PDA

View Full Version : Τα servise's του 1200GS... Joined Posts



Σελίδες : [1] 2 3

GEORGE_37
27/03/2005, 09:13
Τα services του R1200GS... Τιμές, εργασίες, πού τα κάναμε, εντυπώσεις κλπ.

Spike
27/03/2005, 13:40
Panagiotopoulos
til 2106046940-1

Perioxi : Gerakas , konta sto ypourgeio syginonion.

MONO ekei
- service 1000 xlm : 65 euro
- alagi ladia kai piso takakia sta 5000 xlm : 67 euro ola mazi
- service 10000 xlm: den xero akoma alla tha sas po se 1500 xlm apo tora (nomizo oti ola mazi pane gyro sta 200-300 euro...)
:bigcry: :bigcry:

grsart
28/03/2005, 00:08
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΕ BEST

Τα πισω τακακια γιατι τα αλλαξες;

Spike
28/03/2005, 01:01
Na xerete oloi oi katoxoi ton 1200GS oti kathe 5000 xlm tha alazete takakia piso frenon (kai na to tsekarete syxna) logo syxnis odigisis mesa stin poli. H mixani otan patas to mprostino freno pianei kai 20% tou piso opote oti kai na kanete mesa stin poli tha sas troei ta piso frena (35 euro kanoun ta takakia) . An tin odigeite exo apo tin poli kathe 8000 xlm tha ta alazete.

motoforever
30/03/2005, 11:13
Γεια σε όλους!
Είμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου απο το service.

1ο (1000χμ) Αλλαγή λαδιών με ημισυνθετικά, όχι αλλαγή φίλτρου διότι τα λάδια ήταν καθαρά. Σε εξουσιοδοτημένο συνεεργείο του δικτύου Παναγιωτόπουλος. 35Ευρώ

2ο (5000χμ) Αλλαγή λαδιών και φίλτρου με ορυκτέλαιο. Στον Παναγιωτόπουλο. 32-38Ευρώ

Το ημισυνθετικό έκανε τον κινητήρα να ακούγετε λιγότερο (όχι τόσο τραχύς ήχος), θα το προτιμήσω στην επόμενη αλλαγή λαδιών. Ίσως να κάνω αλλαγές εναλλάξ, χειμώνα ορυκτέλαιο, καλοκαίρι ημισυνθετικό. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό.

Giannis_L
30/03/2005, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoforever
Γεια σε όλους!
Είμαι καινουργιος στο forum και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου απο το service.

1ο (1000χμ) Αλλαγή λαδιών με ημισυνθετικά, όχι αλλαγή φίλτρου διότι τα λάδια ήταν καθαρά. Σε εξουσιοδοτημένο συνεεργείο του δικτύου Παναγιωτόπουλος. 35Ευρώ

2ο (5000χμ) Αλλαγή λαδιών και φίλτρου με ορυκτέλαιο. Στον Παναγιωτόπουλο. 32-38Ευρώ

Το ημισυνθετικό έκανε τον κινητήρα να ακούγετε λιγότερο (όχι τόσο τραχύς ήχος), θα το προτιμήσω στην επόμενη αλλαγή λαδιών. Ίσως να κάνω αλλαγές εναλλάξ, χειμώνα ορυκτέλαιο, καλοκαίρι ημισυνθετικό. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αυτό.

STA 1000 KM MONO 35 EUROS ?????

KALH FASH... Μηπως κανουμε κατι λαθος ???? :)

Spike
30/03/2005, 11:43
Oxi den kanei lathos Gianni , toso einai to kostos,

Oson afora auto pou leei o motoforever exei dikio, ontos ta imisynthetika ladia beltionoun ton ixo tou kinitira alla den xero kata poso synistatai gia tis tribes bou exei o boxer. Tha to koitaxo kai tha sas po...

Giannis_L
30/03/2005, 11:46
ok

motoforever
30/03/2005, 12:25
Θα ήθελα να προσθέσω ότι απο την στιγμή που κάνουμε συχνες αλλαγες λαδιών ουσιαστικά κάθε 5000χμ ίσως να μην παίζει πολύ σημασία το είδος του λαδιού στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αλλώστε για το βάζει ο εξουσιοδοτημένος συνεργάτης δεν πιστεύω να είναι λάθος.

Όμως αν την ψάξουμε την δουλειά.....και λόγοι όπως..

-Ελλάδα..υψηλές θερμοκρασίες
-Σκληρή χρήση, πολη...., ταξίδι υψηλές ταχύτητες...


ισως η χρήση του ημισυνθετικού να ήταν πιο καλή παρόλο το πιο υψηλό κόστος.

Άλλωστε το θέμα είναι το λάδι να δουλευεί
Το ημισυνθετικό μου στα 5000χμ βγήκε μαύρο! και έτσι επρεπε, θα δώ σε 3000χμ το ορυκτέλαιο και θα ενημερώσω...πάντως η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη...
Διαφορά στην θερμοκρασία ΚΑΜΙΑ..

grsart
30/03/2005, 19:26
Εμενα παντως στον παναγιωτοπουλο στον Γερακα(δεν ξερω αν εχει αλλου) μου ειπαν να βαζω μονο ορυκτελαιο, επειδη ειναι boxer. Επισης οτι ο κινητηρας θα αρχισει να στρωνει μετα τα 5000+ χλμ. και οτι μπορει να τσιμπησει λιγο λαδακι, οποτε να ελεγχω τα λαδια συχνα, μην φανταστειτε κανα λιτρο λιγο ειπαμε.
Στα 1000 αλλαγη λαδια,φιλτρο λαδιου 50 €
ακομα δεν φτακαμε στα 5000.

Spike
30/03/2005, 19:28
Basika kai emena pou ekana to service sta 5000 xlm mou milise gia oryktelaio....

christos34
30/03/2005, 20:17
καλησπέρα,

στο motogenesis στον πειραια, 110€

Αλλαγή λαδιών, αλλαγή φίλτρου λαδιού και πέρασμα από τον εγκέφαλο.

Δεν μου ανέφεραν τίποτα περί τσιμούχας στην αντλία βενζίνης ούτε για την τσιμούχα στο πίσω διαφορικό.

Για τις αναρτήσεις μου είπαν να μην πειράξω προς το παρόν τίποτα παρά μόνο την προφόρτηση του πίσω ελατηρίου και αυτό ανάλογα με το φορτίο της μηχανής. Ολα τα άλλα πολύ αργότερα αφού δουλέψει αρκετά χιλιόμετρα (πάνω από 20.000χλμ).

Στην ουσία ο μόνος έλεγχος κατά τους εκεί μηχανικούς που πρέπει να κάνουμε εμείς σαν απλοί αναβάτες είναι η στάθμη του λαδιού του κινητήρα (από το παραθυράκι με σβηστή αλλά ζεστή την μηχανή, συνήθως κάθε 1000χλμ) και αν χρειαστεί να συμπληρώνουμε και τον αέρα στα λάστιχα.

κάτι ακόμα,
του είπα μία παρατήρηση που είχα για τον δείκτη βενζίνης. Ηταν η εξής: ο δείκτης πέφτει με μιάς από το FULL στο 1/2 με το που καταναλωθεί το μισό ντεπόζιτο και έπειτα πέφτει κανονικά (γραμμούλα-γραμμούλα) μέχρις τέλους. Μου είπε πως έτσι δουλεύει και κάτι άλλα δήθεν τεχνικά. Δεν ξέρω αν και σε εσάς συμβανει το ίδιο αλλά θα ήθελα να το μάθω...

...όντως οι μπάρες τις BMW (τις οποίες δυστυχώς και έχω βάλει) τελικά δεν είναι και τόσο προστατευτικές σε σχέση με αυτές του Spike που τυχαία τον πέτυχα στην Βασ. Σοφίας. Ισως θα έπρεπε να τις αλλάξω εν καιρώ.

χρήστος

Spike
30/03/2005, 20:33
Xristo kalos irthes sto forum kai elpizo na mporesoume na se boithisoume se oti xreiasteis.

1. O deiktis benzinis dystixos peftei apo to full sto miso kai meta stadiaka , omos milisa me enan filo stin germania kai mou eipe oti epidi paraponiountai polloi gia ayto i BMW tha alaxei stin epomeni anabathmisi tou software tin endeixi me pio megali leptomeria. Tora an stekei auto i oxi tha to doume sto mellon.

2. Gia tis mpares pou eides einai Hepco & Becker kai tis pira 200 euro apo ton Imported Bikes (kosta) sto pagrati (til 2107525690) mporeis na ton pareis tilefono kai na tis parageileis opote theleis. Exe ypopsin sou oti tis mpares tis original tis aposyrane epidi se kapoio atyxima ragise to block tou kinitira. Exoun pei oti tha tis antikatastisoun alla eipothike oti tha alaxoun mono tin basi pou denei epano sto block, opote nomizo kai ego oti i kalyteri lysi einai ta hepco.

3. 110 euro gia proto service einai PARA POLLA lefta kai nomizo oti prepei na arxiseis na tin pigaineis ston Panagiotopoulo ston Geraka. Emena mou xreose sta 1000xlm 65 euro kai opote xreiastika na to balo sto GT1 (ton egefalo) den mou xreose tipota !!!!

Otidipote allo theleis pes mou alla mporeis na diabaseis kai ta proigoumena post pou exoume grapsei gia to 1200. Kalosirthes kala xiliometra kai panta orthios.

Spike
19/04/2005, 20:40
THN PEMPTH TO PROI THA PAO STON PANAGIOTOPOULO GIA TO SERVICE TON 10000 XLM.....:bawl: :bawl: :bawl:

AN EINAI KANEIS EKEI AS PERASEI GIA PAREA GIATI ME BLEPO NA KATHOMAI MEXRI TO MESHMERI.....:lol: :lol: :lol:

nikoskkk
19/04/2005, 21:36
αυριο θα τον παρω να κλεισω για τα 40000χλμ. θα του πω αν μπορει για Πεμπτη!!!

grsart
19/04/2005, 21:43
μην κλαις ρε Σταυρο ειναι φθηνο το service των 10.000χλμ.

στα 20.000 θα κλαιμε ολοι μαζι:bawl: :bawl: :bawl:

και ενα για προπονηση:bawl: :bawl:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

grsart
22/04/2005, 19:57
ποσο πηγε τελικα το σερβις;;;;;;;;

nikoskkk
22/04/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
αυριο θα τον παρω να κλεισω για τα 40000χλμ. θα του πω αν μπορει για Πεμπτη!!!

Γίνεται χαμός σε αυτών τον άνθρωπο!!
Την άλλη Τετάρτη
:bawl: :bawl: :bawl:

Spike
23/04/2005, 03:05
Loipon sorry paidia gia tin kathysterisi alla emplexa me diafores paparies kai den prolaba na sas ta po

Loipon Pempti proi piga tin mixani ston Panagiotopoulo gia to service ton 10,000 xlm to opoio perilambane :

1. Genika sfiximata kai elegxos
2. Alagi piso takakia (kathe 5000 xlm ta tsekaroume)
3. Alagi filtrou ladiou
4. Katharisma filtrou aera (ego to alaxa kai ebala tis KN to filtro gia na anapneei kalytera i mixani - den dinei tipota se ropi i ippodynami)
5. Rythmisma Balbides
6. Alagi ladia (logiko...)
7. Elegxos sto GT1 gia sfalmata kai tyxon braxykyklomata


To mali : 147 euro
Apotelesma : H mixani paei poly pio strota apo prin kai pio ysixa...


Ayta .....
:wave2: :wave2: :wave2:

Giannis_L
15/09/2005, 16:42
παιδες 240 euros !!!!!!

100 εουρος τα εργατικα !!! μου χρεωσαν ακομα και ατην αναβαθμιση !!! ντροπη νομιζω ??

57 το φιλτρο αερα(Κ&Ν)
40 πισω τακακια
13 φιλτρο λαδιου
7,5 λαδια


αυτα !! στα αυτια

αν εβαζα το κανονικο φιλτρο πχ θα πηγαινα στα 200 !! και παλι πολυ ακριβα !!

sas
15/09/2005, 16:55
ρε παιδιά πως είναι δυνατόν?????
ίδιες μηχανές...σε εξουσιοδοτημένο και οι 2....ο ένας 146 και ο άλλος 240????:eyepop: :eyepop: :eyepop:

με τις ίδιες δουλειές και μάλιστα αυτός που πλήρωσε λιγότερα άλλαξε και τακάκια

Giannis_L
15/09/2005, 16:57
αν εβαζα το απλο φιλτρο θα πηγαινα δηλαδη στα 200 !!!

παλι τρελη διαφορα!!!


τα χω παρειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι


:a45: :a015: :a015: :a015: :a016: :a016: :a016: :a016:


:a29: :a29:

sas
15/09/2005, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
αν εβαζα το απλο φιλτρο θα πηγαινα δηλαδη στα 200 !!!

παλι τρελη διαφορα!!!


τα χω παρειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι


:a45: :a015: :a015: :a015: :a016: :a016: :a016: :a016:


:a29: :a29:

και οι 2 αλλάξατε φίλτρο σε ΚΝ (γράψε λάθος...μάλλον την είχε κάνει ήδη την αλλαγή)

nikoskkk
20/01/2006, 09:15
Στα 5000χμ. μου άλλαξε τα λάδια και εργασία 36 ?.
Το πλαϊνό σήμα BMW 12?.
Παναγιωτοπουλος.
Του αδερφού μου 10000χμ. λάδια ξίδια αναβάθμιση και τακάκια , 175?.
:wave2: :wave2: :wave2:

madtank
20/01/2006, 14:00
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ..

ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΤΟΥ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΤΑ 5000ΧΙΛ. ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ODD
20/01/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ..

ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΤΟΥ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΤΑ 5000ΧΙΛ. ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

egw kserw ta xeirotera gia bagianelli . . . panagiwtopoulo mallon prepei na pas . . . .

madtank
22/01/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ODD
egw kserw ta xeirotera gia bagianelli . . . panagiwtopoulo mallon prepei na pas . . . .

ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.... :bigcry: Η ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ..

ΦΙΛΕ SPIKE ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟΥ ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΘΕ 5000ΧΙΛ. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΕ. ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΘΕ 20000ΧΙΛ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ R1200GS ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ..
ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΩ 4900ΧΙΛ.. ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ "ΨΩΜΙ"
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ
:o

katsai
22/01/2006, 14:55
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕΣ

ODD
23/01/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.... :bigcry: Η ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ..

ΦΙΛΕ SPIKE ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟΥ ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΘΕ 5000ΧΙΛ. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΕ. ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΘΕ 20000ΧΙΛ. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ R1200GS ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ..
ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΩ 4900ΧΙΛ.. ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ "ΨΩΜΙ"
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ
:o

>> egw den exw paei bagianelli , alla ta xeirotera ta exw akousei panw apo 4 atoma, pou exoun paei , k me gs 1200 ..>>> egw to paw se idiwti synergeio , .. alla gia panagiwtopoulo akouw kala logia ..ayta !!

madtank
23/01/2006, 11:33
ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ... ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ.. ΣΤΑ 5000ΧΙΛ ΜΟΝΟ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΦΥΞΙΜΟ ΒΙΔΩΝ...ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ GS..

ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΑΙΔΕΣ ΜΟΝΟ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ. Ο BOXER ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. ΜΕ ΦΙΛΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΜΟΤΟ BMW, ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΙ ΜΟΤΟ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ PARKING ΤΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΤΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΩΣ ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΤA ΛΑΔΙA ΠΟΥ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CASTROL H TO ARAIL

madtank
30/01/2006, 14:52
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ..
ΠΗΓΑ ΤΟ "ΜΟΤΟΣΑΚΟ ΜΟΥ" R1200GS ΓΙΑ ΤΟ SERVICE ΤΩΝ 5000ΧΙΛ. ΣΤΟΝ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ..
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ : ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΨΟΓΗ , ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ SERVICE (ΚΟΥ Ν. Λ) ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ CERTIFICATES ΑΠΟ ΤΗΝ BMW, ΚΟΣΤΟΣ SERVICE 98 € ΜΕ ΦΠΑ.
ΕΡΓΑΣΙΕΣ: ΑΛΛΑΓΓΗ ΛΑΔΙΩΝ - ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ - ΛΑΔΙ CASTROL 15W-50 ΚΟΣΤΟΣ 12,10 €/ ΛΙΤΡΟ ΣΥΝΟΛΟ 48,08 ΑΡΑ 4 ΛΙΤΡΑ!!!! ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ!! ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΑΛΛΑΓΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3,95ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΝΑ "ΠΕΣΕΙ" ΚΑΤΩ AYTH ΤΗΝ ΦΟΡΑ , ΦΙΛΤΑΤΕ SPIKE ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ - ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΘΕ 5000ΧΙΛ. - , ΚΟΣΤΟΣ ΑΛΛΑΓΓΗΣ 40 € , ΣΥΝ ΕΡΓΑΤΙΚΑ 10 €. ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ : ΕΙΧΑΝ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ 2 "ΒΛΑΒΕΣ" ΑΠΟ ΤΟ ABS ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟ EWS ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΣΤΗΝ EPROM ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ 122 €:mad: ΛΟΓΩ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ. Α!! ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑΓΓΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΛΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΟΠΕΙ!!!! ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΟΣ ΜΗΔΕΝ..

ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ : ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ - ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ + 30€. :sad: ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ SERVICE ΣΑΣ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ;;;; ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ....

peterv
02/02/2006, 13:45
Καλημέρα σε όλους

έχω κάνει 36000 χλμ. με το GS 1200 και μου παρουσιάζει πρόβλημα με την μπαταρία, την φόρτισα και με τον φορτιστή της BMW την έβαλα και μπροστά με καλώδια , την πήγα και βόλτα κανα δύορο αλλά τίποτα .

Πάω Παναγιωτόπουλο αλλάζει μπαταρία μου κάνει αναβάθμιση τα προγράμματα του και μετά από ένα μήνα τα ίδια .

Βλέπω και άλλους με GS που τώρα το χειμώνα έχουν πρόβλημα με την μπαταρία.

Τί γίνεται ρε παιδιά υπάρχει κανείς που να ξέρει που οφείλεται το ξελιγωμα της μαπταρίας στα GS ?

Πέτρος

Konti
02/02/2006, 14:03
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ- Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ- ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΜΟΝΟ 08:00 ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ SERVICE ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 09:00 ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ :sad: :sad: !!!

ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ Ο ΒΑΓΙΑΝΕΛΗΣ!!!

madtank
02/02/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
Καλημέρα σε όλους

έχω κάνει 36000 χλμ. με το GS 1200 και μου παρουσιάζει πρόβλημα με την μπαταρία, την φόρτισα και με τον φορτιστή της BMW την έβαλα και μπροστά με καλώδια , την πήγα και βόλτα κανα δύορο αλλά τίποτα .

Πάω Παναγιωτόπουλο αλλάζει μπαταρία μου κάνει αναβάθμιση τα προγράμματα του και μετά από ένα μήνα τα ίδια .

Βλέπω και άλλους με GS που τώρα το χειμώνα έχουν πρόβλημα με την μπαταρία.

Τί γίνεται ρε παιδιά υπάρχει κανείς που να ξέρει που οφείλεται το ξελιγωμα της μαπταρίας στα GS ?

Πέτρος

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!! ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ 1150 GS ADVE
ΑΛΛΑ 36000ΧΙΛ. ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ GS;

peterv
03/02/2006, 09:55
apo Μάιο 2004 αλλα κάνω καθημερινά 100+ χλμ. και το καλοκαίρι ταξιδάκια.

madtank
03/02/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
apo Μάιο 2004 αλλα κάνω καθημερινά 100+ χλμ. και το καλοκαίρι ταξιδάκια.

100χιλ. καθημερινά!!!!!! τουτέστιν 2000 - 2400χιλ. μηνιαιως

α) το εχεις μετρησει ποσο σου καιει το μηνα;

β )τι προβληματα σου εχει παρουσιασει, εκτος απο την μπαταρία;

γ) λαστιχα εχεις αλλαξει;

BILL VUZAS
03/02/2006, 12:32
ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΛΙΓΟ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ GS 1200 ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ.ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ 6500 ΧΙΛ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ 10000.ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΥ ΜΠΟΞΕΡ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΚΑΘΕ 10000 ΧΙΛ.ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ,(ΕΥΚΟΛΟ).ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΠΕΚ (ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ).Ο ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΑ ΥΠΕΡΣΥΝΧΡΟΝΑ ΜΟΤΕΡ?ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΜΠΙΤΕΚ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ.ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ.ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΟΤΟ.ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΟΥΠΕΡ ΜΠΑΙΚ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΣ ΜΟΜΠΙΤΕΚ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!ΕΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ,ΤΟΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙΔΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ(!)ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΝ ΜΠΟΞΕΡ.ΟΥΤΕ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.ΣΕΡΒΙΣ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΑ.ΧΑΡΗΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.

peterv
03/02/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
100χιλ. καθημερινά!!!!!! τουτέστιν 2000 - 2400χιλ. μηνιαιως

α) το εχεις μετρησει ποσο σου καιει το μηνα;

β )τι προβληματα σου εχει παρουσιασει, εκτος απο την μπαταρία;

γ) λαστιχα εχεις αλλαξει;

a) ξέρω ότι μέσα στην πόλη κάνω 270-290 χλμ. με γεμάτο ρεζερβουάρ με σούπερ αμόλυβδη , στο εξωτερικό έφτασα να κάνω μεχρι 340 χλμ. με ένα ντεπόζιτο και παντα πριν γεμίσω έχω αυτονομία μερικά χλμ.

β) στα 30.000 χλμ παρέμενε αναμένο το πίσω στοπ χωρίς να πατάω φρένο και όλοι νόμιζαν ότι πηγαίνω συνέχεια φρεναριστός. Ηταν η επαφή στην προστινή μανέτα που ήθελε ρύθμιση λόγο υπερβολικής χρήσης που της είχα κάνει (χώμα με το χέρι στο φρένο συνέχεια)

γ) αρχικά φόραγα anakee φαγώθηκαν γρήγορα αλλά κράταγαν καλά προς το τέλος όχι τόσο, μετά έβαλα karoo για να κάνω την εκπαίδευση του Σπανού, στο χώμα απίστευτο λάστιχο, στην άσφαλτο μεγάλη πλάκα όταν βουήζει από 90-110 χλμ/ώρα (μου άρεσε βίτσια είναι αυτά) και τα έβγαλα μετά από 5000 χλμ. γιατί τα έβλεπα να χαλάνε γρήγορα, τώρα φοράω tourance V για την άσφαλτο πολύ καλά αργούν να ζεσταθούν αλλα μετά κρατάνε καλά και έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής οπότε για την χρήση που κάνω στη μηχανή είναι μονόδρομος .

Πέτρος

peterv
03/02/2006, 13:18
Bill στα 40000 χλμ να σε φωνάξω να κάνουμε μαζί το service ?
και εμένα δεν μου αρέσει να πηγαίνω Γέρακα χάνω μια ολόκληρη μέρα εκεί.

Εντάξει λάδια, φίλτρα τακάκια, βαλβίδες, ιμάντες.

Αλλά θα είμαστε σίγουροι για τυχόν ηλεκτρονικά θέματα ότι δουλεύουν όλα εντάξει ?
Πρόσφατα λόγο του προβλήματος με την μπαταρία πήγα και το έβαλα στον εγκέφαλο και ήθελαν όλα τα προγράμματα αναβάθμιση δεν είχα κάνει ποτέ .
Επίσης έκανα και μηδενισμό βλαβών γιατί είχε γεμίσει (ακόμα και όταν έκαιγα νοθευμένη βενζίνη έγραφε λάθος)
Αυτά πως θα τα κάνουμε ?

Πέτρος

BILL VUZAS
03/02/2006, 14:52
ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ.
ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΟΞΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΣΟΥΖΟΥΚΙ 1000 Κ5 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ Η' ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΙΝΕΙΣ 30 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΜΠΙΤΕΚ.ΑΥΤΟ ΜΟΝΟΝ.ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ.ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΕΝΑΝ ΠΑΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ GS 1200 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΕΝΕΙ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΜΗΧΑΝΩΝ BMW.ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η WUNDERLICH ΔΙΝΕΙ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΕ ΣΕΤ.(ΤΩΝ 10000 ΧΙΛ. Η' 20000 ΧΙΛ.)ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ,ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ,ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΤΗΣ WUNDERLICH ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΟΝΙΜΑ.58 ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΗΣ BMW.TI NA KANOYME,EXOYME KAI TA ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΜΑΣ.

RTnick
03/02/2006, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΤΗΣ WUNDERLICH ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΟΝΙΜΑ.58 ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΗΣ BMW.TI NA KANOYME,EXOYME KAI TA ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΜΑΣ.

ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΑΥΤΟ ...

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ?

ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ?

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ RT ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΕΚΤΟΣ ΒΡΟΧΗΣ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΟΥ ΒΕΒΑΙΑ) ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .... ΔΕΝ ΕΙΝ ΚΑΚΟ :D :D

Carlos
05/02/2006, 13:00
Παιδιά γεια χαρά,

1o Service στον Παναγιωτόπουλο, 80 € !

Προσωπική άποψη : Πρέπει να προσέχουμε γα να έχουμε !! Στο ακίνητο και στο αυτοκίνητο πρέπει να προσθέτουμε και τα έξοδα συντήρησης.....το ίδιο και για τις BMW !!! Τώρα το πώς και που θα γίνεται είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
Να γίνεται σωστή δουλειά μόνο...
Εγώ προσωπικά τον Παναγιωτόπουλο τον εμπιστεύομαι.

Φιλικά,
Μπάμπης
:cool:

BILL VUZAS
07/02/2006, 11:08
ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΕΑΝ Η BMW ΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ,ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ.Ο ΓΝΗΣΙΟΣ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ WUNDERLICH ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ(58,00).

RTnick
07/02/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΕΑΝ Η BMW ΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ,ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ.Ο ΓΝΗΣΙΟΣ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ WUNDERLICH ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ(58,00).

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ WUNDERLICH ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΠΡΙΖΑ (ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΤΗ ΕΕΕ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΣΤΗ ΜΙΖΑ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΚΤΛ, ΚΤΛ..... ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΦΟΡΤΗΣΗ, ΙΣΧΥΕΙ?

ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΛΙΓΟ? :beer: :beer: Χικ,

ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΚΙΟΛΑΣ.....

ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΦΟΡΤΩΤΗ?

peterv
07/02/2006, 15:12
Ρε παιδιά δώστε αναλυτικές πληροφορίες για τον φορτιστή.
δηλαδή τα BMW σε πολύ κρύο θέλουν φορτιστή για να ξεκινήσουν ? εμένα μου το κάνει καθημερινά και άλλαξα μπαταρία πρίν από ένα μήνα .

Που παίρνει κανείς πληροφορίες για τους φορτιστες της BMW και της Wunderlich ?

Παρακαλώ βοηθάτε ........

Peterv GS 1200

Carlos
07/02/2006, 17:03
Ερώτηση : Πόσο κάνει ο φορτιστής της BMW ο γνήσιος ΟΕΟ ??? Απάντηση : Γύρω στα 100 €
Ερ. : Έχει κι' αυτός τα κουσούρια του, όπως ο άλλος της Wunderlich ?? (Αναμα, πρώτη σκάλα, κλέισιμο κλπ κλπ)
Απ. : Δεν ξέρω θα μάθω λεπτομέρειες και θα σας πω !!!!


Αύριο !! Περισσότερες λεπτομέρειες ΟΕΟ !!!

Φιλικά,
Μπάμπης.:dizzy: :alien: :confused: :eek:

BILL VUZAS
07/02/2006, 17:46
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΤΟΝ ΡΕΥΜΑΤΟΔΟΤΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΙΣΤΗ (ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ)ΜΕ ΤΟΝ ΡΕΥΜΑΤΟΛΗΠΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.ΤΟΝ ΡΕΥΜΑΤΟΛΗΠΤΗ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΕΣΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ,1200.ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΙΣ (10,00 ΕΥΡΩ) ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΣΤΟΝ ΦΟΡΤΙΣΤΗ.ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ,ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΛΕΠΤΙΚΟ,ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΥΚΕΤΑ,ΜΠΡΙΖΩΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΡΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΛ.2310918417 ΤΥΠΟΣ ΧS 800.ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΦΟΡΤΙΣΗ ΚΤΛ.

peterv
07/02/2006, 18:04
δηλαδη αν καταλαβαίνω καλά .....:confused:

Πάω στο βουνό εκδρομούλα για τριήμερο , με πιάνει χιονάκι και αποφασίζω να μείνω μέσα στο καταφύγιο με την ανάλογη παρέα φυσικά ;)

Πρέπει να ψάξω για μπρίζα ρεύματος να είναι κοντά στην "καλή μου" και να την συνδέσω για να κρατήσει την ενέργειά της ετσι ??

Η εναλλακτικά να κουβαλάω μια εφεδρική μπαταρία ώστε να την βάλω την μεθεπόμενη μέρα που θα ξεκινήσω εεεε....

Μα έχουμε τρελαθεί τελείως ..... συγνώμη έτσι κάνουν όλα τα BMW ????

Μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει δεν μπορεί.....

madtank
08/02/2006, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
δηλαδη αν καταλαβαίνω καλά .....:confused:

Πάω στο βουνό εκδρομούλα για τριήμερο , με πιάνει χιονάκι και αποφασίζω να μείνω μέσα στο καταφύγιο με την ανάλογη παρέα φυσικά ;)

Πρέπει να ψάξω για μπρίζα ρεύματος να είναι κοντά στην "καλή μου" και να την συνδέσω για να κρατήσει την ενέργειά της ετσι ??

Η εναλλακτικά να κουβαλάω μια εφεδρική μπαταρία ώστε να την βάλω την μεθεπόμενη μέρα που θα ξεκινήσω εεεε....

Μα έχουμε τρελαθεί τελείως ..... συγνώμη έτσι κάνουν όλα τα BMW ????

Μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει δεν μπορεί.....

:lol: :lol: 21 ος αιώνας σου λέει ο άλλος. Tεχνολογία made in Germany. Η ο γυαλός είναι στραβός ή εμείς στραβά αρμενιζουμε. Έαν είναι ετσι τα πραγματα θα την "σουτάρω"

BILL VUZAS
08/02/2006, 09:55
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΤΕ ΜΟΥΛΑΡΩΝΕΙ Η "ΚΑΛΗ" ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΒΟΜΑΔΑ.ΕΤΣΙ Η BMW ΦΡΙΝΤΙΖΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ-ΣΕΡΒΙΣ-ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ.....

madtank
08/02/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΤΕ ΜΟΥΛΑΡΩΝΕΙ Η "ΚΑΛΗ" ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΒΟΜΑΔΑ.ΕΤΣΙ Η BMW ΦΡΙΝΤΙΖΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ-ΣΕΡΒΙΣ-ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ.....

ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ "ΒΓΑΖΕΙ" ΤΗΝ ΨΥΧΗ.........

ΘΑ ΤΗΝ ΣΟΥΤΑΡΩ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΡΑΒΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ

RTnick
08/02/2006, 12:08
ΠΑΙΔΕΣ ΗΡΕΜΙΑ .......

Ο BILL ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΟΤΙ Ο ΦΟΡΤΩΤΗΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝΑ ΚΟΥΜΠΙ.

ΦΙΛΕ PETERV ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΦΟΡΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ. ΜΠΡΙΖΑ YOU KNOW. KATI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΟΡΤΗΣΤΗ ....... ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΜΗ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΑΤΙΑΣΩ :D :D

Boxer
08/02/2006, 13:55
Εγω εχω την μπαταρια μου 5 χρονια και δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ.
Αυτα που λετε μου φαινονται κινεζικα.:wave2:

peterv
08/02/2006, 14:00
θα την πάω αύριο Παναγιωτόπουλο να την αφήσω και βλέπουμε....:mad:

Spike
09/02/2006, 16:22
KALISPERA META APO MEGALI APOUSIA...
O LOGOS GIA TON OPOIO H MPATARIA SAS XELIGONETAI EUKOLA EINAI H SYNEXEIS XRHSH THS MHXANHS MESAS TIN POLI. ME TO NA KANETE MIKRES APOSTASEIS KAI DIARKEIS STASEIS ME TIN MIXANI EXEI APOTELESMA H MPATARIA NA MHN FORTIZEI SOSTA KAI NA MEIONETAI ETSI I ZOI TIS... AYTO THA MPOREI NA SAS TO PEI KAI TO GT1 (O EGEFALOS TIS BMW GIA TO GS). KAI EMENA MOU EIXE MEINEI H MPATARIA KAI ANAGASTIKA NA TIN ALAXO MESA STIN EGGYISI ..
TORA BEBAIA EXO ENA KAINOURIO PROBLIMA POU EXEI NA KANEI ME TO IMOBILISER...
TO KLEIDI TIS MIXANIS POU EXEI ENA TSIPAKI GIA TO IMOBILISER MPLOKARE TO BMS KEY TIS MIXANIS KAI TORA PARAGELNO KAINOURIO APO TIN GRMANIA . APOTELESMA : 4 EBDOMADES ANAMONI APO GERMANIA GIATI ALAXAN TON KODIKO GIA TO ANTALAKTIKO GIATI LEEI TA PALIA PAROUSIAZAN PROBLIMA.
GIA OTIDIPOTE NEOTERO THA SAS ENHMEROSO...

:wave2: :wave2: :wave2:

RTnick
09/02/2006, 19:39
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 35 ΚΜ ΣΠΑΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΝΤΕΛΗ - ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ. ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΝΑ ΚΕΝΤΡΟ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ..... ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΧΛΜ.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.....ΞΕΡΩ ΓΩ ΕΤΣΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ. ΑΝ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΜΩΣ :evil: :evil:

Carlos
09/02/2006, 21:33
Φίλοι γεια χαρά,

Έχω τα αντικείμενα θέματος ... όποιος ενδιαφέρεται να του τα στείλω (~115ΜΒ)

ή μπορεί να τα κατεβάσει από την :

http://users.hol.gr/~glion/glion/bmw/

τα αρχεία είναι τα : Reprom r1200Gs.iso και
Parts_Manual_BMW1200GS.zip
έχει και άλλα πράγματα εκεί (ενδιαφέροντα, manuals, videos etc)



Φιλικά,
Μπάμπης.:a43:

BILL VUZAS
10/02/2006, 10:31
ΦΙΛΕ ΜΠΑΜΠΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΗΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ,Η" ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ CD-DVD,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ.ΕΨΑΞΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (WUNDERLICH) ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝ ΑΚΟΜΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΞΟΔΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝ ΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΥΖΑΚΙ.ΤΗΛ.2310722789-6942012630.ΒΑΣΙΛΗΣ.

Uriah Heep
10/02/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
δηλαδη αν καταλαβαίνω καλά .....:confused:

Πάω στο βουνό εκδρομούλα για τριήμερο , με πιάνει χιονάκι και αποφασίζω να μείνω μέσα στο καταφύγιο με την ανάλογη παρέα φυσικά ;)

Πρέπει να ψάξω για μπρίζα ρεύματος να είναι κοντά στην "καλή μου" και να την συνδέσω για να κρατήσει την ενέργειά της ετσι ??

Η εναλλακτικά να κουβαλάω μια εφεδρική μπαταρία ώστε να την βάλω την μεθεπόμενη μέρα που θα ξεκινήσω εεεε....

Μα έχουμε τρελαθεί τελείως ..... συγνώμη έτσι κάνουν όλα τα BMW ????

Μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει δεν μπορεί.....



Tamam για τη Σαχάρα!!!


:beer: :beer: :beer:

madtank
10/02/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 35 ΚΜ ΣΠΑΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΝΤΕΛΗ - ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ. ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΝΑ ΚΕΝΤΡΟ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ..... ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΧΛΜ.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.....ΞΕΡΩ ΓΩ ΕΤΣΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ. ΑΝ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΜΩΣ :evil: :evil:

ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΙΑΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΤΑ ΤΙΝΑ ΕΙΝΑΙ:

1. ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ (ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ )
2. ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ( ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ, ή ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΦΟΡΤΙΟΥ)
3. ΔΙΑΡΟΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ, ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΣΤΟ GS ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ
4. ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΜΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.

ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ

RTnick
10/02/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
ΦΙΛΕ ΜΠΑΜΠΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΗΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ,Η" ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ CD-DVD,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ.ΕΨΑΞΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (WUNDERLICH) ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝ ΑΚΟΜΑ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΞΟΔΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝ ΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΥΖΑΚΙ.ΤΗΛ.2310722789-6942012630.ΒΑΣΙΛΗΣ.

ΦΙΛΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ WINDERLICH (ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ). ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ.

:wave2:

peterv
11/02/2006, 16:57
Λοιπόν έχουμε και λέμε......
Πήγα Παναγιωτόπουλο κράτησε την μηχανή από το πρωί μέχρι το μεσημέρι . Την πήρα χθές την άφησα όλο το βράδυ και σήμερα το πρωϊ ναι.....ναι .....έπερνε μπροστά κανόνικά μετά από 2 εβδομάδες ταλαιπωρίας με καλώδια.

Τι φταίει ? Το gs δεν έχει ασφάλειες και πολλά μηχανικά μέρη. Στο πολύ κρύο κάτω από 5 βαθμούς ο εγκέφαλος για κάποιο λόγο δεν κόβει το ρεύμα από την μπαταρία όταν η μηχανή είναι κλειστή, με αποτέλεσμα να την ξελιγώνει. Οταν δουλεύει φορτίζει κανονικά, αυτό συμβαίνει στο πολύ κρύο κάτω από 5 βαθμούς και όταν η μηχανή κάνει χλμ. μέσα στην πόλη. Αυτό που έγινε σε εμένα ήταν αναβάθμιση του λογισμικού και φόρτιση της μπαταρίας και όλα εντάξει.

ΑΤΙΜΟΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ αρχίζω να πιστεύω ότι είναι ζωντανοί (θέλουν και αυτοί την ζεστασιά τους στην βαρυχειμωνιά και μας κάνουν πλάκα..........

lord_dimos76
11/02/2006, 17:06
ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...:a024:
ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑΠΥΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΛΕΟΝ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 1200 ΑΡΗΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ

rsp
11/02/2006, 17:10
Ναι ρε παιδια αλλα να παιρνεις BMW για αξιοπιστια και να σου βγαζει αυτα τα πραγματα ειναι ρεζιλι.....:confused: :eyepop:

peterv
11/02/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...:a024:
ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑΠΥΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΛΕΟΝ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 1200 ΑΡΗΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ

Ναί έτσι λένε από την BMW έτσι λέω και εγώ αν και χρειάστεικε να πάω δεύτερη φορά για αναβάθμιση αφού η πρώτη δεν έπιασε τηνδεύτερη φορά δεν άλλαξα μπαταρία αφού ήταν αλλαγμένη από την πρώτη φορά.

ΑΑΑ και όλα αυτά δωρεάν στην εγγύηση που έχει η μηχανή για δύο χρόνια από την ημέρα πρώτης κυκλοφορίας της !!!!!

lord_dimos76
11/02/2006, 17:18
ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΑΚΥΡΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ 1200 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ... :a14:

RTnick
11/02/2006, 17:46
κατω από 5 C ???? :rolleyes:

Κάτι δε μου πάει καλά ....

Πάνω από 5 C δεν πρέπει να έχει η Γερμανία αλλά και όλη η βόρεια Ευρώπη για τουλάχιστον 6 μήνες το χρόνο. Μη ξεχνάτε ότι εκεί κατασκευάζεται και πρώτα απ'όλα για εκεί προορίζεται. Δηλαδή εκεί τι κάνουν, το παίρνουν το βράδυ σπίτι για να ζεσταίνεται???

Ρε παιδιά δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Sorry αν είμαι ανάποδος αλλά απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου

:beer:

rsp
11/02/2006, 19:47
Σωστη παρατηρηση, δεν ειναι δυνατον να υσχιει αυτο περι θερμοκρασιας.Ερωτηση...Εσεις που εχετε τα BMW εχετε κοιταξει σε φορουμ του εξωτερικου για τυχον προβληματα??

peterv
12/02/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Σωστη παρατηρηση, δεν ειναι δυνατον να υσχιει αυτο περι θερμοκρασιας.Ερωτηση...Εσεις που εχετε τα BMW εχετε κοιταξει σε φορουμ του εξωτερικου για τυχον προβληματα??

Σας λέω πάντα αυτά που άκουσα με τα αυτιά μου και είδα με τα μάτια μου. Τώρα κατα πόσο αληθεύουν και εγώ δεν ξέρω γιαυτό τα συζητάμε εδώ μπάς και βγάλουμε καμμιά άκρη.

Πηγή απο την BMW λέει ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε κυρίως Αγγλία και Ελλάδα σε μεγάλες πόλεις και όταν ήταν κάτω από 5 C θερμοκρασία.

Μάλλον εννοούν την συνεχή κίνηση της μηχανής μέσα στην πόλη με φανάρια σταμάτα - ξεκίνα. με ταυτόχρονα πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το βράδυ. Ενας φίλος με GS1150 - τώρα τον Ιανουάριο την εβδομάδα που χιόνιζε - όταν έβαζε την μηχανή μέσα στο γκαράζ το βράδυ, το πρωί έπερνε μπροστά, όταν την άφηνε απέξω είχε πρόβλημα. Ισως πάλι όταν η μπαταρία είναι προς το τέλος της να παρουσιαζει τέτοιου είδους συμπτώματα κάτω από ορισμένες συνθήκες..

Τι να πώ δεν ξέρω και εγώ ...... ψάχνω να βρώ καμμιά λογική εξήγηση......

dvamv
13/02/2006, 12:06
Καλημερα,

Εχω το ιδιο προβλημα...με την μπαταρια

Αφησα το moto αρκετες μερες......και η μπαταρια τέλος

Απ οτι καταλαβα ..(και μου ειπαν στο service) ειναι συχνο φαινομενο κατα τους χειμερινους μηνες

Σκεφτομαι να παραγγειλω απο την wunderlich τον xs800 + τον ανταπτορα για τον αναπτηρα (συνολο 59,00)
Της bmw σημερα που ρωτησα έχει απο 115,00 - 128,00 και μου ειπαν διαφορα (άλλοι οτι ειναι συντηρητης και άλλοι φορτιστης-συντηρητης)

εχει κανενας τον xs800 ?? αξίζει??

Φιλικά

Δημος

Giannis_L
13/02/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvamv

Της bmw σημερα που ρωτησα έχει απο 115,00 - 128,00 και μου ειπαν διαφορα (άλλοι οτι ειναι συντηρητης και άλλοι φορτιστης-συντηρητης)



Δημος [/B]


Δεν το καταλαβα αυτο... ???

dvamv
13/02/2006, 13:46
Γιαννη καλησπερα

Το κοστος του φορτιστή της bmw ειναι απο 115,00 εως 128,00 σε δυο-τρεις εξουσιοδοτημενους που ρωτησα ενω οι δυο μου ειπαν οτι λειτουργει σαν φορτιστής-συντηρητης ενώ ο τριτος μονο σαν συντηρητης.......

Giannis_L
13/02/2006, 13:47
Αλλα αυτα !!!!

Θα ρωτησω και εγω αυριο και θα σας πω !!

peterv
13/02/2006, 14:05
Πάντως ο φορτιστής της BMw σε εμένα έκανε καλή δουλειά.
Τον είχα δανιστεί από ένα φίλο και μου κράτησε την μπαταρία για δύο μέρες όταν είχα το πρόβλημα . Δυστυχώς έπερεπε να τον επιστρέψω και έτσι ξέμεινα.......

Μετά την αναβάθμιση παιδιά τέλος ολα πάλι όπως παλιά... :)

peterv

rsp
13/02/2006, 14:25
Ειναι δυνατον ρε παιδια να εχετε δωσει τοσα λεφτα και να μιλαμε για φορτιστες μπαταριας σαν αξεσουαρ μοτοσυκλετας...Ειναι να τρελενετε κανεις...:confused: :alien: :eyepop: :wave2:

peterv
13/02/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειναι δυνατον ρε παιδια να εχετε δωσει τοσα λεφτα και να μιλαμε για φορτιστες μπαταριας σαν αξεσουαρ μοτοσυκλετας...Ειναι να τρελενετε κανεις...:confused: :alien: :eyepop: :wave2:

:) :) Το άλλο το καλοκαίρι με τους δείκτες βενζίνης το έμαθες ?? Που είχαν απορυθμιστεί όλα τα φλοτέρ λόγο καύσωνα ? :)

Ευτυχώς πέρασε η ζέστη και ηρέμησε η μηχανή.

Σας το λέω εγώ έχει ψυχή η άτιμη το χειμώνα κρυώνει το καλοκαίρι ζεσταίνεται.......:)

peterv

RTnick
13/02/2006, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειναι δυνατον ρε παιδια να εχετε δωσει τοσα λεφτα και να μιλαμε για φορτιστες μπαταριας σαν αξεσουαρ μοτοσυκλετας...Ειναι να τρελενετε κανεις...:confused: :alien: :eyepop: :wave2:

ΝΑ ΤΑ ΠΑΛΙ ......:confused:

ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ?

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ?

rsp
13/02/2006, 23:45
Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....:nono: :wave2:

dvamv
14/02/2006, 08:21
Καλημέρα,

Η μπατεαρια που φοραει το RT ειναι gel
υπαρχει προβλημα εαν την φορτισω με κανονικό φορτιστή (παλαιου τυπου) ή πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριζει ο φορτιστής μπαταριες gel

δημος

peterv
14/02/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....:nono: :wave2:

Φίλε εξαρτάται τι εννοούμε ελλατωματικό .

Για παράδειγμα όταν ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή σου έχει τα συνήθη λάθη και πέρνει βελτίωση με αναβάθμιση (update) για να δουλεύει καλύτερα . Τότε αντί να κάνεις αναβάθμιση το πρόγραμμα θεωρείς ελατωματικό το Pc σου και το αλλάζεις ?

Στο Transalp που είχα κάθε δύο με τρία χρόνια άλλαζα μπαταρία λόγω φυσιολογικής φθοράς . Εδώ έχω την μηχανή δύο χρόνια χωρίς να έχει πρόβλημα η μπαταρία ζήτησα και μου την άλλαξαν και δεν πλήρωσα τίποτα λόγω εγγύησης . Αντε να τα βρείς σε άλλες μάρκες αυτά Honda ας πούμε που ξέρω από προσωπική εμπειρία.

RTnick
14/02/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οχι "ρε φιλε" αλλα δεν εχω δει και αλλο μηχανακι να θελει να αγορασεις σαν αξεσουαρ φορτιστη μπαταριας γιατι ειναι ελατωματικο....:nono: :wave2:

OK ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΚΤΜ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΒΕΛΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙΣ?

ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ
ΑΝ ΝΑΙ ---->

ΕΕΕΕΕ ΦΟΡΤΩΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?

ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ?
ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΦΩΡΤΗΣΗ Η ΑΛΛΑΓΗ

rsp
14/02/2006, 15:15
Προς ενημερωσει εχω 3 αυτοκινητα και 6 μηχανακια, το ΚΤΜ δεν εχει μανιβελα και αν οποιο απο αυτα τα οχηματα μεσα στα πρωτα 10000 χιλιομετρα εμενε απο μπαταρια θα το εβαφα μπλε και θα το βουταγα....Δεν ειμαι κολλημενος κατα της BMW αλλα μου ακουγετε τρελο τα προβληματα που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο.Μου αρεσει πολυ εμφανισιακα αλλα 4 φιλοι που το εχουν εχουν τρελαθει να πηγαινουν στο Παναγιωτοπουλο για βλαβες και ακουω και εδω μεσα πολλα..Ναι χρησιμος ειναι ενας φορτιστης και παντα μπορει να κατσει η στραβη αλλα οχι ετσι!! :wave2:

grsart
14/02/2006, 15:28
καλησπερα.

μετα απο αρκετο καιρο ξανα γραφω. :a25:

Καλα ρε δεν βαρεθηκατε να βριζεται τις bmw και οι υπολοιποι
δεν εχετε βαρεθει να τις υπερασπιζεστε;;;;;;

τελος παντων, νομιζω οτι ενα απλο update ειναι και τιποτα αλλο, ουτε καν προβλημα λεγεται. Ας το παρει ο καθενας οπως θελει.


RSP ασχετο αυτο, τελευταια σε ειχα αφησει με ενα ΧΧ, τι εγινε και ξανα γυρισες σε ον-οφ.(αμα θες απαντησε με πμ. γιατι ειναι ασχετο με το θεμα εδω μεσα)

peterv
14/02/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
και αν οποιο απο αυτα τα οχηματα μεσα στα πρωτα 10000 χιλιομετρα εμενε απο μπαταρια θα το εβαφα μπλε και θα το βουταγα....


Δεν είμαι και δεν θέλω να είμαι επιθετικός σε κανένα της εδώ παρέας . Πάντα με φιλική διάθεση τα λέω με μοναδικό στόχο την ανταλλαγή απόψεων. Συμφωνώ μαζί σου για το ότι αν παρουσίαζε προβλήματα όπως μπαταρία κ.α. θα το πέταγα και εγώ. Αλλωστε δεν είμαι διατεθιμένος να έχω δώσει κοντά 15.000 ευρώ για πλάκα. Αρα ο πιο απαιτητικός από όλους είμαι εγώ που αξιώνω να έχω ένα αξιόπιστο μμηχάνημα που θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ 37.000 χλμ. η μηχανή σε πολύ κρύο άδειαζε την μπαταρία μου . Η ίδια η μπαταρία δεν είχε πάθυει τίποτα αλλά στα μέτρα των απαιτήσεων μου ζήτησα να αλλαχθεί ώστε να είμαι σίγουρος. Οπως και έγινε ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.

Τώρα η αναβάθμιση λογισμικού πάντα συμβαίνει και θα συμβαίνει. Εγώ προσωπικά παρακαλάω να πουλάει αυτό το μοντέλο ώστε η BMW να κάνει το κόπο να βγάζει συνεχώς και νέες αναβαθμίσεις τόσο καλύτερα θα πηγαίνει η μηχανή.

RTnick
14/02/2006, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από grsart
Καλα ρε δεν βαρεθηκατε να βριζεται τις bmw και οι υπολοιποι
δεν εχετε βαρεθει να τις υπερασπιζεστε;;;;;;

Ο παλιός είναι σωστός :wave2:

Μάλλον έχει δίκιο παιδιά :rolleyes:

. -

lord_dimos76
14/02/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Ο παλιός είναι σωστός :wave2:

Μάλλον έχει δίκιο παιδιά :rolleyes:

. -

:a3:

madtank
23/02/2006, 12:18
Λοιπόν παιδιά μιας που εκτός από προβλήματα μιλάμε και για κόστος συντήρησης.

Φίλος το καλοκαίρι του 05 αγόρασε το VARADERO 1000 εγώ το R1200GS. Kόστος συντήρησης έως τώρα το VARADERO 6500χιλ.
το BMW 5500χιλ.

VARADERO R1200GS

1o service 1000χιλ. 82 € 75 €
2ο service 6000χιλ. 190 € 98 €

Το επόμενο service είναι προγραμματισμένο για τα 10000χιλ. προβλεπόμενο κόστος μέτα από ερωτηση σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία : VARADERO 400 € / R1200GS 220 €. Τα παραπάνω δεν τα αντιπαραθέτω για κανένα άλλο λόγο παρά να αποδείξω οτι σε κάθε τι που επιλέγουμε υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά.

Τώρα με το θέμα της μπαταρίας ρώτησα φίλο Γερμανό με πολλά χρόνια εμπειριάς σε BMW σήμερα έλαβα email . Στo R1200GS στο σύστημα πέδισης ( ΦΡΕΝΑ) η BMW έχει θεσπίσει το SERVO SYSTEM δηλαδή κοντολογής πατώντας μπροστινό φρένο ενεργοποιηται κατά 20% και το πίσω. Αυτό το συστημα πέδισης για να δουλέψει άψογα χρησιμοποιει πολύ ρεύμα. Μην τολμήσεται να οδηγήσεται την μοτο σας με προβλημα στην μπαταρία ποτέ - ούτε μέτρο.

Το πρόβλημα αυτό - εάν μπορέι να θεωρηθεί πρόβλημα - αντιμετοπίζεται με την ορθή χρήση του φρένου π.χ αποφεύγουμε να πατάμε φρένο με τον διακόπτη στο on με το μοτερ σβηστώ.
Επίσης σε φανάρι - σε ευθεία εννοείται - σταματημένοι ισοροπούμε την μοτο με τα πόδια εάν είναι δυνατόν αποφευγοντας την χρήση του μπροστινού φρένου και άλλα τέτοια "κόλπα" ουτοσώστε να δίνουμε την ευκαιρία στην μπαταρία να κρατάει όσο το δυνατόν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας. Κατά την διάρκεια της εκκινησης πάντα να αφήνουμε να τελειώνει το SELF TEST που κάνει ο εγκέφαλος της μοτο. Οι ελλιγμοί σταθμευσης να γίνονται όπου ειναι δυνατόν με τα χέρια, με σβηστώ το μοτερ.

Ελπίζω να βοήθησα εγώ πάντος τα παραπάνω έχω αρχίσει να τα συνηθίζω σιγά σιγά.

zeli
23/02/2006, 12:47
Συγνώμη αλλα σε ποια πόλη κυκλοφορείς? Αν είσαι στο Παρισι που είναι φλαταδούρα πάω πάσο αλλα στην Αθήνα πως διάολο θα καταφέρεις να κρατήσεις το θηρίο χωρίς φρένα? Για μην ρωτήσω καλύτερα τι θα γίνει στο χώμα...:rolleyes: :rolleyes: σε μια κατηφόρα χωρίς το ABS και φορτωμένος...:rolleyes: :rolleyes:
Το capo που φοράει το ιδιο ABS με το GS (χωρίς τις servoμαλακίες βέβαια) δυο χρόνια τώρα δεν είχα προβλημα μπαταρίας.

Sorry που μπήκα σφήνα αλλά δεν είναι σοβαρά πραγματα αυτα:wave2:

ironbum2
23/02/2006, 12:53
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση??? Σε περίπτωση που σου σβήσει τί γίνεται??? δεν έχεις φρένα????:confused: :confused: :confused:

Αν παίζει κάτι τέτοιο είναι πολύ επικίνδυνο

peterv
23/02/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση??? Σε περίπτωση που σου σβήσει τί γίνεται??? δεν έχεις φρένα????:confused: :confused: :confused:

Αν παίζει κάτι τέτοιο είναι πολύ επικίνδυνο

Φρένα έχεις πάντα, απλά όταν είναι σβηστεί η μηχανή δεν δουλεύουν τα σερβό με αποτέλεσμα να πατάς την μανέτα αρκετά και να φρενάρει λίγο πιο αργά από ότι με ενεργοποιημένο το σερβό.
Βέβαια στο manual λέει ότι γενικά ο τρόπος αυτός χρησιμοποιηται μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης (όπως μου έτυχε εμένα στην Ιταλία και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα) .

peterv

ironbum2
23/02/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
Φρένα έχεις πάντα, απλά όταν είναι σβηστεί η μηχανή δεν δουλεύουν τα σερβό με αποτέλεσμα να πατάς την μανέτα αρκετά και να φρενάρει λίγο πιο αργά από ότι με ενεργοποιημένο το σερβό.
Βέβαια στο manual λέει ότι γενικά ο τρόπος αυτός χρησιμοποιηται μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης (όπως μου έτυχε εμένα στην Ιταλία και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα) .

peterv


Thanx για την ενημέρωση:)

nikoskkk
23/02/2006, 13:56
Ένα θα σας πω!!!
Το μηχανάκι θέλει και κάνα ταξίδι
ΜΟΤΟ ΒΟΛΤΑ το Σάββατο 25/02/06 !!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=18834) για να φορτίζει η μπαταρία.
Μπορείτε να έχετε και τα φώτα σβηστά κατά τη διάρκεια της ημέρας!!!!

madtank
23/02/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Συγνώμη αλλα σε ποια πόλη κυκλοφορείς? Αν είσαι στο Παρισι που είναι φλαταδούρα πάω πάσο αλλα στην Αθήνα πως διάολο θα καταφέρεις να κρατήσεις το θηρίο χωρίς φρένα? Για μην ρωτήσω καλύτερα τι θα γίνει στο χώμα...:rolleyes: :rolleyes: σε μια κατηφόρα χωρίς το ABS και φορτωμένος...:rolleyes: :rolleyes:
Το capo που φοράει το ιδιο ABS με το GS (χωρίς τις servoμαλακίες βέβαια) δυο χρόνια τώρα δεν είχα προβλημα μπαταρίας.

Sorry που μπήκα σφήνα αλλά δεν είναι σοβαρά πραγματα αυτα:wave2:

ΣΤΟ ΦΙΛΟ IRONBUM2 APANTAEI SVSTA O PETERV .
ΦΙΛΤΑΤΕ ZELI ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 1978 ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΥΣΗ ΟΤΑΝ ΕΛΛΕΙΨΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
Η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝΗΦΟΡΟΚΑΤΗΦΟΡΕΣ - ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ. ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ABS ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ.... :bigcry: ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ SERVOΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΤΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΩΝ ΜΟΤΟ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ ΜΟΝΟ Η BMW ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80

grsart
23/02/2006, 16:55
εχω μαι απορια.
Στα 6000 τι εκανες; Απο οτι ξερω αλλαγη στα λαδακια χρειαζεται ανα 5000 χλμ. και ανα 10.000 χλμ σερβις.
Εγω πληρωσα 50 € στα 1000.
30 € για τα λαδακια στα 5000
170 € στα 10000 (μαζι με τα πισω τακακια).
??? € στα 20000 και ειναι και κοντα ρε γμτ.

Επισης ο σερβομηχανισμος στα φρενα βασικα ειναι για να χρειαζεται
λιγοτερη δυναμη η μανετα του φρενου αλλα και για την κατανομη
εμπρος πισω. Ειναι χαρακτηριστικο οτι η
μηχανη σταματαει κυριολεκτικα με το ενα δαχτυλο. Γι΄αυτο
υστερη σε αισθηση στο φρεναρισμα,επειδη υπαρχει αυτη η
υποβοηθηση(αλλα και για το υπαρχων μπροστινο συστημα, μην
το πειτε παραεξω, γιατι θα μας ζαλισουν οι αλλοι οι κομπλεξικοι :a13: ).
Πολυ σωστα αναφερεις οτι
ειναι ασκοπο να εισαι φρεναριστος στο ισιωμα ενω περιμενεις στο
φαναρι. Επισης αν σκεφτεις οτι τα φωτα ειναι αναμενα συνεχεια,
το φρενα τραβανε πολυ ρευμα και ανοιξεις και τα θερμαινομενα,
τοτε τι θες να κανει και η μπαταρια.
Βεβαια θα μου πεις γιατι τα εχει. Με μια λογικη χρηση δεν
αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα. Οποτε οι συμβουλες που δινεις ειναι ολοσωστες αν και λιγο υπερβολικες.:wave2: :wave2:


Να φανταστεις οτι ψηνωμαι για προβολακια. Λετε να βαλω κανα φωτοβολταικο τοξο(ετσι δεν λεγετε):eyepop: στο καπακι της μπαγκαζιερας:lol:

Uriah Heep
23/02/2006, 20:51
Να φανταστεις οτι ψηνωμαι για προβολακια. Λετε να βαλω κανα φωτοβολταικο τοξο(ετσι δεν λεγετε):eyepop: στο καπακι της μπαγκαζιερας:lol: [/B][/QUOTE]

------------------------------------------------------------------------------------

Απαραίτητο για το νυχτερινό κυνήγι ρινόκερου!!!
Κλασσικό πλέον χόμπυ των κατόχων BMW 1200 GS...

:beer: :beer: :beer:

RTnick
23/02/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Να φανταστεις οτι ψηνωμαι για προβολακια. Λετε να βαλω κανα φωτοβολταικο τοξο(ετσι δεν λεγετε):eyepop: στο καπακι της μπαγκαζιερας:lol:

ΚΑΛΟΟΟΟΟ

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

zeli
24/02/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ ΜΟΝΟ Η BMW ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80

Υφίσταται στις BMW:confused: :confused: Ρωτάω γιατί ότι μηχανάκι αλλά και κουτι είχα μεχρι τώρα απο μπαταρία δεν με άφησε.Αλλα ούτε και τράβαγα μπαλαντέζα στο δρόμο :lol::lol: ...
Εκτός βέβαια αν η BMW δίνει λύσεις στα προβλήματα που δημιουργεί μόνη της.

RTnick
24/02/2006, 11:10
Ρε σείς παλιά έχω μείνει καν δυό φορές μ'ενα 316 που είχα ... :confused:

ΛΕΕΕΕΕΕΣ ?? :rolleyes:

ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:nono:

zeli
24/02/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Ρε σείς παλιά έχω μείνει καν δυό φορές μ'ενα 316 που είχα ... :confused:

ΛΕΕΕΕΕΕΣ ?? :rolleyes:

ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:nono:

Οπως ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΑΝΤΕΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ???

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

madtank
24/02/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Υφίσταται στις BMW:confused: :confused: Ρωτάω γιατί ότι μηχανάκι αλλά και κουτι είχα μεχρι τώρα απο μπαταρία δεν με άφησε.Αλλα ούτε και τράβαγα μπαλαντέζα στο δρόμο :lol::lol: ...
Εκτός βέβαια αν η BMW δίνει λύσεις στα προβλήματα που δημιουργεί μόνη της.


ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΟΤΕ!!!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΣΗ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