PDA

View Full Version : sos- βοηθεια



sanguini
24/02/2009, 16:00
θα ηθελα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια στην ερωτηση μου που ειναι η εξης:οδηγηση στα χιονια με τρειλερ:confused: :confused: το εχει παθει κανεις αυτο?προκειται να ταξιδεψω μεθαυριο για καρπενησι και θελουμε με τον κολλητο να παρουμε μαζι με τις γυναικες και τα endurakia μαζι,αλλα μαλλον ο καιρος και ο δρομος προς τα εκει θα ειναι χιονατος....εχει τυχει σε κποιον τετοια περιπτωση?αν ναι πως συμπερηφερθηκε το αυτοκινητο?

menos
24/02/2009, 16:10
Τρειλερ δεν εχω για να γνωριζω πως μπορει να αντιδρασει, ομως επειδη οδηγω τελευταιους 2 μηνες καθημερινα στο χιονι, πιστευω πως ο πιο σημαντικος κανονας ειναι τα λαστιχα που φορας αν ειναι χειμερινης χρησης, σιγουρα για παν ενδεχομενο χρειαζεσαι αλυσιδες και καλο θα ηταν το τρειλερ να μην εχει της παναγιας τα ματια στο φορτωμα του, διοτι σε ανηφορα με εστω και 5% κλιση δεν θα την ανεβαινεις... Αυτα..:wave2:

Aggelos_SV
24/02/2009, 16:13
Aν ο δρόμος έχει χιόνι τότε εκτός από τις αλυσίδες στο αυτοκίνητο θα πρέπει να μπουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και στο τρέιλερ.

Δεν έχω εμπειρία με τρέιλερ (από χιόνι έχω) αλλά το παραπάνω ισχύει 100%

STOYBI
24/02/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sanguini
θα ηθελα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια στην ερωτηση μου που ειναι η εξης:οδηγηση στα χιονια με τρειλερ:confused: :confused: το εχει παθει κανεις αυτο?προκειται να ταξιδεψω μεθαυριο για καρπενησι και θελουμε με τον κολλητο να παρουμε μαζι με τις γυναικες και τα endurakia μαζι,αλλα μαλλον ο καιρος και ο δρομος προς τα εκει θα ειναι χιονατος....εχει τυχει σε κποιον τετοια περιπτωση?αν ναι πως συμπερηφερθηκε το αυτοκινητο?


Βασικα....... Τα ματια σου 14 στο φρεναρισμα...

Οσο μπορεις χαμηλες ταχυτητες και μειωση αυτης με κατεβασματα ταχυτητων και μονο.....



:wave2:

Tpap
24/02/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sanguini
θα ηθελα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια στην ερωτηση μου που ειναι η εξης:οδηγηση στα χιονια με τρειλερ:confused: :confused: το εχει παθει κανεις αυτο?προκειται να ταξιδεψω μεθαυριο για καρπενησι και θελουμε με τον κολλητο να παρουμε μαζι με τις γυναικες και τα endurakia μαζι,αλλα μαλλον ο καιρος και ο δρομος προς τα εκει θα ειναι χιονατος....εχει τυχει σε κποιον τετοια περιπτωση?αν ναι πως συμπερηφερθηκε το αυτοκινητο?

Φιλαράκι, δεν ξέρω και δεν το έχω αποτολμήσει ποτέ.
Θέλει λεπτούς χειρισμούς, υπομονή, καλή ψυχολογία, καλή διάθεση, πολλή αφοσίωση και επιμονή.
Α, και να κάνετε συχνά χιούμορ. Να μην βαριούντε δηλαδή..

Αλλά βρε αγόρι μου, γιατί κάνεις δύσκολη την ζωή σου? -Πάρε, με τον κολλητό σου, μόνο τα μηχανάκια μαζί σας.

menos
24/02/2009, 18:49
Παρτε και εναν καλο υμαντα!!
Αν κολλησει το αμαξι στο χιονι, να το τραβηξετε με τα endurakia! :lol: :lol: :winka:

project.breeze
25/02/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Aν ο δρόμος έχει χιόνι τότε εκτός από τις αλυσίδες στο αυτοκίνητο θα πρέπει να μπουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και στο τρέιλερ.

Δεν έχω εμπειρία με τρέιλερ (από χιόνι έχω) αλλά το παραπάνω ισχύει 100%



Δεν είμαι σίγουρος πως οι αλυσίδες στο τρέιλερ θα προσφέρουν τίποτα αν σκεφτούμε πως οι αλυσίδες τοποθετούνται στους κινητήριους τροχούς,Εκτός και αν το τρέιλερ έχει δικά του φρένα

bentouza
25/02/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν είμαι σίγουρος πως οι αλυσίδες στο τρέιλερ θα προσφέρουν τίποτα αν σκεφτούμε πως οι αλυσίδες τοποθετούνται στους κινητήριους τροχούς,Εκτός και αν το τρέιλερ έχει δικά του φρένα

συμφωνω

sanguini
25/02/2009, 11:32
παιδες thanks τελικα θα το μεταφερουμε με ενα kia sportage τελειως off road με λαστιχα fedima ψηλωμενο και με εργατη,snorkel αεραναρτηση και μπλοκαδουρες μπρος πισω.........οποτε μαλλον θα πανε ολα καλα...του π@$#&η να μην παει!θα ανεβασω καμια φωτο να δειτε την ταλαιπωρια μας:winka: :winka: :winka:

Aggelos_SV
25/02/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν είμαι σίγουρος πως οι αλυσίδες στο τρέιλερ θα προσφέρουν τίποτα αν σκεφτούμε πως οι αλυσίδες τοποθετούνται στους κινητήριους τροχούς,Εκτός και αν το τρέιλερ έχει δικά του φρένα


Ξεχνάς όμως ότι το τρέιλερ συνδέεται αρθρωτά μέσω του κοτσαδόρου και είναι πολύ, μα πάρα πολύ πιθανό να εκτραπεί πλευρικά αν δεν έχει την στοιχειώδη πρόσφυση και μπορεί να συμπαρασύρει και το αυτοκίνητο εκτός δρόμου.

Ειδικά αν μιλάμε για Καρπενήσι που στις Ράχες είναι τίγκα στην φουρκέτα.