PDA

View Full Version : γνωμες για vfr800



costaslou
14/02/2009, 17:18
φιλαρακια,θελω τις αποψεις σας κ τις γνωμες σας για ενα πολυ παρεξηγημενο μηχανακι.το vfr800.το εχω βρει μεταχειρισμενο,μοντελλο 2004 με 32000χλμ 5000 ευρω.ο τυπος που το εχει ειναι 50 χρονων κ το εχει σαν βιτρινα σε καταστημα.εχει βγαλει κ την ασφαλεια για το χειμωνα διοτι βρεχει κ φοβαται μην το λερωσει.θελω να το παρω αφου φυσικα πουλησω το gsr μου.

Viking
15/02/2009, 04:19
Όταν λες "παρεξηγημένο" τι εννοείς?

Λοιπόν στα θετικά του έχουμε τα εξής:

-ταξιδεύει άνετα όσο κι αν το φορτώσεις με όποια ταχύτητα θες προσφέροντας άνεση σε αναβάτη και πιθανή συνεπιβάτιδα με τα πόδια και τη μέση να βρίσκονται σε πολύ άνετες γωνίες και προστασία από τον αέρα

-είναι αρκετά αξιόπιστη

-είναι V4 με ότι συνεπάγεται σε ροπή,ήχο και τρόπο απόδοσης της ισχύος και έχει και vtec άρα έχεις ροπή και οικονομία χαμηλά και δύναμη ψηλά (ψιλοπεριττό αλλά την κάνει και ιδιαίτερη μοτό)

-είναι πανέμορφο (μούρη,ΘΕΪΚΟΣ κώλος,μονόμπρατσο)

-άψογη συμπεριφορά μέσα στην πίστα (δοκιμασμένα...)

-αρκετά άνετη και μέσα στην πόλη αλλά θα ζεσταθεί αρκετά (θα ανάψει βεντιλατέρ και όλα ΟΚ)

-22άρι ντεπόζιτο που θα σε πάει πολύ μακριά αν δεν επιταχύνεις/επιβραδύνεις συνεχώς

-783cc που σε πάνε σε χαμηλά ετήσια τέλη κυκλοφορίας (κάτι είναι κι αυτό...)

Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος πάει και αγοράζει κάτι άλλο :rotflmao:

Στα μείον μπορείς να καταλογίσεις

-το σχετικά υψηλό βάρος (210 κιλά στεγνή νομίζω) που με δυσκόλεψε μόνο στο S των Σερρών,σε επαρχιακό δρόμο και στην πόλη όλα ΟΚ μιας και βοηθάει πολύ η θέση οδήγησης

-ίσως είναι λίγο αδύναμη για τα κυβικά της και για τις δυνατότητες του κινητήρα της κάτι που φαίνεται μόνο με 6η και 100χαω στο κοντέρ που (ίσως και λόγω μακριάς 6ης , πολύ καλό στο ταξίδι) σε πιθανή προσπέραση το θέλει το κατέβασμα.

Όπως κατάλαβες στους 6 μήνες που την έχω δε μου αρέσει καθόλου :D

Lazaros32
15/02/2009, 05:26
Και εγώ στους 3 μήνες που την έχω έχω φάει άσχημο κόλλυμα και με βλέπω να την κρατάω πολύυυυυυυυυυυυυ καιρό ενώ ότι άλλο και να είχα το πουλούσα στους 2-3 μήνες. Απλά είναι φοβερό μηχανάκι για sport-touring

Στα συν να προσθέσουμε και τα απίθανα φώτα που δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανένα άλλο μηχανάκι

Dr Luv
15/02/2009, 06:30
Το βεφάκι είναι όντως παρεξηγημένο μηχανάκι. Στην Ελλάδα που κυκλοφορούνε με Hummer και Land Cruiser στο Κολωνάκι και με Cayen με 4 χιονοαλυσίδες στην Αράχωβα, δεν θα μπορούσε παρά να παρεξηγηθεί και ένα απόλυτα τίμιο μηχανάκι σαν το VFR.

Αν το θες αντί για SS ξέχνα το. Πολύ βαρύ και λίγα άλογα για την κατηγορία.

Αν πάλι το θες για Gold Wing ξέχνα το πάλι. Σαφώς λιγότερη άνεση, αρκετό βάρος στους πήχεις και όχι πολυθρόνα για σέλα.

Για παπί για μες την πόλη άστο τελείως. Το καλοκαίρι οι 105 βαθμοί είναι συνηθισμένη εικόνα στο καντράν και τα 2 βεντιλατέρια κάνουν υπερωρίες.

Αν όμως θές ένα μηχανάκι με αρκετή (και προβλέψιμη) δύναμη, με απολαυστική θέση οδήγησης, τέλεια φρένα (ειδικά το ABS) και φώτα νταλίκας που είναι και πανέμορφο, τότε μην το σκέφτεσαι άλλο.

Η συμβίωσή μου με το 2003 ABS κράτησε 2 χρόνια και 35.000 απολαυστικά χιλιόμετρα και δεν θα την έδινα αν δεν είμουν αναγκασμένος.



:wave2:

manx
15/02/2009, 07:24
Ίσως η καλύτερη μοτοσυκλέτα που είχα ποτέ. Είχα το μοντέλο του 2002 με ABS και το άλλαξα γιατί μου φαινόταν βαρύ και αργό. Πόσο έξω έπεσα τελικά!

Μια απο τις τιμιότερες all-round μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούν....

costaslou
15/02/2009, 09:43
το οτι ειναι παρεξηγημενο το αναφερω στο οτι δεν πουλαει.κ ο λογος οτι δεν πουλαει ειναι πιστευω οτι στα sport turing ειναι κ το hayabusa με λιγο περισσοτερα χρηματα αλλα κ απειρως περισσοτερη δυναμη.αχρειαστη κ υπερβολικη κατα τη γνωμη μου.κ η δυναμη που εχει το fvr για τον μεσο αναβατη ειναι πιστευω αρκετα ικανοποιητικη για τον χαρακτηρα κ τον τυπο της μηχανης.κατα τα αλλα θα συμφωνησω κ εγω οπως ολοι οσοι βλεπουν αυτη τη μηχανη οτι ειναι πανεμορφη.:winka:

TOLISTOLAROS
15/02/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaslou
το οτι ειναι παρεξηγημενο το αναφερω στο οτι δεν πουλαει.κ ο λογος οτι δεν πουλαει ειναι πιστευω οτι στα sport turing ειναι κ το hayabusa με λιγο περισσοτερα χρηματα αλλα κ απειρως περισσοτερη δυναμη.
Φίλε το ότι δεν πουλάει έχει να κάνει με το ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι αγοραστές ψωνίζουν με περίεργα κριτήρια...Πολλά σπουδαία μηχανάκια (ZZR 600,ΕΡ6-f,Sv 650,VFR κλπ) που στο εξωτερικό χαλάσανε κόσμο εδώ τίποτα...
Μή μασάς ,πάρε μηχανάκι που γουστάρεις και χεστους τους άλλους.
Το VFR είναι πανέμορφο.Ένα και μοναδικό υπάρχει στη Ρόδο( με σπασμένη ζελατίνα...) αλλά όποτε βολτάρει τραβάει τα βλέμματα.
Καλές βόλτες!

costaslou
15/02/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε το ότι δεν πουλάει έχει να κάνει με το ότι στην Ελλάδα οι περισσότεροι αγοραστές ψωνίζουν με περίεργα κριτήρια...Πολλά σπουδαία μηχανάκια (ZZR 600,ΕΡ6-f,Sv 650,VFR κλπ) που στο εξωτερικό χαλάσανε κόσμο εδώ τίποτα...
Μή μασάς ,πάρε μηχανάκι που γουστάρεις και χεστους τους άλλους.
Το VFR είναι πανέμορφο.Ένα και μοναδικό υπάρχει στη Ρόδο( με σπασμένη ζελατίνα...) αλλά όποτε βολτάρει τραβάει τα βλέμματα.
Καλές βόλτες!

το καλοκαιρι θεου θελοντος να ειμαστε καλα πρωτα θα ειμαι κ εγω ροδο.οποτε αν δεις καποιο χωρις σπασμενη ζελατινα ισως να ειναι κ το δικο μου.

GATOYLHS
16/02/2009, 10:49
Φημες λενε οτι εχει ακριβο σερβις και δεν μπορει να το κανει οποιωσδηπωτε αληθευει??

banditgr
23/02/2009, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
Φημες λενε οτι εχει ακριβο σερβις και δεν μπορει να το κανει οποιωσδηπωτε αληθευει??


kai den einai katholou fhmes....ta koina synergeia den exoun dei polla V4-Vtec moter me ABS!

parola ayta,prepei na poume oti ontws tou lypoun kamia 20ria aloga....pragmatika tha to vohthagan poly.