PDA

View Full Version : Κλοπή Honda C 50 - Θεσσαλονίκη -- ΒΡΕΘΗΚΕ



sputnik
14/02/2009, 09:01
Καταρχήν να σας χαιρετήσω όλους και όλες εδώ, μιας και είναι το πρώτο μου post, αν και όχι και κάτω από τις πιο ευχάριστες των περιστάσεων.

Στο ψητό λοιπόν: την Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2009 και ώρα μεταξύ 2 το μεσημέρι και 5:20 το απόγευμα, έκλεψαν κάτω από το σπίτι μου, στην οδό Εθνικής Αμύνης στο ύψος της δημοτικής βιβλιοθήκης το μηχανάκι μου. Πρόκειται για ένα Honda C 50 μοντέλο 1986, στρογγυλοφάναρο, χρώματος ανοιχτό κόκκινο προς πορτοκαλί με αριθμό κυκλοφορίας ΟΒ-6674.

Επειδή χρώμα και πινακίδα μπορούν εύκολα να αλλαχτούν, να πω ότι το χαρακτηριστικό του παπιού είναι ότι το μπροστινό του σύστημα (φτερό + πηρούνι) είναι από νεότερο μοντέλο (C 90) και έτσι ξεχωρίζει. Σε περίπτωση που δεν το βάψανε από πάνω, το χρώμα του μπροστινού συστήματος είναι πιο έντονου κόκκινου από ότι το υπόλοιπο μηχανάκι. Άλλα χαρακτηριστικά είναι η εμφανώς καινούρια ποδιά, η ολόμαυρη σέλα του, το αυτοκόλλητο "Rothman's Honda" στο δεξί πλαϊνό κάλυμμα της μπαταρίας και το οδόμετρό του που είναι κολλημένο στα 24.699,9 χιλιόμετρα. Επίσης, τα φρένα του τρίζουν αρκετά δυνατά, ειδικά μετά από βροχή.

Έχει γίνει καταγγελία κλοπής, έχω βάλει φίλους και γνωστούς να έχουν τα μάτια τους ανοιχτά, το έχω ψάξει κι εγώ σε πιθανά σημεία που μου υπέδειξαν, έχω πάντα τα μάτια μου 14 κοιτάζοντας ασκαρδαμυκτί σαν τον ψυχωτικό σε δρόμους και πεζοδρόμια, αλλά τίποτα.

Αν κάποιος συμφορουμίτης από Θεσσαλονίκη το εντοπίσει κάπου είτε παρατημένο είτε να κινείται, τον παρακαλώ να με ειδοποιήσει (e-mail, pm, τηλ. στο 6930-331349) στην πρώτη περίπτωση και να ειδοποιήσει την αστυνομία στη δεύτερη.

Εκτός της συναισθηματικής αξίας (πρώτο και μοναδικό μηχανάκι μου, πρώτο μηχανάκι της ξαδέρφης μου από την οποία το απέκτησα το 2002), αποτελεί, έστω και στα 23 του χρόνια, το μοναδικό μέσο μεταφοράς που διαθέτω για μέσα στην πόλη και μου είναι πραγματικά απαραίτητο. Αυτό που μου την σπάει περισσότερο δε, είναι ότι το τσούρνεψαν ανενόχλητοι κάτω από το σπίτι μου, μέρα μεσημέρι σε κεντρικότατο σημείο της πόλης και κανείς δεν πήρε είδηση τίποτα. Αφήνω ασχολίαστο το γεγονός ότι η κλοπή έγινε μία μέρα πριν τα γενέθλιά μου, τα οποία φέτος ήταν μαύρα.

Για να προλάβω τυχόν ερώτησή σας, το είχα αφήσει με κλειδωμένο μόνο το τιμόνι, καθώς η "ποιοτική" κλειδαριά (κουλούρα) που αγόρασα χάλασε στις 20 μέρες και ήθελα να την πάω εκείνο το απόγευμα για αντικατάσταση στο κατάστημα από όπου την αγόρασα.

Αυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

makis206
16/02/2009, 04:00
Μακάρι να βρεθεί σύντομα φίλε !

:beer:

sputnik
08/03/2009, 09:53
Παίδες γεια σας και πάλι, είμαι εδώ για να σας αναγγείλω ότι σήμερα το πρωί το μηχανάκι βρέθηκε και το έχω ξανά στα χέρια μου. Λαβωμένο, με λίγα επιφανειακά τραύματα σε πλαστικά και με μερικά μικροπροβλήματα στα ηλεκτρικά, ξεφούσκωτο εμπρός λάστιχο αλλά μηχανικά πλήρως λειτουργικό. Φαίνεται ότι τα τσογλάνια που το έκλεψαν το κυκλοφορούσαν κι όλας, μιας και στη σχάρα ήταν πιασμένα ένα κράνος και μια κλειδαριά ποδηλάτου.

Σήμερα το πρωί λοιπόν στις 10:30 με ειδοποίησαν τηλεφωνικά από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου (όπου είχα κάνει και τη δήλωση κλοπής) ότι το μηχανάκι βρέθηκε, ότι βρίσκεται μπροστά από το τμήμα υπό φύλαξη και ότι μπορώ να το παραλάβω. Όπως με ενημέρωσαν, το μηχανάκι βρισκόταν στη συμβολή τον οδών Φιλίππου & Χαλκέων, όχι και τόσο μακριά από το σημείο απ' όπου εκλάπη. Να είναι καλά οι αστυνομικοί που το εντόπισαν και το μετέφεραν στο τμήμα. Ό,τι μπόρεσα συμμάζεψα από τις μικροζημιές που είχε, τώρα φεύγει απευθείας συνεργείο για ένα γερό service και εννοείται στο εξής πάντα διπλοκλειδωμένο σε σταθερό σημείο, ακόμα και για 5 λεπτά!

Εύχομαι και οι υπόλοιποι που έχουν πέσει θύματα κλοπής να έχουν τη δική μου, ευτυχή κατάληξη.

blackbusa
08/03/2009, 09:55
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ωραια νεα.....

:wave2:

EVI
08/03/2009, 10:14
αυτα ειναι!!!!!!!αφου το βρηκες ολα καλα

castoras
08/03/2009, 10:36
Άντε και κάτι ευχάριστο!!!
Well done THES PD!!

:beer: :beer: