PDA

View Full Version : Χρέωση Wireless Internet απο Cosmote. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!



tsian
19/02/2009, 03:18
Καλημέρα,
Με αυτό το μήνυμα θέλω να καταγγείλω τις αδιαφανείς χρεώσεις της εταιρίας Cosmote στον τελευταίο λογαριασμό μου κινητής τηλεφωνίας. Ο τελευταίος λογαριασμός του κινητού μου τηλεφώνου ήρθε με επιπλέον χρέωση 288.0 ευρώ για Wireless Internet που φυσικά δεν πραγματοποίησα. Σε απάντηση της έγγραφης διαμαρτυρίας/αμφισβήτησης μου, η εταιρία Cosmote απάντησε με επιστολή της οτι δεν έχει γίνει λάθος με τους μετρητές της αλλά και οτι δεν μπορεί να μου δώσει αναλυτική κατάσταση λογαριασμού όσον αναφορά το Wireless Internet που ανάφερω. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση. Μπορει η κάθε εταιρία να χρεώνει ότι ποσό θέλει και να μην δίνει απο την άλλη αναλυτικό λογαριασμό? Παρακαλώ για την βοήθεια σας με ότι γνωρίζει σχετικά ο καθένας.
:mad: :mad: :mad:

MG
19/02/2009, 03:27
Ειχα κι εγω παρομοια περιπτωση με WIND.
Μονο που εγω το εχω καρτοκινητο. Μπαινω στο ιντερνετ αλλα σε wireless στο σπιτι κι οχι στο 3G του δικτυου.

Ξαφνικα παω να παρω τηλεφωνο και μου λεει πως δεν εχω μοναδες. ακουω το υπολοιπο και τι μου λεει.. Εχετε αρνητικο υπολοιπο -38.00 Ευρω!!! :uplate: :eyepop:

Πως εγινε αυτο? Οταν ειμαι συνδεδεμενος στο σπιτι με το κινητο και μπορει να τσεκαρω email, ξαφνικα μπορει να κοπει η συνδεση με το wireless του σπιτιου και το κινητο αυτοματως με συνεδεσε στο 3G για να μην διακοψει....

Ετσι εμεινα συνδεδεμενος στο 3G και δεν το ηξερα..

Τωρα κατηργησα τις ρυθμισεις του 3G και ολα καλα. Τα πληρωσα ομως....

caesarsk
19/02/2009, 03:31
Αστο φίλε...ηδη το πλήρωσα...ακριβως το ιδιο ποσο...288 Ευρω...μήπως ειναι ταριφα τελικά??

notakos600
19/02/2009, 03:43
Σαν δεύτερη επιλογή που μπαίνω σπάνια έχω το internet on the go 250 mb.
Το πάγιο είναι 17 ευρώ το μήνα.
Το αστείο της υπόθεσης και η μούφα είναι πως χρεώνονται τα πάντα όταν μπεις στο δίκτυο.
Κλήσεις, φωτογραφίες των ιστοσελίδων, μέγεθος αυτών για να μη μιλήσω για το youtube, που εκει η μια ώρα πάει πίπ@-κώλο.
Για download βέβαια ούτε λόγος, θα σου πάρουν το σπίτι.
Δυστυχώς με απογοήτευσε, έψαχνα για μια ασύρματη λύση για το λάπτοπ, όταν πηγαίνω στο εξοχικό αλλά οι άνθρωποι είναι απατεώνες ολκής.
Τώρα περιμένω να έρθει ο Αύγουστος, να κλείσω χρόνο και να αποδεσμευτώ.

manhunter
19/02/2009, 03:51
Κατ ευθείαν καταγγελία στην Επιτροπή Τηλ/ων κ Ταχυδρομείων. (http://www.eett.gr/EETT2)


Είναι ο ελεγκτικός φορέας για αυτούς τους παρόχους. Δλδ τηλεφωνίας σταθερής και κινητής, και ευρυζωνικές υπηρεσίες.

Αυτά τα ιντερνετ των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, είναι με ογκοχρέωση και εννοείται ότι δεν συμφέρει καθόου. Οσα δεδομένα μεταφέρεις όταν είσαι online (άνοιγμα σελίδψω, mail, messenger, downloads) χρεώνονται πάρα πού ακριβά.


Εννοείται να μην τα πληρώσεις.
Καταγγελία στην ΕΕΤ και θα βγάλεις άκρη Trust me.....



:beer:

schumacher_
19/02/2009, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Κατ ευθείαν καταγγελία στην Επιτροπή Τηλ/ων κ Ταχυδρομείων. (http://www.eett.gr/EETT2)


Είναι ο ελεγκτικός φορέας για αυτούς τους παρόχους. Δλδ τηλεφωνίας σταθερής και κινητής, και ευρυζωνικές υπηρεσίες.

Αυτά τα ιντερνετ των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, είναι με ογκοχρέωση και εννοείται ότι δεν συμφέρει καθόου. Οσα δεδομένα μεταφέρεις όταν είσαι online (άνοιγμα σελίδψω, mail, messenger, downloads) χρεώνονται πάρα πού ακριβά.


Εννοείται να μην τα πληρώσεις.
Καταγγελία στην ΕΕΤ και θα βγάλεις άκρη Trust me.....



:beer:

Καλή η καταγγελία που λες, αλλά αν ο φίλος έχει κάνει τη χρήση όντως (σύμφωνα με τα δεδομένα που έχει και η cosmote) τότε τι ακριβώς θα γίνει...? Η ΕΕΤΤ θα ζητήσει από την Cosmote τα στοιχεία για τη χρήση, η Cosmote θα τα δώσει και τέλος.

Το αν η χρήση έγινε "κατά λάθος" ή λόγω κακών ρυθμίσεων του κινητού (όπως αναφέρει ο MG π.χ) δε νομίζω ότι αφορά κάποια εταιρεία ή αρμόδια αρχή και δεν πρόκειται να του δώσει δίκιο κανένας...

Όπως και να έχει, με τις μαλακίες που έχουν πλέον τα κινητά και οι εταιρείες, θέλει μεγάλη προσοχή γιατί από παντού μας χρεώνουν! :mad:

Καλή τύχη πάντως tsian

manhunter
19/02/2009, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Καλή η καταγγελία που λες, αλλά αν ο φίλος έχει κάνει τη χρήση όντως (σύμφωνα με τα δεδομένα που έχει και η cosmote) τότε τι ακριβώς θα γίνει...? Η ΕΕΤΤ θα ζητήσει από την Cosmote τα στοιχεία για τη χρήση, η Cosmote θα τα δώσει και τέλος.

Το αν η χρήση έγινε "κατά λάθος" ή λόγω κακών ρυθμίσεων του κινητού (όπως αναφέρει ο MG π.χ) δε νομίζω ότι αφορά κάποια εταιρεία ή αρμόδια αρχή και δεν πρόκειται να του δώσει δίκιο κανένας...

Όπως και να έχει, με τις μαλακίες που έχουν πλέον τα κινητά και οι εταιρείες, θέλει μεγάλη προσοχή γιατί από παντού μας χρεώνουν! :mad:

Καλή τύχη πάντως tsian


Αμα δεν αναφέρει πουθενά η εκάστωτε εταιρεία τι μπορεί να συμβεί, θα την σκίσουν.
Είναι πάρα πολύ οργανωμένοι με αυτά.
Η ΕΕΤ δεν θα ζητήσει από την εταιρεία τα στοιχεία του πελάτη και ανάλυση γιατί είναι παράνομο.

Αυτό που θα κάνει είναι να παίξει τον διαμεσολαβητή και κατά κάποιο τρόπο να υπενθυμίζει και στους δύο τα δικαιώματα τους.

Δεν είπα ότι θα δικαιωθεί. Απλά να κοινοποιήσει το γεγονός ότι τον χρέωσαν, και δεν του λένε από που. Του έστειλαν απλά ένα νούμερο, με την επισήμανση ''internet''.


Δεν υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψουν τα πράγματα από μια τέτοια κίνηση. όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγει ο φίλος μας κερδισμένος.


:wave2:

tsian
19/02/2009, 06:36
Παιδιά κατ αρχην ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Δεν έκανα τίποτα με το κινητό όσον αναφορά το ιντερνετ γιατί ξέρω οτι είναι πανάκριβο. Τις ρυθμίσεις ιντερνετ τις είχα ακυρώσει.

fan
19/02/2009, 07:19
Τι κηνιτο έχεις?
Τι πατας για να συνδεθείς σε WiFi? (οχι 3g ή GPRS)

Μήπως εγινε λαθος εκει και αντι να συνδεθείς στο προσωπικό σου WiFi συνδεθηκες απ ευθείας στον πάροχο?

Μια τέτοια συνδεση να υπενθυμήσω, ΔΕΝ χρειάζετε καποιο σετταρισμα στην συσκεύη παρα μόνο ένα "connet".

ermiss
19/02/2009, 11:21
O αδελφός μιας συναδέλφου πήγε οικογενειακώς διακοπές στην Ιταλία.... Οδικός...

Ο 15χρονος γιος του πήρε μαζί και το laptop... Ήθελε να παίζει mmorpg(wow μαλλον)...

Το laptop με cosmete wireless πανω...

Λογαριασμός μετά απο 5 μέρες???

.....2.700 ?

Κομμένα τα παιχνίδια για τον μικρό και ένα πολύ γερό μάθημα στον μπαμπα να μην παρκάρει τον μικρό στο ίντερνετ....

notakos600
19/02/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
O αδελφός μιας συναδέλφου πήγε οικογενειακώς διακοπές στην Ιταλία.... Οδικός...

Ο 15χρονος γιος του πήρε μαζί και το laptop... Ήθελε να παίζει mmorpg(wow μαλλον)...

Το laptop με cosmete wireless πανω...

Λογαριασμός μετά απο 5 μέρες???

.....2.700 ?

Κομμένα τα παιχνίδια για τον μικρό και ένα πολύ γερό μάθημα στον μπαμπα να μην παρκάρει τον μικρό στο ίντερνετ....


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

argy_kap
20/02/2009, 12:32
εγώ με WIND και 600ΜΒ τον μήνα δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα κρυφό....τα δεδομένα είναι δεδομένα, είτε είναι εικόνες είτε είναι mail είτε ειναι μουσική....