PDA

View Full Version : Πισω λαστιχο.



Ληστης
22/02/2009, 04:21
Παιδια θελω την βοηθεια σας.Εχω το Bandit 1250 με 2200 χλμ στο κοντερ, και δεν μπορει το πισω λαστιχο να βγαλει την δυναμη στον δρομο. Γλυστραει ακομα και με δευτερα σε σχετικα καλο δρομο. Σε γυαλιστερο ακομα και με τεταρτη ανοιγω απο τις 2500 στροφες και δεν στεκετε.
Τι γινετε; Φταει ο καιρος η τα λαστιχα; Πανω εχει τα Dunlop sportmax D218.
Βεβαια να πω οτι δεν ειναι νορμαλ, του εχω βγαλει γυρω στα 24 αλογα και 1,5 χιλιογραμμο ροπης παραπανω.
Οσοι εχετε μηχανες με πανω απο 120 αλογα στον τροχο μπορειτε να τα βγαλετε στον δρομο;

Ληστης
22/02/2009, 06:53
Πια λαστιχα πιστευετε θα κατσουν καλυτερα στο Bandit;
Γενικα η οδηγηση μου ειναι στην πολη και μικρες βολτες για ξεγκα@@@μα, και οχι τιποτα πιστες και τετοια.
Δεν με ενδιαφερει η αντοχη τους στον χρονο,αλλα το καλο κρατημα.

McTalas
22/02/2009, 06:57
με το κρυο που εχει τις τελευταιες μερες για να μην γλυστραει το πισω λαστιχο θα πρεπει να εχει φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας, αν ειναι κρυο θα σου γλυστραει.
αν τα λαστιχα ειναι τις μανας του τοτε θα πρεπει να τα αλλαξεις με πιο μαλακά αλλά θα τρογωνται πολυ γρηγορα.

sapila racing
22/02/2009, 11:35
Eφ όσον θέλεις κράτημα καλό θα είναι να επενδύσεις σε ενα καλό πίσω αμορτισερ.
Το δικό του εχει ρύθμιση αποσβεσης επαναφοράς, σφίξτο μιση στροφή (αν εχει 1μιση στροφή απο τέρμα σε τερμα όπως το 650) και θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Με μαλακά λάστιχα και τόση ροπή θα σου βγάζει 6000 χιλιόμετρα το πίσω, αλλά θα πρπεπει να το υποστείς κι αυτό. Παρε δίγομμα καλύτερα. :wave2:

Και βέβαια με το κρύο, αν δεν ζεταθούν λίγο δεν γίνεται τίποτα.

kyko
22/02/2009, 11:51
να spamαρω λιγο?:D
το bandit 1200 εχει 95-100 αλογα?
παραπανω δεν νομιζω...
εσυ καταφερες να του δωσεις ακομα 24 xtra οπως λες?:confused:
για πες μας τον τροπο γιατι ολοι ψαχνομαστε....
μου φαινονται παααρα πολλα παντως
μην ακους τι σου λεει ο καθε tunerας...
εδω 5 αλογα βγαζουμε με εξατμιση φιλτρο κ σωστη διαχειριση του καυσιμου κ κανουμε παρτυ....
ποσο μαλλον για τα 24 που λες....
περιμενω με ενδιαφερον απαντηση...:wave2:

Ληστης
22/02/2009, 15:52
Και ομως ειναι αληθινο.Η μηχανη ειναι πραγματικα πνιγμενη για να μεινει κατω απο τα 100 αλογα οποτε ειναι ευκολο να παρεις αλογα.
Εδω να πω οτι δεν το πηγα σε κανενα τιουνερα αλλα τα εκανα μονος μου. Μονο για δυναμομετριση πηγα και μαλιστα σε δυο διαφορετικα δυναμομετρα οπου πηρα παραπλησια αποτελεσματα.

Ιδου τα αποτελεσματα

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/rrrrrr.jpg