PDA

View Full Version : Μηχανικοί και αναβάτες



GiannisBlessed
19/02/2009, 11:35
Λοιπον εχω μια αποψη....οποιος δεν συμφωνει ας μην μιλησει(δημοκρατια:rotflmao: ).πλακα κανω...Θεωρω οτι ο σωστος μοτοσυκλετιστης δεν ειναι αυτος που μονο ξερει να οδηγαει σωστα,να μην θετει την ζωη την δικια του και των γυρο του σε κινδυνο(καθως και την υλικη περιουσια τους:evil: ).αλλα να ειναι σε θεση στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο να συντηρει το οχημα του.
δηλαδη....
Ο μοτοσυκλετιστης-ιδιοκτητης πρεπει να μπορει να ξερει (εστω και λιγο ρε γμτ) σε τι κατασταση βρισκεται μηχανικα(και ψυχολογικα:D ) η μηχανη του,αν ο μηχανικος οντως επισκευαζει την μηχανη του οταν αυτη πηγαινει σ'αυτον καθως και να βεβαιωνεται αν αυτο γινεται με το σωστο αντιτιμο.αν παλι αναλαμβανει την επισκευη-συντηρηση ο ιδιος να ξερει τι κανει δια να μην ερχετε εδω περα και ρωταει ολη την ωρα:a13: :D
οριστε εν συντομια η ιστορια μου.
πρωταγωνιστουν:....
ο μηχανικος.
ο ιδιοκτητης.
πριν 2-3 μηνες μου χαριστηκε μια μηχανη απο εναν καθηγητη μου(ιδιοκτητης)
λοιπον ειχε σπασει η φουρκετα και η μηχανη ειχε βγει "off"
τα εξοδα επισκευης ηταν απαγορευτικα(παλια μηχανη)ετσι την πηρα εγω να την φτιαξω η να την πεταξω.
απο τη πρωτη στιγμη παρατηρησα οτι η μηχανη ειχε καποια "εξτρα" ........προβληματακια.στην πορεια βγηκαν και αλλα τα οποια ηταν απο λιγο (τρυπα στο δοχειο διαστολης,ελεειινοοο ρυθμισμα καρπυρατερ!,σπασμενο το ενα εκ τον δυο τσοκ ,στο πιρουνι η μια μπουκαλα ηταν πιο πανω απο την αλλη 2cm,μερικος χαλασμενη τρομπα λαδιου και αλλα!) εως πολυ σημαντικα και επικινδυνα για τον αναβατη(λαθος βημα αλυσιδας(ελεος!),1βιδα τελειως ασφικτη στην μπροστα δαγκανα(!),χαλαρη αλυσιδα που εβρησκε στο κεντρικο σταντ και ειχε "φαει" το μισο!!!,και στην μανετα φρενου ελειπε μια βιδα)
ρωτησα τον ιδιοκτητη ποτε την ειδε τελευταια φορα μηχανικος.
μου ειπε 1 μηνα πριν σπασει.
με μεγαλη μου εκπληξη λεω.
και αυτα δεν τα ειδε?
ποια λεει ο ιδιοκτητης?
του εδειξα και του εξηγησα οτι η μηχανη ηταν επικινδυνο να κυκλοφορει γιατι αποτελει κινδυνο για αυτον αλλα και για ολους!!επειτα σοκαρισμενος μου εδωσε σε μια σακουλα καποια ανταλακτικα που ειχε καβατζα μεσα στα οποια ειχε την ντιζα του τσοκ.
την βλεπω και του λεω....αυτην γιατι δεν την αλλαξατε? και μου ειπε οτι δεν ζητησε τιποτα ο μηχανικος οτι χρειαζεται να αλλαχτει(!).
οκ ο μηχανικος δεν ζητουσε(επερνε λεφτα εννοειται!),η μηχανη εκανε τα "σερβις" τακτικα αλλα σπανιως ζητουσε τιποτα (ε μωρε σιγα....μια φορα ζητησε μια φουρκετα)
.
.
.
.
και σκευτομαι εγω....οκ ο μηχανικος η ειναι η παντελος ασχετος η ειναι εγκληματιας!οκ φταιει ο μηχανικος γιατι ειναι δουλεια του αλλα δεν φταιει και ο ιδιοκτητης?δεν επρεπε να ξερει εστω και λιγο να προστατευτει απο τετοιους??η ζημιες αποκατασταθηκαν με περιπου 150 ευρω(με δικια μου δουλεια ομως)μονο!!! "σιγα τα χρηματα"!στην προταση αυτην συνταχτηκε πληρως και ο ιδιοκτητης.ολες η ζημιες οφειλονταν στην ελειψη συντηρησης.αυτην την περιοδο που οδηγουσε αυτος ο ανθρωπος αυτο το οχημα επαιζε με την τυχη του (που αποδειχτηκε μπολικη) για ενα ασημαντο ποσο το οποιο ηταν διατεθημενος να αφιερωσει αλλα ποτε δεν του ζητηθηκε να το κανει!!
αλλα μην ξεχναμε οτι θα μπορουσαν τα πραγματα να ηταν και πολυ χειροτερα.:sick: :look:
υπαρχουν και αλλοι "ιδιοκτητες" και "μηχανικοι" πρωταγωνιστες αυτης της ζωης εκει εξω!νομιζω δεν ειναι μεμονομενο περιστατικο.:(

Kotsis23
14/04/2009, 12:38
Ωραία σκέψη αλλα αν υποθέσουμε ότι ένας νέος οδηγός ξεκινάει πως θα ξέρει από αυτά τα πράγματα εγώ μόλις τώρα μπαίνω στον κόσμο και τα μισά από αυτά που είπες δεν τα ξέρω καν που βρίσκονται,και εννοείτε δεν μπορώ να πάρω την μηχανή μου και να την διαλύσω ψάχνοντας τα.Θα ήθελα να τα μάθω αλλα δεν ξέρω πως και από που να αρχίσω.Έχετε κάποιο link βοηθητικό?κάποιο βιβλίο να προτείνεται?

devil's animal
14/04/2009, 12:51
ολα ερχονται με τα χρονια και την εμπειρια.
κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος!


και θα σε πιασουν "κοτσο" στα σερβις και ισως και στην αγορα.
και κατι θα διαλυθει επειδη δεν το προσεχες-συντηρουσες.
και καποιου παλιοτερου θα πρηξεις τα @@ για να μαθεις.
και κατι καποια στιγμη θα ξεχαστει (ειτε απο εσενα,ειτα απο μαστορα)

ολα μεσα στην ζωη ειναι.

το θεμα ειναι να μην γινονται συχνα εγκληματικες παραλειψεις και να μπορουμε να χαιρομαστε τις μηχανες μας.

βεβαια σε ολα τα παραπανω υπαρχει η προϋποθεση ο αναβατης/ιδιοκτητης να ασχοληθει,να ρωτησει,να διαβασει και να μαθει γι'αυτο που οδηγαει.
:beer: :beer: :beer:

Allst@rf
14/04/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Λοιπον εχω μια αποψη....οποιος δεν συμφωνει ας μην μιλησει(δημοκρατια:rotflmao: ).πλακα κανω...Θεωρω οτι ο σωστος μοτοσυκλετιστης δεν ειναι αυτος που μονο ξερει να οδηγαει σωστα,να μην θετει την ζωη την δικια του και των γυρο του σε κινδυνο(καθως και την υλικη περιουσια τους:evil: ).αλλα να ειναι σε θεση στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο να συντηρει το οχημα του.
δηλαδη....
Ο μοτοσυκλετιστης-ιδιοκτητης πρεπει να μπορει να ξερει (εστω και λιγο ρε γμτ) σε τι κατασταση βρισκεται μηχανικα(και ψυχολογικα:D ) η μηχανη του,αν ο μηχανικος οντως επισκευαζει την μηχανη του οταν αυτη πηγαινει σ'αυτον καθως και να βεβαιωνεται αν αυτο γινεται με το σωστο αντιτιμο.αν παλι αναλαμβανει την επισκευη-συντηρηση ο ιδιος να ξερει τι κανει δια να μην ερχετε εδω περα και ρωταει ολη την ωρα:a13: :D
οριστε εν συντομια η ιστορια μου.
πρωταγωνιστουν:....
ο μηχανικος.
ο ιδιοκτητης.
πριν 2-3 μηνες μου χαριστηκε μια μηχανη απο εναν καθηγητη μου(ιδιοκτητης)
λοιπον ειχε σπασει η φουρκετα και η μηχανη ειχε βγει "off"
τα εξοδα επισκευης ηταν απαγορευτικα(παλια μηχανη)ετσι την πηρα εγω να την φτιαξω η να την πεταξω.
απο τη πρωτη στιγμη παρατηρησα οτι η μηχανη ειχε καποια "εξτρα" ........προβληματακια.στην πορεια βγηκαν και αλλα τα οποια ηταν απο λιγο (τρυπα στο δοχειο διαστολης,ελεειινοοο ρυθμισμα καρπυρατερ!,σπασμενο το ενα εκ τον δυο τσοκ ,στο πιρουνι η μια μπουκαλα ηταν πιο πανω απο την αλλη 2cm,μερικος χαλασμενη τρομπα λαδιου και αλλα!) εως πολυ σημαντικα και επικινδυνα για τον αναβατη(λαθος βημα αλυσιδας(ελεος!),1βιδα τελειως ασφικτη στην μπροστα δαγκανα(!),χαλαρη αλυσιδα που εβρησκε στο κεντρικο σταντ και ειχε "φαει" το μισο!!!,και στην μανετα φρενου ελειπε μια βιδα)
ρωτησα τον ιδιοκτητη ποτε την ειδε τελευταια φορα μηχανικος.
μου ειπε 1 μηνα πριν σπασει.
με μεγαλη μου εκπληξη λεω.
και αυτα δεν τα ειδε?
ποια λεει ο ιδιοκτητης?
του εδειξα και του εξηγησα οτι η μηχανη ηταν επικινδυνο να κυκλοφορει γιατι αποτελει κινδυνο για αυτον αλλα και για ολους!!επειτα σοκαρισμενος μου εδωσε σε μια σακουλα καποια ανταλακτικα που ειχε καβατζα μεσα στα οποια ειχε την ντιζα του τσοκ.
την βλεπω και του λεω....αυτην γιατι δεν την αλλαξατε? και μου ειπε οτι δεν ζητησε τιποτα ο μηχανικος οτι χρειαζεται να αλλαχτει(!).
οκ ο μηχανικος δεν ζητουσε(επερνε λεφτα εννοειται!),η μηχανη εκανε τα "σερβις" τακτικα αλλα σπανιως ζητουσε τιποτα (ε μωρε σιγα....μια φορα ζητησε μια φουρκετα)
.
.
.
.
και σκευτομαι εγω....οκ ο μηχανικος η ειναι η παντελος ασχετος η ειναι εγκληματιας!οκ φταιει ο μηχανικος γιατι ειναι δουλεια του αλλα δεν φταιει και ο ιδιοκτητης?δεν επρεπε να ξερει εστω και λιγο να προστατευτει απο τετοιους??η ζημιες αποκατασταθηκαν με περιπου 150 ευρω(με δικια μου δουλεια ομως)μονο!!! "σιγα τα χρηματα"!στην προταση αυτην συνταχτηκε πληρως και ο ιδιοκτητης.ολες η ζημιες οφειλονταν στην ελειψη συντηρησης.αυτην την περιοδο που οδηγουσε αυτος ο ανθρωπος αυτο το οχημα επαιζε με την τυχη του (που αποδειχτηκε μπολικη) για ενα ασημαντο ποσο το οποιο ηταν διατεθημενος να αφιερωσει αλλα ποτε δεν του ζητηθηκε να το κανει!!
αλλα μην ξεχναμε οτι θα μπορουσαν τα πραγματα να ηταν και πολυ χειροτερα.:sick: :look:
υπαρχουν και αλλοι "ιδιοκτητες" και "μηχανικοι" πρωταγωνιστες αυτης της ζωης εκει εξω!νομιζω δεν ειναι μεμονομενο περιστατικο.:(


καλησπερα.
βασικα εισαι πολυ σωστος αλλα στην ουσια, λες τα αυτονοητα.
προσωπικα πιστευω ,οσων αφορα τους μοτοσυκλετιστες,ειναι επιβεβλημενη η γενικη γνωση καποιον πραγματων για καποια βασικα(ελεγχος λαδια,λαστιχα,λιγα ηκεκτρικα...κτλ)
και πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα να κατσεις μια-δυο φορες τη βδομαδα να πλυνεις το μηχανακι σου και να το παρατηρεις.
τρανταχτο προσωπικο παραδειγμα ,χθες καθος επλενα τον υπερ δουκα μου,παρατηρησα οτι η μια αλενοβιδα απο την καρινα ειχε πεσει
:eek: !!!
ε δε νομιζω να ειναι καποιος τοσο κουτος που να μην το παρατηρησει και να κανει την επισκευη μονος του...αν ισχυει κατι τετοιο καλυτερα...πεζο2:D ,και δεν εχεις να ανυσηχεις για τιποτα...

:wave2:

GiannisBlessed
14/04/2009, 14:21
εγω την πατησα απο μηχανικους.
και καταλαβα οτι "αν θες να κανεις κατι καλα καντο μονος σου"
αν παω στον μηχανικο 90% δεν θα εχει το μανουαλ με τις ροπες σφιξηματος.
εγω εδω ειδα και επαθα να το βρω.
φιλε κοτσι.
και εγω πριν λιγα χρονια ξεκινησα να καβαλαω και σχεδον ταυτοχρονα χρειαστηκε να μαθω οσα περισοτερα για την συντηρηση και την σωστη λειτουργια της μηχανης.
το ιντερνετ παρεχει πολυ μεγαλο ογκο πληροφοριων φτανει να ξερεις και αγγληκα.
αυτες τις πληροφοριες πρεπει να μελετα ο αναβατης.

ας πουμε.
ποσοι εχουμε δει καποιον να κανει βολτες με μια αλυσιδα που ειτε κρεμεται ειτε "καποιος" την εσφιξε τερμα.εγω εχω δει πολλους.
Ο οδηγος πρεπει να ξερει τουλαχιστων να αναθεσει το ρυθμισμα της σε εναν μηχανικο η να το αναλαβει ο ιδιος.ΑΝ ΞΕΡΕΙ.
τα οικονομηκα οφελη επισης μπορει να ειναι απο μικρα εως τεραστια.
και τελος η προσωπικη ευχαριστηση ειναι ανεκτιμητη.:cool:

panos1050
14/04/2009, 18:36
Τοτε απο εδω και περα οταν θα πηγαινουμε να παρουμε μηχανη θα μας ζητουν εκτος απο διπλωμα και πτυχιο μηχανικου.το αν θελει ο καθενας να ξερει απο αυτα η αν θελει να τον πιανουν κοτσο ειναι δικο του θεμα.καλο ειναι να ξερουμε καποια βασικα πραγματα μηπως συμβει κατι.μοτασηκλετιστης ειναι ιδαιολογια, ελευθερια .οχι λαδια φυλτρα μπουζι.αυτα

castoras
14/04/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
Τοτε απο εδω και περα οταν θα πηγαινουμε να παρουμε μηχανη θα μας ζητουν εκτος απο διπλωμα και πτυχιο μηχανικου.το αν θελει ο καθενας να ξερει απο αυτα η αν θελει να τον πιανουν κοτσο ειναι δικο του θεμα.καλο ειναι να ξερουμε καποια βασικα πραγματα μηπως συμβει κατι.μοτασηκλετιστης ειναι ιδαιολογια, ελευθερια .οχι λαδια φυλτρα μπουζι.αυτα

Και τα λάδια φίλτρα μπουζί ιδεολογία είναι!!!Και δεν είναι κακό στις εξετάσεις για δίπλωμα να δίνεις και μερικά μηχανολογικά,όχι αναγκαστικά για να επισκευάσεις μόνος σου τη μηχανη,αλλά για να έχεις μια ιδέα όταν "πονάει" ΠΟΥ πονάει!!!Πιστεύω πως είναι καλό ακόμα και για το μηχανικό που θα πας να μπορείς να του εξηγήσεις τι τρέχει!!Κι εγώ καινούριος είμαι στο χώρο και όταν πρωτοπήρα μηχανάκι ούτε καν το άγγιζα για να μην κάνω καμιά ζημιά.Δυο χρόνια μετά όμως είμαι σε θέση να λύσω κάποια κομμάτια,όχι για να επισκευάσω(δεν έχει χρειαστεί),αλλά για να συντηρήσω και νιώθω πολύ ωραία που το κάνω μόνος μου!!!
:beer: :beer:

sapila racing
14/04/2009, 19:34
Τα παλιά τα χρόνια που οι μοτοσυκλέτες (αλλά και τα αυτοκίνητα) ηταν αναξιόπιστες εως και προβληματικές επιβαλλόταν να εχει ο χειριστής κάποιες εστω στοιχειώδεις γνώσεις συντήρησης/επισκευης αλλιως δεν θα εφτανε στον προοροσμό του.

Σήμερα τα πράγματα, ευτυχως, εχουν αλλάξει άρδην, αλλά κακό δεν κάνει να ξέρεις πως δουλεύει και να μπορείς να φτιάξεις μια μικρόβλάβη.

DAN_DAN
14/04/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
βεβαια σε ολα τα παραπανω υπαρχει η προϋποθεση ο αναβατης/ιδιοκτητης να ασχοληθει,να ρωτησει,να διαβασει και να μαθει γι'αυτο που οδηγαει.


+1000

GiannisBlessed
14/04/2009, 22:33
παιδια δεν λεω να γινουμε μηχανικοι....
να ξερουμε ομως ποτε διατρεχουμε κινδυνο εμεις η αλλοι και να εχουμε μια ιδεα του ποσο κοστιζει περιπου κατι να επισκευαστει.πιστευω οτι αν υπαρχουν καποιοι μηχανικοι που δεν κανουν καλα την δουλεια τους ειναι γιατι εκμεταλευονται την αγνοια των πελατων τους.
αυτη ειναι η αποψη μου.
δεν απαιτει τρομερη προσπαθεια και χρονο να μαθεις δυο-τρια πραγματα.
και δεν βγαινεις χαμενος.
εκτος και αν μπλεξεις με τα φρενα σου και δεν ξερεις που σου παν τα 4.

GiannisBlessed
14/04/2009, 22:44
να πω οτι εχετε ολοι δικιο.δεν υπαρχει ξεκαθαρο σημειο του που σου αρεσει να λερωνεσαι και που εισαι μηχανικος.

panos1050
14/04/2009, 22:45
Δεν ειπε κανενας οτι πρεπει να εχουμε μαυρα μασανυχτα,
αλλα οχι οτι πρεπει οποσδηποτε να κανουμε μονοι μας τα σερβις.
οποιος θελει τα κανει ολα αυτος μαγκια του. καποιος ομως μπορει να μην εχει το χρονο η να μη γουσταρει να λυνει και να δενει δεν παει να πει οτι αυτος ειναι δηθεν μοτοσηκλετιστης.
πρεπει ολοι μας να ξερουμε καποια βασικα για μια δυσκολη στιγμη τα υπολοιπα ειναι
στα γουστα του καθενα.ολοι ιδιοι ειμαστε απλα σε αλλους αρεσει να λυνουν και να δενουν
και σε αλλους να τις γυαλιζουν ολη μερα

Leopsomo
14/04/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
Δεν ειπε κανενας οτι πρεπει να εχουμε μαυρα μασανυχτα,
αλλα οχι οτι πρεπει οποσδηποτε να κανουμε μονοι μας τα σερβις.
οποιος θελει τα κανει ολα αυτος μαγκια του. καποιος ομως μπορει να μην εχει το χρονο η να μη γουσταρει να λυνει και να δενει δεν παει να πει οτι αυτος ειναι δηθεν μοτοσηκλετιστης.
πρεπει ολοι μας να ξερουμε καποια βασικα για μια δυσκολη στιγμη τα υπολοιπα ειναι
στα γουστα του καθενα.ολοι ιδιοι ειμαστε απλα σε αλλους αρεσει να λυνουν και να δενουν
και σε αλλους να τις γυαλιζουν ολη μερα

:beer: :a013:

Allst@rf
14/04/2009, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
Τοτε απο εδω και περα οταν θα πηγαινουμε να παρουμε μηχανη θα μας ζητουν εκτος απο διπλωμα και πτυχιο μηχανικου.το αν θελει ο καθενας να ξερει απο αυτα η αν θελει να τον πιανουν κοτσο ειναι δικο του θεμα.καλο ειναι να ξερουμε καποια βασικα πραγματα μηπως συμβει κατι.μοτασηκλετιστης ειναι ιδαιολογια, ελευθερια .οχι λαδια φυλτρα μπουζι.αυτα

εγω δεν συμφωνω φιλαρακι.
συμφωνα με τα λεγομενα σου τα αφηνουμε στη τυχη τους και ολα καλα.
αν ηταν ετσι το περιστατικο με την αλενοβιδα της καρινας,αν δεν το εβλεπα,απο τους κραδασμους και επειδη θα παταγε μονοπατα θα λασκαριζε και η αριστερη και θα μου επεφτε στο δρομο.και μετα "α κοιτα πηρες ΚΤΜ και στα λεγα μην μπλεξεις,και Καθε Τριτη Μαστορα" και αλλες αηδιες.
αυτο μου δειχνει οτι δεν σεβεσαι τα λεφτα που εχεις δωσει.
δε σου λεω να μαθεις να αλλαζεις λαδια,ή τακακια ή δε ξερω γω τι αλλα εναν ελεγχο επιβαλλεται να κανουμε στα οχηματα μας.και οχι μονο για καλο δικο μας αλλα απο μια αστοχια που δεν ειχαμε προσεξει να δημιουργησουμε ατυχημα.

ετσι εξηγειται πως εχει βγει κακο ονομα για τα ευρωπαικα.ειναι που ειναι ευαισθητα τα αφηνουν και οι ιδιοκτητες τους στην τυχη τους και μετα κλαμα, γιατι μου καει λαδια...:mad:

GiannisBlessed
14/04/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
Δεν ειπε κανενας οτι πρεπει να εχουμε μαυρα μασανυχτα,
αλλα οχι οτι πρεπει οποσδηποτε να κανουμε μονοι μας τα σερβις.
οποιος θελει τα κανει ολα αυτος μαγκια του. καποιος ομως μπορει να μην εχει το χρονο η να μη γουσταρει να λυνει και να δενει δεν παει να πει οτι αυτος ειναι δηθεν μοτοσηκλετιστης.
πρεπει ολοι μας να ξερουμε καποια βασικα για μια δυσκολη στιγμη τα υπολοιπα ειναι
στα γουστα του καθενα.ολοι ιδιοι ειμαστε απλα σε αλλους αρεσει να λυνουν και να δενουν
και σε αλλους να τις γυαλιζουν ολη μερα
:beer:
το να μην καταλαβαινει ο ιδιοκτητης οτι η αλυσιδα ειναι απο αλλη μηχανη
(λαθος βημα)


161223

panos1050
14/04/2009, 23:05
Φιλε μου δεν ειπα να ειμαστε μαλακες και ασχετοι ειπα οτι ειναι καλο να ξερουμε τα βασικα ωστε να μπορουμε να τα βγαλουμε περα σε μια δυσκολη και γιατι ιχι να αλλαξουμε και λαδια φυλτρα καμια φορα και να μπορουμε βεβαια να καταλαβουμε ποτε μας δουλευει ενας μαστωρας.

Δεν ειναι ομως υποχρεωτικο.
Και επειδη σεβομαι τα λεφτα μου πολυ να σου πω οτι αγοραζω μονο ευρωπαικα μηχανακια
και κυριως ΚΤΜ και επειδη ξερω αυτα που πρεπει δεν μου εχει παθει τιποτα ποτε ουτε βιδα

sotpag
15/04/2009, 00:31
δλδ τι διαφορα ειχε η καδενα με το γραναζι:confused: :confused:

Allst@rf
15/04/2009, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
Φιλε μου δεν ειπα να ειμαστε μαλακες και ασχετοι ειπα οτι ειναι καλο να ξερουμε τα βασικα ωστε να μπορουμε να τα βγαλουμε περα σε μια δυσκολη και γιατι ιχι να αλλαξουμε και λαδια φυλτρα καμια φορα και να μπορουμε βεβαια να καταλαβουμε ποτε μας δουλευει ενας μαστωρας.

Δεν ειναι ομως υποχρεωτικο.
Και επειδη σεβομαι τα λεφτα μου πολυ να σου πω οτι αγοραζω μονο ευρωπαικα μηχανακια
και κυριως ΚΤΜ και επειδη ξερω αυτα που πρεπει δεν μου εχει παθει τιποτα ποτε ουτε βιδα

οκ καταλαβα συμφωνουμε οτι διαφωνουμε.
παντος στο πρωτο σου μηνυμα αυτοαναιρεισαι!

panos1050
15/04/2009, 02:04
Ενταξει ισως στο πρωτο μηνυμα το παρακανα λιγο θελοντασ να
δειξω στο φιλο οτι για να καβαλαμε μηχανη δεν χρειαζεται να ειμαστε μηχανικοι.

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΒΑΛΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ,ΕΙΝΑΙ EXOTIC ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

Gandalf dr685sm
15/04/2009, 12:05
Το να γνωρίζεις μηχανολογικά βελτιώνει κατα πολύ τον τρόπο οδήγησης σου όσον αφορά την συμπεριφορά απέναντι στο μοτερ, στο κιβώτιο μετάδοσης, τον τρόπο που συμπεριφέρεται μια ανάρτηση κοκ.

Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας. Όλοι ρωτήσαμε και διαβάσαμε.

Αν δεν γνωρίζεις όμως πως μετά την βροχή η δαγκάνα θέλει λίγο πάτημα ελαφρύ της μανέτας, πριν δαγκώσει το φρένο , μπορεί να το διαπιστώσεις με επώδυνο τρόπο καθώς δεν θα φρενάρεις σωστά.

Αν δεν ξέρεις το πότε τερματίζει ή είναι σούστα μια ανάρτηση, πάλι θα το ανακαλύψεις με επώδυνο τρόπο.

Είναι πολλά τα αν... αν θέλει εξαέρωση το φρένο... αν το μοτέρ χτυπάει δυνατά (βαλβίδες)... αν το λάδι είναι σκληρό και δεν δουλεύει σωστά στο κιβώτιο... αν η αλυσίδα σου είναι τελειωμένη και κάνει κόμπους... αν το γρανάζι πίσω έχει μπόσικα λόγω τελειωμένων σινεμπλόκ... αν το αμορτισέρ μπροστά δουλεύει σούστα λόγω άερα στα λάδια του κτλ.. κτλ.. κτλ...

Όλα αυτά δίνουν την αίσθηση ασφάλειας στον αναβάτη, ανεξάρτητα τι του λέει και τι κάνει ο μηχανικός του. Αν δεν γνωρίζεις τα παραπάνω δεν είναι οτι δεν είσαι μοτοσυκλετιστής... αλλοίμονο... αλλά έχει να κάνει με το κατά πόσο γνωρίζεις τα όρια ή το αν είναι ασφαλές αυτό που καβαλάς και μπορεί να σε πάει απο 10-300χλμ/ώρα.

Γιατί η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο να σε αφήσει κάπου επειδή έπαθε απλά μια βλάβη εν πορεία...

Αν η μηχανή πάθει βλάβη εν πορεία μπορεί να σε αφήσει αλλά με μεγάλες πιθανότητες μπορει και να σε ρίξει !!!!!! Και εκεί πέρα απο την όποια μηχανική βλάβη που θα πονέσει το πορτοφόλι,.... μπορεί να έχεις και πρόβλημα υγείας.

Μην επαφίεστε μόνο στους μηχανικούς (που είναι υποχρεωμένοι να κάνουν σωστά την δουλειά τους)... γιατί πέρα απο το ανθρώπινο λάθος, μπορεί να έχετε να κάνετε και με μη-επαγγελματία.


Gandalf

p@nos
15/04/2009, 12:40
paidia υπερβαλετε λιγο...

αμα φτασεις σε σημειο να πεσεις απο προβλημα της μηχανης, οσο ασχετος και να εισαι θα το καταλαβεις απο πολυυυυυυυυυυ πιο νωρις οτι κατι παει στραβα, ακομη και αν δεν εχεις ιδεα απο οτιδηποτε πανω στη μοτο...
δε προκειτε απο εκει που οδηγας ξενιαστα ξαφνικα να πεσει ενα αστροπελεκι και να γινεις ισα με το δρομο:lol:

Gandalf dr685sm
15/04/2009, 16:29
έτσι λες;... οκ...

Παράδειγμα 1. Κόψιμο αλυσίδας μετάδοσης απο κακοσυντήρηση. Άμεση πτώση και πιθανή ζημιά σε κάρτερ. Ενίοτε το ίδιο με πήδημα δοντιού στο γρανάζι απο αλυσίδα.

Παράδειγμα 2. Κόλημα κινητήρα επειδή κάποιος δεν έδωσε σημασία σε στάθμη λιπαντικού. Κολάει μοτέρ και σβύνει πάνω σε στροφή. Αγορά αγροκτήματος με συνοπτικές διαδικασίες.

Παράδειγμα 3. Μπλοκάρισμα τροχού απο κακοσυντηρημένα φρένα με αέρα στα σωληνάκια κτλ. Μεγάλες πιθανότητες για πτώση.

και μπορώ να συνεχίζω αρκετά. Η μτοσυκλέτα κινείται και διατηρεί την κίνηση της στα όρια των φυσικών δυνάμεων. Αν περιαχτεί αυτή η ισορροπία ενώ κινείσαι απο όποιο εξωγενή παράγοντα, η πτώση είναι συνήθως πολύ κοντά.

Gandalf

p@nos
15/04/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
έτσι λες;... οκ...

Παράδειγμα 1. Κόψιμο αλυσίδας μετάδοσης απο κακοσυντήρηση. Άμεση πτώση και πιθανή ζημιά σε κάρτερ. Ενίοτε το ίδιο με πήδημα δοντιού στο γρανάζι απο αλυσίδα.

Παράδειγμα 2. Κόλημα κινητήρα επειδή κάποιος δεν έδωσε σημασία σε στάθμη λιπαντικού. Κολάει μοτέρ και σβύνει πάνω σε στροφή. Αγορά αγροκτήματος με συνοπτικές διαδικασίες.

Παράδειγμα 3. Μπλοκάρισμα τροχού απο κακοσυντηρημένα φρένα με αέρα στα σωληνάκια κτλ. Μεγάλες πιθανότητες για πτώση.

και μπορώ να συνεχίζω αρκετά. Η μτοσυκλέτα κινείται και διατηρεί την κίνηση της στα όρια των φυσικών δυνάμεων. Αν περιαχτεί αυτή η ισορροπία ενώ κινείσαι απο όποιο εξωγενή παράγοντα, η πτώση είναι συνήθως πολύ κοντά.

Gandalf


1)οταν παει να κοπει η αλυσιδα, ειναι τοσο φαγωμενη και στεγνη που κανει σαν κουδουνιστρα, οσο ασχετος και να εισαι την ακους γιατι κανει πολυ βαβουρα...Αμα πηδαει δοντια, δε τρεχει και τιποτα, αλλα επεισης καταλαβαινεις οτι κατι παει στραβα οσο ασχετος και να εισαι...Και αμα κοπει η αλυσιδα, κατα 99,9% θα πεσει κατω στο δρομο...Τωρα μιλαμε για ακραια περιπτωση, που ομως ο καθενας θα καταλαβαινε οτι κατι παει στραβα...

2)Ξερεις πως κανει μοτερ που δουλευει χωρις λαδια?:lol: Το καταλαβαινεις επεισης οσο ασχετος και να εισαι...Και αποκλειεται ξαφνικα να μεινει χωρις λαδια πανω σε στροφη(με 2 λογια αυτο που λες δε γινεται)

3)Ειλικρινα, αμα καταφερεις να μπλοκαρεις ροδα οπου το κυκλωμα των φρενων εχει αερα, σου χαριζω το μηχανακι μου:hypnotize: .Αλλα επειδη μιλας για αερα στα φρενα.Τα φρενα συνηθως εχουν μεσα ειτε καποιες πολυ μικρες φυσαλιδες, ειτε υγρασια.Μετα απο φρεναρισματα οι φυσαλιδες διαστελονται, και ετσι δε φτανει η πιεση στο εμβολο της δαγκανας, με αποτελεσμα να μην εχεις φρενα(οχι να σου μπλοκαρει ο τροχος, αυτο δε γινεται). Οποτε σε αυτη την περιπτωση κινδυνευεις να μεινεις απο φρενα...Αλλα και παλι οσο ασχετος και να εισαι καταλαβαινεις οτι κατι δε παει καλα, γιατι στο 5ο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχεις λιγοτερη ισχυ στα φρενα απο πριν...Στο 10ο ακομη λιγοτερη, οποτε παλι λες οτι κατι δε παει καλα.Ξαφνικα απο φρενα ΔΕ γινεται να μεινεις...Οταν κατι παει στραβα το καταλαβαινεις, οπως ειπα πιο πριν, οσο ασχετος και να εισαι...



Λοιπον, σε οσα παραδειγματα και να πεις, μπορω να σου αποδειξω οτι ξαφνικα μπαμ δε προκειτε να κανει τιποτα(δεν πιανουμε περιπτωσεις αστοχιας υλικων), αλλα το προβλημα εμφανιζεται σιγα σιγα και καταλαβαινεις οτι κατι δε παει καλα

GiannisBlessed
15/04/2009, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
1)οταν παει να κοπει η αλυσιδα, ειναι τοσο φαγωμενη και στεγνη που κανει σαν κουδουνιστρα, οσο ασχετος και να εισαι την ακους γιατι κανει πολυ βαβουρα...Αμα πηδαει δοντια, δε τρεχει και τιποτα, αλλα επεισης καταλαβαινεις οτι κατι παει στραβα οσο ασχετος και να εισαι...Και αμα κοπει η αλυσιδα, κατα 99,9% θα πεσει κατω στο δρομο...Τωρα μιλαμε για ακραια περιπτωση, που ομως ο καθενας θα καταλαβαινε οτι κατι παει στραβα...

2)Ξερεις πως κανει μοτερ που δουλευει χωρις λαδια?:lol: Το καταλαβαινεις επεισης οσο ασχετος και να εισαι...Και αποκλειεται ξαφνικα να μεινει χωρις λαδια πανω σε στροφη(με 2 λογια αυτο που λες δε γινεται)

3)Ειλικρινα, αμα καταφερεις να μπλοκαρεις ροδα οπου το κυκλωμα των φρενων εχει αερα, σου χαριζω το μηχανακι μου:hypnotize: .Αλλα επειδη μιλας για αερα στα φρενα.Τα φρενα συνηθως εχουν μεσα ειτε καποιες πολυ μικρες φυσαλιδες, ειτε υγρασια.Μετα απο φρεναρισματα οι φυσαλιδες διαστελονται, και ετσι δε φτανει η πιεση στο εμβολο της δαγκανας, με αποτελεσμα να μην εχεις φρενα(οχι να σου μπλοκαρει ο τροχος, αυτο δε γινεται). Οποτε σε αυτη την περιπτωση κινδυνευεις να μεινεις απο φρενα...Αλλα και παλι οσο ασχετος και να εισαι καταλαβαινεις οτι κατι δε παει καλα, γιατι στο 5ο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχεις λιγοτερη ισχυ στα φρενα απο πριν...Στο 10ο ακομη λιγοτερη, οποτε παλι λες οτι κατι δε παει καλα.Ξαφνικα απο φρενα ΔΕ γινεται να μεινεις...Οταν κατι παει στραβα το καταλαβαινεις, οπως ειπα πιο πριν, οσο ασχετος και να εισαι...



Λοιπον, σε οσα παραδειγματα και να πεις, μπορω να σου αποδειξω οτι ξαφνικα μπαμ δε προκειτε να κανει τιποτα(δεν πιανουμε περιπτωσεις αστοχιας υλικων), αλλα το προβλημα εμφανιζεται σιγα σιγα και καταλαβαινεις οτι κατι δε παει καλα
φιλε μου νομιζω οτι το να πεσεις απο βλαβη ειναι αρκετα πιθανο...(εχω πεσει....αλυσιδα....)
ειναι απλο.μπορεις να μαθεις οτι το μοτερ θελει λαδια ειτε οταν κολησει ειτε οταν το ελεγξεις.

Gandalf dr685sm
15/04/2009, 21:59
1.ξέρεις πόσοι άσχετοι υπάρχουν;... πάρα πολλοί. Ξέρω δύο άτομα που έπεσαν απο κόψιμο αλυσίδας. Ο ένας πήγε και για κάρτερ ... ο δεύτερος έσκασε πάνω σε ΤΑΧΙ καθώς η μηχανή έφυγε ελεύθερη απο τα χέρια του. Και οχι δεν είχε γίνει κουδουνίστρα.. .αλλά έκανε κόμπους και ήταν απλά αλάδωτες. Παρόλες τις παροτρύνσεις μου και στους δύο , εκείνοι επέμεναν πως οι αλυσίδες τους ήταν απλά αλάδωτες αλλά ΟΚ.

2. Εγώ το ακούω ακόμα και αν θέλει συμπλήρωμα απο το τραχύ δούλεμα. Άλλος δεν είναι και τόσο σίγουρο. Αν ρίξεις μια ματιά στο forum με εύρεση να είσαι 100% σίγουρος οτι θα βρείς μηνύματα για κάποιους που άφησαν απλά με 50-100ml το μοτέρ και αυτό απλά τελείωσε εκει που πήγαιναν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά 1-2 μηνύματα προ μερικών μηνών. Αν προλάβω θα ψάξω και θα στα βάλω.

3. Για τα φρένα έχεις δίκιο για την αίσθηση,.... αλλά ποιός σου είπε οτι όλοι γνωρίζουν τι είναι εξαέρωση; ή οτι το ζητάνε απο μηχανικό;... απλά πατάνε μανέτα μέχρι να δαγκώσει. Συμφωνώ οτι είναι ακραίο να πέσεις έτσι, αλλά οχι και απίθανο.

Γενικά φίλε μου, μην παίρνεις ώς συγκρίσιμο μέγεθος ανθρώπους που έχουν εμπειρία στην μηχανή, αλλά κάποιον 18-22χρονο που πήρε το πρώτο του δίκυκλο κάποιων κυβικών και δεν έχει ιδέα που του πάνε τα τέσσερα απο μηχανολογικά. Αυτοί είναι και οι πρώτοι υποψήφιοι για τέτοια παθήματα. Δεν λέω οτι είναι συχνά φαινόμενα... αλλά σίγουρα έχουν και πιθανότητες να συμβούν.

Gandalf

SVX
15/04/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

αν παω στον μηχανικο 90% δεν θα εχει το μανουαλ με τις ροπες σφιξηματος.
εγω εδω ειδα και επαθα να το βρω.



οταν εγω τα λεγα αυτα μου απαντουσαν... " -καλα ειναι δυνατον ο μαστορας μετα απο τοσα χρονια και δεν θα "παιζει" τις ροπες και τα ροποκλειδα στα δαχτυλα?αφου τα κανει μηχανικα, τα κανει και με κλειστα ματια...."

καλη η εμπειρια αλλα......... οταν ο αλλος σε εχει σαν προ'ι'ον και κανει τα Service "με το κιλο".... ασε...



ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : μην βαζετε τοσο "βαρια" και ψαγμενα θεματα τετοιες ωρες.....θα με κανετε να κοψω τα τσιπουρα ...:bigcry: δεν μπορω να παρακολουθησω και τα 2.... :lol:

castoras
15/04/2009, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX


ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : μην βαζετε τοσο "βαρια" και ψαγμενα θεματα τετοιες ωρες.....θα με κανετε να κοψω τα τσιπουρα ...:bigcry: δεν μπορω να παρακολουθησω και τα 2.... :lol:

Don't drink and read!!!!!!:nono:

:lol: :lol: :lol:

p@nos
15/04/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...



Gandalf, genika αυτο που θελω να πω, ειναι οτι οταν κατι θελει συντηριση, το φωναζει μονο του...
ειτε εισαι σχετικος, ειτε ασχετος, το καταλαβαινεις...
πχ οι φιλοι σου που λες οτι επεσαν, το ειχαν καταλαβει οτι κατι δε πηγαινε καλα(η αλυσιδα αμα δε τη λαδωσεις αρχιζει και κοπαναει στη γλιστρα απο ενα σημειο και μετα και ακουγεται πολυ εντονα), και το παρατηρησες κι εσυ για να τους το πεις, αλλο που σε εγραψαν στα @@ τους, η αλυσιδα φωναζε καιρο και δεν κοπηκε ξαφνικα...

αλλα και απο λαδια στο μοτερ, παλι δυσκολα θα πεσεις, οπως ειπα και πριν, αμα φτασεις σε σημειο να μεινει ο κινητηρας απο λαδια, κανει σαν κατσαρολα που χωροπηδανε κουταλια μεσα(και φυσικα επερχεται και το τελος μετα)

αυτο ομως που μενει, ειναι οτι το καθε προβλημα, πρωτου κανει ζημια προειδοποιει αρκετο καιρο και δε κανει ξαφνικα τη ζημια...

την αλυσιδα οι φιλοι σου την ακουγαν πολυ καιρο πρωτου κοπει, και δε θελει να εισαι μαστορας για να το καταλαβεις...

ουτε να ξερειςς πως δουλευουν τα φρενα και η εξαερωση, αλλα μπορεις να καταλαβεις οτι δε δουλευουν...

αμα το αμελησεις και το αφησεις πολυ καιρο, κακο του κεφαλιου σου θα κανεις, τοτε ειναι που θα την πληρωσεις...

Gandalf dr685sm
15/04/2009, 23:08
δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.. απλα λέω την παρατήρηση οτι κάποιος που είναι πρωτάρης και δεν ξέρει απο μηχανολογικά, μπορεί να το ακούσει/παρατηρήσει, αλλά δεν θα ξέρει πόσο σημαντικό είναι και θα το αγνοεί ίσως , μέχρι να του έρθει στην κεφάλα.

Gandalf

p@nos
15/04/2009, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.. απλα λέω την παρατήρηση οτι κάποιος που είναι πρωτάρης και δεν ξέρει απο μηχανολογικά, μπορεί να το ακούσει/παρατηρήσει, αλλά δεν θα ξέρει πόσο σημαντικό είναι και θα το αγνοεί ίσως , μέχρι να του έρθει στην κεφάλα.

Gandalf


ναι σε αυτο εχεις δικιο...

καλο ειναι η να πηγαινει σε καποιο μαστορα(κακο αυτο) η να ρωτησει κανα φιλο του/γνωστο του που θα ξερει δυο πραγματακια να τον διαφωτισει...

GiannisBlessed
15/04/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Gandalf, genika αυτο που θελω να πω, ειναι οτι οταν κατι θελει συντηριση, το φωναζει μονο του...
ειτε εισαι σχετικος, ειτε ασχετος, το καταλαβαινεις...
πχ οι φιλοι σου που λες οτι επεσαν, το ειχαν καταλαβει οτι κατι δε πηγαινε καλα(η αλυσιδα αμα δε τη λαδωσεις αρχιζει και κοπαναει στη γλιστρα απο ενα σημειο και μετα και ακουγεται πολυ εντονα), και το παρατηρησες κι εσυ για να τους το πεις, αλλο που σε εγραψαν στα @@ τους, η αλυσιδα φωναζε καιρο και δεν κοπηκε ξαφνικα...

αλλα και απο λαδια στο μοτερ, παλι δυσκολα θα πεσεις, οπως ειπα και πριν, αμα φτασεις σε σημειο να μεινει ο κινητηρας απο λαδια, κανει σαν κατσαρολα που χωροπηδανε κουταλια μεσα(και φυσικα επερχεται και το τελος μετα)

αυτο ομως που μενει, ειναι οτι το καθε προβλημα, πρωτου κανει ζημια προειδοποιει αρκετο καιρο και δε κανει ξαφνικα τη ζημια...

την αλυσιδα οι φιλοι σου την ακουγαν πολυ καιρο πρωτου κοπει, και δε θελει να εισαι μαστορας για να το καταλαβεις...

ουτε να ξερειςς πως δουλευουν τα φρενα και η εξαερωση, αλλα μπορεις να καταλαβεις οτι δε δουλευουν...

αμα το αμελησεις και το αφησεις πολυ καιρο, κακο του κεφαλιου σου θα κανεις, τοτε ειναι που θα την πληρωσεις...
εγω νομιζω παντως οτι υπαρχουν αρκετοι που δεν ακουνε την μηχανη τους.
ειχα ακουσει και αυτο απο εναν φιλο με ενα διχρονο 50ρι
"αλλαξε ο ηχος και μου αρεσει πιο πολυ"
κοιταω και ειχε ραγισει λαιμος στο σημειο στην εξαγωγη και πριν το τελικο του λεω πηγαινε κολλα το.
στον δρομο του επεσε.αυτος δεν επεσε απλα την τσαλαπατησε.(κατι τετοιο δεν θυμαμαι)
εκεινου του αρεσε ο ηχος!!!:wacko:
επομενος δεν καταλαβαινουν ολοι απο ηχους ακομα και αν αλλαξουν αποτομα.ποσο μαλλον αν αλλαζουν σταδιακα....

p@nos
16/04/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
δλδ τι διαφορα ειχε η καδενα με το γραναζι:confused: :confused:


+1

που την ειδες λαθος την αλυσιδα?

:confused:

GiannisBlessed
16/04/2009, 22:54
Εχει λαθος βημα...
κοιταξτε εναν κρικο που ειναι σωστα βαλμενος και οι αλλοι ειναι πιο εξω σε σχεση με τα δοντια οσο απομακρυνομαστε απο τον σωστο κρικο.
ειναι λαθος το τσεκαρα μα την καινουρια(ειχε πιο λιγους κρικους)

p@nos
16/04/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
Εχει λαθος βημα...
κοιταξτε εναν κρικο που ειναι σωστα βαλμενος και οι αλλοι ειναι πιο εξω σε σχεση με τα δοντια οσο απομακρυνομαστε απο τον σωστο κρικο.
ειναι λαθος το τσεκαρα μα την καινουρια(ειχε πιο λιγους κρικους)


pali de katalaba τι λες...

και η αλυσιδα κινησης δε νομιζω να εχει σωστη και λαθος φορα...

καθως επεισης δε καταλαβα πως γινεται η μια μπουκαλα να ειναι 2cm πιο πανω απο την αλλη...
:sick:

GiannisBlessed
16/04/2009, 23:15
λοιπον.το πρασινο ειναι το σημειο που ειναι ο κρικος σωστα τοποθετημενος.
απο εκει και περα(κοκκινα) ειναι λαθος.
αυτο συμβαινει γιατι ο καθε κρικος ειναι πιο μακρυς απο την αποσταση δοντι-δοντι.
η αλυσιδα ετρωγε το γραναζι και λειτουργουσε σε πολυ μικροτερο αριθμο δοντιων απο θα μπορουσε.(μονο πρασινο)(χοντρικα)

GiannisBlessed
16/04/2009, 23:16
εδω.


161351

GiannisBlessed
16/04/2009, 23:21
στην μηχανη αυτην (και σε παρα πολλες αλλες) μπορεις να ρυθμισεις το υψος του μπροστινου.να ανεβοκατεβαζεις τις μπουκαλες στην τιμονοπλακα.εγω ας πουμε τις αναβασα(το χαμηλωσα)για να μικρηνω την γωνια καστερ.ε οταν το πηρα οι μουκαλες δεν ηταν στο ιδιο υψος!!!:wacko:

p@nos
16/04/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στην μηχανη αυτην (και σε παρα πολλες αλλες) μπορεις να ρυθμισεις το υψος του μπροστινου.να ανεβοκατεβαζεις τις μπουκαλες στην τιμονοπλακα.εγω ας πουμε τις αναβασα(το χαμηλωσα)για να μικρηνω την γωνια καστερ.ε οταν το πηρα οι μουκαλες δεν ηταν στο ιδιο υψος!!!:wacko:


οι μπουκαλες δε μπορουν να εχουν διαφορετικο υψος μεταξυ τους, αφου ειναι συνδεδεμενες με τον αξονα του τροχου(εκτος αν υψος εννοεις κατι αλλο)...

τωρα αυτο που παρατηρησες με την αλυσιδα(πως καταφερες και το παρατηρησες:p ), εχει να κανει με τη φθορα του γραναζιου, και οχι με το αν η φορα της αλυσιδας ειναι σωστη(οπως εγραψα και πιο πανω, δε νομιζω οι αλυσιδες κινησης στις μοτο να εχουν σωστη και λαθος φορα)

GiannisBlessed
16/04/2009, 23:34
για αρχη.γινεται να εχει διαφορα το υψος.τα πιρουνια εχουν μεταβλητο μηκος(εκτος απο τα ποδηλατα που δεν εχουν αναρτηση).αρα ακομα και να ειναι στο ιδιο σημειο ο αξονας και οι μπουκαλες τα στελεχη μπορουν να ειναι σε διαφορετικο υψος(το ενα να ειναι πιο πιεσμενο απο το αλλο)

και για την αλυσιδα δεν αναφερομαι στην φορα αλλα στο βημα.το τι αποσταση εχει ο ενας κρικος απο τον αλλο.

GiannisBlessed
16/04/2009, 23:37
υψος εννοω αυτο


161353

p@nos
17/04/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στην μηχανη αυτην (και σε παρα πολλες αλλες) μπορεις να ρυθμισεις το υψος του μπροστινου.να ανεβοκατεβαζεις τις μπουκαλες στην τιμονοπλακα.εγω ας πουμε τις αναβασα(το χαμηλωσα)για να μικρηνω την γωνια καστερ.ε οταν το πηρα οι μουκαλες δεν ηταν στο ιδιο υψος!!!:wacko:


nai, alla πως γινεται να εχουν διαφορετικο υψος η μια απο την αλλη?

GiannisBlessed
17/04/2009, 00:33
πολυ απλα.αν καποιος θελησει να τις αλλαξει υψος και δεν το κανει σωστα.αν ειναι χαλαρη η μια πλευρα στις τιμονοπλακες σε καμια λακουβαρα να πιεστει ολο το συστημα αλλα η μια πλευρα οντας πιο χαλαρη,να υποχωρησει λιγο.αν μετα απο τρακα και στραβομα τιμονιου παει να ισιωσει το τιμονι και δεν την εχει στο κεντρικο σταντ και εχει βαρος στο μπροστινο...
κτλ...