PDA

View Full Version : Χρονολογια κατασκευης...



Sn7per
18/02/2009, 20:25
Προχθες εστειλα ενα Mail στην εταιρια Kymco για να μαθω την Χρονολογια κατασκευης της μοτοσυκλετας που αγορασα πολυ προσφατα (μεσα στο 2008).

Κανονικα εστειλα τον αριθμο πλαισιου.

(Kymco VenoX)

(edited by Catmaster )


Οριστε η απαντηση.



Αγαπητέ κ. *******,
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.
Η χρονολογία κατασκευής της μοτοσυκλέτας σας είναι το 2002.

Με εκτίμηση
MOTO TREND SA
Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.




Πληροφορηθηκα δηλαδη οτι αγορασα μοτοσυκλετα 6 χρονων χωρις να μου το πει καποιος !

Ειναι λογικο τωρα να θυμωσω η μηπως θα ειμαι τρελος ???.

nobody
19/02/2009, 04:16
καλημερα
αναλογα φιλε μου
την αγορασες απο ιδιωτη η απο αντιπροσωπεια?
ο ιδιωτης μπορει να σου ειπε ποτε βγηκε η πρωτη αδεια κυκλοφοριας,οχι απαραιτητα ποτε κατασκευαστηκε η μηχανη...ειναι πολυ συνηθες αυτο.κι εμενα οταν παιρνω τηλεφωνο η και απο κοντα,μου λενε συνηθως την χρονια που εβγαλε το μηχανακι αδεια...και οχι απαραιτητα εκ του πονηρου,και οι ιδιοκτητες ακομα παιζει να μην ξερουν ποτε κατασκευαστηκε

TR00PER
19/02/2009, 04:28
Ετσι ειναι...

εαν το πηρες απο μαγαζι λογικα θα επρεπε να σου κανει εκπτωση μιας και το μηχανακι ειναι...στοκ του στοκ!!!

:wave2:

stefanos
19/02/2009, 04:36
Εχουν και ημερομηνία λήξης τα μηχανάκια?

MG
19/02/2009, 04:40
το Venox ηταν το χειροτερο εμπορικα της Kymco....

ουτε 20 δεν πρεπει να εχουν πωληθει απο τοτε που βγηκε....


Οποτε μπορει ο εμπορας να το ειχε στη βιτρινα χρονια.....


Δε νομιζω να επαιξε εισαγωγη διοτι ποιος θα ηθελε να φερει στην Ελλαδα ενα μηχανακι που δεν ζηταει κανεις....

TR00PER
19/02/2009, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχουν και ημερομηνία λήξης τα μηχανάκια?

Εχουν τρεχουσα τιμη αγορας,
ημερομηνια υποστηριξης σε ανταλλακτικα,
και πιστοποιηση καυσαεριων (π.χ. ευρω2, 3 κλπ)

Αρα εαν αγορασεις ενα μοτο το 2008 παραγωγης 02 χανεις στους ανωτερω τομεις,
το καταστημα οφειλει να σε ενημερωσει,
και ο αγοραστης οφειλει να γνωριζει τι παιρνει ως ανταλλαγμα τις οποιας εκπτωσης...

Sn7per
19/02/2009, 06:32
Οχι παιδια απο μαγαζι το πηρα καινουργιο Χωρις ΚΑΜΙΑ εκπτωση.



Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
το Venox ηταν το χειροτερο εμπορικα της Kymco....

ουτε 20 δεν πρεπει να εχουν πωληθει απο τοτε που βγηκε....


Οποτε μπορει ο εμπορας να το ειχε στη βιτρινα χρονια.....


Δε νομιζω να επαιξε εισαγωγη διοτι ποιος θα ηθελε να φερει στην Ελλαδα ενα μηχανακι που δεν ζηταει κανεις....




Περα απο αυτα τα παραπανω τα οποια θεωρω εντελως... Ατοπα...

(Kymco Venox Υπαρχουν σε νισια σαν "νοικιαρικα" και παρολο που τους βγαζουν το ζουμι δεν εχουν βγαλει κανενα προβλημα.)

Επεισης αν προσεξετε το Honda Magna το οποιο ειναι αθανατο μηχανακι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το Kymco Venox.

Αξιοπιστες πληροφοριες (οχι εκ του συμφεροντως) μου λενε οτι και τα magna τοτε τα κατασκευαζε η Kymco σε λογαριασμο της Honda με τη σφραγιδα της Honda πανω.
Επισεις εχουν κινητηρα Honda.
(Οποιος δε πιστευει παραθετω και φωτος)...



Απο τους γνωστες τωρα... Εχω δικαιωμα να κανω παραπονα στon... μαγαζατορα η ακομα και μηνυση Η... αφου το αγορασα χωρις να ελεγξω τωρα δεν μπορω να κανω κατι...

MG
19/02/2009, 07:09
Με αυτο που λες οτι το πηρες καινουριο επιββεβαιωνεις αυτο που σου ειπα...

το μηχανακι αυτο δεν πουλησε.... γι'αυτο και ο εμπορας προφανως το ειχε στο ραφι αρκετα χρονια...

Τωρα εαν ειναι ιδιο με το Magna, εαν ξερεις το Μαgna και τη Honda δε θα το ελεγες αυτο...

Απλα μοιαζουν... αλλα καμια αλλη σχεση δεν εχουν.... γιατι ειναι μια αντιγραφη του Magna

Δες τον κινητηρα σου και παρατηρησε...

στο πλαι εχει βιδωμενα ψευτο-καπακια που θελει να τον κανουν να μοιαζει στον κινητηρα του Magna... αυτο πιστευω σου φτανει

Ο κινητηρας ουτε κατα διανυα δεν ειναι ΗΟNDA.... ειναι Κuang Yang Motor Co (ψαξε να βρεις τις σφραγιδες...)


αυτα στα λεει ενας που το ξερει το μηχανακι σου... οχι για να σε χαλασει αλλα για να ξερεις τι εχεις και τι να περιμενεις..... :wave2:

MG
19/02/2009, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Απο τους γνωστες τωρα... Εχω δικαιωμα να κανω παραπονα στon... μαγαζατορα η ακομα και μηνυση Η... αφου το αγορασα χωρις να ελεγξω τωρα δεν μπορω να κανω κατι...


Μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου, ουδεν λαθος αναγνωριζεται..... :wave2:

Sn7per
19/02/2009, 07:14
Ενταξει... Επειδη τωρα ειμαι σε αναμενα καρβουνα εχει να πει καποιος κατι που να με βοηθησει ?


Θεωρειται παρανομια να μου αποκρυψει καποιος την χρονολογια κατασκευης της μοτο οπως και τις προδιαγραφες της ?

Καλα για την τιμη δε θα ασχολιθω...

MG
19/02/2009, 07:17
ρωτα στην προστασια του καταναλωτη να μαθεις τα δικαιωματα σου και μετα να πραξεις αναλογως...

Sn7per
19/02/2009, 07:29
Μαζι το σκεφτικαμε, ευχαριστω φιλε μου...

Παρολα αυτα αν υπαρχει καποιος νομικος ας βοηθησει (εδω τον πατερα της πετρουλας βρηκαμε... χεχεχε)

notakos600
19/02/2009, 07:34
Το θέμα είναι ότι στην έφερε ο εν λόγω έμπορος.
Τώρα τα παραμύθια του στυλ .... το κατασκευάζει η kymco, lifan, zongshen για λογαριασμό της honda ή ταιριάζουν τα πάντα από honda μη τα τρώτε βρε παιδιά.
Απατεωνιές και μούφες χειρίστου είδους είναι με θύματα τους ανυποψίαστους αγοραστές.
Κινέζικα αντίγραφα είναι ο δόκιμος όρος για όλα αυτά τα δημιουργήματα με τα υπέρ και τα κατά τους.

Sn7per
19/02/2009, 07:47
Πολυ σωστος.

Πηρα στο 502515 και μου ειπε ο τυπος οτι φυσικα και δεν γινεται μια μηχανη 2002 να μου την πουλησει σε τιμη 2008 και μπορω να ζητησω ακομα και την ακυρωση της αγορας.

notakos600
19/02/2009, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Πολυ σωστος.

Πηρα στο 502515 και μου ειπε ο τυπος οτι φυσικα και δεν γινεται μια μηχανη 2002 να μου την πουλησει σε τιμη 2008 και μπορω να ζητησω ακομα και την ακυρωση της αγορας.


Τον ρώτησες πόσο χρόνο θα σου πάρει και πόσο θα σου κοστίσει αυτή η διαδικασία?

MG
19/02/2009, 07:53
Τρεχα στον εμπορο τωρα και να του το πεις.....

Ελπιζω να βγαλεις ακρη. Μηπως κατα τυχη εχεις καμια νομικη προστασια??? θα βοηθουσε πολυ!

Sn7per
19/02/2009, 08:08
Πηρα στhn thieu8insh emp0rias 502515 και μου ειπε ο τυπος οτι φυσικα και δεν γινεται μια μηχανη 2002 να μου την πουλησει σε τιμη 2008 και μπορω να ζητησω ακομα και την ακυρωση της αγορας.


Αναφορα του τι εγινε

αδεια κυκλοφοριας

Φωτογραφια τα στοιχεια που αποδεικνειουν την αγορα.

Θα μας καλεσουν ωστε να βρουμε ακρη



τιμη του Venox 2002 (πουλιοταν το 2002 5.500 ευρο)

ΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΔΗΛΑΔΗ !

stefanos
19/02/2009, 08:19
παιδειά το μηχανάκι έχει σταματήσει να παράγεται οπότε δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον έμπορο οτι σου έδωσε μπαγιάτικο μηχανάκι.
Αυτό είχε αυτό έδωσε.

Sn7per
19/02/2009, 08:27
Το θεμα ειναι οτι μου το εδωσε στην τιμη που πουλιοταν οταν βγηκε πρωτη μερα ομως, απ οτι που ειπαν απο την Νομαρχια εμποριας

stefanos
19/02/2009, 08:37
Το παράνομο θα ήταν να στο έδινε ακριβότερα.
Στο έδωσε στην τιμή που το πήρε με το ανάλογο κέρδος του.
Θα μπορούσε να στο έδινε φτηνότερα εφόσον ήθελε να ξεστοκάρει πάιρνοντας την χασούρα αλλά εμφανώς δεν το έκανε.
Δεν το βλέπω κακό, αλλά καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

THEOD
19/02/2009, 09:11
Μισό να καταλάβω...

Ο έμπορος σου έδωσε ότι μηχανάκι ήθελε αυτός, ή ένα μηχανάκι που το διάλεξες εσύ ???

Γιατί αν το είδες, σου άρεσε, το διάλεξες, συμφώνησες στην τιμή κλπ τι νόημα έχει πότε κατασκευάστηκε αφού ήταν "κούτα" ??

Το αν εσύ δεν ήξερες αν παράγεται ακόμα ή όχι, ή τι μοντέλο ήτανε, ή τίποτα γύρω από αυτό, τότε μάλλον πήγες γυμνός στ' αγγούρια...

Sn7per
19/02/2009, 10:22
Το ειδα μου αρεσε και το αγορασα, πολυ απλα.

Μου απεκρυψε συνειδητα την ημερομηνια κατασκευης του.


Εγω "παραδειγμα" ηθελα μηχανη με προδιαγραφες euro 3, δεν μου ανεφερε ποτε οτι ΔΕΝ υπαρχει.

sniper
19/02/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Το ειδα μου αρεσε και το αγορασα, πολυ απλα.

Μου απεκρυψε συνειδητα την ημερομηνια κατασκευης του.


Εγω "παραδειγμα" ηθελα μηχανη με προδιαγραφες euro 3, δεν μου ανεφερε ποτε οτι ΔΕΝ υπαρχει.


Ναι αλλά δεν του το είπες.

Και τον ήπιες μόνος σου.

Με τις υγείες σου τώρα. :beer:

Sn7per
19/02/2009, 14:35
Και οταν παω στο super market θα ζητησω να μου δωσουν φρεσκο γιαουρτι και να μη το ξεχασω και μου δωσουν μπαγιατικο :P

stefanos
19/02/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Και οταν παω στο super market θα ζητησω να μου δωσουν φρεσκο γιαουρτι και να μη το ξεχασω και μου δωσουν μπαγιατικο :P

Το γιαουρτάκι στο ΣΜ το κοιτάς μόνος σου.
Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να μην σου αρέσει πλέον το μηχανάκι που διάλεξες επειδή είναι ληγμένο μοντέλο.
Το μηχανάκι μου όταν το πήρα ήταν 2 χρόνια ληγμένο και δεν το πήρα και με καμιά τρελλή έκπτωση.
Θεώρησα πλεονέκτημα οτι είναι EURO τιποτα και πραγματικά δεν το μετάνιωσα στιγμή εφόσον μου άρεσε και το διάλεξα συνηδητά.

Sn7per
19/02/2009, 15:47
Στον Sniper δε μιλαω γιατι εχει πολυ μεγαλη δυναμη και θα με κανει Ban. (απ οσο με πληροφορησε και ο ιδιος)


Φιλε μου το θεμα δεν ειναι 1-2 χρονια, μιλαμε για σκουριασμενες βιδες... γηρανστη υλικων...


Μη μου πεις οτι θα εδινες 5.500 για ενα μηχανακι που δεν κυκλοφορει και καθοταν 6 χρονια σε μια αυλη μαγαζιου.

Δε λεω μου αρεσε αλλα νομιζα οτι πληρει τις προδιαγραφες που ο ιδιος πληρωσα.

THEOD
19/02/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Στον Sniper δε μιλαω γιατι εχει πολυ μεγαλη δυναμη και θα με κανει Ban. (απ οσο με πληροφορησε και ο ιδιος)


Φιλε μου το θεμα δεν ειναι 1-2 χρονια, μιλαμε για σκουριασμενες βιδες... γηρανστη υλικων...


Μη μου πεις οτι θα εδινες 5.500 για ενα μηχανακι που δεν κυκλοφορει και καθοταν 6 χρονια σε μια αυλη μαγαζιου.

Δε λεω μου αρεσε αλλα νομιζα οτι πληρει τις προδιαγραφες που ο ιδιος πληρωσα.

Φίλε για να το τελειώνουμε....
Η σημερινή πραγματικότητα ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ όταν ο καταναλωτής διαλέγει να αγοράσει ένα προιόν να έχει μια έστω και στοιχειώδη γνώση του προιόντος, του ανταγωνισμού, των ιδιοτήτων που το προιόν έχει, και γενικά μια γνώση και άποψη για το τί θέλει και πόσο είναι διαθετειμένος να το πληρώσει...
Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε μια ελέυθερη αγορά και ουσιαστικά δεν υπάρχει προστασία από την άγνοια ή την ηλιθιότητα (μη το πάρεις στραβά, αναφέρομαι γενικότερα).

Στην περίπτωσή σου εν πλήρη άγνοια επέλεξες να αγοράσεις το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανάκι, στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κατάσταση, και αφού διαπραγματεύτηκες με τον έμπορο στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τιμή...Και φυσικά ο έμπορος στο πούλησε...Δεν φαντάζομαι να περίμενες να βάλει τα χεράκια του και να βγάλει τα ματάκια του...

Το να έρχεσαι λοιπόν να κλαψομουρμουρίζεις εκ των υστέρων ότι το το μηχανάκι είναι παλιό μοντέλο, ή δεν πληροί euro 1568 (τι μπούρδα και αυτή-δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις με αυτό), ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αφ'ενος δεν μπορεί να γίνει τίποτα και αφ' ετέρου δεν κολακεύει εσένα τον ίδιο... άσχετα λοιπόν από το ψυχολογικό σοκ του θέματος, και αφού το μηχανάκι σου αρέσει και σε καλύπτει (το υποθέτω γιατί αλλιώς δεν θα το διάλεγες...), απόλαυσέ το και βάλε μυαλό για την επόμενη φορά....

Sn7per
19/02/2009, 16:36
χαχαχαχαχα Φιλαρακι ετσι οπως το λες κατανταει τουλαχιστον αστειο.

Δεν καταλαβα αν δηλαδη δεν γνωριζω απο μηχανες να παω πρωτα να κανω σεμιναριο και μετα να μπω στο μαγαζι ?

Και αν ειναι ετσι Η προστασια καταναλωτων-εμποριας τι την θελουμε, δε το κλεινουμε το μαγαζακι τωρα και με την κριση...




Μπηκα σε ενα μαγαζι... μου αρεσε ενα μηχανακι... ΤΟ ΠΗΡΑ.

Δηλαδη επρεπε να το παω και σε μαστορα να μου πει σε τι κατασταση ειναι ?

Ακου εκει κλαψουριζω εκ των υστερων...

Στην υπηρεσια μου ειπαν οτι εχω δικιο.. Να τους στειλω τις αποδειξεις και θα βρεθει λυση.

Αν σε ενοχλησε το θεμα Η αν ο εν λογω μαγαζατορας ειναι φιλος σου ειλικρινα δε με απασχολει.



Αν αγορασω ενα αυτοκινητο και ειναι ετους 2000 και το πληρωσω για ετος 2009 τι θα μου πουν... Συγνωμη κυριε, επρεπε να κανετε πρωτα ενα εκτενες σεμιναριο πριν προβειτε σε αυτην την αγορα ωστε να ελεγχετε την κατασταση του ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ οχηματως.

Επισης και ενα τεστ IQ για να μη σας ποιασει "κοτσο" ο καθε μαλακας

stefanos
19/02/2009, 16:38
Οχι σκουριασμένο μηχανάκι δεν θα αγόραζα ούτε ξεβαμένο ξεπλυμένο η οτιδήποτε άλλο.
Αλλά αυτό άσχετα με την ημερομηνία παραγωγής του.

Sn7per
19/02/2009, 17:04
Ουτε εγω φυσικα.

Θελω απλως να πω οτι ο "αγοραστης" ειτε ειναι βλακας ειτε καθυστεριμενος εχει δικαιωμα να γνωριζει ΤΙ αγοραζει με τα χρηματα του.


Αν δωσουμε στο καταστημα "δικιο" τοτε νομιμοποιουμε αυτην τη συμπεριφορα, ο καθε εμπορος θα αγοραζει το μηχανακι και θα το πουλαει λεγοντας ψεματα φυσικα...

Αφου μπορει... γιατι οχι !

Λευτα θελει να βγαλει.

Ε οχι, αυτος ειναι ο νομος της ζουγκλας.


Αλλα τι να λεμε που πλεον εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε "φυσιολογικη" την παραποιηση των χιλιομετρων στο κοντερ, και αλλα τοσα.

Εμεις και εσεις το δημιουργησαμε αυτο...

THEOD
19/02/2009, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per

Ε οχι, αυτος ειναι ο νομος της ζουγκλας.


...


Γιατί είχες την ψευδαίσθηση ότι τουλάχιστον σε ότι αφορά το εμπόριο ζεις σε διαφορετικό κόσμο ???


Τέσπα...αδυνατώ να μπώ στην λογική του "είμαι βλάκας, άσχετος, χαζός, και μου πουλήσανε ότι εκείνοι θέλανε-παρακαλώ βοηθείστε με..."

Sn7per
19/02/2009, 17:25
Εγω θα το παω μεχρι οσο μπορω φιλε μου.

Δεν εχω κατι να χασω.

Αντιθετα ο κυριος αυτος εχει να χασει μιας και ετοιμαζομουν να αγορασω και αλλο μηχανακι απο το καταστημα.

Και μαλιστα κατα πολυ ακριβοτερο.

Οπως και αρκετα ατομα που γνωριζω....



Προφανως εκανα λαθος, και τωρα καταλαβα γιατι μερικοι απο εδω μεσα ελεγαν "Μακρια απο edited by Catmaster ".

Ναι... Η χειροτερη ζημια για αυτον ειναι η Φημη...


Ειναι και αυτο στους νομους της ζουγκλας φανταζομαι...

Παρ ολα αυτα θα προσπαθησω...

Sn7per
19/02/2009, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Γιατί είχες την ψευδαίσθηση ότι τουλάχιστον σε ότι αφορά το εμπόριο ζεις σε διαφορετικό κόσμο ???


Τέσπα...αδυνατώ να μπώ στην λογική του "είμαι βλάκας, άσχετος, χαζός, και μου πουλήσανε ότι εκείνοι θέλανε-παρακαλώ βοηθείστε με..."


Ε ναι ρε φιλε, ειμαι ασχετος και απο το να με κοροιδεψει καποιος με μεταχειρησμενο μηχανακι προτιμησα την... σιγουρη λυση.

Πως να το κανουμε, απεκριψε οτι το μηχανακι ειναι 10ετιας ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ !

Τιμωριστε με γιατι ειμαι ασχετος, βαλτε με φυλακη.

Δεν μπορει ο καθενας να εχει την δικια σου γνωση, να βλεπει το χρωμα και να καταλαβαινει τι μοντελο ειναι...

Δεν ειναι ολοι σαν εσενα φιλε μου, υπαρχουν και ασχετοι σαν εμενα, τι να τους κανουμε αυτους δηλαδη να τους κλεψουμε ?

Γιαυτο δεν υπαρχουν προστασιες ?

Ε μη λεμε οτι θελουμε.

THEOD
19/02/2009, 17:31
Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο..... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... Καλή επιτυχία...


Παρεπιμπτώντως είναι εντελώς βλακεία να λες ότι έγραψα αυτά που έγραψα για να υπερασπίσω δήθεν φιλικό-γνωστό μου μαγαζί... Ούτε κάν ξέρω από που το πήρες, ούτε με ενδιαφέρει, και ούτε καν ασχολήθηκα με αυτό - έγραψα για τον τρόπο της ΔΙΚΗΣ σου επιλογής σου ασχέτως εμπόρου...

stefanos
19/02/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Ουτε εγω φυσικα.

Θελω απλως να πω οτι ο "αγοραστης" ειτε ειναι βλακας ειτε καθυστεριμενος εχει δικαιωμα να γνωριζει ΤΙ αγοραζει με τα χρηματα του.


Αν δωσουμε στο καταστημα "δικιο" τοτε νομιμοποιουμε αυτην τη συμπεριφορα, ο καθε εμπορος θα αγοραζει το μηχανακι και θα το πουλαει λεγοντας ψεματα φυσικα...

Αφου μπορει... γιατι οχι !

Λευτα θελει να βγαλει.

Ε οχι, αυτος ειναι ο νομος της ζουγκλας.


Αλλα τι να λεμε που πλεον εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε "φυσιολογικη" την παραποιηση των χιλιομετρων στο κοντερ, και αλλα τοσα.

Εμεις και εσεις το δημιουργησαμε αυτο...

Τώρα κουβέντα να γίνεται η μας δουλεύεις?
Σου είπε ο καταστηματάρχης οτι το μηχανάκι σου είναι 2008?
Εαν ναι τότε είπε ψέματα και είναι εις βάρος του.
Σου είπε οτι είναι euro4? γιατί τότε είναι εις βάρος του.
Αλλά στην αρχή άλλα έγραψες.
Ο άνθρωπος δεν σου είπε κανένα ψέμα και το μηχανάκι ΕΙΠΕΣ οτι το πήρες 5500 οσο εκανε το 2002.
Αρα ο άνθρωπος ΔΕΝ παραποίησε τίποτα και ΔΕΝ είπε κανένα ψέμα ούτε υπερτιμολόγησε εκτός εάν δεν ξέρεις τι γράφεις παραπάνω.
Θα ήταν παράνομος εφόσον σου το πούλαγε σε τιμή ανώτερη απο αυτή του 2002 που πήρε αυτός το μηχανάκι.

Sn7per
19/02/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα κουβέντα να γίνεται η μας δουλεύεις?
Σου είπε ο καταστηματάρχης οτι το μηχανάκι σου είναι 2008?
Εαν ναι τότε είπε ψέματα και είναι εις βάρος του.
Σου είπε οτι είναι euro4? γιατί τότε είναι εις βάρος του.
Αλλά στην αρχή άλλα έγραψες.
Ο άνθρωπος δεν σου είπε κανένα ψέμα και το μηχανάκι ΕΙΠΕΣ οτι το πήρες 5500 οσο εκανε το 2002.
Αρα ο άνθρωπος ΔΕΝ παραποίησε τίποτα και ΔΕΝ είπε κανένα ψέμα ούτε υπερτιμολόγησε εκτός εάν δεν ξέρεις τι γράφεις παραπάνω.
Θα ήταν παράνομος εφόσον σου το πούλαγε σε τιμή ανώτερη απο αυτή του 2002 που πήρε αυτός το μηχανάκι.


Η αδεια γιατι γραφει 2005 ?

Ειναι δυνατον να εχω στο μαγαζι μου ενα αυτοκινητο 10 χρονια και επειτα να το πουλισω σε καποιον ανυποψιαστο στην ιδια τιμη που εκανε τοτε ?

Η διευθυνση εμποριας λεει ΟΧΙ.


Επειδη ολοι ξαυνικα γιναμε "απολυτοι γνωστες" θα δουμε τι θα γινει αφου παραθεσω τις αποδειξεις στην υπηρεσια.


Μπορει να κανω και λαθος, ο Χρονος θα δειξει, μεινετε συντονισμενοι :)

stefanos
19/02/2009, 17:56
Δεν απάντησες όμως σε αυτά που ρωτάω απλά περιορίζεσαι σε χαρακτηρισμούς πρός όλες τις καταυθύνσεις.
Γνώστης δεν είμαι αλλά πρίν δώσω 5500 χιλιάρικα απο αυτά που δουλεύω για να βγάλω ρωτάω ,αν μη τι άλλο τον πωλητή τουλάχιστον.

Sn7per
19/02/2009, 18:04
Βεβαιως να απαντησω... Δεν απαντησα διοτι οτι και να πω δεν μπορω να το αποδειξω...

Αφου ρωτας... Λιγο πριν σκασω τα φραγκα τον ρωτησα τι κατασκευης ειναι και μου ειπε...

"ΕΕΕεεε.... Τωρα προσφατο, αντε να ειναι απο περσι 2007 ΑΝ θυμαμαι καλα"


Εδω τον ρωτουσα για τελικη ταχυτητα και μου απαντουσε "εεεε καμια 140 δε θα εχει ?"


Αυτονομια χωρητικοτητα ρεζερβουαρ και μου απαντουσε προφορικα λες και τα ξερει απ εξω.

Του λεω "χαρτι δεν υπαρχει με αυτα ?"

"εεε κατω στο συνεργειο θα ειναι αλλα τα ξερω απ εξω ρωτα με οτι θελεις".





Εγω δεν ειχα ξανααγορασει μηχανακι και φταιω γιατι ΔΕΝ γνωριζα, το παραδεχομαι.

Sn7per
19/02/2009, 18:06
Το euro 1-2-3 δεν με απασχολει καθολου πραγματικα, απλως αν φτασει τοσο μακρια η δουλεια (και θα φτασει δε το αφηνω) θα το επικαλεστω.

Sn7per
19/02/2009, 18:07
Μολις ειδα αδεια 2005 το καταπια καπως, προχθες ομως που μου ηρθε το Mail απο την Kymco τρελαθηκα...

Ειπαμε λεω, 2005 το καταπια με το ζορι, αλλα οχι και 2002 ρε ΓΑΜΩΤΟ !

Road67
19/02/2009, 18:15
Kαλησπέρα φίλε μου.

1. Το μηχανάκι σου το είχα για μια περίοδο. Είχε ωραίο τράβηγμα στη 2α και μετά ξεφούσκωνε σα μπαλόνι. Είχα και τη Virago που επιεικώς θεωρείται απ' τα χειρότερα μηχανάκια και πάλι δεν είχε καμία σχέση η yamaha με το kymco. Πόσο μάλιστα η Magna.

2. Η λογική εγώ θ' αγόραζα κι άλλο μηχανάκι απ' αυτόν ακριβότερο είναι άτοπη και ανυπόστατη. Όταν εσύ θα δώσεις 6.000 για ένα μηχανάκι ή 15.000 τι ποσό νομίζεις οτι είναι αυτό που πάει στον έμπορο; Το κέρδος στα οχήματα είναι μου φαίνεται από 5% έως και το διπλάσιο. Τα καταστήματα βγάζουν το κέρδος τους κυρίως από τα μεταχειρισμένα, τα ανταλλακτικά και το service.

3. Το θεωρώ απαράδεκτο εφ' όσον κανένας μας δε διαπίστωσε οτι ο έμπορος σου είπε ψέματα, να τον δίνεις ονομαστικά φόρα παρτίδα.

4. Το μηχανάκι το πήρες κούτα και σου άρεσε κιόλας επομένως γιατί σκας.

Με το συλλογισμό σου με βάζεις κι εμένα σε έναν άλλο συλλογισμό που λέει οτι στην πραγματικότητα μετάνιωσες γι' αυτό που πήρες και θες να κατηγορήσεις κάποιον και να το διώξεις.

stefanos
19/02/2009, 18:18
Οπότε βρές και κανα δικηγόρο από τώρα γιατί υπάρχουν και προθεσμίες σε αυτά τα πράγματα.

stefanos
19/02/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Kαλησπέρα φίλε μου.

1. Το μηχανάκι σου το είχα για μια περίοδο. Είχε ωραίο τράβηγμα στη 2α και μετά ξεφούσκωνε σα μπαλόνι. Είχα και τη Virago που επιεικώς θεωρείται απ' τα χειρότερα μηχανάκια και πάλι δεν είχε καμία σχέση η yamaha με το kymco. Πόσο μάλιστα η Magna.

2. Η λογική εγώ θ' αγόραζα κι άλλο μηχανάκι απ' αυτόν ακριβότερο είναι άτοπη και ανυπόστατη. Όταν εσύ θα δώσεις 6.000 για ένα μηχανάκι ή 15.000 τι ποσό νομίζεις οτι είναι αυτό που πάει στον έμπορο; Το κέρδος στα οχήματα είναι μου φαίνεται από 5% έως και το διπλάσιο. Τα καταστήματα βγάζουν το κέρδος τους κυρίως από τα μεταχειρισμένα, τα ανταλλακτικά και το service.

3. Το θεωρώ απαράδεκτο εφ' όσον κανένας μας δε διαπίστωσε οτι ο έμπορος σου είπε ψέματα, να τον δίνεις ονομαστικά φόρα παρτίδα.

4. Το μηχανάκι το πήρες κούτα και σου άρεσε κιόλας επομένως γιατί σκας.

Με το συλλογισμό σου με βάζεις κι εμένα σε έναν άλλο συλλογισμό που λέει οτι στην πραγματικότητα μετάνιωσες γι' αυτό που πήρες και θες να κατηγορήσεις κάποιον και να το διώξεις.

Δίκιο έχεις αλλά να πάρεις και μηχανάκι πρώτη άδεια 2005 αντι 2008 είναι άλλη υπόθεση.
Εδώ υπάρχει ένα θέμα εμπορικής απαξίωσης της μηχανής, τι κούτα με άδεια 2005.

Sn7per
19/02/2009, 18:25
Οπως προσεξατε μαγκες δεν συκοφαντησα κανεναν και οτι εχω πει μπορω να το αποδειξω οποιαδηποτε στιγμη.

Οτι λεω ειναι αληθεια και μαλιστα δεν ειναι παρανομο να αναφερω οτι ΔΕΝ εμεινα ευχαριστημενος με καποιο συγκεκριμενο καταστημα, το εχω δει πολλες φορες εδω μεσα.

Sn7per
19/02/2009, 18:26
"2. Η λογική εγώ θ' αγόραζα κι άλλο μηχανάκι απ' αυτόν ακριβότερο είναι άτοπη και ανυπόστατη."

Ατοπη σε σχεση με τι... δε το χρησιμοποιησα σαν επιχειρημα φιλε μου, προσωπικη αποψη εξεφρασα.

Sn7per
19/02/2009, 18:28
"3. Το θεωρώ απαράδεκτο εφ' όσον κανένας μας δε διαπίστωσε οτι ο έμπορος σου είπε ψέματα, να τον δίνεις ονομαστικά φόρα παρτίδα." Ονομαστικα φορα παρτιδα τον εδωσα και οταν μια φορα ειχα αναφερει οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος απο το καταστημα.

Και η αρνητικη κριτικη ειναι νομιμη

catmaster
19/02/2009, 18:38
Το όνομα του καταστήματος σβήστηκε από το Thread ....


Διαβάστε τους κανόνες εδώ και τα ξανασυζητάμε ....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026

σας ενημερώνω πως αν ξαναναφερθεί όνομα καταστήματος το thread θα φύγει για τόπο χλοερό ...

:wave2:

Sn7per
19/02/2009, 19:25
Πολυ σωστος ο Catmaster.
Ευχαριστω φιλε μου !


Αυτο που εχω να πω δημοσια για τους "νεους" σαν εμενα ειναι ακομα και για καινουργια μηχανη... ΠΑΝΤΑ να τρεκαρετε οι ιδιοι απο τον αριθμο πλαισιου (τηλεφωνο στην εταιρια) τη χρονολογια κατασκευης της μηχανης...

Road67
19/02/2009, 19:29
Στέφανε,
απ' τη στιγμή που το μηχανάκι ήταν αχρησιμοποίητο και 50 χρόνια να ήταν στη βιτρίνα πάλι κούτα είναι.

Sn7per,
διάβασα την απάντηση σου πριν ψαλιδιστεί. Προσπάθησε να εκφράζεσαι πιό κομψά. Το φόρουμ ανήκει σε κάποιους ανθρώπους που έχουν ορίσει κάποιους άλλους ανθρώπους για την ομαλή, χωρίς προστριβές και χωρίς συκοφαντίες λειτουργία του. Κάνοντας μια αναδρομή διαπιστώνω οτι όταν σου επισημαίνουν κάτι είτε δεν καταλαβαίνεις, είτε κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Είναι πολύ λογικό στην ανάγκη να λάβεις μέσω πμ μια προειδοποίηση,
Τέλος είναι άκομψο για να μην πω τίποτε άλλο να γνωστοποιείς στο φόρουμ ένα πμ ( = προσωπικό μήνυμα) που σου στάλθηκε είτε από μέλος, είτε και πολύ περισσότερο από mod.

Εγώ όπως σου εξήγησα πιστεύω πως διαβάζοντας το moto.gr κατάλαβες ή έστω πίστεψες πως το μηχανάκι σου δεν είναι αρκετό και ψάχνεσαι για να το διώξεις. Δεν έχω πειστεί για τη σοβαρότητα των λόγων σου. Απλά και μόνο αυτό. Ήξερες τι πήρες. Όφειλες να ελέγξεις αν το μηχανάκι βγαίνει ακόμη και όχι κάνοντας σεμινάρια όπως προανέφερες ειρωνικά αλλά κάνοντας ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. Εντούτοις καταλαβαίνω οτι οι μοτο δεν είναι πολυδιαφημιζόμενες σαν τα τουτου και υπάρχουν πολλά μοντέλα. Αν έβλεπες σε μια μάντρα ένα lada samara θα καταλάβαινες οτι είναι ένα αυτοκίνητο που σταμάτησε πριν 14-15 χρόνια να βγαίνει. Αλλά μια στοιχειώδη έρευνα αγοράς έπρεπε να την κάνεις.
Και για λόγους ιστορίας, το kymco δεν πήγε ποτέ εμπορικά γιατί έως και το 02 έβγαινε και το eliminator στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και πως να το κάνουμε δε συγκρίνεται η σαμπάνια με το βατ69...

Sn7per
19/02/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Στέφανε,
απ' τη στιγμή που το μηχανάκι ήταν αχρησιμοποίητο και 50 χρόνια να ήταν στη βιτρίνα πάλι κούτα είναι.

Sn7per,
διάβασα την απάντηση σου πριν ψαλιδιστεί. Προσπάθησε να εκφράζεσαι πιό κομψά. Το φόρουμ ανήκει σε κάποιους ανθρώπους που έχουν ορίσει κάποιους άλλους ανθρώπους για την ομαλή, χωρίς προστριβές και χωρίς συκοφαντίες λειτουργία του. Κάνοντας μια αναδρομή διαπιστώνω οτι όταν σου επισημαίνουν κάτι είτε δεν καταλαβαίνεις, είτε κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Είναι πολύ λογικό στην ανάγκη να λάβεις μέσω πμ μια προειδοποίηση,
Τέλος είναι άκομψο για να μην πω τίποτε άλλο να γνωστοποιείς στο φόρουμ ένα πμ ( = προσωπικό μήνυμα) που σου στάλθηκε είτε από μέλος, είτε και πολύ περισσότερο από mod.

Εγώ όπως σου εξήγησα πιστεύω πως διαβάζοντας το moto.gr κατάλαβες ή έστω πίστεψες πως το μηχανάκι σου δεν είναι αρκετό και ψάχνεσαι για να το διώξεις. Δεν έχω πειστεί για τη σοβαρότητα των λόγων σου. Απλά και μόνο αυτό. Ήξερες τι πήρες. Όφειλες να ελέγξεις αν το μηχανάκι βγαίνει ακόμη και όχι κάνοντας σεμινάρια όπως προανέφερες ειρωνικά αλλά κάνοντας ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. Εντούτοις καταλαβαίνω οτι οι μοτο δεν είναι πολυδιαφημιζόμενες σαν τα τουτου και υπάρχουν πολλά μοντέλα. Αν έβλεπες σε μια μάντρα ένα lada samara θα καταλάβαινες οτι είναι ένα αυτοκίνητο που σταμάτησε πριν 14-15 χρόνια να βγαίνει. Αλλά μια στοιχειώδη έρευνα αγοράς έπρεπε να την κάνεις.
Και για λόγους ιστορίας, το kymco δεν πήγε ποτέ εμπορικά γιατί έως και το 02 έβγαινε και το eliminator στα ίδια λεφτά πάνω κάτω και πως να το κάνουμε δε συγκρίνεται η σαμπάνια με το βατ69...

Συγνωμη για την αναφορα στο PM απλως στις τοσες μαγκιες απο PMS πηρα και ενα ευγενικοτατο και με πολυ ωραια επιχειρηματα και χαρηκα, αν ενοχλει να το σβησω.
Πραγματικα δε το σκεφτικα συγνωμη.

"πιστεύω πως διαβάζοντας το moto.gr κατάλαβες ή έστω πίστεψες πως το μηχανάκι σου δεν είναι αρκετό"

Καλα τωρα σοβαρα το λες αυτο ? Ζηλεψα δηλαδη ε !
ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡθΕΙ ΣΤΑ Ανεκδοτα


"Δεν έχω πειστεί για τη σοβαρότητα των λόγων σου"

Τωρα αν σου πω στα ....... ?


Και τελος επειδη μου το ξαναειπες αυτο με το "οφειλα να τα ξερω ολα" τοτε η "προστασια καταναλωτων" για ποιο λογο υπαρχει ?


Αν θα παρω μηχανακι θα παρω δευτερο, αυτο δε θελω να το σπρωξω οπως λες... Μια χαρα μηχανακι ειναι.

Απλως επειδη παιχτηκε απατη θα ασχοληθω με το θεμα. (το αναφερω για να μη το πεις 3η φορα)

Road67
19/02/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per


"πιστεύω πως διαβάζοντας το moto.gr κατάλαβες ή έστω πίστεψες πως το μηχανάκι σου δεν είναι αρκετό"

Καλα τωρα σοβαρα το λες αυτο ? Ζηλεψα δηλαδη ε !
ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡθΕΙ ΣΤΑ Ανεκδοτα
Εγώ δεν έγραψα πουθενά περί ζήλειας. Έγραψα οτι κατάλαβες ή πίστεψες. Διαφορετική ετυμολογία. Έτσι;


"Δεν έχω πειστεί για τη σοβαρότητα των λόγων σου"

Τωρα αν σου πω στα ....... ?
Δικαίωμα σου. Αλλά απ' οτι φαίνεται απαξιώνεις οποιονδήποτε δεν ασπάζεται τη θεωρία σύμφωνα με την οποία σε πιάσανε κότσο.


Και τελος επειδη μου το ξαναειπες αυτο με το "οφειλα να τα ξερω ολα" τοτε η "προστασια καταναλωτων" για ποιο λογο υπαρχει ? Δεν υπάρχει λογική σ΄ αυτή την πρόταση .

Sn7per
19/02/2009, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
.


Ωραια δεν υπαρχει λογικη.

Γιατι η προστασια απο τη νομαρχια μου ειπε στειλε τις αποδειξεις και ακυρωνεται η αγορα τοτε ?

Ψεματα λεω ?


Εγω αν κανεις ενα flash back πρωτα ρωταω απο εσας να μαθω... Μετα παιρνω τηλεφωνο και παιρνω το ΟΚ απο την υπηρεσια και μετα αρχιζω να τα λεω αυτα.



Αν εισαι τοσο καλος δικαστης τοτε να πας και εσυ στο τμημα εμποριας να προσφερεις εργο ρε φιλε...
Η δικια σου γνωμη μετραει παραπανω απ οτι βλεπω εδω...

ΕΕΕΕΕ ρε τι θα ακουσουμε.


Α... Ναι το moto.gr ειναι ωραιο φορουμ και εχει και αξιολογα ατομα... για το θεο ομως... δεν ειναι ικανο ουτε κατα διανυα να μου αλλαξει γνωμη για την μηχανη μου :P

βββββββββΡΡΡΡΡΡΡΡΡρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

Road67
19/02/2009, 20:34
Είναι άσκημο να βάζεις στο στόμα του άλλου πράγματα που δεν έχει πει ή σκεφτεί. Οι διάφορες υπηρεσίες υπέρ του καταναλωτή υπάρχουν για να σε ξεμπλέκουν όταν ο έμπορος σε εκμεταλλευτεί και στο 90% αφορούν περιπτώσεις όπου ο καταναλωτής δεν έκανε έρευνα αγοράς. Κι όταν πας στη διεύθυνση εμπορίου ΠΕΣ ΤΟΥΣ το οτι κάποιος το ανέφερε. Θα το πεις όμως ακριβώς όπως το γράφω παραπάνω κι όχι όπως κάνεις εδώ και τόση ώρα που παραφράζεις ό,τι έχω γράψει.

Εξέφρασα μια άποψη. Αν σε κάλυπτε η μηχανή σου ευθύς εξ' αρχής δε θα σ' ένοιαζε η χρονολογία της. Για να έχεις τη φαγούρα να το ψάξεις κάτι είχες στο μυαλό σου.
Εσύ άλλωστε έγραψες οτι ετοιμάζεσαι να προχωρήσεις και σε νέα αγορά.

Στην πραγματικότητα ήταν στο χέρι του εμπόρου να σου κάνει έkπτωση μιας κι η μηχανή ήταν παλιάς κοπής, αλλά με το να μη σου κάνει, δεν ήταν παράνομο. Ήταν καθαρά θέμα ευχέρειας.

Πουθενά δεν έγραψες οτι τον ρώτησες χρονολογία κατασκευής. Εκτός κι αν τον ρώτησες και δεν το ανέφερες στο thread. Είδες το 05 στην άδεια, αλλά στην πραγματικότητα βάσει όσων εσύ ανέφερες ο έμπορος δεν σου είπε τίποτα σχετικό με τη χρονολογία κατασκευής.

Sn7per
19/02/2009, 21:06
Ο λογος που δεν απαντουσα στο ερωτημα "τι μου ειπε ο πωλητης" ηταν οτι δεν μπορουσα να το αποδειξω, τωρα που δεν υπαρχει ονομα, να σου πω οτι δε μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση παρα μονο τη λεξη "εεεεε φετος η περσι βγηκε αυτη" η κατι τετοιο.

Οτι και να ειπε ηταν παραπλανητικο.


Η μηχανη με καλυπτει απλως δεν ανεχομαι να με δουλευουν στη μουρη μου.

Πες οτι εχω βιδα, ειμαι τρελακιας.


Η μηχανη με υπερκαλυπτει σαν μηχανη οκ ?

Και να τρακαρω την ιδια θα παρω οκ ?

4 φορα μη το πεις δε θα αντεξω !

Sn7per
19/02/2009, 21:11
"Εξέφρασα μια άποψη. Αν σε κάλυπτε η μηχανή σου ευθύς εξ' αρχής δε θα σ' ένοιαζε η χρονολογία της. Για να έχεις τη φαγούρα να το ψάξεις κάτι είχες στο μυαλό σου.
Εσύ άλλωστε έγραψες οτι ετοιμάζεσαι να προχωρήσεις και σε νέα αγορά."


1. Ελα μια βολτα απο εδω να ανεβεις στη μηχανη να πατησεις ενα φρενο να πατιναρεις σαν το τρενο. (λαστιχα)

2. Υγρα φρενων ? (δεν ειμαι μηχανικος αλλα ξερω οτι καθε τοσο θελουν αλλαγμα)

3. Η λαμπα για την νεκρα δεν δουλεψε ποτε

Εκτος απο αυτα λοιπον.... ΕΧΩ ΒΙΔΑ.



Η μηχανη ειναι του πατερα μου και εγω θελω να παρω το Z.

Ασχετο το ενα με το αλλο.


Ειδες που δεν τα ξερεις ολα και μιλας ???

Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια ελεγε η Αντζελα Δημητριου (ντοινγκ)

SVX
19/02/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Προσπάθησε να εκφράζεσαι πιό κομψά.

Το φόρουμ ανήκει σε κάποιους ανθρώπους που έχουν ορίσει κάποιους άλλους ανθρώπους για την ομαλή, χωρίς προστριβές και χωρίς συκοφαντίες λειτουργία του


στγνωμη για το SPAm.... αν ειναι ετσι εχω να αναθεωρησω πολλα ...το φορουμ "ανηκει" σε καποιους? ξερω για δημιουργους, υποστηρηκτες, διαχειριστες... αλλα πρωτη φορα περναει απ'το μυαλο μου η εννοια για "ιδιοκτητες" του φορουμ.... δεν το λεω με καμια εμπαθεια και προκαταληψη... η αγνοια βαραινει εμενα....και η διαπιστωση ειναι απλα σαν μονολογος...οποτε δεν πρεπει να λειφθει και πολυ σοβαρα υπ'οψιν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Εσύ είσαι βλάκας, κακός και αχρείος spammer και δεν ασχολούμαι μαζί σου!

:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

Μ' αυτή την έννοια αναφέρθηκα σε ''ιδιοκτήτες'' ως εμπνευστές και υποστηρικτές. Λάθος δικό μου αλλά δικαιολογημένο. Τα έξοδα του φόρουμ πληρώνονται από κάποιους. Κάποιοι αύριο μεθαύριο θα λογοδοτήσουν αν χρειαστεί γι' αυτό τον ιστοχώρο. Εκτός κι αν συμμετέχεις κι εσύ σε έξοδα όπως η πληρωμή φιλοξενίας...

ΘΑ κατσω φρονιμος σου λεω !! ... θα αγορασω και τι - σερτ! :D

Road67
19/02/2009, 21:35
Sn7per,
στο πρώτο ποστ σου έγραψα οτι το μηχανάκι σου το είχα. Ξέρω τι μπορεί και τι δε μπορεί να κάνει. Όσον αφορά το φρένο του μάλλον δεν έχεις καβαλήσει πολλές μηχανές ή δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις.
Αυτό που αναφέρεις τώρα για πρώτη φορά οτι σου είπε ο έμπορος είναι τελείως διαφορετικό.
Το αν είναι το μηχανάκι του πατέρα σου πρώτη φορά επίσης το αναφέρεις. Σε όλα τα ποστς έγραψες οτι σου άρεσε και την πήρες.
Άρα δεν μιλάμε για ημιμάθεια από πλευράς μου αλλά για ανακρίβεια από πλευράς σου.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
στγνωμη για το SPAm.... αν ειναι ετσι εχω να αναθεωρησω πολλα ...το φορουμ "ανηκει" σε καποιους? ξερω για δημιουργους, υποστηρηκτες, διαχειριστες... αλλα πρωτη φορα περναει απ'το μυαλο μου η εννοια για "ιδιοκτητες" του φορουμ.... δεν το λεω με καμια εμπαθεια και προκαταληψη... η αγνοια βαραινει εμενα....και η διαπιστωση ειναι απλα σαν μονολογος...οποτε δεν πρεπει να λειφθει και πολυ σοβαρα υπ'οψιν...

Εσύ είσαι βλάκας, κακός και αχρείος spammer και δεν ασχολούμαι μαζί σου!


:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

Μ' αυτή την έννοια αναφέρθηκα σε ''ιδιοκτήτες'' ως εμπνευστές και υποστηρικτές. Λάθος δικό μου αλλά δικαιολογημένο. Τα έξοδα του φόρουμ πληρώνονται από κάποιους. Κάποιοι αύριο μεθαύριο θα λογοδοτήσουν αν χρειαστεί γι' αυτό τον ιστοχώρο. Εκτός κι αν συμμετέχεις κι εσύ σε έξοδα όπως η πληρωμή φιλοξενίας...

Sn7per
19/02/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Βεβαιως να απαντησω... Δεν απαντησα διοτι οτι και να πω δεν μπορω να το αποδειξω...

Αφου ρωτας... Λιγο πριν σκασω τα φραγκα τον ρωτησα τι κατασκευης ειναι και μου ειπε...

"ΕΕΕεεε.... Τωρα προσφατο, αντε να ειναι απο περσι 2007 ΑΝ θυμαμαι καλα"


Εδω τον ρωτουσα για τελικη ταχυτητα και μου απαντουσε "εεεε καμια 140 δε θα εχει ?"


Αυτονομια χωρητικοτητα ρεζερβουαρ και μου απαντουσε προφορικα λες και τα ξερει απ εξω.

Του λεω "χαρτι δεν υπαρχει με αυτα ?"

"εεε κατω στο συνεργειο θα ειναι αλλα τα ξερω απ εξω ρωτα με οτι θελεις".





Εγω δεν ειχα ξανααγορασει μηχανακι και φταιω γιατι ΔΕΝ γνωριζα, το παραδεχομαι.

Εδω τι λεει ???

Sn7per
19/02/2009, 21:42
Ειναι ανακριβεια οτι δεν ειπα... οτι το μηχανακι το πηρα για να το αφησω αργοτερα στον πατερα μου ?

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ


Αρεσε στον πατερα μου ΚΑΙ κατ επεκταση και σε εμενα με το σκεπτικο να του την δωσω αργοτερα για να παρω μεγαλυτερο ! Σε καλυψα ?

THEOD
20/02/2009, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δίκιο έχεις αλλά να πάρεις και μηχανάκι πρώτη άδεια 2005 αντι 2008 είναι άλλη υπόθεση.
Εδώ υπάρχει ένα θέμα εμπορικής απαξίωσης της μηχανής, τι κούτα με άδεια 2005.

Συνέβη σε αρκετές περιπτώσεις...ΚΟΥΤΑ μηχανάκια που είχαν ήδη αγοραστεί από τις αντιπροσωπείες και τους εμπόρους αναγκάστηκαν τέλος του 2005 κακήν-κακώς να βγάλουν αριθμό κυκλοφορίας γιατί από το 2006 και μετά δεν θα μπορούσαν να ταξινομηθούν επειδή δεν είχαν έγκριση τύπου που να καλύπτει Euro3....
Έχω υπ' όψιν μου αρκετές περιπτώσεις KLE500 που με 0 χιλιόμετρα πουλιώντουσαν το 2006 και το 2007 με ημερομηνία έκδοσης αδείας το 2005....


Χωρίς φυσικά αυτό να "δικαιώνει" αυτόματα τον φίλο που λέει βλακείες και ζητάει παράλογα πράγματα για να καλύψει την άγνοιά του και την βλακεία που δεν φρόντισε να το ψάξει πριν αγοράσει, είναι ένα σημείο που "τυπικά" μπορείς να πατήσεις και να το κυνηγήσεις...Την στιγμή που η απόδειξη αγοράς γράφει 2009 και η άδεια 2005 αυτόματα προκύπτει θέμα πτώσης εμπορικής αξίας και ζημιά κατά την μεταπώληση....

Sapadak
20/02/2009, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Η αδεια γιατι γραφει 2005 ?

Παρολο που το ειχε στο καταστημα ο εμπορος απο το 2002 το 2005 "αναγκαστηκε" να του βγαλει πινακιδα (σωστα?ετοιμο με πινακιδα δεν το πηρες?) γιατι θα εληγε η εγκριση τυπου της μηχανης και μετα δεν θα μπορουσε να βγαλει καθολου πινακιδα.


Για να καταλαβεις αν ενας εμπορος εχει ενα Yamaha R6 καινουριο στη βιτρινα του μοντελο 2001, και πας εσυ να το αγορασεις, αν δεν το εχει βγαλει πινακιδα ΔΕΝ θα μπορεσει να το βγαλει πινακιδα τωρα για να το παρεις να κυκλοφορεις στους δρομους.

Μπορεις πιστευω να πατησεις στο οτι το αγορασες το 2008 και σου απεκρυψε οτι ειχε ΗΔΗ εκδοσει αδεια απο το 2005!!!!!!!!!!!!!



Καλη τυχη και καλο κουραγιο

edit

Τωρα ειδα οτι απαντησε επι του θεματος ο THEOD


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Συνέβη σε αρκετές περιπτώσεις...ΚΟΥΤΑ μηχανάκια που είχαν ήδη αγοραστεί από τις αντιπροσωπείες και τους εμπόρους αναγκάστηκαν τέλος του 2005 κακήν-κακώς να βγάλουν αριθμό κυκλοφορίας γιατί από το 2006 και μετά δεν θα μπορούσαν να ταξινομηθούν επειδή δεν είχαν έγκριση τύπου που να καλύπτει Euro3....
Έχω υπ' όψιν μου αρκετές περιπτώσεις KLE500 που με 0 χιλιόμετρα πουλιώντουσαν το 2006 και το 2007 με ημερομηνία έκδοσης αδείας το 2005....

Road67
20/02/2009, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Εδω τι λεει ??? Μα αυτό είναι το ποστ που έγραψες πάνω απ' το δικό μου και η πρώτη φορά που κάνεις χρήση αυτού που σου είπε ο έμπορος. Τον τρελό παριστάνεις; Αυτό σου έγραψα οτι δεν υπάρχει σε κανένα άλλο ποστ.

Το αν είναι του πατέρα σου ή αν θα το άφηνες στον πατέρα σου δεν κολλάει πουθένα αλλά δείχνει οτι φάσκεις κι αντιφάσκεις και τα μπουρδουκλώνεις. Εσύ το ανέφερες οτι είναι του πατέρα σου όχι εγώ. Εσύ το ενέπλεξες.

yannis24
20/02/2009, 04:22
διαβαζωντας την συζητηση απο την αρχη και ενω συμμεριζομουνα την αποψη του Sn7per
και τους προβληματισμους τους......μου φαινεται οτι τωρα πια....καπως μας τα μπερδευει τα πραγματα.......
:smokin: :smokin:

Sn7per
20/02/2009, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Παρολο που το ειχε στο καταστημα ο εμπορος απο το 2002 το 2005 "αναγκαστηκε" να του βγαλει πινακιδα (σωστα?ετοιμο με πινακιδα δεν το πηρες?) γιατι θα εληγε η εγκριση τυπου της μηχανης και μετα δεν θα μπορουσε να βγαλει καθολου πινακιδα.


Για να καταλαβεις αν ενας εμπορος εχει ενα Yamaha R6 καινουριο στη βιτρινα του μοντελο 2001, και πας εσυ να το αγορασεις, αν δεν το εχει βγαλει πινακιδα ΔΕΝ θα μπορεσει να το βγαλει πινακιδα τωρα για να το παρεις να κυκλοφορεις στους δρομους.

Μπορεις πιστευω να πατησεις στο οτι το αγορασες το 2008 και σου απεκρυψε οτι ειχε ΗΔΗ εκδοσει αδεια απο το 2005!!!!!!!!!!!!!



Καλη τυχη και καλο κουραγιο

edit

Τωρα ειδα οτι απαντησε επι του θεματος ο THEOD

Να σαι καλα, αυτο δε το γνωριζα !

Στον αλλο θα επιστρεψω τους χαρακτηρισμους διοτι σημερα δεν εχω ορεξη...


yannis24 Κανενα μπερδεμα, οτι υπαρχει για την υποθεση μου βρισκεται εδω μεσα, ουτε αντιφασεις ουτε κατι αλλο απο αυτα που λενε οι παραπανω :)

Road67
20/02/2009, 06:20
Στον αλλο θα επιστρεψω τους χαρακτηρισμους διοτι σημερα δεν εχω ορεξη...


Εμένα θα εννοεί...:D

Δε σε χαρακτήρισα, θα έλεγα οτι μάλλον σε αποχαρακτήρισα.

Μπορώ να καταλάβω την οργή σου αλλά δε βλέπεις οτι τα μπερδεύεις κι οτι υπάρχουν κενά που δε μπορείς να καλύψεις λεκτικά τουλάχιστον; Κάνε το κομμάτι σου με τη διεύθυνση εμπορίου, δύσκολα πάντως θα βγάλεις άκρη. Δεν είναι κι απίθανο αλλά δε νομίζω να ακυρώσουν την αγορά, ίσως πάντως να πετύχεις κάποια έκπτωση. Κι αυτό γιατί ο έμπορος δε θα θέλει τα τρεχάματα κι όχι γιατί έχει κάποια υποχρέωση για μοτό κούτα.

Sn7per
20/02/2009, 06:31
Ρε φιλε δεν ειπα οτι θελω ακυρωση, χρησιμοποιησα μια λεξη που μου ειπε ο τυπος στην υπηρεσια.

Φυσικα και εκπτωση ηθελα απο την αρχη. :)

Τη μηχανη μηχανη γιατι να τη δωσω


Και εσυ μη το παιρνεις πατριωτικα το θεμα, δε διεκδικω απο εσενα κατι :)

Παραθεση απο την επιστολη προς την υπηρεσια

"Με δεδομενο, οτι η αγορα ενος μοντελου 6 ετων εγινε χωρις την γνωση και συγκαταθεση μου δεν ειναι εφυκτο να δεχτω σαν εγκυρη την αγορα, εκτος αν υπαρξει μια αρκετα δελεαστικη εκπτωση.

Σημειωνω, οτι σε προηγουμενη δοσοληψια που ειχα με την εν λογω εταιρια για αγορα μοτοποδηλατου δεν ειχα κανενα προβλημα"



Εσυ απλως πηγες να το παιξεις μαγος και αντι να δεις τι ακριβως προβλημα υπαρχει... "μαντευες" γιατι... και πως θελω να τη δωσω και λοιπα και λοιπα.

madox
20/02/2009, 06:48
Μου κανει δυσαρεστη εντυπωση πως ενας συνφορμιτης εξαπατηθηκε με το γαντι απο εναν εμπορο που ηθελε να σπρωξει μια μοτο κατασκευης 2002 ,χωρις να τον ενημερωσει-ως οφειλε- για την χρονολογια,και καποιοι ψαχνουν ψυλλους στα αχυρα.Μεχρι και για το μηχανακι βρηκαν να πουν.Την αλλη φορα θα αγορασει r1 για να μεινει το φορουμ ευτυχισμενο.

:uplate:

Sn7per
20/02/2009, 06:55
Πες τα ρε φιλε. Ακριβως ετσι.

Αναλωσαμε ολη τη συζητηση στο αν ειναι καλο το μηχανακι μου, τι μηχανη φοραει, στο αν μου αρεσε και το πηρα, στο αν αρεσε στον πατερα μου (που τελικως ειπα την "ανακριβεια" ταχα), και οτι δε μου αρεσει το μηχανακι μου και και και και και....


Που κολανε αυτα δε μπορεσα να καταλαβω...

Αν ειχα το ιδιο θεμα αλλα με μια μουρατη R1 η hayabusha θα υπηρχαν περισσοτεροι συμπασχοντες, μεχρι και κομμα θα καναμε.

harvester
20/02/2009, 08:02
μ'αρεσει που πολλοι απο σας σε αλλες συζητησεις χαρακτηριζετε τους εμπορους κλεφτες και οτι βγαζουν τρελα κερδη.
αλλοι παλι διαμαρτυρονται για τον ιταλο που δεν κατεβαζει τις τιμες σε στοκ οπως κανουν στο εξωτερικο και οτι μας εχει για κοροιδα και μας τα παιρνει χοντρα.

και τωρα εκπληκτος βλεπω οτι πατε να βγαλετε τρελο ενα παληκαρι που απλα δεν εκανε ερευνα αγορας και καποιος εκμεταλευτικε την αφελεια του.


ο πωλητης ηταν υποχρεωμενος να αναφερει τι μοντελο ειναι και ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του εφοσον του ζητηθηκαν και να αναφερει και οτι εχει κοπει οπως και αν υπαρχουν διαθεσιμα ανταλλακτικα γιατι οταν κατι ειναι στοκ αν εισαι επαγγελματιας ενημερωνεις εναν αγοραστη τι θα συναντησει.

αν εβγαλε αδεια το 2005 λογικα δεν υπαρχει ουτε εγγυηση και λογικα εχει γινει μεταβιβαση και οχι πωληση κατι που δεν δικαιολογει και την τιμη.


πραγματικα ελπιζω να βγαλεις ακρη και αν μη τι αλλο να παρεις καποια διαφορα πισω

Sn7per
20/02/2009, 08:22
Οχι την αληθεια να την λεμε, εγγυηση μου εδωσαν 2 χρονων, τωρα...

Απο την εταιρια Kymco η απο το καταστημα δε το γνωριζω.

Συγνωμη αν παραφερθηκα νωριτερα σε καποια μηνυματα μου απλως ενω αισθανομουν οτι εχω δικιο, εβλεπα κατι ερωτησεις "και γιατι το πηρες το μηχανακι, αφου σου αρεσε" οπως και "εσυ το διαλεξες, ο εμπορος τι φταιει" και τα λοιπα και μου αναβαν τα λαμπακια.


Υποσχεθηκα να το παω μεχρι τελους, και οπως ειπα σε αλλο Thread την ζημια δε θα την παθει απο εμενα το καταστημα αλλα απο την φημη που δημιουργειται απο παρομοια περιστατικα.

Και το σιγουρο ειναι οτι.... μακρια και αγαπημενοι απο εδω και περα.


Εχω αγορασει 2 μηχανακια απο εκει, το τριτο θα το παρω απο αλλου.

stefanos
20/02/2009, 08:54
Φίλε μου λυπάμε που σταναχωρήθηκες και μπορεί να έχεις δίκιο και ελπίζω να το βρείς, αλλά επί της ουσίας ξεκίνησες με γενικόλογα και είναι φυσικό να προκληθούν ερωτήματα, όσπου να βγεί κάποια άκρη επί των γεγονότων.

Sn7per
23/02/2009, 15:49
Μετα την καταγγελια πηρε ο εμπορος τον πατερα μου και του ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο που συνεβει και οτι εχει αρκετα τετοια παλια μηχανακια.

Η αδεια γραφει 2005 για τον λογο που ειπαν μερικοι εδω μεσα, οτι για ανταλακτικα δεν τιθεται θεμα και οτι

"εδω εχουμε ανταλακτικα απο μηχανακια 30 χρονων για Kymco που ειναι φιρμα δε θα εχουμε" και αλλα τετοια κουλα.

Του ειπε φυσικα ο πατερας μου οτι... αν ηξερε οτι ειναι 2002 το μηχανακι δε θα το αγοραζε και του απαντησε εν ολιγης οτι η χρονολογια δεν παιζει κανενα... μα κανενα ρολο.


Μαλιστα...

Παρ ολα αυτα αυριο θα παρω τηλεφωνο στην υπηρεσια να μαθω το τι μπορει να γινει απο μερους μου, μιας και μας περναει για μαλακες...

Sn7per
24/02/2009, 09:32
Σημερα επιτελους θα μιλησω ο ιδιος με τον κυριο... να μου πει πως ειναι τοσο λογικο μετα την αγορα της μηχανης να μου στελνει την αδεια που γραφει 2005.

Sn7per
24/02/2009, 11:08
Λοιπον, συμφωνα με μια εκτενη συζητηση που εκανα με τον εμπορα μου ειπε οτι... Ναι μεν το μηχανακι λεει η Kymco οτι κατασκευαστικε το 2002,

Αυτο ομως σημαινει οτι τοτε απλως πηρε την εγκριση η εταιρια και ξεκινησε... και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μπορει να κατασκευαστικε το... 2005 παραδειγμα.

Η αδεια γραφει 2005 για λογους εγκρισης.


Σε ερωτηση μου "Τελικα, αν θελω να το πουλισω το μηχανακι... σαν ΤΙ θα το πουλισω, σαν 2002 ? 2005 ? 2008 ? 3000 ?"

Μου απαντησε "μα φυσικα σαν 2007 και θα δειξεις και το τιμολογιο και θα εξηγησεις την ιστορια αυτη"





Ρε παιδια για εξηγηστε μου γιατι ειμαι χαζος οπως φαινεται...

Αλλα πραγματα υσχιουν για ημερομηνια κατασκευης αυτοκινητου, και Αλλα για μοτοσυκλετας ?

Εχει δικιο ? ? ?

MG
24/02/2009, 11:51
ενα ειναι το σιγουρο, οτι συνεχιζει το δουλεμα.

Ο αριθμος πλαισιου σου δειχνει ποτε κατασκευαστηκε το μηχανακι σου κι οχι ποτε πηρε εγκριση οπως λεει.

Το μηχανακι σου εσυ εαν θελεις να το πουλησεις, δυστυχως θα παει συμφωνα με την ημ/νια πρωτης κυκλοφοριας που λεει στην αδεια, που απο οτι καταλαβα ειναι το 2005.

Εμενα η γνωμη μου ειναι να τον απειλησεις με καποια προσφυγη κι οτι μπορεις να κερδισεις καλο θα ειναι.. :wave2:

stefanos
24/02/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
ενα ειναι το σιγουρο, οτι συνεχιζει το δουλεμα.

Ο αριθμος πλαισιου σου δειχνει ποτε κατασκευαστηκε το μηχανακι σου κι οχι ποτε πηρε εγκριση οπως λεει.

Το μηχανακι σου εσυ εαν θελεις να το πουλησεις, δυστυχως θα παει συμφωνα με την ημ/νια πρωτης κυκλοφοριας που λεει στην αδεια, που απο οτι καταλαβα ειναι το 2005.

Εμενα η γνωμη μου ειναι να τον απειλησεις με καποια προσφυγη κι οτι μπορεις να κερδισεις καλο θα ειναι.. :wave2:

Ο αριθμός λέει ανάλογα τι τον ρωτήσεις.
Αν είσαι στον πάγκο για ανταλακτικά θα σου πεί xr600r 98άρι που επί της ουσίας είναι η έγκριση τύπου.
Εάν ξέρεις να διαβάσεις την κωδικοποίηση της εταιρείας μπορείς να βρείς και πιά χρονιά κατασκευάστηκε εφόσον αυτή η πληροφορία υπάρχει απο το εργοστάσιο.

MG
25/02/2009, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Προχθες εστειλα ενα Mail στην εταιρια Kymco για να μαθω την Χρονολογια κατασκευης της μοτοσυκλετας που αγορασα πολυ προσφατα (μεσα στο 2008).

Κανονικα εστειλα τον αριθμο πλαισιου.

(Kymco VenoX)

Οριστε η απαντηση.



Αγαπητέ κ. *******,
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.
Η χρονολογία κατασκευής της μοτοσυκλέτας σας είναι το 2002.

Με εκτίμηση
MOTO TREND SA
Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.







Stefane οπως βλεπεις ο φιλος ρωτησε συγκεκριμενα την Kymco, και συγκεκριμενη απαντηση του εδωσαν για ημε/νια κατασκευης...

Νομιζω οτι συνεχιζει να τον δουλευει ο εμπορας.... :wave2:

THEOD
25/02/2009, 04:15
Το ΜΕΙΖΟΝ θέμα στην υπόθεση δεν είναι πότε κατασκευάστηκε το μηχανάκι από την Kymco ή την κάθε Kymco...

Αδιάφορο εντελώς και χωρίς καμμία επίπτωση στο μηχανάκι ή στην αξία του...Η μάλλον έχει επίπτωση στην αξία του αν πρόκειται για καταργημένο μοντέλο αλλά υποτίθεται ότι σαν μοντέλο το διάλεξε ο φίλος - άρα εν γνώση του το πήρε...
Τώρα αν ανακάλυψε εκ των υστέρων ότι είναι παλαιότερο μοντέλο ή ότι δεν κυκλοφορεί πλέον, απλά ας πρόσεχε... Και το όλο θέμα της "χρονολογίας εργοστασιακής κατασκευής" τίθεται "πιασάρικα" για ψυχολογικούς λόγους και για άλλοθι... Στα σοβαρά δεν στέκει...

Το ΚΥΡΙΩΣ θέμα είναι ότι η άδεια αναγράφει έτος πρώτης κυκλοφορίας το 2005.... Εντάξει... η "αγορά" γνωρίζει ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις - δεν θα ακουστεί σαν "εξωγήινο", και με την απόδειξη αγοράς ή με μια πιθανή επιπλέον υπεύθυνη δήλωση του εμπόρου πράγματι μπορεί να αποδειχθεί πότε αγοράστηκε και πρωτοκυκλοφόρησε...Είναι όμως ένα θέμα (νομικό και ηθικό) και πάνω σε αυτό μπορεί να θεμελιωθεί μια αξίωση έκπτωσης από τον έμπορο...

Daemon
25/02/2009, 04:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο αριθμός λέει ανάλογα τι τον ρωτήσεις.
Αν είσαι στον πάγκο για ανταλακτικά θα σου πεί xr600r 98άρι που επί της ουσίας είναι η έγκριση τύπου.
Εάν ξέρεις να διαβάσεις την κωδικοποίηση της εταιρείας μπορείς να βρείς και πιά χρονιά κατασκευάστηκε εφόσον αυτή η πληροφορία υπάρχει απο το εργοστάσιο.

Στεφανε, αν μου'ρθεις εμενα να μου ζητησεις αντ/κα για το XR και μου πεις ποτε πηρε εγκριση τυπου αντι για τι μοντελο (κατασκευη) ειναι θα σε παρω στο κυνηγι με καμια ντιζα πισω φρενου απο σκουτερ.. :wave2: :lol: :lol:

Daemon
25/02/2009, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Λοιπον, συμφωνα με μια εκτενη συζητηση που εκανα με τον εμπορα μου ειπε οτι... Ναι μεν το μηχανακι λεει η Kymco οτι κατασκευαστικε το 2002,

Αυτο ομως σημαινει οτι τοτε απλως πηρε την εγκριση η εταιρια και ξεκινησε... και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μπορει να κατασκευαστικε το... 2005 παραδειγμα.

Λαθος. Καθε χρονια εχει και διαφορετικο αριθμο πλαισιου. Και συμφωνα με τον αριθμο πλαισου βγαινει και η χρονια που κατασκευαστηκε το συγκεκριμενο μοντελο. Αν ηταν 2005 θα ειχε αλλο αριθμο οποτε θα σου ελεγαν απ'την Kymco 2005.

Η αδεια γραφει 2005 για λογους εγκρισης.


Σε ερωτηση μου "Τελικα, αν θελω να το πουλισω το μηχανακι... σαν ΤΙ θα το πουλισω, σαν 2002 ? 2005 ? 2008 ? 3000 ?"

Το σωστο για μενα ειναι 2002. Λιγοι το κανουν ομως ειτε για λογους αγνοιας ειτε κερδους και λενε ημ/νια πρωτης αδειας

Μου απαντησε "μα φυσικα σαν 2007 και θα δειξεις και το τιμολογιο και θα εξηγησεις την ιστορια αυτη"





Ρε παιδια για εξηγηστε μου γιατι ειμαι χαζος οπως φαινεται...

Αλλα πραγματα υσχιουν για ημερομηνια κατασκευης αυτοκινητου, και Αλλα για μοτοσυκλετας ?

Εχει δικιο ? ? ?

Sn7per
25/02/2009, 05:24
Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, εκτως των αλλων μου ειπε να παρω σε εναν αντιπροσωπο που ειναι μονο για Kymco Ελλαδας να μου τα εξηγησει ολα αυτα.

Μηπως τελικα υσχιουν ΜΟΝΟ για Kymco αυτα τα κουλα και οχι για τα υπολοιπα μηχανακια

stefanos
25/02/2009, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Στεφανε, αν μου'ρθεις εμενα να μου ζητησεις αντ/κα για το XR και μου πεις ποτε πηρε εγκριση τυπου αντι για τι μοντελο (κατασκευη) ειναι θα σε παρω στο κυνηγι με καμια ντιζα πισω φρενου απο σκουτερ.. :wave2: :lol: :lol:

Αμφιβάλω εάν υπάρχει ανταλακτικό για xr του 99 που μπορεί να κατασκευάστηκε.
Πιστεύω οτι θα μου δώσεις για 98άρι, οπότε εγώ μετά θα απαιτήσω έκπτωση γιατί μου δίνεις μπαγιάτικο ανταλακτικό.:p

Daemon
25/02/2009, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αμφιβάλω εάν υπάρχει ανταλακτικό για xr του 99 που μπορεί να κατασκευάστηκε.
Πιστεύω οτι θα μου δώσεις για 98άρι, οπότε εγώ μετά θα απαιτήσω έκπτωση γιατί μου δίνεις μπαγιάτικο ανταλακτικό.:p

Πλαισιο..:winka: και 97 υπαρχει, και 98 και 99..

Ουτος η αλλος συντομα θα κλειδωσουν το συστημα και μονο με αρ. πλαισιου θα ανοιξει το βιβλιο.. :D

stefanos
25/02/2009, 09:35
Πάντως στην περίπτωσή μας το 10 ψηφίο μπορεί να κρύβει την αλήθεια.:p