PDA

View Full Version : ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ?



kamnaa
19/02/2009, 01:03
Γνωριζει κανενας τιποτα νεοτερο για τα ΚΤΕΟ των μηχανων?
Ποτε ξεκινανε,ποιες χρονολογιες θα περασουν κλπ.

SVX
19/02/2009, 01:46
Από το 2009 θα περνούν ΚΤΕΟ και τα δίκυκλα

Από τις αρχές του 2009 αρχίζει σταδιακά από τους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης να εφαρμόζεται ο θεσμός του τεχνικού ελέγχου σε δημόσια και ιδιωτικά ΚΤΕΟ και για τα δίκυκλα και μέχρι το τέλος του 2010 ο έλεγχος θα είναι υποχρεωτικός για 2,2 εκατομμύρια μοτοσικλέτες, με έκδοση προγράμματος ελέγχων από τις νομαρχίες όλης της χώρας.

Πολυνομοσχέδιο που προωθεί ο υπουργός Μεταφορών κ. Κωστής Χατζηδάκης για ψήφιση στη Βουλή επεκτείνει το θεσμό της Κάρτας Ελέγχου Καυσαερίων (ΚΕΚ) σε όλη τη χώρα για όλα τα οχήματα και τα δίκυκλα.

Με παράβολο που δεν έχει οριστεί ακόμη η τιμή του αλλά υπολογίζεται να είναι περί τα 15 ευρώ θα περνούν από έλεγχο όλα τα δίκυκλα άνω των 50 κυβικών. Η Κάρτα Τεχνικού Ελέγχου Δικύκλων (ΚΤΕΔ) θα ισχύει για τέσσερα χρόνια για τα καινούργια δίκυκλα και θα ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια. Για τα μεταχειρισμένα δίκυκλα η ΚΤΕΔ θα ανανεώνεται επίσης κάθε δύο χρόνια, ενώ για τα επαγγελματικά δίκυκλα (σχολών οδήγησης, κούριερ, διανομών φαγητού) η κάρτα θα ανανεώνεται κάθε χρόνο.

Ο έλεγχος των δικύκλων θα αφορά σε ταυτότητα δικύκλου, φρένα, κινητήρα, εκπομπές ρύπων, θόρυβο εξάτμισης, σύστημα διεύθυνσης (τιμόνι, χειρολαβές), πλαίσιο, τροχούς, ελαστικά, φώτα κ.ά. Ειδικότερα για τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ δικύκλων ορίζεται ότι μπορούν να λειτουργούν με τον κατάλληλο εξοπλισμό στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη σε εκτάσεις τουλάχιστον 750 τετραγωνικών μέτρων και στην υπόλοιπη χώρα σε εκτάσεις 500 τετραγωνικών μέτρων, εφόσον ο πολεοδομικός χαρακτήρας των περιοχών επιτρέπει τη χρήση τους.


Με ρύθμιση του πολυνομοσχεδίου όσοι από τους συνεπιβάτες αυτοκινήτων και δικύκλων δεν φορούν αντίστοιχα κράνος και ζώνη θα πληρώνουν οι ίδιοι το πρόστιμο.

Ελεύθερος Τύπος


ΥΓ. με βλεπω σε λιγο καιρο να στουμπωνω κανα τσουβαλι γυαλοβαμβακα στην μπουκα του SV!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jimtarasxt660x
19/02/2009, 01:58
Παλι καλα που εχω κρατησει τις μαμα εξατμισεις!!!:D

S705
19/02/2009, 04:07
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.
Εγώ στο strada έχω πάνω LEOVINCE οι οποίες ταπωμένες περνούν άνετα το test θορύβου.
Το θέμα είναι ότι μαζί με τα τελικά τα μαμά έφυγαν και οι καταλύτες , μιας που είναι ένα και το αυτό με τα τελικά.

Εδώ τι πρόβλημα θα αντιμετωπίσω?????
:confused: :confused:

SVX
19/02/2009, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.
Εγώ στο strada έχω πάνω LEOVINCE οι οποίες ταπωμένες περνούν άνετα το test θορύβου.
Το θέμα είναι ότι μαζί με τα τελικά τα μαμά έφυγαν και οι καταλύτες , μιας που είναι ένα και το αυτό με τα τελικά.

Εδώ τι πρόβλημα θα αντιμετωπίσω?????
:confused: :confused:

KANENA ... αρκει να τους δωσεις τις καταλληλες......"εξηγησεις"... :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


156073

S705
19/02/2009, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
KANENA ... αρκει να τους δωσεις τις καταλληλες......"εξηγησεις"... :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






Κατάλαβα….
Τα “χαρτιά ” ότι η εξατμίσεις μου είναι σύμφωνες με τους κανονισμούς !!!!!!!!!

slowman
19/02/2009, 04:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.
Εγώ στο strada έχω πάνω LEOVINCE οι οποίες ταπωμένες περνούν άνετα το test θορύβου.
Το θέμα είναι ότι μαζί με τα τελικά τα μαμά έφυγαν και οι καταλύτες , μιας που είναι ένα και το αυτό με τα τελικά.

