PDA

View Full Version : ΠΕΘΑΝΕ(ή αλλιως "Δεν παιρνει μπροστα")



camen
15/02/2009, 16:21
Το αγαπημενο SEROW εχει βαλθει να με πεθανει πριν την ωρα μου:evil:
Πηγα πριν λιγο να το βαλω μπροστα.Ενω γυρισε η μιζα κανονικα το μηχανακι δεν πηρε(το κανει συνηθως αυτο,δεν παιρνει με την πρωτη οταν ειναι κρυο).Παω να ξαναπατησω την μιζα και π@π@ρια γαμω την αγια YAMAHA.Το μονο που ακουγεται ειναι ενα κλικ καθε φορα που παταω το κουμπι της μιζας στην περιοχη που ειναι η μπαταρια κατω απο το πλαστικο.Τι σκ@τ@ εγινε μπορειτε να μου πειτε???!!!
Σεναρια οπως πεσμενη μπαταρια,πατημενο kill switch κλπ δεν παιζουν!!!
:bawl: :bawl: :bawl:

MikeG
15/02/2009, 16:29
Το πιθανότερο είναι ότι τα εκλασσε η μπαταρία. Εξού και το τσικ τσικ.
Δε δίνει αρκετό ρεύμα ώστε να γυρίσει η μίζα.

:wave2:

stefanos
15/02/2009, 16:30
Μπαταρία πεσμένη παίζει μια χαρά.
Οπως και ρελέ μίζας.Ρίχτου μια στο κεφάλι και μπορεί να πάρει.

koutian
15/02/2009, 16:34
mporei nai einai ta karbounakia tis mizas!!!!dokimase me ena sfiraki na tin xtipisis mpas kai ksekolisi!!!!!!!!!!!!!!!!

camen
15/02/2009, 16:39
Δεν ειναι μπαταρια.Εβαλα YASA πριν λιγες εβδομαδες...Το μηχανακι δουλεψε κανονικα σημερα το πρωι.
Να εχει κολλησει η μιζα λετε?!(η μιζα ειναι αυτος ο κυλινδρος κατω και μπροστα απο το μοτερ?)
Πως την ξεκολλαμε?
Δεν παιρνει και σπρωχτο γαμω την γκαντεμια μου...

camen
15/02/2009, 16:46
Παντως το προβλημα μαλλον ειναι ηλεκτρολογικο ετσι?
Θελω να πω δεν ειναι πχ κομπλερ γιατι τοτε θα γυριζε η μιζα.Τωρα που κανει μονο κλικ-κλικ ειναι ηλεκτρολογικο το ζητημα?

koutian
15/02/2009, 16:50
an den pairnei kai me sproksimo tote mallon exeis ploblima!balto se mia katifora kali kai rikse ti deytera!den paizei rolo i miza tote praipi na parei kanonika ektos an exei kapoio allo problima! i miza einai san kilindroskai briskete apo tin meria tou moxlou taxititon pano apo to granazi!

camen
15/02/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutian
an den pairnei kai me sproksimo tote mallon exeis ploblima!balto se mia katifora kali kai rikse ti deytera!den paizei rolo i miza tote praipi na parei kanonika ektos an exei kapoio allo problima! i miza einai san kilindroskai briskete apo tin meria tou moxlou taxititon pano apo to granazi!

Που να την βρω την κατηφορα την καλη...Ευθεια μονο παιζει... Εβαλα 3η εσπρωξα εσπρωξα αλλα μαλλον θελει περισσοτερη δυναμη γιατι μολις αφηνω συμπλεκτη απλα σερνεται ο πισω τροχος.
Με 4η εσκασε για λιγο αλλα δεν πηρε...:bigcry: :bawl:
Ελπιζω να μην ειναι στο μοτερ το προβλημα.Να δω πως θα το παω στο συνεργειο:evil: :bigcry:

blackbusa
15/02/2009, 17:17
Δοκιμασε καταρχην με καλωδια να εισαι σιγουρος 100% οτι δεν ειναι μπαταρια...αν και παλι δεν παρει βαλε καποιον να σε σπρωξει (με 2 ατομα ακομα καλυτερα) και στο σκασιμο να συνεχεισουν να το κανουν...αν και παλι δεν....ξαναρωτα...αλλα θεωρω οτι ειναι μπαταρια...

υ.γ. με δευτερα και οχι τριτη ταχυτητα....

:wave2:

camen
15/02/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Δοκιμασε καταρχην με καλωδια να εισαι σιγουρος 100% οτι δεν ειναι μπαταρια...αν και παλι δεν παρει βαλε καποιον να σε σπρωξει (με 2 ατομα ακομα καλυτερα) και στο σκασιμο να συνεχεισουν να το κανουν...αν και παλι δεν....ξαναρωτα...αλλα θεωρω οτι ειναι μπαταρια...

υ.γ. με δευτερα και οχι τριτη ταχυτητα....

:wave2:

ΟΚ θα προσπαθησω παλι αυριο το πρωι.
Απλα η μπαταρια ειναι πολυ καινουργια και δεν ειναι της πλακας.Μπορει να εχει παιχτει τιποτα αλλο και να μην φορτιζε ομως.Ελπιζω να παρει για να το παω τουλαχιστον μεχρι το συνεργειο.
Ευχαριστω παντως παιδια.Θα σας ενημερωσω για το πως εξελιχθηκε...:beer:

stefanos
15/02/2009, 17:30
Είναι θέμα τεχνικής.Σπρώχνεις πηδάς πάνω καρφώνεις δευτέρα και πήρε.

camen
15/02/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι θέμα τεχνικής.Σπρώχνεις πηδάς πάνω καρφώνεις δευτέρα και πήρε.

Βαζω 2α.
Κραταω συμπλεκτη.
Σπρωχνω.
Πηδαω πανω-αφηνω συμπλεκτη.
Αλλα μπλοκαρει ο τροχος και σερνεται!!!!!!!
Θα προσπαθησω το πρωι παλι να δω.
Εγω φταιω μαλλον γιατι δεν το εχω ξανακανει...

blackbusa
15/02/2009, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Βαζω 2α.
Κραταω συμπλεκτη.
Σπρωχνω.
Πηδαω πανω-αφηνω συμπλεκτη.
Αλλα μπλοκαρει ο τροχος και σερνεται!!!!!!!
Θα προσπαθησω το πρωι παλι να δω.
Εγω φταιω μαλλον γιατι δεν το εχω ξανακανει...

οταν αφηνεις συμπλεκτη στο σκασιμο κατσε με δυναμη στην σελα...καλυτερα να σε σπρωχνει λεω καποιος και στο σκασιμο να συνεχεισει για 3-4 μετρα το σπρωξιμο...ολα αυτα αν δεν κανεις δουλεια με τα καλωδια λεμε....

:wave2:

camen
15/02/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
οταν αφηνεις συμπλεκτη στο σκασιμο κατσε με δυναμη στην σελα...καλυτερα να σε σπρωχνει λεω καποιος και στο σκασιμο να συνεχεισει για 3-4 μετρα το σπρωξιμο...ολα αυτα αν δεν κανεις δουλεια με τα καλωδια λεμε....

:wave2:

Ακριβως ετσι το κανω ... Θα προσπαθησω αυριο που θα ειμαι πιο ηρεμος γιατι απο τα νευρα μου εκεινη την ωρα μπορουσα να του βαλω φωτια...
Ευχαριστω και παλι...:beer:

id12586
15/02/2009, 17:46
Ασφάλειες τσέκαρες? :look:

camen
15/02/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Ασφάλειες τσέκαρες? :look:

Οχι δεν τσεκαρα τιποτα.Το σκηνικο παιχτηκε μες στην νυχτα.
Θα προσπαθησω να το βαλω μπροστα και να το παω συνεργειο.
Αλλιως θα αγκαρεψω τον μαστορα να κανει κατ'οικον επισκεψη.
Εχω και κατι γκαζακια περισσευμα μπορει να φανουν χρησιμα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

id12586
15/02/2009, 18:00
Αν δεν ακούγεται η τρόμπα βενζίνης όταν βάζεις μπροστά, θα ήταν καλό να ξεκινήσεις απο την ασφάλεια της.
Είναι εύκολο να τις ελέγξεις ολες και φθηνό να τις αλλάξεις αν χρειαστεί, πριν πας σε μαστορα..

camen
15/02/2009, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Αν δεν ακούγεται η τρόμπα βενζίνης όταν βάζεις μπροστά, θα ήταν καλό να ξεκινήσεις απο την ασφάλεια της.
Είναι εύκολο να τις ελέγξεις ολες και φθηνό να τις αλλάξεις αν χρειαστεί, πριν πας σε μαστορα..

Τι ηχο κανει η τρομπα βενζινης? Το μηχανακι ειναι ενα XTακι 225 SEROW!

GiannisBlessed
15/02/2009, 18:33
φιλε εγω την εχω "πατησει" 3 φορες ετσι...(αυτην την στιγμη ειμαι στην 3η)
τι εμαθα?
1 πρωτα κοιταμε την ασφαλεια(θα την βρεις στο κουτι των ασφαλειων)....και μετα παμε σε μπιελα και πιστονι.:rotflmao:
2 αν η ασφαλεια ειναι οκ,τοτε κοιτας με καποιο οργανο το ρελε της μιζας αν περναει ρευμα την ωρα που πατας την μιζα.
3 κανε αυτα πρωτα και μετα πηγαινε σε μηχανικο.
:wave2: τα λευτα που θα σωσεις θα γινουν ενας ωραιος καφες!:D

camen
15/02/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
φιλε εγω την εχω "πατησει" 3 φορες ετσι...(αυτην την στιγμη ειμαι στην 3η)
τι εμαθα?
1 πρωτα κοιταμε την ασφαλεια(θα την βρεις στο κουτι των ασφαλειων)....και μετα παμε σε μπιελα και πιστονι.:rotflmao:
2 αν η ασφαλεια ειναι οκ,τοτε κοιτας με καποιο οργανο το ρελε της μιζας αν περναει ρευμα την ωρα που πατας την μιζα.
3 κανε αυτα πρωτα και μετα πηγαινε σε μηχανικο.
:wave2: τα λευτα που θα σωσεις θα γινουν ενας ωραιος καφες!:D

2 ερωτησεις:
α)που βρισκεται το κουτι των ασφαλιων σε αυτο το μηχανακι?!
β)ποιο ειναι το ρελε της μιζας?!
:beer:

camen
15/02/2009, 19:04
Απο οτι ειδα στο manual υπαρχει μια κυρια ασφαλεια(main fuse),το ρελε της μιζας(starter relay) και ενα starter circuit cut-off relay που δεν ξερω τι ειναι.
Την ασφαλεια θα μπορεσω να την κοιταξω αν ειναι καμμενη γιατι θα φαινεται πιστευω.
Το ρελε της μιζας ομως πως το τσεκαρω αφου δεν εχω πολυμετρο?!
Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια αλλα ολα τα "φωτιστικα σωματα" δουλευουν κανονικα(το αναφερω μηπως και αυτο σημαινει οτι δεν ειναι καμμενη η ασφαλεια!).

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:07
δεν μπορω να σε βοηθησω ευκολα καθως δεν ξερω το συγκεκριμενο μηχανακι(θα κανω μια προσπαθεια τωρα να μαθω)
το ρελε λογικα θα το βρεις αν ακολουθησεις το καλοδιο(+) απο την μπαταρια.καποια στιγμη ενωνεται με κατι,αυτο ειναι το ρελε.(ειναι ενας ηλεκτρομαγνητης που ενεργοποιει την μιζα)κατι τετοιο...


155729

camen
15/02/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
δεν μπορω να σε βοηθησω ευκολα καθως δεν ξερω το συγκεκριμενο μηχανακι(θα κανω μια προσπαθεια τωρα να μαθω)
το ρελε λογικα θα το βρεις αν ακολουθησεις το καλοδιο(+) απο την μπαταρια.καποια στιγμη ενωνεται με κατι,αυτο ειναι το ρελε.(ειναι ενας ηλεκτρομαγνητης που ενεργοποιει την μιζα)κατι τετοιο...
Ωραια!Αυτο δεξια στην φοτο ειναι το ρελε της μιζας και ξερω που βρισκεται:ακριβως διπλα απο την μπαταρια.Κ βρηκα και την κεντρικη ασφαλεια!Μαλλον ομως θα χρειαστω πολυμετρο ε?!

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:23
αφου δουλευουν τα φωτα τοτε δεν εχεις προβλημα με την main fuse.
αρα πας στην ignition fuse.αυτην αλλαξα εγω την πρωτη φορα.(ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα)
τωρα αν δεν εχεις πολυμετρο πρεπει να βρεις καποια λαμπα(12 v) η κατι να συνδεσεις για να δεις οτι περναει ρευμα μεσα απο το ρελε οταν πατας την μιζα.


155730

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:29
το Μ που βλεπεις στο σχημα ειναι η μιζα που κλεινει κυκλομα μεσω γειοσης.αρα η ειναι καμενη η ασφαλεια που κουναει το ρελε γιανα κανει επαφη,η το ρελε την εχει "ακουσει"(οπως το δικο μου:bigcry: ).αν περναει ρευμα ομως αλλαζουν τα πραγματα...:look:

Zpower
15/02/2009, 19:33
αρχισε απο τα ευκολα ..........βγαλε το μπουζι και κοιτα εαν μιζαρει το μοτερ εαν ναι .κοιτα ακουμπωντας το μπουζοκαλοδιο με το μπουζι επανω σωμα στο μοτερ (απλα ακουμπα το επανω στην κεφαλη ) ενοειται οτι δεν εχεις διαροη βενζινης απο πουθενα και εχεις αφησει το ρεζερβουαρ της μοτο σουμακρια σε ασφαλες μερος, κοιτας λοιπον εαν βγαινει σπινθηρας και τι χρωμα εχει αυτος εαν ειναι μπλε εισαι οκ εαν ειναι κιτρινος μαλον εχεις προβλημα η βραχυκυκλωμενο μπουζι .μπορει να μην εχεις καθολου σπινθηρα παλι δοκιμαζεις με ενα διαφορετικο μπουζι και τσεκαρεις εαν εχει σπινθηρα εισαι οκ ,ψαχνεσαι τοτε διαφορετικα μονταρεις το μπουζι στην κεφαλη και μιζαρεις εαν δεν μιζαρει δεν γυρναει ελευθερα το μοτερ ,το πιο πιθανο να εχει προβλημα η μιζα σου και βασικο παντα τσεκαρουμε χωρις μπουζι το μοτερ εαν γυρναει ΕΛΕΥΘΕΡΑ μετα βαζουμε καλωδια η μππουστερ η μπαταρια αυτοκινητου ..εχουν σπασει αρκετα μοτερ ετσι απο υδραυλικο

camen
15/02/2009, 19:42
To manual δεν αναφερει πουθενα ignition fuse.Μονο ignition coil!
Tελος παντων... Το πρωι θα μας λυθουν οι αποριες.Θα μιλησω και με τον μαστορα μου να ακουσω την αποψη του.
Ας παρει τουλαχιστον μπροστα ευκολα να μπορεσω να το παω εως εκει αν δεν μπορεσω μονος να βγαλω ακρη...
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου που με βοηθησες:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
αρχισε απο τα ευκολα ..........βγαλε το μπουζι και κοιτα εαν μιζαρει το μοτερ εαν ναι .κοιτα ακουμπωντας το μπουζοκαλοδιο με το μπουζι επανω σωμα στο μοτερ (απλα ακουμπα το επανω στην κεφαλη ) ενοειται οτι δεν εχεις διαροη βενζινης απο πουθενα και εχεις αφησει το ρεζερβουαρ της μοτο σουμακρια σε ασφαλες μερος, κοιτας λοιπον εαν βγαινει σπινθηρας και τι χρωμα εχει αυτος εαν ειναι μπλε εισαι οκ εαν ειναι κιτρινος μαλον εχεις προβλημα η βραχυκυκλωμενο μπουζι .μπορει να μην εχεις καθολου σπινθηρα παλι δοκιμαζεις με ενα διαφορετικο μπουζι και τσεκαρεις εαν εχει σπινθηρα εισαι οκ ,ψαχνεσαι τοτε διαφορετικα μονταρεις το μπουζι στην κεφαλη και μιζαρεις εαν δεν μιζαρει δεν γυρναει ελευθερα το μοτερ ,το πιο πιθανο να εχει προβλημα η μιζα σου και βασικο παντα τσεκαρουμε χωρις μπουζι το μοτερ εαν γυρναει ΕΛΕΥΘΕΡΑ μετα βαζουμε καλωδια η μππουστερ η μπαταρια αυτοκινητου ..εχουν σπασει αρκετα μοτερ ετσι απο υδραυλικο
απ'οτι καταλαβα εχει 2 προβληματα....βλαβη μιζας και ελειψη κατηφορας:wave2:
αν κανω λαθος, σορρυ μαϊ μπαντ...

Zpower
15/02/2009, 19:48
μαλιστα,,, εαν ακουγεται κλικ κλακ και δεν εχεις μιζα , σου αναφερθηκε πριν απο φιλο (βαρα το βαρελακι μηπως και ξεκολησει ) στην φωτο που φαινεται το βαρελακι υπαρχουν δυο βιδες με δυο παξιμαδια συνηθως δεκαρακια .ξεβιδωσετα λιγο και πιεσε ελαφρα προς τα μεσα μηπως ξεκολησει η επαφη στο εσωτερικο , Μονταρησε ξανα ολα τα καλωδια και μιζαρε .εαν δεν μιζαρει προσπαθησε να τα γεφυρωσεις στιγμιαια με ενα χονδρο καλωδιο .εαν ακουσεις ηχο μιζας .αλαξε το βαρελακι και ξανα απο την αρχη

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:48
οκ.κρατησε μας ενημερους εχω περιεργεια:D

GiannisBlessed
15/02/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
μαλιστα,,, εαν ακουγεται κλικ κλακ και δεν εχεις μιζα , σου αναφερθηκε πριν απο φιλο (βαρα το βαρελακι μηπως και ξεκολησει ) στην φωτο που φαινεται το βαρελακι υπαρχουν δυο βιδες με δυο παξιμαδια συνηθως δεκαρακια .ξεβιδωσετα λιγο και πιεσε ελαφρα προς τα μεσα μηπως ξεκολησει η επαφη στο εσωτερικο , Μονταρησε ξανα ολα τα καλωδια και μιζαρε .εαν δεν μιζαρει προσπαθησε να τα γεφυρωσεις στιγμιαια με ενα χονδρο καλωδιο .εαν ακουσεις ηχο μιζας .αλαξε το βαρελακι και ξανα απο την αρχη
ναι!!σωστοοος....
ετσι δεν χρειαζεται πολυμετρο:)
Υ.Γ ποσο κανει ενα τετοιο βαρελακι?και σε τι ειδους μαγαζια βρισκει κανεις?

camen
15/02/2009, 20:02
Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.
Κ βεβαια θα σας πω τι επαιξε... Θα δοκιμασω οτι μου ειπατε ...
Παντως ειναι σιγουρο οτι το προβλημα ειναι ηλεκτρολογικο και οχι μηχανολογικο!
:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
15/02/2009, 20:09
καλη αναρωση στον ασθενη!!!:beer:

camen
16/02/2009, 04:47
Και η απαντηση ειναι:καμμενη μιζα...
Την ανοιξαμε και ηταν ολα μαλλια κουβαρια.
Οποιος λοιπον εχει μιζα απο SEROW 225 ή απο TW τον παρακαλω ας επικοινωνησει αμεσα μαζι μου.
:wave2:

GiannisBlessed
16/02/2009, 04:53
χαλια...
το σκευτηκα χθες.το κλικ κλικ ηταν του ρελε αρα ως εκει ηταν ενταξει.
περαστικα.:)

camen
16/02/2009, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
χαλια...
το σκευτηκα χθες.το κλικ κλικ ηταν του ρελε αρα ως εκει ηταν ενταξει.
περαστικα.:)

Ευτυχως δεν εχει πειραχτει τιποτα απο το μοτερ!!!
Το αφησα στο συνεργειο και τωρα ψαχνουμε για τιποτα μεταχειρισμενο.
Καινουργια ποσο να εχει?!
Αν καποιος γνωριζει που μπορω να βρω ή εχει κλπ κλπ ας επικοινωνησει.
Το τηλ μου ειναι 6946989707!
:bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bigcry:

Lio
16/02/2009, 05:53
Εδώ έχει:
http://www.ronayers.com/browseparts.cfm?SearchString=3RW-81800-01-00&adv=5&kw=fiche.ronayers.com

Είναι σίγουρα καμμένα τα τυλίγματα? (Τα μέτρησε ο μάστορας?)
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα στις μίζες είναι τα καρβουνάκια, άντε και κανας ψιλοφαγωμένος συλλέκτης που τις περισσότερες φορές διορθώνεται στον τόρνο...
Μήπως να την πήγαινες και σε κανένα ηλεκτρολόγο (έστω και αυτοκινήτων, οι μίζες βασικά ίδιες είναι...)

npat
16/02/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
...


Διόρθωση στο σχήμα (έτσι, για να είμαστε σωστοί)...


155751

camen
16/02/2009, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εδώ έχει:
http://www.ronayers.com/browseparts.cfm?SearchString=3RW-81800-01-00&adv=5&kw=fiche.ronayers.com

Είναι σίγουρα καμμένα τα τυλίγματα? (Τα μέτρησε ο μάστορας?)
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα στις μίζες είναι τα καρβουνάκια, άντε και κανας ψιλοφαγωμένος συλλέκτης που τις περισσότερες φορές διορθώνεται στον τόρνο...
Μήπως να την πήγαινες και σε κανένα ηλεκτρολόγο (έστω και αυτοκινήτων, οι μίζες βασικά ίδιες είναι...)

Δεν ξερω τι να κανω.Ο μαστορας μου ειπε οτι αμα ειναι ο συλλεκτης δεν φτιαχνεται.
Επισης μου ειπε οτι θα την δωσει σε ηλεκτρολογο να την κοιταξει αλλα αμα μας την φτιαξει θα κοστισει περιπου 70Ε και δεν εγγυαται και ποσο καιρο θα δουλεψει!!!
Δεν ξερω τι να κανω γαμωτο.Προς το παρον ψαχνω για καμια μεταχειρισμενη μπας και γλιτωσω το μπλεξιμο...
MHΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ?ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ,ΠΕΡΙΕΛΙΞΕΙΣ ΚΛΠ ΚΛΠ?!

Lio
16/02/2009, 08:35
Ρώτα το μάστορα τι θα πει AMA είναι ο συλλέκτης? είναι ή δεν είναι??
Λοιπόν, τα καρβουνάκια μεταφέρουν μεσω του συλλέκτη το ρεύμα στο ρότορα της μίζας. Είναι αναλώσιμα και χρειάζονται περιοδικά άλλαγμα. Αν προς το τέλος της ζωής τους, η επαφή δεν είναι καλή, δημιουργούνται ισχυροί σπινθήρες που τρώνε σιγά σιγά το συλλέκτη. Μέχρι κάποιο σημείο, αυτό διορθώνεται εύκολα σε τόρνο.
Τώρα 70 Ε γι αυτή τη δουλιά είναι πολλά... εκτός και αν είναι καμένο το τύλιγμα και θέλει περιέλιξη, οπότε παει μακριά η βαλίτσα.
Απ οτι κατάλαβα, ο μηχανικός δεν είναι σίγουρος τι ακριβώς φταίει. Ενας ηλεκτρολόγος, έστω και αυτοκινήτων μπορεί να ελέγξει τα τυλίγματα και το συλλέκτη. Αν τα τυλίγματα είναι ΟΚ δεν νομίζω να σε στοιχίσει πάνω απο 20-30ευρω (και πολλά λέω)...

camen
16/02/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ρώτα το μάστορα τι θα πει AMA είναι ο συλλέκτης? είναι ή δεν είναι??
Λοιπόν, τα καρβουνάκια μεταφέρουν μεσω του συλλέκτη το ρεύμα στο ρότορα της μίζας. Είναι αναλώσιμα και χρειάζονται περιοδικά άλλαγμα. Αν προς το τέλος της ζωής τους, η επαφή δεν είναι καλή, δημιουργούνται ισχυροί σπινθήρες που τρώνε σιγά σιγά το συλλέκτη. Μέχρι κάποιο σημείο, αυτό διορθώνεται εύκολα σε τόρνο.
Τώρα 70 Ε γι αυτή τη δουλιά είναι πολλά... εκτός και αν είναι καμένο το τύλιγμα και θέλει περιέλιξη, οπότε παει μακριά η βαλίτσα.
Απ οτι κατάλαβα, ο μηχανικός δεν είναι σίγουρος τι ακριβώς φταίει. Ενας ηλεκτρολόγος, έστω και αυτοκινήτων μπορεί να ελέγξει τα τυλίγματα και το συλλέκτη. Αν τα τυλίγματα είναι ΟΚ δεν νομίζω να σε στοιχίσει πάνω απο 20-30ευρω (και πολλά λέω)...

Οχι δεν μετρησε τιποτα.Το μονο που καναμε ειναι να της δωσουμε απευθειας ρευμα να δουμε αν γυριζει αλλα τιποτα!Συνεργαζεται με ηλεκτρολογο και θα του την δωσει να την κοιταξει απο οτι καταλαβα.Παντως εκει που πατανε τα καρβουνακια ηταν σχετικα φαγωμενο...

camen
16/02/2009, 08:43
Μολις τον πηρα τηλεφωνο.Τωρα ειναι εκει ο ηλεκτρολογος εκει και την κοιταει.Θα με παρει τηλεφωνο
μου ειπε μολις βγει η γνωματευση...

GiannisBlessed
16/02/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Διόρθωση στο σχήμα (έτσι, για να είμαστε σωστοί)...
εγω εκει δειχνω τους πολους του ρελε.ποιος ειναι ο (+) και ο (-)
αν εκανα λαθος σορρυ:D

npat
16/02/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγω εκει δειχνω τους πολους του ρελε.ποιος ειναι ο (+) και ο (-)
αν εκανα λαθος σορρυ:D

Τα (ηλεκρομηχανικά) ρελέ δεν έχουν πολικότητα στις επαφές του φορτίου τους (δεν υπάρχει πόλος + και πόλος -).

Στις επαφές του πηνίου τους, έχουν, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Αυτές πάντως που δείχνεις στο σχήμα είναι οι επαφές φορτίου.

Εξάλου, αν το σκεφτείς, όταν κλείσει το κύκλωμα και οι δύο επαφές φορτίου του ρελέ βρίσκονται στην ίδια τάση (στα +12V ή όσα βγάζει η μπαταρία).

jimmis5
17/02/2009, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ξερω τι να κανω.Ο μαστορας μου ειπε οτι αμα ειναι ο συλλεκτης δεν φτιαχνεται.
Επισης μου ειπε οτι θα την δωσει σε ηλεκτρολογο να την κοιταξει αλλα αμα μας την φτιαξει θα κοστισει περιπου 70Ε και δεν εγγυαται και ποσο καιρο θα δουλεψει!!!
Δεν ξερω τι να κανω γαμωτο.Προς το παρον ψαχνω για καμια μεταχειρισμενη μπας και γλιτωσω το μπλεξιμο...
MHΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ?ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ,ΠΕΡΙΕΛΙΞΕΙΣ ΚΛΠ ΚΛΠ?!


Γεια χαρα φιλε μου περαστικα στο κατσικακι περιεληξεις στην Πατρα εχει Παπαφλεσσα και κορινθου, επισης στο Μαρκατο κοντα στην ασφαλεια Πατρων, και στην Βορειου ηπειρου και Σολωμου τσεκαρε οποιο θες και προσεχε μην σου πιασουν τον κο... ειδικα ο ηλεκτρολογος Στο Μαρκατο τονεχω τσεκαρει εχουμε φτιαξει πηνεια ουκ ολιγες φορες, Σε ποιο μαστορα το εχεις παει??Καλη τυχη:wave2:

Zpower
17/02/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
χαλια...
το σκευτηκα χθες.το κλικ κλικ ηταν του ρελε αρα ως εκει ηταν ενταξει.
περαστικα.:) .............................................................................................GIANNI den einai aparaitito oti einai ok . to klik klak to akoys alla h gefyra sto eswteriko toy rele den kleinei ayto symbainei otan XRHSIMOPOIOYN KATSABIDI or GERMANOPOLYGONO klp ,klp gia na baloyn empros to moter kolontas to stis epafes .to rele thermenetai lionwntas to plastiko apo mesa me apotelesma to rele san rele hlektrika na doyleyei oi epafes na mhn kanoyn swma ara ,,,, miza giok etsi anefera stigmiaia epadh me kalvdio xontro .ean mizare eixe problhma to rele ..tvra gia thn miza swsta osa aneferan pio panv oi filoi

OldMan
17/02/2009, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
όταν κλείσει το κύκλωμα και οι δύο επαφές φορτίου του ρελέ βρίσκονται στην ίδια τάση (στα +12V ή όσα βγάζει η μπαταρία).
Όσο και αμελητέα να είναι η αντίσταση μεταξύ των επαφών φορτίου, ΥΠΑΡΧΕΙ ...!!!
(άρα οι δύο επαφές ΔΕΝ βρίσκονται υπό την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ τάση ..) :winka:


Υ.Γ.
Έχω όρεξη, το αναγνωρίζω...:winka:

camen
17/02/2009, 08:07
Λοιπον,εχω νεοτερα.Με πηρε ο μαστορας τωρα το πρωι γιατι χθες το μεσημερι δεν προλαβε.
Η μιζα θα φτιαχτει απο τον ηλεκτρολογο.Δεν θα χρειαστει περιεληξη!!!
Ο ηλεκτρολογος θα φτιαξει στον τορνο τον συλλεκτη,θα αλλαξει την καρβουνιερα και τα καρβουνακια και θα καθαρισει και την μπομπινα.
Ο μαστορας μου ειπε οτι θα φτιαξει και στα "κοκκαλα".Τωρα τι ειναι αυτο δεν ξερω γιατι κοιμομουν οταν με πηρε και δεν τα ακουγα κ ολα...
Πιστευω παντως οτι αφου δεν θα χρειαστει περιεληξη δεν θα παει πολυ το μαλλι...

camen
17/02/2009, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Γεια χαρα φιλε μου περαστικα στο κατσικακι περιεληξεις στην Πατρα εχει Παπαφλεσσα και κορινθου, επισης στο Μαρκατο κοντα στην ασφαλεια Πατρων, και στην Βορειου ηπειρου και Σολωμου τσεκαρε οποιο θες και προσεχε μην σου πιασουν τον κο... ειδικα ο ηλεκτρολογος Στο Μαρκατο τονεχω τσεκαρει εχουμε φτιαξει πηνεια ουκ ολιγες φορες, Σε ποιο μαστορα το εχεις παει??Καλη τυχη:wave2:

Ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες αλλα θα αναλαβει την επισκευη ο ηλεκτρολογος που συνεργαζεται με τον μαστορα μου.
Το εχω παει στον Nικο Μουρελατο,ειναι στην Φαναριου κοντα στα ΤΕΙ(ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση).Ειναι πολυ εξηγημενο παλικαρι,πολυ καλος μαστορας και παντα προσπαθει να με εξυπηρετησει οσο καλυτερα μπορει.
Δεν νομιζω οτι θα με "γελασει" στο χρηματικο.:beer: :wave2:

camen
17/02/2009, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
.............................................................................................GIANNI den einai aparaitito oti einai ok . to klik klak to akoys alla h gefyra sto eswteriko toy rele den kleinei ayto symbainei otan XRHSIMOPOIOYN KATSABIDI or GERMANOPOLYGONO klp ,klp gia na baloyn empros to moter kolontas to stis epafes .to rele thermenetai lionwntas to plastiko apo mesa me apotelesma to rele san rele hlektrika na doyleyei oi epafes na mhn kanoyn swma ara ,,,, miza giok etsi anefera stigmiaia epadh me kalvdio xontro .ean mizare eixe problhma to rele ..tvra gia thn miza swsta osa aneferan pio panv oi filoi

Με τον τροπο που αναφερεις(βραχυκυκλωνοντας τις επαφες στο ρελε με κατσαβιδι) τσεκαρε οντως ο μαστορας αν ειναι οκ το ρελε.Κ επειδη δεν μιζαρισε με το βραχυκυκλωμα καταλαβαμε οτι ειναι οκ ο ρελες.Βεβαια για να ειμαστε σιγουροι τοποθετησε νεο ρελε αλλα και παλι τιποτα...:bigcry:

npat
17/02/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο και αμελητέα να είναι η αντίσταση μεταξύ των επαφών φορτίου, ΥΠΑΡΧΕΙ ...!!!
(άρα οι δύο επαφές ΔΕΝ βρίσκονται υπό την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ τάση ..) :winka:


Όχι αν τις ψύξεις στους -273.14 βαθμούς Κελσίου και έλθουν σε υπεραγώγιμη κατάσταση! Εμ, γιατί τα έχουν τα ψυγεία οι μηχανές!

:evil:

Zpower
17/02/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με τον τροπο που αναφερεις(βραχυκυκλωνοντας τις επαφες στο ρελε με κατσαβιδι) τσεκαρε οντως ο μαστορας αν ειναι οκ το ρελε.Κ επειδη δεν μιζαρισε με το βραχυκυκλωμα καταλαβαμε οτι ειναι οκ ο ρελες.Βεβαια για να ειμαστε σιγουροι τοποθετησε νεο ρελε αλλα και παλι τιποτα...:bigcry: ANTE PALI ....ean katalaves oti aytos einai o swstos tropos na tsekareis rele me katsabidi ok !!! oti peis apla egw ton anaferw san lathos tropo ..,,episis mporoyses na bgaleis thn epafi tis mizas apo ton rele kai na syndeseis kat eytheian me tash parakamptontas ton rele ,ean h miza soy htan ok tha girize to moter .

GiannisBlessed
17/02/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τα (ηλεκρομηχανικά) ρελέ δεν έχουν πολικότητα στις επαφές του φορτίου τους (δεν υπάρχει πόλος + και πόλος -).

Στις επαφές του πηνίου τους, έχουν, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Αυτές πάντως που δείχνεις στο σχήμα είναι οι επαφές φορτίου.

Εξάλου, αν το σκεφτείς, όταν κλείσει το κύκλωμα και οι δύο επαφές φορτίου του ρελέ βρίσκονται στην ίδια τάση (στα +12V ή όσα βγάζει η μπαταρία).
ναι δικιο εχεις.εγω λεω ποια πλευρα παει που.το ενα παει στο + και το αλλο παει στο -.αυτα....

GiannisBlessed
17/02/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
.............................................................................................GIANNI den einai aparaitito oti einai ok . to klik klak to akoys alla h gefyra sto eswteriko toy rele den kleinei ayto symbainei otan XRHSIMOPOIOYN KATSABIDI or GERMANOPOLYGONO klp ,klp gia na baloyn empros to moter kolontas to stis epafes .to rele thermenetai lionwntas to plastiko apo mesa me apotelesma to rele san rele hlektrika na doyleyei oi epafes na mhn kanoyn swma ara ,,,, miza giok etsi anefera stigmiaia epadh me kalvdio xontro .ean mizare eixe problhma to rele ..tvra gia thn miza swsta osa aneferan pio panv oi filoi
σωστο!!!σωστο!!!:beer:

sakisvolos
17/02/2009, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5

Μήπως να την πήγαινες και σε κανένα ηλεκτρολόγο (έστω και αυτοκινήτων, οι μίζες βασικά ίδιες είναι...)

Πολύ πιο απλές είναι οι μίζες των μοτό από αυτές των αυτοκινήτων φίλε μου!

Και τέλος πιστεύω ότι μάλλον επισκευάζεται η ίδια μίζα αν δεν έχουν καεί τα τυλίγματα ή δεν έχει
διαλύσει εντελώς ο συλλέκτης της!;)

sakisvolos
17/02/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ξερω τι να κανω.Ο μαστορας μου ειπε οτι αμα ειναι ο συλλεκτης δεν φτιαχνεται.
Επισης μου ειπε οτι θα την δωσει σε ηλεκτρολογο να την κοιταξει αλλα αμα μας την φτιαξει θα κοστισει περιπου 70Ε και δεν εγγυαται και ποσο καιρο θα δουλεψει!!!


Αν έχει καταστραφεί ο συλλέκτης βράστα ως εδώ ήταν η μίζα σου φίλε μου!.......Αλλά...........
Πάρτην εσύ στα χέρια και ψάξε για ηλεκτρολόγο μόνος σου ! Τι έχει πάνω της αυτή η μίζα που να θέλει 70? για να επισκευαστεί ρε γμτ? Έλεος δλδ! Ένας πάναπλος ηλεκτροκινητήρας είναι ούτε
γρανάζι με κόμπλερ έχει πάνω της ούτε το ρελέ ενσωματωμένο έχει όπως στα αυτοκίνητα γιατί 70???
Μου φαίνεται πολύ μεγάλο αυτό το ποσό!
:eyepop: :eyepop:

camen
17/02/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Πολύ πιο απλές είναι οι μίζες των μοτό από αυτές των αυτοκινήτων φίλε μου!

Και τέλος πιστεύω ότι μάλλον επισκευάζεται η ίδια μίζα αν δεν έχουν καεί τα τυλίγματα ή δεν έχει
διαλύσει εντελώς ο συλλέκτης της!;)

Oχι τα τυλιγματα δεν εχουν δεν εχουν καει.
Ο συλλεκτης ηταν φθαρμενος αλλα μαλλον θα φτιαχτει.Πιστευω οτι αυριο θα ειναι ετοιμη η μιζα.
Δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να τσεκαρεις το ρελε.Ο μηχανικος παντως με το κατσαβιδι τον τσεκαρε.Φυσικα μετα εγιναν επιπλεον τσεκαρισματα με καινουργιο ρελε και στο τελος βγαλαμε εντελως την μιζα και της δωσαμε απευθειας ρευμα αλλα δεν γυριζε... Τσεκαραμε κ το γραναζι του μοτερ που συνδεεται με τον αξονα της μιζας μηπως και εχει μπλοκαρει εκει τιποτα αλλα ηταν οκ.
Οποτε καταληξαμε στην μιζα.Την ανοιξαμε κιολας και ηταν εμφανης η φθορα.Αυτα...:wave2:

camen
17/02/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Αν έχει καταστραφεί ο συλλέκτης βράστα ως εδώ ήταν η μίζα σου φίλε μου!.......Αλλά...........
Πάρτην εσύ στα χέρια και ψάξε για ηλεκτρολόγο μόνος σου ! Τι έχει πάνω της αυτή η μίζα που να θέλει 70? για να επισκευαστεί ρε γμτ? Έλεος δλδ! Ένας πάναπλος ηλεκτροκινητήρας είναι ούτε
γρανάζι με κόμπλερ έχει πάνω της ούτε το ρελέ ενσωματωμένο έχει όπως στα αυτοκίνητα γιατί 70???
Μου φαίνεται πολύ μεγάλο αυτό το ποσό!
:eyepop: :eyepop:

Ο ηλεκτρολογος ειπε οτι θα φτιαχτει. Ο μηχανικος μου ειπε στο περιπου αυτη την τιμη νομιζοντας οτι θα χρειαστει περιεληξη!Υποθετω οτι δεν θα κοστισει τοσο τωρα.Αυτα που θα κανει ο ηλεκτρολογος τα θεωρω πιο απλα(χωρις να ειμαι γνωστης).
Παντως αν δεν δουλεψει για πολυ η μιζα ή δεν φτιαχτει(που το απευχομαι) εχω βρει μεταχειρισμενη απο ιντερνετ.Μονο που μπορει να μου την στειλει μονο Αμερικη οποτε πρεπει να βρω καποιον δικο μου να του την στειλει κ μετα να την στειλει σε μενα!Ας δω πρωτα ομως τι θα γινει κ βλεπω...

camen
18/02/2009, 07:57
Kαι ηρθε η ωρα της λυπητερης...
80Ε:eek: :uplate: :hypnotize :eyepop: :bigcry: :bawl:
Ειναι σιγουρα παρα πολυ παραπανω απο οσο θα επρεπε...
Αλλα και τι μπορω να κανω...
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

GiannisBlessed
18/02/2009, 17:47
Ελεεεοος:mad:
απλος δεν ειναι σωστο.τελος.