PDA

View Full Version : Ετσι πρεπει ή μηπως οχι; Πυροβολα τον ληστη...



Σελίδες : [1] 2 3

MUSTILI
18/02/2009, 02:32
Ηλικιωμένος πυροβόλησε κατά κλεφτών Πηγη ΖΟΥΓΚΛΑ.GR
18 Φεβρουαρίου 2009, 06:18


Να κλέψουν ένα μηχανάκι από σπίτι στην Πετριά Πέλλας προσπάθησαν πέντε άτομα, τα ξημερώματα της Τρίτης.

Οι πέντε δράστες, στην προσπάθεια τους να διαφύγουν, δέχτηκαν επίθεση από έναν 64χρονο γείτονα ο οποίος αντιλήφθηκε το τι επρόκειτο να γίνει και βγήκε με την καραμπίνα του έξω και άρχισε να πυροβολεί. Από τα πυρά τραυματίστηκαν οι δύο δράστες. Οι άγνωστοι άφησαν το δίκυκλο στο σημείο και τράπηκαν σε φυγή.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας οι αστυνομικές αρχές εντόπισαν τους τραυματισμένους στη Νάουσα και τους μετέφεραν στο νοσοκομείο, όπου ένας εξ’ αυτών παραμένει ακόμα για νοσηλεία.

Η αστυνομία κατάφερε να εντοπίσει και τα άλλα μέλη της ομάδας και τους συνέλαβε και βέβαια την σύλληψη δεν γλίτωσε ούτε ο ηλικιωμένος άνδρας που τους πυροβόλησε.

notakos600
18/02/2009, 02:40
Η είδηση θα μπορούσε να ήταν και ως εξής...

Θρασύτατοι ληστές πυροβόλησαν και σκότωσαν ηλικιωμένο για να τον ληστέψουν...

Έτσι πρέπει ή μήπως όχι.

harvester
18/02/2009, 02:42
καποια στιγμη ο κοσμος θα παρει τον νομο στα χερια του.
σημαδι παντως ο ανθρωπος ε?

XJR_Billy
18/02/2009, 02:49
Οι πέντε (5) δράστες:confused:

Στην Πετριά Πέλλας πήγαν να κλέψουν τα κWλ0παιδα?
Μάλλον το πέρασαν Αθήνα όπου βλέπει κάποιος να σου κλέβουν τη μηχανή σου και ανάβει τσιγάρο..:(

Ο 64χρονος δε μάσησε... μακάρι να αθωωθεί ο άνθρωπος...

Εχετλαίος
18/02/2009, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
μακάρι να αθωωθεί ο άνθρωπος

+άπειρο

DeadEye
18/02/2009, 02:54
οταν το κρατος δεν προστατευει τον πολιτη , ο πολιτης προστατευει τον εαυτο του .

μακαρι να αθωοθει ο ανθρωπος !

Απλα , σκεφτητε τι θα κανατε εσεις , αν βλεπατε τα τσογλανια να κλεβουν , κατω απο το σπιτι σας , την αγαπημενη σας , τι θα κανατε ?!

(εγω ξερω παντως τι θα εκανα αν ειχα καραμπινα ... )

:smokin:

XJR_Billy
18/02/2009, 03:04
Και η ουσία φίλε μου είναι ότι δεν ήταν δική του μηχανή. Αλλά του γείτονά του ...

LARISEOS
18/02/2009, 03:30
ακομα ψαχνω καραμπινα χραπα χρουπα 150 ευρο ....κανενας???
:beer:

notakos600
18/02/2009, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ακομα ψαχνω καραμπινα χραπα χρουπα 150 ευρο ....κανενας???
:beer:


Καλύτερα δίκανο ή σούπερ-ποζέ για να μην σου μπλοκάρει και ψάχνεσαι. :smokin:

PortisHead
18/02/2009, 03:43
Εγω περιμενω να ποσταρουν πρωτα οι φιλευσπλαχνοι ψευτοκουλτουριαρηδες που θα παρουν το μερος των ληστων και θα καταδικασουν στο πυρ το εξώτερον τον παππου.

:lol:

Ktm.Prestige
18/02/2009, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye


Απλα , σκεφτητε τι θα κανατε εσεις , αν βλεπατε τα τσογλανια να κλεβουν , κατω απο το σπιτι σας , την αγαπημενη σας , τι θα κανατε ?!

(εγω ξερω παντως τι θα εκανα αν ειχα καραμπινα ... )

:smokin:

Τι θα έκανα ε???Xmmmm...Βασικά θα ήμουν σε δίλημα , την Beretta καραμπίνα ή Fusil Robust Δίκαννο του παππού μου?
Μάλλον το δίκανο!
Έχει καλύτερο "ζύγισμα"!

LARISEOS
18/02/2009, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Καλύτερα δίκανο ή σούπερ-ποζέ για να μην σου μπλοκάρει και ψάχνεσαι. :smokin:

ωρε να σου πω με τα paintball αμα βγω θα τους λιωσο και δεν θα παω φιλακι.......!!! :rotflmao:

ξερεις εχω οπλο και περνει 180 μπαλακια...... δια 5 ειναι 36 μπαλακια ο καθενας!!!!
και τα οπλα που εχω ειναι εκτος πιστας οχι για πιστα .....δλδ βαρανε ελευθερα, απο 10 μετρα κοντα με 10 εισαι λυποθυμος!!!!! χεεχχεεεχεχεεχ

notakos600
18/02/2009, 03:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ωρε να σου πω με τα paintball αμα βγω θα τους λιωσο και δεν θα παω φιλακι.......!!! :rotflmao:

ξερεις εχω οπλο και περνει 180 μπαλακια...... δια 5 ειναι 36 μπαλακια ο καθενας!!!!
και τα οπλα που εχω ειναι εκτος πιστας οχι για πιστα .....δλδ βαρανε ελευθερα, απο 10 μετρα κοντα με 10 εισαι λυποθυμος!!!!! χεεχχεεεχεχεεχ


Θες να γίνουμε φίλοι για να μη φοβάμαι κανέναν? :lol: :lol:

sergiosm
18/02/2009, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Και η ουσία φίλε μου είναι ότι δεν ήταν δική του μηχανή. Αλλά του γείτονά του ...

αυτό δεν έχει καμία σημασία για το τί θα γίνει στην υπόθεση αυτή.

ο οποιοσδήποτε μπορεί να αμυνθεί τόσο για τον εαυτό του όσο και για κάποιον άλλο, είναι η λεγόμενη "άμυνα υπερ τρίτου".

το πρόβλημα σε αυτές της περιπτώσεις είναι μέχρι που μπορείς να φτάσεις ή πιο "νομικά", τα " όρια της άμυνας".

Υποτίθεται ότι το είδος της άμυνας που χρησιμοποιείς πρέπει να είναι αξιολογικά κατώτερο ή ίσο με το είδος της επίθεσης που δέχεσαι εσύ ή ο τρίτος που προστατεύεις.
Δηλαδή, θεωρητικά, αν π.χ. ο άλλος σου επιτεθεί με σκοπό να σε τραυματίσει δεν μπορείς να τον σκοτώσεις, γιατί τότε έχεις υπερβεί τα όρια και αυτό είναι ποινικό αδίκημα.
Για να τον σκοτώσεις θα πρέπει και αυτός να είχε πρόθεση να σε σκοτώσει.

Τώρα στην περίπτωση της κλοπής, δεν απειλεί τη ζωή σου, οπότε δεν μπορείς να τον σκοτώσεις.
Θα μου πείτε (και συμφωνώ) ότι προσβάλλει την περιουσία σου, η οποία επίσης είναι ένα αγαθό που προστατεύεται (από το Σύνταγμα και την Ευρωπαική Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου μάλιστα), οπότε κάπως θα πρέπει να αμυνθείς.

Το ερώτημα είναι πώς;;;
Σε αυτές τις περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι απλά.
Πρέπει να εξεταστεί κάθε λεπτομέρεια κάθε χωριστής υπόθεσης για να καταλήξει κάποιος



:wave2:

thou-vou
18/02/2009, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εγω περιμενω να ποσταρουν πρωτα οι φιλευσπλαχνοι ψευτοκουλτουριαρηδες που θα παρουν το μερος των ληστων και θα καταδικασουν στο πυρ το εξώτερον τον παππου.

:lol:

Χοπ χοπ... φώναξε κανείς :confused:

ρωτάω γιατί μου κλέψαν το σουργελόπαπό μου και δεν μου πέρασε από το μυαλό η δολοφονία λόγω κλοπής... Λες να είμαι άρρωστος??? Επίσης μου είχαν κλέψει και ένα φούτερ από το φορτηγό που οδηγούσα πέρυσι... Αυτό το αδίκημα είναι για σφαίρες ή να ρίξω στα πόδια... Ή να του κόψω τα χέρια να μην του μπαίνει το φούτερ... Ή να ρίχνω σε όποιον κοιτάει το παπί μου ή τη μηχανή??? Ρωτάω γιατι είμαι ψευτοκουλτουριάρης και έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις... :winka:

XJR_Billy
18/02/2009, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
αυτό δεν έχει καμία σημασία για το τί θα γίνει στην υπόθεση αυτή.

ο οποιοσδήποτε μπορεί να αμυνθεί τόσο για τον εαυτό του όσο και για κάποιον άλλο, είναι η λεγόμενη "άμυνα υπερ τρίτου".

το πρόβλημα σε αυτές της περιπτώσεις είναι μέχρι που μπορείς να φτάσεις ή πιο "νομικά", τα " όρια της άμυνας".

Υποτίθεται ότι το είδος της άμυνας που χρησιμοποιείς πρέπει να είναι αξιολογικά κατώτερο ή ίσο με το είδος της επίθεσης που δέχεσαι εσύ ή ο τρίτος που προστατεύεις.
Δηλαδή, θεωρητικά, αν π.χ. ο άλλος σου επιτεθεί με σκοπό να σε τραυματίσει δεν μπορείς να τον σκοτώσεις, γιατί τότε έχεις υπερβεί τα όρια και αυτό είναι ποινικό αδίκημα.
Για να τον σκοτώσεις θα πρέπει και αυτός να είχε πρόθεση να σε σκοτώσει.

Τώρα στην περίπτωση της κλοπής, δεν απειλεί τη ζωή σου, οπότε δεν μπορείς να τον σκοτώσεις.
Θα μου πείτε (και συμφωνώ) ότι προσβάλλει την περιουσία σου, η οποία επίσης είναι ένα αγαθό που προστατεύεται (από το Σύνταγμα και την Ευρωπαική Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου μάλιστα), οπότε κάπως θα πρέπει να αμυνθείς.

Το ερώτημα είναι πώς;;;
Σε αυτές τις περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι απλά.
Πρέπει να εξεταστεί κάθε λεπτομέρεια κάθε χωριστής υπόθεσης για να καταλήξει κάποιος



:wave2:

Έτσι είναι, όπως τα λες, εγώ έθιξα το γεγονός ότι ο άνθρωπος υπερασπίστηκε τη μηχανή του γείτονά του, πράξη που τον τιμά, και παραδειγματίζει ...

SVX
18/02/2009, 04:31
θα του βγουν και λαδι τωρα :sad:

θα του πουν οτι αφου δεν υπηρχε συλληψη(αυτοφορο) κατα την κλοπη, και συνεπως αποδειξεις
οποτε μονο η "αποπειρα δολοφονια" εκρεμμει:cry:

sergiosm
18/02/2009, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
θα του βγουν και λαδι τωρα :sad:

θα του πουν οτι αφου δεν υπηρχε συλληψη(αυτοφορο) κατα την κλοπη, και συνεπως αποδειξεις
οποτε μονο η "αποπειρα δολοφονια" εκρεμμει:cry:

και θα τους πιστέψουν νομίζεις ;;;;

idi
18/02/2009, 04:53
μπραβο του! μαζι του

και εγω το ιδιο θα εκανα

και θα του κλασουν μια μαντρα @@

για να πας φυλακη στις μερες μας πρεπει να εχεις κανει δολοφονία απο προθεση ή εμποριο ναρκωτικων...

κλοπες απόπειρες ανθρωποκτονίας, βιασμοί κτλ κτλ απλα τη βγαζεις καθαρη με αναστολη η εξαγοράσιμη ποινή εκτος αν εχεις ξανακαταδικαστει...

mats8282
18/02/2009, 04:58
Δεν πεθαναν κιολας τα κωλοπαιδα που πηγαν να κλεψουν το παπι :evil:

Να τους εκτελεσουμε τωρα,live στα παραθυρα των 8,και τους πεντε προς παραδειγματισμο με τον 64χρονο να αναλυει τις αιτιες που δεν του επετρεψαν να πετυχει καλυτερα τους δραστες του στυγερου εγκληματος.

ΥΓ Η φωτογραφια ειναι απο το αρθρο στο ζουγκλα......

ΥΓ2
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Έτσι είναι, όπως τα λες, εγώ έθιξα το γεγονός ότι ο άνθρωπος υπερασπίστηκε τη μηχανή του γείτονά του, πράξη που τον τιμά, και παραδειγματίζει ...

Και πολυ καλα εκανε.Μπορουσε ομως να φωναξει και να πυροβολησει στον αερα,οχι στο ψαχνο......Δεν ηταν ο Πασαρης απεναντι του,5 κωλοπαιδα ητανε.


155981

PortisHead
18/02/2009, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δεν πεθαναν κιολας τα κωλοπαιδα που πηγαν να κλεψουν το παπι :evil:

Να τους εκτελεσουμε τωρα,live στα παραθυρα των 8,και τους πεντε προς παραδειγματισμο με τον 64χρονο να αναλυει τις αιτιες που δεν του επετρεψαν να πετυχει καλυτερα τους δραστες του στυγερου εγκληματος.

ΥΓ Η φωτογραφια ειναι απο το αρθρο στο ζουγκλα......

ΥΓ2

Και πολυ καλα εκανε.Μπορουσε ομως να φωναξει και να πυροβολησει στον αερα,οχι στο ψαχνο......Δεν ηταν ο Πασαρης απεναντι του,5 κωλοπαιδα ητανε.

Νατα , νατααααα
:lol:

SVX
18/02/2009, 05:00
κατσε να ρθει το καλοκαιρι που θα βγουν τα καρπουζια.....

Θα εχομε πολλα θυματα απο βολια εν τω μεσω τη νυκτι.... (Γουατεβερ):bigcry: :bigcry: :bigcry:

idi
18/02/2009, 05:01
για οσους χαλιεστε... αν σας κλέψουν το δικο σας παπι.... μη ξανακούσω να βρίζετε τους μπάτσους που δε τους πιάνουν..... και ΑΝ τους πιασουν... μη τους κάνετε μήνυση.... δωστε τους και κανα χαρτζιλικι για τσιγαρα ετσι για να δείξετε οτι εισατε πιο φιλάνθρωποι απο εμενα οκ?

Εγω δε θα σας παρεξηγήσω ...

cityfly
18/02/2009, 05:02
εγώ λέω πριν αρχίσουμε να κρίνουμε και να κράζουμε να μάθουμε πρώτα τι έγινε με τον 64χρονο τι κατηγορίες του απέδωσαν κλπ κλπ επίσης να υποθέσω ότι δεν ξέρουμε πρός τα πού πυροβόλησε, πώς, τι έκαναν οι άλλοι κλπ πολλά δεν ξέρουμε δεν μπορούμε να κρίνουμε

μπράβο του πάντως για την πρόθεση να υπερασπιστεί το γείτονά του


:wave2: :wave2:

mats8282
18/02/2009, 05:04
Απο το να τους δινεις χαρτζηλικι μεχρι να τους σκοτωνεις/τραυματιζεις εχει μια τεραστια διαφορα,δεν νομιζεις;Οπως ειπα και πριν πολυ καλα εκανε και προστατεψε το παπι του γειτονα του,αλλα δεν επρεπε να πυροβολησει στο ψαχνο.+-

sergiosm
18/02/2009, 05:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για να πας φυλακη στις μερες μας πρεπει να εχεις κανει δολοφονία απο προθεση ή εμποριο ναρκωτικων...

κλοπες απόπειρες ανθρωποκτονίας, βιασμοί κτλ κτλ απλα τη βγαζεις καθαρη με αναστολη η εξαγοράσιμη ποινή εκτος αν εχεις ξανακαταδικαστει...

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

PortisHead
18/02/2009, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για οσους χαλιεστε... αν σας κλέψουν το δικο σας παπι.... μη ξανακούσω να βρίζετε τους μπάτσους που δε τους πιάνουν..... και ΑΝ τους πιασουν... μη τους κάνετε μήνυση.... δωστε τους και κανα χαρτζιλικι για τσιγαρα ετσι για να δείξετε οτι εισατε πιο φιλάνθρωποι απο εμενα οκ?

Εγω δε θα σας παρεξηγήσω ...

Προσεχε τι λες.
Στο τελος θα σε πουν φασιστα και οπισθοδρομικο.
Αν το παρατραβήξεις κιολας κινδυνευεις να σε βριζουν κιολας...π.χ. να σε πουν...εθνικιστη !
:lol: :lol: :lol:

idi
18/02/2009, 05:08
εχεις δικιο ρε γαμωτο πολυ μπρουταλ ο πυροβολισμος.... το δικαιο θα ηταν να τους πιασουν και να τους βιασουν και να τους βασανιζουν για 5 μερονυχτα! μεχρι να χασουν ολα τους τα δοντια και να μη μπορουν να μιλησουν ξανα!
:D :D :D :D :D

bar-code
18/02/2009, 05:09
antilambanome to oti i autodikia sa genikoteri stasi den odigi pouthena.ki ego prosopika den tha pirobolousa sto psaxno alla....xerome pou iparxoun kai kapioi pou tha pirobolousan.sti sigkekrimeni geitonia de nomizo na kanei kaneis kamia apopeira ksana.kai fisika ekei odigoumaste logo tis axristis astinomias pou oloi tin exoun xesmeni kai den tous noiazei katholou an tha piastoun.

idi
18/02/2009, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:hypnotize :uplate: :wacko: :sick:

mats8282
18/02/2009, 05:12
ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ


:a56:

idi
18/02/2009, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ


:a56:


δεν ειναι χριστιανικό αυτο που προτείνεις αλλα μαζι σου

DrBig
18/02/2009, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Χοπ χοπ... φώναξε κανείς :confused:

ρωτάω γιατί μου κλέψαν το σουργελόπαπό μου και δεν μου πέρασε από το μυαλό η δολοφονία λόγω κλοπής... Λες να είμαι άρρωστος??? Επίσης μου είχαν κλέψει και ένα φούτερ από το φορτηγό που οδηγούσα πέρυσι... Αυτό το αδίκημα είναι για σφαίρες ή να ρίξω στα πόδια... Ή να του κόψω τα χέρια να μην του μπαίνει το φούτερ... Ή να ρίχνω σε όποιον κοιτάει το παπί μου ή τη μηχανή??? Ρωτάω γιατι είμαι ψευτοκουλτουριάρης και έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις... :winka:


Να'σαι καλα θου-βου. Οχι δεν εισαι αρρωστος, εισαι λογικος. Το οποιο ειναι αρρωστια γα ολους τους υπολοιπους.

