PDA

View Full Version : Σχετικα με Pegaso Strada



steven_04
14/02/2009, 19:14
Σκεφτομαι να προχωρησω συντομα στην αγορα ενος μεταχειρισμενου Pegaso Strada. πιστευω ειναι η χρυση τομη για μενα, καλυπτει τα θελω μου και μου αρεσει και οπτικα. Εχω βρει και κανα δυο καλα στις αγγελιες. Το προβλημα ειναι οτι ολοι με αποθαρυνουν

Μου λενε οτι βγαζει προβληματα (αν και ξερω οτι φοραει το κινητηρα του XT660)
Μου λενε οτι η αντιπροσωπεια ειναι για το που...σο (αν και ξερω οτι τα τελευταια χρονια εχει βελτιωθει καπως)
Μου λενε οτι εχει ακριβα ανταλλακτικα (Ξερω οτι μοιραζεται καποια κομματια με το ΧΤ και επισης κυκλοφορουν και aftermarket ανταλλακτικα)
Μου λενε οτι εχει πολλους κραδασμους (ενω ξερω οτι εχει αντακραδασμικο αξονα)
Μου λενε να παρω το Transalp σε αυτα τα λεφτα (δεν μου αρεσει)...

Γενικα ολοι (μαστορες, καταστηματαρχες, πατερας) με πριζουν να μην το παρω. Εμενα παλι μ'αρεσει.

Βεβαια σαν εναλλακτικη-2 εχω το ΜΤ-03 το οποιο ομως ειναι +1000? ακριβοτερο σαν μεταχειρισμενο και δεν εχει και πολλα να βρεις στις αγγελιες.
Επισης σαν εναλλακτικη-3 εχω το ER-6n αλλα εκει φοβαμαι οτι θα φυγω σε κοστος χρησης, ανταλλακτικων και service και δεν θελω. Αλλωστε δεν μου αρεσουν και τα οργανα του.

Τελικα τι παιζει με αυτη την Aprilia???
(παρακολουθω λιγο και το Aprilia-Bikers για να παιρνω και απο εκει καποιες γνωμες)

byron
14/02/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
(παρακολουθω λιγο και το Aprilia-Bikers για να παιρνω και απο εκει καποιες γνωμες)

Eκεί ρώτησες?

XJR_Billy
14/02/2009, 19:40
Φίλε Στέφανε, αφού έχεις σκεφτεί και έχεις λογαριάσει τα θέλω σου, πάει να πει ότι είσαι κατασταλαγμένος αναβάτης και σκέφτεσαι με το μυαλό, όχι με...:lol:

Τα προβληματάκια που βγάζει το Strada δεν έχουν σχέση με τον κινητήρα. Βγάζει ηλεκτρολογικά κυρίως προβλήματα. Η Aprilia έχει βελτιωθεί όντως τα τελευταία χρόνια και έχει ακόμα προοπτικές.
Για τις τιμές των ανταλλακτικών δεν γνωρίζω.

Όσοι σου έχουν πει ότι έχει κραδασμούς, δεν έχουν ανέβει σε μηχανάκι που όντως έχει κραδασμούς ή δεν έχουν οδηγήσει το Strada.

To ΜΤ-03 είναι παρεξηγημένο μηχανάκι που (κατά τη γνώμη μου) το έφαγε η ακριβή του τιμή. Το ότι δεν έκανε τρελλές πωλήσεις στην Ελλάδα δεν πάει να πει ότι δεν αξίζει ... Αν βρεις σε καλή τιμή, είναι μιά καλή αγορά, για μένα.

Και έχε υπ'όψην σου ότι όποιο μηχανάκι και να πάρεις, εσύ θα το οδηγείς και θα το απολαμβάνεις, γι'αυτό άκου την καρδιά σου και πάρε αυτό που αρέσει σε σένα.

Φυσικά έχεις δίπλωμα, κράνος, μπουφάν, γάντια κ.λπ.:beer: :wave2:

byron
14/02/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Για τις τιμές των ανταλλακτικών δεν γνωρίζω.


Για τις τιμές των ανταλλακτικών που γνωρίζω είναι στην μεγάλη τους πλειονότητα πολύ φθηνά. Οι ζάντες του Strada πχ που έχουν το σχέδιο των ΟΖ, έχουν γύρω στα 450? και οι δύο. :wave2:

XJR_Billy
14/02/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για τις τιμές των ανταλλακτικών που γνωρίζω είναι στην μεγάλη τους πλειονότητα πολύ φθηνά. Οι ζάντες του Strada πχ που έχουν το σχέδιο των ΟΖ, έχουν γύρω στα 450? και οι δύο. :wave2:

:a013:

steven_04
14/02/2009, 19:53
@byron οχι δεν ρωτησα αλλα παρακολουθω τα θεματα και τις συζητησεις τους. Αλλωστε στο forum της Aprilia τι θα μου πουνε, να μην το παρω? ;)

@Billy ευχαριστω για την απαντηση.

Απο εξοπλισμο τα εχω ολα (Κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτακια) μιας και εχω εδω και 1 χρονο το YBR125 και κανουμε καλη παρεα.
Το διπλωμα ειναι ενα θεματακι, εχω το Α1 που γινεται Α τον ιουνιο, οποτε θα χρειαστει να μεινω για κανα τριμηνο ξεκρεμαστος, αλλα μεχρι τωρα κανενας "μπλε" δεν με εχει σταματησει μιας και παντα κυκλοφορω εξοπλυσμενος (θα μου πεις το θεμα δεν ειναι να σε σταματησει, το θεμα ειναι αν τρακαρεις τι γινεται)

Ξερω περιπου τα θελω μου και ποια μηχανακια τα καλυπτουν, απλα θελω ν'ακουσω ξεκαθαρες και ουδετερες αποψεις για να κανω μια σωστη επιλογη. Κανενα απο τα τρια δεν θα με χαλαγε να το ειχα αλλα το Strada μου γιαλυσε λιγο παραπανω

α, και κατι τελευταιο, Σταυρο με λενε :wave2:

XJR_Billy
14/02/2009, 20:03
Έγινε Σταύρο:blush: , και τα τρία είναι καλά μηχανάκια και θα σε ικανοποιήσουν, όποιο και να πάρεις.

Πρόσεχε πολύ αυτό τον καιρό μέχρι να βγάλεις το δίπλωμα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.:wave2:

byron
14/02/2009, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
@byron οχι δεν ρωτησα αλλα παρακολουθω τα θεματα και τις συζητησεις τους. Αλλωστε στο forum της Aprilia τι θα μου πουνε, να μην το παρω? ;)



To apriliabikers δεν είναι forum της aprilia αλλά forum κατόχων aprilia, που εκτός από βόλτες και χαβαλέ συζητάνε κυρίως για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

steven_04
14/02/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To apriliabikers δεν είναι forum της aprilia αλλά forum κατόχων aprilia, που εκτός από βόλτες και χαβαλέ συζητάνε κυρίως για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Ναι το γνωριζω, εχεις δικιο σ'αυτο.

Αν καταληξω στο Strada και αποκλεισω τελειως τα αλλα 2 τοτε θα μπω δυναμικα και εκει να αντλησω πληροφοριες.

Μεχρι τοτε παραμενω προβληματισμενος. :confused:

road spirit
27/02/2009, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
Ναι το γνωριζω, εχεις δικιο σ'αυτο.

Αν καταληξω στο Strada και αποκλεισω τελειως τα αλλα 2 τοτε θα μπω δυναμικα και εκει να αντλησω πληροφοριες.

Μεχρι τοτε παραμενω προβληματισμενος. :confused: καλό θα είναι να το κάνεις αντίστροφα, πρώτα κάνε την έρευνα σου και μετά επέλεξε...

σαν πρώην κάτοχος trail (ίδιο πράγμα επι της ουσίας) το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε (και το έχω γράψει στο apriliabikers) ήταν ο κεντρικός διακόπτης, το κλασσικό πια πρόβλημα όλων των πέγκασο...

Ο κινητήρας του είναι απροβλημάτιστος. Ικανοποιητικές επιδόσεις, σχετική οικονομία και λίγοι κραδασμοί για τα δεδομένα των μονοκύλινδρων. Όποιος σου είπε για πολλούς κραδασμούς μάλλον θα είναι μαθημένος σε 4κύλινδρα, οπότε και είναι λογικό να του φανούν πολλοί.

SUBMARINE
22/03/2009, 18:13
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.STRADA ΕΧΕΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 36000ΧΛΜ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΥΚΑΒΑΛΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΘΑΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΔΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΤ 660Χ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΞΑΔΕΡΔΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΟ-ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ-ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΝΕΡΩΝΑΙ ΗΤΑΝ Η ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΣΕΛΛΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΟΥ ΞΕΧΑΡΒΑΛΟΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΑΦΗ.ΕΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΜΕΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΒΡΙΚΑΜΕ ΑΚΡΗ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΟΔΙΩ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΣΤΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΟΚ.ΣΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ JAPAN.ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΛΕΩ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ. :confused: