PDA

View Full Version : Tzr 125 δεν φερνει ρευμα στο μπουζι...



D-NAME
18/02/2009, 16:19
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum κ ομολογο οτι εχεται κανει πολυ καλη δουλεια!!!
Συγχαριτιρια!!!

Στο θεμα μας...
Εχω ενα tzr 125 του 92 κοντα μοντελο... Δεν ξερω ακριβος γιατι ειναι εισαγωγη 2000...
Του εβαλα εναν συναγερμο κ εχω συνδεση μονο τα φλας κ το ρευμα απο την κληδαρια... Απο τοτε δεν δινει ρευμα στο μπουζι... Εχω βγαλει ολα τα καλοδια τα checkarw αλλα δεν βγαζω ακρη. σωστα τα βρισκω... Απο μηχανες δεν ξερω κ πολα πολα(σε σχεση με αυτοκινητα). Εβγαλα το μπουζι κ ειδα οτι δεν σπινθιριζει. μετρισα με πολυμετρο στον πολαπλασιαστη κ ειδα οτι δεν εχει ρευμα. Αρα το προβλημα ειναι πιο πισω...
Αλλα δεν ξερω τι υπαρχει πιο πισω... Help me please!!!!

Καποιος μου ειπε για πλακετα που καθοριζει το ποτε θα ριξει τον σπινθιρα... Αλλα που ειναι αυτο??? κουτι καπου στο μηχανακι η πανο στο βολαν??? Που να ψαξω???

camen
18/02/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από D-NAME
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum κ ομολογο οτι εχεται κανει πολυ καλη δουλεια!!!
Συγχαριτιρια!!!

Στο θεμα μας...
Εχω ενα tzr 125 του 92 κοντα μοντελο... Δεν ξερω ακριβος γιατι ειναι εισαγωγη 2000...
Του εβαλα εναν συναγερμο κ εχω συνδεση μονο τα φλας κ το ρευμα απο την κληδαρια... Απο τοτε δεν δινει ρευμα στο μπουζι... Εχω βγαλει ολα τα καλοδια τα checkarw αλλα δεν βγαζω ακρη. σωστα τα βρισκω... Απο μηχανες δεν ξερω κ πολα πολα(σε σχεση με αυτοκινητα). Εβγαλα το μπουζι κ ειδα οτι δεν σπινθιριζει. μετρισα με πολυμετρο στον πολαπλασιαστη κ ειδα οτι δεν εχει ρευμα. Αρα το προβλημα ειναι πιο πισω...
Αλλα δεν ξερω τι υπαρχει πιο πισω... Help me please!!!!

Καποιος μου ειπε για πλακετα που καθοριζει το ποτε θα ριξει τον σπινθιρα... Αλλα που ειναι αυτο??? κουτι καπου στο μηχανακι η πανο στο βολαν??? Που να ψαξω???

Aν ψαχνεις την ηλεκτρονικη ειναι ενα μαυρο σφραγισμενο παραλληλογραμο στο μεγεθος πακετου τσιγαρων και εξερχεται απο αυτο μια δεσμιδα καλωδια διαφορων χρωματων.
Το πιο πιθανο ειναι να εχεις κανει λαθος στην συνδεσμολογια γιατι αφου πριν δουλευε τωρα γιατι να μην δουλευει η ηλεκτρονικη?!Θα σε βοηθησει σιγουρα και καποιος πιο ειδικος απο εδω μεσα
:beer: :wave2:

D-NAME
18/02/2009, 19:13
Το θεμα ειναι οτι ο συναγερμος εχει συνδεση για να κοψεις την ηλεκτρονικι κ δεν το συνεδεσα. Μονο ρευματα για να παρει ο συναγερμος ωστε να δουλεψει. Κ αν ειναι κατεβασμενο το σταντ κοβει την ηλεκτρονικη... Αυτο δουλευει με ρελε??? ή απ'ευθιας???

OldMan
19/02/2009, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από D-NAME
Το θεμα ειναι οτι ο συναγερμος εχει συνδεση για να κοψεις την ηλεκτρονικι κ δεν το συνεδεσα. Μονο ρευματα για να παρει ο συναγερμος ωστε να δουλεψει. Κ αν ειναι κατεβασμενο το σταντ κοβει την ηλεκτρονικη... Αυτο δουλευει με ρελε??? ή απ'ευθιας???
:confused: :confused: :confused:

Αν τα έλεγες λίγο πιο απλά, κάτι θα καταλαβαίναμε ...