Οσο γα τους υπολοιπους, σας παρακαλω, συνεχιστε να γραφετε βλακειες.
Να περνατε οσο πιο πολυ ωρα στον υπολογιστη μπορειτε και λιγοτερη εξω στο δρομο.

bar-code
18/02/2009, 05:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Να'σαι καλα θου-βου. Οχι δεν εισαι αρρωστος, εισαι λογικος. Το οποιο ειναι αρρωστια γα ολους τους υπολοιπους.

Οσο γα τους υπολοιπους, σας παρακαλω, συνεχιστε να γραφετε βλακειες.
Να περνατε οσο πιο πολυ ωρα στον υπολογιστη μπορειτε και λιγοτερη εξω στο δρομο. [/Q



ok,tha sinexisoume.
doksa to theo pou iparxoun kai logikoi anthropoi san ki esas giati an perimene apo mas i koinonia na proodeusei.....tha perimene poli!!!!

DrBig
18/02/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Να'σαι καλα θου-βου. Οχι δεν εισαι αρρωστος, εισαι λογικος. Το οποιο ειναι αρρωστια γα ολους τους υπολοιπους.

Οσο γα τους υπολοιπους, σας παρακαλω, συνεχιστε να γραφετε βλακειες.
Να περνατε οσο πιο πολυ ωρα στον υπολογιστη μπορειτε και λιγοτερη εξω στο δρομο. [/Q



ok,tha sinexisoume.
doksa to theo pou iparxoun kai logikoi anthropoi san ki esas giati an perimene apo mas i koinonia na proodeusei.....tha perimene poli!!!!


το καλο με κατι αστερια σα και σενα ειναι οτι οταν ανοιγουν το στομα τους σκαβουν μονοι το λακκο τους.
Ελα πες κι αλλα να λυθω τελειως στο γελιο.

sniper
18/02/2009, 05:35
Το να πυροβολήσεις κάποιον επειδή σου έκλεψε την μηχανή είναι κάτι το οποίο είναι κι ακραίο κι αμφιλεγόμενο.

1. Θα έπρεπε να έχουμε καλύτερη αστυνόμευση (που δεν έχουμε για πολλούς λόγους) αλλά οδηγούμαστε στην αυτοδικία.
2. Θα έπρεπε να έχουμε πρόληψη αλλά δεν έχουμε και οδηγούμαστε στην αυτοδικία.


Ας πάρουμε ένα παράδειγμα που δεν εμπλέκει όπλα.

Κατεβαίνετε να καβαλήσετε την καλή σας και βλέπετε 2 τύπους να προσπαθούν να την κλέψουν. Τι κάνετε;

α. Τρέμετε σαν τα ποντίκια και δεν μιλάτε και κοιτάτε καθώς η καλή σας σας αποχαιρετά.
β. φωνάζετε "Βοήθεια χριστιανοί μου κλέβουν την μηχανή!!!".
γ. καλείτε το 100 από το κινητό σας (πατάμε 1 μετά το 0 και πάλι το 0 - για όσους δεν ξέρουν πως καλούμε το 100).
δ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες αλλά μέχρι εκεί.
ε. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους αλλά μέχρι εκεί.
στ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους κι αν δεν την κάνουν αρχίζετε το κλωτσομπουνίδι (είπαμε όπλα και πολεμικές τέχνες δεν παίζουν στο σενάριο).


Για να σας ακούσω....


:smokin:

PortisHead
18/02/2009, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

γ. καλείτε το 100 από το κινητό σας (πατάμε 1 μετά το 0 και πάλι το 0 - για όσους δεν ξέρουν πως καλούμε το 100).

Σαν την Βατιδου του Κουγια μου τα λες.... :lol:
Απο το κινητο το "100" το παιρνεις..πατωντας 112
:lol:
:wave2:
(No Offense)

Τωρα για το ερωτημα σου....εχει να κανει και με αλλους παραγοντες.
Να αλλαξω λιγο την αρχικη σου ερωτηση :

Κατεβαίνετε να καβαλήσετε την καλή σας και βλέπετε 2 τύπους να προσπαθούν να την κλέψουν.
Ξαφνικα συνηδητοποιείται οτι για τα επομενα 4 χρονια θα πληρώνετε 200 ευρω "αερα".
Τι κάνετε;

Αρκει μονο 1 απαντηση. :rotflmao:

Εχετλαίος
18/02/2009, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
(είπαμε όπλα και πολεμικές τέχνες δεν παίζουν στο σενάριο).


Ούτε εκ μέρους τον τσογλανιών, έτσι;
Ντου!
Σε αντίθετη 160αρια στη Mossberg και ξανά ντου!

bar-code
18/02/2009, 05:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]Το να πυροβολήσεις κάποιον επειδή σου έκλεψε την μηχανή είναι κάτι το οποίο είναι κι ακραίο κι αμφιλεγόμενο.

1. Θα έπρεπε να έχουμε καλύτερη αστυνόμευση (που δεν έχουμε για πολλούς λόγους) αλλά οδηγούμαστε στην αυτοδικία.
2. Θα έπρεπε να έχουμε πρόληψη αλλά δεν έχουμε και οδηγούμαστε στην αυτοδικία.


Ας πάρουμε ένα παράδειγμα που δεν εμπλέκει όπλα.

Κατεβαίνετε να καβαλήσετε την καλή σας και βλέπετε 2 τύπους να προσπαθούν να την κλέψουν. Τι κάνετε;

α. Τρέμετε σαν τα ποντίκια και δεν μιλάτε και κοιτάτε καθώς η καλή σας σας αποχαιρετά.
β. φωνάζετε "Βοήθεια χριστιανοί μου κλέβουν την μηχανή!!!".
γ. καλείτε το 100 από το κινητό σας (πατάμε 1 μετά το 0 και πάλι το 0 - για όσους δεν ξέρουν πως καλούμε το 100).
δ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες αλλά μέχρι εκεί.
ε. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους αλλά μέχρι εκεί.
στ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους κι αν δεν την κάνουν αρχίζετε το κλωτσομπουνίδι (είπαμε όπλα και πολεμικές τέχνες δεν παίζουν στο σενάριο).


Για να σας ακούσω....



tha ferthoume politismena kai eksipna kai i tha bgaloumme to skasmo i tha pame na zitisoume to logo me kales pithanotites na fame poli ksilo i na maxerothoume i akoma kalitera na fame kamia sfera....

alla...tha eimaste politismenoi kai kirios eksipnoi!!!!

(grafo gia na xariso ligo gelio sto drbig kai mono!):beer: :beer:

sergiosm
18/02/2009, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:hypnotize :uplate: :wacko: :sick:

επειδή προφανώς τα emoticon δεν ήταν σαφή, θα σου εκφράσω την απορία μου γραπτώς:

Βάσει ποιων επιστημονικά τεκμηριωμένων ερευνών κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό;;;

:wave2:

VegasKitty
18/02/2009, 05:54
Εγω παντος ξερω να λεω, οτι στα λογια ολοι καλοι ειναι!!! :rolleyes:

Μπορει εκεινη τη στιγμη να στη δωσει και να ορμηξεις, μπορει να κοκκαλοσεις, μπορει μπορει μπορει!!!

Δε μπορεις να ψυχολογισεις το πως θα αντιδρασεις εκεινη την ωρα, εκτος αν σου εχει ξανατυχει... :look:

Και να σχολιασω και σε κατι αλλο που διαβασα... Πως μπορεις να ξερεις ο αλλος αν εχει απλα προθεση βρε να σου επιτεθει η να σε σκωτοσει? Για πες μου? Επειδη το καθε κλεφτρονι μπορει να γυρισει να πει, μα δεν θα τον σκωτονα, παει να πει οτι ειναι και αληθεια? :look: :hypnotize

sniper
18/02/2009, 05:58
@Portishead : παρε 112 και περιμενε - παρε 100 και δες :winka:

PortisHead
18/02/2009, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
@Portishead : παρε 112 και περιμενε - παρε 100 και δες :winka:

***SPAM ON***
Ειλικρινα...δεν το ξερω...το παραδεχομαι.
Απλα την προηγουμενη βδομαδα που χρειαστηκα τροχαια...καλεσα το 112...κιαπο κει με συνδεσαν.
Ελεγα να μην την πατησω σαν την Βατιδου και παρω το 1 0 0 . :lol:
Τωρα αλήθεια....ισχυει τελικα ?
***SPAM OFF***

DrBig
18/02/2009, 06:06
Νομιζω εχουμε ξεφυγει. Δεν συζηταμε για το αν αντιμετωπιζεις τους 'ληστας' με το ενδεχομενο να εμπλακεις σε σωματικη επαφη, η οχι. Συζηταμε για το αν βγαζεις την καραμπινα και πυροβολεις για να σκοτωσεις. Και ακομα περισσοτερο, για το αν καποιος που το κανει και οντως σκοτωνει, επεφημειται με 'ευγε' η λες πως ειναι απλα ηλιθιος.
Κατα την γνωμη μου, και αυτος που σκοτωνει και αυτος που επεφημει ειναι ηλιθιοι (για διαφορετικους λογους) και κυριως ο δευτερος.

