PDA

View Full Version : Όργανα ΚΤΜ



motaba
16/02/2009, 05:52
Για χαρά!

Έχει κανείς τα manual - electric diagrams από τα ηλεκτρονικά όργανα που έχουν τα (παλαιότερα μάλλον ? ) ΚΤΜ?

Είναι όλα με αισθητήρα ?

Thanks
:winka:


155744

OldMan
16/02/2009, 07:06
Teneroχτυπημένε, αν δεν κάνω λάθος το πάνω πρέπει να είναι από 620 του '99 ...
(το κάτω είναι από EXC, αλλά παίζουν πολλές χρονολογίες..)


Υ.Γ.
Manual για όργανα ΔΕΝ κυκλοφόρησε ποτέ ...!!!

Στα electric diagramms φαίνονται ΜΟΝΟ οι συνδέσεις από και προς τα όργανα και τίποτε παραπάνω..
:winka:

motaba
16/02/2009, 08:00
Έλα ρε OldMan, μόνο εσύ θα με σώσεις!!

Βρήκα το electric diagram για αυτό του EXC..

Το βάζω πιο κάτω... δείχνει να έχει έναν speed sensor! Είναι τοποθετημένος μέσα στο κέντρο με ντίζα κτλ ?? Η απλώς μαγνητάκι? (Δεν ξέρω αν παίζει το τελευταίο γενικα...)

Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω ολόκληρη την καλωδίωση σε pdf.


155752

motaba
16/02/2009, 08:04
Βασικά το σκέφτομαι γιατί μπορεί να βρεί κάποιος με 40~100 euro στο e-bay και θα έλεγε για αντικατάσταση - βελτίωση των οργάνων...

Είναι κομπλέ?

Τι ενδείξεις έχουν? Μερικό-Ολικό χιλιομετρητή / στροφές / χαω / θερμοκρασίες / φωτα / φλας ??



Υ.Γ. Τοποθετημένο σε ΧΤ 500 ....το παλιό εεεε! (Dakar 2006)


155753

Trickster
16/02/2009, 09:24
Λοιπόν θα σε κατατοπίσω εγώ μιας και τελευταία έπαιξα μαζί τους.
Το κάτω είναι μέχρι μοντέλα exc 2004 και πριν οπότε και μπορείς να ψάξεις τα manual που δίνει η ktm για αυτά. Μπορείς να ψάξεις και για 2005 και νεώτερα έτσι και αλλιώς οι καλωδιώσεις που φεύγουν και από αυτά είναι ίδιες (και είναι πιό αναλυτικά τα manual).
Τα καλώδια που φευγουν από εκεί είναι μια φύσα των 4 μια των 3 και μια των 2. Των 4ρων είναι για το control που έχεις πάνω στο τιμόνι. Το 3αρι είναι για τα ρεύματα της μηχανής και το 2πλο είναι για το καλώδιο που καταλήγει στο μπροστινό τροχό που είναι μαγνητάκι με καλώδιο.

Επειδή μου έχουν μείνει το κάτω από αλλαγή σε κάποιο άλλο αν θες σου πουλάω μαζί μαγνητάκι, βάση και το κοντερ. Οι λειτουργίες του είναι αηδιαστικά πολλές αν το χρησιμοποιήσεις με το control στο τιμόνι αλλιώς θα σου έχει μόνο τα βασικά, ώρες χρήσης, χιλιόμετρα και ταχύτητα.

Το πάνω είναι το οδόμετρο που παίζει στα μεγάλα ktm μέχρι και 2008. Νομίζω στα καινούργια έχει αλλάξει. Για αυτά δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν τα έχω λύσει.

:wave2:

TOMASKTM
16/02/2009, 09:32
το πάνω το έχουν και τα lc4 640 2003+.
έχει 2 μερικούς ,ώρα,και μετρητή που ξεκινάει όταν μπεί στη ρεζέρβα(αυτό δουλευέι μόνο στα lc8).

