PDA

View Full Version : ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΒΕΝΖΙΝΗ 114-116 ΟΚΤΑΝΙΑ?



taxydromos
16/02/2009, 14:50
μηπως ξερετε ρε παιδες που την βρισκουμε?:confused:

ARISPEED1
16/02/2009, 15:03
ΕLF σε εξηντάλιτρο βαρελάκι απο Ιταλία . Φέρνουν πολλοί στρητάδες αγωνιζόμενοι ..........

nikos force
17/02/2009, 03:08
Υπαρχουν περιορισμοι ως προς το τι-ποιο μηχανακι μπορει να χρησιμοποιηθει ...???

δλδ αν εξαιρεσουμε το κοστος , μπορω να τη βαζω οπου θελω η θα εχω καποο προβλημα ?

tyfeonas
17/02/2009, 03:38
παιδια πουλανε και στην αθηνα αγωνιστικες βενζινες για διαφορες χρησεις.

να ξερετε ομως οτι αυτες η βενζινες ειναι για μοτερ με πολυ υψηλη συμπιεση.

σε μαμισια δεν προκειται να δειτε αισθητες διαφορες.

αν εχετε ανεβασει ομως παρα πολυ την συμπιεση τοτε κανουν δουλεια μιας και δεν κανει αυταναφλεξη (πειρακια) η βενζινη.

νομιζω τα 60λτ πανε γυρω στα 170 ευρω .

blackbusa
17/02/2009, 04:26
Παλια επαιζε σε ενα βενζιναδικο στην Βουλιαγμενης μετα την βουτα....η αλλιως βελτιωτικο aldons (νομιζω ετσι λεγοτανε)....

:wave2:

OldMan
17/02/2009, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
αν εχετε ανεβασει ομως παρα πολυ την συμπιεση τοτε κανουν δουλεια μιας και εν κανει αυταναφλεξη (πειρακια) η βενζινη.

1. Η μεγάλη συμπίεση προκαλεί ΠΡΟανάφλεξη (κοινώς, αναφλέγεται το μίγμα ΠΡΙΝ το προβλεπόμενο σημείο του κύκλου, δηλ. πριν τον σπινθήρα του μπουζί...)

2. τα πΥράκια (εκ του "πυρ" και όχι εκ του "πείρου") είναι τα "ντιγκ - ντιγκ - ντιγκ" που ακούγονται όταν όντως το μίγμα προναφλέγεται λόγω υψηλής συμπίεσης

3. Η ΑΥΤανάφλεξη είναι η μη προβλεπόμενη ανάφλεξη του μίγματος από άλλες πηγές θερμότητας (π.χ. διάπυρα κατάλοιπα στον θάλαμο καύσης)
:wave2:

BELZEBOYLIS
17/02/2009, 08:19
τουτέστιν όποιο κουλάδι πιστεύει οτι θα πάει πιο γρήγορα αν πληρώσει την βενζίνη 3ευρω/λίτρο ,απλά θεωρητικοποιεί την μωρία του...:wave2:

OldMan
17/02/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
τουτέστιν όποιο κουλάδι πιστεύει οτι θα πάει πιο γρήγορα αν πληρώσει την βενζίνη 3ευρω/λίτρο ,απλά θεωρητικοποιεί την μωρία του...:wave2:
είπε κάτοχος BMW (που κάνει και "τσίκι -τσίκι"..) ... :smokin:

taxydromos
17/02/2009, 08:24
η βενζινη προοριζεται για R1, στο οποιο για να αλλαξει το αβανς, επειτα απο υποδειξη των αμερικανων κατασκευαστων του powercomander απαραιτητη ειναι η αγωνιστικη βενζινη..

tyfeonas
17/02/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]1. Η μεγάλη συμπίεση προκαλεί ΠΡΟανάφλεξη (κοινώς, αναφλέγεται το μίγμα ΠΡΙΝ το προβλεπόμενο σημείο του κύκλου, δηλ. πριν τον σπινθήρα του μπουζί...)



αρα αυταναφλεγεται χωρις να υπαρχει σπινθηρας.

αυταναφλεξη δεν ειναι και αυτο?

την προαναφλεξη πως την καταλαβαινεις στον κινητηρα ?

δεν κανει πειρακια?

απλα το μαντευεις?

sniper
17/02/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
αρα αυταναφλεγεται χωρις να υπαρχει σπινθηρας.

αυταναφλεξη δεν ειναι και αυτο?

την προαναφλεξη πως την καταλαβαινεις στον κινητηρα ?

δεν κανει πειρακια?

απλα το μαντευεις?


κι έτσι δεν χρειάζεσαι και μπουζί - μειώνεις και το βάρος... :lol: :lol:

bentouza
17/02/2009, 08:27
να ρωτησω κ εγω τη παπατζα μου..
αγωνιστηκες δεν λενε τις βενζινες οι οποιες ειναι ποιο πλουσιες σε οξυγονο (εκτος των οκτανιων);;

sniper
17/02/2009, 08:28
Εγώ πάλι ήξερα ότι το μοναδικό κοινό που έχουν τα αγωνιστικά από τα δικά μας είναι η βενζίνες..... :rolleyes:

tyfeonas
17/02/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
η βενζινη προοριζεται για R1, στο οποιο για να αλλαξει το αβανς, επειτα απο υποδειξη των αμαρικανων κατασκευαστων του powercomander απαραιτητη ειναι η αγωνιστικη βενζινη..

σου λενε και βαθμο οκτανιων που ειναι απαραιτητος?

OldMan
17/02/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
η βενζινη προοριζεται για R1, στο οποιο για να αλλαξει το αβανς, επειτα απο υποδειξη των αμαρικανων κατασκευαστων του powercomander απαραιτητη ειναι η αγωνιστικη βενζινη..
Αν πρόκειται να ελλατωθεί το αβάνς (για μεγαλύτερη συμπίεση του μίγματος πριν την έναρξη της καύσης), έχουν δίκιο οι αμερικλάνοι...

Αν πρόκειται να αυξηθεί (λόγω περισσότερων στροφών), έχουν άδικο...

OldMan
17/02/2009, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
αρα αυταναφλεγεται χωρις να υπαρχει σπινθηρας.
αυταναφλεξη δεν ειναι και αυτο?
την προαναφλεξη πως την καταλαβαινεις στον κινητηρα ?
δεν κανει πειρακια?
απλα το μαντευεις?
Θα σΕ απαντούσα, αλλά σε κόβω τσαμπουκαλεμένο (και δεν βρίσκω τον λόγο...) :confused:

OldMan
17/02/2009, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
να ρωτησω κ εγω τη παπατζα μου..
αγωνιστηκες δεν λενε τις βενζινες οι οποιες ειναι ποιο πλουσιες σε οξυγονο (εκτος των οκτανιων);;
Ας μείνουμε στην παπάντζα ...

(δεν θα αντέξω βενζίνες πλούσιες σε οκτάνια και οξυγόνο - αν και τώρα που το σκέφτομαι, καλό θα ήταν να βάζαμε την βενζίνη στο ενυδρείο με το χρυσόψαρο να την οξυγονώσουμε λιγάκι...) :a018:

tyfeonas
17/02/2009, 08:36
οχι βρε καμμια σχεση!
:nono:

απλα για να μαθω σε ρωταω.

δεν υπαρχει θεμα ειλικρινα...


:beer:

OldMan
17/02/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
οχι βρε καμμια σχεση!
:nono:
απλα για να μαθω σε ρωταω.
δεν υπαρχει θεμα ειλικρινα...
:beer:
Η ανάφλεξη ενός καύσιμου μίγματος, όταν γίνεται χωρίς την "βίαιαη" παροχή θερμότητας - π.χ. σπινθήρας, θεωρείται πάντα σαν ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ (των Diesel εξαιρουμένων - γιατί θα εμφανιστεί ο Trap με τα Λαμποργκίνια του και θα μας ζαλίσει τα ούμπαλα...:winka: ).

Ο διαχωρισμός σε ΠΡΟ και ΑΥΤ γίνεται ακριβώς για να ξεχωρίσουν οι τρόποι που το μίγμα αναφλέγεται (όταν δεν γουστάρουμε να το κάνει...).


Υ.Γ.
Έκανα λάθος στον συσχετισμό αυτανάφλεξης και πυρακίων και σπεύδω να το διορθώσω...:blush:

ΠΡΟανάφλεξη ---> Πυράκια

ΑΥΤανάφλεξη ---> Ακανόνιστοι θόρυβοι σε διάφορες φάσεις του κύκλου (όχι μόνο στην συμπίεση πριν το ΑΝΣ)

Tpap
17/02/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(των Diesel εξαιρουμένων - γιατί θα εμφανιστεί ο Trap με τα Λαμποργκίνια του και θα μας ζαλίσει τα ούμπαλα...:winka: ).

Νά'μαι κ εγώ μια που φώναξες, αλλά...
δεν έχω λαμποργκίνια, αγαπητέ μου κύριε... (μακριά από μένα τέτοια πράγματα...) :lol:

Και δεν έχεις άδικο εδώ που τα λέμε, γιατί πολλοί στα δράγστερ αντικαθιστούν τα ν8 μπλόκ με άλλα από ντίζελ για αντοχή σε τέτοιου είδους καταπονήσεις...


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

ΠΡΟανάφλεξη ---> Πυράκια
ΑΥΤανάφλεξη ---> Ακανόνιστοι θόρυβοι σε διάφορες φάσεις του κύκλου (όχι μόνο στην συμπίεση πριν το ΑΝΣ)

Εντάξει το έγραψες, αλλά να πούμε στο φίλο τυφεώνα, ότι είτε αυτ -είτε προ, στο αυτί ακούγεται το ίδιο περίπου...και ο οποιοσδήποτε θα το χαρακτήριζε ώς πυράκια.

Τώρα αν συμβεί αυτανάφλεξη με βαλβίδα εισαγωγής ή εξαγωγής ανοιχτή ίσως αν σκαμπάζει να εκτιμήσει διαφορετικά την κατάσταση... :wave2: :rotflmao:

nikos force
17/02/2009, 09:46
και εντελλει σε νορμαλ μοτερ , κανουμε καλο -κακο η απλα ειναι αδιαφορο , αν καταναλωνουμε τετοια βενζινη ?

Tpap
17/02/2009, 09:49
Κακό, στην τσέπη σου. Αδιάφορο, για το μοτέρ. :wave2:

Αν και σε νέας τεχνολογίας μοτεράκια με ηλεκτρονικούς ψεκασμούς και αντινοκ σενσόρια, ίσως με μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο και τέρμα γκάζι να αποδίδει λίγο καλλίτερα...για ευνόητους λόγους.

nikos force
17/02/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κακό, στην τσέπη σου. Αδιάφορο, για το μοτέρ.:wave2: επιελους μια απαντηση ... :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

JIMK7
17/02/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
και εντελλει σε νορμαλ μοτερ , κανουμε καλο -κακο η απλα ειναι αδιαφορο , αν καταναλωνουμε τετοια βενζινη ?

Σε μοτερ που ειναι νορμαλ σαφως και του κανουμε κακο ασε που θα πηγαινει χειροτερα :winka: το εχω δοκιμασει :D

kaliba
17/02/2009, 14:49
παρε vp ms100 με αυτην ισως δεις διαφορα αλλα δεν ξερω τι συμπιεση παιζει το yamapa σου ! :) :)

VLADx
17/02/2009, 18:05
ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα:dizzy:
Ειπατε οτι αποδιδει σε μοτερ με υψηλη συμπιεση.
δλδ σε ενα ss 600 η 1000 θα αποδιδει?
τα 600αρια εχουν συχνα πιο υψηλη συμπιεση απο τα 1000αρια.
εψαξα λιγο και απ'οτι ειδα εχουν σχεση συμπιεσης απο 12,5:1 εως σχεδον 14:1!!!!
ZX-6R 2008 Compression Ratio --> 13.9:1
δεν ξερω ποσο πανε τα αγωνιστηκα αλλα νομιζω πως και αυτες οι συμπιεσεις ειναι μεγαλες.

stefanos
17/02/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η ανάφλεξη ενός καύσιμου μίγματος, όταν γίνεται χωρίς την "βίαιαη" παροχή θερμότητας - π.χ. σπινθήρας, θεωρείται πάντα σαν ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ (των Diesel εξαιρουμένων - γιατί θα εμφανιστεί ο Trap με τα Λαμποργκίνια του και θα μας ζαλίσει τα ούμπαλα...:winka: ).




Λοιπόν εγώ έχω ένα κινητηράκι 0.07 της κυβικής ίντσας που καίει ένα μιγμα μεθανόλης νιτρομεθανιου (περίπου 10% κατ όγκο) και λαδιού (20% περίπου κατ όγκο) και δεν δουλεύει με μπουζί.
Γυρνάει χαρούμενα γύρω στις 20000 σαλ.
:p

stefanos
17/02/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα:dizzy:
Ειπατε οτι αποδιδει σε μοτερ με υψηλη συμπιεση.
δλδ σε ενα ss 600 η 1000 θα αποδιδει?
τα 600αρια εχουν συχνα πιο υψηλη συμπιεση απο τα 1000αρια.
εψαξα λιγο και απ'οτι ειδα εχουν σχεση συμπιεσης απο 12,5:1 εως σχεδον 14:1!!!!
ZX-6R 2008 Compression Ratio --> 13.9:1
δεν ξερω ποσο πανε τα αγωνιστηκα αλλα νομιζω πως και αυτες οι συμπιεσεις ειναι μεγαλες.

Ναι αλλά δουλεύουν μια χαρά με την συμπίεση τους οπότε δεν χρειάζεται.

red_monster
17/02/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν εγώ έχω ένα κινητηράκι 0.07 της κυβικής ίντσας που καίει ένα μιγμα μεθανόλης νιτρομεθανιου (περίπου 10% κατ όγκο) και λαδιού (20% περίπου κατ όγκο) και δεν δουλεύει με μπουζί.
Γυρνάει χαρούμενα γύρω στις 20000 σαλ.
:p


και που να του βάλεις μίγμα με 15% νιτρομεθάνιο να δείς τι θα γίνει...
αν και θέλει πολύ παίδεμα στο καρμπιρατερ για να δουλεύει σωστά...

red_monster
17/02/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Σε μοτερ που ειναι νορμαλ σαφως και του κανουμε κακο ασε που θα πηγαινει χειροτερα :winka: το εχω δοκιμασει :D

Tα οκτάνια μας δείχνουν την ικανότητα της βενζίνης να μην αναφλέγεται σε χαμηλή συμπίεση.
άρα σε συμβατικό μοτέρ με μικρή συμπίεση τι διαφορά έχει? αφού έτσι και αλλιώς δεν αναφλέγεται πριν το ανσ?
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ εμπλουτισμένη βενζίνη αλλά δεν μου φαίνεται λογικό

tyfeonas
18/02/2009, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα:dizzy:
Ειπατε οτι αποδιδει σε μοτερ με υψηλη συμπιεση.
δλδ σε ενα ss 600 η 1000 θα αποδιδει?
τα 600αρια εχουν συχνα πιο υψηλη συμπιεση απο τα 1000αρια.
εψαξα λιγο και απ'οτι ειδα εχουν σχεση συμπιεσης απο 12,5:1 εως σχεδον 14:1!!!!
ZX-6R 2008 Compression Ratio --> 13.9:1
δεν ξερω ποσο πανε τα αγωνιστηκα αλλα νομιζω πως και αυτες οι συμπιεσεις ειναι μεγαλες.

ριξτε μια ματια εδω .
http://www.greekdragster.info/VPRacing/VPRacingfuels.html

λεει για ποιες συμπιεσεις ειναι η καθε βενζινη.

απλα οσοι ενδιαφερθουν να προσεξουν οτι καποιες βενζινες περιεχουν μολυβδο και δεν ξερω αν αυτο μπορει να αφησει επικαθισεις σε βαλβιδες κτλ (φανταζομαι για 5-10 λιτρα δεν νομιζω να κανουν προβλημα)

εγω απο οσο ξερω απο αυτοκινητα φτιαγμενα με turbo την βαζουν για να ανεβασουν τερμα πιεση και να μην κανει πειρακια το αμαξι.

το κατα ποσο θα βελτιωσει την ιπποδυναμη σε ατμοσφαιρικη μηχανη με μαμισια συμπιεση δεν το ξερω.