Tpap
18/02/2009, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Χοπ χοπ... φώναξε κανείς :confused:

ρωτάω γιατί μου κλέψαν το σουργελόπαπό μου και δεν μου πέρασε από το μυαλό η δολοφονία λόγω κλοπής... Λες να είμαι άρρωστος??? Επίσης μου είχαν κλέψει και ένα φούτερ από το φορτηγό που οδηγούσα πέρυσι... Αυτό το αδίκημα είναι για σφαίρες ή να ρίξω στα πόδια... Ή να του κόψω τα χέρια να μην του μπαίνει το φούτερ... Ή να ρίχνω σε όποιον κοιτάει το παπί μου ή τη μηχανή??? Ρωτάω γιατι είμαι ψευτοκουλτουριάρης και έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις... :winka:

τι αντιπαραθέσεις να κάνεις με ψευτοκουλτουριάρηδες μωρε... :nono: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Να'σαι καλα θου-βου. Οχι δεν εισαι αρρωστος, εισαι λογικος. Το οποιο ειναι αρρωστια γα ολους τους υπολοιπους.
Οσο γα τους υπολοιπους, σας παρακαλω, συνεχιστε να γραφετε βλακειες.
Να περνατε οσο πιο πολυ ωρα στον υπολογιστη μπορειτε και λιγοτερη εξω στο δρομο.

Για ξαναρίχτο γιαδέ ντόπιασα...

γιατί πρέπει να είναι κάποιοι άρρωστοι, κάποιοι λογικοί και κάποιοι γράφουν βλακείες, παλλικάρι μου...?

Δεν μπορεί δηλαδή ένας να έχει την άποψή του χώρίς να του κολλήσεις ταμπέλα?

Ενας θα τον πυροβολούσε, ένας θα του έδινε και τιπ.

Άλλος μπορεί να τον έδενε πισθάγκωνα, γυμνό, σε κοινή θέα, για φτύσιμο.

sergiosm
18/02/2009, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
***SPAM ON***
Ειλικρινα...δεν το ξερω...το παραδεχομαι.
Απλα την προηγουμενη βδομαδα που χρειαστηκα τροχαια...καλεσα το 112...κιαπο κει με συνδεσαν.
Ελεγα να μην την πατησω σαν την Βατιδου και παρω το 1 0 0 . :lol:
Τωρα αλήθεια....ισχυει τελικα ?
***SPAM OFF***

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74837

:wave2:

PortisHead
18/02/2009, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω εχουμε ξεφυγει. Δεν συζηταμε για το αν αντιμετωπιζεις τους 'ληστας' με το ενδεχομενο να εμπλακεις σε σωματικη επαφη, η οχι. Συζηταμε για το αν βγαζεις την καραμπινα και πυροβολεις για να σκοτωσεις. Και ακομα περισσοτερο, για το αν καποιος που το κανει και οντως σκοτωνει, επεφημειται με 'ευγε' η λες πως ειναι απλα ηλιθιος.
Κατα την γνωμη μου, και αυτος που σκοτωνει και αυτος που επεφημει ειναι ηλιθιοι (για διαφορετικους λογους) και κυριως ο δευτερος.

Οκ...μπορει να λεμε και καμια κουβεντα παραπανω...ειναι το αλατοπιπερο στις συζητήσεις αυτες...απλα δεν πιστευω ουτε κι εσυ ο ιδιος ακομα...να μπορουσες να μεινεις ψυχραιμος...αν μπροστα στα ματια σου εβλεπες να σε κλεβουν και να ειχες την καραμπινα στην ντουλαπα.

Δλδ. πως θα το "καταπινες" αυτο μετα ? Θα μπορουσες να ζεις με το σκεπτικο οτι δειλιασες και σε κλέψανε ? Δε λεω να τους εριχνες στο ψαχνω...αλλα εστω στον αερα...για εκφοβισμο....δεν θα εκανες τπτ ? Θα τηρουσες το πρωτόκολλο ?

Εχει να κανει και με την ιδιοσυγκρασια του καθενος....μπορει του γερου...να του ειχαν ρημαξει 3 φορες το σπιτι και να του ειχαν ανοιξει αλλες 3 το αυτοκινητο...που ξερεις ?

zephyr1
18/02/2009, 06:21
Καποιος ειχε αναφερει πριν καιρο οτι ηταν στο παραθυρο του σπιτιου του και εβλεπε τους κλεφτες απο κατω να προσπαθουν να κλεψουν ενα gsxr αν θυμαμαι καλα, πηρε τηλ. αστυνομια και τελικα το μηχανακι κλαπηκε κανονικα.

Για τον γερο τωρα , μετα επρεπε να πυροβολησει και του μπατσους, τον εισαγγελεα τους δικαστες και οσους θα ειναι μεσα στο δικαστηριο. :rotflmao:

TROOPER
18/02/2009, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το να πυροβολήσεις κάποιον επειδή σου έκλεψε την μηχανή είναι κάτι το οποίο είναι κι ακραίο κι αμφιλεγόμενο.

1. Θα έπρεπε να έχουμε καλύτερη αστυνόμευση (που δεν έχουμε για πολλούς λόγους) αλλά οδηγούμαστε στην αυτοδικία.
2. Θα έπρεπε να έχουμε πρόληψη αλλά δεν έχουμε και οδηγούμαστε στην αυτοδικία.


Ας πάρουμε ένα παράδειγμα που δεν εμπλέκει όπλα.

Κατεβαίνετε να καβαλήσετε την καλή σας και βλέπετε 2 τύπους να προσπαθούν να την κλέψουν. Τι κάνετε;

α. Τρέμετε σαν τα ποντίκια και δεν μιλάτε και κοιτάτε καθώς η καλή σας σας αποχαιρετά.
β. φωνάζετε "Βοήθεια χριστιανοί μου κλέβουν την μηχανή!!!".
γ. καλείτε το 100 από το κινητό σας (πατάμε 1 μετά το 0 και πάλι το 0 - για όσους δεν ξέρουν πως καλούμε το 100).
δ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες αλλά μέχρι εκεί.
ε. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους αλλά μέχρι εκεί.
στ. Τους αρχίζετε στις χριστοπαναγίες και κινείστε απειλητικά προς το μέρος τους κι αν δεν την κάνουν αρχίζετε το κλωτσομπουνίδι (είπαμε όπλα και πολεμικές τέχνες δεν παίζουν στο σενάριο).


Για να σας ακούσω....


:smokin:

ΣΤ

οπλο στο ψαχνο παει πολυ.αν ειχα οπλο θα εριχνα στον αερα για εκφοβισμο.τα υπολοιπα ειναι δουλεια της αστυνομιας (η οποια να μην επαναλαμβανομαστε ειναι γτπ κλπ κλπ κλπ).

δεν εχω προθεση αντιπαραθεσης σημερα.βαριεμαι.αλλα καλο θα ητανε μερικοι να μην προκαλουνε προκειμενου να γινει για αλλη μια φορα μπαχαλο το φορουμ.καταλαβες πορτισχεντ?

blackbusa
18/02/2009, 06:25
Θεωριες...θεωριες....θεωριες....οι μονοι που μπορουν να απαντησουν στο τι θα εκαναν σε περιπτωση που εβλεπαν live να τους κλεβουν (οτιδηποτε) ειναι αυτοι που το εχουν παθει*...ολα τα αλλα ειναι απλα φορουμοσυζητησεις....

οσο αφορα το αρχικο θεμα....πιστευω 1-2 πυροβολησμους στον αερα μαζι με φωνες θα ηταν αρκετοι για να τραπουν σε φυγη τα κλεφτρονια...αν τους σκοτωνε και να δικαιωνοτανε μετα απο πολλαααααα χρονια θα ειχε χασει πολλα λεφτα και πολλα χρονια απο την ζωη του....

* φιλος στο Θησειο ειδε που πηγαιναν να κλεψουνε μηχανακι γνωστου του....ηταν 2 ατομα....αρπαζει ενα καδρονι και κανει ντου...αυτοι τα χανουν και τρωνε 2-3....και ενω εχουν πεσει κατω και ο φιλος ειναι ετοιμος να τους σαπισει χανει το φως του....δεν ειχε παρει χαμπαρι τον τριτο που κρυβοταν και κραταγε τσιλιες και τα μποσικα....και βεβαια ουτε το cryptonite που κραταγε και τον χτυπησε απο πισω (ο τριτος ηταν επανω σε μηχανακι εν κινησει οταν του την εχωσε...αουτς)...αποτελεσμα???ευτυχως μονο μια διασειση με ενα καρουμπαλο 5 ποντους:eyepop: ....και βεβαια κοιμοτανε μπρουμητα καναν μηνα....δεν εφαγε περισσοτερες γιατι φοβηθηκαν τα τσογλανια γιατι υπηρχαν γειτονες που βγηκαν στα παραθυρα (καποιοι δεν προλαβαν να κατεβουν και κατω)...το μηχανακι την γλυτωσε....και αυτος την γλυτωσε γιατι εσκασε 1-2 εκατοστα απο γωνια πεζοδρομιου (σπασμενο και μυτερο)....

viva la revolucion....

:wave2:

Tpap
18/02/2009, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν εχω προθεση αντιπαραθεσης σημερα.βαριεμαι.αλλα καλο θα ητανε μερικοι να μην προκαλουνε προκειμενου να γινει για αλλη μια φορα μπαχαλο το φορουμ.καταλαβες πορτισχεντ?

Από όλους που γράψαν, εσύ κατάλαβες να προκαλεί ο πόρτις?