Πιθανόν να έχει γίνει κάποια "ατασθαλεία" στο καλώδιο της κλειδαριάς ή ξέχασες να συνδέσεις κάποια "επιστροφή" (γείωση).

D-NAME
19/02/2009, 05:57
Οτι δεν καταλαβενεται μπορειται να με ρωτισεται...

Η κληδαρια ειναι αλλαγμενη. Ειχε κοψει ο προηγουμενος ιδιοκτιτης τα καλοδια... κ τα ειχε γυρισει(στριψει) κ τα καληψε με μονοτικι ταινια... εγω εβγαλα την ταινια κ προσθεσα τα δικα μου καλωδια(συναγερμου)... Αλλα αν δεν ειχα συνδεση καποια επιστροφη... Πιστευω δεν θα ειχα καθολου ρευμα(ypvs,μιζα,φωτα...).

To stant οταν ειναι κατεβασμενο δεν περνει μπροστα η μηχανη. κοβει την αναφλεξη... αυτο εχει εναν διακοπτη σαν αυτον που εχει η μανετα για τα φωτα απο τα φρενα... Αυτο που ρωτισα ειναι αν ξερει καποιος αν ειναι με ρελε η απ'ευθιας περναει η ταση για να παει στον πολαπλασιαστη...

Οτι αποριες πειτε μου...

banditgr
19/02/2009, 07:03
Καποιος μου ειπε για πλακετα που καθοριζει το ποτε θα ριξει τον σπινθιρα... Αλλα που ειναι αυτο??? κουτι καπου στο μηχανακι η πανο στο βολαν??? Που να ψαξω??? [/B][/QUOTE]

ayto pou les einai to "mati" o aisthitiras dhladh tou avance.Ontws mporei na prokalesei tetoio provlhma,kai ontws xalane...alla oxi etsi apotoma,kai mias kai les oti to mono pou ekanes einai o synegermos...tote 90% kati exeis kanei lathos sth syndesmologia.
Enas synagermos thelei liges syndeseis,

1 ghwsh
1 paroxh +12
1 paroxh +12 VCC ON (dhladh ena +12 otan o diakopths einai anoixtos)
2 e3odoi pros ta flash.

den exw perissotera dedomena me to ti exeis kanei gia na se vohthsw.


ps. o diakopths tou stand synhthws den exei rele.Gia na ton apokliseis apla vraxykwklese ta kalwdia pou pane ston diakopth.

D-NAME
19/02/2009, 07:12
Φιλε banditgr αυτα ακριβος εχω συνδεση στον συναγερμο. Βεβαια υπαρχει κ ενα ρελε που εχει ο συναγερμοσ για να κοβεις την αναφλεξη. πραγμμα που δεν εχω συνδεση... Απλα το θεμα ειναι οτι τη μηχανη την ειχα βαλει μπροστα μηνες πριν συνδεσο στον συναγερμο. κ απλα καθοταν σε μια ακρη. Δεν την πηραξε καποιος...Εβγαλα ολα τα καλοδια κ τα συνδεω απο την αρχη κ σωστα... Να δουμε...

OldMan
19/02/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από D-NAME
Οτι δεν καταλαβενεται μπορειται να με ρωτισεται.....
Οτι αποριες πειτε μου...
Νάσαι καλά ρε φιλαράκι ...!!!

:beer: :wave2: :beer:

D-NAME
19/02/2009, 10:33
Παιδια τελικα καποια μ@μ@κια εκανα στις συνδεσεις... Τις ευτιαξα σωστα κ πηρε κανονικα...
OldMan ευχαριστω για το δουλεμα.!.!.! :p
Τους υπολοιπους τους ευχαριστω για τις απαντισεις...

OldMan
20/02/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από D-NAME
Παιδια τελικα καποια μ@μ@κια εκανα στις συνδεσεις... Τις ευτιαξα σωστα κ πηρε κανονικα...
OldMan ευχαριστω για το δουλεμα.!.!.! :p
Τους υπολοιπους τους ευχαριστω για τις απαντισεις...
Τελικά, με το "δούλεμα" ή με τις απαντήσεις το'φτιαξες ...??? :winka:

Akatanomastos
20/02/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από D-NAME

OldMan ευχαριστω για το δουλεμα.!.!.! :p


μη μασας φιλαρακι..

παντα θα βρεθει καποιος ασχετος εδω μεσα να πει την εξυπναδα του..

:a01:

katana750
21/02/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μη μασας φιλαρακι..

παντα θα βρεθει καποιος ασχετος εδω μεσα να πει την εξυπναδα του..

:a01: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: