PDA

View Full Version : πως να την σβήνω....



giorgosxristou
21/02/2009, 06:20
καλημέρα σε όλους!
θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα που σβήνω την μηχανή από την στέκα, δηλαδή να κατεβάζω την στέκα και να σβήνει το μοτέρ,μου παν πως υπάρχει κίνδυνος να κάψω την ηλεκτρονική της μηχανής από εκεί εάν δεν πατάω τον κόκκινο διακόπτη που είναι στο γκάζι διπλα και μετά να γυρνάω το διακόπτη στο off
,στέκει αυτό?
έχω το vstrom το 650 μοντέλο 2004.

ευχαριστώ!

McTalas
21/02/2009, 06:34
να την κλείνεις από τον κεντρικό διακόπτη πάντα !!(είναι αυτός ο διακόπτης που βάζεις μέσα το κλειδι της μιχανης και το κουνας δεξια αριστερα).
όλα τα άλλα είναι σε περιπτωση αναγκης και για να γλυτωνεις από περιεργες καταστασεις.

giorgosxristou
21/02/2009, 06:47
ok McTalas,
ευχαριστώ για την απάντηση!

McTalas
21/02/2009, 06:48
τιποτα, να 'σαι καλα!!
:wave2:

div400
21/02/2009, 06:49
το ''σβηστήρι στην στέκα'' υπάρχει για να σε προστατεύει απο το ξεκινήσεις με το στάντ κατεβασμένο...

το κοκκινο κουμπί στο τιμώνι (kill switch) για να μπορεις να σβήνεις το κινητήρα (κόβει την παροχή ρευματος μονο προς τον κινητήρα) χωρίς να αφήσεις το χέρι σου απο το τιμόνι....

ο κεντρικό διακόπτης (κλειδί ) κόβει την παροχή ρευματος σε ολο το κύκλωμα....

αν και δεν έχω ακούσει για προβλημα/ζημιά απο την παρατεταμένη χρήση των δυο πρώτων (:look: ) όλοι συνηστούν το τελευταιο ως προτιμότερ για να σβήνεις την μηχανή.....

τωρά, δική σου ειναι η μηχανή, δική σου και η επιλογή....:beer: :wave2: :beer:

giorgosxristou
21/02/2009, 09:21
ευχαριστώ παιδιά!!αν και το κακό είναι πως έχω συνηθίσει να την σβήνω με την στέκα θα πρέπει σιγά σιγά να συνηθίζω να την σβήνω με το κλειδί,thanks και πάλι ,καλο μεσημέρι!


p.s
απλά μια παρατήρηση ,λογικά ο διακόπτης τις στέκας και του τιμονιού πρέπει να είναι στο ίδιο κύκλωμα, δηλαδή δυο διακόπτες σε σειρά,e?όχι πως έχει καμια σημασία απλά έφαγα φλασιά.

ps2
θα μπορούσα να την σβήνω με πρώτη ταχύτητα και φρένο?η να την ξεκινάω με 4η αποτομα?η ακόμα καλύτερα να βουλώνω την εξάτμιση?κάθε πρόταση δεκτη!!!:a018:

slowman
21/02/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxristou
καλημέρα σε όλους!
θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα που σβήνω την μηχανή από την στέκα, δηλαδή να κατεβάζω την στέκα και να σβήνει το μοτέρ,μου παν πως υπάρχει κίνδυνος να κάψω την ηλεκτρονική της μηχανής από εκεί εάν δεν πατάω τον κόκκινο διακόπτη που είναι στο γκάζι διπλα και μετά να γυρνάω το διακόπτη στο off
,στέκει αυτό?
έχω το vstrom το 650 μοντέλο 2004.

ευχαριστώ!

υπάρχουν πάρα πολλές συζητήσεις με αυτό το θέμα κάνε αναζήτηση και θα βρείς πολλές.
Σωστά πάντως μίλησαν τα παιδιά πιο πάνω. :wave2:

XJR_Billy
21/02/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxristou


ps2
θα μπορούσα να την σβήνω με πρώτη ταχύτητα και φρένο?η να την ξεκινάω με 4η αποτομα?η ακόμα καλύτερα να βουλώνω την εξάτμιση?κάθε πρόταση δεκτη!!!:a018:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:



:look: :look:


Δεν σοβαρολογείς, έτσι?:D

thalasinos
21/02/2009, 10:50
Γεια σας!
Οδηγω απο 15 ετων σε ενα μηνα θα κλεισω τα 44 και ειναι η πρωτη φορα που ακουω οτι η μηχανη πρεπει να σβηνη απο τον κεντρικο διακοπτη!
Παντα μα Παντα την εσβηνα απο το RUN-OFF! και ποτε δεν ειχα προβλημα οσες μηχανες και αν ειχα!
ισως ηταν θεμα τυχης?

Η αληθεια ειναι οτι εχω προβληματιστει με αυτο το θεμα, και θα αρχιζω να την σβηνω απο τον κεντρικο διακοπτη μηπως ομως δεν κανει για ολες τις μηχανες;:sick:
Ας μας πει καποιος ειδικος σε αυτο!!! πιστευω πως κι αλλοι βρισκονται στην ιδια θεση με τη δικη μου!!:eyepop:

stavrouliasp
21/02/2009, 11:08
Αν και όντως έχουνε γραφτεί πάρα πολλά γι΄αυτό το θέμα, θα πω για μία ακόμη φορά να διαβάσουμε το manual. Εμένα και στις τρείς μηχανές που είχα 650 Gs, 990 Adv και 1100 Gs, έλεγε πάντως κεντρικό διακόπτη...

devil's animal
21/02/2009, 11:36
δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74602&perpage=15&pagenumber=1) και παρακολουθα ολη την συζητησ. (κοινως διαβασε και τις 6 σελιδες)

ειναι οτι πιο προσφατο υπαρχει για το θεμα σου. υπαρχουν φυσικα και αλλες συζητησεις για να ψαξεις, να βρεις και να διαβασεις...

εγω απορω παλι πως σου εχουν πει να την σβηνεις με το σταντ (στεκα) αφου για να σβησει η μηχανη πρεπει να βαλεις ταχυτητα και με πατημενο συμπλεκτη (εφ'οσον εισαι σταματημενος) να κατεβασεις σταντ..
ειναι πολυ περιεργο...


κεντρικος διακοπτης παντως και καθαρισες. κοβεις ρευματα γενικα και ουτε φωτα μενουν αναμμενα, ουτε πανε σε πλαισια ουτε σε εγκεφαλους...

:wave2:

project.breeze
21/02/2009, 19:49
Εγώ προτείνω να την σβήνεις με λευκό κρασί:rotflmao: :rotflmao:

nktR
21/02/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Γεια σας!
Οδηγω απο 15 ετων σε ενα μηνα θα κλεισω τα 44 και ειναι η πρωτη φορα που ακουω οτι η μηχανη πρεπει να σβηνη απο τον κεντρικο διακοπτη!
Παντα μα Παντα την εσβηνα απο το RUN-OFF! και ποτε δεν ειχα προβλημα οσες μηχανες και αν ειχα!
ισως ηταν θεμα τυχης?

Η αληθεια ειναι οτι εχω προβληματιστει με αυτο το θεμα, και θα αρχιζω να την σβηνω απο τον κεντρικο διακοπτη μηπως ομως δεν κανει για ολες τις μηχανες;:sick:
Ας μας πει καποιος ειδικος σε αυτο!!! πιστευω πως κι αλλοι βρισκονται στην ιδια θεση με τη δικη μου!!:eyepop:

έτσι !!!
"προπονείται" και το RUN-OFF και ο διακόπτης.
Πάρα πολλά μοτό έχουν πρόβλημα με το RUN-OFF που πιάνει μάκα ή άλατα και άντε να πάρει.
Και εγώ με τη χρήση RUN-OFF και κανένα πρόβλημα

Viking
22/02/2009, 06:26
Σε ερώτηση που έκανα σε "ψαγμένο" (υποτίθεται...) μάστορα μου απάντησε τα εξής:

"Στις παλιές μοτοσυκλέτες μέχρι και δεκαετία '80 ο κεντρικός διακόπτης και το kill switch επιδρούσαν με διαφορετικό τρόπο στο κύκλωμα.Προτεινόταν λοιπόν η χρήση του kill switch γιατί ο κεντρικός διακόπτης μπορούσε να δημιουργήσει στιγμιαία υπερφόρτωση του κυκλώματος και "κάψιμο" της ηλεκτρονικής. Σε όλες τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα μιάς και ο τρόπος με τον οποίο επιδρούν και οι 3 διακόπτες (κεντρικός, kill switch, στέκα) στην ηλεκτρονική είναι ο ίδιος. Άρα σβήνε την όπως θες..."

Προσωπικά έσβηνα πάντα με kill switch, τώρα σβήνω από κεντρικό όχι για κανέναν ιδιαίτερο λόγο αλλά γιατί απαιτεί λιγότερες κινήσεις :ninja:

Όταν είμαι σε ανηφόρα σβήνω με τη στέκα ώστε να έχει και ταχύτητα μέσα.

Ακολουθώ κατά γράμμα τη συμβουλή του μάστορα,σβήνω όπως να 'ναι.Νο πρόμπλεμ οφ κορς!!:beer:

Alarm
22/02/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking




Όταν είμαι σε ανηφόρα σβήνω με τη στέκα ώστε να έχει και ταχύτητα μέσα.



γιατι δεν γυρναει το κλειδι αν εχεις μεσα ταχυτητα ? :)
οτι λεει το μανουαλ και τα μεγαλα γραματα στο ταμπλο. εκει που βαζεις το κλειδι, γραφει ΟΝ - OFF ,γιατι αραγε ? μηπως γιατι απο εκει ειναι η πρωτη κινηση που πρεπει να κανεις για να την σβησεις ? λεω τωρα εγω....

camen
22/02/2009, 10:31
Επειτα απο συζητηση με μηχανικο εμπειρο και της δικης μου εμπειριας ως μηχανικος Η/Υ εχω βγαλει το συμπερασμα οτι σβηνοντας τις συγχρονες μοτοσυκλετες απο τον κεντρικο διακοπτη ειναι σαν να τραβας απο την πριζα εναν υπολογιστη που ειναι σε λειτουργια.Ολες οι συγχρονες μηχανες εχουν πληθωρα ηλεκτρονικων συστηματων που απαιτουν εναν ομαλο τερματισμο.Κλεινοντας τον κεντρινο διακοπτη ο εγκεφαλος δεν τερματιζει ομαλα(οπως ο σκληρος δισκος ενος υπολογιστη) και ετσι μπορει να προκληθουν διαφορα προβληματα με πιο συχνο την αδυναμια ενος tester να διαγνωσει λαθος μιας και αυτο δεν αποθηκευτηκε λογο αποτομου τερματισμου.Εγω λοιπον προσωπικα προτιμω το kill switch που επιφερει ομαλο τερματισμο στα ηλεκτρονικα μιας και δεν κοβει το ρευμα ακαριαια.
Απλα καταθετω την αποψη μου χωρις να θελω να διαφωνησω ή να συμφωνησω μαζι σας γιατι ο καθενας εχει το "πιστευω" του...:beer: :wave2:

t10vr
22/02/2009, 10:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
[B].Κλεινοντας τον κεντρινο διακοπτη ο εγκεφαλος δεν τερματιζει ομαλα(οπως ο σκληρος δισκος ενος υπολογιστη) και ετσι μπορει να προκληθουν διαφορα προβληματα με πιο συχνο την αδυναμια ενος tester να διαγνωσει λαθος μιας και αυτο δεν αποθηκευτηκε λογο αποτομου τερματισμου.Εγω λοιπον προσωπικα προτιμω το kill switch που επιφερει ομαλο τερματισμο στα ηλεκτρονικα μιας και δεν κοβει το ρευμα ακαριαια.

+675 :o

VALES
22/02/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
γιατι δεν γυρναει το κλειδι αν εχεις μεσα ταχυτητα ? :)
οτι λεει το μανουαλ και τα μεγαλα γραματα στο ταμπλο. εκει που βαζεις το κλειδι, γραφει ΟΝ - OFF ,γιατι αραγε ? μηπως γιατι απο εκει ειναι η πρωτη κινηση που πρεπει να κανεις για να την σβησεις ? λεω τωρα εγω....



Το ΟΝ ειναι για να δωσει ρευματα,σωστα?
Αν τωρα εχεις το κλειδι στο ΟΝ, και τον ''δολοφονο'' κλειστο,θα παρει?ΟΧΙ βεβαια.
Το ΟΝ ειναι η πρωτη κινηση για να βαλεις την μηχανη να δουλεψει,και το ΟFF η τελευταια για να την σβησεις οπως πρεπει.

VALES
22/02/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Το ΟΝ ειναι για να δωσει ρευματα,σωστα?
Αν τωρα εχεις το κλειδι στο ΟΝ, και τον ''δολοφονο'' κλειστο,θα παρει?ΟΧΙ βεβαια.
Το ΟΝ ειναι η πρωτη κινηση για να βαλεις την μηχανη να δουλεψει,και το ΟFF η τελευταια για να την σβησεις οπως πρεπει.


ΥΓ: Οχι ομως και οι μοναδικες:nono: