν ευγνωμνων! ;)

@ngelos
28/03/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bidil
Οπως σου ειπα λοιπον ενδιαφερομαι και αν εχεις να προτεινεις καποιες λυσεις θα σου ημουν ευγνωμνων! ;) [/B]
Πρέπει να αποφασίσεις τι το θέλεις αρχικά.Αν θες ένα μηχανάκι που θα γουστάρεις θα το έχεις μονο για χώμα και θα το κρατήσεις και αφού πάρεις κάτι άλλο απλά για enduro,πάρε ένα WR200(αν και εδώ μπορεί να έχεις μερικά προβλήματα κατά καιρους)ή ένα DT 200.Η δυναμή τους είναι αρκετή για κάθε εμπόδιο (ειδικά του WR).αλλά καίνε πολύ βενζίνη και δεν είναι καθόλου χρηστικά για μέσα στην πόλη.Αν τώρα λοιπόν θές κάτι και για κάθε μέρα,να πας και στη δουλειά σου ή για μια βόλτα σε άσφαλτο σαν άνθρωπος προτίμησε ένα DT125(όσο πιο νέο μοντέλο τόσο καλύτερα)ή ακόμη καλύτερα ένα 250 τετράχρονο.Για το Wr250f δεν σε καλύπτει το δίπλωμα νομίζω και είναι και πολύ ακριβότερο από τις άλλες επιλογές σου.Αλλα 250άρια και πολύ αξιόπιστα είναι τα XR της Honda TT-R της Yamaha με το δεύτερο να το βρίσκεις συνήθως πιο φθηνά.Το καλό με τα 250 είναι ότι έχουν αρκετή δυναμη(σχεδόν αυτη του WR200),δεν καίνε όσο ένα δίχρονο και λόγο του ότι δεν θα σου πεί όχι ακόμα και τον κόσμο να θες να γυρίσεις θα το κρατήσεις για χρόνια.Το κακό είναι ότι θέλουν περισσότερη συντήρηση,είναι πιο βαριά και θα σου στοιχήσουν κάτι παραπάνω στην αγορά τους.
Ότι και να αποφασίσεις δες τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και προτίμησε κάποιον μεγάλο σε ηλικία,μακριά απο πειραγμένα μοτέρ και προτίμησε να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις κατι που να σε φτιάχνει.Μην συμβιβάζεσαι γιατί θα το μετανιώσεις.Ούτως ή άλλως σε δύο χρόνια από τώρα που θα το δώσεις αν το έχεις περιποιημένο τα λεφτά σου μπορείς άνετα να τα πάρεις...:cool:

bidil
28/03/2009, 19:09
Ευχαριστώ για τις πολλές πληροφορίες και την ανάλυση.

Αυτό που θέλω είναι ένα καθημερινό για την πόλη, που να μην καίει πολύ αν γίνεται και να μην βρωμάει -μου ειπαν οτι λογω 2χρονου θα βρωμαει πολυ- και αν γινεται φυσικα σε αυτην την τιμη που το ειχα βρει, δλδ γυρω στα 600 ευρω.

Αποτι καταλαβα μου λες οτι το ιδανικο γιαυτα που ζηταω ειναι το DT125. Ομως οπως ειδες και στο car.gr παρα την κριση παρα την παλαια χρονολογια του μοντελου, δενβ βρισκεις ευκολα τετοιο...

@ngelos
28/03/2009, 20:34
Γιατί κανείς δεν τα πουλάει.Γιατί να δώσεις ένα μηχανάκι που δεν ζητάει τίποτα?Για να πάρεις 500-600 ευρώ?Προτιμάς να το κρατήσεις σε μια γωνία και όταν γκαυλώνεις να το πέρνεις και να κάνεις την βόλτα σου.Θα βρείς όμως και δεν βρωμάνε όσο νομίζεις,απλά φρόντισε να πάρεις μοντέλο που να μην χρειάζεται να κάνεις μόνος σου μίξη.

bidil
28/03/2009, 22:14
Σαν enduro για την χρηση που το θελω και με βαση την τιμη πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη επιλογη η θα προτεινες και τπτ αλλο;;

@ngelos
28/03/2009, 22:49
Βασικά δεν είναι απλά η καλύτερη επιλογή.Είναι η μόνη...Και αν δεν σε ικανοποιεί μπορείς οποιαδίποτε στιγμή να το ξαναδώσεις χωρίς χασούρα.

bidil
29/03/2009, 02:39
Το πιστευω και γω αυτο μετα απο ενα ψαξιμο που εκανα...

Θα ξαναψαξω και αν καταληξω σε καποιο θα ζητησω γνωμες απο εδω. Παντως και εσενα αν δεν σου κανει κοπο και υποπεσει κατι στην αντιληψη σου -απο web ή πραγματικο κοσμο- ενημερωσε με!

vstrider
01/04/2009, 13:16
με το dt200r έμαθα χώμα και σούζες, φοβερό μηχανάκι!
πρόσεχε το ypvs όπωσδήποτε!! τυχόν δυσλειτουργία του (θα το καταλάβεις όταν το μοτέρ κρατάει στροφές σε ξερογκαζιές και αργεί να ανεβάσει στο δρόμο) οδηγεί σε δύσκολες καταστάσεις...
είναι στη δεξιά πλευρά του μοτέρ (αν θυμάμαι καλά) και ανοίγοντας το καπάκι πρέπει το σύρμα να μην είναι φθαρμένο καθόλου. αν είναι, πας για αλλαγή (και δεν είναι φθηνο... 10000δρχ έκανε πριν 15 χρόνια).
Αν όλα καλά με το ypvs τότε... αντε γεια σε όλους μας! (τι θυμηθήκαμε μεσημεριάτικα...)

bidil
01/04/2009, 13:20
Φιλαράκι ευχαριστώ για την πληροφορία άλλα όπως έγραψα παραπάνω μου την έκανε ο πωλητής και τελικά δεν το πήρα.

Μηπως υπάρχει ρε παιδιά κανενας με DT εδω γύρω που θέλει να το δώσει;;
:smokin:

SeNNinhA
01/04/2009, 14:56
Έχω ένα DT200WR που δεν το πολυχρησιμοποιώ ουσιαστικά και μόλις του έκανα πλήρες service και άλλαξα και μπροστά στεφάνι (για καλό και για κακό, λογω κάποιας σκουριάς μικρής σκουριάς) αλλά να πω την αλήθεια δεν το έχω αποφασίσει να το δώσω. Είμαι υπο σκέψην βέβαια. ;) ;)