PDA

View Full Version : "Not on some sleepy island but on the National Road"



chr1s_86
19/02/2009, 07:14
Δείτε από το βρετανικό περιοδικό superbike τη φωτο και το γράμμα ενός αναγνώστη τους.

σχόλια δικά σας...


156104

project.breeze
19/02/2009, 09:11
Πέρα από το ότι έχουμε γίνει περίγελος διεθνώς σε πολλά θέματα,εγώ στέκομαι στο γεγονός ότι συνεχώς αυτά τα αρνητικά σχόλια γίνονται από Άγγλους.Όταν έρχονται τα κωλοπαιδαράκια τους εδώ στα νησιά και κάνουν τα έκτροπα δεν τους είδα να ιδρώνει το αυτί τους και αν τύχει και τους συλλάβει καμμία αστυνομία ή φάνε ξύλο από κανέναν καταστηματάρχη κάνουν διαβήματα στην πρεσβεία.Ηλίθια,ανέραστα άτομα ρε π...στη μου,ποτέ δεν τους πήγαινα...:mad:

cityfly
19/02/2009, 09:26
δεν μας παρατάνε λέω εγώ αυτοί είναι καλύτεροι οδηγοί? που σου κάνουν αναστροφη όπου νάναϊ και ένα σωρό αλλα? επειδή δεν παραβιάζουν (συχνά) τα όρια? από τους πιο νευρικούς οδηγούς είναι

Nostradamus
19/02/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Όταν έρχονται τα κωλοπαιδαράκια τους εδώ στα νησιά και κάνουν τα έκτροπα δεν τους είδα να ιδρώνει το αυτί τους και αν τύχει και τους συλλάβει καμμία αστυνομία ή φάνε ξύλο από κανέναν καταστηματάρχη κάνουν διαβήματα στην πρεσβεία.Ηλίθια,ανέραστα άτομα ρε π...στη μου,ποτέ δεν τους πήγαινα...:mad:

Αν και συμφωνω με τα παραπανω δεν νομιζω οτι πρεπει κανεις να μπει σε μια κατασταση ανταπαντησης στα δικα τους στραβα.. δεν εχει σημασια πιστευω αν μπορουμε να βρουμε 100 στραβα των αλλων και ποιος θα βγει πρωτος σε ενα διαγωνισμο με τα λιγοτερα στραβα..

το κυριοτερο θα ηταν πως μπορουμε να διορθςσουμε τα δικα μας και οχι να υποδειξουμε των αλλων..

Φιλικα παντα :wave2:

cityfly
19/02/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και συμφωνω με τα παραπανω δεν νομιζω οτι πρεπει κανεις να μπει σε μια κατασταση ανταπαντησης στα δικα τους στραβα.. δεν εχει σημασια πιστευω αν μπορουμε να βρουμε 100 στραβα των αλλων και ποιος θα βγει πρωτος σε ενα διαγωνισμο με τα λιγοτερα στραβα..

το κυριοτερο θα ηταν πως μπορουμε να διορθςσουμε τα δικα μας και οχι να υποδειξουμε των αλλων..

Φιλικα παντα :wave2:


σωστό είναι αυτό αλλα είναι και αμφίδρομο ας δούμε εμείς τα δικά μας στραβά και ας αφήσουμε τα δικά τους και ας δούνε αυτοί τα δικά τους και να αφήσουν τα δικά μας

XJR_Billy
19/02/2009, 09:39
Γιατί ρε παιδιά? Ψέμματα λέει ο άνθρωπος?

Λίγες φορές έχουμε δει την Οικογένεια Παπαδόπουλου:lol: φορτωμένη πάνω σ'ένα παπί, ακράνωτη να σέρνεται από κει κι από δω στους δρόμους?

Για τους καθημερινούς ακράνωτους να μη μιλήσω...:(

Ρεζίλι, ξε-ρεζίλι, έχουμε τους πιο πολλούς νεκρούς κάθε χρόνο...:(
Το Greek driver έχει γίνει ανέκδοτο πια...

odt
19/02/2009, 09:41
Ναι, οι παλιοψέφτες...από το μυαλό τους τα βγάζουν...:rolleyes:

makis206
19/02/2009, 09:43
Α μωρέ μ'αυτοί ζηλεύουν τις γυναίκες και τις λιακάδες μας !:evil:


:lol:

devil's animal
19/02/2009, 09:48
δεν γ@μιωνται και αυτοι μπας και ξελαμπικαρουν λιγο...
αν δεν γουσταρουν και φοβουνται για την σωματικη τους ακεραιοτητα να μην ερχονται στην Ελλαδιτσα...:yuck:

αντε με τα κ@ρ@κολια του κοσμου....αυτοι εκαναν πλατες στους αλλους μ@λακες και σκοτωσαν τοσο κοσμο στο Ιρακ.:mad: :mad:

filipp0s
19/02/2009, 09:52
καλα αν σας έρθει στην εθνική καμια ντουλάπα στο κεφάλι, εσεις βρίστε τον Αγγλο...


(και μάλιστα έχει συμβεί ακριβως δίπλα μου τέτοιο σκηνικό στην αθηνων-λαμίας )

sapila racing
19/02/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δεν μας παρατάνε λέω εγώ αυτοί είναι καλύτεροι οδηγοί? που σου κάνουν αναστροφη όπου νάναϊ και ένα σωρό αλλα? επειδή δεν παραβιάζουν (συχνά) τα όρια? από τους πιο νευρικούς οδηγούς είναι

Sorry αλλά είναι πολύ καλύτεροι οδηγοί απο τους Ελληνες.
Εζησα μερικά χρόνια στην Αγγλία όπου οδηγούσα αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα.
Δεν κινδύνεψα να σκοτωθω με την μοτό ούτε μια φορά ούτε ειχα κανένα ατύχημα, και όποτε δημιουργήθηκε (2-3 φορες) πρόβλημα (τύπου να σε κλείσει καποιος όπως γίνεται καθημερινα στην Αθηνα καμμια 10ρια φορές) και δεν έφταιγα μου ζήτησαν συγγνώμη.
Μια φορά με τρακαραν απο πίσω (με το αυτοκίνητο) και ο άνθρωπος μόνο που δεν μου κατέβασε τα βρακιά του.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις, εισαι εκτός θέματος.

project.breeze
19/02/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και συμφωνω με τα παραπανω δεν νομιζω οτι πρεπει κανεις να μπει σε μια κατασταση ανταπαντησης στα δικα τους στραβα.. δεν εχει σημασια πιστευω αν μπορουμε να βρουμε 100 στραβα των αλλων και ποιος θα βγει πρωτος σε ενα διαγωνισμο με τα λιγοτερα στραβα..

το κυριοτερο θα ηταν πως μπορουμε να διορθςσουμε τα δικα μας και οχι να υποδειξουμε των αλλων..

Φιλικα παντα :wave2:


Το θέμα δεν είναι να καθόμαστε να λέει την μαλακία του ο καθένας και εμείς να τους ακούμε άκριτα.Ξέρουμε ποιά είναι τα προβλήματα στην χώρα μας καλύτερα από οποιονδήποτε έρχεται για διακοπές εδώ ή έρχεται για λίγα χρόνια.Δεν είδα ποτέ κανείς Έλληνας να ασχοληθεί με την Αγγλία,μόνο αυτοί ασχολούνται μαζί μας.Θυμάμαι χαρακτηριστικά πριν την 11η Σεπτεμβρίου 2001,το καλοκαίρι ότι οι ΗΠΑ είχαν εκδώσει ταξιδιωτική οδηγία για όσους Αμερικανούς έρχονται στην Ελλάδα επειδή και καλά η Ελλάδα είναι από τις χώρες που υποθάλπουν τρομοκράτες.Είδες τις ΗΠΑ από τότε να ξαναείπαν τίποτα;Ας κοιτάξει ο καθένας την χώρα και ας μην κρίνει ή τουλάχιστον αφού κρίνει ας προτείνει και κάτι να φανεί ότι το κάνει από ενδιαφέρον και όχι από κακία και κομπλεξισμό.Ας κοιτάξουν τα χάλια τους που έχουνε μια νεολαία που παραπαίει μεταξύ αλκοολισμού,ναρκωτικών και παραβατικότητας,ας κοιτάξουν το κακό που κάναν με την συμμετοχή τους στον πόλεμο του Ιράκ και του Αφγανιστάν και ας αφήσουν την Ελλαδίτσα ήσυχη που δεν πειράζει κανέναν.Επαναλαμβάνω,έχει χίλια δίκια και το ξέρουμε καλύτερα από αυτόν και το αν θα καταφέρουμε να αλλάξουμε ή όχι στηρίζετε αποκλειστικά σε εμάς και όχι σε οποιονδήποτε άλλον θα βγάλει την χολή του στο ίντερνετ για τους δικούς του λόγους.Δεν είδα τουλάχιστον να προτείνει κάτι,απλά έβαλε μια φωτογραφία και έγραψε και την μαλακία του από κάτω...

road spirit
19/02/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
καλα αν σας έρθει στην εθνική καμια ντουλάπα στο κεφάλι, εσεις βρίστε τον Αγγλο... you mothafucka english bastard queer
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

cityfly
19/02/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Sorry αλλά είναι πολύ καλύτεροι οδηγοί απο τους Ελληνες.
Εζησα μερικά χρόνια στην Αγγλία όπου οδηγούσα αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα.
Δεν κινδύνεψα να σκοτωθω με την μοτό ούτε μια φορά ούτε ειχα κανένα ατύχημα, και όποτε δημιουργήθηκε (2-3 φορες) πρόβλημα (τύπου να σε κλείσει καποιος όπως γίνεται καθημερινα στην Αθηνα καμμια 10ρια φορές) και δεν έφταιγα μου ζήτησαν συγγνώμη.
Μια φορά με τρακαραν απο πίσω (με το αυτοκίνητο) και ο άνθρωπος μόνο που δεν μου κατέβασε τα βρακιά του.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις, εισαι εκτός θέματος.

ποτε και σε πια περιοχή γιατί σήμερα στα east midlands οδηγούν πολύ διαφορετικά από αυτά που περιγράφεις ο άλλος παραλίγο να με πατήσει (πεζός εγώ) διότι θέλοντας να στρίψει δεξιά θεώρησε καλο να βγει στο αντίθετο ρεύμα δέκα αυτοκίνητα πριν τη στροφή εντελώς ξαφνικά χωρίς φλας χωρίς τίποτα τα αμάξια ήταν σταματημένα και εγώ περνούσα το δρόμο (δρόμος μικρός ούτε φανάρια ούτε διαβάσεις απλά μικρή διασταύρωση)

stefanos
19/02/2009, 10:05
Αυτά τα toyota ήταν απίστευτα αυτοκίνητα, πλάκα πλάκα.
Για φορτωσε κανένα απο τα καινούργια έτσι και πάει για απόσυρση κατευθείαν.

XJR_Billy
19/02/2009, 10:22
Εγώ, απ' όσον κατάλαβα, ο τύπος έγραψε σε μοτο-περιοδικό, όχι σε ευρείας κυκλοφορίας εφημερίδα.
Και δεν λέει λαλακείες. Όντως συμβαίνουν αυτά που λέει, και παρα-συμβαίνουν μάλιστα.

Αν κάποια χώρα της Ευρώπης πρέπει να κρατήσει το στόμα της κλειστό για την κουλτούρα που καλλιεργεί και για τη διεθνή της πολιτική, είναι η Αγγλία, η πόρνη της Ευρώπης...:mad:

Αλλά στο θέμα "οδηγική συμπεριφορά", εμάς, δεν μας παίρνει με τίποτα να μιλάμε...

Καλύτερα να το βουλώσουμε, να σκύψουμε το κεφάλι γιατί φταίμε, και ή να βελτιωθούμε σαν οδηγοί (auto-moto) και να μην παίρνουμε διπλώματα με τα λεφτά του μπαμπά ή να συνηθίσουμε την ιδέα ότι ζούμε σε μιά χώρα όπου ο/η κάθε κάφρος, άσχετος, καραγκιόζης δολοφόνος και κάγκουρας κινείται απειλώντας τη ζωή μας...

Giorgos19
19/02/2009, 10:32
Δεν μπορω να πω...εχει απολυτο δικιο σε αυτο που αναφερει....

Αλλα εγω σκεφτομαι και κατι αλλο,το οποιο βεβαια μπορει να ειναι και λιγο οφ τοπικ...
Αφου αυτοι εχουν τοσο καλη οδηγικη παιδεια, τοτε γιατι ρε παιδια καθε καλοκαιρι σκοτωνονται με νοικιαρικα αυτοκινητα η μηχανακια στα νησια μας??Γιατι οδηγανε τυφλα εδω?Και δεν αναφερομαι μονο σε πιτσιρικαδες, αλλα και σε οικογενειαρχες...Τα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια...
Καθε καλοκαιρι στην Κω ακουγα,ακουω και ειμαι σιγουρος οτι θα συνεχισω να ακουω, μερα παρα μερα πως αλλος ενας τουριστας σκοτωθηκε σημερα...

sniper
19/02/2009, 10:37
Αν διαφωνούμε και με τα προφανή έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που γραφει το αρθρο... :rolleyes:

konsttanttinos
19/02/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Αν κάποια χώρα της Ευρώπης πρέπει να κρατήσει το στόμα της κλειστό για την κουλτούρα που καλλιεργεί και για τη διεθνή της πολιτική, είναι η Αγγλία, η πόρνη της Ευρώπης...:mad:


Τα υπολοιπα φιλε μου ειναι περιττα..:winka:

sniper
19/02/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
...

Αν κάποια χώρα της Ευρώπης πρέπει να κρατήσει το στόμα της κλειστό για την κουλτούρα που καλλιεργεί και για τη διεθνή της πολιτική, είναι η Αγγλία, η πόρνη της Ευρώπης...:mad:

....


Ενώ η Ελλαδα καλλιεργεί κουλτούρα και εχει κάποια σοβαρή διεθνή πολιτική; ΓΙΑ ΠΕΣ! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Akatanomastos
19/02/2009, 10:49
αντι να πουμε ποσο δικιο εχει το εγγλεζακι, αμεσως λεμε αυτοι ειναι χειροτεροι και οτι το καλοκαιρι ερχονται τα κωλοπαιδα τους εδω:lol:

ο κλασσικος ο μαλ**** ο ελληνας:rotflmao:

XJR_Billy
19/02/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ η Ελλαδα καλλιεργεί κουλτούρα και εχει κάποια σοβαρή διεθνή πολιτική; ΓΙΑ ΠΕΣ! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Στην Νεοελληνική κουλτούρα ας μην αναφερθούμε.:lol:

Αλλά δεν είμαστε (τόσο πολύ):D τσιράκια και μαριονέττες της Αμερικής όσο οι Άγγλοι...;)

Τέσπα, από οδηγική συμπεριφορά είμαστε γτπ... τελείως...

sniper
19/02/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αντι να πουμε ποσο δικιο εχει το εγγλεζακι, αμεσως λεμε αυτοι ειναι χειροτεροι και οτι το καλοκαιρι ερχονται τα κωλοπαιδα τους εδω:lol:

ο κλασσικος ο μαλ**** ο ελληνας:rotflmao:

Κι αν δεν ερθει ο μαλάκας ο εγγλέζος μένουν και ορισμένες χιλιάδες άνεργοι (αφου ο τουρισμός μας είναι η βαριά μας βιομηχανία-καλώς ή κακώς) και μετά κλαίμε.....


Είμαστε έθνος ανάδελφον...... :sad:

sniper
19/02/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol: :lol:

Στην Νεοελληνική κουλτούρα ας μην αναφερθούμε.:lol:



Ναι αλλά για τους νεοέλληνες λέει.... για τους αρχαίους δεν μιλησε - το αντίθετο μάλιστα


Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Αλλά δεν είμαστε (τόσο πολύ):D τσιράκια και μαριονέττες της Αμερικής όσο οι Άγγλοι...;)


Πολύ σίγουρος δείχνεις.... ξεχνάμε εκείνο το "...ευχαριστουμε την Αμερική..."

Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Τέσπα, από οδηγική συμπεριφορά είμαστε γτπ... τελείως...

Ε τότε δεν διαφωνείς....

Akatanomastos
19/02/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν δεν ερθει ο μαλάκας ο εγγλέζος μένουν και ορισμένες χιλιάδες άνεργοι (αφου ο τουρισμός μας είναι η βαριά μας βιομηχανία-καλώς ή κακώς) και μετά κλαίμε.....


προφανως

υπαρχει ανθρωπος που να νομιζει οτι το κλιμα που υπαρχει στην ροδο, στα μαλλια, στην χερσονησο στην κερκυρα και σε ολα τα αλλα μπουρδελα της ευρωπης δεν το καλλιεργουν οι ιδιοι τοπικοι επιχειρηματιες και διοικουντες
για να καθονται ολο τον υπολοιπο χρονο και να κανουν ταξιδακια μετα στην σοβαρη ευρωπη?

και ασε τους ντοπιους που ταλαιπωριουντε να κουρευουντε..

project.breeze
19/02/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αντι να πουμε ποσο δικιο εχει το εγγλεζακι, αμεσως λεμε αυτοι ειναι χειροτεροι και οτι το καλοκαιρι ερχονται τα κωλοπαιδα τους εδω:lol:

ο κλασσικος ο μαλ**** ο ελληνας:rotflmao:



Είπαμε ότι έχει δίκιο καμμιά 500αριά φορές.διάβασε λίγο αυτά που γράφουμε.Πέρα από αυτό όμως μου την δίνει στα νεύρα με τους Άγγλους που ασχολούνται συνέχεια με την Ελλάδα.Αυτό λέμε εν ολίγοις.Και δεν είμαι ο κλασσικός ο μαλάκας ο Έλληνας,δεν με ξέρεις

XJR_Billy
19/02/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά για τους νεοέλληνες λέει.... για τους αρχαίους δεν μιλησε - το αντίθετο μάλιστα



Πολύ σίγουρος δείχνεις.... ξεχνάμε εκείνο το "...ευχαριστουμε την Αμερική..."


Ε τότε δεν διαφωνείς....

Φυσικά και δεν διαφωνώ. Έχει δίκιο ο τύπος ότι εδώ είμαστε οδηγοί του κώ...

Το ότι είπε ένας πρώην πρωθυπουργός κάτι, δεν αντικατοπτρίζει την εξωτερική πολιτική της χώρας, ούτε το φρόνημα (:look: ) του λαού της.

Φυσικά και δεν είμαστε σαν την Αγγλία.:nono:

konsttanttinos
19/02/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ η Ελλαδα καλλιεργεί κουλτούρα και εχει κάποια σοβαρή διεθνή πολιτική; ΓΙΑ ΠΕΣ! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Εισαι βλεπω εντος topic...
Και νομιζα οτι σχολιαζαμε το αρθρο του γκεουλα εγγλεζου.:rolleyes:

Akatanomastos
19/02/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Είπαμε ότι έχει δίκιο καμμιά 500αριά φορές.διάβασε λίγο αυτά που γράφουμε.Πέρα από αυτό όμως μου την δίνει στα νεύρα με τους Άγγλους που ασχολούνται συνέχεια με την Ελλάδα.Αυτό λέμε εν ολίγοις.Και δεν είμαι ο κλασσικός ο μαλάκας ο Έλληνας,δεν με ξέρεις

φιλε,
διαβασα μην ανυσηχεις
δεν πηγαινε προσωπικα σε σενα, γιαυτο ειπα ο "ελληνας" και οχι ο "project.breeze"

εχω μια αισθηση απο οσο σε ξερω απο το μοτο.γρ οτι δεν εισαι ο κλασσικος μαλ ελλ.

απλα το λεω γενικα στην κουλτουρα την ελληνικη, που αντι να δουμε την καμπουρα μας, αμεσως να την πουμε στους αλλους

και το σχολιο μου πηγαινε στο οτι, το παιδι στο περιοδικο θιγει ενα θεμα που πραγματικα ποναει την χωρα μας, και νομιζω ολα τα αλλα για νησια, εξ. πολιτικη της Αγγλιας και γκει εγγλεζους ειναι εντελως ασχετα(δεν λεω οτι τα πες ολα αυτα εσυ)

και εφοσων τους δινουμε το δικαιωμα και ασχολιουντε με εμας με πραγματικα δεδομενα, ΕΜΕΙς φταιμε, οχι αυτοι..και καλα κανουν..

project.breeze
19/02/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι αν δεν ερθει ο μαλάκας ο εγγλέζος μένουν και ορισμένες χιλιάδες άνεργοι (αφου ο τουρισμός μας είναι η βαριά μας βιομηχανία-καλώς ή κακώς) και μετά κλαίμε.....


Είμαστε έθνος ανάδελφον...... :sad:



Εντάξει ρε Sniper,αφού μας αφήνουν λεφτά δηλαδή και λόγω του τουρισμού δημιουργούνται και θέσεις εργασίας να κάτσουμε να μας πηδήξουν κιόλας μωρέ,δεν βαριέσαι;

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

-Ισοκράτης-

project.breeze
19/02/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε,
διαβασα μην ανυσηχεις
δεν πηγαινε προσωπικα σε σενα, γιαυτο ειπα ο "ελληνας" και οχι ο "project.breeze"

εχω μια αισθηση απο οσο σε ξερω απο το μοτο.γρ οτι δεν εισαι ο κλασσικος μαλ ελλ.

απλα το λεω γενικα στην κουλτουρα την ελληνικη, που αντι να δουμε την καμπουρα μας, αμεσως να την πουμε στους αλλους

και το σχολιο μου πηγαινε στο οτι, το παιδι στο περιοδικο θιγει ενα θεμα που πραγματικα ποναει την χωρα μας, και νομιζω ολα τα αλλα για νησια, εξ. πολιτικη της Αγγλιας και γκει εγγλεζους ειναι εντελως ασχετα(δεν λεω οτι τα πες ολα αυτα εσυ)

και εφοσων τους δινουμε το δικαιωμα και ασχολιουντε με εμας με πραγματικα δεδομενα, ΕΜΕΙς φταιμε, οχι αυτοι..και καλα κανουν..


Επειδή το "Ελλάδα" μάλλον μοιάζει λίγο γενικό επέτρεψε μου να το παρομοιάσω με ένα υποθετικό σπίτι.Ας πούμε ότι αύριο εσύ αποκτάς μία οικογένεια,έχεις έναν γιο που κάνει κάποιες κακές παρέες,γυρνάει αργά στο σπίτι και έχει άσχημη συμπεριφορά.Το πρόβλημα εσύ το ξέρεις και προσπαθείς να το επιλύσεις μέσα στα πλαίσια της οικογένειάς σου.Αν έχεις κάθε μέρα τον γείτονα από δίπλα να σου λέει:"Ο γιος σου κάνει κακές παρέες" "Ο γιος σου γυρνάει αργά τα βράδια" "Ο γιος σου μιλάει άσχημα" κάποια στιγμή θα τον σιχτιρίσεις έτσι δεν είναι;Δεν θα του πεις:"Κοίτα ρε φίλε την δουλεία σου και την δικιά σου οικογένεια και μην μιλάς" Φαντάσου αυτός ο γείτονας,να έχει και κόρη βιζιτού,πρεζόνι και αλκοολικιά και να στα λέει αυτά...Δεν θα βγεις από τα ρούχα σου;

TOLISTOLAROS
19/02/2009, 11:20
Αντικειμενικά σαν οδηγοί οι περισσότεροι είμαστε άχρηστοι σε σχέση με οδηγούς άλλων άλλες χωρών.Τ' ατυχήματα,οι νεκροί,ανάπηροι και τραυματίες το αποδεικνύουν.
Τώρα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε...

alexxxcbr
19/02/2009, 11:24
Παιδια εχουν δικιο οι αγγλοι.Αντι να διορθωνομαστε γινομαστε χειροτεροι.
20 μερες στο εξωτερικο το καλοκαιρι και δεν κινδυνευσα καθολου.Εδω καθε μερα
προσευχομαι να επιβιωσω.Ειναι τελικα θεμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ.....

Giorgos19
19/02/2009, 11:25
Ρε παιδια και γω πιο πανω, στην ερωτηση που εκανα δεν λεω οτι δεν κοιταζω την δικη μου καμπουρα!! Ναι ειμαστε κακιστοι οδηγοι, ναι εχουμε τους πιο πολλους νεκρους απο τροχαια καθε χρονο.. Αλλα πειτε μου πως ειναι δυνατον οταν ερχεται στην Ελλαδα ενας Αγγλος πχ, που εχει μαθει να κυκλοφορει σωστα και με ασφαλεια στη χωρα του, να μεταμορφονεται ξαφνικα σε Ελληνα οδηγο!

geotriada
19/02/2009, 11:25
Γυρισα πριν λιγες μερες απο Αγγλια,,,
οποιος εχει παει λοιπον εκει θα συμφωνησει οτι:

υπαρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ στον συνανθρωπο, ειτε σαν οδηγοι ,πεζοι, σε ολα γενικως.

ενα προβλημα διαπυστωσα, πινουν ποοοολλες μπυρες.
επιδη ομως σεβονται τους νομους ,δεν οδηγουν ποτε εστω και αν εχουν πιει μια γουλια.

τωρα γατι πινουν οταν ερθουν διακοπες εδω, και τα κανουν ολα π@τ@ν@?????
για σκεφτητε λιγο, μηπως τους αφηνουν-παροτρυνουν οι ντοπιοι ?????

project.breeze
19/02/2009, 11:25
Το αν θα βελτιώσουμε τον τρόπο οδήγησής μας σαν λαός,αν θα αποκτήσουμε επιτέλους οδηγική παιδεία θα το κάνουμε είτε μας ζαλίσουν τα @@ οι Άγγλοι είτε όχι.Θα το κάνουμε για μας γιατί είναι σωστό και όχι για να μας πούνε μπράβο οι Άγγλοι.Αυτό να καταλάβετε..

project.breeze
19/02/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Γυρισα πριν λιγες μερες απο Αγγλια,,,
οποιος εχει παει λοιπον εκει θα συμφωνησει οτι:

υπαρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ στον συνανθρωπο, ειτε σαν οδηγοι ,πεζοι, σε ολα γενικως.

ενα προβλημα διαπυστωσα, πινουν ποοοολλες μπυρες.
επιδη ομως σεβονται τους νομους ,δεν οδηγουν ποτε εστω και αν εχουν πιει μια γουλια.

τωρα γατι πινουν οταν ερθουν διακοπες εδω, και τα κανουν ολα π@τ@ν@?????
για σκεφτητε λιγο, μηπως τους αφηνουν-παροτρυνουν οι ντοπιοι ?????



Δεν το χετε καταλάβει πως είμαστε η πόρνη της Ευρώπης;Έρχονται,μας μαμάνε,ξεκαυλώνουν και γυρίζουν στην χώρα τους και παίζουν τους πολιτισμένους.Αυτό τώρα όμως είναι άλλο θέμα...

konsttanttinos
19/02/2009, 11:29
Η ελλαδα απο εμας αποτελειται.Εμεις κανουμε τις μαλακιες στους δρομους.Εμεις δημιουργουμε το ''καταλληλο'' κλιμα στο τιμονι..
Και επειδη μερικοι εδω την εχουν δει πολυ κριτες (ονοματα δεν λεμε , υποληψεις δεν θιγουμε :winka: ), παρτε και τον μεγιστο χωριατοεγγλεζο , που οχι τιποτε αλλο, ειναι ο πιο ακριβοπληρωμενος δημοσιογραφος αυτοκινητου στην ευρωπη...ετσι για να γουσταρουμε...

http://www.youtube.com/watch?v=q1a-6bomMAQ

γ@@ω την αγγλια τους..

Giorgos19
19/02/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν το χετε καταλάβει πως είμαστε η πόρνη της Ευρώπης;Έρχονται,μας μαμάνε,ξεκαυλώνουν και γυρίζουν στην χώρα τους και παίζουν τους πολιτισμένους.Αυτό τώρα όμως είναι άλλο θέμα...


Εαν ισχυει κατι τετοιο τοτε πολυ απλα δεν εχουν οδηγικη παιδεια...Γιατι οταν την εχεις την εφαρμοζεις ειτε βρισκεσαι στην Αγγλια ειτε στο Αζερμπαιτζαν...

alexxxcbr
19/02/2009, 11:37
Εμεις οταν βγαινουμε εξω γιατι φερομαστε ενταξει?Μηπως εδω ειναι μπουρδελο?

cityfly
19/02/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada


τωρα γατι πινουν οταν ερθουν διακοπες εδω, και τα κανουν ολα π@τ@ν@?????
για σκεφτητε λιγο, μηπως τους αφηνουν-παροτρυνουν οι ντοπιοι ?????


μήπως δεν ΣΈΒΟΝΤΑΙ το νομο αλλα τον ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ και επειδή εδώ βλέπουν η πιστεύουν ότι θα μείνουν ατιμώρητοι τον γραφουν κανονικότατα;


γιατί στο lancaster που απαγορεύεται να πετάς τσίχλες στο δρόμο είναι πεντακάθαρα και στο leicester που δεν υπάρχει σχετικός νομος τα πεζοδρόμια είναι πουά;


δεν θέλω να βγάλω τους άγγλους (και γενικά τους μη έλληνες) σκάρτους σε όλα αλλα και αυτό το πράγμα πια ότι όλα έξω είναι υπέροχα και όλα εδώ μπουρδέλο ε πάει πολύ

project.breeze
19/02/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μήπως δεν ΣΈΒΟΝΤΑΙ το νομο αλλα τον ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ και επειδή εδώ βλέπουν η πιστεύουν ότι θα μείνουν ατιμώρητοι τον γραφουν κανονικότατα;



+1000

Akatanomastos
19/02/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
+1000

δεν διαφωνω με αυτα που λες, και τα παραδειγματα σου κλπ κλπ..

εγω παρενεβησα απο την αρχη διοτι ειδαμε μια φωτο απο την αγγλια, και πολλους τους πειραξε οτι το ειπε ενας αγγλος!!!:eek:

αμα ηταν απο γαλλικο ισπανικο σουηδικο περιοδικο δεν θα μας πειραζε?
ή νομιζετε πως σε εκεινες τις χωρες δεν μας κραζουν

το θεμα ξαναλεω ειναι η κατασταση στην χωρα μας και το πως μας αντιμετοπιζουν εκει εξω

και οχι αν αυτοι που μας κρινουν ειναι καλητεροι η χειροτεροι αφου και εδω ειμαστε τραγικοι..
τι κανουμε? διαγωνισμο ποιος ειναι ο χειροτερος οδηγος?
δεν μας φτανει που σκωτονονται καθε χρονο εδω 1500+ ατομα..

δηλαδη επειδη αυτοι (λεω εγω τωρα) ειναι λουγκρες, οδηγανε απο δεξια, ειναι τσιρακια των αμερικανων εμεις γιναμε καλοι οδηγοι?
κατηγοροντας τους εγγλεζους οι ελληνες βελτιωνομαστε ως οδηγοι?
αν ειναι ετσι και γω μαζι σας.. αλλα δεν νομιζω..

ermiss
19/02/2009, 12:12
Και πάλι για να καλύψουμε τον δικό μας βρώμικο Κwλο κοιτάμε τον ανοιχτό των Βρετανών !!!!


Όταν μιλάμε για τέτοια ξεφτλίκια σε θέματα ασφάλειας δεν έχει καμία ουσία να συγκριθούμε με άλλους...


Αν διαβάζετε καθημερινά το φόρουμ θα πρέπει να έχετε καταλάβει ότι χωρά μια ολόκληρη κατηγορία απο στραβά και ανάποδα των αποκλειστικά ελληνικών δρόμων.

Αφήστε τους κουτόφραγκους στην ασφάλεια τους. Δείτε σε τι επίπεδο έχουμε φτάσει σε κυκλοφοριακή αγωγή.

Και εγώ ο παπάρας κυκλοφορούσα ακράνωτος αρκετές φορές για αποστάσεις 5-10 τετραγώνων.

Αλλά ρε παιδιά με όσα βλέπω στο δρόμο και διαβάζω εδώ, είμαστε πολύ επικίνδυνοι τελικά.

Χεσμένοι πρέπει να κυκλοφορούμε με ρανταρ ανοιχτά είτε μιλάμε για πόλη είτε για εθνική. Για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε ολόκληροι πίσω....

alexxxcbr
19/02/2009, 12:28
Μηπως δεν εφαρμοζονται οι νομοι?Ειναι κριμα μια υπεροχη χωρα οπως η Ελλαδα να
ξεφτιλιζεται..

XJR_Billy
19/02/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Μηπως δεν εφαρμοζονται οι νομοι?Ειναι κριμα μια υπεροχη χωρα οπως η Ελλαδα να
ξεφτιλιζεται..

Όπως είναι και κρίμα ένας ωραίος λαός όπως οι Έλληνες να πεθαίνουν σωρηδόν...:(

mikros boudas
19/02/2009, 12:32
αυτο με τον Ισοκρατη φιλε δεν ισχυει...δε το ειπε ποτε ο τυπος αυτο...μαλακιουλα του ιντερνετ ειναι...





στα νησια δεν σκοτωνονται αγγλοι σε τετοιο ρυθμο οπως νομιζουμε.ως επι το πλειστον σκοτωνονται ιταλοι,γαλλοι και αλλες εθνικοτητες...παρολα αυτα,οι αγγλοι οταν πινουν στα νησια,ξερουνε πως δεν υπαρχει ελεγχος οποτε βρισκουν και κανουν...στην χωρα τους σεβονται τους νομους του,περα απο τον συνανθρωπο...οταν ο συνανθρωπος ομως ειναι επιχειρηματιας ζωο,τοτε δεν τον σεβονται...και με το δικιο τους...σκεφτειτε τι αντικριζουν αυτοι οι ανθρωποι οταν ερχονται στην ελλαδα και ειδικα στα νησια μας...εδω εμεις κραζουμε τους επιχειρηματιες,αυτοι τι πρεπει να κανουν που ειναι και ξενοι??ο αρθρογραφος εχει απολυτο δικιο σχετικα με το θεμα της οδηγησης...ειμαστε απλα τραγικοι...ολοι κανουμε τις μαλακιες μας...απο εκει και περα,το να προσπαθουμε να κρινουμε τους αγγλους και ειδικα σε αλλο επιπεδο(εξωτερικη πολιτικη κλπ κλπ) ειναι ατοπο και χωρις νοημα καθως ουτε εκει ειμαστε καλυτεροι...προτεινω να το βουλωσουμε και να προσπαθησουμε να γινουμε καλυτεροι.μονο ετσι θα το βουλωσουνε κι αυτοι και δεν θα κραζουν....

stefanos
19/02/2009, 16:08
Να βελτιωθώ για να μην με κράζουν οι Αγγλοι.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Οδηγάω μια χαρά φίλε δεν παραβιάζω τους Νόμους και ποτέ δεν έχω βάλει ντουλάπες στο αυτοκίνητό μου.
Και αυτό το κάνω επειδή το πιστεύω εγώ και οχι επιδή μου το επιβάλει κάποιος ανύπαρκτος τροχαίος εν αντιθέση με τον Εγγλέζο που έχει ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ να πέφτει τύφλα στο μεθύσι έξω απο τις εισόδους των μαγαζιών απο το απόγευμα.
Παιδεία οι 13 χρονοι πατέρες και οι 15χρονες μητέρες για το επίδομα.

SVX
19/02/2009, 16:11
αστους να λενε... ειμαστε ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ!!! :look:


156157

stefanos
19/02/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αστους να λενε... ειμαστε ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ!!! :look:

Και ωραιότεροι:p

sergiosm
19/02/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μήπως δεν ΣΈΒΟΝΤΑΙ το νομο αλλα τον ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ και επειδή εδώ βλέπουν η πιστεύουν ότι θα μείνουν ατιμώρητοι τον γραφουν κανονικότατα;


+ 1....

mikros boudas
19/02/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να βελτιωθώ για να μην με κράζουν οι Αγγλοι.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Οδηγάω μια χαρά φίλε δεν παραβιάζω τους Νόμους και ποτέ δεν έχω βάλει ντουλάπες στο αυτοκίνητό μου.
Και αυτό το κάνω επειδή το πιστεύω εγώ και οχι επιδή μου το επιβάλει κάποιος ανύπαρκτος τροχαίος εν αντιθέση με τον Εγγλέζο που έχει ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ να πέφτει τύφλα στο μεθύσι έξω απο τις εισόδους των μαγαζιών απο το απόγευμα.
Παιδεία οι 13 χρονοι πατέρες και οι 15χρονες μητέρες για το επίδομα. να βελτιωθεις για γινεις καλυτερος ισως?χεσε τους αγγλους,για σενα το κανεις

stefanos
19/02/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
να βελτιωθεις για γινεις καλυτερος ισως?χεσε τους αγγλους,για σενα το κανεις

Εγώ έχω φτάσει σε σημείο που καλύτερος δεν γίνεται.
Σε λίγο θα αρχίσουν αθριτικά πρεσβυωπία και παρόμοια οπότε για χειρότερα πάμε.
Και τους Αγγλους ειδικά τους κουτσομπόλιδες τους έχω χεσμένους:p

sek
19/02/2009, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αυτο με τον Ισοκρατη φιλε δεν ισχυει...δε το ειπε ποτε ο τυπος αυτο...μαλακιουλα του ιντερνετ ειναι...


:beer:


voila (http://dimitrisdoctor2.blogspot.com/2008/12/blog-post_11.html)



:wave2:

TROOPER
19/02/2009, 21:14
βγηκε καποιος (δε με νοιαζει ποιος) και εθιξε την ελληνικη μαλακια (που κυκλοφορει ελευθερη στους δρομους και ειμαστε καθημερινα αυτοπτες μαρτυρες).

και αντι να επικεντρωθουμε στην μαλακια μας μπας και την αλλαξουμε καπως,καπου,καποτε, καθομαστε και βριζουμε αυτον που το ειπε επειδη δεν ηταν ελληνας.

τι να πει κανεις για τη μαλακια μας τελικα..........:a11: :a02: :a018:

blackbusa
19/02/2009, 22:08
Βασικα για να μην αναλωνεστε σε ασκοπους προβληματισμους και τσαμπουκαδες να ξερετε οτι σε ολη την ευρωπη χεσμενη την εχουν την Ελλαδα...δεν καθονται καθε 3 και λιγο να ασχολουνται οπως νομιζουν καποιοι...απλα οταν μειλαμε για κακη οδικη συμπεριφορα,ακομα χειροτερο οδικο δικτυο και ακομα περισσοτερα ''παρατραγουδα'' η Ελλαδα κατεχει απο τις πρωτες θεσεις και ειναι παραδειγμα προς αποφυγη...οσο τωρα αφορα το βιντεακι με τον Clarkson μπορει να ειναι φαινετε λιγο/πολυ εριστικο αλλα ειναι αυτο που νομιζουν ολοι οι τουριστες που ερχονται εδω....μπουζουκι,σπασιμο πιατων και χαβαλες (σε πολυ γενικα πλαισια)....ποιο πολυ με πειραξε που ειδα οτι αυτο το βιντεακι το ανεβασε ενας κατοικος της Μακεδονιας (ναι...για ολο τον υπολοιπο κοσμο Μακεδονια ειναι τα Σκοπια)....οσο αφορα την τηρηση των νομων η απαντηση ειναι απλη..οσο πιο σκληρη ειναι η αστυνομευση τοσο πιο νομοταγης εισαι/γινεσαι....δεν ειναι παντα θεμα παιδειας γιατι τους ιδιους ανθρωπους που φανταζομαι οτι περνανε απο τις διαβασεις τους και με πρασινο στην χωρα τους τους βλεπω να περνανε γιουρουση οπουδηποτε στην Αθηνα....

Οσπου να αρχισει να υπαρχει αλληλοσεβασμος (ειπαμε την παιδεια θα μας την επιβαλουν) με τον απεναντι μας θελει πολυ προσοχη.....

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...

:wave2:

blackbusa
19/02/2009, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ποτε και σε πια περιοχή γιατί σήμερα στα east midlands οδηγούν πολύ διαφορετικά από αυτά που περιγράφεις ο άλλος παραλίγο να με πατήσει (πεζός εγώ) διότι θέλοντας να στρίψει δεξιά θεώρησε καλο να βγει στο αντίθετο ρεύμα δέκα αυτοκίνητα πριν τη στροφή εντελώς ξαφνικά χωρίς φλας χωρίς τίποτα τα αμάξια ήταν σταματημένα και εγώ περνούσα το δρόμο (δρόμος μικρός ούτε φανάρια ούτε διαβάσεις απλά μικρή διασταύρωση)

http://www.youtube.com/watch?v=_Zqmqv2VzuA

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
20/02/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
http://www.youtube.com/watch?v=_Zqmqv2VzuA

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μπα άγγλος ήταν

konsttanttinos
20/02/2009, 12:47
''Για άλλη μια φορά, οι ελληναράδες χρησιμοποιούν τους αρχαίους όπως ο μεθυσμένος τον φανοστάτη: όχι για να φωτίσουν το δρόμο τους, αλλά για δεκανίκι που θα στηρίξει τα σαθρά τους επιχειρήματα.''

+600

:mad: :mad: