PDA

View Full Version : Αγορά CBF-250



SnakeMJK
27/03/2005, 23:06
Καλησπερίζω το φόρουμ!

Ναι, αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός Innova, αλλά επειδή

* είναι παπί
* δεν φρενάρει
* και είναι πολύ μικρό για το ύψος μου (1.88)

θέλω να πάρω νέο μηχανάκι.

Έπειτα από μία μικρή έρευνα αγοράς μου άρεσε απίστευτα πολύ το CBF250. Έχω κάποιες ερωτήσεις...

1. Θα μπορέσω να το βρω μεταχειρισμένο; Πόσα φράγκα περίπου;
2. Τι κουσούρια έχει το μηχανάκι από εργοστάσιο;
3. Τι πρέπει να διπλοτσεκάρω στο μεταχειρισμένο;
4. Θα έχω πρόβλημα με τον συμπλέκτη (πρώτη φορά με συμπλέκτη);

Αυτά για τώρα!

gdevelek
27/03/2005, 23:38
Μια ακόμη ερώτηση εκ μέρους φίλου που ενδιαφέρεται κι αυτός:

Τι τελική έχει το μηχανάκι;

johnpan
28/03/2005, 14:08
Καλωσήλθες καταρχάς. Για το Innova τα λες σωστά, δεν είναι μηχανή. Μη στεκόμαστε μόνο στα κυβικά δηλαδή, άλλο το cbr 125 και άλλο παπί 125.

Αν σου άρεσε απίστευτα πολύ το cbf 250, μην το σκέφτεσαι. Πάνω από όλα παίρνουμε κάτι που να μας αρέσει, για να μη το μετανιώσουμε.

Για μεταχ δεν ξέρω, αλλά μετρητά μπορείς να το πάρεις με 3.650, αν θες σου λέω από πού.

Κουσούρια δεν έχω βρει, εκτός αν θεωρείς την έλλειψη πίσω δισκόφρενου κουσούρι, εμένα πάντως δε μου φαίνεται. Πριν το cbf250 είχα AX-1 και δε μου λείπει καθόλου το πίσω δισκόφρενο. Το μηχανάκι φρενάρει πολύ καλά.

Ο συμπλέκτης δεν είναι πρόβλημα, τον χειρίζεσαι όπως στο αυτοκίνητο.

Η τελική του στο δικό μου έχει φτάσει 147. Ταξιδεύω άνετα με σταθερά 120.

Rezeguet
28/03/2005, 18:18
λοιπον

Εγω ειμαι εντελως αντιθετος σε παντως ειδους μοτοσυκλετιδια (παπια σκουτερ κλπ) που ουτε φρεναρουν ουτε τιποτα. γενικα απεχθανομαι οτιδηποτε δεν εχει χειροκινητο συμπλεκτη.

Η σιμπιεφ 250 ειναι πολυ καλη επιλογη μονο να ξερεις οτι η διαφορα με το ινοβα θα ειναι μεγαλη στην αρχη αλλα στην πορεια θα σου φανει 'λιγο' το γκαζι της μηχανης. Παντως ειναι μηχανη, πανεμορφη και φρεναρει και δεν δυσκολευεται σε καμια περιπτωση να κανει αυτο που θα της ζητησεις.

τελικη εχει 120 που τα πιανει πολυ ανετα και γρηγορα αλλα μετα δυσκολευεται και παει μεχρι 140 (135 περιπου πραγματικα).οσο και να θελω να το πιστεψω ομως φιλε τζονυ δεν πηγαινει 147 τουλαχιστον οχι πραγματικα, καθως υπαρχει και μηχανολογικος νομος που εξηγει οτι με 20 ιππους και την αεροδυναμικη ενος νεικεντ σαν την σιμπιεφ δεν επαρκουν για τοσο μεγαλη τελικη. (Ενδεικτικα σου λεω οτι ενα 30-35 ιππων μοτορι με αεροδυναμικη σουπερσπορτ φτανει 160-65 πραγματικα μαξιμουμ).

Alexander
29/03/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μια ακόμη ερώτηση εκ μέρους φίλου που ενδιαφέρεται κι αυτός:

Τι τελική έχει το μηχανάκι;
Ρε φίλε, επίτηδες το κάνεις; Δεν βλέπεις ότι σπέρνεις τη διχόνοια στους CBFάδες; :lol: :lol:

Alexander
29/03/2005, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Καλησπερίζω το φόρουμ!
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. :winka:


Έχω κάποιες ερωτήσεις...
1. Θα μπορέσω να το βρω μεταχειρισμένο; Πόσα φράγκα περίπου;
Σίγουρα υπάρχουν, τον Ιανουάριο είχα βρει ένα στα 3500 περίπου, όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερα θα βρίσκεις και όλο σε χαμηλότερη τιμή.


2. Τι κουσούρια έχει το μηχανάκι από εργοστάσιο;
Δεν έχει κάποια κουσούρια που να χρειάζονται επέμβαση. Ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα threads που έχουμε ανοίξει με τα παιδιά για το CBF250. Με το μπροστινό φρένο δημιουργείται μια ανησυχία στην αρχή που φεύγει με το στρώσιμο της μηχανής.


3. Τι πρέπει να διπλοτσεκάρω στο μεταχειρισμένο;
Υποθέτω ότι και στις υπόλοιπες μηχανές, καλό θα είναι να έχεις μαζί σου κάποιον έμπιστο μηχανικό ώστε να δει ότι δεν έχει ταλαιπωρηθεί από τον προηγούμενο κάτοχο.


4. Θα έχω πρόβλημα με τον συμπλέκτη (πρώτη φορά με συμπλέκτη);
Συνηθίζεται γρήγορα. Θα σου σβήνει στην αρχή λίγο, ή θα φας τον συμπλέκτη μέχρι να μάθεις...

Για ποιο χρώμα το σκέφτεσαι;

:wave2:

SnakeMJK
29/03/2005, 22:47
Κουσούρια, πχ έχω διαβάσει (νομίζω εδώ μέσα) ότι η τάπα της βενζίνης δεν βιδώνει καλά ή κάτι τέτοιο. Αυτό το ρωτάω έτσι ώστε αν δω το συγκεκριμένο "κουσούρι" στο μεταχειρισμένο, θα ξέρω ότι το έχουν όλες κ δεν φταίει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης!

Για την τελική ταχύτητα, όντως υπάρχει τύπος που σύμφωνα με την αεροδυναμική της κάθε μηχανής (κ αυτοκινήτου) και την μέγιστη ιπποδύναμη της, βγαίνει η τελική. Αυτό το νούμερο όμως (που συνήθως είναι κ αυτό που δίνει ο κατασκευαστής) είναι για ευθεία, με νορμάλ άνεμο κ κανονικός σωματότυπος αναβάτη. ΑΛΛΑ αν σου κάτσει ευνοικός άνεμος κ τρελή κατηφόρα μπορείς να δεις τρελά νούμερα. Παράδειγμα, στο Innova στην Αττική Οδό και αφού ήμουν τέρμα γκάζι για πάνω από 20 λεπτά (πήγαινα αεροδρόμιο) σε μία κατηφόρα (σκυμένος) είδα σχεδόν 135 (στο κοντέρ πάντα)! Αλλά σε νορμάλ καταστάσεις πιάνει 100 άνετα και 110-115 αν επιμένεις λίγο.

johnpan, περιμένω ΠΜ ή απάντηση εδώ πέρα με το μαγαζί που την έχει 3.650!

Την βρήκα μεταχειρισμένη, γύρω στα 3.500 παίζει... Μικρή διαφορά, οπότε λογικά θα πάω για καινούρια. Όσο για το χρώμα, μάλλον μαύρο, γιατί έχω και μαύρο κράνος :D

johnpan
30/03/2005, 09:52
Η τάπα όντως δεν βιδώνει καλά γιατί δε βιδώνει καθόλου, απλά την πιέζεις και κλείνει. Ίσως έχεις ακούσει για άλλη μηχανή.

Για να κλείσουμε το θέμα της τελικής, εγώ τα 147 τα είδα εθνική Μέγαρα ενώ είχα φτάσει 140 και τα κρατούσα πολλή ώρα, όμως κατηφόρα σχεδόν δεν βρήκα πουθενά.

120 ταξιδεύεις άνετα και σταθερά, ενώ τα 130 τα πιάνει ανά πάσα στιγμη. Τα περισσότερα θέλουν πολύ χρόνο.

Στο μότο Τρίτη λένε τα ίδια, μάλιστα αυτοί έβγαλαν 150 αλλά γράφουν ότι ήρθαν πολύ δύσκολα και μόνο μία φορά. Η πέμπτη και η έκτη λένε, έχουν μακρύ γρανάζωμα και γι'αυτό θέλουν χρόνο.

Με τον φίλο Rezeguet απλά εκνευρίστηκα γιατί έχει το υφάκι της επιτηδευμένης αμφιβολίας.

Το μαγαζί είναι Βριλησσού 1. Τέρμα Ευελπίδων > Πριγκιποννήσων > Τσαλδάρη > Βριλησσού.

Πολύ καλημέρα σας.

Alexander
30/03/2005, 11:39
Η τάπα έχει όντως κάποιο τζόγο και δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ.

Τώρα όμως που ζεσταίνει ο καιρός, μου έρχεται η μυρωδιά της βενζίνης και όσο πάει γίνεται και πιο έντονο το φαινόμενο...

Θα κοιτάξω μήπως κάνω καμιά πατέντα για πιο ερμητικό κλείσιμο...

hornet
30/03/2005, 16:05
Οι δυο απαντησεις johnpan kai rezequet μεταφερθηκαν στη ζωνη....

Ειρηνη υμην μην τσακωνεστε για το τι τελικες εχετε....καταρχην μηχανη απο μηχανη (ιδιου τυπου) εχει διαφορα...ακομα και το στρωσιμο παιζει το ρολο του!

Rezeguet
30/03/2005, 16:33
ρε χορνετ ηθελα τουλαχιστον να διαβασει την απαντηση :D :D ! Τεσπα εγω ειρωνικα του απαντησα.

Απλα το προβλημα σου τζονυ ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι θελει να πει ο αλλος και παρεξηγιεσαι. Εγω εξεφρασα μια απλη αντιρηση στηριγμενη σε αυτα που μαθαινω και που εχω διαβασει. Αν τωρα εσυ δεν θελεις να δεχτεις αυτο που σου λεω ενταξει, αλλα απαντησε πιο σεμνα και πολτισμενα. Δεν χρειαζεται να εισαι ξεζωναρισμενος. Απλα ειπα οτι ναι μεν μπορει να ειδες τα 150 αλλα δεν θα ειναι πραγματικα (γιατι ο ανθρωπος δεν ρωτουσε για τα κοντερισια, αλλα για τα κανονικα, καθως υπαρχουν και μοτοσυκλετες με κοντερ που κλεβουν μεχρι και 20% στην τελικη οπως το cbr 125) Δηλαδη τωρα θες οπωσδηποτε να επιβαλεις την γνωμη σου και να μην αντιλεγει κανεις? Φλορουμ ειναι και ελευθερια λογου εχουμε. Αν καποιος αντιλεγει και αμφιβαλει (ειδικα οπως τωρα με παραδειγματα και βασεις αλλα και προσωπικη εμπειρια) τοτε καλο ειναι να μην απανταμε ετσι.

Αυτα, ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση

Φιλικα, Rezeguet
:wave2: :wave2:

johnpan
30/03/2005, 17:07
Δεν είχα σκοπό να απαντήσω τόσο άσχημα φίλε Rezeguet, αλλά να προσέχεις τι γράφεις:

....οσο και να θελω να το πιστεψω ομως φιλε τζονυ δεν πηγαινει 147 τουλαχιστον οχι πραγματικα....


το τουλάχιστο σημαίνει πως δεν πιστεύεις ΟΥΤΕ ότι τα είδα. Δηλαδή εγώ ήμουν ο καραγκιόζης που έλεγα ψέματα και περηφανευόμουν ότι είδα στο κοντέρ 147.


Δεν είμαι αφελής να πιστεύω πως ήταν ακριβώς τόσα, αλλά το κοντέρ τα έδειξε.

Στάθη ζητάω συγγνώμη.

Y.Γ. Και μάλλον καλύτερα που δε διάβασα την απάντηση.

Rezeguet
30/03/2005, 20:16
ναι μα ξεχασες κατι σημαντικο. Ειπα ''φιλε τζονυ'' και ''οσο και να θελω να το πιστεψω'' (επειδη εχω την ιδια μηχανη και με συμφερει να πηγαινει τοσο).

και το πιο σημαντικο, παρεξηγησες το τουλαχιστον. δες την προταση οπως την εννοουσα

''δεν πηγαινει 147, τουλαχιστον οχι πραγματικα''

Το τουλαχιστον σημαινει οτι ναι μεν μπορει να ειδες τα 147, αλλα οτι η 250 δεν πιανει τοσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Πραγματικα αδυνατω να καταλαβω πως μπορεσες να το παρεξηγησεις αυτο η το πώς το ερμηνευσες. Εγω τουλαχιστον το ερμηνευω τελειως φιλικα και χωρις εχθρικες προθεσεις, ουτε και ηθελα να στην πω, απλα να πω την γνωμη μου. Δεν ειπα οτι εισαι ο καραγκιοζης που ειδες τα 147 αλλα ηθελα να σου υπενθυμισω (βασικα στους υπολοιπους και ειδικοτερα στο παιδι που ξεκινησε το thread) οτι αυτα που ειδες δεν ειναι πραγματικα.

Αν ηθελα να στην πω θα σου ελεγα οτι λες ΒΛΑΚΕΙΕΣ (οπως ειχε ειπωθει και σε προηγουμενη συζητηση)
:lol: :lol: :D :wave2: :wave2: :wave2:

Rezeguet
30/03/2005, 20:21
ΥΓ) το παιδι που ανοιξε το thread πρεπει να τα εχει ψιλοπαιξει τωρα με ολα αυτα! :lol: :lol: :lol: Μου φαινεται οτι θα παρει αμαξι καλυτερα με τοσα που εχει διαβασει εδώ! :lol: :lol: :lol: :lol:
μην μπλεξει με τους cbf αδες τους ξεζωναρισμενους αχαχαχαχαχαχαχαχα:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Αλιτεια σκετη λεμεεεε :lol: :lol:

johnpan
31/03/2005, 10:09
Καλώς, καλημέρες... :beer: :wave2:

SnakeMJK
31/03/2005, 14:30
ΥΓ) το παιδι που ανοιξε το thread πρεπει να τα εχει ψιλοπαιξει τωρα με ολα αυτα! :lol: :lol: :lol: Μου φαινεται οτι θα παρει αμαξι καλυτερα με τοσα που εχει διαβασει εδώ! :lol: :lol: :lol: :lol:

Χεχεχε, μπααα, τόσα χρόνια στα fora (ή forums για τους μικρούς κ ανόητους) έχουν δει πολλά flames τα μάτια μου. Και όχι δεν πρόκεται να την κάνω από εδώ! Το CBF το έχω πλέον ερωτευτεί. Που να το αγοράσω κιόλας!

Από αμάξι έχουμε κάτι σε Peugeot.. Πάμε για κανα στροφιλίκι; :D :D

xt 125
06/04/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Καλωσήλθες καταρχάς. Για το Innova τα λες σωστά, δεν είναι μηχανή. Μη στεκόμαστε μόνο στα κυβικά δηλαδή, άλλο το cbr 125 και άλλο παπί 125.

Αν σου άρεσε απίστευτα πολύ το cbf 250, μην το σκέφτεσαι. Πάνω από όλα παίρνουμε κάτι που να μας αρέσει, για να μη το μετανιώσουμε.

Για μεταχ δεν ξέρω, αλλά μετρητά μπορείς να το πάρεις με 3.650, αν θες σου λέω από πού.

Κουσούρια δεν έχω βρει, εκτός αν θεωρείς την έλλειψη πίσω δισκόφρενου κουσούρι, εμένα πάντως δε μου φαίνεται. Πριν το cbf250 είχα AX-1 και δε μου λείπει καθόλου το πίσω δισκόφρενο. Το μηχανάκι φρενάρει πολύ καλά.

Ο συμπλέκτης δεν είναι πρόβλημα, τον χειρίζεσαι όπως στο αυτοκίνητο.

Η τελική του στο δικό μου έχει φτάσει 147. Ταξιδεύω άνετα με σταθερά 120.




ta 3650 einai timh metroiths etsi;pws paei me doseis:poso bgainei h soyma dhl kai me poses doseis;pantw ta -250 apo ton antagonismo einai polla kai de ksero mhpws leei kati ayto...
kai kati allo...esy poy eixes ax-1 pws to blepeis to cbf se sxesh me to prwto.apo gkazia;;

johnpan
06/04/2005, 13:33
Δε σημαίνουν τίποτα τα -250ε, απλά προτιμούν μετρητά χωρίς τράπεζες, άλλοι κόβουν 100ε, άλλοι 200ε. Δε νομιζω να παίζει τίποτα, απλά δε δίνουν δώρα...


Όσο για το ΑΧ-1, είχε πιο πολύ νεύρο, αλλά όχι μεγαλύτυερη τελική. Άλλωστε, η διαφορά στη συμπεριφορά είναι απίστευτη, πήγα με το cbf Επίδαυρο και ... έπαθα σοκ από το πώς στρίβει... Χαλάλι το λίγο λιγότερο νεύρο... Επίσησ, ασύγκριτη ποιότητα κύλισης, κλπ κλπ....

xt 125
06/04/2005, 17:49
thanks.esteila epishs ena post sto "lastixa gia cbf 250".an mporeis rikse mia matia.