TROOPER
18/02/2009, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εγω περιμενω να ποσταρουν πρωτα οι φιλευσπλαχνοι ψευτοκουλτουριαρηδες που θα παρουν το μερος των ληστων και θα καταδικασουν στο πυρ το εξώτερον τον παππου.

:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Από όλους που γράψαν, εσύ κατάλαβες να προκαλεί ο πόρτις?

ναι.

bar-code
18/02/2009, 06:30
o filos Tpap mallon enoei emena kai exei ena psilodikio...
tha autologokritho...


:p

Tpap
18/02/2009, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι.




Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Να'σαι καλα θου-βου. Οχι δεν εισαι αρρωστος, εισαι λογικος. Το οποιο ειναι αρρωστια γα ολους τους υπολοιπους.

Οσο γα τους υπολοιπους, σας παρακαλω, συνεχιστε να γραφετε βλακειες.
Να περνατε οσο πιο πολυ ωρα στον υπολογιστη μπορειτε και λιγοτερη εξω στο δρομο.

εγώ πάλι όχι.

PortisHead
18/02/2009, 06:35
Περι προκλησεις μπαχαλου.....

"Ο αναμάρτητος πρωτος τον λίθο βαλέττω"...

...να το ελεγε και κανας αλλος ρε συ Trooper... :lol:

TROOPER
18/02/2009, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
εγώ πάλι όχι.

δες ποιος ξεκιναει πρωτος την ειρωνια και μετα μου ξαναλες.

ξεκιναει ο πορτις 1η σελιδα 10ο ποστ μαζι με την ειδηση.

παντα ενας κανει την αρχη και αυτον κατηγορω.οι υπολοιποι παρεκλινουν λογω του πρωτου.&-

την αποψη μου την ειπα.αντιπαραθεση το ξαναειπα δεν θελω.επισης αν θυμασαι σου ειχα πει να μην ασχολεισαι μαζι μου.αρα την απορια σου θεωρω οτι σου την ελυσα.τελος η κουβεντα.

Giorgos19
18/02/2009, 06:39
Μια εξυπνη κινηση σε αυτο που αναφερει ο sniper κατα τη γνωμη μου ειναι να φωναξεις....." Σουλααααααα την καραμπινα μουυυυυυυυ".

Δεν νομιζω οτι τα κλεφτρονια θα κατσουν να δουν εαν οντως μπλοφαρεις...

TROOPER
18/02/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Περι προκλησεις μπαχαλου.....

"Ο αναμάρτητος πρωτος τον λίθο βαλέττω"...

...να το ελεγε και κανας αλλος ρε συ Trooper... :lol:

ναι εγω.

thou-vou
18/02/2009, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Από όλους που γράψαν, εσύ κατάλαβες να προκαλεί ο πόρτις?

oxi

ο busa βέβαια δημοσιογραφίζει λίγο...

εγω πάντως σε παρελθόντα χρόνο, βραδάκι, με το ίδιο παπι (που τελικά δεν ήθελε να μείνει μαζί μου) είχα την εξής αντίδραση.
Eίχα μόνο τιμόνι κλειδωμένο, 10 το βράδυ και πετάγομαι μέχρι το περίπτερο δυο στενά παρακάτω... Γυρνάω και βλέπω ένα πιτσιρικά (20-22) πάνω και ένα συνομήλικο του δίπλα...
ΘB-"Pε ψηλέ, άμα θες βολτίτσα να σε δώσω τα κλειδιά... Πάντως κάτω από 600E δεν το πουλάω". Aυτά από απόσταση γιατί οι καιροί είναι σχίζο... Mετά την έκπληξη τους, τον αιφνιδιασμό καλύτερα, και ενω εγώ πάντα κρατούσα απόσταση ασφαλείας αποχώρησαν προς την αντίθετη κατεύθυνση... H παγωμάρα δεν κράτησε πάνω από πέντε λεπτά και δεν κόστισε παρά μια κλειδαριά...
Mπορεί να μου την πέφτανε, να είχαν εκρηκτικά, να, να, να... Ήταν προφανώς πιτσιρίκια και όχι μέλη (κατώτερα) οργάνωσης μεταχειρισμένων ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι τους έκοψα. Aλλιώς θα ερχόντουσαν με βαν...
Πάντως στους καιρούς που ζούμε, στα π@παράκια μου τα θέματα ιδιοκτησίας... Έχω το μηχανάκι και το παπί... E, δε θα σκοτώσω για να τα κρατήσω... Tεσπα... μεγάλη κουβέντα και μπερδεμένη η αυτοδικία...
Φονιά για ένα μηχανάκι δε στηρίζω ούτε με σφαίρες... Για κανα αφεντικό το συζητάμε...

mats8282
18/02/2009, 06:46
Στο συγκεκριμενο θεμα εσυ Portis προσπαθησες να αρχισεις τα μπαχαλα.

Με βαφτισες ψευτοκουλτουριαρη,οπως και οποιον ειχε αποψη αντιθετη οπως τουλαχιστον φανηκε στην αρχη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εγω περιμενω να ποσταρουν πρωτα οι φιλευσπλαχνοι ψευτοκουλτουριαρηδες που θα παρουν το μερος των ληστων και θα καταδικασουν στο πυρ το εξώτερον τον παππου.

:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Νατα , νατααααα
:lol:

Καπακια ειπες εμμεσως πλην σαφως οτι θα αποκαλεσω τον idi εθνικιστη/φασιστα κτλ


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Προσεχε τι λες.
Στο τελος θα σε πουν φασιστα και οπισθοδρομικο.
Αν το παρατραβήξεις κιολας κινδυνευεις να σε βριζουν κιολας...π.χ. να σε πουν...εθνικιστη !
:lol: :lol: :lol:

Και στο τελος λες το ιδιο πραγμα με εμενα.Οτι δεν επρεπε να πυροβολησει στο ψαχνο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δλδ. πως θα το "καταπινες" αυτο μετα ? Θα μπορουσες να ζεις με το σκεπτικο οτι δειλιασες και σε κλέψανε ? Δε λεω να τους εριχνες στο ψαχνω...αλλα εστω στον αερα...για εκφοβισμο....δεν θα εκανες τπτ ? Θα τηρουσες το πρωτόκολλο ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Απο το να τους δινεις χαρτζηλικι μεχρι να τους σκοτωνεις/τραυματιζεις εχει μια τεραστια διαφορα,δεν νομιζεις;Οπως ειπα και πριν πολυ καλα εκανε και προστατεψε το παπι του γειτονα του,αλλα δεν επρεπε να πυροβολησει στο ψαχνο.+-


:wave2:

PortisHead
18/02/2009, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
oxi

ο busa βέβαια δημοσιογραφίζει λίγο...

εγω πάντως σε παρελθόντα χρόνο, βραδάκι, με το ίδιο παπι (που τελικά δεν ήθελε να μείνει μαζί μου) είχα την εξής αντίδραση.
Eίχα μόνο τιμόνι κλειδωμένο, 10 το βράδυ και πετάγομαι μέχρι το περίπτερο δυο στενά παρακάτω... Γυρνάω και βλέπω ένα πιτσιρικά (20-22) πάνω και ένα συνομήλικο του δίπλα...
ΘB-"Pε ψηλέ, άμα θες βολτίτσα να σε δώσω τα κλειδιά... Πάντως κάτω από 600E δεν το πουλάω". Aυτά από απόσταση γιατί οι καιροί είναι σχίζο... Mετά την έκπληξη τους, τον αιφνιδιασμό καλύτερα, και ενω εγώ πάντα κρατούσα απόσταση ασφαλείας αποχώρησαν προς την αντίθετη κατεύθυνση... H παγωμάρα δεν κράτησε πάνω από πέντε λεπτά και δεν κόστισε παρά μια κλειδαριά...
Mπορεί να μου την πέφτανε, να είχαν εκρηκτικά, να, να, να... Ήταν προφανώς πιτσιρίκια και όχι μέλη (κατώτερα) οργάνωσης μεταχειρισμένων ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι τους έκοψα. Aλλιώς θα ερχόντουσαν με βαν...
Πάντως στους καιρούς που ζούμε, στα π@παράκια μου τα θέματα ιδιοκτησίας... Έχω το μηχανάκι και το παπί... E, δε θα σκοτώσω για να τα κρατήσω... Tεσπα... μεγάλη κουβέντα και μπερδεμένη η αυτοδικία...
Φονιά για ένα μηχανάκι δε στηρίζω ούτε με σφαίρες... Για κανα αφεντικό το συζητάμε...

Ειδες τελικα που ειναι ολα θεμα προτεραιοτήτων ? ? ?
Ο ιδιος ανθρωπος στην ιδια περιπτωση μπορει να αντιδρασει με 10 διαφορετικους τροπους.
Δεν υπαρχουν συνταγες και κανονες.

:wave2:

PortisHead
18/02/2009, 06:53
@mats8282

Σου μιλαω λογο τιμης....οτι οταν εγραψα ψευτοκουλτουριαρηδες...δεν ειχα κανεναν απολυτως στο νου μου.
Απλα υπεθεσα οτι θα εμφανιστουν και υποστιρικτες της αντιθετης πλευρας...και περιμενα να απαντησω σε αυτους...οποιοι κιαν ηταν.
Εξαλου εγω δεν βλεπω κανενα μπαχαλο.
Μια χαρα πολιτισμενα τα ειπαμε...ουτε σε εβρισα...ουτε με εβρισες.
Ο καθενας εχει τις αποψεις του και τα πιστευω του.

Δεν χρειαζεται να προσπαθουμε με νυχια και με δοντια να επιβαλλουμε την γνωμη και την αποψη μας στον αλλον.
:beer:

sniper
18/02/2009, 06:53
Πάντως επειδή εμένα μου φαγανε ένα 954 αν τους έβλεπα, θα με δείχνανε στις ειδήσεις.

Απλά και κατανοητά....

mats8282
18/02/2009, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
@mats8282

Σου μιλαω λογο τιμης....οτι οταν εγραψα ψευτοκουλτουριαρηδες...δεν ειχα κανεναν απολυτως στο νου μου.
Απλα υπεθεσα οτι θα εμφανιστουν και υποστιρικτες της αντιθετης πλευρας...και περιμενα να απαντησω σε αυτους...οποιοι κιαν ηταν.
Εξαλου εγω δεν βλεπω κανενα μπαχαλο.
Μια χαρα πολιτισμενα τα ειπαμε...ουτε σε εβρισα...ουτε με εβρισες.
Ο καθενας εχει τις αποψεις του και τα πιστευω του.

Δεν χρειαζεται να προσπαθουμε με νυχια και με δοντια να επιβαλλουμε την γνωμη και την αποψη μας στον αλλον.
:beer:

Δεν ειπα οτι ηταν προμελετημενο :)

Αλλα εμενα εδειξες....Και τελικα οι αποψεις μας φαινεται οτι ειναι οι ιδιες....Στο κατω κατω δεν νομιζω να ειναι θεμα ψευτοκουλτουριαρηδων vs φασιστων το ζητημα.....

Τεσπα :wave2:

PortisHead
18/02/2009, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δεν ειπα οτι ηταν προμελετημενο :)

Αλλα εμενα εδειξες....Και τελικα οι αποψεις μας φαινεται οτι ειναι οι ιδιες....Στο κατω κατω δεν νομιζω να ειναι θεμα ψευτοκουλτουριαρηδων vs φασιστων το ζητημα.....

Τεσπα :wave2:

H αναφορα χαρακτηρισμων πηγαινε για τον IDI ...αυτος καταλαβε...
Καμια φορα...με τετοιες σποντες...αναφερομαστε και σε παλιοτερα δρωμενα
;)

blackbusa
18/02/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou


ο busa βέβαια δημοσιογραφίζει λίγο...



:confused: :confused: :confused:

sergiosm
18/02/2009, 07:12
άλλο ένα thead που ξέφυγε τόσο δα λιγουλάααακι

idi
18/02/2009, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω εχουμε ξεφυγει. Δεν συζηταμε για το αν αντιμετωπιζεις τους 'ληστας' με το ενδεχομενο να εμπλακεις σε σωματικη επαφη, η οχι. Συζηταμε για το αν βγαζεις την καραμπινα και πυροβολεις για να σκοτωσεις. Και ακομα περισσοτερο, για το αν καποιος που το κανει και οντως σκοτωνει, επεφημειται με 'ευγε' η λες πως ειναι απλα ηλιθιος.
Κατα την γνωμη μου, και αυτος που σκοτωνει και αυτος που επεφημει ειναι ηλιθιοι (για διαφορετικους λογους) και κυριως ο δευτερος.

μιας και το εθεσες ετσι .... εσυ εισαι ηλιθιος!

devil's animal
18/02/2009, 07:21
αν βρισκομουν στην δυσαρεστη θεση να πεσω προσωπο προσωπο με τους ληστες της καλης μου...μμμμ...ειναι λιγο παγιδα....

λοιπον,τωρα, και ψυχραιμα σκεφτομενος (εχει μεγαλη σημασια) θα χρησιμοποιουσα οτι ειχα επανω μου και θα κινιομουν απειλητικα εναντιον τους. αν ετρεχαν θα τους κυνηγαγα (μαλακια μου αλλα σκεφτομαι και τον συνμοτοσυκλετιστη που μπορει να μην τους πετυχει το επομενο βραδυ και να κανει φτερα η δικια του)...

αν δεν ετρεχαν θα ειχαμε δραματα (ειτε απο την μερια μου ειτε απο την δικη τους)

αν παλι τους επιανα, θα εβγαζα πολυ αχτι πανω τους.


βεβαια εκεινη την ωρα παιζουν πολλα σεναρια.
παιζουν μαχαιρια απο την πλευρα τους..ή οπλο (ακομα χειροτερα) και γενικα ειναι δυσκολα.

εγω εχω ενα ροπαλο (handmade) μεσα στο σπιτι. μπορει και να το επαιρνα και να αφηνα κανεναν στο τοπο.:rolleyes:


αν παλι ειχα οπλο στην κατοχη μου θα τους εριχνα στα ποδια σιγουρα. και να μην πεθανουν και να ακινητοποιηθουν. ευκολη και σιγουρη λυση.

παιζουν παντως πολλες παραμετροι...και οσο και να ειμαστε εκτος εαυτου πρεπει να τα ζυγιζουμε ολα..
:wave2:

idi
18/02/2009, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
επειδή προφανώς τα emoticon δεν ήταν σαφή, θα σου εκφράσω την απορία μου γραπτώς:

Βάσει ποιων επιστημονικά τεκμηριωμένων ερευνών κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό;;;

:wave2:

βασει της πραγματικοτητας

stvr1
18/02/2009, 07:25
Με την σκέψη ότι θα μπορούσε να έχει προστατέψει την δική μου μηχανή, πιστεύω ότι καλά έκανε.

Το πράγμα δεν είναι τόσο απλό, βέβαια, διότι θα μπορούσε να είχε σκοτώσει κάποιον. Οι περισσότεροι εν βρασμό ψυχής μπορεί να σκοτώναν έναν κλέφτη (μου έχει τύχει να κυνηγήσω κλέφτη με κουζινομάχαιρο και ευτυχώς δεν τον πρόλαβα), αλλά ούτε η ανθρώπινη ζωή κοστολογήται όπως τα υλικά αγαθά, ούτε η ζωή του "δράστη" αξίζει να καταστραφεί για τον κάθε κόπανο- κλέφτη.

Μακάρι να αθωωθεί ο άνθρωπος και μακάρι να μην χρειάζεται να πέρνουν οι πολίτες τον νόμο στα χέρια τους. Η αστυνομία πρέπει επιτέλους να σταματήσει να πλακώνει κόσμο στις πορείες, να φυλάει τον κάθε καραγκιώζη πολιτικό- δημοσιογράφο- επιχειρηματία- κτλ., να κωλοβαράει και να κάνουν επιτέλους την δουλειά για την οποία πληρώνονται...

sniper
18/02/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Με την σκέψη ότι θα μπορούσε να έχει προστατέψει την δική μου μηχανή, πιστεύω ότι καλά έκανε.

...


Γενικά, και σε όσους έχει τύχει να τους φάνε μηχανή που δεν κάνει 200-300Ε όπως αναφέρθηκε ανωτέρω, νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι το αίσθημα που νιώθεις στην ψυχή αλλά και στην τσέπη είναι τέτοιο που η λογική και η εξυπνάδα δεν έχει θέση σε αυτή την συζήτηση.

Είναι σαν να συζητάμε για την πείνα στην Σομαλία και στην Αιθιοπία μέσα σε μεζεδοπωλείο στο Θησείο.....

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....

Leopsomo
18/02/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
oxi
εγω πάντως σε παρελθόντα χρόνο, βραδάκι, με το ίδιο παπι (που τελικά δεν ήθελε να μείνει μαζί μου) είχα την εξής αντίδραση.
Eίχα μόνο τιμόνι κλειδωμένο, 10 το βράδυ και πετάγομαι μέχρι το περίπτερο δυο στενά παρακάτω... Γυρνάω και βλέπω ένα πιτσιρικά (20-22) πάνω και ένα συνομήλικο του δίπλα...
ΘB-"Pε ψηλέ, άμα θες βολτίτσα να σε δώσω τα κλειδιά... Πάντως κάτω από 600E δεν το πουλάω". Aυτά από απόσταση γιατί οι καιροί είναι σχίζο... Mετά την έκπληξη τους, τον αιφνιδιασμό καλύτερα, και ενω εγώ πάντα κρατούσα απόσταση ασφαλείας αποχώρησαν προς την αντίθετη κατεύθυνση... H παγωμάρα δεν κράτησε πάνω από πέντε λεπτά και δεν κόστισε παρά μια κλειδαριά...
Mπορεί να μου την πέφτανε, να είχαν εκρηκτικά, να, να, να... Ήταν προφανώς πιτσιρίκια και όχι μέλη (κατώτερα) οργάνωσης μεταχειρισμένων ανταλλακτικών ή τουλάχιστον έτσι τους έκοψα. Aλλιώς θα ερχόντουσαν με βαν...
Πάντως στους καιρούς που ζούμε, στα π@παράκια μου τα θέματα ιδιοκτησίας... Έχω το μηχανάκι και το παπί... E, δε θα σκοτώσω για να τα κρατήσω... Tεσπα... μεγάλη κουβέντα και μπερδεμένη η αυτοδικία...
Φονιά για ένα μηχανάκι δε στηρίζω ούτε με σφαίρες... Για κανα αφεντικό το συζητάμε...

Πολυ σωστη αντιδραση και θεση! Ωραιος... ;)

idi
18/02/2009, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Με την σκέψη ότι θα μπορούσε να έχει προστατέψει την δική μου μηχανή, πιστεύω ότι καλά έκανε.

Το πράγμα δεν είναι τόσο απλό, βέβαια, διότι θα μπορούσε να είχε σκοτώσει κάποιον. Οι περισσότεροι εν βρασμό ψυχής μπορεί να σκοτώναν έναν κλέφτη (μου έχει τύχει να κυνηγήσω κλέφτη με κουζινομάχαιρο και ευτυχώς δεν τον πρόλαβα), αλλά ούτε η ανθρώπινη ζωή κοστολογήται όπως τα υλικά αγαθά, ούτε η ζωή του "δράστη" αξίζει να καταστραφεί για τον κάθε κόπανο- κλέφτη.

Μακάρι να αθωωθεί ο άνθρωπος και μακάρι να μην χρειάζεται να πέρνουν οι πολίτες τον νόμο στα χέρια τους. Η αστυνομία πρέπει επιτέλους να σταματήσει να πλακώνει κόσμο στις πορείες, να φυλάει τον κάθε καραγκιώζη πολιτικό- δημοσιογράφο- επιχειρηματία- κτλ., να κωλοβαράει και να κάνουν επιτέλους την δουλειά για την οποία πληρώνονται...


νταξ δεν υπαρχει περίπτωση να διαφωνήσω με τα θεωρητικά και τα αυτονόητα αλλα φιλε μου (και φιλικα στο λεω) δεν υπαρχει περίπτωση η αστυνομία να εξαλείψει το εγγλημα ακομα και αν κανει αριστα τη δουλεια της (που φυσικα και ΔΕ τη κανει)

γιατι το έγκλημα προηγείται παντα, οπως και να το κανουμε και εκτός του ατοπου της ιδανικης κοινωνιας, παντα θα υπάρχει εγγλημα ειναι λογικο και ειναι βασισμένο στη πραγματικότητα και τη λογικη

και τωρα (και το λεω σε ολους οχι σε εσενα προσωπικα) εμπρος παλικαρια για ενα ακομα Thread θεωρίας και φιλολογίας (αμπελοφιλοσοφίας ...θα ελεγα) με αυτον που θα κανει το μεγαλύτερο ποστ-σεντονι με επιχειρήματα νικητή!

sergiosm
18/02/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
βαση της πραγματικοτητας

Η πραγματικότητα -ευτυχώς- δεν είναι έτσι.

idi
18/02/2009, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Η πραγματικότητα -ευτυχώς- δεν είναι έτσι.

ξερεις κανενα που καταδικαστηκε και ειναι στη φυλακη για μικροπαραβαση του νομου?

PortisHead
18/02/2009, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γενικά, και σε όσους έχει τύχει να τους φάνε μηχανή που δεν κάνει 200-300Ε όπως αναφέρθηκε ανωτέρω, νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι το αίσθημα που νιώθεις στην ψυχή αλλά και στην τσέπη είναι τέτοιο που η λογική και η εξυπνάδα δεν έχει θέση σε αυτή την συζήτηση.

Είναι σαν να συζητάμε για την πείνα στην Σομαλία και στην Αιθιοπία μέσα σε μεζεδοπωλείο στο Θησείο.....

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....

Εγινες και με το παραπανω. :beer:

Ειναι αυτο που ειπα πριν...το να κοιμασαι και να μην παρεις χαμπαρι...παει στο διαλο.
Το να το βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια και να λες...δε βαριεσαι...ψυχουλες ειναι κιαυτοι....μανα τους γεννησε...αστους να πανε στην ευχη της παναγιας....ειναι χοντρο κι αλλοκοτο...οπως και να το κανουμε.
"ΚΑΤΙ" πρεπει να κανεις...

Ειδατε και στο American History... ? Τους εφαγε τους αραπαδες που πηγαν να του κλεψουν το αμαξι ο Norton...μπηκε φυλακη...αλλα συναιτίστηκε....και βγηκε καλυτερος ανθρωπος εξω :lol: :lol: :lol:

stvr1
18/02/2009, 07:38
Απλά πιστεύω ότι αν υπήρχαν λίγα παραδείγματά όπου όντως οι πολίτες προστατεύονταν από την αστυνομία δεν θα ένοιωθαν την ανάγκη "να πάρουν τα όπλα". Πρωσοπικά μου έχουν κλέψει 2 μηχανές, έχουν προσπαθήσει 2 φορες να μου ανοίξουν το σπίτι και έχουν ανοίξει το αυτοκίνητο του αδελφού μου. 4 στα 5 περιστατικά έγιναν στο σπίτι μου και η αντίδραση της αστυνομίας σε όλα ήταν από απαθής έως εκνευριστική.
Πες μου τώρα πως να μην αντιδράσω παράλογα αν δω κάποιον να προσπαθεί να μου κλέψει (πάλι) την μηχανή μου;;;; Ακόμα και αν ξέρω (σκεπτόμενος ψύχραιμα) ότι η αντίδραση μου θα είναι λανθασμένη....:confused:

stvr1
18/02/2009, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ειδατε και στο American History... ? Τους εφαγε τους αραπαδες που πηγαν να του κλεψουν το αμαξι ο Norton...μπηκε φυλακη...αλλα συναιτίστηκε....και βγηκε καλυτερος ανθρωπος εξω :lol: :lol: :lol:

Ναι, γνώρισε και τον έρωτα... :lol: :lol: :lol:

PortisHead
18/02/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Ναι, γνώρισε και τον έρωτα... :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
18/02/2009, 07:52
ο αλλος ,επειδη οι σαουδαραβες του το επαιξαν μουρες με το πετρελαιο ,πηγε μια βολτα στο ιρακ κι αρχισε να τους καθαριζει σαν τα κουνελια...το ονομασε "αντισταση του αθωου στην τρομοκρατια"

οταν ξεκαθαρισε λιγο το τοπιο κι αρχισε να στηνει τις επιχειρησεις του το ονομασε "ανοικοδομηση"...

δεν του ασκησε κανεις ποινικη διωξη για μαζικες ανθρωποκτονιες...πολλοι τον ειπαν και σωτηρα της ανθρωποτητας...

δεν νομιζω λοιπον να πειραξει πολυ αν κατα την διαδικασια προστασιας της περιουσιας μου ,τυχει να σπασω το κεφαλι του κλεφτη...να τυχει λεμε...οχι συνειδητα...

τα παντα ειναι θεμα συνθηκων,συγκυριων και ταμπελων...

DeadEye
18/02/2009, 08:06
ο οδυσσεας , οταν μπηκε σπιτι του στην ιθακη , και ειδε τους μνηστηρες (τα τσογλανια ), ( να του κλεβουν την αγαπημενη του :D ) , δεν φωναξε τους μπατσους ... πηρε το τοξο του ( καραμπινα του ) και τους καθαρισε ολους ... κ δεν ηταν πεντε , αλλα 15

και οχι απλα δεν μπηκε φυλακη , αλλα εγινε ηρωας , μεχρι τις μερες μας !!!

Ηρωας , ο παππους ...

:smokin:

devil's animal
18/02/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Ειδατε και στο American History... ? Τους εφαγε τους αραπαδες που πηγαν να του κλεψουν το αμαξι ο Norton...μπηκε φυλακη...αλλα συναιτίστηκε....και βγηκε καλυτερος ανθρωπος εξω :lol: :lol: :lol:

η καλυτερη ταινια που ταιριαζει εδω ειναι το "Α Τime To Kill" (http://www.imdb.com/title/tt0117913/) με τον Samuel Jackson και τον Matthew McConaughey...

βιαζουν τη 10χρονη κορη σου και εσυ τους σκοτωνεις εν ψυχρω...
αντε βρε ακρη μετα...:rolleyes:

blackbusa
18/02/2009, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το αίσθημα που νιώθεις στην ψυχή


:sad: :sad: :sad:

TROOPER
18/02/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
η καλυτερη ταινια που ταιριαζει εδω ειναι το "Α Τime To Kill" (http://www.imdb.com/title/tt0117913/) με τον Samuel Jackson και τον Matthew McConaughey...

βιαζουν τη 10χρονη κορη σου και εσυ τους σκοτωνεις εν ψυχρω...
αντε βρε ακρη μετα...:rolleyes:

αρα σου βιαζουν τη κορη,σκοτωνεις εν ψυχρω.
σου κλεβουν το μοτορι,σκοτωνεις εν ψυχρω.

μηπως αδικεις την τιμωρια σε ενδεχομενο βιασμο της κορης σου φιλε μοτοσυκλετιστη???

sniper
18/02/2009, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αρα σου βιαζουν τη κορη,σκοτωνεις εν ψυχρω.
σου κλεβουν το μοτορι,σκοτωνεις εν ψυχρω.

μηπως αδικεις την τιμωρια σε ενδεχομενο βιασμο της κορης σου φιλε μοτοσυκλετιστη???


Δεν μου περνάει καν το ενδεχόμενο αυτό για την δική μου οικογένεια. Και σε κανέναν από εσάς το τι θα πάθαινε ο βιαστής.

@trooper : κάνε κοριτσάκι, μεγάλωσέ το μέχρι τα 10 και μετά συζητάμε την παραπάνω περίπτωση.

devil's animal
18/02/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αρα σου βιαζουν τη κορη,σκοτωνεις εν ψυχρω.
σου κλεβουν το μοτορι,σκοτωνεις εν ψυχρω.

μηπως αδικεις την τιμωρια σε ενδεχομενο βιασμο της κορης σου φιλε μοτοσυκλετιστη???

μαλλον δεν θες να καταλαβεις φιλε συνφορουμιτη...:D

το λεω καθαρα σε προηγουμενο μου ποστ. εγω αν ειχα οπλο θα σημαδευα ποδια.

δεν το εξισωνω με τον να μου βιασουν την κορη (δεν εχω αλλωστε) αλλα γενικα ειναι εγκλημα κατα εγκληματος και πρεπει να αποφανθει απο την δικαιοσυνη πιο ειναι πιο "σοβαρο" για να βγει μια ακρη...


:wave2:

TROOPER
18/02/2009, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μου περνάει καν το ενδεχόμενο αυτό για την δική μου οικογένεια. Και σε κανέναν από εσάς το τι θα πάθαινε ο βιαστής.

συμφωνω νικο μαζι σου αλλα η ερωτηση μου ηταν αλλη.

εν ολιγης δεν μπορω βαση του δικου μου ηθικου κωδικα το εγκλημα κατα της ζωης να τα εξισωσω με μια κλοπη για 1000 λογους.αυτο λεω μονο.

:wave2:

TROOPER
18/02/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μαλλον δεν θες να καταλαβεις φιλε συνφορουμιτη...:D

το λεω καθαρα σε προηγουμενο μου ποστ. εγω αν ειχα οπλο θα σημαδευα ποδια.

δεν το εξισωνω με τον να μου βιασουν την κορη (δεν εχω αλλωστε) αλλα γενικα ειναι εγκλημα κατα εγκληματος και πρεπει να αποφανθει απο την δικαιοσυνη πιο ειναι πιο "σοβαρο" για να βγει μια ακρη...


:wave2:

βλαμενε μου σταυρο :lol:

δεν πηγαινε για κανεναν συγκεκριμενα αυτο που εγραψα !!!!!!αρα δεν υπαρχει λογως να μου υπενθυμιζεις τι εγραψες.

:wave2:

TROOPER
18/02/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
@trooper : κάνε κοριτσάκι, μεγάλωσέ το μέχρι τα 10 και μετά συζητάμε την παραπάνω περίπτωση.

δεν χρειαζοτανε.οτι και να ελεγες οτι θα εκανε καποιος σε μια τετοια περιπτωση λιγο θα το θεωρουσα.

απλα δες παραπανω για να πιασεις τι εννοω.

:winka:

project.breeze
18/02/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάντως επειδή εμένα μου φαγανε ένα 954 αν τους έβλεπα, θα με δείχνανε στις ειδήσεις.

Απλά και κατανοητά....



Φίλε Sniper καταλαβαίνω ότι οποιοσδήποτε στην θέση σου θα ένιωθε έτσι και μακάρι να μην το νιώσει κανείς άλλος να σου κλέβουν την περιουσία σου και όχι μόνο αυτό,να σου κλέβουν το μεράκι σου,το μηχανάκι που κόπιασες να αποκτήσεις γιατί απλά το γούσταρες και σου φτιαχνε την διάθεση να το καβαλάς.Ούτε εγώ ξέρω πως θα αντιδρούσα ειλικρινά αλλά είμαι σίγουρος πως πέρα από το ανηλεές σκατόξυλο που θα τους έριχνα (αν δεν ήταν πολλοί) δεν νομίζω να τους σκότωνα εκτός και αν απειλούταν η ζωή μου.Δεν είναι κρίμα ρε φίλε να φας τα νιάτα σου στην φυλακή,να μαυρίσεις το ποινικό σου μητρώο,να καταστρέψεις την οικογένειά σου και το μέλλον σου για ένα μηχανάκι ή για ένα αυτοκίνητο ή...ή...ή ; Το να μπει κάποιος μέσα στο σπίτι σου και να απειλείται η ζωή της οικογένειάς σου το καταλαβαίνω,εκεί ναι,θα τον στείλω αδιάβαστο αλλά όχι για ένα οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο.Προτιμώ ελεύθερος και χωρίς μηχανάκι παρά φυλακισμένος και χωρίς μηχανάκι για καμμιά 15αριά χρόνια

devil's animal
18/02/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βλαμενε μου σταυρο :lol:

δεν πηγαινε για κανεναν συγκεκριμενα αυτο που εγραψα !!!!!!αρα δεν υπαρχει λογως να μου υπενθυμιζεις τι εγραψες.

:wave2:

και τοτε ρε ηλιθιε γιωργακη γιατι εκανες παραθεση στο δικο μου ποστ??


:lol: :lol:

sniper
18/02/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
συμφωνω νικο μαζι σου αλλα η ερωτηση μου ηταν αλλη.

εν ολιγης δεν μπορω βαση του δικου μου ηθικου κωδικα το εγκλημα κατα της ζωης να τα εξισωσω με μια κλοπη για 1000 λογους.αυτο λεω μονο.

:wave2:


Όταν σου φάνε το τούμπανο το συζητάμε. (χτύπα ξύλο αλλά λέμε τώρα....)

AVATOS
18/02/2009, 08:25
…το μόνο που ελπίζω για την τύχη του συμπαθή ηλικιωμένου «σκοπευτή» (πιθανότατα σταθερού στόχου, λόγο αποτελεσμάτων),είναι να μην φτάσει στο εδώλιο να αναφωνεί…που να στα λέω κύριε πρόεδρε !!!, και φάει καμία παραδειγματική τιμωρία (έτσι μήπως κ γίνουμε αμέρικαν μπαρ από μίμηση) !
Άσε που αν πάρει διαστάσει το θέμα θα αναλάβει ο Κούγιας δικηγόρος των 5 και …μετά μπλέξαμε όλοι !
Πέραν της πλακάς προσωπικά αποφεύγω να έχω όπλο οποιουδήποτε τύπου στο σπίτι…με σοβαρή πιθανότητα να το μετανιώσω, αλλά κ με πιο σοβαρή πιθανότητα αν έχω, να το μετανιώσω πολλαπλά…
Πολύ φιλικά …

TROOPER
18/02/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όταν σου φάνε το τούμπανο το συζητάμε. (χτύπα ξύλο αλλά λέμε τώρα....)

δλδ ρε νικο μεχρι τοτε δεν εχω δικαιωμα να εχω γνωμη ?

TROOPER
18/02/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και τοτε ρε ηλιθιε γιωργακη γιατι εκανες παραθεση στο δικο μου ποστ??


:lol: :lol:

γιατι ρε χαμενο εσυ μιλησες για βιασμο και πιαστηκα απο το δικο σου ποστακι.

τι βλακας... :lol: :lol: :lol:

sniper
18/02/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε Sniper καταλαβαίνω ότι οποιοσδήποτε στην θέση σου θα ένιωθε έτσι και μακάρι να μην το νιώσει κανείς άλλος να σου κλέβουν την περιουσία σου και όχι μόνο αυτό,να σου κλέβουν το μεράκι σου,το μηχανάκι που κόπιασες να αποκτήσεις γιατί απλά το γούσταρες και σου φτιαχνε την διάθεση να το καβαλάς.Ούτε εγώ ξέρω πως θα αντιδρούσα ειλικρινά αλλά είμαι σίγουρος πως πέρα από το ανηλεές σκατόξυλο που θα τους έριχνα (αν δεν ήταν πολλοί) δεν νομίζω να τους σκότωνα εκτός και αν απειλούταν η ζωή μου.Δεν είναι κρίμα ρε φίλε να φας τα νιάτα σου στην φυλακή,να μαυρίσεις το ποινικό σου μητρώο,να καταστρέψεις την οικογένειά σου και το μέλλον σου για ένα μηχανάκι ή για ένα αυτοκίνητο ή...ή...ή ; Το να μπει κάποιος μέσα στο σπίτι σου και να απειλείται η ζωή της οικογένειάς σου το καταλαβαίνω,εκεί ναι,θα τον στείλω αδιάβαστο αλλά όχι για ένα οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο.Προτιμώ ελεύθερος και χωρίς μηχανάκι παρά φυλακισμένος και χωρίς μηχανάκι για καμμιά 15αριά χρόνια

Που διάβασες ότι θα τον σκότωνα; Αντιθέτως.... το να βάλεις μυαλό σε κάποιον προϋποθέτει ότι θα ζει για να να μην το ξανακάνει και να αποτελεί παράδειγμα για τους υπόλοιπους.

Πολύ φοβάμαι όμως ότι με το υπάρχον καθεστώς στις φυλακές (όπου οι ποινές εξαφανίζονται/μειώνονται - παίρνουν άδειες κλπ κλπ) οι κύριοι αυτοί το βλέπουν σαν διακοπές....

Αν όμως είχαν κάτι που τους το θυμίζει δια βίου, θα σκεφτόταν διαφορετικά.

sergiosm
18/02/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ξερεις κανενα που καταδικαστηκε και ειναι στη φυλακη για μικροπαραβαση του νομου?

Γιατί θα έπρεπε να είναι φυλακή για "μικροπαράβαση του νόμου";;


Αυτά όμως


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κλοπες απόπειρες ανθρωποκτονίας, βιασμοί κτλ κτλ απλα τη βγαζεις καθαρη με αναστολη η εξαγοράσιμη ποινή εκτος αν εχεις ξανακαταδικαστει...

δεν είναι "μικροπαράβαση του νόμου" και πας φυλακή ακόμα και αν δεν έχεις ξανακαδικαστεί

:wave2:

sniper
18/02/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δλδ ρε νικο μεχρι τοτε δεν εχω δικαιωμα να εχω γνωμη ?

μπορείς..... αλλά δεν έχεις όλα τα στοιχεία διαθέσιμα. :sad:

menos
18/02/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βλαμενε μου σταυρο :lol:
:lol: :lol: :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε ηλιθιε γιωργακη
:lol: :lol: :lol: