PDA

View Full Version : Υπερτετράγωνος; Πόσο και γιατί;



nikonian
23/02/2009, 06:47
Μου έκανε εντύπωση χθες που κοιτούσα τα τεχν. χαρακτηριστικά , η διάμετρος και η διαδρομή του s. duke 990. Διαμ. 101 Χ διαδρ. 62,4
Ήξερα ότι όλα τα μοτέρ των μοτοσυκλετών είναι υπερτετράγωνα, αλλά αυτό παραπάει.
Ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν 4Ε κινητήρες SB στα 71Χ 58 (fireblede 919)

Ξέρει κανένας να μας πει πρακτικά ,τι κερδίζει και τι χάνει ένας τέτοιος ΠΟΛΥ υπερτετράγωνος κινητήρας;
Κερδίζει σε ευστροφία, σε υπερστροφία;
Και τι χάνει; Γιατί κάτι θα χάνει. Διαφορετικά, όλοι έτσι θα ήταν.

OldMan
23/02/2009, 06:50
Θυμάσαι το έμβολο που είχαν οι τουλούμπες (όχι οι πομόνες ...) για να βγάζουν νερό στην επιφάνεια ..??? :winka:

nikonian
23/02/2009, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θυμάσαι το έμβολο που είχαν οι τουλούμπες (όχι οι πομόνες ...) για να βγάζουν νερό στην επιφάνεια ..??? :winka:

:blush:

Μπα, για να είμαι ειλικρινής , είμαι παιδί της πόλης.:blush: :blush: :blush:

nightstalker
23/02/2009, 07:53
Απ'όσο ξέρω...
Γενικά για να αυξήσεις την ισχύ θέλεις ουσιαστικά να αυξήσεις το ποσό του καυσίμου στην μονάδα του χρόνου.
Αυτό μπορεί να γίνει και με αύξηση του ορίου περιστροφής το οποίο με την σειρά του περιορίζεται κυρίως από την γραμμική ταχύτητα εμβόλου (δεν εξετάζουμε περιορισμούς από π.χ. διατάξεις κυλίνδρων που προσδίδουν περισσότερους κραδασμούς, κλπ κλπ) .
Αυτή με την σειρά της καθορίζεται από την διαδρομή του εμβόλου
Οσο μικραίνει η διαδρομή μικραίνει η γραμμική ταχύτητα (για τον ίδιο αριθμό περιστροφής)

Κερδίζεις σε ισχύ η οποία όμως αποδίδεται ΠΙΟ ΨΗΛΑ
χάνεις σε ροπή και γενικά απόδοση σε χαμηλές στροφές

nikonian
23/02/2009, 08:11
Δηλαδή η ΚΤΜ προσπαθεί να φτιάξει έναν δικύλινδρο, που να αποδίδει σαν τετρακύλινδρος;
Και η Honda τούμπαλιν;

reinmeister
23/02/2009, 08:18
για να μην μπλεξουμε με σεντονια λεπτομερειων κρατα το εξης...πηλικο διαμετρου/διαδρομης πανω κατω να ειναι κοντα στο 1.5 αντε λιγο παραπανω με τις τελευταιες εξελιξεις στην κονιομετταλουργια και επεξεργασια μετταλων...ειναι η "χρυση τομη" μεταξυ γραμμικης ταχυτητας ,πλευρικων τασεων,φθορων τριβης,ροπης,ευστροφιας κλπ. κλπ...

Tpap
23/02/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Ξέρει κανένας να μας πει πρακτικά ,τι κερδίζει και τι χάνει ένας τέτοιος ΠΟΛΥ υπερτετράγωνος

Κερδίζει, στο να καταφέρνει να κρατήσει την γραμμική ταχύτητα πιστονιού κάτω από το όριο των 17-19m/sec (για μοτεράκια παραγωγής) σε υψηλούς ρυθμούς περιστροφής.

Χάνει στις ποσότητες (και στην κατανομή) της ροπής στην χαμηλομεσαία περιοχή σ.α.λ.

katana750
23/02/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian

Ξέρει κανένας να μας πει πρακτικά ,τι κερδίζει και τι χάνει ένας τέτοιος ΠΟΛΥ υπερτετράγωνος κινητήρας;
Κερδίζει σε ευστροφία, σε υπερστροφία;
Και τι χάνει; Γιατί κάτι θα χάνει. Διαφορετικά, όλοι έτσι θα ήταν.

εχουμε 2 κινητηρες ιδιων κυβικων ..... ενας υπερτετραγωνος ενας υποτετραγωνος

υπερτετραγωνος
για ιδιο αριθμο κυβικων εχουμε
α] μικροτερη διαδρομη αρα μικροτερη γραμμικη ταχυτητα αρα μικροτερη φθορα
β] μεγαλυτερη επιφανεια πιστονιου αρα :
1 μεγαλυτερη πιεση ανα τετραγωνικη ιντσα [pounds per squar inch - psi]
2 μεγαλυτερο περιθωριο για μεγαλυτερες η περισσοτερες βαλβιδες [4Τ]
3 μεγαλυτερες και με καλυτερη κατανομη θυριδες [2Τ]
4 καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση
γ]λογω μικοτερης διαδρομης εχουμεμικροτερο μηκος μπιελας αρα κραδασμους

υποτετραγωνος
για ιδιο αριθμο κυβικων εχουμε
α] μικροτερο πιστονι αρα μικροτερα psi αλλα και μικροτερη αντισταση κατα την συμπιεση
β] μεγαλυτερη διαδρομη και μεγαλυτερο στροφαλο αρα μεγαλυτερη αποθηκευμενη ενεργεια
γ] λογω μεγαλυτερης διαδρομης μεγαλωνει και το μηκος μπιελας αρα μεγαλυτερη παλινδρομουμενη μαζα
δ] λογω μεγαλης διαδρομης εχουμε μεγαλυτερη ασκουμενη δυναμη επι του στροφαλου κατα την εκτονωση [βλεπε πχ στις 90 μοιρες] αλλα και μεγαλυτερη αντισταση κατα το ανεβασμα του πιστονιου λογω μεγαλυτερου μοχλισμου [βλεπε 270 μοιρες]

γενικα υποτετραγωνοι αργουν να στροφαρουν αλλα μολις αρχισουν να στροφαρουν ΣΤΡΟΦΑΡΟΥΝ λογω αποθηκευμενης ενεργειας

γενικα υπερτετραγωνοι στροφαρουν απο χαμηλοτερα

μικροτερη γραμμικη ταχυτητα σε συνδυασμο με χαμηλοτερη θερμοκρασια επιτρεπουν μεγαλυτερη σχεση συμπιεσης η οποια ομως εξαρταται και απο τα καυσιμα

η γραμμικη ταχυτητα οταν μιλαμε για αξιοπιστια δυσκολα ξεπερνα τα 20 m/sec με τα συγχρονα μεταλα

γραμμικη ταχυτητα πιστονιου = διαδρομη X rpm X 2 / 60000


εχει αρκετο και πολυπλοκο κατεβατο και μπλεκει σε φαυλους κυκλους του τυπου :
1 μικροτερη γραμμικη ταχυτητα = μικροτερη φθορα
2 μικροτερη γραμμικη ταχυτητα = δυνατοτητα αυξησης συμπιεσης
3 αυξηση συμπιεσης = αυξηση φθορας [η οποια ειναι αντιθετη προς το 1] κτλ κτλ κτλ

πολλες σελιδες που θα καταντησουν βαρετες

TOLISTOLAROS
23/02/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
γενικα υποτετραγωνοι αργουν να στροφαρουν αλλα μολις αρχισουν να στροφαρουν ΣΤΡΟΦΑΡΟΥΝ λογω αποθηκευμενης ενεργειας

γενικα υπερτετραγωνοι ροπιαζουν απο χαμηλοτερα


:confused: :confused: :confused:
Μήπως τα λες ανάποδα;
ΔΗλ του R6 το μοτέρ ροπιάζει από χαμηλά;;;;;;;;

katana750
23/02/2009, 12:47
δεν τα λεω καθολου αναποδα ....... ξαναδιαβασε τι γραφω

δεν γραφω οτι στροφαρουν απο χαμηλα ...... στροφαρουν απο χαμηλοτερα [σε σχεση με αντιστοιχου κυβισμου υποτετραγωνους]

και γραφω γενικα και οταν λεμε γενικα ενοουμε γενικα απο 4Τ 50cc παπακι μεχρι 2T diesel εκατονταδων χιλλιαδων cc που εχουν τα καραβια

εγω μιλαω για γενικη μηχανολογια ..... εσυ μιλας για ΕΙΔΙΚΗ περιπτωση

πλακα πλακα τι διαμετρο διαδρομη εχει το R6 ?

TOLISTOLAROS
23/02/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
δεν τα λεω καθολου αναποδα ....... ξαναδιαβασε τι γραφω

δεν γραφω οτι στροφαρουν απο χαμηλα ...... στροφαρουν απο χαμηλοτερα [σε σχεση με αντιστοιχου κυβισμου υποτετραγωνους]

και γραφω γενικα και οταν λεμε γενικα ενοουμε γενικα απο 4Τ 50cc παπακι μεχρι 2T diesel εκατονταδων χιλλιαδων cc που εχουν τα καραβια

εγω μιλαω για γενικη μηχανολογια ..... εσυ μιλας για ΕΙΔΙΚΗ περιπτωση

πλακα πλακα τι διαμετρο διαδρομη εχει το R6 ?
Κατάλαβα τί θες να πεις...Απλά όπως έγραψες το


Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
γενικα υπερτετραγωνοι ροπιαζουν απο χαμηλοτερα
δεν ευσταθεί και τόσο εκφραστικά επειδή το "ροπιάζω" έχει να κάνει με την ευκολία με την οποία υπερνικώ δεδομένο φορτίο σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές.
Άλλαξε το "ροπιάζουν" με το "στροφάρουν" και δε θα μπερδευτεί κανείς( γνώμη μου έτσι ; )
Πχ R6 δε ροπιάζει από χαμηλότερα αλλά με το που μπει σε ωφέλιμο εύρος αποδίδει τρελλά.

Διαστάσεις R6 διάμετροςxΔιαδρομή

2001-2002: 65.5 mm X 44 mm
2003-2005: 65.5 mm x 44.5 mm
2006-2008: 67.0 mm x 42.5 mm

reinmeister
23/02/2009, 13:05
εντελως πληροφοριακα ,στα συγχρονα τετρακυλινδρα supersport, οι γραμμικες ταχυτητες απολυτης αξιοπιστιας παιζουν γυρω στα 24m/sec...

katana750
23/02/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Άλλαξε το "ροπιάζουν" με το "στροφάρουν" και δε θα μπερδευτεί κανείς( γνώμη μου έτσι ; )


οκ .... αλλαχτηκε προς αποφυγη συγχυσης


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εντελως πληροφοριακα ,στα συγχρονα τετρακυλινδρα supersport, οι γραμμικες ταχυτητες απολυτης αξιοπιστιας παιζουν γυρω στα 24m/sec...

συγχρονο τετρακυλινδρο ss ....... χμμμμμμμ ετσι γενικα και αοριστα ? δλδ απο 400cc μεχρι οπου φτανουν τα ss ?

DrBig
23/02/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750


συγχρονο τετρακυλινδρο ss ....... χμμμμμμμ ετσι γενικα και αοριστα ? δλδ απο 400cc μεχρι οπου φτανουν τα ss ?

νομιζω ss ειναι κατα γενικη παραδοχη τα 1000ρια.

katana750
23/02/2009, 13:41
και δεν μου λετε βρε παληκαρια γιατι εγω ειμαι λιγο της παλιας σχολης και εχω μεινει στα 350cc αρνουμενος ολα τα υπολοιπα [τσαμπα το εχω το ονομα το katana750 ..... η katana πουληθηκε]

το R6 τι ειναι ? τα gsxr 600 750 ? τι ειναι αυτα ? sport touring ? η απλα sport ?

reinmeister
23/02/2009, 13:41
ας το κανουμε λιγακι πιο συγκεκριμενο λοιπον...hayabusa 08 1340 cc με 65 mm διαδρομη και 11.100 πραγματικες στροφες...

DrBig
23/02/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
και δεν μου λετε βρε παληκαρια γιατι εγω ειμαι λιγο της παλιας σχολης και εχω μεινει στα 350cc αρνουμενος ολα τα υπολοιπα [τσαμπα το εχω το ονομα το katana750 ..... η katana πουληθηκε]

το R6 τι ειναι ? τα gsxr 600 750 ? τι ειναι αυτα ? sport touring ? η απλα sport ?


χαζομαρα ειπα προηγουμενως, SS στην αγγλικη τουλαχιστο ορολογια ειναι τα 600ρια και SB τα 1000ρια. Αλλα ασχετο με την συζητηση, οποτε συγνωμη για το σπαμ.

katana750
23/02/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ας το κανουμε λιγακι πιο συγκεκριμενο λοιπον...hayabusa 08 1340 cc με 65 mm διαδρομη και 11.100 πραγματικες στροφες...

ok εχουμε και λεμε

διαμετρος Χ rpm Χ 2 / 60.000 ==>

διαμετρος = 65
rpm συμφωνα με αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_GSX1300R = 9900

αρα εχουμε
65 Χ 9900 Χ 2 / 60000 ==>
65 Χ 19800 / 60000 ==>
1287000 / 60000 ==>
21,45

reinmeister
23/02/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
ok εχουμε και λεμε

διαμετρος Χ rpm Χ 2 / 60.000 ==>

διαμετρος = 65
rpm συμφωνα με αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_GSX1300R = 9900

αρα εχουμε
65 Χ 9900 Χ 2 / 60000 ==>
65 Χ 19800 / 60000 ==>
1287000 / 60000 ==>
21,45

θεωρω ως δεδομενο οτι εννοεις διαδρομη αντι για διαμετρο κι απλα το εγραψες εκ παραδρομης...

ανθρωπινο λαθος...

η γραμμικη ταχυτητα εμβολου στις 9900, που ειναι οι στροφες μεγιστης ιπποδυναμης, κατα την εγκυκλοπαιδεια παντα, τι σχεση εχει με αυτην του κοφτη των 10.800 πραγματικων του 02-07 μπουσα, μια κι επιλεγεις το παλιο αντι με το 08 που εγραψα εγω το οποιο εχει 11.100?

katana750
23/02/2009, 17:17
ναι το σωστο ειναι διαδρομη ....λαθος λογω κεκτημενης ταχυτητας [διχρονος βλεπεις]

δεν εκανα καποια ''υπουλη'' επιλογη του παλιου .... απο μια γρηγορη ματια μονο για αυτο ειδα σε ποιες στροφες βγαζει μεγιστη

για το 08 εγραφε μονο αλογα αλλα οχι στροφες .... υποθετικα εβαλα τις ιδιες

οσον αφορα τις rpm οι παλιοι μηχανολογικοι κανονες μιλανε για max rpm .... καποια τελευταιας γενιας τεχνικα βιβλια σχετικα με engine design & simulation λενε οτι αρκετοι σχεδιαστες λαμβανουν τις rpm του max power



τελος εγραψα οτι συσκολα ξεπερνα τα 20 m/sec .... αυτο δεν σημαινει οτι δεν ξεπερνιεται .... απλα οι σχεδιαστες μηχανολογοι κοβουν τον πισινο τους να μεινουν στο 20 γιατι απο εκει και πανω τα πραγματα δυσκολευεουν και για να θυσιασουν αξιοπιστια και χαμηλη φθορα με το ανεβασμα της γρ. ταχυτητας εξασφαλιζουν καποια αλλα πραγματα πρωτα

nikonian
24/02/2009, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
εχουμε 2 κινητηρες ιδιων κυβικων ..... ενας υπερτετραγωνος ενας υποτετραγωνος

υπερτετραγωνος
για ιδιο αριθμο κυβικων εχουμε
α] μικροτερη διαδρομη αρα μικροτερη γραμμικη ταχυτητα αρα μικροτερη φθορα
β] μεγαλυτερη επιφανεια πιστονιου αρα :
1 μεγαλυτερη πιεση ανα τετραγωνικη ιντσα [pounds per squar inch - psi]


Aυτό το τελευταίο ισχύει;


Τελικά αν κατάλαβα καλά, το μόνο κακό του υπερτετράγωνου είναι ότι δεν "αποθηκεύει".
Σε όλα τα άλλα υπερέχει. Στροφάρει, αντέχει, βγάζει άλογα.
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές θα έπρεπε να κάνουν τους κινητήρες όσο γίνεται πιο υπερτετράγωνους; Μάγκας ο Αυστριακός, άσχετος ο Γιαπωνέζος;

dirtbird
24/02/2009, 03:24
Βέβαια μας διαφεύγει το γεγονός ότι λόγω -κυρίως- του αυξημένου scavenging ενός υπερτετράγωνου κινητήρα, η μέση γραμμική ταχύτητα εμβόλου είναι στην πραγματικότητα μεγαλύτερη από αυτή ενός υποτετράγωνου......:o :o

nightstalker
24/02/2009, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Aυτό το τελευταίο ισχύει;


Τελικά αν κατάλαβα καλά, το μόνο κακό του υπερτετράγωνου είναι ότι δεν "αποθηκεύει".
Σε όλα τα άλλα υπερέχει. Στροφάρει, αντέχει, βγάζει άλογα.
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές θα έπρεπε να κάνουν τους κινητήρες όσο γίνεται πιο υπερτετράγωνους; Μάγκας ο Αυστριακός, άσχετος ο Γιαπωνέζος;

δεν νομίζω...
αυτές οι συγκρίσεις έχουν νόημα για κινητήρες ίδιας χωρητικότητας ΚΑΙ αριθμού κυλίνδρων (για να μη πω και για τον χαρακτήρα της μοτο στην οποία τοποθετούνται...)

nightstalker
24/02/2009, 03:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Βέβαια μας διαφεύγει το γεγονός ότι λόγω -κυρίως- του αυξημένου scavenging ενός υπερτετράγωνου κινητήρα, η μέση γραμμική ταχύτητα εμβόλου είναι στην πραγματικότητα μεγαλύτερη από αυτή ενός υποτετράγωνου......:o :o

αυτό δεν το ξέρω
μπορείς να διευκρινίσεις?

dirtbird
24/02/2009, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
αυτό δεν το ξέρω
μπορείς να διευκρινίσεις?

Ποιό ακριβώς?

reinmeister
24/02/2009, 04:43
ας γραψω κι εγω για τις διαφορες χρονου παραμονης του εμβολου στα ΑΝΣ και ΚΝΣ, με βαση την εκαστοτε διαδρομη, κατι που επηρρεαζει αμεσα την επιταχυνση του στα μεσοδιαστηματα να το κανουμε τελειως π@υτανα...:D

nightstalker
24/02/2009, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ας γραψω κι εγω για τις διαφορες χρονου παραμονης του εμβολου στα ΑΝΣ και ΚΝΣ, με βαση την εκαστοτε διαδρομη, κατι που επηρρεαζει αμεσα την επιταχυνση του στα μεσοδιαστηματα να το κανουμε τελειως π@υτανα...:D



:a014:

katana750
24/02/2009, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Aυτό το τελευταίο ισχύει;


Τελικά αν κατάλαβα καλά, το μόνο κακό του υπερτετράγωνου είναι ότι δεν "αποθηκεύει".
Σε όλα τα άλλα υπερέχει. Στροφάρει, αντέχει, βγάζει άλογα.
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές θα έπρεπε να κάνουν τους κινητήρες όσο γίνεται πιο υπερτετράγωνους; Μάγκας ο Αυστριακός, άσχετος ο Γιαπωνέζος;

γιατι να μην ισχυει ?

μεγαλυτερη επιφανεια πιστονιου σημαινει και μεγαλυτερο θαλαμο καυσης .... αλλωστε ο σωστος υπερκυβισμος με μεγαλυτερο πιστονι απαιτει και τροποποιηση θαλαμου καυσης διαφορετικα η συμπιεση παει περιπατο

παραδειγμα

εχουμε ενα κυλινδρο 250 κυβικα με χωρο καυσης 25 κυβικα

ο λογος συμπιεης ειναι 250 + 25 / 25 ==> 275 / 25 = 11 αρα 11:1

αν υπερκυβισεις ..... πχ στα 300 και δεν αλλαξεις χωρο καυσης εχεις

300 + 25 / 255 == > 325 / 25 = 13 αρα 13:1

αρα πρεπει να κατεργαστουμε τον χωρο καυσης για να πεσουμε παλι στο 11:1

αρα αφου θα μεγαλωσει και ο χωρος καυσης θα εχουμε και περισοτερη ποσοτητα μιγματος σε καθε χρονο αρα μεγαλυτερη πιεση εκτονωσης ..... βεβαια κατα το μεγαλωμα του χωρου καυσης μεγαλωνει και η διαμετρος του για να συναντησει το νεο ρεκτιφιε αρα μεγαλυτερη επιφανεια αρα περισσοτερες square inches τεινει το αποτελεσμα των psi να ειναι το ιδιο .... θεωρητικα ... αλλα πρακτικα η αυξηση του χωρου καυσης καυσης δεν ειναι επακριβως αντιστοιχως αναλογη της αυξησης της διαμετρου του ρεκτιφιε αρα δεν ειναι αντιστοιχως αναλογη της επιφανειας

το οτι δεν αποθηκευει δεν ειναι το μονο κακο ..... ενα αλλο σημαντικο κακο ειναι και η παλινδρομουμενη μαζα

υπερτετραγωνος ως γνωστον σημαινει τιμη διαμετρου μεγαλυτερη απο την τιμη της διαδρομης

ποσο μεγαλυτερη διαμετρος ομως ? υπαρχουν ορια ..... τα ορια της παλινδρομουμενης μαζας που σε ενα παλινδρομικο κινητηρα ειναι απο τους μεγαλους εχθρους του μηχανολογου

οσο μεγαλωνει η επιφανεια πιστονιου αυξανει και το βαρος του και το βαρος του πειρου .... αρα απαιτειται και βαρυτερη μπιελα για να διαχειριστει αυτο το εξτρα φορτιο ..... και μην ξεχναμε οτι η μπιελα κανει μικτη κινηση ...... και παλινδρομικη και περιστροφικη .... και αναλογα με το σε ποιες μοιρες βρισκεται ο στροφαλος καθε στιγμη αντιστοιχως μεταβαλλεται και το βαρος παλινδρομουμενης μαζας .... αρα μιλαμε για πολλες λεπτες ισοροπιες ..... για αυτο τα παπια που υπερκυβιζαμε μικροι ειχαν και ενα οριο 30.000 χλμ μεχρι να σπασουν

διαφορετικα θα ηταν ολα μονοκυλινδρα με ενα τεραστιο πιστονι και μια μικρουλα διαδρομη

θεωρητικα η αποθηκευση ξεπερνιεται με βαρυτερο βολαν αλλα αυτο ανεβαζει κραδασμους

ετσι εχει καθιερωθει η λυση των πολυκυλινδρων

αναλογα με τον χαρακτηρα του μοτερ ανεβαινουμε μεχρι τα ορια υπερτετραγωνισμου και μετα προσθετουμε κυλινδρους


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ας γραψω κι εγω για τις διαφορες χρονου παραμονης του εμβολου στα ΑΝΣ και ΚΝΣ, με βαση την εκαστοτε διαδρομη, κατι που επηρρεαζει αμεσα την επιταχυνση του στα μεσοδιαστηματα να το κανουμε τελειως π@υτανα...:D

μην το ξεκινας αυτο φιλε γιατι πολοι θα το διαβασουν λιγοι θα το καταλαβουν ..... αστο σου λεω


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Δηλαδή ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές θα έπρεπε να κάνουν τους κινητήρες όσο γίνεται πιο υπερτετράγωνους; Μάγκας ο Αυστριακός, άσχετος ο Γιαπωνέζος;

μα ολοι αυτο προσπαθουν να κανουν ..... και οχι δεν ειναι ασχετος ο γιαπωνεζος

εκτος και αν συγκρινεις hayabusa με superduke

ο αυστριακος για τα μηχανακια του και για τον χαρακτηρα που εχει δωσει στα μηχανακια του δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο 2 υπερτετραγωνους κυλινδρους σε V

μολις ομως ο αυστριακος αλλαξει χαρακτηρα και προσπαθησει να φτιαξει hayabusa δεν νομιζω να χρησιμοποιησει τον ιδιο V

stefanos
24/02/2009, 06:40
Ο υπερτετράγωνος έχει μεγαλύτερες απώλειες άρα μικρότερη απόδοση, αλλά υπάρχει το όριο γραμμικής ταχύτητας εμβόλου που τους κάνει απαραίτητους για να πάρεις άλογα.
Αναγκαίο κακό.

Tpap
24/02/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εντελως πληροφοριακα ,στα συγχρονα τετρακυλινδρα supersport, οι γραμμικες ταχυτητες απολυτης αξιοπιστιας παιζουν γυρω στα 24m/sec...

Ναι ρε πμ...έχεις δίκιο. Εξελίσσονται κάθε έξι μήνες του διόλου τα πράγματα και δεν τα προλαβαίνεις..:rotflmao:

και φαντάσου πρίν λίγα χρόνια τα 24m/sec τα έβλεπες στα F1...

Aντουάν, το ''απόλυτη'' αφαίρεσέ το. Δεν μιλάς μόνο για χόνδα...:rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο υπερτετράγωνος έχει μεγαλύτερες απώλειες άρα μικρότερη απόδοση, αλλά υπάρχει το όριο γραμμικής ταχύτητας εμβόλου που τους κάνει απαραίτητους για να πάρεις άλογα.
Αναγκαίο κακό.

Stefan, ρε σύ το διάβασα 5 φορές και δεν κατάλαβα χρήστο. Τι παίζει?

katana750
24/02/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο υπερτετράγωνος έχει μεγαλύτερες απώλειες άρα μικρότερη απόδοση, αλλά υπάρχει το όριο γραμμικής ταχύτητας εμβόλου που τους κάνει απαραίτητους για να πάρεις άλογα.
Αναγκαίο κακό.


παρομοιως δεν καταλαα χριστο
απο που προκυπτουν οι μεγαλυτερες απωλειες ?
τι ενοεις απόδοση ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Stroke_ratio#Oversquare

reinmeister
24/02/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Aντουάν, το ''απόλυτη'' αφαίρεσέ το. Δεν μιλάς μόνο για χόνδα...:rotflmao:



δυστυχως τατσο,δεν μιλαω καθολου για χοντα...:sad:

Tpap
24/02/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
απο που προκυπτουν οι μεγαλυτερες απωλειες ?

Προφανώς ο Στεφάν μιλά για αντλητικές απώλειες κ απώλειες λόγω αυξημένων πλευρικών τριβών πιστονιού με κύλινδρο.

katana750
24/02/2009, 09:56
δλδ ο υπερτετραγωνος εχει μεγαλυτερες πλευρικες τριβες απο τον υποτετραγωνο ?
:confused:

Tpap
24/02/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
δλδ ο υπερτετραγωνος εχει μεγαλυτερες πλευρικες τριβες απο τον υποτετραγωνο ?
:confused:

Yep.

stefanos
24/02/2009, 10:17
Και θερμικές κυρίως.
Οι υπερτεράγωνοι έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια θαλάμου καύσης για τον ίδιο όγκο πράγμα που οδηγεί σε αυξημένες θερμικές απώλειες.
Από την άλλη τι μορφή έχει ένας θάλαμος καύσης διαμέτρου 100mm και χωρητικότητας 50cc ας πούμε?
Πόσο χρόνο έχει το μίγμα για να καεί όταν ο κινητήρας γυρνάει στις 10000 σαλ?
Αυτός ο χρόνος αρκεί για το μέτωπο της φλόγας ώστε να σκουπίσει ένα θάλαμο διαμέτρου 100 mm?