PDA

View Full Version : Ίσιωμα ζάντας ??????



SeNNinhA
17/02/2009, 07:16
Ξέρει κανείς εαν γίνεται να ισιώσεις αυτή την ζάντα?

:confused: :confused: :confused:


155892

SVX
17/02/2009, 07:24
τι κραμμα ειναι? λογικα αν πας σε ζαντα θα σου πει γινεται...

αλλα με το "τεντωμα" και επιπλεον αν ειναι ελαφρυ κραμμα οι ανοχες της θα ειναι διαφορετικες

SeNNinhA
17/02/2009, 07:35
forged aluminium

OldMan
17/02/2009, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
forged aluminium
Δύσκολο ...

Θέλει "απαλή" σφυριλάτηση (με ματσόλα και χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία) και πολλή υπομονή ... :(

MikeG
17/02/2009, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δύσκολο ...

Θέλει "απαλή" σφυριλάτηση (με ματσόλα και χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία) και πολλή υπομονή ... :(

& να συμπληρώσω αν επιτρέπεται το κύριο :blush: :blush:


Ποτέ δε θα γίνει όπως πριν...

Tpap
17/02/2009, 07:56
Γίνεται, φίλε.
Βρές κάποιον αξιόπιστο ζαντά και πήγαινέ την.

DimST
17/02/2009, 08:38
Έρχεται αλλά μη τη πάς σε μάστορα που θα στη ζεστάνει για να τη φέρει με σφυριές.

Δεν υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να σου κάνουν τη δουλειά που αναφέρει ο oldman. Ρώτησε και αν δε βγάλεις άκρη μπορώ να σε φέρω σε επαφή με συνεργείο που συνεργάζεται με μαγαζί που κάνει τέτοιες δουλειές. Αρνητικό το κόστος και ο χρόνος παράδοσης, αλλά η δουλειά είναι εξασφαλισμένη.

SeNNinhA
17/02/2009, 08:41
Κόστος δηλαδή πόσο περίπου? 30, 50 ευρώ???

DimST
17/02/2009, 08:43
:lol: :lol: Υπολόγισε στα 100Ε

PRIEST
17/02/2009, 09:39
καλησπερα φιλος!εχω μια ερωτηση επι της ζαντας!το προβλημα της ειναι αισθητικο ή εχεις προβλημα διαρροης?

golis
17/02/2009, 09:46
Ζαντικό απο saprilia.... :smokin: , και απο 8άρι φακτορι.... :ninja:

SeNNinhA
17/02/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PRIEST
καλησπερα φιλος!εχω μια ερωτηση επι της ζαντας!το προβλημα της ειναι αισθητικο ή εχεις προβλημα διαρροης?

Τίποτε από τα 2

Απλά την βρήκα πολύ πολύ φθηνά και είπα εαν διορθώνεται να την τσιμπήσω και μάλλον θα το κάνω. ;) ;)

Thanks guys

captaincarnaval
20/02/2009, 07:56
Φτιαχνεται σχετικα ευκολα μπορω να πω. Η μαλακια ειναι ομως οτι αν ζεσταθει πολυ, θα χαζει το χρωμα της στο σημειο.

SeNNinhA
20/02/2009, 08:01
Δεν με νοιάζει για το χρώμα. Αφού φτιάχνεται τότε όλα ΟΚ. :smilea: :smilea: :smilea:

SeNNinhA
27/03/2009, 14:45
Την πήρα τελικά αλλά την έχω και κάθεται γιατί βρήκα σε σούπερ τιμή ενα ζευγάρι DYMAG Μαγνησίου (Cast) σε πολύ καλή κατάσταση οι οποίες και θα φορεθούν. Δεν έχει και πολύ ζημιά οπότε λέω ή να την ισιώσω και να ψάξω να βρω μια και για μπροστά (έστω και marchesini cast aluminum από Ducati που είναι και φθηνές αλλά έχουν σχεδόν το ίδιο σχέδιο) ή να την δώσω φθηνά όσο την πήρα.

Πάντως δεν περίμενα ότι θα έχει τόση διαφορά βάρους (για τις πίσω ζάντες που μπορώ να συγκρίνω) και ανάμεσα σε:
- μαμά TLR - Marchesini forged aluminium

και ανάμεσα σε:
- Marchesini forged aluminium - Dymag cast magnesium

Δηλαδή που να συγκρίνεις και με forged magnesium ή Carbon !!!!! Δεν τις ζύγισα βέβαια (θα γίνει κι αυτό) αλλά και μόνο που τις κρατάς στο χέρι το νιώθεις.




159414

Zpower
03/04/2009, 02:28
Μαλιστα απο την μια αγορασε μια αχρηστη ζαντα .και απο την αλλη αγορασε μεταχειρισμενες μαγνησιου που απο οτι καταλαβα ΑΓΝΟΕΙ τι χρηση ειχε κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης .οι μαγνησιου χρειαζονται κατα τακτα διαστηματα ελεγχο απο ακτινες χ για πιθανο εσωτερικο κρακ , δες τε στο σαιτ τις Ντιμαγκ για να καταλαβετε ,,προσωπικα μαγνησιου δεν θα φοραγα στο δρομο ακομη και εαν μου τις δωριζαν ειδικα στους δρομους που κυκλοφορουμε , ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟΤΑΠΗΤΑ ΠΙΣΤΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ και παλι για λογους ασφαλειας (οπως σε περιπτωση που φυγει η ανοδιωση τους πχ απο γρατσουνια χανει το μεταλο την προστασια του μπορει να παθει οσμοση με το νερο την υγρασια κλπ κλπ ) ετσι καταληγουν μεταχειρισμενες να πουλουνται σχεδον τσαμπα , Αυτα παιδες τα σφυρια και τα ισιωματα και τα ζεσταματα ,τα κοληματα ,μπαλωματα.,για τετοιου ειδους ζαντικα ,αλλα και για μαμισια ,εναι ΑΚΡΩΣ ΦΟΝΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ !!!
edited...

SeNNinhA
03/04/2009, 12:32
Εχω μερικές επισυμάνσεις μιας και με αφορά

1) Οι μαγνησίου αγοράστηκαν και θα χρησιμοποιηθούν ΜΟΝΟ για ΠΙΣΤΑ. Άλλωστε το όλο project αφορά την μετατροπή του TLR σε Track Bike

2) Στις μαγνησίου δεν γίνεται ανοδίωση οπότε εαν και όπου έχει φύγει το χρώμα το βλέπεις και το ελέγχεις.

3) Είναι πιο ευαίσθητες οι μαγνησίου και θέλουν περισσότερο προσοχή από τις αλουμινίου αλλά δεν είναι και από βούτηρο ούτε και διαβρώνονται τόσο εύκολα όσο φημολογείται και σίγουρα δεν είναι για πέταμα μετά από μερικά χρόνια σωστής χρήσης. Μην είμαστε και υπερβολικοί.

4) H πίσω ζάντα που αγοράστηκε είναι Forged ALUMINUM και ως γνωστόν επισκευάζεται. Το εαν μετά την επισκευή μπορέσει να έχει σωστό ή όχι σχήμα ώστε να χρησιμοποιηθεί αυτό είναι άλλο θέμα που σχετίζεται με την ζημιά και το μάστορα.

5) Το χρώμα και η ανοδίωση δεν έχουν να κάνουν με την αντοχή του υλικού κατασκευής. Θα μπορούσε να ήταν power coating και να είχε ξεφλουδίσει.

6) Η ζάντα αγοράστηκε με την προοπτική να προσπαθήσω να την φτιάξω και εν γνώση του ρίσκου να μην μπορέσει να φτιαχθεί. Αλλά η τιμή της ήταν πολύ πολύ χαμηλή και πήρα το ρίσκο του να πετάξω 75 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά). Ούτε μια μαμά 10ετίας δεν έχει τόσο.

5) Επισκευές σε ΟΛΑ τα μέρη της μηχανής μπορούν να γίνουν και γίνονται. Αρκεί αυτός που κάνει την επισκευή να ξέρει τι κάνει. Ο άσχετος θα σου δημιουργήσει πρόβλημα και σε μια απλή αλλαγή λαδιών. Ο σχετικός μπορεί να σου συναρμολογήσει μια σωστή μηχανή από πεταμένα και σκουριασμένα ανταλλακτικά.

6) Εγώ θεωρώ αντίθετα μεγάλη ανοησία να μην συμφωνεί κανείς με την χρήση μεταχειρισμένων ανταλλάκτικών, ρούχων και γενικά με ότιδήποτε το μεταχειρισμένο. Εαν δεν είναι λογικό να αγοράσω ενα ανταλλακτικό το οποίο μπορώ να εξετάσω και να ελέγξω πιο εύκολα όταν δεν είναι τοποθετημένο, τότε με την ίδια λογική αντίστοιχα δεν θα πρέπει να αγοράσουμε καμία μεταχειρισμένη μηχανή ή αυτοκίνητο μιας και ούτε το σύνολο μπορώ στην ουσία να ελέγξω. Όπως δεν ξέρεις το τι έχει περάσει μια ζάντα, δεν ξέρεις τι έχει περάσει και μια μηχανή/αυτοκίνητο κλπ.

7) Γιατί να θεωρήσω ότι οι δικές μου ζάντες του TLR είναι σε καλύτερη κατάσταση μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορεί σε δρόμο (και χωρίς να είμαι ο μοναδικός του ιδιοκτήτης) και όχι οι πιο καινούργιες μαγνησίου? Το ίδιο και για όποιο άλλο ανταλλακτικό μιλάμε. Προκύπτει από κάπου αυτό σαν λογική υπόθεση?

edited