PDA

View Full Version : Tdm 850 99''



ilias s.m.
24/02/2009, 11:30
χαιρετω την tdm-παρεα εχω βρει το TDM του 99' σε καλη κατασταση και καλη τιμη.σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το παρω.εχω ακουσει ομως για κατι κολλημενα μοτερ,οτι καιει λαδια και διαφορα αλλα.:sick: οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησημη.:confused: :confused: :confused:

kostasm
24/02/2009, 14:12
Λάδια θέλει συμπλήρωμα περίπου 100 με 150 ml ανά 1000 χλμ ανάλογα με τη χρήση.
Εμένα μου έχει τύχει να αλλάξω μετά από 5000 χλμ και να μην έχω συμπληρώσει καθόλου.
Υπάρχουν πολλοί με πάνω απο 100.000 χλμ χωρίς πρόβλημα. Εξαρτάται πως το δουλεύει ο καθένας.
Μην ακούς τίποτα. Τα λάδια μόνο πρόσεχε και δεν θα έχεις πρόβλημα;)

ilias s.m.
25/02/2009, 14:17
μια θετικη ψηφος λοιπον!ευχαριστω:beer:

alex-kal
25/02/2009, 16:40
Εγώ έχω του 98 ή 99 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν μου έχει κάψει καθόλου..
Φυσικά μετά από όσα έχω ακούσει, αλλάζω κάθε 3.000 Km και είμαι μια χαρά.
Δεν το πάω στα κόκκινα αλλά το αισθάνομαι ότι μετά τα 140 αρχίζει και νοιώθει όμορφα..
Το έχω 6 μήνες περίπου και δεν μου έχει ζητήσει τίποτα..

kostasra
26/02/2009, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
χαιρετω την tdm-παρεα εχω βρει το TDM του 99' σε καλη κατασταση και καλη τιμη.σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το παρω.εχω ακουσει ομως για κατι κολλημενα μοτερ,οτι καιει λαδια και διαφορα αλλα.:sick: οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησημη.:confused: :confused: :confused:

Παρε το 900!!

ilias s.m.
26/02/2009, 15:17
2 οι ψηφοι οποτε!!!ποσα χιλιομετρα εχει το μοτορι σου alex???

alex-kal
05/03/2009, 05:47
36.000 km ..
Και ακούγεται πολύ καλά..

jimtdm
07/05/2009, 11:07
Καλημέρα φίλε και καλοτάξιδο.
Κι εγώ του 99 έχω. 100.000 χλμ και το μοτερ κελαηδάει σαν καινούριο!
Μη μασας αυτά που κόλλησαν δεν τα πρόσεχαν. Σκέψου ότι συμπληρώνω
ένα κουτί λάδι κάθε 2500 χλμ. Αν προσέχεις θα έχεις!

nassosxlvbros
07/05/2009, 11:21
Πάρε το 900άρι.τα 99άρια είναι πια 10ετίας κι αν δε καίει λάδια όλο και κάποιο αναλώσιμο θα ζητάει...ψάξε για 900 έχει καλύτερη ανάρτηση και γενικά στήσιμο



(για TDM) :D

mivvo
09/05/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Καλημέρα φίλε και καλοτάξιδο.
Κι εγώ του 99 έχω. 100.000 χλμ και το μοτερ κελαηδάει σαν καινούριο!
Μη μασας αυτά που κόλλησαν δεν τα πρόσεχαν. Σκέψου ότι συμπληρώνω
ένα κουτί λάδι κάθε 2500 χλμ. Αν προσέχεις θα έχεις!

Συμφωνω :beer:

alex-kal
10/05/2009, 08:07
Αν βρει το 900άρι στην ίδια τιμή με το 850άρι, ναι να το πάρει..
Και εγώ για το 900 ξεκίνησα , αλλά τα λεφτά ήταν πολλά και δεν τα είχα..

mixalisX
19/05/2009, 22:46
όταν λες καλή τιμούλα πόσα ενοείς? Γιατί το ''καλή'' είναι σχετικό.

tsak8
23/05/2009, 11:27
Με 3500 900αρι δεν βρίσκεις.
Για εμένα οι διαφορές είναι πολύ μικρές και γι'αυτό δεν πήγα στο 900 όταν το σκεφτόμουν.Στρίβει καλύτερα αλλά το 850 ταξιδεύει καλύτερα λόγω πιο "χωστής" θέσης οδήγησης.;)
Αν προσεχεις σε λογικά πλαίσια το λάδι ,δεν σπάει δεν χαλάει.
Τα μοντέλα 96-99 ειναι λιιιιγο πιο ευαίσθητα.
Ελπίζω να βοήθησα

mivvo
23/05/2009, 11:40
Θεωρω υπερβολικα χρηματα για TDM850 τα 3.500 ευρω (απο ιδιωτες,γιατι οι εμποροι τα πουλανε και πιο ακριβα οσο τους ερθει).
Αν ειναι να δωσεις 3.500 ευρω βαλε αλλα λιγα και παρε το 900,ειναι υπερβολικα τα 3.500 για 10-12 χρονων μοτοσυκλετα οταν υπαρχει το 900 που ειναι σαφώς καλυτερο.
Καλη τιμη για 850αρι δεκαετίας ειναι τα 2.500 ευρω,καποιοι στην χρυση ευκαιρια τα δινουν τοσο και αξιζουν τα λεφτα τους.

div400
23/05/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Καλημέρα φίλε και καλοτάξιδο.
Κι εγώ του 99 έχω. 100.000 χλμ και το μοτερ κελαηδάει σαν καινούριο!
Μη μασας αυτά που κόλλησαν δεν τα πρόσεχαν. Σκέψου ότι συμπληρώνω
ένα κουτί λάδι κάθε 2500 χλμ. Αν προσέχεις θα έχεις!


χωρίς να θέλω να σπαμάρω...

αλλά το ότι ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ένα κουτί (άρα 1 λίτρο δηλ.) ΚΑΘΕ 2500χλμ είναι καλό?!?!?!? :look:

με άλλα λόγια (και εκτός αν δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες) σου ''καίει'' 1 λίτρο στα 2500 χλμ....? :look:

ledz
23/05/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
χωρίς να θέλω να σπαμάρω...

αλλά το ότι ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ένα κουτί (άρα 1 λίτρο δηλ.) ΚΑΘΕ 2500χλμ είναι καλό?!?!?!? :look:

με άλλα λόγια (και εκτός αν δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες) σου ''καίει'' 1 λίτρο στα 2500 χλμ....? :look:

Ελα ντε;! Μου'λεγε κατοχος του 850 οτι συμπληρωνει Χ λαδια καθε 2500χμ + αντιψυκτικο καθε 5000 (!)

Και το ελεγε σα να ειναι φυσικο πραγμα σε τετραχρονους κινητηρες

τι να πω ισως εχω καλομαθει που ακομα και το cbf "made in brazil" 250 σε Πατρα - Αθηνα - Πατρα και δε μου'καιγε ml λαδιου... :confused:

tsak8
23/05/2009, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Ελα ντε;! Μου'λεγε κατοχος του 850 οτι συμπληρωνει Χ λαδια καθε 2500χμ + αντιψυκτικο καθε 5000 (!)

Και το ελεγε σα να ειναι φυσικο πραγμα σε τετραχρονους κινητηρες

τι να πω ισως εχω καλομαθει που ακομα και το cbf "made in brazil" 250 σε Πατρα - Αθηνα - Πατρα και δε μου'καιγε ml λαδιου... :confused:

Αντιψυκτικο ουτε εχω ασχοληθει ουτε χρειαστηκε ποτε.
Μηπως παιζει διαρροή απο καπου?
Λάδι ναι συμπληρωνω, αλλα max 300ml σε περιπου 3000χλμ.
Κι αυτο πιο πολυ για να ειμαι σιγουρος πριν την αλλαγη στα 3500-4000:D

tsak8
23/05/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mivvo
Θεωρω υπερβολικα χρηματα για TDM850 τα 3.500 ευρω (απο ιδιωτες,γιατι οι εμποροι τα πουλανε και πιο ακριβα οσο τους ερθει).
Αν ειναι να δωσεις 3.500 ευρω βαλε αλλα λιγα και παρε το 900,ειναι υπερβολικα τα 3.500 για 10-12 χρονων μοτοσυκλετα οταν υπαρχει το 900 που ειναι σαφώς καλυτερο.
Καλη τιμη για 850αρι δεκαετίας ειναι τα 2.500 ευρω,καποιοι στην χρυση ευκαιρια τα δινουν τοσο και αξιζουν τα λεφτα τους.

2001-2009
8 χρόνια και οχι 12
Το αλλα λιγα ειναι σχετικο.Σε καποιον με οριο τα 3000 ευρω τα 5200 δεν ειναι "αλλα λιγα".
ειναι "αλλα τόσα":lol: .
2500 θα βρει '96-'99 μοντελο,αι επισης τι εξτρα και ποσο ταλαιπωρημενο.
Προσωπικη μου αποψη, το 900 ειναι καλυτερο μεν,αλλα το 850 δεν υστερει σημαντικα καπου.
Οποτε ειναι ολα θεμα του ποσα θες να σου περισσεψουν.

jimtdm
03/06/2009, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Ελα ντε;! Μου'λεγε κατοχος του 850 οτι συμπληρωνει Χ λαδια καθε 2500χμ + αντιψυκτικο καθε 5000 (!)

Και το ελεγε σα να ειναι φυσικο πραγμα σε τετραχρονους κινητηρες

τι να πω ισως εχω καλομαθει που ακομα και το cbf "made in brazil" 250 σε Πατρα - Αθηνα - Πατρα και δε μου'καιγε ml λαδιου... :confused:

είναι φυσικό φίλε μου από τη στιγμή που είναι μέσα στα όρια που έχει ορίσει ο κατασκευαστής..
οι κύλινδροι στα 850 είναι ελάχιστα "οβάλ" για καλύτερη λίπανση και η καύση λαδιού είναι δεδομένη... σίγουρα το cbfακι σου όπως και το δικόμου cb sf καίει απειροελάχιστο λάδι διοτι έτσι το έφτιαξε ο κατασκευαστής και να είσαι σίγουρος πως ο καθένας έχει τους λόγους του...
το manual που προορ'ιζεται για τους μηχανικούς της yamaha αναφέρει τα όρια καύσης λαδιού καθώς επίσης και τα διαστήματα ελέγχου των καπελότων στις βαλβίδες τα οποία ενδεικτικά είναι 40000 χλμ άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για αναξιόπιστα μηχανάκια αλλά μόνο για απρόσεχτους και αδι'αβαστους ιδιοκτήτες. και ναι από τη μέρα που το πήρα με 9000 χλμ και μέχρι σήμερα που έχει 100000 χλμ χρησιμοποιημένο σε όλες τις συνθήκες δεν έχει κάνει κιχ παρολο που συμπληρώνω 1 λιτρο κάθε 2500 χλμ...
φιλικά.

jimtdm
03/06/2009, 20:32
σ'ορρυ αλλ'α αφο'υ είσαι και στην πάτρα αν θες έλα να το δεις κιόλας για να καταλάβεις

div400
03/06/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
είναι φυσικό φίλε μου από τη στιγμή που είναι μέσα στα όρια που έχει ορίσει ο κατασκευαστής..
οι κύλινδροι στα 850 είναι ελάχιστα "οβάλ" για καλύτερη λίπανση και η καύση λαδιού είναι δεδομένη... σίγουρα το cbfακι σου όπως και το δικόμου cb sf καίει απειροελάχιστο λάδι διοτι έτσι το έφτιαξε ο κατασκευαστής και να είσαι σίγουρος πως ο καθένας έχει τους λόγους του...
το manual που προορ'ιζεται για τους μηχανικούς της yamaha αναφέρει τα όρια καύσης λαδιού καθώς επίσης και τα διαστήματα ελέγχου των καπελότων στις βαλβίδες τα οποία ενδεικτικά είναι 40000 χλμ άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για αναξιόπιστα μηχανάκια αλλά μόνο για απρόσεχτους και αδι'αβαστους ιδιοκτήτες. και ναι από τη μέρα που το πήρα με 9000 χλμ και μέχρι σήμερα που έχει 100000 χλμ χρησιμοποιημένο σε όλες τις συνθήκες δεν έχει κάνει κιχ παρολο που συμπληρώνω 1 λιτρο κάθε 2500 χλμ...
φιλικά.

δηλ. το manual (είτε το user είτε το workshop manual) αναφέρει συμπλήρωμα 1 λίτρου λιπαντικού κάθε 2500χλμ?!? ρωτάω γιατί με έχει εντυπωσιάσει αυτό...

το xj400 που έχω, μοντέλο 95 με τεχνολογία του 80' ουσιαστικά, ακόμα και στα χειρότερα του δεν έκαιγε τόσα (βασικά ούτε το 1/10 από αυτό που αναφέρεις..). και αυτό το ''οβάλ για καλύτερη λίπανση'' δεν μου πολύ στέκει για να είμαι ειλικρινής... για να έχεις καλύτερη λίπανση να κάνεις τον κινητήρα να περνάει λιπαντικό στον θάλαμο καύσης, δεν νομίζω ότι είναι λογικό...
:look: :smilea:

ledz
03/06/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
... για να έχεις καλύτερη λίπανση να κάνεις τον κινητήρα να περνάει λιπαντικό στον θάλαμο καύσης, δεν νομίζω ότι είναι λογικό...
:look: :smilea:

Πως δεν ειναι λογικο...














...στα διχρονα...

ΥΓ Περα απο την πλακα δε θεωρω το να καιει λαδια ενας τετραχρονος κινητηρας εντος προδιαγραφων ή και απο βλαβη. Τα ελατηρια τι υπαρχουν τοτε;

jimtdm
04/06/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δηλ. το manual (είτε το user είτε το workshop manual) αναφέρει συμπλήρωμα 1 λίτρου λιπαντικού κάθε 2500χλμ?!? ρωτάω γιατί με έχει εντυπωσιάσει αυτό...

το xj400 που έχω, μοντέλο 95 με τεχνολογία του 80' ουσιαστικά, ακόμα και στα χειρότερα του δεν έκαιγε τόσα (βασικά ούτε το 1/10 από αυτό που αναφέρεις..). και αυτό το ''οβάλ για καλύτερη λίπανση'' δεν μου πολύ στέκει για να είμαι ειλικρινής... για να έχεις καλύτερη λίπανση να κάνεις τον κινητήρα να περνάει λιπαντικό στον θάλαμο καύσης, δεν νομίζω ότι είναι λογικό...
:look: :smilea:

Φίλε μου πίστεψέ με φυσικό και λογικό είναι μόνο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής για τους δικούς του λόγους. Στο παν/μιο αυτά μάθαμε τουλάχιστον... Τώρα αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω για εμένα τουλάχιστο που είμαι μηχανολόγος είναι λάθος... Πιθανόν να έχεις ακούσει για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού των alfa romeo. Είναι κατασκευαστικό λάθος πιστεύεις?

div400
04/06/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Φίλε μου πίστεψέ με φυσικό και λογικό είναι μόνο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής για τους δικούς του λόγους. Στο παν/μιο αυτά μάθαμε τουλάχιστον... Τώρα αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω για εμένα τουλάχιστο που είμαι μηχανολόγος είναι λάθος... Πιθανόν να έχεις ακούσει για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού των alfa romeo. Είναι κατασκευαστικό λάθος πιστεύεις?

απλά μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο το νούμερο του 1ος λίτρου στα 2500χλμ για έναν κινητήρα σχεδιασμένο στις αρχές του '90....
συμφωνώ σε αυτό που λες για τον κατασκευαστή. και ξαναρωτώ ορίζει η yamaha σε κάποιο τεχνικό εγχειρίδιο* απώλεια 1ος λίτρου λιπαντικού κάθε 2,5 χιλ χλμ για το συγκεκριμένο μηχανάκι?

αν ναι, πάσο και συγνώμη για την επιμονή μου

αν όμως όχι?....

και βέβαια δεν αμφισβητώ την ειλικρίνεια σου ή την τεχνική σου κατάρτιση έτσι; απλά μιλάμε...

:wave2: :beer:

EDIT: * το manual που κατέβασα (-->TDM/TRX/XTZ Manual (http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp) ) δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με αυτό που συζητάμε...:look:

jimtdm
05/06/2009, 09:13
Αυτό που κατέβασες δεν είναι εγχειρίδιο της Yamaha αφενός αφετέρου για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ ο ίδιος έχω δει με τα μάτια μου αυτό που λέω. Αυτό που έχω δει και το λέω στα σίγουρα είναι το εγχειρίδιο χρήστη που αναφέρει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24000 και του μηχανικού που αναφέρει κάθε 40000... βγάζεις άκρη?? Ο μηχανικός που μου το έδειξε (και που προφανώς δεν είχε κανένα συμφέρον να το κάνει) μου είπε και για τα όρια καύσης λαδιού..
Από τη στιγμή που όλα τα 850 μέχρι '00 μοντ. καίνε ανάλογα με τη χρήση από 150ml-1000ml
κάθε 2500 χλμ και αν συμπληρώνεις δεν παθαίνει τίποτα τότε δεν βρίσκω πού είναι το κακό...
Κι εγώ όταν το έιχα πρωτοακούσει πριν από 10 χρόνια δεν το πίστευα και έβαλα πωλητήριο στο μηχανάκι.. Αλλά τώρα πίστεψέ με, δεν παθαίνει τίποτα...

byron
05/06/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Φίλε μου πίστεψέ με φυσικό και λογικό είναι μόνο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής για τους δικούς του λόγους. Στο παν/μιο αυτά μάθαμε τουλάχιστον... Τώρα αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω για εμένα τουλάχιστο που είμαι μηχανολόγος είναι λάθος... Πιθανόν να έχεις ακούσει για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού των alfa romeo. Είναι κατασκευαστικό λάθος πιστεύεις?

Το να καίει λάδι ένας κινητήρας δεν είναι ούτε φυσικό ούτε λογικό και ούτε φυσικά προβλέπεται απ΄τον κατασκευαστή για καλύτερη λίπανση (!!) του κινητήρα.
Το 850 είναι απ΄τα μηχανάκια που για χψ λόγους τσίμπαγε λαδάκι. Απ΄την στιγμή που έτσι τους έκατσε και δεν υπήρχε πρόβλημα άστοχίας του κινητήρα το θέμα λύνεται με την σύσταση του να συμπληρώνεις λαδάκι. Το πόσο εξαρτάται απο το μοτέρ που θα σου τύχει και όχι από προδιαγραφές της Yamaha. Η Υamaha θεωρεί ότι ακόμα και αν καίει 1lt ανα 1000 χλμ είναι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Και δεν φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι κανείς μηχανολόγος για να γνωρίζει ότι ένας τετοιος κινητήρας έχει πρόβλημα.
Η πλάκα είναι ότι ούτε η yamaha Ολλανδίας πχ το πιστεύει.

Αν έχεις χρόνο διάβασε την περιπέτεια του φίλου με το TRX 850 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19133) (ίδιο μοτέρ φοράνε) και πες μου αν υπάρχει σαφής απάντηση από μεριάς Yamaha (ή αντιπροσώπων της) για το πόσο λάδι είναι φυσιολογικό να καίει ο κινητήρας.

Εγώ που το είχα διαβάσει τουλάχιστον, κατάλαβα ότι η Yamaha προκειμένου να αποφύγει το όποιο κόστος επισκευής των κινητήρων έφτιαχνε τις προδιαγραφές όπως την βόλευε.

jimtdm
05/06/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το να καίει λάδι ένας κινητήρας δεν είναι ούτε φυσικό ούτε λογικό και ούτε φυσικά προβλέπεται απ΄τον κατασκευαστή για καλύτερη λίπανση (!!) του κινητήρα.
Το 850 είναι απ΄τα μηχανάκια που για χψ λόγους ποιούς κατά τη γνώμη σου? τσίμπαγε λαδάκι. Απ΄την στιγμή που έτσι τους έκατσε και δεν υπήρχε πρόβλημα άστοχίας του κινητήρα το θέμα λύνεται με την σύσταση του να συμπληρώνεις λαδάκι. Το πόσο εξαρτάται απο το μοτέρ που θα σου τύχει και όχι από προδιαγραφές της Yamaha. Η Υamaha θεωρεί ότι ακόμα και αν καίει 1lt ανα 1000 χλμ είναι μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Και δεν φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι κανείς μηχανολόγος για να γνωρίζει ότι ένας τετοιος κινητήρας έχει πρόβλημα. όπως το είπες φιλε μου... δεν φαντάζεσαι...
Η πλάκα είναι ότι ούτε η yamaha Ολλανδίας πχ το πιστεύει.

Αν έχεις χρόνο διάβασε την περιπέτεια του φίλου με το TRX 850 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19133) (ίδιο μοτέρ φοράνε) και πες μου αν υπάρχει σαφής απάντηση από μεριάς Yamaha (ή αντιπροσώπων της) για το πόσο λάδι είναι φυσιολογικό να καίει ο κινητήρας. το διάβασα και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να υπάρχει ολόιδια απάντηση από όλες τις Yamaha αλλά τελικά όπως είδες ο φίλος μας αυτός λέει πως το μηχανάκι τελικά δουλεύει ρολόι και απλά συμπληρώνει λάδι.. Αυτό κάνω κι εγώ κι έχω απολαύσει 100000 χλμ απροβλημάτιστα. Δεν πουλάω μηχανάκια για να έχω όφελος από αυτά που λέω. Τη γνώμη του λέει ο καθένας και η δική μου είναι πως πιο αξιόπιστη άποψη για το αν βγάζει προβλήματα κάποιο μηχανάκι είναι αυτών που έχουν ζήσει μαζί του...

Εγώ που το είχα διαβάσει τουλάχιστον, κατάλαβα ότι η Yamaha προκειμένου να αποφύγει το όποιο κόστος επισκευής των κινητήρων έφτιαχνε τις προδιαγραφές όπως την βόλευε. Αν σου αρέσει το μηχανάκι συμβιβάζεσαι με το να συμπληρώνεις λάδι. Αν δεν το δέχεσαι παίρνεις άλλο. Όχι όμως και να λέμε πως δεν είναι αξιόπιστο και χαλάει.. αυτό είναι τουλάχιστον για γέλια και συγνώμη για το επιθετικό του ποστ μου..

byron
05/06/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Αν σου αρέσει το μηχανάκι συμβιβάζεσαι με το να συμπληρώνεις λάδι. Αν δεν το δέχεσαι παίρνεις άλλο. Όχι όμως και να λέμε πως δεν είναι αξιόπιστο και χαλάει.. αυτό είναι τουλάχιστον για γέλια και συγνώμη για το επιθετικό του ποστ μου..

Και σου εύχομαι να κάνεις άλλα 100.000 απροβλημάτιστα.
Η ένσταση μου είναι στο ότι υιοθετείς κάποιους λόγους που το μηχανάκι καίει λάδια, όταν η ίδια η Yamaha δεν αναφέρει καν ποιοί είναι οι λόγοι αυτοί, ενώ αφού διάβασες το link θα είδες πως και οι γνώμες διχάζονται (απ΄τους ίδιους μηχανικούς της Yamaha). Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν 4χρονο κινητήρα που ηθελημένα και απ΄τον κατασκευαστή να καίει λάδι για καλύτερη λίπανση όπως έγραψες (εκτός και μιλάμε για 4χρονους του 1960).


Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
είναι φυσικό φίλε μου από τη στιγμή που είναι μέσα στα όρια που έχει ορίσει ο κατασκευαστής..
οι κύλινδροι στα 850 είναι ελάχιστα "οβάλ" για καλύτερη λίπανση και η καύση λαδιού είναι δεδομένη... σίγουρα το cbfακι σου όπως και το δικόμου cb sf καίει απειροελάχιστο λάδι διοτι έτσι το έφτιαξε ο κατασκευαστής και να είσαι σίγουρος πως ο καθένας έχει τους λόγους του...
το manual που προορ'ιζεται για τους μηχανικούς της yamaha αναφέρει τα όρια καύσης λαδιού καθώς επίσης και τα διαστήματα ελέγχου των καπελότων στις βαλβίδες τα οποία ενδεικτικά είναι 40000 χλμ άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για αναξιόπιστα μηχανάκια αλλά μόνο για απρόσεχτους και αδι'αβαστους ιδιοκτήτες. και ναι από τη μέρα που το πήρα με 9000 χλμ και μέχρι σήμερα που έχει 100000 χλμ χρησιμοποιημένο σε όλες τις συνθήκες δεν έχει κάνει κιχ παρολο που συμπληρώνω 1 λιτρο κάθε 2500 χλμ...
φιλικά.

Προφανώς ως μηχανολόγος γνωρίζεις περισσότερα από μένα στο τι είναι φυσιολογικό ή όχι σε έναν κινητήρα, αλλά και ο φίλος με το TRX μηχανολόγος του ΕΜΠ είναι και πιστεύει κάτι διαφορετικό (όπως και η yamaha ολλανδίας).
Προσωπικά αν το μηχανάκι μου έκαιγε 1 ή 0,5 lt στα 1000 θα συμβιβαζόμουν μαζί του εφόσον δεν θα είχα πρόβλημα και ήμουν ευχαριστημένος απ΄ότι μου προσφέρει ως σύνολο. Στο κάτω κάτω θα γλυτώνα και την αλλαγή λαδιών στα 5.000-6.000χλμ αφού θα τα είχα ήδη ρίξει μέσα ανα περιόδους. :wave2:

sapila racing
05/06/2009, 13:04
Κι εγω Μηχανολόγος Μηχανικός είμαι και το θεωρώ γελοίο να χρειάζεται μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα με 45.000 χιλιόμετρα και ήπια απόδοση, σαν του κουμπάρου μου το TDM850, 1,5 λίτρα στα 2.500 χιλιόμετρα. Τόσο δεν καίει ούτε το BMW μου τερμα γκάζι με 180 που είναι αερόψυκτο boxer 35 χρονών κι εχει κάπου 250.000-300.000 χιλιόμετρα.

Και μάλιστα σε μοτοσυκλέτα που θέλει είδικό τρόπο μέτρησης στάθμης (ταλαιπωρία) και ειδικό χωνί η άλλη διάταξη για να βάλεις λάδια χωρίς να τ ακάνεις όλα πουτ@ν@ (κι αλλη ταλαιπωρία).

Δηλαδή φίλε μου αν ξεκινήσεις με το TDM σου γι ένα ταξίδι στην Ευρώπη θα πάρεις 2 τετράλιτρα καβαντζα, η θα ψάχνεις να βρεις τα λάδια που βάζεις, και μαζί θα εχεις και χωνί?

Υπάρχουν κινητήρες που καίνε λάδι και άλλοι ίδιας η και μεγαλύτερης απόδοσης που δεν καόνε σταγόνα, και σίγουρα υπάρχει λόγος γι αυτό, αλλά μην λέμε οτι είναι κι επίτηδες.
Απλά κάνανε Μ@λ@κία.

Εσυ θέλεις να δικαιολογήσεις την Yamaha και τον εαυτό σου που το κράτησες αλλά η κοινή λογική λέει οτι το μοτέρ εχει πρόβλημα, έτσι το TDM του κουμπάρου πουλήθηκε και τωρα που εχει μοτοσυκλέτα που δεν κατεβαίνει ούτε χιλιοστό η στάθμη μετα απο 5.000 χιλιόμετρα, κι εχει κι ενα ματι να για έλεγχο, ησύχασε κι αυτός κι εγω. :wave2:

jimtdm
05/06/2009, 13:35
Καλώς παιδιά συμφωνούμε στα περισσότερα έτσι κι αλλιώς αλλά είναι εξίσου παράλογο να κάνουν τέτοιου είδους "μαλακίες" μηχανικοί με εμπειρία και προϋπηρεσία που εμείς ούτε στον ύπνο μας δεν έχουμε δει... Ίσως να είμαι λίγο πιο καλοπροαίρετος ενώ ενδεχομένως δεν θα έπρεπε. Όσο για τα ευρωπαϊκα ταξίδια μπορείς να ρωτήσεις τι έκαναν ιδιοκτήτες 850 της αντίστοιχης λέσχης..
Καλούς δρόμους η κουβέντα αυτή νομίζω πως εξαντλήθηκε..

reinmeister
05/06/2009, 13:41
θα εξαντληθει μολις εξηγησεις πως το τυχον οβαλ ενος κυλινδρου βοηθα την λιπανση...και πως εννοεις το οβαλ φυσικα...

byron
05/06/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
είναι εξίσου παράλογο να κάνουν τέτοιου είδους "μαλακίες" μηχανικοί με εμπειρία και προϋπηρεσία που εμείς ούτε στον ύπνο μας δεν έχουμε δει...

’Οντως είναι παράλογο μερικές φορές αλλά συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες. Γι΄αυτό υπάρχουν και οι ανακλήσεις όταν το πρόβλημα είναι χοντρό, στυλ πλαισίων GSXR K5-K6, ή τα πηνία των CBR1000RR κλπ κλπ κλπ. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σφυρίζουν αδιάφορα και να μην αλλάζουν τίποτα όπως έκανε η aprilia στους σκατοδιακόπτες του πήγασου που τους κληρονόμησε αυτούσιους και στο νέο μοντέλο.

Εδώ κοτζάμ BMW έφτιαξε ολοκαίνουργιο μοτέρ στην σειρά Κ και αν το έβαζες στο πλαϊνό σταντ δημιουργούσε προπέτασμα καπνού :lol: :rotflmao: .
(Οι πληροφορίες ότι κατασκευάστηκε με στρατιωτικές προδιαγραφές για να παρέχει κάλυψη στο πεδίο της μάχης, μάλλον είναι αβάσιμες :bawl: :lol: :rotflmao: )

sapila racing
05/06/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Όσο για τα ευρωπαϊκα ταξίδια μπορείς να ρωτήσεις τι έκαναν ιδιοκτήτες 850 της αντίστοιχης λέσχης..


Φαντάζομαι οτι πάνε 4-5 μαζί κι ένας αντί αποσκευών κουβαλάει τα λάδια ολονών, κι οι άλλοι μοιράζονται τις αποσκευές του. Μην γίνουν κι ολα μες το λάδι!

:lol: πλάκα κάνω φυσικά, καλά χιλιόμετρα να έχεις και καλύτερα να μην ελέγχεις βαλβίδες κάθε 40.000 χιλιόμετρα που λέει, θα εχουν κλείσει τόσο που μπορεί να το έχεις πάρει ήδη στο χέρι (το ελέγξαμε κι αυτό).

:wave2:

kachius
05/06/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαντάζομαι οτι πάνε 4-5 μαζί κι ένας αντί αποσκευών κουβαλάει τα λάδια ολονών, κι οι άλλοι μοιράζονται τις αποσκευές του. Μην γίνουν κι ολα μες το λάδι!

:lol: πλάκα κάνω φυσικά, καλά χιλιόμετρα να έχεις και καλύτερα να μην ελέγχεις βαλβίδες κάθε 40.000 χιλιόμετρα που λέει, θα εχουν κλείσει τόσο που μπορεί να το έχεις πάρει ήδη στο χέρι (το ελέγξαμε κι αυτό).

:wave2:

Για ευρώπη δε ξέρω,
εγώ β.Ελλάδα που είχα πάει, είχα τα πράγματά μου στο tankbag
και στη βαλίτσα πίσω είχα το χωνί (με λάστιχο) και τα λάδια :lol:

(και δεν κάνω πλάκα :lol: )

ledz
05/06/2009, 14:51
Παντως για να μη λεμε μονο για τη Yamaha και στη Honda λενε παπατζες δικαιολογιες.

Ειχα παει σε 3 εξουσιοδωτημενους στην Αθηνα για το προβλημα του CBF που δε κρατουσε ρελαντι κρυο και μου λεγανε οτι "ετσι λειτουργει το μοτερ". Μαλιστα ενας - ιδιοκτητης του μαγαζιου (που εχει και ομαδα στο πανελληνιο παναθεμα τον) μου λεγε " ΝΑ και το Blackbird το ιδιο κανει, θες να στο βαλω μπρος να δεις; " Αλλα εγω νεος κ αβγαλτος τοτε δεν ειχα απ'αυτα που πρεπει να του πω απλα "Ναι..." :evil: (πληρωσα και 160ε για το μεγαλο σερβις - τη στιγμη που εδω στην Πατρα για ρυθμιση βαλβιδων στο CBR εδωσα 130 :rolleyes: )

Σε σκοτιζουν αυτοι να μη τους τα πρηζεις (τους βαζεις δλδ να κανουν τη δουλεια τους)...

p@nos
05/06/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Παντως για να μη λεμε μονο για τη Yamaha και στη Honda λενε παπατζες δικαιολογιες.

Ειχα παει σε 3 εξουσιοδωτημενους στην Αθηνα για το προβλημα του CBF που δε κρατουσε ρελαντι κρυο και μου λεγανε οτι "ετσι λειτουργει το μοτερ". Μαλιστα ενας - ιδιοκτητης του μαγαζιου (που εχει και ομαδα στο πανελληνιο παναθεμα τον) μου λεγε " ΝΑ και το Blackbird το ιδιο κανει, θες να στο βαλω μπρος να δεις; " Αλλα εγω νεος κ αβγαλτος τοτε δεν ειχα απ'αυτα που πρεπει να του πω απλα "Ναι..." :evil: (πληρωσα και 160ε για το μεγαλο σερβις - τη στιγμη που εδω στην Πατρα για ρυθμιση βαλβιδων στο CBR εδωσα 130 :rolleyes: )

Σε σκοτιζουν αυτοι να μη τους τα πρηζεις (τους βαζεις δλδ να κανουν τη δουλεια τους)...


kai γιατι τελικα δε κραταγε ρελαντι κρυο?

ledz
05/06/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kai γιατι τελικα δε κραταγε ρελαντι κρυο?

Ραγισμενη κεφαλη απ το εργοστασιο. Την αλλαξανε στο Βατιδη μαζι με τις βαλβιδες (που'χαν καει απο τη "ρυθμιση" που μου'χε κανει ο "μηχανικος" του προαναφερθεντος αγωνιζομενου) καπελοθηκες, καπελοτα. Μετα κραταγε ρελαντι στα 30" (βελτιωση απο τα 10' που'θελε πριν). Τυχερος οποιος το πηρε στην Αθηνα, του'δωσα καινουριο μηχανακι...

σοβαρα μονο μ'αυτο ειχα προβλημα - με τη νεκρα συνηθιζεται...

PortisHead
05/06/2009, 15:51
Παντως κι εγω που ειχα το 850 για 7 και χρονια δεν ειχα κανεναν προβλημα.
Απλα το ξερεις αυτο με την καταναλωση λαδιου και το προσεχεις.
Φυσικα και δεν ειναι σωστο να καιει λαδι...ουτε υπαρχουν διακιολογιες γιαυτο.

Παντως μελος απo τη λεσχη που ειχε κανει μια ροϊκη επεξεργασια στην κεφαλη και λειανση στις βαλβιδες σταματησε δια παντως το προβλημα....πραγμα που σημαινει οτι δεν εχει να κανει τπτ με τον κυλινδρο.
Στις βαλβιδες ή στις εδρες ή καπου εκει τελως παντων ειναι το προβλημα στα 850 που καινε λαδακι.



:wave2:

tsak8
05/06/2009, 20:49
Και εγω λοιπον στον δρόμο για Βόρειο Ακρωτήρι και στα συνολικά 11500 που έκανα,είχα μαζί μου στην βαλίτσα 1(ενα) λίτρο λάδι.
Εκανα μια αλλαγή λαδιών στα 5500 στην Σουηδία, και συμπλήρωνα λίγο ανα 3 ημέρες περίπου ώσπου τελείωσε το λαδααακιιιιι.
Σε ολα τα βενζινάδικα της Ευρώπης εχουν χωνια μιας χρησηςολα ,και το να την σηκώνω στο κεντρικό και να ξεβιδώνω την τάπα δεν με κουρασε ιδιαιτερα:D
Χωρίς να είμαι μηχανικός...μια χαρούλα πήγα και ήρθα!!
Καλά χιλιόμετρα σε όλους παιδιά

takisTDM850
03/07/2009, 20:47
καλησπερα και απο μενα
διαβαζω το θεμα και νομιζω οτι για 10 χρονια οδηγω αλλο μηχανακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1 λιτρο στα 3.000 χλμ ο ενας 1 λιτρο στα 2.500 χλμ ο αλλος
ειστε σιγουροι οτι οδηγητε TDM850!!!!!!!!!!!!!!!
εγω εχω γυρισει την μιση ευρωπη 70.000 χλμ και δεν εχω συμπληρωση ποτε λαδι
αλλαγη λαδιου καθε 3.000 και αυτο ειναι ολο
ξαφνικα μετα απο 20 χρονια που κυκλοφορει αυτος ο κινητηρας μαθαμε οτι καει λαδι
ελεος ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kachius
03/07/2009, 21:01
Όντας εν γένει παντελώς άσχετος με κινητήρες κτλ
νομίζω ότι κάπου εδώ


Αρχικά δημιουργήθηκε από takisTDM850
αλλαγη λαδιου καθε 3.000 και αυτο ειναι ολο


είναι το κλειδί!

Εγώ στην αρχή άλλαζα λάδι κάθε 5-5,500χιλ χλμ και έλειπε κανά λίτρο
χωρίς καθόλου υπερβολές!

Όταν μετά από "ψάξιμο" (και καλά :lol: ) άρχισα να αλλάζω τα λάδια στα
3000 με 3500 πραγματικά δεν έχανε πια!

tsak8
05/07/2009, 16:51
Εγω αλλαγές έκανα στα 3500 και δεν ειχα κανενα πρόβλημα
Στο ταξιδι επειδη εκανα αλλαγη στα 5500 στην Σουηδία (120 ευρω!) και πάλι στα 5500 στην επιστροφή μου(βέβαια σε θερμοκρασίες Β.Ευρωπης και με τουριστικούς ρυθμούς).
ειχα λιγο πιο πολυ τον νου μου λόγω και του παρελθόντος μου:D
Στα υπολοιπα ταξιδια σε Γαλλία Ιταλία Αυστρία κλπ έκανα κανονικά στα 3500 και προβλημα ουδέν απο 2 συνεργεια Yamaha που το εχουν τσεκάρει:)
Σύνολο 38000 περίπου και όλα ΟΚ
Απλά αλλαγή max στα 3500!

moutoulos
05/07/2009, 21:12
Σόρρυ για το άσχετο που θα πώ ...

Το συγκεκριμένο μοντέλο (99), είναι με καρπυλατέρ ?,
γιατί κάτι άκουσα για ψεκασμό μονού σημείου :rolleyes: ,
παίζει κάτι τέτοιο ?.

tsak8
06/07/2009, 01:11
Με καρμπυρατερ ειναι ολα τα 850 ως το 2001 που σταματησε.
Ψεκασμος μπηκε στα 900.

Panos RG
06/07/2009, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
Φίλε μου πίστεψέ με φυσικό και λογικό είναι μόνο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής για τους δικούς του λόγους. Στο παν/μιο αυτά μάθαμε τουλάχιστον... Τώρα αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω για εμένα τουλάχιστο που είμαι μηχανολόγος είναι λάθος... Πιθανόν να έχεις ακούσει για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού των alfa romeo. Είναι κατασκευαστικό λάθος πιστεύεις?

:rotflmao: Εγώ στο ALFAKIκι μου συμπληρώνω γύρω στα 250ml ανά 2500 με 3000 χλμ περίπου! και έχει 110.000 χλμ όλα στην εθνική, αλλά καίει λάδι απο την αρχή! δεν καίνε όμως όλα τα ALFA ROMEO ,οπότε δέν μπορείς να πείς οτι είναι επιλογή του κατασκευαστή! θέμα τύχης είναι.

η μηχανή απο την άλλη δεν μου έχει κάψει ούτε γραμμάριο λάδι, με μόνη διαφορά οτι οι αλλαγές γίνονται κάθε 3000 αντί για 5000 που έλεγε ο κατασκευαστής.

maevius
03/08/2009, 01:31
Γεια σας.Σορρυ για το ασχετο της κουβεντας αλλα μηπως ξερει κανεις να μου πει τι διαφορες εχει ενα TDM 850 του '98 απο ενα του '00?Σκεφτομαι να αγορασω ενα κ βρηκα αυτα τα 2 στην ιδια τιμη αλλα το '98αρι με εξτρα ενω του '00 γυμνο.Παιζει ρολο τοσο η χρονολογια?Ακομα του '00 εχει πανω απο 100.000 χλμ ενω το 98αρι σχεδον τα μισα.Ποιο απο τα 2 αξιζει περισοτερο?Σε τι κατασταση ειναι δεν ξερω ακομα,αυριο θα τα δω κ τα 2,αλλα λενε οτι ειναι σε αριστη κατασταση. Γι'αυτο ζηταω την συμβουλη σας κ παρ'οτι διαβαζω απο το πρωι διαφορα φορυμ δεν εχω βρει απαντηση στο ερωτημα μου κ χρειαζομαι μια αμεση απαντηση.Παρακαλω βοηθηστε με...:dizzy:

mixalisX
03/08/2009, 07:19
Πόσα ζητάνε φιλε? Δεν ειμαι 100% σιγουρος θα σου το πούνε άλλοι για τις διαφορές που πρέπει να είναι ελάχιστες. Πάντως αν η μία είχει 100.000 κμ αφισέτην. Θα μπλέξεις αργά η γρήγορα. Εδώ αμάξι παίρνεις και άν έχει τόσα κμ το θεωρείς παλιό. Όσο συντηρημένη και να σου λένε ότι είναι τόσα χιλιόμετρα και χωρίς κανένα εξρά. Εγώ δεν θα το σκευτόμουν καθόλου.

maevius
03/08/2009, 07:48
2400 ζητανε κ οι 2 φιλε.Του ειπα οτι ειναι πολλα τα χλμ κ οτι εχω βρει παλαιοτερες με λιγοτερα κ μου ειπε οτι δυσκολο να ειναι απειραχτα τα κοντερ σε αυτη την χρονολογια.Εδω που τα λεμε δεν εχει κ αδικο.Ενα που ειδα προχτες ηταν χρεπι κ ελεγε 49000 χλμ του '98 κ κουνησα το κυμπι που γυρνανε τα χλμ πισω κ κουνιοταν ολοκληρο μαζι με τα συνολικα χλμ.Τελος παντων,τωρα φευγω να την δω κ μετα καπακι παω να δω την αλλη.Παντως ακομα περιμενω τις συμβουλες σας κ μολις γυρισω θα σας πω τι ειδα να μου πειτε πιο εμπεριστατωμενες γνωμες.

PortisHead
03/08/2009, 08:27
Προσεχε φιλαρακο....
Το '99 εγιναν αρκετες αλλαγες στο 850.
Δηλ.απο 99 και μετα βελτιωθηκαν πολλα πραγματα που δεν ειναι ορατα επιφανειακα.
Καρμπυρατερ BDSR , TPS και διαφορα μικροπραγματα μηχανικα.
Να φανταστεις οτι τυπωθηκε και συμπληρωματικο Servιce Manual για το 99 και μετα.

:wave2:

kostasm
03/08/2009, 12:45
Από 99 και μετά λέει στους αριθμούς πλαισίου 4ΤΧ πριν το 99 TRX. Επίσης από 99 και μετά έχει στο καντράν ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ;) Για μένα πάρε από '99 και μετά αλλά όχι και με 100.000 χλμ είναι πάρα πολλά. Σίγουρα βρίσκεις με 50 - 60

maevius
03/08/2009, 17:24
Λοιπον παιδια...τις ειδα κ τις 2 κ να τι ειδα με το απειρο ματι μου:
Η του '00 ηταν σχετικα καλη,ξαναβαμμενη,αλλα ειδα λαδια στην μια μπροστινη μπουκαλα της αναρτησης κ εκανε ενα θορυβο η καμπανα στην εκκινιση.Τα λαστιχα ηταν καινουρια.Στην οδηγηση ηταν καλη αλλα στις λακουβες κ οχι στις εντονες,ακουγοταν ενα φυσιμα στην αναρτηση μπροστα κ κατι χτυπαγε στο τιμονι.Eixe εξατμισεις δεν θυμαμαι μαρκα αλλα ηταν τριγωνικες κ ομορφες κ καναν κ ομορφο θορυβο κ φωτα xenon τα οποια ομως η μεγαλη σκαλα ανοιξε μετα απο 2-3 ξερογκαζιες κ οχι μολις πατησε τον διακοπτη.105.000χλμ οπως προειπα.Αυτα με την του 2000.
Η του '98 ηταν πιο προσεγμενη,ειχε εξτρα βαλιτσα,κουκουλα,2 κλειδαριες,bagster(αυτο το ειχε κ η του '00)καινουρια λαστιχα,καινουρια μαγουλα γιατι ειχαν γραντζουνιστει ειπε οπως κ τα πλαστικα στο ταμπλω που εφαπτουν τα μαγουλα ηταν κ αυτα καινουρια.Στην οδηγηση δεν ακουσα κατι περιεργο κ ηταν καλη(συμφωνα παντα με την δικια μου εμπειρια που περιοριζεται στα 3 χρονια οδηγηση μοτο κ κανενα απο αυτα TDM).Τα χλμ σε αυτη ειναι 54.000.
Αυτα.Κ οι 2 ειναι στα 2400 ευρω.μου αρεσε πιο πολυ η 98αρα αλλα κ αυτο που ειπε ο φιλος PortisHead για τις χρονολογιες με προβληματισε.Βεβαια βρηκα σε εναν μαντρα κ μια του '00 αλλα στις 2800 ευρω.Ειναι μεγαλη η διαφορα κ ξερω οτι θα στριμωχτω αλλα ...
Αυτα.Ακουω γνωμες κ αποψεις κ πιστεψτε με ,ειστε οι μονοι που εχω να εμπιστευτω κ ετσι θα μετρησουν πολυ στην τελικη μου αποφαση.Ευχαριστω.:wave2:

maevius
03/08/2009, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasm
Από 99 και μετά λέει στους αριθμούς πλαισίου 4ΤΧ πριν το 99 TRX. Επίσης από 99 και μετά έχει στο καντράν ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ;) Για μένα πάρε από '99 και μετά αλλά όχι και με 100.000 χλμ είναι πάρα πολλά. Σίγουρα βρίσκεις με 50 - 60
Νομιζω φιλε μου οτι η ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ ειναι απο το 2000 κ μετα κ οχι απο το '99.Δεν ειμαι κ σιγουρος αλλα ειναι χρησιμο να ξερουμε την σωστη απαντηση οποτε οποιος ξερει σιγουρα ας πει.:)

kostasm
03/08/2009, 23:58
Του ' 99 είναι το δικό μου και έχει ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ.;)

maevius
04/08/2009, 03:56
Α μαλιστα.Να κ κατι καινουριο.Αν την πουλας μεχρι 2400 εδω ειμαστε...:p Χωρις πλακα τωρα.Παιδες τι λετε,θα πει κανεις καμια γνωμη?

PortisHead
04/08/2009, 08:01
To οτι ειναι πιο συγχρονο τεχνολογικα το '00 δεν εχει να λεει κατι αμα ηταν τοσο χρέπι.
Ξεχνα το.
Οσο για το '98αρι...ουτε εκει τα ακουω ρόδινα τα πραματα.
Εγω θα σου προτεινα να κανεις λίγο υπομονη στο ψαξιμο...να μην βιαστεις...και να χτυπήσεις ενα καλο καθαρο και ταξιδιαρικο 850.
Γιατι δεν περνας και μια βολτα απο το www.tdmhellas.gr και βαλε μια αγγελια ζήτησης.
:wave2:

maevius
04/08/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
To οτι ειναι πιο συγχρονο τεχνολογικα το '00 δεν εχει να λεει κατι αμα ηταν τοσο χρέπι.
Ξεχνα το.
Οσο για το '98αρι...ουτε εκει τα ακουω ρόδινα τα πραματα.
Εγω θα σου προτεινα να κανεις λίγο υπομονη στο ψαξιμο...να μην βιαστεις...και να χτυπήσεις ενα καλο καθαρο και ταξιδιαρικο 850.
Γιατι δεν περνας και μια βολτα απο το www.tdmhellas.gr και βαλε μια αγγελια ζήτησης.
:wave2:
Καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.Τωρα το 98αρι γιατι λες οτι δεν ακουγεται ροδινο?Στα λευτα του απ'οτι εψαξα δεν βρηκα κατι καλυτερο.Οπως ειπα κ πριν δεν διαφωνω με κανεναν,εξαλλου μπηκα εδω για να συζητησω με πιο εμπειρους σε θεματα μοτο,αλλα θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι αποριπτεις την 98αρα?Μηπως αν του ελεγα να ριξει λιγο ακομα την τιμη να αξιζε τον κοπο η να την αφησω τελειως?
Οσο για το TDM HELLAS εχω κανει ηδη αιτηση εγγραφης αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει το mail ενεργοποιησης εδω κ 4 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω καμια αγγαλια.

PortisHead
04/08/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από maevius
Καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.Τωρα το 98αρι γιατι λες οτι δεν ακουγεται ροδινο?Στα λευτα του απ'οτι εψαξα δεν βρηκα κατι καλυτερο.Οπως ειπα κ πριν δεν διαφωνω με κανεναν,εξαλλου μπηκα εδω για να συζητησω με πιο εμπειρους σε θεματα μοτο,αλλα θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι αποριπτεις την 98αρα?Μηπως αν του ελεγα να ριξει λιγο ακομα την τιμη να αξιζε τον κοπο η να την αφησω τελειως?
Οσο για το TDM HELLAS εχω κανει ηδη αιτηση εγγραφης αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει το mail ενεργοποιησης εδω κ 4 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω καμια αγγαλια.

Κοιτα να δεις.
Ολα τα 850...αλλο περισσοτερο...κιαλλο λιγοτερο....καιγανε λαδακι.
Οχι καποιο σημαντικο προβλημα...εκ κατασκευης ετσι ηταν.
Οσοι ξεραν αυτο το κουσουρι της και το προσεχαν το μηχανακι τους (εγω το εδωσα με 90.000 απροβληματιστα εντελως χιλιομετρα) δεν αντιμετωπισαν ποτε κανενα προβλημα.

Τωρα εσυ πως το βλεπεις ?
Ενα μηχανακι....11 ετων....με το κατασκευαστικο ψεγαδι που σου λεω....χωρις να ξερεις καν το ιστορικο του (ποιος το ειχε,αν το προσεχε κλπ κλπ) ....οσο και να στο δινει.....εσυ το βλεπεις αγορα "κελεπουρι" ?

Προσωπικη γνωμη (και να φανταστεις οτι τα γουσταρω τρελλα τα TDM) ή κοιτα για κατι αλλο εφοσον τα χρηματα ειναι αυτα που διαθετεις....ή αν επιμενεις σε TDM 850 ψαξτο πολυ καλα.
Τουλαχιστον να εχεις μια καλη εικονα του ιστορικου του.

Απο τη λεσχη πουληθηκαν αρκετα 850....που τα ξεραμε απ οτην 1η μερα τους.
Γιαυτο σου λεω.
Κανε υπομονη και ψαξε.


:wave2:

maevius
04/08/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Απο τη λεσχη πουληθηκαν αρκετα 850....που τα ξεραμε απ οτην 1η μερα τους.
Γιαυτο σου λεω.
Κανε υπομονη και ψαξε.


:wave2:
Τωρα δεν δινετε κανενα που να το ξερετε?Παρασκευη φευγω με αδεια κ το θελω μεχρι τοτε.Αν παρω του 98 (λεμε τωρα)κ βγαλει προβλημα συνεπεια της απροσεξιας με τα λαδια,ποσο κοστιζει μια τετοια επισκευη?Αν ξερεις.Η ακομα κ του 2000 για να φτιαξω την μια τσιμουχα απο την μπροστινη αναρτηση κ την καμπανα που κανει θορυβο κατα την εκκινηση ειναι μεγαλο το κοστος?γιατι αυτα ειναι τα βασικα προβληματα που εντοπισα εγω.Αλλα ειναι κ πολλα τα χλμ.αρτα ακυρο αυτο.

PortisHead
04/08/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maevius
Τωρα δεν δινετε κανενα που να το ξερετε?Παρασκευη φευγω με αδεια κ το θελω μεχρι τοτε.Αν παρω του 98 (λεμε τωρα)κ βγαλει προβλημα συνεπεια της απροσεξιας με τα λαδια,ποσο κοστιζει μια τετοια επισκευη?Αν ξερεις.Η ακομα κ του 2000 για να φτιαξω την μια τσιμουχα απο την μπροστινη αναρτηση κ την καμπανα που κανει θορυβο κατα την εκκινηση ειναι μεγαλο το κοστος?γιατι αυτα ειναι τα βασικα προβληματα που εντοπισα εγω.Αλλα ειναι κ πολλα τα χλμ.αρτα ακυρο αυτο.

Και θες μεσα σε 3 μερες να κανεις επιλογη μηχανης και να φυγεις ταξιδι ?
Ο θεος να σε φωτισει
:lol:

Υ.Γ.
Θα κοιταξω αν πουλιεται τπτ ;)

maevius
04/08/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Και θες μεσα σε 3 μερες να κανεις επιλογη μηχανης και να φυγεις ταξιδι ?
Ο θεος να σε φωτισει
:lol:

Υ.Γ.
Θα κοιταξω αν πουλιεται τπτ ;)
Μα ο Θεος ειμαι φιλε μου...:lol: :rotflmao:
Να σαι καλα κ σε ευχαριστω για ολα.Κ αν παρω τελικα κ οταν γυρισω απο διακοπες κερναω κ καφεδακι :beer:

PortisHead
04/08/2009, 15:05
Εχεις p.m.

maevius
04/08/2009, 15:23
Ωραια αυτα,τα εχω δει κιολας κ με το ενα το παλληκαρι που παντρευεται εχουμε μιλησει.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω ουτε 2900 που ζηταει ο ενας ουτε πολυ περισσοτερο 3500(εξαλλου αν ειχα τοσα θα εβαζα αλλα 500 κ θα επαορνα το 900αρι).Τα χρηματα μου περιοριζονται στα 2250 κ αν βρω κατι τοσο καλο μπορω να αφησω απληρωτο το δανειο του σπιτιου κ να βαλω μεχρι 2500 σε εξαιρετικες περιπτωσεις ομως.Δεν ειπα ποτε οτι ειναι ευκολο με τοσα που διαθετω να βρω καλη μηχανη αλλα ψαχνω για την καλητερη δυνατη.

PortisHead
04/08/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από maevius
Ωραια αυτα,τα εχω δει κιολας κ με το ενα το παλληκαρι που παντρευεται εχουμε μιλησει.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω ουτε 2900 που ζηταει ο ενας ουτε πολυ περισσοτερο 3500(εξαλλου αν ειχα τοσα θα εβαζα αλλα 500 κ θα επαορνα το 900αρι).Τα χρηματα μου περιοριζονται στα 2250 κ αν βρω κατι τοσο καλο μπορω να αφησω απληρωτο το δανειο του σπιτιου κ να βαλω μεχρι 2500 σε εξαιρετικες περιπτωσεις ομως.Δεν ειπα ποτε οτι ειναι ευκολο με τοσα που διαθετω να βρω καλη μηχανη αλλα ψαχνω για την καλητερη δυνατη.

Οποτε ξεχνα το TDM850....καλο και με 2250...δεν θα βρεις.
Δεν σε ενδιαφερει αλλη μηχανη ?

maevius
04/08/2009, 16:06
Ειμαι 1,90 κ θα ηθαλα κατι που να ειναι ανετο κ στα ταξιδια.Δεν θελω κατι σκυφτο.Κ μην πεις για TRANSALP γιατι αυτο ειχα.Δεν μου αρεσει καθολου αυτο το μηχανακι.Βασικα μονο το TDM 850 η 900 κ το VARADERO.Μου αρεσει πολυ κ το TIGER αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια για τα TRIUMF.Τα υπολοιπα ειναι πανω απο 4000 οποτε τι μενει???TDM 850...:smokin:

maevius
05/08/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οποτε ξεχνα το TDM850....καλο και με 2250...δεν θα βρεις.
Δεν σε ενδιαφερει αλλη μηχανη ?
εχεις πμ

maevius
06/08/2009, 19:05
Τελικα την πηρα.Βρηκα μια αλλη εντελως τυχαια μοντελο 9/'00 με 52000χλμ με καγκελα,bagster,εξατμισεις mig:confused: σε σχετικα καλη κατασταση κ εχει κ σχαρα για βαλιτσα αλλα χωρις βαλιτσα.Ας ελπισω να με βγαλει κανα 2-3 χρονια κ προπαντως στο ταξιδι αυριο.Αντε με γεια μου...Θα ηθελα να ευχαριστησω θερμα τον PortisHead που με ανεχτηκε τοσο καιρο κ ολα τα παιδια που με βοηθησαν.Οφειλω να ομολογησω οτι οσα δεν ηξερα 3 χρονια που οδηγαω μηχανη τα εμαθα τωρα σε 1 βδομαδα απο εσας.Να'στε ολοι καλα κ καλο καλοκαιρι...