PDA

View Full Version : Βάση κινητού 6210 navigator



binzis
23/02/2009, 03:51
Βάση gps ή τηλεφώνου στη μοτοσυκλέτα, έχω δει πολλές προτάσεις εμπορίου αλλά και ιδιοκατασκευές.
Αυτό που σκέφτηκα και έφτιαξα, είναι μία βάση που στηρίζετε στα δύο μπροστινά clips του bagster. Με αυτό τον τρόπο κατάφερα:
1. Να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα η βάση(δεν ήθελα να είναι μόνιμη για ευνόητους λόγους)
2. Η συσκευή να είναι στο κέντρο της μηχανής
3. Να μην επηρεάζετε η ορατότητα
4. Να μην στηρίζετε σε μεταλλικό μέρος της μοτοσυκλέτας μεταφέροντας άμεσα τους κραδασμούς
5. Τέλος, να αξιοποιήσω τα υπάρχοντα στηρίγματα του Bagster γιατί όπως οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούμε- στηρίζουμε την τσάντα του.
Δείτε τις φωτογραφίες και πείτε μου την γνώμη σας.


156637

binzis
23/02/2009, 03:53
Επόμενη


156638

binzis
23/02/2009, 03:54
Άλλη μία


156639

blueangel
23/02/2009, 04:13
Τέλειο φαίνεται φίλε μου!!!Και αισθητικά και σίγουρα λειτουργικά.Βέβαια δεν ξέρω στα αυτοκόλητα στράπς που έχεις βάλει μήπως με πολλά χιλιόμετρα με τον αέρα έχει κάποια αστάθεια αλλά θα το δείς σίγουρα...

binzis
23/02/2009, 04:24
Blueangel στο σημείο που είναι και λόγω του fairing, δεν το χτυπάει ο αέρας.
Επομένως δεν παρουσιάζεται ιδιαίτερο πρόβλημα.
Όμως μία πιο σωστή συκγράτηση θα ήταν και η ιδανική.

makis206
23/02/2009, 04:47
Άριστη σκέψη !

:beer: :beer:

DAN_DAN
23/02/2009, 04:59
Πολύ προσεγμένη δουλειά φίλε!
Το καλώδιο φόρτισης από που λες να το βγάλεις;

binzis
23/02/2009, 05:35
Ευχαριστώ DAN_DAN & makis206.:smilea:

DAN_DAN μάλλον κάτω-μπροστά από το ντεπόζιτο και στη συνέχεια θα κάνω μία τρυπούλα στη βάση ώστε να ακολουθήσει την μορφή της. Έχεις καμιά άλλη ιδέα να με βοηθήσεις;

Ο λόγος βέβαια που δεν έχω ασχοληθεί με αυτό είναι, ότι η μπαταρία της συσκευής κρατάει πολλές ώρες λειτουργίας με πλοήγηση και δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί να την φορτίσω κατά την διάρκεια ταξιδιού.

DAN_DAN
23/02/2009, 06:08
Κι εγώ ψάχνω για βάση gps-κινητού. Χρειάζομαι καλώδιο για φόρτιση, γιατί η μπαταρία είναι στα τελευταία της.

Στο δικό μου κάτω και αριστερά από το τεπόζιτο έχει ένα "κανάλι" που περνάει η κεντρική πλεξούδα απ' το οποίο μπορεί να περάσει άνετα καλώδιο για τη φόρτιση. Το πρόβλημα είναι ότι αν το περάσω έτσι, θα είναι μόνιμο και εκτεθειμένο. Σκέφτομαι να το περάσω κάτω από το bagster και να βγαίνει μπροστά (όχι από την τρύπα του ρεζερβουάρ). Όταν δεν το χρησιμοποιώ, θα μπαίνει κάτω από το bagster και δε θα φαίνεται (ούτε θα βρέχεται). Θα δούμε..
Καλές πατέντες!:wave2:

binzis
23/02/2009, 06:50
Thank's DAN_DAN. Μόλις κατασκευάζω άλλο ένα εξάρτημα για την cbf600s και όχι μόνο.
Φωτογραφίες μόλις το τελειώσω. Είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει σε πολλούς.
:wave2:

kostasra
23/02/2009, 15:28
Παρα πολυ καλο μπραβο!!!

binzis
24/02/2009, 06:43
Το άλλο εξάρτημα που σας είπα:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75497

blueangel
24/02/2009, 07:14
καλα φίλε μου είναι γ@μ@το πραγματικά!!!!Συγχαρητήρια:beer: μακάρι νάχα και γώ ένα τέτοιο στο fazer με το λογότυπό του:smilea:

binzis
24/02/2009, 08:21
Σ'ευχαριστώ blueangel. :)

Από ότι συμπεραίνω αρέσουν αυτά που φτιάχνω.
Τελικά θα ανοίξω μία καινούρια συζήτηση στα Ανταλλακτικά-Βελτιώσεις-aftermarket και θα δέχομαι ιδέες και παραγγελίες.

Λέτε να το κάνω εππάγγελμα;:confused:

MikeG
24/02/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Σ'ευχαριστώ blueangel. :)

Από ότι συμπεραίνω αρέσουν αυτά που φτιάχνω.
Τελικά θα ανοίξω μία καινούρια συζήτηση στα Ανταλλακτικά-Βελτιώσεις-aftermarket και θα δέχομαι ιδέες και παραγγελίες.

Λέτε να το κάνω εππάγγελμα;:confused:

Εγώ σου έχω ήδη έτοιμη τη παραγγελία...
Θέλω σχαράκι για το KTM πίσω... :lol: :lol: :lol:


Κάνεις πολύ ωραία δουλεία, με μεράκι. Συγχαρητήρια και πάλι :wave2:

noe13
24/02/2009, 08:24
Ωραια πατεντα αλλα δεν αχρηστευει τη βαλιτσα που κουμπωνει στο μπαγκστερ?

binzis
24/02/2009, 09:06
Σ'ευχαριστώ MikeG. Μόλις αδειάσω θα σου στείλω πμ να μου πεις τι θέλεις.

Noe13, η χρήση του navi-phone μου είναι σχεδόν καθημερινά να με οδηγεί μέσα στο χάος του λεκανοπεδίου, σε άγνωστους δρόμους για εμένα, λόγω επαγγέλματος.
Γι'αυτό και διάλεξα αυτή την συσκευή που είναι και τηλέφωνο και navi, όπως και αυτή τη λύση.
Επομένως και βέβαια αχρηστεύει τη βαλίτσα που κουμπώνει στο Bagster αλλά μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι από εμάς, ο λόγος που το βάζουμε είναι για προστασία του τεπόζιτου και όχι για στήριξη της βαλίτσας (είναι και ακριβή !).