PDA

View Full Version : Η εμπειρία του να χτυπάς ένα παιδάκι



SF
26/03/2005, 22:10
Η εμπειρία του να 'χτυπάς' πεζό παιδί, και **παραλίγο** να το πατάς.

Σε ένα από τα χωριά μεταξύ Αρεόπολης και Καλαμάτας, εκεί που ο δρόμος είναι σχετικά καλός, η διαδρομή όχι ιδιαίτερα δύσκολη και σίγουρα εξαιρετικά όμορφη, λίγο έλλειψε να γίνει η ΠΟΛΥ στραβή.

Το ατύχημα τελικά δεν έρχεται εκεί που δε το περιμένεις, αλλά είναι αυτό που δεν περιμένεις. Και δεν είναι το να γίνεις μύγα στο ψυγείο μιας νταλίκας που κατεβαίνει τέζες τις κλειστές επαρχιακές ορεινές στροφές, ούτε το να σε οργώσει ο ιθαγενής μανάβης με την Τουότα... Απορίας άξιο βέβαια το πως δε συμβαίνουν 10 τέτοια τη μέρα, αφού μιλάμε ότι τα near-misses είναι ...άπειρα!!!

Δικάβαλος με το CB, απολαμβάνω την απίστευτη διαδρομή έχοντας ξεκινήσει από Αρεόπολη. Κίνηση αρκετά αραιή, υποθέτω δηλαδή αρκετά πυκνή για το συγκεκριμένο κομμάτι --έχουμε και 3ήμερο. Σε μια δεξιά ανοιχτή στροφή βλέπω από μακριά το ΙΧ που έχει σταματήσει από το άλλο ρεύμα. Η προσοχή μου είναι από το πρωί πάρα πολύ τεταμένη: γιατί δεν έχω ξαναπεράσει απο εκεί, γιατί έχω τη γυναίκα πάνω, γιατί είναι 3ήμερο, γιατί ο δρόμος είναι στενός και οι καραφορτήγες παραμονεύουν (βλ. παραπάνω), γιατί η καλούτσικη ποιότητα του δρόμου δε με ξεγελάει και περιμένω ανα πάσα στιγμή το χάος...

Στην 5πλασιασμένη προσοχή μου λοιπόν προστίθεται κι εκείνο το ΙΧ γιατί είναι ακριβώς στην κορυφή της στροφής, που ανοιχτή μεν, αλλά αν έρχεται το βυτίο της SHELL δε το βλέπω να κερδίζω το στοίχημα της μετωπικής. Θα με κερδίσει με διαφορά μια ντουζίνα τόνους! Αφήνω το γκάζι λοιπόν, κι από τα σκάρτα 50 που είχα, άρχισα να επιβραδύνω. Ο οδηγός μιλάει με κάποιον από το σπίτι που είναι απέναντι, ενώ το πεδίο κατά τ'αλλα είναι 100% καθαρό. Έχω μπει ήδη στην καμπύλη της στροφής οπότε έχω πλήρη εικόνα.

To Alfa Romeo είναι σχετικά ογκώδες και σκουρόχρωμο, και φαίνεται ότι σύντομα θα τελειώσει το chat και θα ξεκινήσει. Θα έχω πλέον 30-40χαω, που για τις διαστάσεις του δρόμου και τη γενικότερη κατάσταση είναι *λίγα* (έως απελπιστικά λίγα για τους εντόπιους rallymen και light φορτηγατζήδες που είδα μετά!!

Κι ενώ το μηχανάκι μου έχει ήδη μπει στο 'μήκος' του ΙΧ, πίσω από το πορτμπαγκάζ εμφανίζεται κοριτσάκι και ΗΔΗ βρίσκεται στη διαδικασία του να διασχίζει το δρόμο... Δεν έχει κοιτάξει και η ορμή του σώματός του δείχνει ότι δεν πρόκειται!