Εδώ τι πρόβλημα θα αντιμετωπίσω?????
:confused: :confused:



εξήγα και στα παιδιά μας γιατί κερνάς καρκίνο να ξέρουν όμως

Steve_athens
19/02/2009, 04:52
Με τα καταλληλα χαρτια οι yoshimura,akrapovic,leovince,termignoni κλπ σε πληροφορω με ταπες η χωρις θα εχουν καλυτερες προδιαγραφες θορυβου και καυσαεριων απο τις μαμα εξατμισεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
19/02/2009, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από slowman
εξήγα και στα παιδιά μας γιατί κερνάς καρκίνο να ξέρουν όμως

εξηγα και στα παιδια οτι ολα τα μηχανακια να μαζεψεις... και τον καρκινο που κερνανε ...

δεν κλ@νουν μια μπροστα στα "επαγγελματικα" φορτηγα νταλικες και Δ.Χ . οχηματα :winka:

αυτοι δε βαζουν το χερι στην τσεπη να αλλαξουν λαστιχα και σκοτωνονται παιρνοντας στο Χαρο κι

αλλους.... θα ασχοληθουν με καταλυτες και ψιψιψινια και κοκοψοψαρα??? :look:


(υπ'οψιν πλακα το λεγα για το λαδωμα ΕΞΑΛΛΟΥ ποιος απο μας θα πηγαινε σε Δημοσιο ΚΤΕΟ?)

slowman
19/02/2009, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εξηγα και στα παιδια οτι ολα τα μηχανακια να μαζεψεις... και τον καρκινο που κερνανε ...

δεν κλ@νουν μια μπροστα στα "επαγγελματικα" φορτηγα νταλικες και Δ.Χ . οχηματα :winka:

αυτοι δε βαζουν το χερι στην τσεπη να αλλαξουν λαστιχα και σκοτωνονται παιρνοντας στο Χαρο κι

αλλους.... θα ασχοληθουν με καταλυτες και ψιψιψινια και κοκοψοψαρα??? :look:



ωραία αυτό που είναι σωστό αλλά διαφωνώ με τη λογική σου.δηλαδή πχ επείδη μας κλέβει το κράτος και ο εργοδότης μας ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά ΔΕΝ πειράζει άμα κλέψω εγώ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ από κάποιον άλλον έτσι;
Δεν θα ήταν πιο σωστό να μην έκλεβε κανείς κανέναν; Ή αυτό είναι αδύνατο να συμβεί;
και απαντάω μόνος μου όχι δεν είναι απλά η λογική σου το δυσκολεύει πάρα πολύ δυστηχώς.

Xrider
19/02/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από slowman
ωραία αυτό που είναι σωστό αλλά διαφωνώ με τη λογική σου.δηλαδή πχ επείδη μας κλέβει το κράτος και ο εργοδότης μας ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά ΔΕΝ πειράζει άμα κλέψω εγώ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ από κάποιον άλλον έτσι;
Δεν θα ήταν πιο σωστό να μην έκλεβε κανείς κανέναν; Ή αυτό είναι αδύνατο να συμβεί;
και απαντάω μόνος μου όχι δεν είναι απλά η λογική σου το δυσκολεύει πάρα πολύ δυστηχώς.
+1


--------------------------------------------
Χωρις να θελω να σπειρω πανικο...
Ενα ΚΤΕΟ μοτο περιλαμβανει τα εξης
-Λαστιχα..
πρεπει να ειναι οι διαστασεις που οριζει ο κατασκευαστης στην α.κ,ουτε μεγαλυτερα ουτε μικροτερα.
Θα πρεπει να εχουν πελμα,δξλ να μην ειναι φαγωμενα και να ειναι οπωσδηποτε σε καλη κατασταση...καμμενο λαστιχο απο πολυκαιρια δεν θεωρειται οκ λαστιχο
-Καθρευτες..
πρεπει να ειναι ΚΑΙ ΟΙ 2 στην μηχανη και να ειναι οι οριτζιναλ η αλλοι με ονομα και επονυμο που εγκρινη ο κατασκευαστης της συγκεκτημενης μαρκας μηχανης..
-Φλασακια
μια απο τα ιδια...που εγκρινη ο κατασκευαστης της συγκεκτημενης μαρκας μηχανης..
-Φρενα κλπ να υπαρχουν σε καλη κατασταση καθως και αναρτησεις σε καλη κατασταση.

-Εξατμισεις
Πρεπει να μην υπερβαινουν το οριο ρυπων και καυσαεριων που δινει ο κατασκευαστης,σε περιπτωση αλλαγης εξατμισεων πρεπει να συνοδευονται απο εγκριση του κατασκευαστη.
Ακομα και οι οριτζιναλ εξατμισεις να ειναι και εχουν τρυπα,σαπιλα,υαλοβαμβακα καμενο ΚΤΕΟ δεν περνας.
Εννοειται οτι η sonda Lamda πρεπει να μην εχει χαλασει-καταλυτης-

Με λιγα λογια πρεπει να ειναι ΟΛΗ Η ΜΗΧΑΝΗ σε πολυ καλη κατασταση

Τι συμβαινει ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΣ τα παραπανω και για ποιο λογω δεν μπορεις να κανεις λαμογια!

Οταν περνας απο ΚΤΕΟ σου κρατανε την αδεια..την αδεια την ξαναπαιρνεις οταν επισκευασεις οτι θελει επισκευη..στο εν το μεταξυ σου δινουν ενα χαρτακι που λεει οτι μπορεις να κυκλοφορησεις απο την ωρα ταδε μεχρι την ωρα ταδε συγκεκρημενης ημερας ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΤΕΟ Η ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!!
Τι συμβαινει αν πας να το παιξεις "εξυπνος"..Αν σε τσιμπησουν σου παιρνουν πινακιδες και μοτο + ενα πολυ τσουχτερο προστιμο.
Αν χρησιμοποιησεις την τεχνικη του "στινγκ" το 50ευρω μπορει να περασεις το ΚΤΕΟ αλλα εξω αν σε πετυχει αστυνομια σου σκιζει τον κωλο εσενα και αυτου που εβγαλε την καρτα.


Την επομενη φορα που θα παρει καποιος ανταλακτικο αφτρ μαρκετ ας ρηξει μια ματια σε κατι χαρτακια που εχουν επανω...λενε οτι κανει για αυτο που θελεις ( π.χ καθρευτης),αλλα για οδηγηση μεσα στο σπιτι σου/χωραφι σου/πιστα κλπ...οχι για τον δρομο!!

Η τιμη ενος ΚΤΕΟ ειναι 40ευρια για ολες τις μηχανες περας της τετραετιας απο την ημερα εκδοσης πινακιδας και γινεται ανα 2 ετη!

S705
19/02/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
+1


--------------------------------------------

Αν χρησιμοποιησεις την τεχνικη του "στινγκ" το 50ευρω μπορει να περασεις το ΚΤΕΟ αλλα εξω αν σε πετυχει αστυνομια σου σκιζει τον κωλο εσενα και αυτου που εβγαλε την καρτα.


Τ




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Συγγνώμη που γελώ αλλά είναι από τα καλυτέρα ανέκδοτα που έχω ακούσει ποτέ…….


Δες μονός σου ποσά αυτοκίνητα κυκλοφορούν σαν χάρους στους δρόμους κάθε μέρα….
Χωρίς λάστιχα, φρένα , φωτά , αμορτισέρ. που δεν έχουν περάσει ποτέ ΚΤΕΟ

Και δες ποσά ακόμα σε άριστη κατάσταση αλλά με εξάτμιση με ένα καζανάκι μόνο τελικό και μάλιστα “group N”.


Αυτά δεν τα βλέπουν οι αστυνομικοί….
Θα βλέπουν μόνο τις μηχανές ……….

the who
19/02/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Συγγνώμη που γελώ αλλά είναι από τα καλυτέρα ανέκδοτα που έχω ακούσει ποτέ…….


Δες μονός σου ποσά αυτοκίνητα κυκλοφορούν σαν χάρους στους δρόμους κάθε μέρα….
Χωρίς λάστιχα, φρένα , φωτά , αμορτισέρ. που δεν έχουν περάσει ποτέ ΚΤΕΟ

Και δες ποσά ακόμα σε άριστη κατάσταση αλλά με εξάτμιση με ένα καζανάκι μόνο τελικό και μάλιστα “group N”.


Αυτά δεν τα βλέπουν οι αστυνομικοί….
Θα βλέπουν μόνο τις μηχανές ……….

"Αν σε πετυχει" ειπε.Συνηθως ομως πετυχαινει 15χρονα πεζα η εποχουμενα σε παπια.

kamnaa
19/02/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Από το 2009 θα περνούν ΚΤΕΟ και τα δίκυκλα

Από τις αρχές του 2009 αρχίζει σταδιακά από τους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης να εφαρμόζεται ο θεσμός του τεχνικού ελέγχου σε δημόσια και ιδιωτικά ΚΤΕΟ και για τα δίκυκλα και μέχρι το τέλος του 2010 ο έλεγχος θα είναι υποχρεωτικός για 2,2 εκατομμύρια μοτοσικλέτες, με έκδοση προγράμματος ελέγχων από τις νομαρχίες όλης της χώρας.

Πολυνομοσχέδιο που προωθεί ο υπουργός Μεταφορών κ. Κωστής Χατζηδάκης για ψήφιση στη Βουλή επεκτείνει το θεσμό της Κάρτας Ελέγχου Καυσαερίων (ΚΕΚ) σε όλη τη χώρα για όλα τα οχήματα και τα δίκυκλα.

Με παράβολο που δεν έχει οριστεί ακόμη η τιμή του αλλά υπολογίζεται να είναι περί τα 15 ευρώ θα περνούν από έλεγχο όλα τα δίκυκλα άνω των 50 κυβικών. Η Κάρτα Τεχνικού Ελέγχου Δικύκλων (ΚΤΕΔ) θα ισχύει για τέσσερα χρόνια για τα καινούργια δίκυκλα και θα ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια. Για τα μεταχειρισμένα δίκυκλα η ΚΤΕΔ θα ανανεώνεται επίσης κάθε δύο χρόνια, ενώ για τα επαγγελματικά δίκυκλα (σχολών οδήγησης, κούριερ, διανομών φαγητού) η κάρτα θα ανανεώνεται κάθε χρόνο.

Ο έλεγχος των δικύκλων θα αφορά σε ταυτότητα δικύκλου, φρένα, κινητήρα, εκπομπές ρύπων, θόρυβο εξάτμισης, σύστημα διεύθυνσης (τιμόνι, χειρολαβές), πλαίσιο, τροχούς, ελαστικά, φώτα κ.ά. Ειδικότερα για τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ δικύκλων ορίζεται ότι μπορούν να λειτουργούν με τον κατάλληλο εξοπλισμό στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη σε εκτάσεις τουλάχιστον 750 τετραγωνικών μέτρων και στην υπόλοιπη χώρα σε εκτάσεις 500 τετραγωνικών μέτρων, εφόσον ο πολεοδομικός χαρακτήρας των περιοχών επιτρέπει τη χρήση τους.



Με ρύθμιση του πολυνομοσχεδίου όσοι από τους συνεπιβάτες αυτοκινήτων και δικύκλων δεν φορούν αντίστοιχα κράνος και ζώνη θα πληρώνουν οι ίδιοι το πρόστιμο.

Ελεύθερος Τύπος


ΥΓ. με βλεπω σε λιγο καιρο να στουμπωνω κανα τσουβαλι γυαλοβαμβακα στην μπουκα του SV!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστω φιλε εισαι κατατοπιστηκοτατος.
Πες μου μονο αν θελεις αν ειναι νομος ή νομοσχεδιο προς ψηφιση αν ξερεις. παντως ευχαριστω ετσι κι αλλιως.

nik7119
20/02/2009, 06:57
δλδ εγω που εχω στην κατοχη μου ενα μχν 50cc θα πρεπει να το περασω απο κτεο??

TR00PER
20/02/2009, 07:17
Οχι

εσυ περνα να παρεις ενα της προκοπης απο τον εμπορα.!!!

:lol:

Gandalf dr685sm
20/02/2009, 08:23
Οταν περνας απο ΚΤΕΟ σου κρατανε την αδεια..την αδεια την ξαναπαιρνεις οταν επισκευασεις οτι θελει επισκευη..στο εν το μεταξυ σου δινουν ενα χαρτακι που λεει οτι μπορεις να κυκλοφορησεις απο την ωρα ταδε μεχρι την ωρα ταδε συγκεκρημενης ημερας ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΤΕΟ Η ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!!


!!!!!!!!!!!!!!!!:uplate: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οτι θέλουμε λέμε εδώ πέρα.

ΚΤΕΟ Ι.Χ. περνάμε όλοι.. πότε ακριβώς γίνεται αυτό;... γιατί προσωπικά μου έβγαλε πρόβλημα με ακρόμπαρο και κρεμαγιέρα (απο τους καλούς δρόμους που κυκλοφορούμε) αλλά το μόνο που πήρα ήταν χαρτάκι για επανεξέταση. (μα'ιστα γιατρέ μου..:D )

Όσο για το "χαρτί" ακόμα και σε ιδιωτικό γίνεται παληκάρια μου.. και όσο για τσεκάρισμα κάρτας καυσαερίων.. αν έχεις κανά χάρο 20ετιας μπορει και να σε σταματήσουν..ή αν η εξάτμιση σου κάνει σαν τρομπόνι ή βγάζει φούμο σαν την καμινάδα της χαλιβουργικής.


Gandalf

madox
20/02/2009, 10:53
Το 2009 μπηκε αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα.Περασε κανεις να μας πει και εμας?

reinmeister
20/02/2009, 21:29
αυτα να τα βλεπετε εσεις που τουμπανιαζετε τα μηχανακια σας...τωρα να σας δω πως θα περασετε κτεο...μονο αν σας κυνηγουν 10 περιπολικα και τυχει να ειναι ο μονος δρομος διαφυγης...:D

υ.γ. παπ...κουμπωνουμε μαμα εξατμισεις και περναμε χαλαρα...και μετα το περας ανεβαινουμε μια θεσσαλονικη να βρουμε τα τελικα μας...:wave2:

Xrider
21/02/2009, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
!!!!!!!!!!!!!!!!:uplate: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οτι θέλουμε λέμε εδώ πέρα.

ΚΤΕΟ Ι.Χ. περνάμε όλοι.. πότε ακριβώς γίνεται αυτό;... γιατί προσωπικά μου έβγαλε πρόβλημα με ακρόμπαρο και κρεμαγιέρα (απο τους καλούς δρόμους που κυκλοφορούμε) αλλά το μόνο που πήρα ήταν χαρτάκι για επανεξέταση. (μα'ιστα γιατρέ μου..:D )

Όσο για το "χαρτί" ακόμα και σε ιδιωτικό γίνεται παληκάρια μου.. και όσο για τσεκάρισμα κάρτας καυσαερίων.. αν έχεις κανά χάρο 20ετιας μπορει και να σε σταματήσουν..ή αν η εξάτμιση σου κάνει σαν τρομπόνι ή βγάζει φούμο σαν την καμινάδα της χαλιβουργικής.


Gandalf

NO :nono:
Ετσι γινεται το ΚΤΕΟ σε μηχανες σε αλλες Ευρωπαικες χωρες!
Εχω περασει 2 ΚΤΕΟ την μηχανη μεχρι τωρα..κατι ξερω.
Στην α.κ σου κολλανε ενα χαρτακι το οποιο γραφει ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕΣ απο ΚΤΕΟ και μεχρι ποτε ισχυει.....που σημαινει ο,τι αν σε σταματησουν για εναν τυπικο ελεγχο και δουν ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το αυτοκολλητο του ΚΤΕΟ....καλα ξεμπερδεματα!!
Κατι αντιστοιχο με τα τελη κυκλοφοριας.
Πριν καμια δεκαετια επεσα σε μπλοκο στην Δεκελειας και ενω ειχα παρει τα τελη κυκλοφοριας δεν τα ειχα κολησει επανω στην μηχανη (μιλαμε για 2 μερες καθηστερηση)μου πηραν τις πινακιδες και στην κληση εγραφε παλι οτι μπορουσα μονο τις επομενες 2 ωρες περιπου ισως και λιγοτερο να κυκλοφορησω.
Μετα ετρεχα στην ασφαλεια για να παρω πισω τις πινακιδες. :sick:

Αλλο παραδειγμα...οκ. λαδωνεις..για να περασεις ΚΤΕΟ και σε σταματανε στον δρομο για μετρησεις θορυβου....τσιμπας "ζαργανα" οπως μου ειχε πει χαρακτηριστηκα "το οργανο"!!

Αν θελεις να κανεις το "πειραμα" κοψε μια βολτα με οτι μηχανη θελεις πισω απο το Πολυτεχνειο στον δρομο που βγαινει στην Λ.Αλεξανδρας και προσπαθησε να ψησεις το "μπλοκο" οτι ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ!!

Οσο αφορα τα αυτοκινητα που "καινε ΜΑΖΟΥΤ" :lol: κοιτα ποιοι τα εχουν και θα καταλαβεις γιατι σχεδον κανενας δεν ασχολειται μαζι τους....

GiannisBlessed
14/04/2009, 13:45
να ρωτησω και εγω κατι?
αν μια μηχανη οταν κατασκευαστηκε ρυπαινε το συμπαν με την τοτε τεχνολογια.τωρα τι κανει?αν δεν ειναι καταλυτικη?αν δεν υπαρχει πλεων η εξατμιση του κατασκευαστη?

katalanos7
14/04/2009, 14:26
Θα τους πω ότι μου τρύπησαν οι μαμά εξατμίσεις του XT.
Μετά κάλεσα την αντιπροσωπεία για να αγοράσω καινούργιες και μου έστειλαν τις Remus.
Που να πάει το μυαλό μου εμένα του άσχετου με τις μηχανές ότι οι εξατμίσεις που μου έστειλε η κατασκευάστρια εταιρία κάνουν λίγο παραπάνω θόρυθο...

Λέτε να μην με πιστέψουν;:p

Allst@rf
14/04/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
NO :nono:
Ετσι γινεται το ΚΤΕΟ σε μηχανες σε αλλες Ευρωπαικες χωρες!
Εχω περασει 2 ΚΤΕΟ την μηχανη μεχρι τωρα..κατι ξερω.
Στην α.κ σου κολλανε ενα χαρτακι το οποιο γραφει ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕΣ απο ΚΤΕΟ και μεχρι ποτε ισχυει.....που σημαινει ο,τι αν σε σταματησουν για εναν τυπικο ελεγχο και δουν ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το αυτοκολλητο του ΚΤΕΟ....καλα ξεμπερδεματα!!
Κατι αντιστοιχο με τα τελη κυκλοφοριας.
Πριν καμια δεκαετια επεσα σε μπλοκο στην Δεκελειας και ενω ειχα παρει τα τελη κυκλοφοριας δεν τα ειχα κολησει επανω στην μηχανη (μιλαμε για 2 μερες καθηστερηση)μου πηραν τις πινακιδες και στην κληση εγραφε παλι οτι μπορουσα μονο τις επομενες 2 ωρες περιπου ισως και λιγοτερο να κυκλοφορησω.
Μετα ετρεχα στην ασφαλεια για να παρω πισω τις πινακιδες. :sick:

Αλλο παραδειγμα...οκ. λαδωνεις..για να περασεις ΚΤΕΟ και σε σταματανε στον δρομο για μετρησεις θορυβου....τσιμπας "ζαργανα" οπως μου ειχε πει χαρακτηριστηκα "το οργανο"!!

Αν θελεις να κανεις το "πειραμα" κοψε μια βολτα με οτι μηχανη θελεις πισω απο το Πολυτεχνειο στον δρομο που βγαινει στην Λ.Αλεξανδρας και προσπαθησε να ψησεις το "μπλοκο" οτι ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ!!

Οσο αφορα τα αυτοκινητα που "καινε ΜΑΖΟΥΤ" :lol: κοιτα ποιοι τα εχουν και θα καταλαβεις γιατι σχεδον κανενας δεν ασχολειται μαζι τους....

μαλλον εισαι ιδιαιτερη περιπτωση...
επτα μηνες χωρις πινακιδες,απο απωλεια,και δεν με σταματησε κανεις...
2 μηνες με το super duke και ελευθερες Akras , τιποτα...
τοσα καγκουρια με παπια και εξατμισεις σκετο σωληνα,περνανε μπροστα απο τα γουρουνια και δεν τους κανουν τιποτα...
τοσα καγκουρια με τα κουτια τους ,wanabe Makinen, πως περνανε κτεο?
αυτα για επαρχια ετσι...
εκει στο μεγαλο χωριο μες στη "σφηκοφωλια",δεν ξερω τι παιζει...

dukeandthecity
05/05/2009, 15:21
Με απόφαση του υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη, καθορίζονται οι προϋποθέσεις και οι προδιαγραφές για τη χορήγηση αδειών ίδρυσης και λειτουργίας Ιδιωτικών Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Δίκυκλων Μοτοσικλετών και Μοτοποδηλάτων (Ι.Κ.Τ.Ε.Ο - ΜΟΤΟ) σε όλη την Επικράτεια, για την διενέργεια τεχνικού ελέγχου στα δίκυκλα.

Στην απόφαση προβλέπονται:

- Οι προδιαγραφές κατασκευής της μονάδας σε περίπτωση που το Ι.Κ.Τ.Ε.Ο-ΜΟΤΟ ιδρύεται σε περιοχή εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή εντός ορίων οικισμών (χώροι επιφάνειας, χώροι διοίκησης –εξυπηρέτησης πολιτών και βοηθητικοί χώροι εξυπηρέτησης, ο περιβάλλον χώρος του ΙΚΤΕΟ-ΜΟΤΟ, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις , κ.α.)

- Οι προδιαγραφές στελέχωσης των ΙΚΤΕΟ-ΜΟΤΟ με προσωπικό (μηχανολόγοι, ελεγκτές κ.α) και η εκπαίδευση του προσωπικού λειτουργίας.

- Οι προδιαγραφές εξοπλισμού : σε κάθε ΙΚΤΕΟ-ΜΟΤΟ εγκαθίσταται αυτόματη γραμμή ελέγχου δικύκλων που περιλαμβάνει φρενόμετρο, αναλυτή καυσαερίων, φωτόμετρο, συσκευή μέτρησης της ταχύτητας του δικύκλου.

Παράλληλα, προβλέπεται και οπτικός έλεγχος των ελεγχόμενων δικύκλων. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα εμφανίζονται μέσω του μηχανογραφικού συστήματος στο Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου του δικύκλου.

«Θέτουμε τις προδιαγραφές για την κατασκευή, λειτουργία και έλεγχο των Ιδιωτικών Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Μοτοσικλετών σε όλη τη χώρα, ώστε οι ιδιώτες επενδυτές αλλά και η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση να έχουν πλέον «ανοικτό πεδίο» για την κατασκευή μονάδων», δήλωσε ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών, Ευριπίδης Στυλιανίδης.

«Είναι σίγουρο ότι η κατασκευή και λειτουργία των Ιδιωτικών Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Μοτοσικλέτας, θα συμβάλλει σημαντικά τόσο στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας όσο και στη βελτίωση του περιβάλλοντος».

πηγή:http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/05/05/1659995.htm

camen
05/05/2009, 15:33
:a31: :a31: :a31: :a36: :a36: :a36: :a021: :a021: :a021:

S705
05/05/2009, 16:26
«Είναι σίγουρο ότι η κατασκευή και λειτουργία των Ιδιωτικών Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Μοτοσικλέτας, θα συμβάλλει σημαντικά τόσο ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΓΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ , στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας όσο και στη βελτίωση του περιβάλλοντος».

camen
05/05/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
«Είναι σίγουρο ότι η κατασκευή και λειτουργία των Ιδιωτικών Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Μοτοσικλέτας, θα συμβάλλει σημαντικά τόσο ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΓΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ , στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας όσο και στη βελτίωση του περιβάλλοντος».
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Steve_athens
05/05/2009, 18:08
συσκευή μέτρησης της ταχύτητας του δικύκλου???τα αλογα θα μετραει αυτο??
Μια ερωτηση αν ξερει κανεις,αν ρυθμισω απο το power commander να καιει σχεδον αερα στις στροφες που τεσταρουν για καυσαερια παιζει να τα περασω χωρις τις μαμα εξατμισεις?

dukeandthecity
06/05/2009, 11:54
Οι προϋποθέσεις και οι προδιαγραφές για τη χορήγηση αδειών ίδρυσης και λειτουργίας Ιδιωτικών ΚΤΕΟ Μοτοσικλετών και Μοτοποδηλάτων (Ι.Κ.Τ.Ε.Ο - ΜΟΤΟ) καθορίζονται στη σχετική απόφαση που υπεγράφη χθες από την ηγεσία του υπουργείου Μεταφορών.

Ειδικότερα, με την υπουργική απόφαση διαμορφώνεται το θεσμικό πλαίσιο για την πραγματοποίηση τεχνικών και περιβαλλοντικών ελέγχων και στις μοτοσικλέτες, η οποία σε πρώτη φάση θα αφορά τα δίκυκλα άνω των 50 κ.εκ., αρχής γενομένης με όσα έχουν ξεπεράσει τα τέσσερα χρόνια κυκλοφορίας.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις στελεχών του ΥΜΕ, το αργότερο έως τα τέλη Οκτωβρίου θα έχουν ολοκληρωθεί οι απαραίτητες κατασκευαστικές και τεχνολογικές προετοιμασίες των ιδιωτικών ΚΤΕΟ και αμέσως θα εκδοθεί το πρόγραμμα από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου.

Ωστόσο, δεν αποκλείεται η πιθανότητα να μην προχωρήσει το υπουργείο στην κατάρτιση του σχετικού προγράμματος περιοδικού ελέγχου, εφόσον δεν κατασκευαστεί επαρκής αριθμός εγκαταστάσεων, που να καλύπτει τους προβλεπόμενους ελέγχους.

Αφορά τεχνικό έλεγχο 700.000 δικύκλων

Σήμερα, υπολογίζεται ότι ο αριθμός των κυκλοφορούντων δικύκλων, άνω των 50 κ.εκ., ανέρχεται στα 700.000 σε ολόκληρη την Ελλάδα. Ο αρμόδιος υπουργός Ε. Στυλιανίδης επεσήμανε ότι με τη σχετική απόφαση ιδιώτες επενδυτές και η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση θα έχουν πλέον «ανοικτό πεδίο» για την κατασκευή μονάδων και εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι ο τεχνικός έλεγχος στα δίκυκλα θα συμβάλλει σημαντικά, τόσο στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας όσο και στη βελτίωση του περιβάλλοντος.

Όσον αφορά την τεχνική και περιβαλλοντική επιθεώρηση των μοτοσικλετών, αυτή θα επαναλαμβάνεται κάθε δύο χρόνια.

Παράλληλα, οι κάτοχοι δικύκλων θα υποχρεώνονται να προμηθεύονται το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου Δικύκλων (ΔΤΕΔ), το οποίο θα πιστοποιεί την καταλληλότητα του οχήματος, που θα προκύπτει από τον έλεγχο των τροχών, του πλαισίου, του συστήματος διεύθυνσης, τα φρένα και ασφαλώς τον κινητήρα και τις εκπομπές ρύπων.

Διευκρινίζεται ότι η ΔΤΕΔ θα ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια στα καινούργια δίκυκλα, μετά την παρέλευση της τετραετίας, ενώ στα μεταχειρισμένα θα εκδίδεται αμέσως με την εισαγωγή τους στη χώρα και θα ανανεώνεται επίσης κάθε 2 χρόνια.

Αντίθετα, στα ενοικιαζόμενα δίκυκλα θα ανανεώνεται κάθε χρόνο.

Το αντίτιμο του περιοδικού τεχνικού ελέγχου θα καθοριστεί με τη λειτουργία των εγκαταστάσεων, αν και εκτιμάται ότι θα ξεπερνάει τα 20 ευρώ.

Οι προδιαγραφές κατασκευής της μονάδας σε περίπτωση που το Ι.Κ.Τ.Ε.Ο-ΜΟΤΟ ιδρύεται σε περιοχή εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή εντός ορίων οικισμών (χώροι επιφάνειας, χώροι διοίκησης –εξυπηρέτησης πολιτών και βοηθητικοί χώροι εξυπηρέτησης, ο περιβάλλον χώρος του ΙΚΤΕΟ-ΜΟΤΟ, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις , κ.α.).

πηγή:http://www.capital.gr/News.asp?id=729075
Του Φώτη Φωτεινού (καλα του συγκεκριμένου δημοσιογράφου, οι πηγές είναι πάντα βαθιά νυχτωμένες):lol:

S705
06/05/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Σήμερα, υπολογίζεται ότι ο αριθμός των κυκλοφορούντων δικύκλων, άνω των 50 κ.εκ., ανέρχεται στα 700.000 σε ολόκληρη την Ελλάδα.


Το αντίτιμο του περιοδικού τεχνικού ελέγχου θα καθοριστεί με τη λειτουργία των εγκαταστάσεων, αν και εκτιμάται ότι θα ξεπερνάει τα 20 ευρώ.



700.000x20,00 (ελαχιστο) =14.000,00ευρω.

μια χαρα θα τους ερθει.

ρε ουυυυυυυσττττττ

S705
06/05/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
700.000x20,00 (ελαχιστο) =14.000.000,00ευρω.

μια χαρα θα τους ερθει.

ρε ουυυυυυυσττττττ

kaliba
07/05/2009, 23:37
Δεν πρόκειται να βάλω μαμά εξάτμιση ,πινακίδα, φλας και τα λοιπά για να πάω να περάσω κτεο. Εδώ οι άλλοι έχουν κατακλέψει το ελληνικό λαό και δεν του έχει πειράξει κανένας εγώ είμαι ο μ@@@@κας τις νομιμότητας, όχι και σούζες θα κάνω ,και μπαντες ,κόντρες και καμιά μέρα άμα λάχει βγάζω και το τελικό και ρίχνω μια ωραία ταραχή …. :p :p :p

kaliba
07/05/2009, 23:38
ασχετο


ακους κει κοστολογισαν τα 100 v-strom το κομματι 11.000 χιλιαρικα. εμεις οι Ελληνες πρεπει να ειμαστε πολυ μαζοχες τελικα. πωπωπω δεν μπορω αλλο..........


σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα δεν κρατιεμαι!:D

mitsos_ktm
08/05/2009, 11:30
Για μας που έχουμε καθαρόαιμα ENDURO μηχανάκια τί θα γίνει? Βάσεις για καθρέπτες και φλασάκια δεν υπάρχουν(τα αγοράσαμε μεταχειρισμένα και δεν τα έχουμε), από θόρυβο δεν συζητάμε, λάστιχα για not hightway use.

Πιας το αυγό και κούρευτο που λένε.

STOYBI
08/05/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
Για μας που έχουμε καθαρόαιμα ENDURO μηχανάκια τί θα γίνει? Βάσεις για καθρέπτες δεν υπάρχουν(τα αγοράσαμε μεταχειρισμένα και δεν τα έχουμε), από θόρυβο δεν συζητάμε, λάστιχα για not hightway use.

Πιας το αυγό και κούρευτο που λένε.

Θα βρουμε βασεις ( και θα τις πασαρουμε ο ενας στον αλλος Μητσο...) :winka:

Απο λαστιχα.... θα βρουμε φιλους με μοταντ.....

(Λες να μας ζητανε στον ΤΕ και κτεο....???? :uplate: )

:beer: :beer:

:wave2:

mitsos_ktm
08/05/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Θα βρουμε βασεις ( και θα τις πασαρουμε ο ενας στον αλλος Μητσο...) :winka:

Απο λαστιχα.... θα βρουμε φιλους με μοταντ.....

(Λες να μας ζητανε στον ΤΕ και κτεο....???? :uplate: )

:beer: :beer:

:wave2:




Μην βάζεις ιδέεεες :nono:

+Arxiereas+
08/05/2009, 11:53
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :wave2:

jimtarasxt660x
17/06/2009, 17:15
Νααα το Ελλαντα, μας κανει να μεινουμε με ανοιχτο το στομα...
http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/06/15/1677368.htm