PDA

View Full Version : ισχυς, δυναμομετρα...



DrBig
18/02/2009, 18:45
...και οι μαγκες με τα dynojet.

http://www.factorypro.com/dyno/true1.html

αξιζει να διαβαστει προσεκτικα.

stefanos
18/02/2009, 19:08
Εντάξει δεν νομίζω να παίζει ρόλο απο τη στιγμή που δεν πάς να βγάλεις γκόμενα με το διάγραμμα.
Το νόημα είναι να έχεις ένα πρίν την μετατροπή και ένα μετά για να δείς οτι κάτι έκανες.
Απο εκεί και πέρα...

DrBig
18/02/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εντάξει δεν νομίζω να παίζει ρόλο απο τη στιγμή που δεν πάς να βγάλεις γκόμενα με το διάγραμμα.
Το νόημα είναι να έχεις ένα πρίν την μετατροπή και ένα μετά για να δείς οτι κάτι έκανες.
Απο εκεί και πέρα...

Νομιζω οτι δεν το διαβασες αρκετα προσεκτικα. Σε καποια δυναμομετρα, ενα sweep run δεν λεει τιποτε, ποσο μαλλον δυο, το ενα πανω στο αλλο.

εντιτ
Βασικα το μονο που θα ξερεις ειναι τι γινεται σε συνθηκες επιταχυνσης και μαλιστα οχι παντα.

stefanos
18/02/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω οτι δεν το διαβασες αρκετα προσεκτικα. Σε καποια δυναμομετρα, ενα sweep run δεν λεει τιποτε, ποσο μαλλον δυο, το ενα πανω στο αλλο.

εντιτ
Βασικα το μονο που θα ξερεις ειναι τι γινεται σε συνθηκες επιταχυνσης και μαλιστα οχι παντα.

Πάλι δεν διαφωνώ αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και άλλος τρόπος στην Ελλάδα.

DrBig
18/02/2009, 20:13
Νομιζω οτι υπαρχουν δυναμομετρα fuchs, χωρις να ξερω που.
Απο την αλλη υπαρχει και η λυση που εχει συζητηθει σε αλλο θρεντ (και στο οποιο εχεις συμμετασχει) για μετρητες AFR με λαμδα.

sapila racing
19/02/2009, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω οτι υπαρχουν δυναμομετρα fuchs, χωρις να ξερω που.
Απο την αλλη υπαρχει και η λυση που εχει συζητηθει σε αλλο θρεντ (και στο οποιο εχεις συμμετασχει) για μετρητες AFR με λαμδα.

Fuchs υπάρχει στο ATS στην Πλαπούτα.
Μην με ρωτήσεις όμως λεπτομέρειες γιατί δεν ειχα μείνει ευχαριστημένος από τον χειριστή και δεν θέλω να λεω κακα λόγια.
Δεν μπορούσε να μου βγάλει καμπύλη Air Fuel Ratio... o χειριστής, οχι το δυναμόμετρο.
Ισως να το εχει μαθει μεχρι τώρα, πέρασαν και 2 χρόνια απο τότε που εκανα δυναμομέτρηση.