PDA

View Full Version : Μάνη 26/3/05



crs-k
27/03/2005, 18:53
Την Παρασκευη στις 25/3 κατα τις 10 το πρωι, και ενω δεν ειχα προγραμματισμενο τιποτα, δεχτηκα ενα τηλεφωνο απο τον γαμπρο μου. Βρισκοταν εξω απο το Γυθειο (οικογενειακα με την αδελφη μου και τον ανηψιο μου), και εχοντας νοικιασει (για 4 μερες) εναν ανασκευασμενο παλιο αρχοντικο (πυργο), με πολυ χωρο και πολλα κρεββατια, μας καλεσε για το τριημερο.
Η ιδεα της "εξοδου" μεσημερι Παρασκευης και επιστροφη την Κυριακη μετα απο τριημερο και μαλιστα "κουτατος", με ανατριχιασε ...
Ο "πετροτοπος" της Μανης δεν με ενθουσιαζε καθολου σαν ιδεα, αν και ηταν μεσα στα μελλοντικα μου σχεδια (με την μηχανη) ενα κατεβασμα μεχρι το Ταίναρο, στα πλαισια της "γνωριμιας" μου με καθε γωνια της Ελλαδας (οσο μου ειναι δυνατον) ...
Οι γυναικες μου ομως μολις ακουσαν την μαγικη λεξη "Πυργος", πεταξαν απο την χαρα τους, οποτε για αλλη μια φορα, βαζοντας την λογικη στην ακρη μπροστα στο συναισθημα, βρεθηκα καμμια ωρα μετα, να οδηγαω (τροπος του λεγειν), με κατευθυνση προς την Ε.Ο. Αθηνων - Κορινθου.
Στα διοδια της Ελευσινας, το μεσημερι (12) της Παρασκευης γινοταν ενας κακος χαμος, με την ουρα να φτανει (σταματημενοι) μεχρι την Δευτερη εξοδο της Αττικης οδου (για Μαγουλα)!
Η χαρα της "ομαδας" με οπλισε με απεριοριστη (οπως φανηκε) υπομονη και με μια ωριαια σταση στην Σπάρτη για φαϊ, φτασαμε κατα τις 5:30, στον "πυργο" εξω απο το Γυθειο ...


10976

crs-k
27/03/2005, 18:53
Το βραδυ το περασαμε "μεσα" στο πολυ ομορφα διακοσμενο παλιο αρχοντικο, με κουβεντουλα.
Το Σαββατο (26/3) σηκωθηκαμε νωρις για την "περιοδια" μας στην Μανη.
Ο δρομος απο το Γύθειο μεχρι την Αρεόπολη (πολη του Αρη, για οσους μπερδευονται) ειναι σχετικα καλος, με μια λωριδα ανα κατευθυνση φυσικα (οπως σχεδον ΟΛΑ τα 100χλμ απο την Τρίπολη μεχρι το Γύθειο).
Τα τελευταια 9 χλμ πριν την Αρεόπολη περναει μεσα απο φαραγγι με ενα "μονιμο" (το ειδα εκει ακινητο και τις 3 μερες!) συνεφφο λιγο πριν την εξοδο του προς το διασελλο.


10977

crs-k
27/03/2005, 18:54
Στο διασελλο και λιγο πριν στριψουμε με δυτικη κατευθυνση και κατηφορισουμε προς τα 275μ της Αρεόπολης, με θεα προς τον Μεσσηνιακό κολπο, το μνημειο στους πεσοντες ειναι εναρμονισμενο με τα Πυργοσπιτα που κυριολεκτικα ειναι σπαρμενα σε ΟΛΗ την περιοχη.


10978

crs-k
27/03/2005, 18:55
Η Αρεόπολη, εχει κρατησει σε ενα βαθμο το υφος της ...


10979

crs-k
27/03/2005, 18:55
... κυριως χαρις στο πετροστρωτο "κεντρο" της!


10980

crs-k
27/03/2005, 18:56
Πριν προχωρησουμε προς τα Νοτια, αποφασιζουμε μια βολτα μεχρι το Οίτυλο και πισω.
Περνουμε το στενο κατηφορικο δρομο λοιπον που σε δυο χλμ μας κατεβαζει στο ομορφο Λιμένι ...


10981

crs-k
27/03/2005, 18:57
... επινειο της Αρεόπολης. Διπλα του βρισκεται το επισης παραθαλασιο Νεο Οίτυλο (τουριστικοι λογοι γαρ).
Ανεβαινουμε μεχρι τα 245 του Οίτυλου, που ειναι χτισμενο πανω σε δυο λοφους κι αγναντευει την περιοχη (οχι για πειρατες πια ...), οπως ΟΛΟΙ οι "οχυροι οικισμοι" της περιοχης, με το Μοναστηρι των Ντεκούλων απο κατω του, το Καστρο των Κελεφών στον λοφο απεναντι του ...


10982

crs-k
27/03/2005, 18:57
... και την ερημη πλατεια.


10983

crs-k
27/03/2005, 18:58
Στην επιστροφη για την Αρεόπολη απο τον ιδιο δρομο, μια σταση στο Καραβοστάσι (παλιο διασημο "καρναγιο" της περιοχης) δεν μας προσφερε πολλα, εκτος ισως απο μια εικονα μιας αλλης εποχης ...


10984

crs-k
27/03/2005, 18:59
Περνοντας την Αρεόπολη κατευθυνομαστε προς τον Διρό. Ο δρομος εχει ηδη αρχισει να "στενευει" και να "χειροτερευει", αλλα μεχρι τον Πυργο του Διρού μπορουμε ακομα να τον πουμε καλο σχετικα. Κατεβηκαμε μεχρι την εισοδο του Σπηλαιου στα 30μ, αλλα λιγο η πολυκοσμια, λιγο τα παιδια που "βαριοντουσαν", λιγο οτι δεν ειχαμε πολυ χρονο στην διαθεση μας, κανα με μεταβολη και προχωρησαμε.
Μετα τα Φραγγούλια, με προτροπη δικη μου, αφησαμε τον κεντρικο (ηδη αρκετα κακο) δρομο, για να παμε απο εναν παραλληλο του, που περναει λιγο πιο πανω, στις Δυτικες παρυφες του Σαγγιά (το βουνο που ειναι χτισμενη ολη η Μάνη), μεσα απο τα χωρια Δρύαλος, Παλιόχωρα, Μπρίκι και Μίνα, με τα πολλα καστροσπιτα ...


10985

crs-k
27/03/2005, 19:00
... παλιες εκκλησουλες ...


10986

crs-k
27/03/2005, 19:00
... και την καταπληκτικη (μιας και ψηλοτερα) θεα προς τον Μεσσηνιακο κολπο και το γραφικο ακρωτηριο "Τηγάνι" με το καστρο της Μαΐνης πανω του ...


10987

crs-k
27/03/2005, 19:01
Μετα την Μίνα ο παραλληλος δρομος ξαναπεφτει στον (κατ' εφημισμο) κεντρικο. Λιγο πιο κατω στον Αγιώργη (ΝΑΙ ετσι γραφεται στις πινακιδες), στριβουμε αριστερα για το Σταυρί, με σκοπο να προσεγγισουμε το Τηγάνι.


10988

crs-k
27/03/2005, 19:02
Μεσα απο το την καστροπολιτεία του Σταυριού, και απο εναν στενο (μα πολυ στενο!) χωματοδρομο φτανουμε στην "οχυρη θεση" της Αγ.Κυριακης πανω απο το Τηγάνι.


10989

crs-k
27/03/2005, 19:03
Η θεα απο την Αγ. Κυριακή, ειτε προς την Μάνη και τον Σαγγιά ...


10990

crs-k
27/03/2005, 19:04
... ειτε προς το Τηγάνι, αναμεσα απο τις φραγκοσυκιες, ειναι καταπληκτικη.


10991

crs-k
27/03/2005, 19:04
Ο δρομος που συνεχιζει για κανα χλμ προς τα κατω ειναι κακος χωματοδρομος, με αποτελεσμα ακομα και "τζιπ" (Πατζερο στην φωτο) να σταματανε για να συνεχισουν με τα ποδια!
Απορω για πιο λογο τα εχουν αγορασει ...


10992

crs-k
27/03/2005, 19:05
Το Accent (μετα απο μεγαλο "τσακωμο", ειναι αληθεια, "που πας?", "εισαι τρελλος!", κι αλλα τετοια) κατεβηκε μεχρι το τελος τον κατσικοδρομο (απο 'κει και περα συνεχιζεις με τα ποδια) ...


10993

crs-k
27/03/2005, 19:06
... και γυρισε (με 10 μανουβρες για αναστροφη) αργοτερα "αναιμακτα", με την προσπαθεια να αξιζει τον κοπο.


10994

crs-k
27/03/2005, 19:07
Δεν ηθελα να γυρισω πισω προς τον "κεντρικο" και μιας και το Accent ειχε ηδη γινει "enduro", ο γαμπρος μου με το Jimmny δεν ειχε φυσικα κανενα προβλημα και η "γκρινια" για τ'αμαξι ειχε καταλαγιασει, παιρνω τον χωματοδρομο (πιο βατος) για την Κηπούλα. Σε ασφαλτο (ο "ακατονομαστος" να την κανει) μια μια λωριδα ΚΑΙ για τις δυο κατευθυνσεις, χωρις ΚΑΜΜΙΑ πινακιδα, και με το GPS (ή εναλλακτικα road book) ακρως απαραιτητο, περναμε απο Λαγουδιές, Κούνο, Κέρια, για να ξαναπεσουμε μετα την Δρύ στον "κεντρικο" και λιγο πιο κατω να βρουμε την διασταυρωση για τον "τουριστικο" (και τιποτ' αλλο για μενα) Γερολιμένα, οπου και κατσαμε για ενα καφε-μπυρο-παγωτο.


10995

crs-k
27/03/2005, 19:08
Λιγο αργοτερα, και αφου περναμε τα Άλικα, πλησιαζουμε προς την Βάθεια.
Η καστροπολιτεια σε εντυπωσιαζει πλησιαζοντας ...


10996

crs-k
27/03/2005, 19:09
... και σ' αφηνει "μ' ανοικτο το στομα", μολις ο δρομος την κυκλωσει και βρεθεις απο πανω της ...


10997

crs-k
27/03/2005, 19:09
... καθως απο τον λοφο της αγναντευει τον κολπο απο κατω της.


10998

crs-k
27/03/2005, 19:10
Λιγο πιο κατω, σ' ενα πλατωμα του στενου και επικινδυνου (πια) δρομου, η θεα προς τα πισω μας ...


10999

crs-k
27/03/2005, 19:11
και προς το τελευταιο κομματι της χερσονησσου, ειναι ομορφη, γεμιζοντας τα ματια σου πελαγο.


11000

crs-k
27/03/2005, 19:11
Περναμε απο το "στενωμα" της τελευταιας λωριδας γης πριν την Κρητη με αλλον ενα πυργο "βιγλατωρα" της περιοχης.


11001

crs-k
27/03/2005, 19:12
Αφηνουμε το Μαρμάρι στα δεξια μας και κατεβαινουμε για μια ματια απο κοντα στο γραφικο Πόρτο Κάγιο.


11002

crs-k
27/03/2005, 19:13
Ξανανεβαινουμε στον δρομο για το ακρωτηρι και τον παμε μεχρι το τερμα. Μεχρι τον Ιερο και Νεκρομαντειο του Ποσειδωνα, που φυσικα αργοτερα, οπως σχεδον ολοι οι Ναοι του Ποσειδωνα, "καπελωθηκε" απο ξωκλησι του Αη Νικολα.


11003

crs-k
27/03/2005, 19:14
Εδω βρισκοταν η "πυλη των ψυχων" προς τον Αδη για τους προγονους μας και μεσα στα ερειπια του Αη Νικολα, υπαρχουν απομειναρια του Αρχαιου Ιερου και τιμουνται (ιδιαιτερα απο τους ξενους) με "αναθηματα", κερματα συνηθως αλλα και μενταγιον, βραχιολια ή οτιδηποτε αλλο ...


11004

crs-k
27/03/2005, 19:15
Μονοπατι σε οδηγει σε καμμια 800αρια μετρα στο Νοτιοτερο ακρο της ηπειρωτικης Ευρώπης. Το Ακρωτηριο Ταίναρο ή Κάβο Ματαπά (για τους ναυτικους).


11005

crs-k
27/03/2005, 19:15
Ο αερας ηταν δυνατος εδω, αλλα η περιοχη ειχε μια δικια της μαγεια που ΔΕΝ σε αφηνε να ξεκολησεις. Πρακτικα προβληματα ομως, οπως χρονος και πεινα, αλλα το κυριοτερο τα παιδια που ΔΕΝ "μαγευονταν" καθολου τα σκασμενα, μας ξαναβαζουν στον δρομο της επιστροφης.
Κατεβαινουμε στο Μαρμάρι που προσπερασαμε πριν για φαϊ.
Και το φαϊ του και το κρασι του ηταν καλα (ή ειχαμε εμεις πολυ καλη διαθεση), αλλα και το μερος ομορφο.
Επρεπε ομως να ξαναφυγουμε γιατι η μερα μας τελειωνε ...
Δεν θελω να ξαναγυρισω μεχρι τα Άλικα για να παρω τον δρομο που οδηγει προς την Λάγια, αφου βρηκα στον χαρτη χωματοδρομο που περνοντας πανω στην Ανατολικη πλευρα σου γλυτωνει 16 χλμ (ετσι κι αλλιως) κακου και επικινδυνου ασφαλτοδρομου.
Χωρις "ενστασεις" αυτην την φορα αμεσως μετα την διασταυρωση για Πόρτο Κάγιο στριβουμε δεξια τον για τα πρωτα 800μ ασφαλτικο δρομο που μας ανεβαζει προς την Λάγια. Μεσα στα πρωτα αυτα μετρα και λιγο πριν στριψουμε προς το Ανατολικο πλευρο του Σαγγιά, μια τελευταια ματια προς το Ταίναρο που θ' αφησουμε πισω μας, με το Πόρτο Κάγιο στην αγκαλια του Ανατολικου ...


11006

crs-k
27/03/2005, 19:16
... και το Μαρμάρι του Δυτικου μερους, της τελευταιας κι επιβλητικης αυτης λωριδας γης.


11007

crs-k
27/03/2005, 19:17
Αμεσως μετα πιανουμε χωμα που ειναι πλατεια φλαταδουρα και πολυ λιγοτερο επικινδυνο απο την ασφαλτο που περασαμε για να φτασουμε στο ακρωτηρι. Μετα απο κανα 5αρι χλμ πεφτουμε στην ασφαλτο που ερχεται απο τα Άλικα και πανω της φτανουμε στην καστροπολιτεια της Λάγιας.


11008

crs-k
27/03/2005, 19:18
Ο δρομος μετα απο 'δω κατεβαινει και κινηται σ' ενα μεσο υψος 60μ απο την θαλασσα. Ολοι οι οικισμοι που περναμε εχουν απο πανω τους (και τουλαχιστον 100-150μ απο την θαλασσα) τα παλια καστροσπιτα ή "οχυρωμενες θεσεις".
Ο Πύργαρος, η Σπίρα, η Κοκκάλα, το Νύφι, τα Χαλίκια, το Κονίτσι, το Δρυάλι κι ο Αγ. Κωνσταντίνος ηταν στον δρομο μας, στην εντυπωσιακη και πιο ομορφη (κατα την γνωμη μου) Ανατολικη πλευρα της Μανης, μεχρι να φτασουμε στον εντυπωσιακοτατο Κότρωνα!


11009

crs-k
27/03/2005, 19:20
Ο δρομος μετα απο τον παλιο "οχυρο οικισμο" του Κότρωνα (100μ) κατεβαινει στον παραλιακο και συνεχιζοντας Ανατολικα ανεβαινει μεχρι τα 150μ και κανοντας απο αυτο το υψος τον γυρο της μικρης χερσονησσου, γυριζει ΒΔ με κατευθυνση το Σκουτάρι. Απο 'κει στενος και σχεδον χωρις καθολου σημανση δρομος μας βγαζει στον καντρικο Αρεοπολης - Γυθειου, κανα 10αρι χλμ πριν το Γύθειο.

Μετα απο ενα ησυχο βραδυ στον "Πυργο" με την Εθνικη μας να μας κανει παρεα, γεμιζοντας μας ικανοποιηση, ξυπναμε πρωι της Κυριακης για να προλαβουμε την "επιστροφη". Αυτο που με εντυπωσιασε ειναι οι εκατονταδες μηχανες που συναντησα αντιθετα απο μενα στο Αρτεμισιο (πριν και μετα) και γενικοτερα με κατευθυνση την Τριπολη, αν και ηταν νωρις, αλλα και σε ολη την εξοδο της Εθνικης. :eyepop:

Τελικα ειμαστε πολλοι αλλα ΔΕΝ το ξερουμε ... :lol:

Καλα ταξιδια σε ολους και ολες! :wave2:

SF
27/03/2005, 20:50
Ωραίο οδοιπορικό! Αλλά τελικά κάναμε ένα λάθος: Το Ταίναρο ΔΕΝ είναι τελικά το νοτιότερο σημείο της ηπειρωτικής Ευρώπης... Είναι η Tarifa(!) της Ισπανίας, στο Γιβραλτάρ, κάπου 15-20 λεπτά της μοίρας νοτιότερα του Ταίναρου. Είπα να το τσεκάρω την Πέμπτη το βράδυ... μα τι έμπνευση μου ήρθε κι εμένα?? (Όποιος έχει καλούς χάρτες παρακαλείται να επιβεβαιώσει)

(Χαχα, θα ποστάρω ακριβώς την ίδια φωτό της οχυρωμένης πόλης!!!!)

crs-k
27/03/2005, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ωραίο οδοιπορικό! Αλλά τελικά κάναμε ένα λάθος: Το Ταίναρο ΔΕΝ είναι τελικά το νοτιότερο σημείο της ηπειρωτικής Ευρώπης... Είναι η Tarifa(!) της Ισπανίας, στο Γιβραλτάρ, κάπου 15-20 λεπτά της μοίρας νοτιότερα του Ταίναρου. Είπα να το τσεκάρω την Πέμπτη το βράδυ... μα τι έμπνευση μου ήρθε κι εμένα?? (Όποιος έχει καλούς χάρτες παρακαλείται να επιβεβαιώσει)

(Χαχα, θα ποστάρω ακριβώς την ίδια φωτό της οχυρωμένης πόλης!!!!)



Δεν εχω χαρτη μπροστα μου να το τσεκαρω ... :sick:
Με παρεσυρες και μενα τοτε ...

:lol: :rotflmao: :lol:


Αλλα Δεν πειραζει ... :wacko:

Ηταν ετσι κι αλλιως μαγευτικα εκει κατω ... :smokin:

SaraMaritis
27/03/2005, 22:53
(οπως παντα !!!) :wave2:
:beer: :beer: :beer:

apav
27/03/2005, 23:50
Ωραία! :wave2:

sas
28/03/2005, 09:30
Γλιεπς που είναι ωραία και στη θάλασσα βρεε!!!

crs-k
28/03/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Γλιεπς που είναι ωραία και στη θάλασσα βρεε!!!

Η Μανη ειναι οντως "διαφορετικος" τοπος.
Αν και εχει αυτην την στιγμη πολλες "τουριστικες" παρεμβασεις, αρκετες απο αυες ειναι στο μεσα στο γενικοτερο υφος, της παλιας Μανης και δεν αλλιωνου παρα πολυ την γενικοτερη εικονα.

Βεβαια δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να ζησει καποιος εκει απο τον Απριλη και μετα, ας πουμε ... :wacko:

Ξεροτοπος με τα ποωδη να κυριαρχουν!
Η πετρα ειναι το βασικο στοιχειο παντου γυρω σου ...
Οι παλιες αναβαθμιδες φαινονται ακομα σε πολλα σημεια, αλλα ηταν φανερο οτι ο τοπος ΔΕΝ ηταν ποτε "πλουσιος" ...
Αυτο εξηγει σε ενα βαθμο το οτι οι Μανιατες ηταν και "πειρατες" ...

"Επρεπε", να την δω την περιοχη και την ειδα ...
Η Ανατολικη ηταν για μενα πιο ομορφη ...
Το Ταίναρο ηταν ολα τα λεφτα !

Αν με ρωτησεις ομως ...
Δεν ξαναπαω, μιας και περισσοτερο απο των "ανθρωπων εργα", μου αρεσουν οι φυσικες δημιουργιες και εκει η "φυση" δεν ηταν και στα καλυτερα της ... :lol:

nikoskkk
28/03/2005, 10:36
Μπράβο ρε Χρήστο, η με μότο η με την οικογένεια κάθε σκ θα μας ταξιδέψεις με της εξορμήσεις σου!!!



Μπράβο πάντα τέτοια!!!!!
:beer: :beer: :beer:

TsoliasGR
08/02/2017, 21:30
Να πάς στην δυτική Μάνη, να πιάσεις Καρδαμύλη,να ανέβεις Εξοχώρι και να πάς στο δάσος της Βασιλικής να μαγευτείς.Πάει κουτί αλλά ψηλό στο δάσος.Επικύνδυνος δρόμος.
Να γυρίσεις πίσω να περάσεις απο Προάστιο και να πάς στην Στούπα και στην παραλία της Καλογριάς, προχώρα σε Άγιο Νίκωνα και σταδιακά φτάσε Αρεόπολη.Θα με θυμιθείς.
Εάν μπορέσω το καλοκαίρι θα το κάνω εγώ.
Πέτρα,ελιές,φρύγανα και ήλιος....Αυτά θα συναντήσεις, μα η θέα και η επαφή με την φύση στα ορεινά χωριά θα σε αποζημιώσουν.Λίγες τουριστικές παρεμβάσεις στα ορεινα, αρκετές στο ύφος της περιοχής πάντα στα πιό παράλια μερη.Θα αποζημιωθείς.
Στην Καρδαμύλη αν βρεθείς ρίξε μια βουτία στον ΑηΝικόλα στην τίκλα, στου φονέα το λαγκάδι,στα ριτσά.
Καρδαμύλη (Σκαρδαμούλα στην ντοπιολαλιά)
378474378474
Τίκλα 2002
378476
378475

akis_trevor
08/02/2017, 21:47
Να πάς στην δυτική Μάνη, να πιάσεις Καρδαμύλη,να ανέβεις Εξοχώρι και να πάς στο δάσος της Βασιλικής να μαγευτείς.Πάει κουτί αλλά ψηλό στο δάσος.Επικύνδυνος δρόμος.
Να γυρίσεις πίσω να περάσεις απο Προάστιο και να πάς στην Στούπα και στην παραλία της Καλογριάς, προχώρα σε Άγιο Νίκωνα και σταδιακά φτάσε Αρεόπολη.Θα με θυμιθείς.
Εάν μπορέσω το καλοκαίρι θα το κάνω εγώ.
Πέτρα,ελιές,φρύγανα και ήλιος....Αυτά θα συναντήσεις, μα η θέα και η επαφή με την φύση στα ορεινά χωριά θα σε αποζημιώσουν.Λίγες τουριστικές παρεμβάσεις στα ορεινα, αρκετές στο ύφος της περιοχής πάντα στα πιό παράλια μερη.Θα αποζημιωθείς.
Στην Καρδαμύλη αν βρεθείς ρίξε μια βουτία στον ΑηΝικόλα στην τίκλα, στου φονέα το λαγκάδι,στα ριτσά.
Καρδαμύλη (Σκαρδαμούλα στην ντοπιολαλιά)
378474378474
Τίκλα 2002
378476
378475

Τυμβωρυχια κανονικη!!!:D

TsoliasGR
23/08/2017, 12:00
Χαχα έσκαψα βαθειά να βρώ τις φωτό.

πυξιδας990
24/08/2017, 10:16
αγαπαμε μανη....ολη και την μεσσηνιακη κυριλε και την αγρια λακωνικη