PDA

View Full Version : Γνώμες για το Kawasaki Kle 500??



tsolias
16/02/2009, 05:56
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα. Επειδή ψάχνω για μηχανή αξιόπιστη on-off για ταξιδάκια κυρίως, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για το προαναφερόμενο μοντέλο γιατί βρήκα κάποιες καλές ευκαιρίες.
Σας ευχαριστώ και περιμένω γνώμες.
Αντρέας.

XJR_Billy
16/02/2009, 06:14
Καλώς ήρθες τσολιά μου!:beer: :beer:

Το ΚΛΕ έχει βγει αξιόπιστο και άνετα μπορείς να κάνεις ταξιδάκια. :wave2:

nobody
16/02/2009, 06:27
καλως ηρθες!
δεν το εχω το kle ουτε το ειχα ποτε μου.
θα σου γραψω ομως οτι ελεγε το μοτοτριτη καποιους μηνες πριν
αναφερεται βεβαια στο μοντελο 2005
"...ειναι μια μοτοσυκλετα που καταφερνει να φαινεται συγχρονη παροτι βρισκεται κοντα μας απο το 1991.Ισως και να ειναι ενα απο τα καλυτερα εργαλεια που κυκλοφορουν σημερα στους ελληνικους δρομους.ταξιδευει πανευκολα,καιει λιγο,εχει μεγαλους χωρους,παρεχει καλη προστασια απο τον αερα και ειναι ιδιαιτερα ανετο.στα συν η θεση οδηγησης.στα πλην θα θελανε καλυτερη αισθηση απο το εμπρος φρενο."

tsolias
16/02/2009, 15:25
Σας ευχαριστώ φίλοι μου. :wave2: Αλλη γνώμη??:confused: :confused:

kakto
16/02/2009, 16:34
Φίλε μου ,σαν κάτοχος μέχρι πριν 7 μήνες και για διάστημα 6 ετών ,ενός KLE 500 μοντ. 2002 ,θα σου αναφέρω την γνώμη μου από την συμβίωση μου μαζί του .

Οδηγικά
Με ύψος 1,85 δεν με δυσκόλευε ούτε το ύψος της ούτε το βάρος της στους επιτόπιους ελιγμούς και σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος ήταν καλόβολη .
Η κύρια χρήση της ήταν για μέσα στην πόλη ,αλλά και σε διάφορες μικρές αποδράσεις της τάξεως των 100-200 χλμ. που έκανα με κάλυψε καλά με μια μέση ταχύτητα της τάξης των 130 km/h ,με μοναδικά μελανά στοιχεία τα :

1. Ανεπαρκής κάλυψη της ζελατίνας από τον αέρα
2. Ανεπαρκής άνεση της σέλλας για τα 89 κιλά μου μετά από 1 ώρα επάνω της .
3. Αστάθεια στους πλευρικούς ανέμους ,φαινόμενο το οποίο επέτεινε και το TOP CASE των 42lt που είχα .

Η αντιμετώπιση των δύο πρώτων ,με μία after sale ζελατίνα της KAPPA και αντικατάσταση/ενίσχυση του αφρώδους υλικού της σέλλας ,ήταν σχετικά φτηνή και κόστισε περίπου 110 € και για τα δύο .
Για να αποκαταστήσω όμως το τρίτο χρειάστηκε να εκταμιεύσω 240 € για αλλαγή των ελατηρίων στις αναρτήσεις μπρος-πίσω με WP .
Μετά τις παραπάνω προσθήκες η μηχανή με κάλυπτε πλήρως με ασφάλεια και άνεση ,για την χρήση που την ήθελα .

Προβλήματα - Βλάβες
Κανένα εκτός από 1 μπαταρία και 1 ανορθωτή στά 6 χρόνια χρήσης .

Εν κατακλείδι η μηχανή με κάλυπτε ,ήταν απροβλημάτιστη ,πατούσε νορμάλ χωματόδρομο , αξιοπρεπώς και ο μόνος λόγος που την έδωσα (με μισή καρδιά) ,ήταν γιατί άλλαξαν οι ανάγκες μου προς το πιό τουριστικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα στην επιλογή σου .

tsolias
16/02/2009, 18:33
Να είσαι καλά kakto :cool:

thalasinos
16/02/2009, 19:21
Γεια σου ευζωνα!! ειχα το ΚLE 500 ενα χρονο.
Αξιοπιστο μηχανακι, αναρτησεις Kayaba! παρα πολυ καλες,μονο σε βαρυ χειμωνα ανοιγα τσοκ! τελικη 170 κ.μ ρυθμικο δουλεμα. ΝΤΟΥΚΟΥ-ΝΤΟΥΚΟΥ-ΝΤΟΥΚΟΥ-ΝΤΟΥΚΟΥ!!!!!!!!!
Το μονο αρνητικο για μενα ηταν η σελα του, ειναι στενη με αποτελεσμα να σε κουραζει και εχει μια κληση προς το ρεζερβουαρ που αν τυχον εχεις συνοδηγο και χρειασθει να πατησεις αποτομα φρενο........απλα, τα σπας . Αν μπορεις να κανεις κατι με τη σελα.... ειναι πολυ καλο μηχανακι!!

tsolias
17/02/2009, 17:03
Χαχαχαχα !!!! :D :D Κατάλαβα φίλε η σέλα είναι γενικό πρόβλημα!!!

ASTRAKITCAR
17/02/2009, 18:11
εμπρος ειχα βαλει μια τρομπα φρενου με 60? απο ΖΖR 1100..

απλα με ενα δαχτυλο το μηχανακι σταματαγε....

το ειχα κανει super motard με πολλα εξτρα επανω


θα το ηθελα ανετα για δευτερο μηχανακι ακομα και σημερα....

αξιοπιστο,φθηνα αναλωσιμα καλο μοτερακι...

βαλε αφρωδες στην σελα με 60? κοστος..

εχω το versys σημερα,το φρενο που ειχα με το Kle σε αισθηση δεν το εχει...

ηταν μοντελο του 1998 με 50.000km και εκαιγα 10/40 λαδι!!!!!

15/50 εβαζα στις ζεστες μονο για το σασμαν...

παρτο αλλα κοιτα και transalp για να εισαι ανετος..πολυ καλη αισθηση το honda,

και εγω στα 5 χρονια που το ειχα μια μπαταρια και ενα ανορθωτη ειχα αλλαξει και τιποτα αλλο!!!

livbiker
20/02/2009, 16:29
Δεν είχα ποτέ το KLE αλλά το έχει φίλος και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Παραπονιέται μόνο για το πλαϊνό σταντ που το θεωρεί λίγο ασταθές και ότι τα φρένα είναι λίγο «πίσω» για το 2008!
Για να το πας άνετα πάντως πρέπει να έχεις το 1,75 σε ύψος.
Σε ταξιδάκι μάλιστα που κάναμε μαζί (εγώ οδηγούσα βαρύ 4κύλινδρο 650cc) όταν χρειάστηκε να πατήσουμε και καμιά 10αριά χιλ χωματόδρομο, ο φίλος «βγήκε» ξεκούραστος ενώ εμένα μου είχανε πιαστεί τα χέρια και τα πόδια.

relis
20/02/2009, 18:38
Εμαθα να οδηγαω για δευτερη φορα πανω σε ενα KLE το οποιο το αγορασα μετ/νο και ψιλοφορτωμενο με km δεν μου αρνηθηκε να ταξιδευει με 9000 στον καυσωνα , δεν με ξαπλωσε ποτε συγχωρωντας μου τις ψιλο..... μετα απο 10000km στα χερια μου αποφασισα να το κανω καινουριο μιας και οι εποχες ειναι δυσκολες.
Ειναι ελαφρυ σαν παπι, αρκετα γρηγορο , ισως τα φρενα θελουν λιγο ψαξιμο απο υλικα τριβης , και φυσικα η σελλα που θελει "πειραγμα" για να μην αντιμετωπισεις προβληματα γονιμοτητας.

steven_04
20/02/2009, 21:39
ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο?

Αυτο που εχεις avatar το YBR 125 δεν ειναι? Και σε μπλε χρωμα μαλιστα?

tsolias
21/02/2009, 09:06
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους σας για τις γνώμες σας για το KLE 500.

Steven, ναί στο avatar μου είναι το YAMAHAKI μου το YBR 125 ΜΠΛΕ!!! Μοντέλο 2007 με 5.000 χλμ. Αναπαύεται στο κλειστό πάρκινκ μου και το έχω κυρίως για την πόλη και ταξιδάκια στα πανέμορφα Ελληνικά Νησιά μας όπου είναι ότι πιό ιδανικό υπάρχει.Που να το δείτε και φορτωμένο με 3 σακβουαγιάζ,ενα εγώ μπροστά μου, ενα πάνω στο ρεζερβουάρ και ενα μεγάλο πίσω.Δεν μασάει τίποτα!!! Το πάω πολύ.:p :p
Αλλά το KLE 500 το θέλω για άλλες καταστάσεις!!! :winka: :winka:

tsolias
21/02/2009, 09:09
Ξέχασα να σας πώ ότι το YBR σηκώνει εμένα 90 κιλά :rolleyes: και τη γυναίκα μου 80 κιλά :p σύν όλα τα προηγούμενα που σας είπα!!!!!! :p :p :p

Costas KLE
24/02/2009, 10:25
Έχω το KLE του 2007 και έχω κάνει 17.000 Km τα περισσότερα σε βόλτες εκτός Αθήνας, για τα κυβικά του και τα λεφτά του είναι μια τίμια μηχανή, έχοντας 45 άλογα οφείλεις να ξέρεις πως δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο, ταξιδεύει χωρίς προβλήματα με 140 – 160 Km/h η τελική που έχω βγάλει είναι 180 km/h σε κατηφορικό δρόμο, η προστασία από τον δεν είναι και η καλύτερη αλλά αυτό το ψιλοδιορθώνεται με μια μεγαλύτερη σε ύψος ζελατίνα, μέσα στην κίνηση επειδή είναι θεόστενη περνάει από παντού, οι μαμά αναρτήσεις είναι μαλακές αλλά γι αυτό υπάρχει η white power (ακόμα δεν τις έχω αλλάξει) τα φρένα από το πρώτο μοντέλο ήταν ασθενή και δεν τα βελτιώσανε ποτέ, έχεις καλύτερο δάγκωμα αν βάλεις σωληνάκια υψηλής, με ένα άτομο και βαλίτσα πίσω έχεις προβλήματα αεροδυναμικής μετά τα140 Km/h (υπάρχουν ταλαντώσεις) τα οποία λύνονται όταν υπάρχει συνεπιβάτης, σε πατημένο χώμα δεν έχει προβλήματα αλλά αν θες να κάνεις enduro μάλλον πάρε κάτι άλλο με περισσότερη δύναμη και μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος γιατί αυτό βρίσκει συχνά (περνώντας από κροκάλες και βραχάκια στο βουνό), η αυτονομία του μέχρι την ρεζέρβα σε έμένα είναι γύρο στα 180 Km (11 lt ρεζερβουάρ και έχει άλλα 4 lt ρεζέρβα), η σέλα του είναι πολύ καλή, προφανώς το αντιολισθητικό υλικό κάνει πολύ καλά την δουλειά του, μηχανικά τα πάντα έχουν αντιμετωπιστεί και λυθεί πολλά χρόνια πίσω πράγμα που κάνει την μηχανή σκυλί μαύρο, δεν παθαίνει τίποτα, αυτά τα λίγα :wave2:


156761

tsolias
25/02/2009, 16:20
Thanks Costa :) :) :)

Aploikos69
28/01/2023, 11:53
Καλημέρα στην ομάδα.Ξέρει κάποιος να πει πως βλέπουμε την ένδειξη καυσίμου στό καντραν για kavasaki kle 500?

Volpad
28/01/2023, 12:03
δεν γίνεται... και δεν χρειάζεται μόλις το συνηθίσεις.

να μηδενίζεις το κοντέρ σε κάθε γέμισμα και θα ξέρεις με την εμπειρία ποσα χιλιόμετρα βγάζεις.

αλλιώς, να περιμένεις ποτέ θα μείνει και να γυρνάς το ρουμπινετο στη ρεζέρβα.

Aploikos69
28/01/2023, 12:28
δεν γίνεται... και δεν χρειάζεται μόλις το συνηθίσεις.

να μηδενίζεις το κοντέρ σε κάθε γέμισμα και θα ξέρεις με την εμπειρία ποσα χιλιόμετρα βγάζεις.

αλλιώς, να περιμένεις ποτέ θα μείνει και να γυρνάς το ρουμπινετο στη ρεζέρβα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

DoctoR_k6
03/08/2023, 18:01
Για να μην ανοιγω θεμα...
Ενας ξαδερφος απο επαρχια βρηκε αυτο το KLE (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14751610-kawasaki-kle-500) κ θελει να το τσεκαρω για να το κλεισει (αν αξιζει).
Περα απο τα γνωστα που θα ριξω μια ματια για να του πω την γνωμη μου, πρεπει να εστιασω καπου περισσοτερο?
Οι κατοχοι προφανως θα βοηθησουν η οσοι το ξερουν το μοτο.

Πρεπει να εχει παιξει βαψιμο οπως το πρωτοειδα. Πολυ καθαρο φαινεται κ με ανησυχει μην το εχει κανει ζαρι πουθενα.
Οπως κ τα πλαστικα δεν μου κανουν για μαμα...δεν το εχω ψαξει βεβαια αλλα ετσι μου δειχνει.

:beer:

doctoras
03/08/2023, 18:29
Τα χρώματα του μοντέλου αυτά είναι.
Η μόνη διαφορά έχω την εντύπωση οτι είναι τα πλαϊνά καπάκια μοτερ κανονικά πρέπει να είναι στο χρώμα του πλαισίου, ακριβώς όπως οι γρίλιες στις ψύκτρες του κυλίνδρου

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT7jXweeH7gpcxBgbbJChvdZAM3xv4TK1AaAw&usqp=CAU

Προδιαγράφεται να έχετε εντοπίσει κελεπούρι για το μπατζετ

telegonos
03/08/2023, 18:37
Για να μην ανοιγω θεμα...
Ενας ξαδερφος απο επαρχια βρηκε αυτο το KLE (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14751610-kawasaki-kle-500) κ θελει να το τσεκαρω για να το κλεισει (αν αξιζει).
Περα απο τα γνωστα που θα ριξω μια ματια για να του πω την γνωμη μου, πρεπει να εστιασω καπου περισσοτερο?
Οι κατοχοι προφανως θα βοηθησουν η οσοι το ξερουν το μοτο.

Πρεπει να εχει παιξει βαψιμο οπως το πρωτοειδα. Πολυ καθαρο φαινεται κ με ανησυχει μην το εχει κανει ζαρι πουθενα.
Οπως κ τα πλαστικα δεν μου κανουν για μαμα...δεν το εχω ψαξει βεβαια αλλα ετσι μου δειχνει.

:beer:

Χώρια οι κλασσικοί έλεγχοι (ενοχλητικοί ήχοι στον κινητήρα, μυρωδιά ή και όψη καμμένου λαδιού, οχι στρωτή λειτουργία κινητήρα, τραβάει στην ευθεία ή στα φρένα, δεν παίρνει πάντα εύκολα μπροστά ΚΑΙ κρυο ΚΑΙ ζεστό), ειδικά στο ΚΛΕ το παρακάτω:

Η τάπα του ψυγείου είναι κάτω από ντεπόζιτο. Εκεί είναι και η φούσκα του θερμοστάτη ροής και οι σχετικές σωληνώσεις.

Εγώ αν το εξέτασα, εντός συνεργείου, θα έβγαζα ντεπόζιτο, πρέπει να λυθούν τα δεσίματα των πλαινών πλαστικών πάνω στο ντεπόζιτο για να γίνει αυτό, και θα κοίταγα για σκουριά μέσα σε όλα αυτά. Αν αντί για πράσινο ψυκτικό υγρό, έβλεπα μέσα σκουριονερό, άκυρη η αγορά και ας έχει όσο καλή εμφάνιση θέλει.

Εναλλακτικά μπορείς να λύσεις την τάπα του ψυκτικού κάτω και/ή το καπάκι αντλίας να δεις κατάσταση στα τοιχώματα μέσα, αλλά αυτό προυποθέτει άδειασμα του ψυκτικού υγρού σε λεκάνη.

doctor_john
03/08/2023, 18:54
Ρωτάω για να μάθω: αν έβαλε νερό ο προηγούμενος μόνο την τρόμπα δεν φθείρει;
Αν πας για ένα καθάρισμα και ανακατασκευή τρόμπας τι άλλο προβληματίζει;

telegonos
03/08/2023, 20:03
Ρωτάω για να μάθω: αν έβαλε νερό ο προηγούμενος μόνο την τρόμπα δεν φθείρει;
Αν πας για ένα καθάρισμα και ανακατασκευή τρόμπας τι άλλο προβληματίζει;

Αν είναι τίγκα στην σκουριά, δεν είναι γιατί έχει βάλει νερό βρύσης κάποια στιγμή κάποιος. Είναι ότι έχει μεγάλη διάβρωση το μοτέρ στο εσωτερικό του κυκλώματος, μάλλον οι φλάντζες είναι στο όριο αποσύνθεσης, οι σιδερένιες σωληνώσεις το ίδιο, και γενικά, δείχνει κινητήρα προς το τέλος της ζωής του ή που θα θέλει πολλά λεφτά να επανέλθει σε καλή κατάσταση.

DoctoR_k6
04/08/2023, 13:06
Ευχαριστω για το feedback.
Το βλεπω απο Δευτερα κ αν χρειαστει τιποτα ενημερωνω.