OldMan
16/02/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Το βάζω πιο κάτω... δείχνει να έχει έναν speed sensor! Είναι τοποθετημένος μέσα στο κέντρο με ντίζα κτλ ?? Η απλώς μαγνητάκι? (Δεν ξέρω αν παίζει το τελευταίο γενικα...)
Είναι μαγνητάκι επάνω στον μπροστινό δίσκο (με αντίστοιχο δέκτη στην δαγκάνα...).

Δεν θυμάμαι τι γινόταν αν άλλαζες διάσταση τροχού (νομίζω ότι μπορούσες να βάλεις την νέα διάσταση στο όργανο και να κάνει τις διορθώσεις - αλλά πέρασαν και χρόνια γμτ..) :wave2:

STOYBI
16/02/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Δεν θυμάμαι τι γινόταν αν άλλαζες διάσταση τροχού (νομίζω ότι μπορούσες να βάλεις την νέα διάσταση στο όργανο και να κάνει τις διορθώσεις - αλλά πέρασαν και χρόνια γμτ..) :wave2:

Εχει διακοπτη στο οργανο στην κατω πλευρα απο 21 σε 17 ( και το αντιθετο..)

:wave2:

motaba
16/02/2009, 14:35
Thanks για τις πληροφορίες παιδια!! :winka:

Διαφωτιστικότατες μπορώ να πω!! :beer:

(Trickster στείλε ενα πμ, για χρονιά-μοντέλο, κατασταση και τιμή αν θές! )

:wave2:

motaba
24/11/2009, 09:57
Πφφφφ......

Πάλι μπερδέυτηκα :look:

Για πέιτε ρε παιδιά γιατί θα το χάσω και το λίγο που μου έχει μείνει... :alien:

Αριστερά στη φωτό έχουμε τα όργανα από LC8 950/990 Adventure. Κανονικά στροφόμετρο - ταχύμετρο..

Δεξιά απ'τη άλλη έχουμε όργανα από 950 SM.... Δεν έχει στροφόμετρο ή το οργανάκι του είναι διαφορετικό του Adventure και παρότι μοιάζουν ίδια, έχει και ένδειξη στροφομέτρου ? (Ψηφιακά, στην οθόνη...)

Ευχαριστώ!!




:wave2:

motaba
24/11/2009, 09:58
Φωτό


181385

LOUKILOUK
24/11/2009, 13:48
δεν έχει στροφόμετρο...:wave2:

motaba
24/11/2009, 14:02
Tnx a lot LOUKILOUK :)

:wave2:

nikolas1709
24/11/2009, 14:49
επισης εχουν επιλογη για χλμ/ωρα η μιλια/ωρα

LOUKILOUK
24/11/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Tnx a lot LOUKILOUK :)

:wave2:

:beer: :wave2:

Αν και δεν έχω καταλάβει τον λόγο για τον οποίο ρωτάς θα ρισκαρω να προτείνω σαν φτηνή οικονομική λυση αυτή των κοντέρ ποδηλάτων που με λίγα χρήματα "λένε" πολλά... χλμ, ώρα, μεγιστη ταχύτητα, μέση ωριαία ταχύτητα...κ.α. Ίσως να είναι και άχρηστη η πληροφορία αυτή αλλά είπα να ρισκάρω... :lol: :beer: :wave2:

camen
24/11/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
:beer: :wave2:

Αν και δεν έχω καταλάβει τον λόγο για τον οποίο ρωτάς θα ρισκαρω να προτείνω σαν φτηνή οικονομική λυση αυτή των κοντέρ ποδηλάτων που με λίγα χρήματα "λένε" πολλά... χλμ, ώρα, μεγιστη ταχύτητα, μέση ωριαία ταχύτητα...κ.α. Ίσως να είναι και άχρηστη η πληροφορία αυτή αλλά είπα να ρισκάρω... :lol: :beer: :wave2:

Δουλευει γαματα αυτη η λυση...
Δοκιμασμενη:D :D :D

950dim
24/11/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δουλευει γαματα αυτη η λυση...
Δοκιμασμενη:D :D :D

Nαι αλλα μετραει σωστα?θελει καλιμπραρισμα βασει διαστασεων τροχου...

camen
24/11/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Nαι αλλα μετραει σωστα?θελει καλιμπραρισμα βασει διαστασεων τροχου...

Eχει επιλογη για να βαλεις διασταση με ακριβεια χιλιοστου...:winka:

Καρατσεκαρισμενο σε λεω...Χρονια ποδηλατης και το ειχα και στο serow...

950dim
24/11/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eχει επιλογη για να βαλεις διασταση με ακριβεια χιλιοστου...:winka:

Καρατσεκαρισμενο σε λεω...Χρονια ποδηλατης και το ειχα και στο serow...

Σωστος,γιατι βγαινουμε με τα ποδηλατα στο βουνο,επιστρεφουμε μαζι,κι ο ενας εχει 22χλμ κι ο αλλος 23...καποιος εχει κανει μαλακια...:lol:

camen
24/11/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Σωστος,γιατι βγαινουμε με τα ποδηλατα στο βουνο,επιστρεφουμε μαζι,κι ο ενας εχει 22χλμ κι ο αλλος 23...καποιος εχει κανει μαλακια...:lol:

Καποιος εχει βαλει λαθος διασταση τροχου...:winka:
Παρε μια μεζουρα και μετρα απο το κεντρο της ροδας μεχρι και την επιφανεια του ελαστικου.
Μετα κανε την πραξη 2*3,14*οσο μετρησες.Κ βαλτο στο κοντερ σε χιλιοστα...
ΠΧ : 223 (mm)

K εισαι αρχοντας...:beer:

LOUKILOUK
24/11/2009, 19:20
Είναι όντως πολύ απλό να το ρυθμίσεις... μετράει με ακρίβεια λίγων μέτρων αν το ρυθμίσεις σωστά... έχω και εγώ στο ΚΤΜ (το ΜΤΒ... :winka: )


:beer: :wave2:

υ.γ. τρεις ΚΤΜαδες με ποδήλατο...τυχαίο?

camen
24/11/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Είναι όντως πολύ απλό να το ρυθμίσεις... μετράει με ακρίβεια λίγων μέτρων αν το ρυθμίσεις σωστά... έχω και εγώ στο ΚΤΜ (το ΜΤΒ... :winka: )


:beer: :wave2:

υ.γ. τρεις ΚΤΜαδες με ποδήλατο...τυχαίο?

Τωρα καποιος κακοπροαιρετος θα πεταχτει να πει οτι αφου δεν πανε τα μηχανακια μας,πηγαινουμε με τα ποδηλατα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αλλα :nono: κυριοι....Απλα,ειμαστε ανθρωποι της φυσης και γουσταρουμε τα σκληρα:lol:



:wave2:

XJR_Billy
24/11/2009, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τωρα καποιος κακοπροαιρετος θα πεταχτει να πει οτι αφου δεν πανε τα μηχανακια μας,πηγαινουμε με τα ποδηλατα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αλλα :nono: κυριοι....Απλα,ειμαστε ανθρωποι της φυσης και γουσταρουμε τα σκληρα:lol:



:wave2:

Εντάξει... λέμε πολλές λαλακείες για τα ΚΤΜ αλλά όχι κι έτσι...:lol: :lol:

Πάντως αν βγει κανά πτυσόμενο να χωράει στη σχάρα έχε το υπόψην σου...

:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :wave2:

camen
24/11/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εντάξει... λέμε πολλές λαλακείες για τα ΚΤΜ αλλά όχι κι έτσι...

Πάντως αν βγει κανά πτυσόμενο να χωράει στη σχάρα έχε το υπόψην σου...

:beer: :beer: :beer: :wave2:


:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p

motaba
11/05/2010, 07:33
Ok, Βρήκα ένα στα 50 euro που δουλεύει μια χαρά.

Το πάνω τζαμάκι αν είναι λίγο γρατζουνισμένο θέλει 61 euro :p άντε και το βάζουμε κι αυτό...

Έχει κανένας ανοιγμένο - χαλασμένο το σένσορα να δούμε τι μάρκα (από ηλεκτρονικά εξαρτήματα) είναι ?
Γιατί ΚΤΜ και ο σένσορας απο και κλείεται ! :wave2:

motaba
11/05/2010, 07:34
Από αυτό εννοώ..


197480

SeNNinhA
11/05/2010, 07:44
Κοψε και βάλε ένα σενσορα από ποδηλατικό κοντερακι (πουλιουνται και ξεχωριστά). Την ίδια δουλειά θα σου κάνει με τον μαμα. Διαβάζει απλά το πέρασμα του μαγνητη και δίνει ένα παλμό κάθε φορά.

motaba
11/05/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Κοψε και βάλε ένα σενσορα από ποδηλατικό κοντερακι (πουλιουνται και ξεχωριστά). Την ίδια δουλειά θα σου κάνει με τον μαμα. Διαβάζει απλά το πέρασμα του μαγνητη και δίνει ένα παλμό κάθε φορά.

Tnx!! :winka:

(Δεν παίζει ρόλο το "ύψος" και "πλάτος" του παλμού ? )

:wave2:

SeNNinhA
11/05/2010, 07:56
Όλα τα όργανα αυτά είναι πολύ απλά στην κατασκευή τους. Απλά διαβάζουν τους παλμους και ανάλογα τα δεδομένα της περιμετρου του τροχου βγάζουν την ταχύτητα με ένα απλό πολλαπλασιασμό. Εάν δεις και τα καλωδιακια τους είναι πολύ λεπτά μιας και η ένταση του παλμου είναι μικρή. Μπορείς να αλλάξεις τον μαγνητη με οποιοδήποτε άλλο επίσης. έχω βάλει εώς και από μαγνητακια συναγερμού. Η απόσταση μαγνητη και σενσορα επίσης επηρεάζει τον παλμό αλλά αρκεί να διαβάζεται έστω και λίγο. Δοκίμασε το και θα δεις.

Το μόνο κακό με τα όργανα του ΚΤΜ είναι ότι όπως όλα τα αντίστοιχα δείχνουν χιλιόμετρα με ακρίβεια 100 μέτρων και γι αυτό δεν είναι πολύ χρήσιμα σε trail ride και χρειάζεσαι επιπλέον οργανακι, ακόμη και ποδηλατικό.

Το καλύτερο που μπορείς να τοποθετήσεις είναι ένα ΙΜΟ με τα χειριστήρια του αλλά κοστίζει.

Φθηνή και πολύ καλή λύση είναι τα trailtech

camen
11/05/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα τα όργανα αυτά είναι πολύ απλά στην κατασκευή τους. Απλά διαβάζουν τους παλμους και ανάλογα τα δεδομένα της περιμετρου του τροχου βγάζουν την ταχύτητα με ένα απλό πολλαπλασιασμό. Εάν δεις και τα καλωδιακια τους είναι πολύ λεπτά μιας και η ένταση του παλμου είναι μικρή. Μπορείς να αλλάξεις τον μαγνητη με οποιοδήποτε άλλο επίσης. έχω βάλει εώς και από μαγνητακια συναγερμού. Η απόσταση μαγνητη και σενσορα επίσης επηρεάζει τον παλμό αλλά αρκεί να διαβάζεται έστω και λίγο. Δοκίμασε το και θα δεις.

Το μόνο κακό με τα όργανα του ΚΤΜ είναι ότι όπως όλα τα αντίστοιχα δείχνουν χιλιόμετρα με ακρίβεια 100 μέτρων και γι αυτό δεν είναι πολύ χρήσιμα σε trail ride και χρειάζεσαι επιπλέον οργανακι, ακόμη και ποδηλατικό.

Το καλύτερο που μπορείς να τοποθετήσεις είναι ένα ΙΜΟ με τα χειριστήρια του αλλά κοστίζει.

Φθηνή και πολύ καλή λύση είναι τα trailtech

+640
Οπως τα λες ειναι...:winka: