PDA

View Full Version : Bandit 600s



ALEX75
27/03/2005, 18:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΝΟΣ BANDIT 600S ΜΟΝΤ 2003,ΜΕ 3500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,THANX!!!

gdevelek
27/03/2005, 19:41
Καλωσήλθες στο φόρουμ!

Αν σου αρέσει "αρκετά", μήπως υπάρχει στην αγορά άλλο μηχανάκι που να σου αρέσει "πολύ"; Έχεις εξετάσει περιπτώσεις όπως Hornet, Fazer, fz6, Z750;;

alex14
28/03/2005, 10:06
Τιμη ?

nikpaps
28/03/2005, 14:51
Φίλε καλώς μας ήρθες.. Κατά την γνώμη μου, πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση αγοράς μιας άλλης μηχανής.. όπως CBF, Faser κλπ.. γιατί τα Bandit βγάζουν σε γενικές γραμμές προβλήματα.. και αν αρχίσουν δεν σταματούν και δεν είναι μόνο αυτό. Κανένας δε μπορεί να προσδιορίσει ακριβώς από που προέρχεται το πρόβλημα εκτός του μάγου Merlin ! Σοβαρά,.. έχει ιστορικό στο σύστημα τροφοδοσίας και βαλβίδες. Επίσης καίει τα μπουζί σαν στριφτά τσιγάρα και συνεπώς η συντήρηση πρέπει να είναι συχνή..
Φίλοι που το έχουν, ανέπτυξαν μια εξάρτηση από την οδική συμπεριφορά και το στυλάκι του αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους. Καλό θα ήταν να ελέγξεις πολύ καλά το μοτέρ -πάρε ένα γατόνι μηχανικό μαζί - αφού είναι μεταχειρισμένο καθώς τα περισσότερα έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα και εγγύηση δεν δίνεται.
Αυτα τα ολίγα επιμένοντας στην αρχική μου γνώμη να κοιτάξεις καποια άλλη μάρκα/μοντέλο της κατηγορίας στο ίδιο στύλ για να αποφύγεις τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις του παρανοϊκού του κινητήρα.
Μια γνώμη είπα, δημοκρατία έχουμε !... Αν παρόλα ταύτα το έχεις ερωτευτεί (Στου κουφού την πόρτα..).. εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος ! ..

gdevelek
28/03/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikpaps
Αν παρόλα ταύτα το έχεις ερωτευτεί (Στου κουφού την πόρτα..).. εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος ! ..

Μα εδώ είναι το θέμα, λέει πως απλά του αρέσει αρκετά...

Σε συγκριτικά τεστ το (αντίστοιχο από πλευράς τιμής) fazer600 έχει "πατήσει" το bandit σε επιδόσεις και συμπεριφορά κλπ., ενώ χωρίς καμία αμφιβολία είναι και πιο αξιόπιστο.

alex14
28/03/2005, 15:49
Εγω παλι θα διαφωνισω με τον φιλο nikpaps.
Μηπως το εχεις μπερδεψει με το Bandit 400 ?
Ο κινητηρας του Bandit 600 εχει ιστορια 20 χρονων και καθε αλλο εκτος απο μη αξιοπιστος και 'παρανοικος' μπορει να χαρακτηρηριστει. Συμφωνω οτι σε θεματα αποδοσης , δυναμης, στησιματος ειναι πισω απο αλλα μοντελα που κυκλοφορουν αλλα δεν παυει να ειναι ενα καλο εργαλειο για ολες τις χρησεις.

:wave2:

ALEX75
28/03/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εγω παλι θα διαφωνισω με τον φιλο nikpaps.
Μηπως το εχεις μπερδεψει με το Bandit 400 ?
Ο κινητηρας του Bandit 600 εχει ιστορια 20 χρονων και καθε αλλο εκτος απο μη αξιοπιστος και 'παρανοικος' μπορει να χαρακτηρηριστει. Συμφωνω οτι σε θεματα αποδοσης , δυναμης, στησιματος ειναι πισω απο αλλα μοντελα που κυκλοφορουν αλλα δεν παυει να ειναι ενα καλο εργαλειο για ολες τις χρησεις.

:wave2: ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ 600.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ. ΕΠΗΡΑΣΤΗΚΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ BEST SELLER ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 400,ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ''ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ''.

alex14
29/03/2005, 09:47
ALEX75 , ειναι ακριβως οπως τα λες. Εαν θελεις μια μηχανη να τα κανει ολα και δεν σε ενδιαφερει η απολυτη ιπποσυναμη και κρατημα το 600 ειναι μια καλη επιλογη. Μειονεκτημα ειναι οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει πουλησει καλα στην Ελλαδα και επομενως ισως δυσκολευτεις στην μεταπωληση.

:wave2:

arxiereas
29/03/2005, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikpaps
Φίλε καλώς μας ήρθες.. Κατά την γνώμη μου, πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση αγοράς μιας άλλης μηχανής.. όπως CBF, Faser κλπ.. γιατί τα Bandit βγάζουν σε γενικές γραμμές προβλήματα.. και αν αρχίσουν δεν σταματούν και δεν είναι μόνο αυτό. Κανένας δε μπορεί να προσδιορίσει ακριβώς από που προέρχεται το πρόβλημα εκτός του μάγου Merlin ! Σοβαρά,.. έχει ιστορικό στο σύστημα τροφοδοσίας και βαλβίδες. Επίσης καίει τα μπουζί σαν στριφτά τσιγάρα και συνεπώς η συντήρηση πρέπει να είναι συχνή..
Φίλοι που το έχουν, ανέπτυξαν μια εξάρτηση από την οδική συμπεριφορά και το στυλάκι του αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους. Καλό θα ήταν να ελέγξεις πολύ καλά το μοτέρ -πάρε ένα γατόνι μηχανικό μαζί - αφού είναι μεταχειρισμένο καθώς τα περισσότερα έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα και εγγύηση δεν δίνεται.
Αυτα τα ολίγα επιμένοντας στην αρχική μου γνώμη να κοιτάξεις καποια άλλη μάρκα/μοντέλο της κατηγορίας στο ίδιο στύλ για να αποφύγεις τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις του παρανοϊκού του κινητήρα.
Μια γνώμη είπα, δημοκρατία έχουμε !... Αν παρόλα ταύτα το έχεις ερωτευτεί (Στου κουφού την πόρτα..).. εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος ! .. ΣΥΜΦΩΜΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alex14
30/03/2005, 09:59
ΔΙΑΦΩΝΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΔΙΑΦΩΝΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν δεν γνωριζεται το αντικειμενο καλυτερα να μη το σχολιαζετε.
Για ακομη μια φορα, μιλαμε για το Bandit 600 και οχι για το 400.
Το 400 πραγματι εχει προβληματα.

DimST
30/03/2005, 14:59
Αν είναι κάτι που δεν θα σε απασχολήσει ποτέ σε αυτή τη μοτοσυκλέτα, αυτό είναι το μοτέρ.... προέρχεται απο τα πρώτα, ελαιόψυκτα gsxr750 που θεωρούντε ΤΕΡΑΤΑ αξιοπιστίας και έχουν μείνει στην ιστορία γι'αυτό, μάλλον κάτι έχουν μπερδέψει τα παιδιά παραπάνω.

Φίλος έχει ένα bandit600S του '01. Το αγόρασε πρίν ένα χρόνο με 20.000 χλμ και απο τότε του έχει προσθέσει άλλα 15.000, προβλήματα δεν του έχει βγάλει, έχει ζητήσει μόνο ένα ζευγάρι λάστιχα και μία μπαταρία πρίν ένα μήνα.

Το μόνο πρόβληματα που μπορείς να πεί πως έχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό έχουν να κάνουν με το βάρος. Εκεί χάνει, μια και η διαφορά είναι αρκετή για να προβληματίσει (20+ κιλά).

Απο απόδοση δεν νομίζω να ζητήσεις κάτι παραπάνω εφόσων ξέρεις τι αγοράζεις, πάντος έξω μιλάνε για πάνω απο 7-8 άλογα+ με τελικό και καλό σετάρισμα στα καρμπυρατέρ.

Πολύ καλό σε δικάβαλα (ακόμα και για απαιτητικούς συνεπιβάτες!)
Αρκετά δυνατά φώτα και πολύ καλή προστασία απο τον αέρα
Μέτριες ποιοτικός αναρτήσεις με τάσεις προς το χάλια αν έχεις την βλέψη για κατι πιο γρήγορο απο το σβέλτο. Το σίγουρο είναι πως μαζεύονται χωρίς πολλά έξοδα.
Πολύ καλή ποιότητα πλαστικών (παλιάς σχολής πρίν πιάσει τους κατασκευαστές η μανία με το βάρος, αν μάλιστα το βάλεις δίπλα σε φέηζερ θα βάλεις τα γέλια, για cbf δεν ξέρω αλλά υποπτεύομαι).

Πάνω απ' όλα τίμια, καθόλου τυχαίο πως ειδικά το γυμνό μοντέλο (που είναι και κατα πολύ ομορφότερο κατα την ταπεινη γνώμη) έσπαγε ταμεία λιγα χρόνια πρίν στο uk.

Γώμη μου είναι πως σίγουρα δεν θα ήταν άσχημο να κοίταζες και κατα φέηζερ μεριά, μια βόλτα τουλάχιστων για να αποκτίσεις και 'συ μια προσωπική άποψη.
Με αυτά τα λεφτά σίγουρα υπάρχουν και συνολικά θεωρούντε καλύτερες μοτοσυκλέτες λόγο μικρότερου βάρους και πιο δυνατού-σύγχρονου μοτέρ.

Καλές αγορές απο 'μένα.

DimST
30/03/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
ΔΙΑΦΩΝΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΔΙΑΦΩΝΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν δεν γνωριζεται το αντικειμενο καλυτερα να μη το σχολιαζετε.
Για ακομη μια φορα, μιλαμε για το Bandit 600 και οχι για το 400.
Το 400 πραγματι εχει προβληματα.



Και το 400 δεν είχε προβλήματα, είχα για 2 χρονάκια ένα V-Limited '93 και του είχα πιεί το αίμα. Δεν είχε βγάλει κανένα απολύτος πρόβλημα.

Απλά τα έπιαναν ΑΧΡΗΣΤΟΙ μηχανικοί, έμπλεκαν τα μπούτια τους με το vc και κατέστρεφαν τα μοτέρ, με αποτέλεσμα να του βγεί τ΄όνομα, χαρακτηριστικό είναι πως το απλό μοτέρ των gsx400 είναι γνωστά ώς πολύ αξιόπιστα.

Σίγουρα είναι πολύ πιο αξιόπιστα τα CB1 και CB400 αλλά τα είχα για πρόγευμα στους δρόμους εκείνη την εποχή. Σήν του οτι αισθητικά ήταν κορυφαίο....

...ωραίες εποχές...

alex14
30/03/2005, 15:30
Και εγω ειχα ενα 400 V για 2 χρονια. Εαν εξαιρεσεις εναν αρπαγμενο στροφαλο και οτι συχνα-πυκνα δουλευε με 3 κυλινδρους δεν ειχα κανενα προβλημα.:rotflmao:

Παντος για τα μαστορια εχεις δικιο.

:beer:

Busa71
12/04/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALEX75
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΝΟΣ BANDIT 600S ΜΟΝΤ 2003,ΜΕ 3500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,THANX!!!

File to eixa apo to 1997 jia 5 xronia.Jia Ellada einai to bike oti prepei.Tou ekana 48.000 xlm to ebgala Europh phge Gallia, Italia, Elbetia opou menw.Fantastiko se omorfia kanei ola ta gousta kai poly fereggio panw apo ola.

Busa71
12/04/2005, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikpaps
Φίλε καλώς μας ήρθες.. Κατά την γνώμη μου, πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση αγοράς μιας άλλης μηχανής.. όπως CBF, Faser κλπ.. γιατί τα Bandit βγάζουν σε γενικές γραμμές προβλήματα.. και αν αρχίσουν δεν σταματούν και δεν είναι μόνο αυτό. Κανένας δε μπορεί να προσδιορίσει ακριβώς από που προέρχεται το πρόβλημα εκτός του μάγου Merlin ! Σοβαρά,.. έχει ιστορικό στο σύστημα τροφοδοσίας και βαλβίδες. Επίσης καίει τα μπουζί σαν στριφτά τσιγάρα και συνεπώς η συντήρηση πρέπει να είναι συχνή..
Φίλοι που το έχουν, ανέπτυξαν μια εξάρτηση από την οδική συμπεριφορά και το στυλάκι του αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους. Καλό θα ήταν να ελέγξεις πολύ καλά το μοτέρ -πάρε ένα γατόνι μηχανικό μαζί - αφού είναι μεταχειρισμένο καθώς τα περισσότερα έχουν γυρισμένα χιλιόμετρα και εγγύηση δεν δίνεται.
Αυτα τα ολίγα επιμένοντας στην αρχική μου γνώμη να κοιτάξεις καποια άλλη μάρκα/μοντέλο της κατηγορίας στο ίδιο στύλ για να αποφύγεις τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις του παρανοϊκού του κινητήρα.
Μια γνώμη είπα, δημοκρατία έχουμε !... Αν παρόλα ταύτα το έχεις ερωτευτεί (Στου κουφού την πόρτα..).. εύχομαι καλές βόλτες και πάντα όρθιος ! ..

File den symfono mazi sou einai ena GSX motor kai einai 100% fereggio emena me 48.000 xlm den mou ebgale kanena problhma.Otan to ebgaza to ebgaza jia "spasimo" kai den mou ekapse pote oute stagona ladi.

powerslave
30/09/2007, 04:25
Γεια σας

σκεφτμαι ενα αγορασω ενα bandit v400 του 96 αλλα μετα απο αυτα που διαβασα παραπανω για τα προβληματα που βγαζουν τρομαξα.

Εσεις τι λετε?


thanks

ronin1
30/09/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALEX75
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ 600.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ. ΕΠΗΡΑΣΤΗΚΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ BEST SELLER ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 400,ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ''ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ''.


γιατι δεν παίρνεις το καινουργιο...

ψεκαστό υδρόψυκτο...

να δωσεις 5000 για το 2003??(καρμπ κ αεροελαιόψυξη?

δώσε 6500 ποσο βγαίνει κ πάρε το καινουργιο...

είναι πολύ καλο μοτο πάντως...αλλο το 400....

dim40
07/05/2009, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALEX75
ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ 600.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ. ΕΠΗΡΑΣΤΗΚΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ BEST SELLER ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 400,ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ''ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ''.

5000. για 650 αβς μοντελο πριν το 2008;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

σε ληστευει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Band(age)it
08/05/2009, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
5000. για 650 αβς μοντελο πριν το 2008;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

σε ληστευει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Παλικαρι...απαντας σε ποστ γραμμενο το 2005 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vasdekiss
08/05/2009, 00:58
Όντως... κοίτα τι πάθαμε με τη νέα κατηγορία......:bigcry: :rotflmao: :lol:

dim40
08/05/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Παλικαρι...απαντας σε ποστ γραμμενο το 2005 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


oups:eek: :dizzy: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δε το προσεξα...