Αυτή είναι η εκτίμηση του πρώτου κλάσματος δευτερολέπτου. Απέχουμε όχι περισσότερο από ΤΕΣΣΕΡΑ-ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ! Ο αντίχειρας πέφτει αυτόματα στην κόρνα, ενώ μέχρι να σφίξει ο άλλος δείκτης το φρένο έχουν χαθεί τα 2-3 μέτρα. (ΗΔΗ σκέφτομαι και υπολογίζω το τι να κάνω ΑΦΟΥ θα έχω περάσει πάνω από το σώμα του --γαμώ την επίδραση της αδρεναλίνης γαμώ!)

Στο τελευταίο αυτό μέτρο βέβαια δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω. Το ρίξιμο του βάρους μου στα δεξιά έχει ελάχιστη επίδραση, ενώ σίγουρα είχα 30χαω. Η κόρνα πάντως ήδη τσιρίζει σταθερά. Ουσιαστικά δεν φρενάριζα ακόμα. Δε μπορώ να θυμηθώ αν σ'αυτό το τελευταίο κλάσμα έκλεισα τα μάτια, αλλά νομίζω πως όχι. Σίγουρα έσφιξα τα δόντια. ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙ! Μετά απλά αισθάνομαι ότι έχουμε ένα contact (μάλλον ο αριστερός καθρέφτης και ίσως ο αγκώνας μου)... και λίγα μέτρα παρακάτω σταματώ.

Βλέπω από τον καθρέφτη ότι το παιδί είναι όρθιο. ΕΚΕΙ ΧΑΛΑΡΩΣΑ. Οπότε καθυστερώ αρκετά μέχρι να βάλω τη μηχανή όσο πιο άκρη γίνεται. Μέχρι να ξεκαβαλήσω ακούω ήδη τον μπαμπά να βρίζει με όλη του τη δύναμη (όχι εμένα) οπότε χαλαρώνω εντελώς. Κατεβαίνω αργά και απλώς ρωτάω από μακριά "Όλα καλά?". Ο τύπος γνέφει καταφατικά, αλλά η γυναίκα έχει ήδη βγάλει το κράνος της και ...τον μαλώνει!!! Σε λιγότερο από 1' είμαστε ήδη καθ'οδόν.

Φαντάζομαι η οικογένεια θα βίωσε το πραγματικό σοκ λίγο αργότερα --όταν θα αναλογίζονταν ότι και μια δικάβαλη μηχανή είναι αρκετή να σπάσει δυο ντουζίνες κόκκαλα και μια σπονδυλική στήλη στην κόρη τους.

Εγώ όμως το βίωσα επι τόπου!! Και το σίγουρο είναι ένα: το παιδί ήρθε κυριολεκτικά από το ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ. Και αν γινόταν η στραβή, είναι σίγουρο ότι θα είχα ένα πολύ καλό ποσοστό υπαιτιότητας. Δεν υπήρχε ούτε χώρος ούτε χρόνος για εφαρμογή ...ψυχραιμίας, τεχνικής και δεξερωγωτι.

Σόρρυ για το μακροσκελές post, αλλά έγινε το πρωί και ήδη μου φαίνεται προ 10ετίας. Ήταν τόσο άσχημη εμπειρία που όλος ο οργανισμός μου προσπαθεί να τη διώξει. Οπότε τη γράφω αναλυτικά για να μείνει. Άλλωστε είναι περίπτωση που δεν έχει στο τέλος κανένα "οπότε προσέξτε το ταδε μπλα μπλα". Το συμπέρασμα είναι ότι το ατύχημα... είναι ακριβώς αυτό που λέει το λεξικό: ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΥΧΗΣ . Όπως κάθε μέρα ρισκάρουμε με το αν κάποιος ΙΧς θα περάσει το κόκκινο, έτσι ρισκάρουμε και άλλα πράγματα (άσχετα από το τι οδηγούμε).

rd350lc
26/03/2005, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

Το συμπέρασμα είναι ότι το ατύχημα... είναι ακριβώς αυτό που λέει το λεξικό: ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΥΧΗΣ . Όπως κάθε μέρα ρισκάρουμε με το αν κάποιος ΙΧς θα περάσει το κόκκινο, έτσι ρισκάρουμε και άλλα πράγματα (άσχετα από το τι οδηγούμε).
polu sostos!!!!!
:beer:

adam_tsouk
26/03/2005, 23:11
Αφού όλα καλά......

Gandalf dr685sm
26/03/2005, 23:12
Κώστη κάνεις λάθος...

Η τεχνική σου κατάρτιση σε έσωστε και η εμπειρία σου...

Γιατί το ατύχημα όπως το περιέγραψες , είχε πιθανότητες να συμβεί απο την στιγμή που είσαι ήδη πριν απο την στροφή και βλέπεις εμπόδια και πιθανότητα του ατυχήματος με επερχόμενο όχημα ή κάποια άλλη παράμετρο γιατί δεν έχεις ορατότητα...

Εκείνο που σε σώζει και εσένα και το κοριτσάκι, είναι το οτι έκοψες ακριβώς επειδή είχες την εμπειρία να το δείς να "έρχεται" ακόμα και αν πιθανόν να μην υπήρχε...

Με τα 30-40 χλμ/'ώρα 'εκανες ελιγμό που με 10 ίσως παραπάνω να μην μπορούσες.... ή απλά να τον έκανες με άσχημες επιπτώσεις για εσένα...

Ευτυχώς που είσαστε σώοι και έχεις και άλλη μια εμπειρία στο σακούλι....

Για όσους δεν γνωρίζουν τα παιδάκια μέχρι μια ηλικία έχουν πολύ περιορισμένο οπτικό πεδίο και σίγουρα μικρότερη αντίληψη απο κινούμενο αντικείμενο... Άγνοια κινδύνων κτλ...

Ο πατέρας ΗΘΕΛΕ ΚΡΕΜΑΣΜΑ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...... που έβρισε κιόλας... δεν του είπατε να βάλει το κινητό στον κώλο του ή όπου αλλού μίλαγε;....

Απο εκεί και πέρα, το έχω πεί χιλιάδες φορές και θα το πώ άλλη μια...

Ο δρόμος δεν είναι πίστα.... και όσο και να μας καυλώνει η πρόσφυση, ο καιρός , το ένα το άλλο, η παράμετρος και ο κίνδυνος θα εμφανιστούν εκεί που θα είμαστε περισσότερο χαλαρωμένοι....

Για αυτό δεν τα΄χώνουμε όσο ασφαλές και αν μας φαίνεται .... αν θέλουμε πάντα να φτάσουμε γεροί εκεί που θέλουμε...


Gandalf

powerphot
27/03/2005, 00:21
Μεγάλε.....τι ΘΡΙΛΕΡ ήταν αυτό που διάβασα;
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!!
:uplate: :hypnotize :uplate: :hypnotize

milaber
27/03/2005, 05:27
Πάλι καλά που είστε όλοι καλά ρε φίλε.

:wave2: :wave2: :wave2:

kostom
27/03/2005, 09:24
Όντως η καλή "αποθήκη" αντιδράσεων (όπως μου
αρέσει να την αποκαλώ) που βρίσκεται στο βάθος
του αχανούς μυαλού ενός μοτοσυκλετιστή σε έκανε
να διαβάσεις σωστά το όλο σκηνικό που βρισκότανε
μπροστά σου και σε έκανε να αντιδράσεις σωστά :sun:

crs-k
27/03/2005, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
....................
Σε ένα από τα χωριά μεταξύ Αρεόπολης και Καλαμάτας, εκεί που ο δρόμος είναι σχετικά καλός, η διαδρομή όχι ιδιαίτερα δύσκολη και σίγουρα εξαιρετικά όμορφη, λίγο έλλειψε να γίνει η ΠΟΛΥ στραβή.
..................


Που εγινε και τι ωρα ???

Πρεπει να ημαστα, στο "ιδιο" κομματι την "ιδια" ωρα ... :wacko:

Ευτυχως παντως που ΔΕΝ εγινε τιποτα, και για σενα και για το κοριτσακι ... :sick:

SF
27/03/2005, 14:27
Κατά τις 10-11 το πρωί, κάπου στη μέση της διαδρομής. Νομίζω πως χαιρετιστήκαμε... ένα μονάχο άφρικα και ένα group Kawasuki συνάντησα... Η φάση έγινε πολύ λίγα λεπτά αργότερα.

SF
27/03/2005, 14:31
Kάπου στην άλλη μεριά αυτού του κόλπου νομίζω :)


10968

crs-k
27/03/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Κατά τις 10-11 το πρωί, κάπου στη μέση της διαδρομής. Νομίζω πως χαιρετιστήκαμε... ένα μονάχο άφρικα και ένα group Kawasuki συνάντησα... Η φάση έγινε πολύ λίγα λεπτά αργότερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Kάπου στην άλλη μεριά αυτού του κόλπου νομίζω


Αν δεν κανω μεγαλο λαθος (απο την μοναδικη φορα που περασα απο 'κει χτες), βλεπω απεναντι το Οίτυλο και στον διπλανο του λοφο το καστρο του Κελεφά, οποτε απο κατω στην παραλια (και πισω σου) ειναι κατα σειρα το Λιμένι (επινειο της Αρεόπολης), το Νεο Οίτυλο και το Καραβοστάσι ...
:wacko:

Οποτε το "συμβαν" πρεπει να εγινε στο Νεο Οίτυλο, μιας και τα αλλα δυο, δεν ειναι α"πανω" στον δρομο ... :D

Στην διαδρομη "γυρναγα" την ιδια ακριβως ωρα, αλλα δυστυχως με αυτοκινητο ... :sick:
Μιας κι ηταν "οικογενειακη" βολτα ... :cool:

sotpag
27/03/2005, 16:33
οταν λεω εγω "ειναι να σε θελει ...." αφου δεν εγινε κατι στραβο.


Κωστα το π.μ. το ειδα καπως αργα (εχθες) πιστευω να περασατε καλα παντως

SF
27/03/2005, 16:44
No prob Sot. H βόλτα ήταν πολύ ωραία! Από σύνολο 800km, τα 550+ ήταν εξοχή. Η Αρεόπολη λιγάκι τσιμπημένη (€40 για μια τρύπα του κερατά). Δυστυχώς δεν πρόλαβα τη μέρα και δεν έκανα όλο το γύρο του Ταίναρου. Αλλά εκεί είναι - δε φεύγει :) Σύντομα και φωτόζ στη σχετική ενότητα. Το μόνο άσχημο ήταν ότι (όπως και σχεδόν στο σύνολο της όμορφης επαρχίας) όλα τα τοπία έπρεπε να έχουν και τουλάχιστον 5 στύλους ΔΕΗ και 2 ΟΤΕ. Μια από τα ίδια και για τα κτίρια. Για 3 παραδοσιακά μανιάτικα, έπρεπε να υπάρχουν και 2 αθηναϊκά άσπρα άσχημα άθλια κουτιά. Στο σύνολό του το τοπίο διαλυμένο λοιπόν :( Από τη Μάνη ώς το Πήλιο... Κρίμα... Μόνο η Μονεμβασιά θα μείνει στο τέλος παρθένα (ευτυχώς πρόλαβε ο νόμος)...

apav
27/03/2005, 17:44
Ευτυχώς που είστε καλά! Όλοι μαζί! :wave2:

SF
27/03/2005, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Ο πατέρας ΗΘΕΛΕ ΚΡΕΜΑΣΜΑ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...... που έβρισε κιόλας... δεν του είπατε να βάλει το κινητό στον κώλο του ή όπου αλλού μίλαγε;....



Στην κόρη του φώναζε βασικά. Αν φώναζε σε μένα, η ιστορία θα είχε εξελιχθεί πάρα πολύ διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις :evil:

Κατά τ'άλλα, το ότι η 'γενικότερη εμπειρία' ίσως να ήταν αυτό που μας έσωσε, δε μπορεί να με καθησυχάσει. Αν είχα ξυπνήσει 2" νωρίτερα, και είχα φτάσει εκεί 1" αργότερα κλπ κλπ... η κατάσταση θα είχε τραγικό αποτέλεσμα, χωρίς εγώ να έχω κάνει κάτι διαφορετικό από αυτά που έγραψα.

Σοκάρει βασικά να το σκέφτεσαι: ότι ΑΥΤΟ είναι η πουτάνα η στιγμή, και όχι ο γκαζωμένος υπερφορτωμένος νταλικιέρης των Τεμπών. Kαι ότι ακόμα κι αν βρέθηκες σε μέρα που οδηγείς πολύ χαλαρά και προσεκτικά, ίσως στο τέλος βρεθείς στη φυλακή και -ακόμα χειρότερα- στα πρωτοσέλιδα! :sad:

adam_tsouk
27/03/2005, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στην κόρη του φώναζε βασικά. Αν φώναζε σε μένα, η ιστορία θα είχε εξελιχθεί πάρα πολύ διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις :evil:




Βασικά και σε σένα να φώναζε (φυσικά όχι βρισίδια απειλές κτλ αλλά από αντίδραση) έχει ένα δίκιο αλλά μόνο ως προς τον πανικό του και το άγχος του κτλ κτλ...


Κατά τ' άλλα ναι πρέπει να είναι στόκος για να στα χώσει κιόλας...



:wave2:

crs-k
27/03/2005, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
..................
Σύντομα και φωτόζ στη σχετική ενότητα.
..................


Αν δεν σε προλαβει αλλος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=7514) ! :winka:

:lol: :rotflmao: :lol:


Φυσικα περιμενουμε και τις δικες σου ...

:beer: :beer: :wave2:

OldMan
28/03/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στην διαδρομη "γυρναγα" την ιδια ακριβως ωρα, αλλα δυστυχως με αυτοκινητο ... :sick:
Μιας κι ηταν "οικογενειακη" βολτα ... :cool:

:confused: :confused: :confused:

Νομίζω ότι έχεις και μικρή κόρη .....

Ρε, μπας και την έκανες ΕΣΥ την μ@λ@κία ???

:confused: :confused: :confused:

Nik0s
28/03/2005, 12:02
Έλα ρε Κώστα μόλις διάβασα το ποστ σου και τρελλάθηκα... :look:


Τι να πω, πάλι καλά.....

:wave2:

crs-k
28/03/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:
Νομίζω ότι έχεις και μικρή κόρη .....
Ρε, μπας και την έκανες ΕΣΥ την μ@λ@κία ???
:confused: :confused: :confused:

Η μικρη μου ειναι στα 15 ...
Στο υψος μου ...

Και εχει παψει απο πολυ καιρο να ειναι "παιδακι" ...

:lol: :rotflmao: :lol:


11065

rsp
28/03/2005, 12:22
Κουκλε παλι καλα ολα καλα!!!! Γενικα μαλλον πσκ της γκαντεμιας ηταν!!! Ο Νικ0ς και εγω καναμε τελικα 2 βολτουλες Καρπενιση και Αθ. Διακο αλλα το Σαββατο φαγαμε πακετο με την γαμη..... βενζηνη ενος μαλακα και τη τρομπα του αφρικα που μας αφηνε καθε 5 χιλιομετρα!!....Χαιρομαι που η εμπειρια σου εκανε παλι τα μαγικα της και σου θυμιζω τι ειχε γινει με αλλο παιδακι οταν πηγεναμε Γαλαξειδι!!!!!!

gtsiros
28/03/2005, 12:56
Και μετά άντε να πείσω τους άλλους ότι δεν είμαι γκαντέμης. Στο προηγούμενο post μου δεν αναφερόμουν σε ατύχημα με παιδάκι που πετάγεται ανάμεσα από παρκαρισμένα αμάξια;

Να προσέχεις ρε SF

cityfly
29/03/2005, 14:50
άι άι άι

ευτυχώς αλλά όπως λέει και ο μάγος δεν ήταν τύχη που τη γλυτώσατε ήταν συσσωρευμένη εμπειρία που εφαρμόστηκε στην πράξη